PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث پیرامون روشهای ساخت قطعات مختلف صنعتی

SysT3M
15th November 2008, 10:02 AM
سلام دوستان!
قصد داریم تو این تاپیک در باره روشهای مختلف ساخت قطعات مختلف صنعتی مثل ماشینکاریهای مختلف- انواع روشهای ریخته گری و... با هم بحث کنیم و از مزایا و معایبشون بگیم و اینکه هر کدوم برای تولید چه محصولی مناسب هستن!

منتظر نظراتون هستم!

hossien
19th April 2009, 06:47 PM
روش تهیه شیشه جام:
سه روش تولید برای ساخت شیشه های جام وجود دارد:
1- با استفاده از دوغلتک و نورد
2- با استفاده از یک غلتک و یک سیال (هوا )
3- با شناوری یک سیال بر سیال دیگر
با استفاده از نورد دو غلتک:ابتدا خمیراز پودرشیشه تهیه می شود . این خمیر که دمایی در حدود 1300 درجه سانتیگراد دارد از بین دو غلتک عبور داده شده و نورد می شود.لایه شیشه ای که از این طریق به دست می آید در تونل هایی طولانی به آرامی سرد می شود تا به دمای معمولی برسد .اشکال این روش در این است که به علت های مختلف امکان ایجاد خراش در غلتک ها وجود دارد که باعث تولید شیشه موج دار می شود.
با استفاده از یک غلتک و هوا: در این روش مواد خمیری شیشه از روی یک غلتک عبور داده شده و روی آن در مجاورت هوا قرار می گیرد.در این روش سطحی که در مجاورت غلتک وجود دارد باز اشکال روش قبل را که ایجاد موج روی سطح شیشه بودرا دارد ولی سطحی که در مجاورت هوا قرار دارد این مشکل را ندارد.
با استفاده از شناوری دو سیال: در این روش از وان های متعددی که در هر یک سیالی با دمای ذوب مختلفی از 1300 درجه تا حدود 10 درجه است استفاده می کنند . مواد مذاب شیشه روی سیال اولی ریخته می شود. این کار به طریقی انجام می شودکه مواد مذاب روی سطح سیال شناور است . شیشه از وان اولی به وان دومی به وسیله تداوم ریزش مواد مذاب منتقل می شود و در هر مرحله کمی دما پایین تر می آید و به همین ترتیب شیشه یک دست به دست می آید.

hossien
21st April 2009, 08:47 AM
تولید ماکارونی:
فازبندي کلي توليد ماکاروني: - تهيه و ترکیب مواد اوليه - شکل دادن به مخلوط ترکيبي -خشک کردن ماکارونی
چگونگی توليد ماکارونی:
توصيف اجمالی فرآيند: ماکارونی به طور کلی از مخلوط کردن آب و آرد و تخم مرغ و گاهی افزودنی های مجاز تشکيل می شود. مواد فوق را پس از مخلوط کردن چرخ کرده يا به عبارتی اکسترود می کنند . در اين فرآيند فشار نقش زيادی دارد. در صورت نياز می توان اشکال دلخواه را با نصب قالب های خاص به وجود آورد. پس از چرخ کردن آنرا خشک کرده و سپس بسته بندی می کنند.
نکاتی در مورد مواد اوليه:
· آردی که استفاده می شود بسته به نظر توليد کننده در درجات مختلف آسياب می شود و در واقع نوع آرد نيز می تواند متفاوت باشد.
· اغلب توليد کنندگان ماکارونی ترجيح می دهند از آردي که از ذرات ريز و هم شکل تشکيل شده است استفاده کنند که اين امر به توليد ماکارونی با کيفيت بالا منجر می شود.
· آبی که در توليد ماکارونی استفاده می شود بايد خالص و بي طعم و براي نوشيدن مناسب باشد.
· تخم مرغ (تازه، خشك شده، منجمد شده، يا زرده تخم مرغ) به خمير اوليه اضافه شده تا ماكاروني تخم مرغي درست شود همچنين اين كار باعث افزايش كيفيت تغذيه و غني شدن خمير مي شود.
· مقادير كمي از افزودني هاي مجاز مانند نمك، كرفس، سير، برگ خشك برگبو ممكن است به خمير اضافه شده تا آن را خوش طعم تر كند.
· همچنين دي سديم فسفات نيز مي تواند براي كاهش زمان پخت مورد استفاده قرار گيرد.
· ساير افزودني ها عبارتند از صمغ، گليسيريل و سفيده تخم مرغ، كه تمام افزودني ها بايد به روشني روي بسته بندی محصول ذكر شوند.
تهيه خمير(مخلوط كردن):در اين مرحله آب به آرد آسياب شده در يك سنگاب مخلوط كننده اضافه مي شود تا خميري با رطوبت تقريبي 31 درصد بدست آيد. در اين مرحله تخم مرغ و افزودني هاي دلخواه نيز مي توانند اضافه شوند.
اغلب دستگاه هاي فشار خمير مدرن به يك اتاق خلا مجهز شده اند به اين منظور كه حباب هاي هوا را از داخل خمير قبل از اكسترود كردن (از قالب درآوردن) خارج كنند.
چنانچه حباب هاي هوا پيش از اكسترود كردن از خميرخارج نشوند، حباب هاي هوا خمير را فرا گرفته كه اين خود باعث كاهش مقاومت مكانيكي مي شود و ظاهر محصول نهايي را سفيد رنگ و گچ مانند مي كند.
پس از اينكه خمير مخلوط شد به دستگاه قالب زن (اكسترودر) حمل مي شود.مته بيرون اندازنده فقط از طريق قالب گرفتن به خمير فشار وارد نمي كند بلكه علاوه بر آن خمير را ورز داده تا به شكل يك توده يكنواخت درآيد، همچنين سرعت توليد را كنترل كرده و كيفيت كلي محصول نهايي را تحت كنترل خود در مي آورد.
اگر چه ساختمان و اندازه مته هاي بيرون اندازنده با توجه به تجهيزات توليد كنندگان تغيير مي كنند، اما اغلب ماشين هاي پرس مدرن مته هايي با لبه هاي تيز دارند كه گام آنها در تمام طول مته يكسان است.مته درون يك بشكه اكستروژن شياردار منطبق مي شود (چيزي شبيه ساختمان چرخ گوشت) كه به خمير كمك مي كند تا حركتي رو به جلو داشته و اصطكاك بين مته و بدنه داخلي بشكه را كاهش مي دهد.
بشكه هاي اكستروژن به يك پوشش خنك كننده آبي به منظور جذب گرماي توليد شده طي عمليات اكسترود كردن مجهز شده اند.
اين پوشش خنك كننده همچنين به حفظ دماي ثابت اكسترود كردن كه تقريبا 51 درجه سانتيگراد است كمك مي كند. چنانچه خمير بسيار داغ شود يعني دماي آن از74درجه سانتی گراد بالا تر رود ماكاروني خراب خواهد شد.سرعت جريان خمير از درون دستگاه نيز مهم است. ناسازگاري در سرعت جريان خمير در هنگام قالب گيري موجب مي شود تا خمير با سرعت هاي مختلفي اكسترود شود.
محصولات ناهمسان از نظر اندازه يا بايد دور ريخته شوند يا روي آنها دوباره عمليات انجام شود كه اين خود باعث افزايش قيمت هر واحد توليدي مي شود.
سطح داخلي قالب نيز بر روي ظاهر محصول تاثير مي گذارد. تا پيش از اين اغلب قالب ها از برنز ساخته شده بودند كه نسبتاً نرم بوده و به تعميرات دوره اي يا جايگزيني احتياج داشتند. در حال حاضر قالب ها با پوشاندن سطح اكسترود كننده شان با تفلن بهبود داده شده اند كه اين خود عمر قالب ها و كيفيت ماكاروني را افزايش مي دهد.
خشك كردن:خشك كردن سخت ترين و حساس ترين مرحله در فرآيند توليد ماكاروني است. هدف از خشك كردن كاهش رطوبت ماكاروني از حدوداً 31 درصد به 12 تا 13 درصد است كه باعث مي شود محصول نهايي سخت شده، شكل خود را حفظ كرده و قابليت نگهداري داشته باشد بدون اينكه فاسد شود.
اغلب فرآيندهاي خشك كردن از يك خشك كننده اوليه بلافاصله پس از بيرون اندازي (اكسترود كردن) كه مانع به هم چسبيدن رشته ها مي شود استفاده مي كنند. خشك سازي اوليه سطح خارجي ماكاروني را سخت مي كند در حالي كه داخل آن نرم و انعطاف پذير مي ماند. سپس خشك سازي نهايي براي خارج ساختن بخش اعظم رطوبت مورد استفاده قرار مي گيرد.
دماي خشك سازي و افزايش نسبي رطوبت هوا دو عامل مهم در اين مرحله است. از آنجا كه سطح خارجي ماكاروني بسيار سريع تر از داخل آن خشك مي شود شيب رطوبت از سطح به داخل ماكاروني توسعه مي يابد.
چنانچه خشك كردن به سرعت انجام شود ماكاروني مي تركد كه ظاهر بدي به محصول داده و مقاومت مكانيكي آن به شدت پايين مي آيد. تركيدن ممكن است در حين عمليات خشك كردن يا چند هفته پس از اينكه محصول خشك كننده را ترك كرد رخ دهد.
اگر خشك كردن آهسته انجام شود باعث فساد يا كپك زدن آن طي عمليات خشك كردن مي شود. بنابراين حياتي است تا براي هر محصول از چرخه خشك سازي در خور آن استفاده كنيم. چنانچه چرخه خشك سازي مناسب باشد ماكاروني محكم است اما به اندازه كافي انعطاف پذير مي باشد بطوري كه مي توان آن را به اندازه قابل توجهي قبل از شكستن خم كرد.
پس از این مرحله عملیات بسته بندی و کنترل کیفیت بر روی محصول انجام می شود و محصول برای ارائه به بازار آماده می شود.

hossien
21st April 2009, 08:50 AM
طرز تهيه کاغذ يا پارچه سنباده:
ساینده ها، از جمله کاغذ سنباده یا سنگ سنباده موادی هستند که در سنگ زنی، پرداختکاری و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. سالیان سال تنها ساینده هایی به کار می رفت که از سنگ سنباده طبیعی ساخته میشدند. این سنگ نوعی اکسید آلومینیوم است که بلورهایی بزرگ و ناخالصی کمی دارد و از معدن استخراج می شود. اما امروزه با سخت تر شدن فلزات و آلیاژها نیاز به مواد ساینده ی سختتر و کارآمدتر رو به افزایش است.
برای ساخت کاغذ سنباده، کاغذ مخصوص را بصورت نواري از يک تونل عبور مي‏دهند، در فاز اول بر روي آن چسب پاشیده مي‏شود. در فاز دوم بر روي آن مواد خراشنده با ويژگي دلخواه را می پاشند.در پايان براي زودتر خشک شدن کاغذ سنباده به آن گرما مي‏دهند.
کاغذ سنباده مي‏بايست داراي این ویژگی ها باشد: نه بسيار شکننده، نه بسيار منعطفو نه پاره شود.روش توليد چرخ سنباده: بیشتر چرخ سنباده ها از سنگ سنباده ساخته می شوند. عنصر برنده ی سنگ سنباده اکسید آلومینیوم متبلور است. براي توليدچرخ سنباده مواد خراشنده را که از سنگ و سيليس تشکيل شده‏اند را همراه با آب و چسب در داخل يک قالب به شدت فشار مي‏دهند . درپايان براي تسريع در خشک شدن چرخ سنباده مي‏توانيم از گرما استفاده بکنيم.

نیما جمشیدی1
8th October 2010, 05:14 PM
سلام من دانشجوی سال اولی هستم.می خوام یک فایل pptدرمورد کالیبراسیون تهیه کنم.اگرمی شود تا چند روز دیگه منبعی به من معرفی کنید.

babakonline5
18th October 2010, 04:04 PM
سلام من دانشجوی سال اولی هستم.می خوام یک فایل pptدرمورد کالیبراسیون تهیه کنم.اگرمی شود تا چند روز دیگه منبعی به من معرفی کنید.

سیستمهای اندازه گیری ...حریرپوش
یا اندازه گیری دقیق ..نشر طراح

saeed.6422
21st April 2011, 10:43 AM

من یه مقاله دارم

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد