PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مسابقه هفتگی پزشکی شماره 22 برای همه نخبگان جوان

امير آشنا
18th April 2010, 12:10 PM
مسابقه هفتگی پزشکی شماره22

سلام و عرض ادب خدمت دوستان گرامی sh_omomi70

همه ما دنیای اطراف خودمون رو بر اساس حواسمون تشخیص میدیم ... برای هر نوع ادراکی حس خاصی وجود داره ؛ مثلا بوی اجسام رو با حس بویایی ، طعم رو با حس چشایی و ... تشخیص میدیم و درک می کنیم . مسلما صحبت از حیات جسم بدون وجود این حواس حتی در صورت سالم بودن همه اندام های بدن غیر قابل تصوره ...
اما تا به حال فکر کردید درک بعضی از تغییرات در محیط اطراف چگونه بر اساس حواسی که می شناسیم قابل انجامه ...؟

سوال مسابقه پزشكي شماره 22 :

فرض کنید داخل آسانسور ساختمانی در حال حرکت هستید با چشمانی بسته ... مطمئنا در این حالت هم می تونید متوجه بشید که در حال حرکت به سمت طبقات بالا و یا پایین هستید ... این درک چجوری و با کمک چه حسی انجام میشه ...؟

از اين لحظه تا جمعه ،1389/2/3 ساعت 7 بعد از ظهر فرصت شركت در مسابقه براي دوستانگرامي وجود خواهد داشت . مطابق روال هميشگي ، اولين نفري كه پاسخ صحيح رو ارائه بده به عنوان برنده معرفي ميشه ...@};-

منتظریم ببینیم این بار برنده مسابقه از کدوم نقطه سایت سر می رسهsh_omomi87

sh_omomi34sh_omomi34sh_omomi34

Outta_Breathe1020
18th April 2010, 01:31 PM
سلام
سوال خیلی جالبی بود!!
به نظر من حس لامسه است. توی فیزیک داشتیم که بالا و پایین رفتن آسانسور باعث میشه که نیرویی که وارد میشه به بدن کم و زیاد بشه. به نظر من وقتی پایین و یا بالا، حس کم شدن یا زیاد شدن نیرو رو احساس میکنی.
البته فکر کنم همین باشه:-??

mohebbi
18th April 2010, 01:33 PM
بر اساس فیزیک اینرسی می شه اما پزشکی رو نمی دونم

mohebbi
18th April 2010, 01:36 PM
سلام
سوال خیلی جالبی بود!!
به نظر من حس لامسه است. توی فیزیک داشتیم که بالا و پایین رفتن آسانسور باعث میشه که نیرویی که وارد میشه به بدن کم و زیاد بشه. به نظر من وقتی پایین و یا بالا، حس کم شدن یا زیاد شدن نیرو رو احساس میکنی.
البته فکر کنم همین باشه:-??
--------------------------------
حس لامسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/{big green}
من که تا حالا با حس لامسه نتونستم نیروهایی که بهم وارد میشه رو حس کنم:-?
فکر می کردم که با حس لامسه میشه اجسام رو حس کرد{tongue}

Particle
18th April 2010, 02:47 PM
به نظر من به كمك همه حواس و از طريق شنوايي و هم از طريق لامسه كه ميتونيم جهت برخورد مولكول هاي هوا با بدنمون و همينطور جهت حركت آسانسور رو حس كنيم {happy}

hengameh
18th April 2010, 04:17 PM
ما تو بدنمون یه سنسور شتاب داریم که نسبت به تغییرات سرعت حساسه و هر گونه تغییر سر عتی رو می تونیم حس کنیم.
با تو جه به اینکه آسانسور های ایرانی دارای شتاب و تغییر سرعت شدیدی هستن به راحتی می تونیم این تغییر سرعت(شتاب وحرکت به سمت بالا یا پایین)رو حس کنیم.ولی اگه سوار یه آسانسور امریکایی بشین با چشمه بازم نمی تونین تشخیص بدین بالا میرین یا پایین میاین.برای امتحان کردنش نیازی نیست برین امریکا کافیه یه بار برین داخل برج آزادی و سوار آسانسورش بشین.

خب این جایزه رو کی می فرستین

pooriarezai7
18th April 2010, 04:40 PM
طبق قاعده ی t و آسانسور ها بر اساس نیرویی که از کف وارد می شود می توان فهمید که بالا یا پایین می روید.

اگر بخواهیم به پزشکی بگیم نیروی لامسه میشه

مهاجر
18th April 2010, 06:57 PM
سلولهای حسی بر اساس مدل پاندولی تحریکات را به سیستم عصبی مرکزی ارسال می کنند و احتمالا این همان حس لامسه است.:-?

چامه
18th April 2010, 06:58 PM
جواب : به وسیله ی گیرنده های مکانیکی در مجاری نیم دایره ای گوش که با حرکت مایع درون مجاری نیم دایره ای باعث حرکت سلول های مژکدار درون این مجراها میشود و با ارسال پیام به وسیله ی عصب تعادلی به مغز موقعیتی که در آن قرار داریم مشخص میشود.
درست بود؟؟؟؟{i dont want to see}

پارمیدا72
18th April 2010, 07:03 PM
به نظر من حس ششم انسان چون این حس حساس ترین و قویترین حس ها در انسان است

ریپورتر
18th April 2010, 07:36 PM
سلام والا به نظرم به دلیل تغییر نیروی اینرسی در بدن بوسیله حرکت اسانسور میشه فهمید بالا میره یا پایین

LaDy Ds DeMoNa
18th April 2010, 09:41 PM
فرض کنید داخل آسانسور ساختمانی در حال حرکت هستید با چشمانی بسته ... مطمئنا در این حالت هم می تونید متوجه بشید که در حال حرکت به سمت طبقات بالا و یا پایین هستید ... این درک چجوری و با کمک چه حسی انجام میشه ...؟

حواس انسان

شنوائی

حس تعادل

حس حرکت

حس بویائی

حس چشائی

حس عضوی

حواس پوستی

پس چیزی مد نظر شماست :
حس تعادل و حس حرکت یا حس عضلانی است.

تاری
18th April 2010, 10:15 PM
سوال مسابقه پزشكي شماره 22 :

1.فرض کنید داخل آسانسور ساختمانی در حال حرکت هستید با چشمانی بسته ... مطمئنا در این حالت هم می تونید متوجه بشید که در حال حرکت به سمت طبقات بالا و یا پایین هستید ... این درک چجوری و با کمک چه حسی انجام میشه ...؟

2.منتظریم ببینیم این بار برنده مسابقه از کدوم نقطه سایت سر می رسهsh_omomi87

یارب

با سلام
1.حتما این دفعه امتحان می کنم. چون همیشه این آینه ها حواس آدمو ....

2. مگه سایت شما و جنوب داره؟ شمالشو کی کشف کرده و جنوبش به اسم کی؟
....

ببخشید بلد نیستم.

hossein_music
19th April 2010, 01:33 AM
به نظر من حس ششم انسان چون این حس حساس ترین و قویترین حس ها در انسان است

منم با نظر پارمیدا کاملا موافقم حس ششم میتونه این حدسو بزنه
من خودم اصلا تو آسانسور چشمامو نمی بندم چون به الکترونیک ایرانی تقریبا مشکوکم;)

امير آشنا
19th April 2010, 10:52 AM
حس دیگه ای نبووووووود ؟ :-?:-/

البته یکی از دوستان یه اشاره ای کرد ولی خب باید دقیق تر بگید {applause}@};-

محممد
19th April 2010, 01:19 PM
حواس انسان

شنوائی

حس تعادل

حس حرکت

حس بویائی

حس چشائی

حس عضوی

حواس پوستی

پس چیزی مد نظر شماست :
حس تعادل و حس حرکت یا حس عضلانی است.

منم با نظر ایشون(m a h 3 a ) کاملا موافقم چون این پایین رفتن آسانسور به نحوی با توجه به قانون دوم نیوتون رو تعادل بشر اثر میذاره و این حسو فعال میکنه
فقط حواس پوستی دیگه چیه ؟!

NeshaNi
19th April 2010, 06:15 PM
سلام

به اعماق قلب ومغزمون رجوع کنیم

یه حس پیکریه مکانیکی مثل حس لامسه که باجابه جا شدن (مکانیکی)بافت های بدن تحریک میکنه{happy}

امير آشنا
19th April 2010, 11:14 PM
یه راهنمایی

تو صفحه اول این تاپیک یکی از دوستان تا حدودی به موضوع اشاره کرد ;;)

LaDy Ds DeMoNa
20th April 2010, 08:17 AM
یه راهنمایی

تو صفحه اول این تاپیک یکی از دوستان تا حدودی به موضوع اشاره کرد ;;)

انسان داراي دو گونه حواس است:
1) حواس ظاهري
2) حواس باطني

اینی شما می گید جزء احساس باطنی و یه جور درک از موقعیته یا انطباق ادارک با موقعیت {happy}

امير آشنا
20th April 2010, 09:58 AM
انسان داراي دو گونه حواس است:
1) حواس ظاهري
2) حواس باطني

اینی شما می گید جزء احساس باطنی و یه جور درک از موقعیته یا انطباق ادارک با موقعیت {happy}

برخلاف انتظار ، این حس کاملا با مکانیسم های فیزیکی و البته جالبی صورت می گیره ;)

A.L.I
20th April 2010, 10:09 AM
حس لامسه
وقتي بالا ميره از درون احساس مي كني سنگين تر ميشي چون جاذبه زمين بيشتر تو رو مي كشه. وقتي ميايي پايين احساس سبكي ميكني. اين از المان هاي حسي كف پا معلوم ميشه

البته اين نظر منه ها ! {big green}

shabnamshirin
20th April 2010, 01:07 PM
سلام خب می بینیم دل و روده مون به کدوم سمت حرکت میکنه اگه به سمت بالا یعنی داریم پایین میریم و برعکس{tongue}

نازخاتون
20th April 2010, 01:48 PM
خيلي جالبه ...ولي با اينكه چشمان بسته است شايد باز هم با استفاده از نيرو و حس بينايي دروني بشه اين حس رو تشخيص داد كه بالا يا پايين رفتن ما رو مشخص مي كنه...:-?

چامه
20th April 2010, 06:11 PM
جواب : به وسیله ی گیرنده های مکانیکی در مجاری نیم دایره ای گوش که با حرکت مایع درون مجاری نیم دایره ای باعث حرکت سلول های مژکدار درون این مجراها میشود و با ارسال پیام به وسیله ی عصب تعادلی به مغز موقعیتی که در آن قرار داریم مشخص میشود.
درست بود؟؟؟؟{i dont want to see}

البته این مجاری موقعیت سر رو بیشتر مشخص میکنند... ولی به طور کل فکر میکنم نیروی وزنی که به مایعات بدن وارد میشود باعث ایجاد پیام عصبی توسط گیرنده های مکانیکی میشود. برای مثال خون، با حرکت آسانسور طبق قانون سوم یا دوم نیوتوتن که هر عملی عکس العملی داره... به خون بدن و از جمله خون نیرو وارد میشود بر فرض وزن از طرفی در دیواره ی رگها گیرنده های مکانیکی وجود دارد توسط این گیرنده ها که در گوش پوست و در برخی از بافت های بدن قرار دارند حس میشوند.
دیگه نمیدونم:-??

امير آشنا
20th April 2010, 11:00 PM
البته این مجاری موقعیت سر رو بیشتر مشخص میکنند... ولی به طور کل فکر میکنم نیروی وزنی که به مایعات بدن وارد میشود باعث ایجاد پیام عصبی توسط گیرنده های مکانیکی میشود. برای مثال خون، با حرکت آسانسور طبق قانون سوم یا دوم نیوتوتن که هر عملی عکس العملی داره... به خون بدن و از جمله خون نیرو وارد میشود بر فرض وزن از طرفی در دیواره ی رگها گیرنده های مکانیکی وجود دارد توسط این گیرنده ها که در گوش پوست و در برخی از بافت های بدن قرار دارند حس میشوند.
دیگه نمیدونم:-??

ای بابا دیگه خرابش نکن {i dont want to see}

امير آشنا
21st April 2010, 07:20 PM
پس خبری دیگه نیست ؟ :-/:-?

hengameh
21st April 2010, 07:33 PM
نکنه امیر خان می خوای یه حسه جدید برات کشف کنیم؟؟؟؟
خب یه رهنمایی بکن مرد مومن

امير آشنا
21st April 2010, 09:17 PM
نکنه امیر خان می خوای یه حسه جدید برات کشف کنیم؟؟؟؟
خب یه رهنمایی بکن مرد مومن

کشف که نه چون قبلا زحمت کشفشو کشیدن {tongue}{big green} ولی آره جدیده و تا حالا اسمی اینجا ازش برده نشده ;)@};-

Particle
23rd April 2010, 03:57 PM
آهان من فهميدم ؛ همون شبكه حسي جديد كه فقط هم مختص انسانه . كاملا جدا از لامسه هم هست .

اين حس رو دانشمندان با مطالعه روي افرادي كه داراي حس لامسه نبودند كشف كردند و به صورت يك شبكه حسي گسترده عمل ميكنه .

براي اطلاعات بيشتر ميتونين اين مقاله رو مطالعه كنين :

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091208083524.htm

melika
23rd April 2010, 06:24 PM
سلام امیر عزیز
سوالت خیلی سخت
به نظرم حس بساوایی چون هم بوسیله نیروی جاذبه بوسیله حس کشش به سمت پایین و بالا حس می کنیم
البته خودم شک دارم

melika
23rd April 2010, 06:32 PM
جواب این سوالت اگه امکان داره خودت بگو برام خیلی جالب بود چون تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودمsh_omomi103

با آرزوی موفقیت و کامیابی@};-

امير آشنا
23rd April 2010, 09:45 PM
سلام مجدد خدمت دوستان عزیز @};-

مسابقه شماره 22 هم به پايان رسيد . با تشکر از همه دوستانی که شرکت کردند . این هفته برنده ای موجود نبود :-??:-??

و اما جواب مسابقه :

در دستگاه عصبی سیستم حسی ویژه ای وجود داره به نام حس عمقی ( Proprioception ) که گیرنده های این سیستم حسی در تاندون ها و سلول های عضلانی قرار داره . کوچکترین تغییری در وضعیت بدن توسط این گیرنده ها دریافت و به مغز مخابره میشه ... و در مقابل ، مغز هم پیام هایی رو می فرسته که وضعیت فضایی بدن رو در حالت نرمال حفظ کنه ... بسیاری از قابلیت های ما به واسطه وجود حس عمقیه ؛ مثلا موضوع سوال ، یا اینکه ما می تونیم بدون نگاه کردن به پله ها قدم های خودمون رو تنظیم کنیم و یا اینکه قادریم مدتی رو روی یک پا بایستیم ... همه و همه به واسطه کارکرد حس عمقی انجام میشه

البته یه تشکر ویژه از دوست عزیزمون چامه باید داشته باشیم چون موردی که ایشون در همون اوایل اشاره کرد ( مجاری نیمدایره گوش میانی ) در بخشی از سیستم حس عمقی دخالت داره

بازم ممنون از حضور همه دوستان عزیزم {applause}@};-

مسابقه شماره 23 به یاری خدا فردا آغاز میشه . منتظرتون هستیم ;;)

ان شاالله در مسابقات بعدی برنده داشته باشیم {big green}@};-

hengameh
23rd April 2010, 10:35 PM
برنده کی بود حالا
نگو که من نبودم{i dont want to see}

Particle
23rd April 2010, 10:36 PM
اون مقاله اي كه من گذاشته بودم درست نبود يعني ؟‌

امير آشنا
24th April 2010, 12:23 PM
برنده کی بود حالا
نگو که من نبودم{i dont want to see}

متاسفانه برنده ای نداشتیم این هفته {i dont want to see}:-??

امير آشنا
24th April 2010, 12:26 PM
اون مقاله اي كه من گذاشته بودم درست نبود يعني ؟‌

محسن جان مقاله ای که گذاشتی خیلی خوب بود . من که استفاده کردم ولی خب پاسخ سوال نبود . حس عمقی با سیستم حسی مخفی ویژه ای که مخصوص انسانه و در مقاله هم به اون اشاره شد به کلی متفاوته . حس عمقی نه تنها در انسان بلکه در تمام پستانداران وجود داره;)@};-

hengameh
24th April 2010, 12:31 PM
:-o
نهههههههههههههههههههههههه هههههههههههههه

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد