PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال راهنمایی در مورد پرورش ماهی گرم آبی

_mahdi_
26th May 2010, 10:37 PM
یک زمین تو شمال هست که قراره توش صنوبر کاشته بشه { زراعت چوب } به علت میزان بارون تو اون منطقه، ببشتر رو میزان بارندگی حساب باز شده . می خواستم بدونم میشه در کنارش یک استخر پرورش ماهی گرم ابی هم زد، مثلا کپور { هم اب بارون رو ذخیره کنه هم پروش ماهی داشته باشیم . در ضمن اب هم بواسطه حضور ماهیها غنی تر میشه } ؟
منظورم اینه که برای ماهی گرم ابی در جریان بودن اب و وررود اب تازه چقد مهمه ؟
در ضمن مواردی رو شنیدم که مثلا بخاطر وجود یک ترک در دیواره استخر و بیماری، یک شبه کل ماهیهای پرورشی مردند . می خواستم بدونم ماهی های گرم ابی مثل کپور هم مثل ماهی سرد ابی غزل الا به وجود الودگی و بیماری بشدت حساسند یا نه ؟
ممنون@};- .

*مرتضی
27th May 2010, 03:56 PM
یک زمین تو شمال هست که قراره توش صنوبر کاشته بشه { زراعت چوب } به علت میزان بارون تو اون منطقه، ببشتر رو میزان بارندگی حساب باز شده . می خواستم بدونم میشه در کنارش یک استخر پرورش ماهی گرم ابی هم زد، مثلا کپور { هم اب بارون رو ذخیره کنه هم پروش ماهی داشته باشیم . در ضمن اب هم بواسطه حضور ماهیها غنی تر میشه } ؟

منظورم اینه که برای ماهی گرم ابی در جریان بودن اب و وررود اب تازه چقد مهمه ؟
در ضمن مواردی رو شنیدم که مثلا بخاطر وجود یک ترک در دیواره استخر و بیماری، یک شبه کل ماهیهای پرورشی مردند . می خواستم بدونم ماهی های گرم ابی مثل کپور هم مثل ماهی سرد ابی غزل الا به وجود الودگی و بیماری بشدت حساسند یا نه ؟

ممنون@};- .

دوست عزیز من خودم یه تجربه برای پرورش کپور در شالیزار داشتم ولی مشکلاتم نگذاشت تا بتونم بهره اقتصادی ببرم
بیماری رو که باید با یک دامپزشک مشورت کنم
ولی آب تازه یا حد اقل یک حرکت بوسیله پمپ لازمه تا اکسیژن دهی به آب انجام بشه ،در زمن در تابستان نباید دمای آب بالا بره که اینم به عمق استخر یا گودال یا نهری که میخوای توش ماهیو پرورش بدی بستگی داره ،پس زود هزینه نکن خیلی فاکتورها هست که برای یک پرورش ماهی لازمه!
مار و لاکپشت و قورباقه خیلی خسارت میزنند البته مرغ ماهی خوار که نگو
شما اول ببین در قسمت بالا دست درختکاریت میتونی یه نهری داشته باشی که آبش جریان داشته باشه یا نه؟
بعدشم شما برای پرورش کپور باید از استخر خاکی استفاده کنی آخه کپور لجن خواره
در کل ماهی کپور خیلی کمخرج تر از غزل الا هستش
سوالی داری بگو تا من از یک دامپزشک بیماری های کپورو بپرسم
موفق باشی

_mahdi_
27th May 2010, 04:52 PM
دوست عزیز من خودم یه تجربه برای پرورش کپور در شالیزار داشتم ولی مشکلاتم نگذاشت تا بتونم بهره اقتصادی ببرم
بیماری رو که باید با یک دامپزشک مشورت کنم
ولی آب تازه یا حد اقل یک حرکت بوسیله پمپ لازمه تا اکسیژن دهی به آب انجام بشه ،در زمن در تابستان نباید دمای آب بالا بره که اینم به عمق استخر یا گودال یا نهری که میخوای توش ماهیو پرورش بدی بستگی داره ،پس زود هزینه نکن خیلی فاکتورها هست که برای یک پرورش ماهی لازمه!
مار و لاکپشت و قورباقه خیلی خسارت میزنند البته مرغ ماهی خوار که نگو
شما اول ببین در قسمت بالا دست درختکاریت میتونی یه نهری داشته باشی که آبش جریان داشته باشه یا نه؟
بعدشم شما برای پرورش کپور باید از استخر خاکی استفاده کنی آخه کپور لجن خواره
در کل ماهی کپور خیلی کمخرج تر از غزل الا هستش
سوالی داری بگو تا من از یک دامپزشک بیماری های کپورو بپرسم
موفق باشی
ممنون با بت راهنمایی . در مورد مشکلات و نکات لازم برای ماهی گرم ابی مدت زیادیه که دارم مطلب جمع می کنم . من بیشتر منظورم از ایجاد این پست این بود که افرادی مثل شما که تجربه عملی دارند اگه نکته خاصی هست یا اینکه ورود به اینکار رو سود ده نمی دونند ، اطلاع پیدا کنم .
در ضمن در مورد لزوم استخر خاکی حق با شماست .من مورد ماهی غزل الا رو برای اینکه میزان حساسیت رو به ورود الودگی بگم مثال زدم .
در محل مورد نظر نهر جاری نیست . اینجور زمینها رو که برای کاشت درخت صنوبر در نظر میگیرن بیشتر به همین خاطره .ولی به علت وسعت زمین میشه در فصول بارانی اب رو ذخیره کرد . اینکه ما همین اب ذخیره شده رو تو یک مدار بسته جریان بدیم و اکسیژن لازم رو بهش برسونیم کافیه ؟@};-

*مرتضی
28th May 2010, 07:23 PM
فکر نمیکنم از لحاظ اقتصادی بتونی هزینه هاتو کم کنی ، آخه کلی باید هزینه پمپ آب کنی که این در صورتی صرفه اقتصادی داره که مساحت زیادیو بخای واسه پرورش ماهیهای زیادی اختصاص بدی،نمیدونم کجای شمالی ولی اگه مازندران هستی ،میتونی از آببندانهای منطقه دیدن کنی تا متوجه منظورم بشی.
آخه با تعاریفی که شما کردید آب جاری از رودخانه یا جوب ندارید پس مساحت زیاد هم جوابگوی نیاز آبی شما نیست به نظر من اگه شما محل سکونتتون یا زمین زراعیتون نزدیک این منطقه هست از پرورش اردک استفاده کنین که اونم نکات زیادی رو میخاد تا اجرایی بشه .
حالا سوالی داری بگو تا اونجا که ازم بر میاد کمکت میکنم

_mahdi_
1st June 2010, 12:51 PM
سلام من نظرم یک اب بند { در گوشه باغ } که بشه تو 6 ماه دوم سال { 6 ماه دوم چون هم سم کمتری تو اب بالادست هست و هم اینکه بدلیل بارون و ... اجازه برداشت راحتتره } اب رو به بند پمپ کنم . در ضمن بارش بارون هم هست .
در مورد پرورش اردک { که در کنارپرورش ماهی گرم ابی مناسبه . هم بدلیل اکسیژن رسانی و هم کود تولیدی } می خواستم بدونم گوشت این پرنده بازار خوبی برای فروش داره یانه ؟ { نسبت به بقیه طیور مثل بوقلمون و بلدرچین } ممنون .

*مرتضی
1st June 2010, 07:43 PM
سلام من نظرم یک اب بند { در گوشه باغ } که بشه تو 6 ماه دوم سال { 6 ماه دوم چون هم سم کمتری تو اب بالادست هست و هم اینکه بدلیل بارون و ... اجازه برداشت راحتتره } اب رو به بند پمپ کنم . در ضمن بارش بارون هم هست .
در مورد پرورش اردک { که در کنارپرورش ماهی گرم ابی مناسبه . هم بدلیل اکسیژن رسانی و هم کود تولیدی } می خواستم بدونم گوشت این پرنده بازار خوبی برای فروش داره یانه ؟ { نسبت به بقیه طیور مثل بوقلمون و بلدرچین } ممنون .
ببین مهدی جون گوشت اردک خریدار داره ولی به شرط اینکه شما ببیشتر از یک حد اردکارو نگه نداری ،حتما باید یه اندازه خاصی که شدند ردشون کنی وگرنه خوراکشون بالا میره و دیگه صرفه اقتصادی نداره ،خریدارا قیمت ارزانی میخرند ولی چون تو هم خرجی به اون صورت نمیکنی میصرفه.

radhonored
14th April 2012, 11:28 AM
ببخشید که دخالت میکنم. در مورد پرورش ماهی گرمابی باید به دوستمون بگم که کار بسیار راحتی هست و هزینه چندانی نداره. در مورد کاشت صنوبر هم باید بهت بگم که در اکثر قسمتهای شمال کشور به خاطر رطوبت بالا و بارندگی های زیاد شما به ابیاری برای درختان صنوبرت هم نیاز نداری البته اگر در مناطق جلگه ای هستی!!!! برای پرورش ماهی گرمابی بهت پیشنهاد میکنم یه چاه اب سنتی بزنی حدودا 200 تومن برات هزینه داره و میتونی با پمپ کردن اب از اون هم مشکل هوادهی رو حل کنی هم در مواقعی که رودخانه به علت سمپاشی شالیزارها الوده هست و یا اب رو قطع کردن از اون چاه استفاده کنی. به هیچ وجه روی اب های روان حاصل از بارش حساب نکن. اگر زمین مورد کشت ماهی حدود 1 هکتار باشه در اوایل که ماهی کوچیکه ونیازی به هوادهی نداری و کمک کم در فصل گرم سال یعنی تابستان و زمانی که ماهی ها بزرگ میشن و یا تو هموای ابری تو به حداکثر سه پمپ اب نیاز داری ولی جالب اینه که بدونی هرچی زمین بزرگتر باشه هوا رسانی هم بهتر میشه مثلا برای 7 هکتار استخر هم همون سه پمپ کافیه. نکته بعدی در مورد پرورش اردک همراه با ماهی هستش ببین برای این کار حتما باید بخشی از استخترتو برای اردک ها در نظر بگیری که اب داخل اون با استخر ماهی مرتبط باشه ولی ماهی های بزرگ نتونن به قسمت اردک ها بیان و اردک ها هم نتونن به قسمت ماهی های کوچیک برن اخه اردک ها ماهی های کوچیک رو میخورن و ازطرفی ماهی های بزرگ پای اردک ها رو زمانیکه میخوان شنا کنن گاز میگیرنو اردک دیگه تو اب نمیره.
خیلی طولانی شد. سئوالی داشتی بهم خبر بده

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد