PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نقد و برسي جامع رشته مهندسي it

آبجی
9th May 2010, 01:40 PM
سعي ميكنم در چند قسمت نقد و بررسي نسبت به رشته مهندسي فناوري اطلاعات ارائه بدم. ادعا نميكنم كه اين نقد كامل و بي نقص باشه اما ادعا ميكنم كه اين نقد نقدي منصفانه ،فارغ از هر گونه تعصبي باشد.
.
اين رشته درواقع رشته اي ميان رشته ايست بين كامپيوتر و مديريت ولاغير !

اين رشته معادل خارجي نداره و غير از چند دانشگاه هند و استراليا و كانادا جايي رو نميتونيد پيدا كنيد كه رشته اي با اين اسم و مختصات داشته باشند. در استراليا در مقطع كارشناسي ارشد وجود داره اما در هند و كانادا در مقاطع ليسانس هم دانشجو ميگيرند . اما ليست دروسي كه ميگذرونند كمتر مشابه دروسي است كه ما ميگذرونيم. البته اين نه تنها در مورد رشته فناوري اطلاعات كه اگر شما ساير رشته ها ازقبيل الكترونيك و كامپيوتر رو هم مقايسه كنيد ميبينيد كه در اين رشته ها هم ليست دروس متفاوته كه دليلش هم واضحه ولي اينجا مجال مطرح كردنش نيست!

اغلب دوستان هم رشته اي من يا شايد ديگران اين جمله رو درباره اين رشته شنيده باشند.

"it رشته اي است به وسعت يك اقيانوس و به عمق يك سانتي متر و ..."

اوايل اين جمله رو جمله درستي ميدونستم. اما الان معتقدم اين جمله توهمي بيش نيست. شايد بهتر باشه مستدل حرف بزنيم. اما چرا اين جمله به ذهن بعضي اساتيد ميرسه ؟ درسي مثل مهندسي فناوري اطلاعات1 معادل شايد 12 واحد درسي و شايد بيشتر باشه . درسي مثل الكترونيك ديجيتال همينطور . اما يك سوال ! آيا شما درسي در دوره كارشناسي ميتونيد مثال بزنيد كه معادل چندين و چند واحد در دوره هاي بالاتر نباشه . اساسا درسي چون هوش مصنوعي چيزي غير از يك مقدمه در دوره ليسانسه ؟
و اساسا يكي از جنبه هاي رشته هايي كه بعنوان ميان رشته اي تعريف ميشوند هم همينه .نميدونم تا چه حد با اين جمله موافقيد كه اغلب رشته ها جز علوم پايه از تركيب رشته هاي ديگر بوجود ميان. جالبه اگه دوستان به دروس اين رشته نگاه كنند و مقايسه اي با مهندسي كامپيوتر بكنند متوجه ميشند كه اين رشته دروس تخصصي و به عقيده من شيرازه رشته مهندسي كامپيوتر رو در خودش داره . دروسي مثل ساختمان داده ها – طراحي الگوريتم – هوش مصنوعي – مهندسي نرم افزار 1 و 2 - شبكه هاي كامپيوتري 1 و 2 – پايگاه داده و ....
جالبه ما بجاي دروس اغلب الكترونيكي و رياضياتي رشته كامپيوتر دروس مديريتي و چند درس اختصاصي اين رشته رو داريم.
يعني در جايي كه رشته آي تي به مديريت نزديك ميشه رشته كامپيوتر به الكترونيك .
دليل اينكه من مدام اين رشته رو با كامپيوتر مقايسه ميكنم روشنه. شالوده اين رشته مهندسي كامپيوتر هست.

حتي در حوزه دروس مديريتي هم من معتقدم درسهاي اصلي و كليدي در اين رشته گنجانده شده. البته متاسفانه همين جمله اغلب در مورد رشته مهندسي صنايع هم گفته ميشه !!!

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد