PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بسیاری فقط به دنبال تکه‌های نخ‌نما شده تئاتر سنتی هستند

LaDy Ds DeMoNa
25th April 2010, 07:46 PM
کارگردان نمایش ”بهرام و گل اندام”:

بسیاری فقط به دنبال تکه‌های نخ‌نما شده تئاتر سنتی هستند

http://theater.ir/data/uploads/news/img/tb/29252_Y_azimi25Apr10101835am.jpg (http://theater.ir/data/uploads/news/img/29252_Y_azimi25Apr10101835am.jpg)
کارگردان نمایش "بهرام و گل‌اندام " گفت: « به خاطر اینکه یادی از "سید حسین یوسفی" از جمله پیش‌کسوتان عرصه تئاتر سنتی ایران کرده باشم، این نمایش را کارگردانی کردم.»

"حسن عظیمی" با اشاره به ویژگی نمایش "بهرام وگل اندام" تصریح کرد: « این کار یک نمایش ساده، راحت و روان با صحنه‌های متنوع است که به خوبی در مسیر داستان گنجانده شده است.»
وی با بیان این‌که در درجه اول به تئأتر سنتی ایرانی بهای بیشتری می‌دهد،افزود:« من عاشق تئاتر ایرانی هستم. تئاتر سنتی دارای آنچنان پتانسیل و گستردگی است که جا دارد سوژه‌های روز کلاسیک و تاریخی، مثل نمایش هملت ، رومئو و ژولیت و لیرشاه در این ‍ژانر گنجانده شود.»
عظیمی همچنین اضافه کرد:« درحال حاضر روی نمایش‌های سیاه‌بازی (تخت حوضی) زیاد کار نمی‌شود واگر کسی هم بخواهد کار کند، زیاد وقتش را صرف تحقیق، شیوه‌های اجرا و همچنین بازی نمی‌کند و فقط اتکا می‌کند به تکیه کلام‌ها و تقلید از سیاه و چیزهائی که دیده‌اند.»
این کارگردان نمایش‌های سنتی با اشاره به این‌که همین ساده نگریستن به موضوع باعث می‌شود که تکیه کلام و یا واژه‌ها به صورت ناشیانه در کنار هم چیده شوند،خاطرنشان کرد:« حتی در تئاتر سنتی موسیقی هم نقش مهمی بر عهده دارد. یعنی اگر کسی شناخت کافی از موسیقی تئاتر سنتی داشته باشد و بتواند درجهت داستان و فراخور قصه از آن استفاده کند و موسیقی بطور کامل درخدمت متن باشد، هم نمایش به خوبی دیده می‌شود و هم موسیقی واضح‌تر از همیشه شنیده می‌شود و به زیبایی کار نیز بسیار کمک خواهد کرد. من در نمایش "بهرام و گل اندام" 17 ترانه از ترانه‌های قدیمی سنتی که درسال‌های دور استفاده می‌شد بهره گرفته‌ام، که همین ترانه‌ها و موسیقی زنده باعث شد که ریتم بهتری به کل کار بدهد.»
وی درباره تأثیر دکور در اجرای نمایش‌های سنتی گفت:« اگر بخواهید سراغ نمایش‌هایی مثل "بیژن و منیژه" و یا "خسرو و شیرین" بروید، نور و دکور می‌تواند خیلی کمک کند ولی در نمایش" بهرام و گل اندام" اگر این کار بدون دکور و همچنین نور تخت هم اجرا شد، مشکلی پیش نمی‌آمد چون به نظر من همین سادگی، وفادار ماندن به نمایش سنتی است؛ چرا که این نوع نمایش‌ها در گذشته بر روی تخت حوض و در شب‌هایی با چراغ‌های زنبوری تا صبح اجرا می‌شدند.»
عظیمی در پایان به اهمیت اجرای نمایش‌های سنتی به صورت مستمر در طول سال اشاره کرد و افزود:« افرادی که در نمایش‌های سنتی تبحر داشته باشند، از تعداد انگشتان یک دست هم تجاوز نمی‌کنند و آنهایی هم که بعد از انقلاب آمده‌اند و دراین نوع نمایش کار می‌کنند به دنبال تکه‌های نخ نما شده و کهنه هستند. در حالی که اگر همین افراد سعی کنند با پژوهش و تحقیق اطلاعات خود را گسترده کرده و تکه‌های قدیمی را به همراه مسائل روز به درستی در کنار هم قرار بدهند و از تجربه اهل فن نیز در این خصوص استفاده کنند، به بسیاری از رموز تئاتر سنتی پی خواهند برد که این‌ موارد به جز همنشینی و کمک گرفتن از اهل فن میسر نیست.»
نمایش "بهرام و گل‌اندام" پیش از اجرا در تماشاخانه سنگلج در جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی نیز اجرا شده بود.
این نمایش هم‌اکنون ساعت 19 در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد