PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حقایقی درباره مهناز افشار؛ به بهانه بازی در تسویه‌حساب

LaDy Ds DeMoNa
5th May 2010, 01:24 PM
http://www.seemorgh.com/DesktopModules/iContent2/Files/60092.jpg
شاید عجیب نباشد که مهناز افشار همواره در صحبتهایش بگوید میلانی باعث شد تا از خواندن کتابهای فهیمه رحیمی‌ به خواندن کتاب مرشد و مارگریتا کشیده شوم. مهناز افشار همیشه گفته: خانم میلانی...
مهناز افشار بازیگر مطرح سینمای ایران این روزها فیلم تسویه حساب به کار گردانی تهمینه میلانی را بر پرده سینماها دارد که از آن استقبال خوبی شده و پرفروشترین فیلم اکران سینماها محسوب می‌شود.

خانواده ای مخالف کار در سینما
مهناز افشار از جمله بازیگرانی است که در ابتدای بازیگری اش خانواده او با حضور در سینما مخالف بودند. خود او دراین باره در گفت وگویی با ماهنامه فیلم گفته است: خانواده من به شدت با کار من در سینما مخالف بودند آنها آدمهای مذهبی روشنفکر هستند و من با اخلاقیات خاص و چار چوبهای اخلاقی خودم در چنین خانواده ای بزرگ شدم. در سالهای اولیه کارم مادرم همراه من به دفاتر سینمایی می‌آمد و یادم است با اولین عکسی که از من در مطبوعات چا پ شد دایی ام شدیدا با خانواده ام دچار مشکل شد.

بازیگری که درس تدوین خواند
مهناز افشار آن طور که خودش گفته در دبیرستان علوم تجربی خوانده و بعد ادامه تحصیل داده و تدوین خوانده است. او بعدها در کلاس‌های بیان آقای سمندریان هم شرکت می‌کند.

تدوین فیلم مهرجویی
بد نیست بدانید که او سالها قبل و قبل از آنکه به طور جدی وارد سینما شود تدوین یک فیلم تبلیغاتی از مرجویی را برعهده داشته. این بازیگر مطرح سینما در گفت وگویی گفته: می‌دانید فیلم تبلیغاتی آموزش کتاب اول آقای مهرجویی را همان موقع من تدوین کردم؟ همیشه آقای مهرجویی به من می‌گویند من تورا به سینما معرفی کردم (ماهنامه فیلم)

فیلمهایی که مهناز افشار دیگر آنها را دوست ندارد
در کارنامه بازیگری خانم افشار فیلم‌هایی وجوددارد که پس از گذشت سالها دیگر آنها را دوست ندارد. حدود ۶۰درصد از فیلمهایی که مهناز افشار بازی کرده، مورد رضایت او نیست. این چیزی است که خود او در اعترافی جالب عنوان کرده و افزوده: بازی در فیلم دختری در قفس را دوست ندارم. در نگین اصلا آن نقش مال من نبود و احساس می‌کردم که نباید در آن نقش بازی کنم. یا مثلا زهر عسل که قصه متفاوتی داشت در زمان خودش، اما در نیامد. افسوس نمی‌خورم از بازی کردن در زهر عسل چون کسی از اعتماد من سوء استفاده نکرد. یا حتی او به تازگی گفته: تنها فیلمی ‌که واقعا از بازی در آن پشیمانم امشب شبه مهتابه است. آقای شایسته شاهدند که من نمی‌خواستم قرارداد بازی در این فیلم را امضا کنم الان اگر امشب شبه مهتابه را به من پیشنهاد کنند با قاطعیت می‌گویم نه. تجربه این فیلم باعث شد از این فیلم به بعد پس از خواندن فیلمنامه بپرسم بقیه بازیگران چه کسانی هستند از کلاغ پر یا کما دفاع نمی‌کنم اما پشیمان هم نیستم.

نگین
در فیلم نگین اصغر‌ هاشمی ‌قرار بود لیلا حاتمی ‌بازی کند ولی شرایط فراهم نشد و قرعه به نام مهناز افشار افتاد.
البته فکر می‌کنم در نگین بازیگران حرفه ای که در کنارم بودند می‌توانستند به من کمک کنند اما این کار را نکردند!

دختری در قفس
من برای فیلم دختری در قفس با آقای داوودنژاد قرارداد بستم و به ایشون اعتماد کردم ولی. ....!متاسفانه تبلیغات فیلم فاجعه بود.
آقای داوود نژاد گفت: من هستم و من فکر کردم ایشون به عنوان مشاور کنار گروه قرار داره و مشکلی پیش نمی‌آد. ... از طرفی بالاخره تمام بازیگرهای دنیا هم در کارنامه خودشون فیلم بددارند.

از دست دادن بی پولی و رسیدن به....
خارج بودم و همزمان بی پولی و امشب شبه مهتابه به من پیشنهاد شد داشتم خارج درس می‌خواندم بی پولی را قسمت نشد و رد کردم و درباره این یکی (امشب شبه مهتابه ) هم گفتم که نمی‌توانم به من گفتند اعتماد کن و یا علی بگو و بیا. من هم اعتماد کردم و رفتم. این فیلمی ‌نیست که به خاطر آن مهناز افشار سرش را بالا بگیرد. می‌گفتند این فیلم نسخه ای ایرانی از فیلمی ‌با عنوان زندگی من نیکول کیدمن است. به من اعتراض می‌کنند که چرا درباره فیلم امشب شبه مهتابه خوب حرف نمی‌زنم. حتی بعضی‌ها پرخاش گری می‌کنند.

ستاره دهه 80
البته باید عنوان کرد اولین کار مهناز افشار سریال «گمشده» بود که در همان سالهای ابتدای حضور افشار در سینما بود. گویا این فیلم دوسال پیش مجددا پخش شد. درواقع باید گفت دهه 70 دهه شروع کار و تثبیت مهناز افشار با فیلم‌هایی چون «نگین»، «شور عشق» و «شیرهای جوان» بود. در اوایل دهه 80 به عنوان ستاره کاملاً جا می‌افتد وبا فیلم آتش بس تهمینه میلانی به اوج می‌رسد.

آتش بس
آقای شریفی نیا به من گفت که خانم میلانی قصه بسیار خوبی داره و چه قدر خوبه که تو با ایشون کار کنی. من هم از این پیشنهاد خیلی خوشحال شدم چون خیلی دوست داشتم با ایشون کار کنم. البته قبلا قرار بود در نیمه پنهان بازی کنم..
بعد از آتش بس تا حدودی سخت گیر =تر شدم و کارهایی به من پیشنهاد شد که اگر مهناز افشار قبل از آتش بس بودم آنها را قبول می‌کردم ولی. ...
کلا باید بگم با سبک تهمینه میلانی کار کردن یک تجربه است.
یک روز خانم جوانی جلوی من را گرفت و گفت آتش بس عین زندگی من بوده.

ارتباط با میلانی
خارج از رابطه کاری، رابطه من با خانم میلانی خیلی قشنگ است به من کتاب می‌دهند و فیلم معرفی می‌کنند.

من هم بازیگر فیلم میلانی بودم
یکی دو سال قبل در مصاحبه ای با هفته نامه چلچراغ از مهناز افشار پرسیده می‌شود چرا بهرام رادان از شور عشق به نقش اول سنتوری مهرجویی می‌رسد ولی مهناز افشار همچنان مورد توجه سینمای تجاری است؟ مهناز افشار در پاسخ می‌گوید: اگر آقای رادان بازیگر نقش اول فیلم مهرجویی است، من هم بازیگر نقش اول فیلم آتش بس بودم. خب برای من آتش بس فیلم مهمی ‌است.

میلانی من را کتاب خوان حرفه ای کرد
تهمینه میلانی از کار گردانهای سینمای ایران است که به خواندن کتاب علاقه بسیاری دارد و علاقه بیشتری به معرفی کتاب به دیگران و ایجاد علاقه کردن برای خواندن کتاب به دوستان. به همین خاطر شاید عجیب نباشد که مهناز افشار همواره در صحبتهایش بگوید میلانی باعث شد تا از خواندن کتابهای فهیمه رحیمی‌ به خواندن کتاب مرشد و مارگریتا کشیده شوم. مهناز افشار همیشه گفته: خانم میلانی به شدت مرا کتاب‌باز کرده و بسیار روی من تاثیر گذاشت. او توضیح داده که من بامداد خمار را در میان کتابهای ایرانی بسیار دوست داشتم مثلا کتابهای دانیل استیل را می‌خواندم فهیمه رحیمی ‌را دوست داشتم. گاه گداری هنوز هم سراغ این کتابها می‌روم ولی خانم میلانی باعث شد من غیر از اینها سراغ کتابهای روانشناسی هم بروم. مثلا مرشد و مارگریتا را به من معرفی کرد کتابی که مرا به شدت تکان داد! گاهی درسنین نوجوانی به فکر همین رمانهای عاشقانه می‌خوابیدم. هنوز هم وقتی روح کودکم بلند می‌شود سراغ این کتابها می‌روم. خیلی از بچه‌ها برایم فیلم می‌آورند..

همکاری با حاتمی‌کیا
در فیلم دعوت از ۷صبح تا ۳صبح باید پلانی را می‌گرفتیم که من باید درزیر آب می‌بودیم. زمستان هم بود وقتی آخر کار حدود ساعت ۳صبح از استخر بیرون آمدم آقای حاتمی‌کیا می‌گفت خیلی خوشحالم از اینکه برخلاف آنچه می‌گویند اصلا بازیگر عروسکی نیستی. یعنی بازیگری نیستی که راحت طلب باشی و نخواهی زجر بکشی.

برای همکاری با حاتمی‌کیا بامغز می‌روم
جالب است بدانید افشار در مصاحبه دیگری درباره همکاری باحاتمی‌کیا گفته: اگر آقای حاتمی‌کیا هر وقت و در هر شرایطی بخواهند در فیلمشان کار کنم با مغز می‌روم.

باز هم دعوت حاتمی‌کیا
زمانی که برای فیلم دعوت دعوت شدم تا قبلش که سینمای ایشون را دوست داشتم و صادقانه بگویم بعد از کار کردن باایشون هم خوشحالم که در فیلمشان حضور داشتم. تازه در دعوت برای اولین بار بود که در فیلمی ‌بازی می‌کردم که در واقع باید ۴نقش را در می‌آوردم. خیلی‌ها گفتند کار خاصی نکردی ولی فکر کنید صدا دوربین حرکت و قراره تو خودت رابازی کنی در چند شکل مختلف....

کارگران مشغول کارند
هدیه تهرانی به من زنگ زد و گفت: مانی حقیقی قراره یک کاری شروع کنه و به تو زنگ می‌زنه برو پیشش و ببین شرایط کار چه جوری! آقای حقیقی زنگ زد و من برای مذاکره رفتم البته همان موقع شنیدم که بعضیها مخالف حضور من در این فیلم بودند. اصولا جالبه که خیلی‌ها مخالف من هستند اما معتقدم که چیزی که حق و قسمت باشه اتفاق می‌افته.
مانی حقیقی روز دوم فیلمبرداری وقتی راش‌های مربوط به روز اول را دیده بود گفته بود:خیلی خوب بازی کرده و همین به من روحیه داد. البته این فیلم کار خیلی خوبی بود.
در این فیلم بیشتر بازی من مقابل اقای محمود کلاری بود. ایشون آنقدر خوب بودند که دیگر نیازی به کمک نداشتم.

شاید فیلمبردار شود
شاید روزی فیلمبردار شوم چون کار‌های فنی را دوست دارم. اولین بار سر فیلم رییس برای زرین دست تراولینگ کردم. عاشق کار فنی ام به زرین دست گفتم می‌خواهم بیایم دستیار ۳شما شوم. اگر پشت صحنه فیلم پسر آدم ُدختر حوا (مهناز افشار ) را نگاه کنید برایتان جالب خواهد بود که کلی ابزار و وسائل را این ور وآن ور کردم. اصلا توی چند تا عکس ُریل روی دوش من است. اینها را از سینه موبیل می‌آوردم برای آقای زرین دست.

ساخت مستندی درباره نلسون ماندلا
مهناز افشار دراین سالها به سراغ سینمای مستند هم رفته. او برای ساخت یک مستند درباره نلسون ماندلا به آفریقا هم رفته و کلی فیلم گرفته از زندانی که در آن نلسون ماندلا حضور داشته و حتی از سلولش و اتاق خوابش هم فیلم گرفته. البته خود دراین باره گفته: راستش ۴ساعت فیلم گرفتم و آوردم و کلی وقت رویش گذاشتم اما فهمیدم دغدغه ام کارگردانی نیست.

نقش منفی
اتفاقا من نقش منفی را می‌پسندم و دوست دارم نقشهایی بازی کنم که وقتی شب به خونه می‌رسم از شدت سختی اون نقش گریه کنم. مثلا خیلی دوست داشتم نقش آنتونی کویین را در گوژپشت نتردام بازی کنم.

چه کسی امیر را کشت
این فیلم تجربه عجیب و غریبی بود و نزدیک به ده بازیگر حرفه ای و یه نقش کاملا متفاوت. به هر حال تجربه متفاوتی بود و من خیلی خوشحالم که دراین فیلم بازی کردم.

بازی در «چه کسی امیر را کشت» چگونه پیش آمد؟
یادم است که از طرف آقای کرم پور فیلمنامه‌یی به من رسید که بخوانم. دیدم خیلی کار نویی است، عوامل و بازیگران خیلی خوبی هم دارد. البته برای بازی در این فیلم واقعاً خیلی ترس داشتم چون فکر می‌کردم مهناز افشار میان این همه بازیگر پیشکسوت و بزرگ چه می‌خواهد بکند؟ ولی بعد دیدم چه محک خوبی است. آدم به خودش می‌گوید سعی کن کم نیاری و خیلی خوب باشی. هیچ وقت لطف آقای شکیبایی را یادم نمی‌رود که من را دیدند و گفتند وقتی سالاد فصل را دیدم، متوجه شدم از نوک پا تا نوک موهایت بازی می‌کنی. اصلاً باور نمی‌کردم آقای شکیبایی این حرف را به من بزند. چقدر خالص و چقدر بی عقده و بزرگوار. این حرف را حتی اگر ایشان فقط برای خوشحال کردن من گفته باشد به من انرژی می‌دهد و برای من خیلی ارزشمند است. یکسری دوستان در سینما به من کم لطفی کردند اما خدا را شکر دوستانی هم داشتم که به من کمک کردند در سینما بمانم. فیلمنامه «چه کسی امیر را کشت؟» را که خواندم، آقای شکیبایی هم آنجا بودند و دوست داشتم باز هم با ایشان کار کنم. البته با هم بازی نداشتیم ولی نقش عجیب و متفاوتی بود. من همیشه دوست دارم نقش‌های متفاوت و عجیب و غریب بازی کنم. مثلاً آرزویم این است که نقش آنتونی کویین در گوژپشت نتردام را بازی کنم.

کیمیایی
به نظرم برای هر بازیگری خیلی خوبه و لازمه که با آقای کیمیایی کار کنه حتی برای یک تجربه.

قسمت و تقدیر
همچنین باید بگویم من در سینما به قسمت و اتفاقی که برای آدمها می‌افتد اعتقاد دارم. من اعتقاد دارم مسیر من مشخص شده است.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد