PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : << روز بزرگداشت فردوسی >>

روابط عمومی سایت
15th May 2010, 12:07 AM
http://www.ido.ir/myhtml/article/1387/m02/13870225011.gif

حکیم ابوالقاسم حسن پور علی توسی نامور به فردوسی (نزدیک به سال ۳۱۹ تا ۳۹۷ هجری خورشیدی) در دامنه توس خراسان دیده به جهان گشود و همانجا درگذشت و به خاک سپرده شد. او چکامه سرا و رزمنامه سرایی ایرانی بود که شاهنامه را از نوشتار به سروده در آورد که نامی ترین رزمنامه پارسی می‌باشد و از سوی دیگر بلند ترین سروده به زبان پارسی تا زمان خود به شمار می‌رفته‌است از این رو او را از بزرگ‌ترین چامه سرایان پارسی‌گو دانسته‌اند. در ایران روز ۲۵ اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده‌است .

درختی که تلخ است وی را سرشت
گرش برنشانی به باغ بهشت
ور از جوی خلدش به هنگام آب
به بیخ انگبین ریزی و شهد ناب
سرانجام گوهر به کار آورد
همان میوه ی تلخ بار آورد

http://www.zendehrood.com/files/filebox/y.gif

آبجی
15th May 2010, 12:11 AM
http://s4.tinypic.com/2ag6xw6.jpg

کـنون اي خردمـند وصـف خرد
بدين جايگـه گـفـتـن اندرخورد

کـنون تا چـه داري بيار از خرد
کـه گوش نيوشـنده زو برخورد

خرد بـهـتر از هر چـه ايزد بداد
سـتايش خرد را بـه از راه داد

خرد رهـنـماي و خرد دلگـشاي
خرد دسـت گيرد بـه هر دو سراي

ازو شادماني وزويت غـميسـت
وزويت فزوني وزويت کـميسـت

خرد تيره و مرد روشـن روان
نـباشد هـمي شادمان يک زمان

چـه گـفـت آن خردمند مرد خرد
کـه دانا ز گـفـتار از برخورد

کـسي کو خرد را ندارد ز پيش
دلـش گردد از کرده خويش ريش

هـشيوار ديوانـه خواند ورا
هـمان خويش بيگانـه داند ورا

ازويي بـه هر دو سراي ارجـمـند
گـسـسـتـه خرد پاي دارد ببند

خرد چشـم جانست چون بنـگري
تو بي‌چشم شادان جهان نسـپري

نخـسـت آفرينـش خرد را شناس
نگهـبان جانـسـت و آن سه پاس

سه پاس تو چشم است وگوش و زبان
کزين سـه رسد نيک و بد بي‌گـمان

خرد را و جان را کـه يارد سـتود
و گر مـن ستايم کـه يارد شـنود

حکيما چو کس نيست گفتن چه سود
ازين پـس بـگو کافرينش چـه بود

تويي کرده کردگار جـهان
بـبيني هـمي آشـکار و نـهان

بـه گـفـتار دانـندگان راه جوي
بـه گيتي بپوي و به هر کس بـگوي

ز هر دانشي چون سخن بـشـنوي
از آموخـتـن يک زمان نـغـنوي

چو ديدار يابي بـه شاخ سـخـن
بداني کـه دانـش نيابد بـه مـن

پديده
15th May 2010, 12:32 AM
با سلام :

اي كاش براي اينكه براي حكيم ابوالقاسم فردوسي بزرگداشت مي گيرند و پشت تريبون فقط به به چ ه چ ه از ايشون مي كنند آن شعر ايشون كه اشاره مستقيم به تمام مسائل حمله اعراب به ايران كه با جان و مال و ناموس ايراني چه كردند هم اشارتي مي رفت .

آنجا كه در شاهنامه هميشه جاويد با اشاره به اين اعراب متجاوز مي فرمايد :

اين مارخوار اهرمن چهرگان ...............
.
.
.
دوستان بقيه اش را بروند در شاهنامه بخوانند چون اين اشعار فردوسي پشت هيچ تريبوني براي كسي خوانده نمي شود .

ارادتمند همه عزيزان
بروجرديان

آبجی
15th May 2010, 12:45 AM
با سلام :

اي كاش براي اينكه براي حكيم ابوالقاسم فردوسي بزرگداشت مي گيرند و پشت تريبون فقط به به چ ه چ ه از ايشون مي كنند آن شعر ايشون كه اشاره مستقيم به تمام مسائل حمله اعراب به ايران كه با جان و مال و ناموس ايراني چه كردند هم اشارتي مي رفت .

آنجا كه در شاهنامه هميشه جاويد با اشاره به اين اعراب متجاوز مي فرمايد :

اين مارخوار اهرمن چهرگان ...............
.
.
.
دوستان بقيه اش را بروند در شاهنامه بخوانند چون اين اشعار فردوسي پشت هيچ تريبوني براي كسي خوانده نمي شود .

ارادتمند همه عزيزان
بروجرديان

ممنون از استاد خوبم :
http://i25.tinypic.com/10dbaxi.jpg
چنین است پرگار چرخ بلند * که آید بدین پادشاهی گزند
از این مارخوار اهرمن چهرگان * ز دانایی و شرم بی بهرگان
ازاین زاغ ساران بی آب ورنگ * نه هوش ونه دانش٬ نه نام ونه ننگ
نه گنج و نه نام و نه تخت ونژاد * همی داد خواهند گیتی به باد
که آید این روز اهریمنی * چو گردون گردان کند دشمنی
شود خوارهر کس که بود ارجمند * فرو مایه را بخت گردد بلند
پراکنده گردد بدی در جهان * گزند آشکارا و خوبی نهان
چو بسیار ازین داستان بگذرد * کسی سوی آزادگان ننگرد
همه دل پر از خون شود ، روی زرد * دهان خشک ولبها پر از باد سرد
چنین بی وفا گشت گردان سپهر * دژم گشت ، وز ما ببرید مهر
همان زشت شد خوب،شد خوب زشت * بشد راه دوزخ پدید ازبهشت!

آبجی
15th May 2010, 12:51 AM
ممنون از استاد خوبم :

چنین است پرگار چرخ بلند * که آید بدین پادشاهی گزند
از این مارخوار اهرمن چهرگان * ز دانایی و شرم بی بهرگان
ازاین زاغ ساران بی آب ورنگ * نه هوش ونه دانش٬ نه نام ونه ننگ
نه گنج و نه نام و نه تخت ونژاد * همی داد خواهند گیتی به باد
پراکنده گردد بدی در جهان * گزند آشکارا و خوبی نهان
همه دل پر از خون شود ، روی زرد * دهان خشک ولبها پر از باد سرد

الان دیدم که نصفه بوده برای همین کاملشو زدم :

بر ایرانیان زار و گریان شدم * ز ساسانیان نیز بریان شدم چو تخت با منبر برابر کنند * همه نام بوبکر و عمر می کنند
از ایران و ز ترک و ز تازیان * نژادی پدید آید اندر میان
نه دهقان و نه ترک و نه تازی بود * سخنها به کردار بازی بود
از این مارخوار اهرمن چهرگان * زدانایی و شرم بی بهرگان
زشیر شتر خوردن و سوسمار * عرب را بجایی رسیدست کار
که تاج کیانی کند آرزو * تفو بر چنین چرخ گردون تفو
نه گنج و نه نام و تخت و نژاد * همی داد خواهند گیتی به باد
بسی گنج و گوهر پراکنده شد * بسی سر به خاک اندر افکنده شد
چنین گشت پگار چرخ بلند * که آید بدین پادشاهی گزند
از این زاغ ساران بی آب و رنگ * نه هوش و نه دانش نه آب و نه ننگ
هم آتش بمردی به آتشکده * شدی تیره جشن نوروز و سده

پديده
15th May 2010, 12:58 AM
با سلام :
احسنت به آبجي خانوم گرامي

خوب ما كه ايراني هستيم و اين چيزا رو مي خونيم و مي دونيم كه اعراب با نياكان و نواميس ما چه كردند و مي دانيم و با چشمان خود شاهد بوديم كه همين اعراب در همين جنگ 8 ساله تا آخرين تيرشان بچه هاي ما رو مي زدن و تكه تكه مي كردند و ما هر تكه از دوستانمان را از اين طرف و آنطرف جمع مي كرديم و تا تيرشون تموم مي شد مي گفتند : انا مسلم / الدخيل / الدخيل .....

بعد بچه هاي تكه تكه شده اين سرزمين رو مياورديم توي كيسه 5 كيلويي و يا تنها يك پلاك تحويل خانواده شون مي داديم و......

حالا آقايون مي فرمايند : ( برادران عزيز عراقي ..... ) !!!!!!

بايتسي كجايمان از درد بتركد ؟؟؟!!!!!! البته كه قلبمان تركيد !!!!!!
به خاطر همين است كه بچه هاي جنگ هيچ قلبي ندارند ؟؟!!! به خاطر اين است كه بچه هاي جنگ تارومار هر كس به نا كجا آباد افتاده است ؟؟!!!! وووو......

پديده
15th May 2010, 01:08 AM
الان دیدم که نصفه بوده برای همین کاملشو زدم :

بر ایرانیان زار و گریان شدم * ز ساسانیان نیز بریان شدم چو تخت با منبر برابر کنند * همه نام بوبکر و عمر می کنند
بسی گنج و گوهر پراکنده شد * بسی سر به خاک اندر افکنده شد

اين اشعار فردوسي را تا حالا چه كسي براي جوانان ما خوانده است ؟؟؟؟!؟!؟؟؟!!!!!1

از كدام كانال هاي تلوزيون تا به حال پخش شده است ؟؟؟؟!!!!!!!

چند نفر از جوانان اين آب و خاك كه افتخار مي كنند كه ايراني اند اين اشعار را در شاهنامه خوانده اند ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!1

مگر اينجا ايران نيست و ما ايراني نيستيم ؟؟؟!!! چرا اين اشعار در هيچ يك از كتب دانش آموزان و دانشجويانمان نيست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

پس كو آن ( بسي رنج بردم در اين سال سي / عجم زنده كردم بدين پارسي ) ؟؟؟!!!! اين پارسي كجاست ؟؟!!!! پارسيان كجايند ؟؟؟!!! كجايند اين مردان بي ادعا ؟؟؟!!!!

پديده
15th May 2010, 01:31 AM
مي دانيد كه چرا اين اشعار در مدارس ما تدريس نمي شود ؟؟!!! و يا در هيچ كتاب درسي اي نيست ؟؟!!!

نگفته پيداست / اما ابايي از بازگويي آن نداريم :

براي اينكه ميليون ها ايراني از مركز تهران تا دور ترين دهكده هاي اين سرزمين و مردم عوام خواهند فهميد كه اعراب با كشورشان / با مالشان و با ناموسشان چه كردند .

براي اينكه هنگام تدريس آموزگار بايستي بيت به بيت اين اشعار رو براي دانش آموز و يا دانشجو ترجمه و تبيين كنه و تعريف كنه كه چي به چيه / اين اشعار آنقدر واقعيت ها را به صراحت و سليسي و رواني بيان كرده است كه نيازي به تفسير ندارد / اما تنها 2 بيت از آن را با هم ببينيم و معني كنيم :

به هر جنگجوي عرب به عنوان پاداش شركت در جنگ 10 زن زيباي ايراني به عنوان كنيز و 10 بچه ايراني به عنوان غلام داده شد ( تاريخ طبري هم همين را گفته ) و منظور از پديد آمدن نژاد ايراني و تازي هم كه ديگه كاملا مشخص است .

به هر جنگجوي عرب كه به ايران حمله كرده است 15 هزار درهم طلا از خزائن به غارت رفته ايران داده شد
( در تاريخ طبري و تاريخ هاي ديگر هم آمده است ) اين هم از مالمان كه بردند .

ببخشيد ديگه نمي تونم بنويسم ...........

حالم خيلي بد شد .......

ارادتمند همه عزيزانم
بروجرديان

آبجی
15th May 2010, 01:39 AM
ممنون از شما اقای بروجردیان

ЛίL∞F∆R
15th May 2010, 01:48 PM
واقعاً مرسی از این همه روشنگری های استاد {big hug}
من هم قبول دارم که باید تو کتابهای درسی باشه تا ایرانیان بدونند که عربها چه کردند با مال و جان و ناموس ما....
یادم میاد پدر بزرگم این شعرو وقتی کوچیک بودم برام خوند هنوز مدرسه نرفته بودم طبق عادتی که داشتم همیشه بعد از ظهرا پیش پدر بزرگم می رفتم که داستانهای قرآن و شاهنامه ی فردوسی و برام بخونه و به زبانه کودکانه ی خودم برام معنی کنه اونجا بود که پدر بزرگم گفت این عربها با زبان ما, کشور ما, جان ما, مال ما و ناموس ما و پارسی بودن ما مشکل دارن و همیشه سعی در نابودی و تحریف دارند و یه عرب همیشه یه عربه چه ظالم چه مظلوم با همه ی همون خصوصیات قبلی... خدا پدر بزرگم این استاد فرزانه ی ادبیات را بیامرزد و روحش را شاد گرداند{big hug}

پديده
15th May 2010, 02:06 PM
واقعاً مرسی از این همه روشنگری های استاد {big hug}
من هم قبول دارم که باید تو کتابهای درسی باشه تا ایرانیان بدونند که عربها چه کردند با مال و جان و ناموس ما....
یادم میاد پدر بزرگم این شعرو وقتی کوچیک بودم برام خوند هنوز مدرسه نرفته بودم طبق عادتی که داشتم همیشه بعد از ظهرا پیش پدر بزرگم می رفتم که داستانهای قرآن و شاهنامه ی فردوسی و برام بخونه و به زبانه کودکانه ی خودم برام معنی کنه اونجا بود که پدر بزرگم گفت این عربها با زبان ما, کشور ما, جان ما, مال ما و ناموس ما و پارسی بودن ما مشکل دارن و همیشه سعی در نابودی و تحریف دارند و یه عرب همیشه یه عربه چه ظالم چه مظلوم با همه ی همون خصوصیات قبلی... خدا پدر بزرگم این استاد فرزانه ی ادبیات را بیامرزد و روحش را شاد گرداند{big hug}

سلام بر معماركوچولوي بزرگ فكر و با هوش :

خدا رحمت كند پدر بزرگ شما را / استاد فرزانه اي كه شاهنامه براي نوه اش مي خوانده / چه حيف است كه خاك اين گهر هاي گرانبها را در بر بگيرد / چه حيف است زباني كه براي روشن كردن فكر و انديشه ديگران شاهنامه مي خوانده از كار بيفتد / مصيبتي بس بزرگ است / اي كاش مي شد از عمر بي مقدار ما برداشته و بر عمر اين اساتيد فرزانه گذاشته مي شد تا فرزندان بيشتري را بياموزند كه پارسي هستند نه عرب / تا به ما بيشتر مي آموختند كه كه بوديم و كه هستيم و چگونه بايد باشيم .

عزيزم به خود ببال كه چنين پدر بزرگي داشته اي / افتخار كن كه نوه يك استاد فرزانه اي و هميشه بياد آن عزيز باش .

ارادتمند شما
بروجرديان

ЛίL∞F∆R
15th May 2010, 02:28 PM
سلام بر معماركوچولوي بزرگ فكر و با هوش :

خدا رحمت كند پدر بزرگ شما را / استاد فرزانه اي كه شاهنامه براي نوه اش مي خوانده / چه حيف است كه خاك اين گهر هاي گرانبها را در بر بگيرد / چه حيف است زباني كه براي روشن كردن فكر و انديشه ديگران شاهنامه مي خوانده از كار بيفتد / مصيبتي بس بزرگ است / اي كاش مي شد از عمر بي مقدار ما برداشته و بر عمر اين اساتيد فرزانه گذاشته مي شد تا فرزندان بيشتري را بياموزند كه پارسي هستند نه عرب / تا به ما بيشتر مي آموختند كه كه بوديم و كه هستيم و چگونه بايد باشيم .

عزيزم به خود ببال كه چنين پدر بزرگي داشته اي / افتخار كن كه نوه يك استاد فرزانه اي و هميشه بياد آن عزيز باش .

ارادتمند شما
بروجرديان

سلام بر استاد عزیز ما@};-

مرسی استاد واقعاً مرسی پدر بزرگم یکی از بهترین ادیبان بود من همیشه به وجودش و حالا نامی که ازش باقی مونده افتخار می کنم...
و شما دسته کمی از پدر بزرگ من ندارید همون قدر برای ما دلسوزینو همون قدر مارو روشن می کنیدو همون قدر روح بزرگی دارین خداوند عمر ما کوچک هارو بگیره و به عمر شما بزرگان بیافزاید که مایه ی افتخار ایران و ایرانی هستید{big hug}

به سلامتی استادsh_omomi58

kab
15th May 2010, 02:58 PM
ای بابا

ما از خودمون خیلی دل دوماغ درست و حسابی داریم شما هم هی میای نمک رو زخم ما میپاشی

استاد عزیز خودم :

یادمه با یه کارشناس ژاپنی حرف میزدم

میگفت دلم برای شما خیلی میسوزه

گفتم چرا؟

گفت تو کشور ما از هر 100 نفری که به دنیا میان فقط یکی هوش شما ایرانی ها رو داره

اما تو کشور شما هر 100 نفری که به دنیا میاد فقط یکی عقل درست و حسابی نداره

با تمام اینها ما پیشرفت میکنیم و شما پس رفت میدونی چرا؟

چون توی ژاپن میگردن همون یک نفر ها رو پیدا میکنن و ریاست و مدیریت رو به اون میدن

اما تو ایران همون یدونه کم عقل رو میکنن مدیر

خدا خودش آخر و عاقبت ما رو بخیر کنه

خداوند مردم ما رو هم برای مسئولانمون مثل مردم عراق و فلسطین عزیز کنه

یادمه یکی از دوستانم میگفت یه طرف عراق و فلسطین دارن میجنگن و یه طرف شو میسازن

اونوقت ما داریم برای کدوم اونها کمک میفرستیم جنگجو یا رقاص؟

راستی پدر بزرگ منم الان 90 سالی داره از وقتی یادم میاد تنها کتابی که برای نوهاش می خوند

همون شاهنامه فردوسی بود میدونم اونقدر اون کتاب رو دوست داره که با بچه هاش هم عوضش نمیکنه

پديده
15th May 2010, 03:52 PM
ممنون كاظم عزيزم :

اين شعر آنقدر جالب و زيبا اعراب را توصيف كرده كه باز هم براي دوستاني كه نديدند مي گذارم :

همه دل پر از خون شود، روی زرد * دهان خشک ولبها پر از باد سرد

بر ایرانیان زار و گریان شدم * ز ساسانیان نیز بریان شدم

چو تخت با منبربرابر کنند * همه نام بوبکر و عمر می کنند

نه گنج و نه نام و تخت ونژاد * همی داد خواهند گیتی به باد

بسی گنج و گوهر پراکنده شد * بسی سربه خاک اندر افکنده شد

پراکنده گردد بدی درجهان * گزند آشکارا و خوبی نهان

ریپورتر
15th May 2010, 05:33 PM
سلام
اول باید بگم دست شما درد نکنه اقای بروجردیان با این تاپیکی که زدین واقعا خیلی کیف کردم و از طرفی ناراحت شدم به خاطر اینکه چه بر سر ما این اعراب اوردند
واقعا نمیدونم چی بگم فقط همین که خیلی به ما این اعراب ظلم کردن

پديده
15th May 2010, 05:42 PM
دي جي مهدي عزيزم سلام :

منظور شما كدوم اعراب بودن بنده متوجه نشدم ؟؟!!

برادران عزيز عرب و عراقي كه دوستانمان را تكه تكه كردند ؟؟!!! يا برادران عزيز عرب عربستاني كه نياكان ما را به خاك و خون كشيدند و مال و ناموسمان را بردند بين خود تقسيم كردند و براي غنايمي كه بدست آورده بودند نماز شكر خواندند ؟؟!!!! يا برادران بسيار عزيز و گرامي عرب مكه كه در حج چند سال پيش در مكه زنان ايراني را ربودند و از بالاي ساختمان ها شيشه هاي قدي 2 / 3 متري بر روي سر مردان حجاج ايراني ريختند و آنها را تكه تكه كردند ؟؟!!! يا برادران بسيار عزيز عرب امارات كه به خليج فارس مي گويند ( خليج العربيه ) ؟؟!!! يا برادران عرب عزيز كويتي كه تمام امكاناتشونو به صدام دادن تا ما رو زير آتش بگيره ؟؟؟!!!

وهنوز هم ادامه دارد و بد تر از آن سرمان مي آورند / منتهي نه با شمشير از طريق ايجاد عقيده و خرافه / ....ر همون ....ره پالونش عوض شده / شكل قضيه عوض شده اصلش همونه چه به مراتب بدتر از اون / خيلي وقت ها خودمان هم كمكشان مي كنيم .

Admin
15th May 2010, 10:56 PM
دي جي مهدي عزيزم سلام :

منظور شما كدوم اعراب بودن بنده متوجه نشدم ؟؟!!

برادران عزيز عرب و عراقي كه دوستانمان را تكه تكه كردند ؟؟!!! يا برادران عزيز عرب عربستاني كه نياكان ما را به خاك و خون كشيدند و مال و ناموسمان را بردند بين خود تقسيم كردند و براي غنايمي كه بدست آورده بودند نماز شكر خواندند ؟؟!!!! يا برادران بسيار عزيز و گرامي عرب مكه كه در حج چند سال پيش در مكه زنان ايراني را ربودند و از بالاي ساختمان ها شيشه هاي قدي 2 / 3 متري بر روي سر مردان حجاج ايراني ريختند و آنها را تكه تكه كردند ؟؟!!! يا برادران بسيار عزيز عرب امارات كه به خليج فارس مي گويند ( خليج العربيه ) ؟؟!!! يا برادران عرب عزيز كويتي كه تمام امكاناتشونو به صدام دادن تا ما رو زير آتش بگيره ؟؟؟!!!

وهنوز هم ادامه دارد و بد تر از آن سرمان مي آورند / منتهي نه با شمشير از طريق ايجاد عقيده و خرافه / ....ر همون ....ره پالونش عوض شده / شكل قضيه عوض شده اصلش همونه چه به مراتب بدتر از اون / خيلي وقت ها خودمان هم كمكشان مي كنيم .

آقای بروجردیان ... فکر نمی کنم تو ایران یک ایرانی پیدا کنید که از اعراب خوب بگه ...

ماشا الله همه به خونشون تشنه هستن.

چون ایران و ایرانی بیشتر از آمریکا و اسرائیل و انگلیس از دست این اعراب زجر کشید ... در نهایت در جنگ نا برابر 8 ساله می خواستند ایران عزیز رو هم تکه تکه کنند ...{i dont want to see}

همچنین در کنار این می تونیم به اعراب جنوب ایران که مردمی خون گرم ، غیور و زحمت کش هستن اشاره کنیم ... ;)

kab
15th May 2010, 10:59 PM
استاد من همین جوری هم قلبم سه کار میکنه

اینا رو مینویسید یه وقت سکته میکنم بی کاظم میشید

مهاجر
16th May 2010, 02:06 AM
سلام خدمت دوستان
فکر می کنم که همه دوستان بر این باورند که مشت نمونه خروار نیست
حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمودند:من عربم ولی عرب از من نیست و فقط خدا می دونه که ایشون چقدر از دست این اعراب رنج کشیدند.
شاید بهتره برای اخلاق و رفتارهای اعراب و طریقه رفتار اونها با پیامبر رحمت مثالی بزنیم:
سه نفر دزد دور هم جمع شده بودند که برای هم بدترین اعمالی که تا حالا انجام داده بودند رو تعریف کنند.
اولی شروع به صحبت کرد و گفت:من یکبار خونه دایی خودم رفتم و طلاهای زن داییم رو دزدیدم.
دومی روی قورت افتاد و گفت :این که چیزی نیست من پول های بابام رو که تو خونه قایم کرده بود دزدیدم.سومی سرش رو با غرور بالا گرفت و گفت :من روز عید فطر که روزه گرفتن توی اون حرام هست رو روزه گرفتم.اون دوتای دیگه که از پستی این طرف به تنگ اومده بودند،ریختند رو سرش و تا می خورد،زدندش.
حالا مثال عربهای جاهل و حضرت رسول صلی الله علیه و آله هم همینه.اونها برای اینکه با پیامبر مشکل داشتند،خلاف دستور ایشون عمل می کردند و این نه در دین بود،بلکه در سیاست هم صدق می کرد.واقعا ایشون خیلی رنج دیدند.سلام خدا بر ایشون.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد