PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا؟! های مذهبی مان

تاری
10th April 2010, 03:44 PM
یارب

با سلام
اخیرا" در مواجه با هر قشری متوجه آن می شوم که همه در درون خود با یک سری سوالات مبهم همراهند و این مسئله برای خود بنده خیلی جالب بود که اکثر سوالات را هم می خواهند از درون نهانیشان جواب بیابند و باز جالبتر اینکه بیشتر سوالات از نوع سوالات مذهبی است و یا شاید به نظر بنده اینگونه استنباط شده.
مشتاق شدم تا به عنوان تاپیکی به این سوالات بپردازیم نه به صرف بحث بر سر درستی و یا نادرستی آن، بیشتر برای آشنایی با اکثر سوالاتی که در ذهنهای جستجوگر ما جرقه اش زده می شه و شروع به رشد می کنه.
بنده به شخصه معتقدم نباید سوالی که مطرح می شه رو سرکوب کرد نهایتش جوابش می تونه نمی دونم باشه.

وقتی کوچیک بودم همیشه توی ذهنم بود که خدا چه شکلیه؟
آیا این سوال بر اساس شنیده هام شکل گرفته بود یا غریزی بود؟ نمی دونم
مهم این بود که این سوال بوجود اومد و ..... تا بدینجا رسیدیم.

در هر قدمی سوالی بوجود می یاد ذهن شما درگیر چه سوالاتی است می تونید در این تاپیک مطرح کنید و هر کسی هم که اطلاعاتی منبی بر آن موضوع داشته باشه آزاده می تونه مطرح کنه هیچ محدودیتی نیست.

قبلا هم از حُسن توجه همراهان گرامی بی نهایت سپاسگزارم.
یا علی

تاری
10th April 2010, 03:44 PM
از آوردن سوالاتمان به نتایج خوبی می رسیم اینکه؛
اول از مطرح کردنش احساس سبکی می کنیم گر چه جوابی نداشته باشه.
دوم با سوالات جدید آشنا می شیم.
سوم شاید به سوالش علاقمند شدیم و در پی کشفش رفتیم و حقایقی جدید را یافتیم.
و .....

(دل خودم که خیلی پُره امیدوارم تاپیک قبلا بیمه شده باشه و مشکلی پیش نیاد!!!)
.....

kamanabroo
10th April 2010, 04:41 PM
از آوردن سوالاتمان به نتایج خوبی می رسیم اینکه؛
اول از مطرح کردنش احساس سبکی می کنیم گر چه جوابی نداشته باشه.
دوم با سوالات جدید آشنا می شیم.
سوم شاید به سوالش علاقمند شدیم و در پی کشفش رفتیم و حقایقی جدید را یافتیم.
و .....

(دل خودم که خیلی پُره امیدوارم تاپیک قبلا بیمه شده باشه و مشکلی پیش نیاد!!!)
.....

سلام دوست خوبم تاری
بنده استقبال می کنم از این تایپیک
چرا که دغدغه خودم هم بوده که یه جوری بتونیم چراهای مذهبی درونمون و جوانان رو بدست بیاریم و در پی رسیدن به جوابشون باشیم و برسیم به آنچه که می خواهیم.

به خاطر همین من اسم تایپیک رو از چراهای مذهبمان به چراهای مذهبی مان تغییردادم تا به مقصود دوست عزیزمون نزدیک باشه.
درباره بیمه شدن تایپیک هم بگم که با وجود اینکه خودم از این تایپیک دفاع می کنم ، این رو هم باید تذکر بدم که هیچ چیزی بی قید و شرط نیست. ان شاء اله در صورت سوء استفاده نکردن ( بعضی مریض القلوب که اینجا نداریم) این تایپیک سرجاش هست.{thumbs down}

پديده
10th April 2010, 05:02 PM
با سلام خدمت دوستان گلم :

يكي از خاطره هايم با استاد سبحاني را برايتان بگويم .

در حضور استاد جعفر سبحاني با يكي از دوستانمان در دانشگاه علامه صحبت مي كرديم و تقريبا همين چرا ها و سوالات را بنده مطرح كردم .

اين دوستمان فرمود كه : شما قرآن را قبول داريد ؟؟!! قرآن گفته است فلان جور ؟؟!!!

كه استاد سبحاني بلافاصله مطلبي گفت كه بسيار جالب بود .

ايشان به اون دوست ما گفت : ( شما پيش فرض براي ايشان مي گذاريد كه قرآن را قبول داريد يا نه ؟؟!! اين ديگر چه جور مباحثه ايست ؟؟!!! فكر كن كه ايشان يك اسكيمو است و از قطب جنوب با سورتمه آمده است و نه محمد را مي شناسد و نه قرآن را تا حالا ديده است ؟؟!! شما فكر كن كه ايشان نه محمد را قبول دارد و نه قرآن را / حالا سوالاتش را جواب بده ؟؟!! )

كه اين دوستمان ديگر چيزي براي گفتن نداشت .

از اين حرف استاد سبحاني بسيار درس گرفتم / چرا بايستي به كسي ابتدا پيش فرضي را كه خودمان قبول داريم تحميل كنيم و بعد مبناي استناد خود را به اون چيزي كه ما قبول داريم ارجاع دهيم و طرف مقابل هم محكوم به پذيرفتن كنيم ؟؟!!!

ارادتمند - بروجرديان

kamanabroo
10th April 2010, 05:12 PM
با سلام خدمت دوستان گلم :

يكي از خاطره هايم با استاد سبحاني را برايتان بگويم .

در حضور استاد جعفر سبحاني با يكي از دوستانمان در دانشگاه علامه صحبت مي كرديم و تقريبا همين چرا ها و سوالات را بنده مطرح كردم .
اين دوستمان فرمود كه : شما قرآن را قبول داريد ؟؟!! قرآن گفته است فلان جور ؟؟!!!
كه استاد سبحاني بلافاصله مطلبي گفت كه بسيار جالب بود .
ايشان به اون دوست ما گفت : ( شما پيش فرض براي ايشان مي گذاريد كه قرآن را قبول داريد يا نه ؟؟!! اين ديگر چه جور مباحثه ايست ؟؟!!! فكر كن كه ايشان يك اسكيمو است و از قطب جنوب با سورتمه آمده است و نه محمد را مي شناسد و نه قرآن را تا حالا ديده است ؟؟!! شما فكر كن كه ايشان نه محمد را قبول دارد و نه قرآن را / حالا سوالاتش را جواب بده ؟؟!! )
كه اين دوستمان ديگر چيزي براي گفتن نداشت .
از اين حرف استاد سبحاني بسيار درس گرفتم / چرا بايستي به كسي ابتدا پيش فرضي را كه خودمان قبول داريم تحميل كنيم و بعد مبناي استناد خود را به اون چيزي كه ما قبول داريم ارجاع دهيم و طرف مقابل هم محكوم به پذيرفتن كنيم ؟؟!!!

ارادتمند - بروجرديان

ممنونم از آقای بروجردیان
بله واقعا حرف درستیه
این تایپیک هم بنا داره که بدون تحمیل پیش فرض به سوالات مذهبی بپردازه.
ان شا اله

پديده
10th April 2010, 05:24 PM
ممنونم از آقای بروجردیان
بله واقعا حرف درستیه
این تایپیک هم بنا داره که بدون تحمیل پیش فرض به سوالات مذهبی بپردازه.
ان شا اله

اميدوارم كه همينطور باشه كه شما فرمودين

اما بعيد مي دونم

در هر حال موفق و پاينده باشيد
ارادتمند همه عزيزانم - بروجرديان

تاری
10th April 2010, 10:10 PM
با سلام

ممنون از همراهی گرمتان جناب کمان ابروی گرامی،
هدف بیشتر مطرح شدن سوالاته تا کنکاش اونها، اگر اجازه بدهید هر وقت سوالی مطرح شد که احتیاج به تفسیر و بحث پیدا کرد از همونجا به تاپیک جداگانه ای شاخه زده بشه و دوباره تاپیک در گردآوری سوالات ادامه پیدا کنه.

ممنون جناب بروجردیان گرامی؛ ماجرای جالبی بود.
گاهی با یک جمله ی کوتاه درسی اندازه ی رنج سالیان عمرمان می گیریم و گاهی با عمر بلندی که داشتیم تازه به یک جمله می رسیم و رنج از پوچی عمرمان.
....

تاری
10th April 2010, 10:13 PM
........
اول می خوام چراهایی که شنیدم را بیارم بعد به چراهای خودم بپردازم.

اگر خدا را بزرگترین می دانیم چرا از تهدیدهای بشر می ترسیم؟
اگر خدا را بخشنده می دانیم چرا از جهنم می ترسیم؟

چرا عظمت روز قیامت رو نمی تونیم درک کنیم؟
چرا نشانه های زندگی بعد از مرگ را آویزه ی گوشمان نمی کنیم؟
چرا برای تهدیدمان از جهنم می گن؟
اگر از جهنم می ترسیم چرا اینهمه از غیبت نمی ترسیم؟
چرا در حرف زدن استادیم و در عمل؟

چرا برای تشویقمان در نیک بودن از بهشت نگفتند؟
چرا مدام از جهنم گفتند که عادی شد؟
چرا دیگر از جهنم هم نمی ترسیم؟
چرا دین به این لطیفی را با مجازاتهایش تعریف کردند؟
چرا لطافت دین را نگفتند؟
چرا از مهربانی خدا نگفتند؟
چرا از نزدیکترین فرد یعنی خدا که مدام با ماست نگفتند؟
چرا از شاهد بودن خدا به درک ما، به زبان ما نگفتند؟
چرا بزرگی خدا را به زبان کودکانه ی ما نگفتند؟
چرا دین را به زبان کودکانه یاد ندادند؟
آیا شیوه ی آموزش دینمان هم مهم بوده؟ چرا همه ی آموزشها برای هر سنّی به یک زبان آموزش داده شده؟ آنهم غیر قابل فهم)

آیا حقیقت اسلام همین است که می بینیم؟ چرا بندگی نیست؟
آیا علمای دینی تمام حقایق را می دانند؟
آیا علمای دینی از گفتن حقیقتی که می دانند واهمه دارند؟ چرا؟
حقیقت اسلام و احکامش واقعا جاریه؟ چرا اینهمه رنج و بی عدالتی؟
حقیقت احکام خدا برای همه شناخته شده است؟ چرا هنوز محرومین را می بینم عصای قدرتمندان؟
اگر حقیقت همین است چرا آرامش عرفانی نیست و در دود و دم و آهنگ جستجو می کنیم؟ تا آیات؟
چرا صبر ایوبها دیگر نیست؟
چرا ایمان ابراهیمی نیست؟
چرا برابری و برادری به چرتکه حل می شه؟
….

تاری
12th April 2010, 12:37 AM
یارب اندر دلم را تو دریاب

..................

امروز یکی از دوستان قدیمو اتفاقی توی راه دیدم و احوالپرسی و .... چته ؟ چرا اینجور شدی؟
برگشته فقط در یک جمله: من چرا اومدم؟
: یعنی چی؟
: من چرا به این دنیا اومدم؟
!!!!!!!!!!!!

.....
و اما

آیا جامعه بیشتر از هر زمان تاریخی که گذرانده در فساده؟
چرا اینهمه فساد در جامعه ی اسلامی؟
چرا جامعه ی اسلامی باید فسادش عیان بشه؟
آیا جامعه ی کنونی را نمی شه به بارون زدگی و رو اومدن کرمها (فساد) تشبیه کرد؟ (اگه آره؛ بارون؟)
چرا جوانان کم کم به خود خدا هم شک دارند؟
چرا جوانان به کتاب خدا هم دست تفسیر انحرافی بردند؟
چرا باور جوانان کم رنگ شده؟
چرا سوالات نسل جدید (همه رنگ) نسبت به اعتقادت مذهبی شان این همه عمیق شده؟
چرا نسبت به زنان پیامبر (ص) اینهمه سوال می شه؟
چرا همیشه بحث برتری زن و مرد به هم تمومی نداره؟
چرا مردان همیشه انگشت روی تعدد زوجات می زارن و شرعیش می کنن؟
چرا مردان خیلی علاقمند به آیه ی تنبیه زنان هستند؟
چرا بندگی را فراموش کردیم؟ و از هم ایراد می گیریم؟
چرا خود را امام و دیگران رو شیطانی می دانیم؟
چرا به دیگران شک داریم؟
چرا در اصلاح درون خود نمی کوشیم؟

مهاجر
12th April 2010, 01:46 AM
سلام خدمت شما
تشکر می کنم از مریم خانم و دیگر دوستان
احساس می کنم اگر یک گروه پاسخ به سوالات پیرامون دنیای قبل از خلقت،دنیای پس از خلقت و دنیای رجعت(برزخ) و دنیای پس از رجعت(آخرت) ایجاد بشه و همگرایی و همفکری پیرامون اینها بشه،بسیاری از سوالات و مجهولات به راحتی حل میشه.
البته این گروه باید فعال باشه و اعضا باید روی یک مطلب به یک نتیجه معقول و منطقی برسند و نتیجه رو اعلام کنند و این کار باید سریع انجام بشه ، که باعث بی اهمیت جلوه داده شدن مطالب نشه و یک جور حس نتیجه طلبی و کنجکاوی بین اعضای گروه و حتی کل سایت ایجاد بشه.چون خیلی سوالات مطرح نمی شه و در نقطه کور ذهن مخفی می مونه و امیدوارم یک جهادی در این قسمت صورت بگیره،انشا الله
متشکرم.

LaDy Ds DeMoNa
12th April 2010, 08:34 AM
و چرا دين اسلام دين شادي نيست ؟؟؟

چرا موسيقي كه براي همه آدمها آرامش بخش هست اينقدر در دين اسلام منفور واقع شده ؟ بطوريكه در صدا و سيما آلات موسيقي و چهره نوازدگان منعكس نمي شه ؟؟

تاری
12th April 2010, 06:46 PM
یارب
از چراهای خودمان؛

" در دین هیچ اجباری نیست...."
وقتی تاریخ را ورق می زنیم
چرا مسلمانان در گسترش دین محمدی (ص) اینهمه به خیلی از اماکن خسارت زدند؟
چرا جنگ و کشورگشایی با نام اسلام؟
چرا اسلام و تهاجم؟
چرا اسلام و برده داری؟
چرا اسلام و فروش انسانها= کنیز و برده؟
چرا ویرانی کلیسا ها و نوسازی آن با مسجدها؟ مگر همه برادر و برابر در هر مذهبی!
آیا پیامبر (ص) بخاطر ثروت حضرت خدیجه (س) با وی ازدواج کرد؟
چرا پیامبر عظیم الشان (ص) با عایشه ی کم سن و سال ازدواج کرد؟
چرا در گزینش همسر حضرت فاطمه (س) به تقوی بیشتر تاکید کردند؟
چرا امام حسن (ع) به دست همسرشان به شهادت رسیدند؟ مشکل از کجا بود؟
چرا امام حسین (ع) با شهربانو شاهزاده ی ایرانی ازدواج کردند؟
چگونه امام حسین (ع) با شهربانو آشنا شدند؟
......
یاحق که حقایق بدست توست، شکرت

تاری
12th April 2010, 07:11 PM
سلام خدمت شما
تشکر می کنم از مریم خانم و دیگر دوستان
احساس می کنم اگر یک گروه پاسخ به سوالات پیرامون دنیای قبل از خلقت،دنیای پس از خلقت و دنیای رجعت(برزخ) و دنیای پس از رجعت(آخرت) ایجاد بشه و همگرایی و همفکری پیرامون اینها بشه،بسیاری از سوالات و مجهولات به راحتی حل میشه.

یارب
با سلام بنده به شخصه خیلی مشتاقم یه همایشی در این زمینه گذاشته شده بشه و مقالاتو در اون بر اساس نظراتمون تحلیل کنیم. همایش حضوری. جالب می شه از همه ی دوستان هم دعوت بشه عالی می شه.
تا حالا چنین همایشی به چشمم نخورده می شه از اینجا شروع بشه.
....
یاعلی

مهاجر
13th April 2010, 07:39 PM
یارب
با سلام بنده به شخصه خیلی مشتاقم یه همایشی در این زمینه گذاشته شده بشه و مقالاتو در اون بر اساس نظراتمون تحلیل کنیم. همایش حضوری. جالب می شه از همه ی دوستان هم دعوت بشه عالی می شه.
تا حالا چنین همایشی به چشمم نخورده می شه از اینجا شروع بشه.
....
یاعلی
این هم عالیه
ولی یک مشکلی که کلا گریبان جامعه رو گرفته و اون ترس از سوال کردنه.یعنی اینجور احساس می شه که دونستن به یک ژست تبدیل شده،به نظرم این باید شکسته بشه چون این یک نوع حجاب بین ما و دانستن شده.
احساس میشه باید یک فضای دوستانه تر و خالص تری ایجاد بشه،من می دونم و تو نمی دونی این خیلی نفرت انگیزه اگر علمی هم باشه خداوند اجازه ورود به اون رو داده و اگر نه در اصل ما همه از یک ماده آفریده شدیم،خاک.
من،مهاجر ،نمی دونم،نمی دونم،نمی دونم و اگر به مشکل بخورم حتما حتما حتما می پرسم.
نمی دونم نظر شما چیه که یک فضای سوری ایجاد کنیم تا بتونیم این ژست رو به هم بزنیم.
بچه ها اگر نظری دارند که کاری کنیم، فضایی ایجاد کنیم که از روی یکدلی و سادگی خیلی راحت بتونیم از هم بپرسیم ، واقعا ممنون می شم.
متشکرم

kamanabroo
14th April 2010, 12:17 AM
این هم عالیه
ولی یک مشکلی که کلا گریبان جامعه رو گرفته و اون ترس از سوال کردنه.یعنی اینجور احساس می شه که دونستن به یک ژست تبدیل شده،به نظرم این باید شکسته بشه چون این یک نوع حجاب بین ما و دانستن شده.
احساس میشه باید یک فضای دوستانه تر و خالص تری ایجاد بشه،من می دونم و تو نمی دونی این خیلی نفرت انگیزه اگر علمی هم باشه خداوند اجازه ورود به اون رو داده و اگر نه در اصل ما همه از یک ماده آفریده شدیم،خاک.
من،مهاجر ،نمی دونم،نمی دونم،نمی دونم و اگر به مشکل بخورم حتما حتما حتما می پرسم.
نمی دونم نظر شما چیه که یک فضای سوری ایجاد کنیم تا بتونیم این ژست رو به هم بزنیم.
بچه ها اگر نظری دارند که کاری کنیم، فضایی ایجاد کنیم که از روی یکدلی و سادگی خیلی راحت بتونیم از هم بپرسیم ، واقعا ممنون می شم.
متشکرم

بله
دقیقا همین جا {big green} همین تایپیک جایی هست که به راحتی می تونین سوال کنین ;)

و به صورت مجازی همایش هم ان شا اله برگزار می کنیم تا نوبت به حضوری هم برسه .

@};-

تاری
17th April 2010, 01:06 AM
متشکرم

یارب
با سلام و تشکر از نظرتون.
هدف اصلی این تاپیک هم این بوده که از روی یک دلی و سادگی سوالاتو مطرح کنیم والا اگر به همین راحتی نتونیم سوالات رو مطرح کنیم دیگه ایجاد چنین تاپیک مفهومی نخواهد داشت.
موفق باشید.

تاری
22nd May 2010, 02:05 AM
چرا ها؟
چرا تقدس در این زمان هنوز در ابهام خرافات فرو میره و عمیق تر می شه؟
چرا مرزهای خرافات و مذهب به روشنی بیان نمی شه؟
چرا مردم تحصیل کرده هم گاهی دچار خرافات تاسف بار می شوند؟

kamanabroo
30th March 2011, 10:26 PM
چرا ها؟
چرا تقدس در این زمان هنوز در ابهام خرافات فرو میره و عمیق تر می شه؟
چرا مرزهای خرافات و مذهب به روشنی بیان نمی شه؟
چرا مردم تحصیل کرده هم گاهی دچار خرافات تاسف بار می شوند؟

سلام
خیلی مهمه که به عنوان مسلمان، برای اعتقاداتمون ارزش قائل باشیم
و دنبال این باشیم که مرز بین تقدس و خرافات رو بدونیم تا بفهمیم دین ما چی میگه.

اینکه خرافات میاد و توی اعتقادات ما جای می گیره، علت های مختلفی می تونه داشته باشه از جمله:

- بعضی از کسانی که ادعای دین شناسی و دین داری می کنند و مورد توجه عموم هستند و به نحوی تاثیر گذار هستند، اطلاعات درستی از دین ندارند و منبع درست و صحیحی را برای کسب اطلاعات دینی انتخاب نمی کنند.

مثلا مداحان؛ اگر بیان تو مناجات ها و روضه ها و داستانهایی که نقل می کنند، توجه نمی کنند که مرز بین احتمال و یقین و خرافه و ... رو مشخص کنند، اونوقت می بینید یه حرفی که خیلی نقل میشه و مدرکی هم نداره، بعد از چند وقت میشه یکی از اعتقاداتی که اصلا نمی فهمی از کجا اومده!!!!

از طرف دیگه بعضی معلمین، اساتید و ... وقتی صفحه سفید قلب و دل یک کودک، یک نوجوان، و ذهن جویای حقیقت جوان رو بدون تحقیق و تفحص درست از دین، پر از مطالبی کنند که از صحت اونها اطلاع ندارند، این آدم وقتی وارد عرصه زندگی و اجتماع میشه می بینین یک سری اعتقادات عجیب و غریبی داره که زائیده تربیت نادرست این مجموعه هاست...

همچنین کسانی که اطلاع درست از دین دارند اما کم کاری می کنند!!!!
این اشخاص در برابر دین مسئول هستند. در برابر فهم مردم مسئول هستند در برابر اجتماع مسئول هستند چون می دانستند و چیزی نگفتند چون می توانستند کاری بکنند و نکردند
حتی اگر بشه یک نفر رو ذهنش رو روشن کرد که دین رو خوب بفهمه و درک کنه....
من احیا نفسا فکانما احیا الناس جمیعا

از طرفی شبکه های ماهواره ای که می خواهند دین رو موهن جلوه بدهند!
یکی سری مطالب رو به جوانان و مخاطبینشون می گن که اگر شخصی مطالعه نداشته باشه
و فقط وفقط به اونها اکتفا کنه بعد از چند وقت تبدیل به یک بی دین که ادعای دین داری می کنه میشه!!!

و همچنین رفتار های دیگه دین داران....

علت اصلی این اشکالات عدم مراجعه به متون اصلی دین و به کارشناسان واقعی دین هست که انسان رو از حقیقت دور می کنه.

kazim
3rd April 2011, 08:32 PM
چرا باید همه دعا به عربی حتی فران به عربی بخونیم

تاری
6th April 2011, 09:10 AM
سلام
خیلی مهمه که به عنوان مسلمان، برای اعتقاداتمون ارزش قائل باشیم
و دنبال این باشیم که مرز بین تقدس و خرافات رو بدونیم تا بفهمیم دین ما چی میگه.

اینکه خرافات میاد و توی اعتقادات ما جای می گیره، علت های مختلفی می تونه داشته باشه از جمله:

- بعضی از کسانی که ادعای دین شناسی و دین داری می کنند و مورد توجه عموم هستند و به نحوی تاثیر گذار هستند، اطلاعات درستی از دین ندارند و منبع درست و صحیحی را برای کسب اطلاعات دینی انتخاب نمی کنند.

مثلا مداحان؛ اگر بیان تو مناجات ها و روضه ها و داستانهایی که نقل می کنند، توجه نمی کنند که مرز بین احتمال و یقین و خرافه و ... رو مشخص کنند، اونوقت می بینید یه حرفی که خیلی نقل میشه و مدرکی هم نداره، بعد از چند وقت میشه یکی از اعتقاداتی که اصلا نمی فهمی از کجا اومده!!!!

از طرف دیگه بعضی معلمین، اساتید و ... وقتی صفحه سفید قلب و دل یک کودک، یک نوجوان، و ذهن جویای حقیقت جوان رو بدون تحقیق و تفحص درست از دین، پر از مطالبی کنند که از صحت اونها اطلاع ندارند، این آدم وقتی وارد عرصه زندگی و اجتماع میشه می بینین یک سری اعتقادات عجیب و غریبی داره که زائیده تربیت نادرست این مجموعه هاست...

همچنین کسانی که اطلاع درست از دین دارند اما کم کاری می کنند!!!!
این اشخاص در برابر دین مسئول هستند. در برابر فهم مردم مسئول هستند در برابر اجتماع مسئول هستند چون می دانستند و چیزی نگفتند چون می توانستند کاری بکنند و نکردند
حتی اگر بشه یک نفر رو ذهنش رو روشن کرد که دین رو خوب بفهمه و درک کنه....
من احیا نفسا فکانما احیا الناس جمیعا

از طرفی شبکه های ماهواره ای که می خواهند دین رو موهن جلوه بدهند!
یکی سری مطالب رو به جوانان و مخاطبینشون می گن که اگر شخصی مطالعه نداشته باشه
و فقط وفقط به اونها اکتفا کنه بعد از چند وقت تبدیل به یک بی دین که ادعای دین داری می کنه میشه!!!

و همچنین رفتار های دیگه دین داران....

علت اصلی این اشکالات عدم مراجعه به متون اصلی دین و به کارشناسان واقعی دین هست که انسان رو از حقیقت دور می کنه.

یارب
با سلام
نظرات شما متین ، ولی بنده در عمل و تجربیات شخصی خودم مخالف این حرفها رو دریافته ام .
کلی جای بحث دارد که با مطرح کردنش در ایت تاپیک ، با موضوع تاپیک تناقض خواهد داشت .

یاعلی

kamanabroo
5th June 2011, 12:13 PM
چرا باید همه دعا به عربی حتی فران به عربی بخونیم

ما دو دسته دعا و مناجات و ... داریم

یکی؛ متون و ادعیه و مناجات ها و اسماء الهی که خود این متن ها و عبارات از ائمه به ما رسیده و اصطلاحا مأثوره هستند. که بهتره این دعاها رو با همون متن و به همون شکل خوند و بوسیله همون عبارات با خداوند و ائمه ارتباط برقرار کرد.

دوم؛ دعاهایی که خود متن عربی اش موضوعیت نداره، یعنی میشه با هر زبانی اون مضامین رو تکرار کرد و خوند .

اسمای الهی که با اونها ما خداوند رو صدا میزنیم از دسته اول هستند، یعنی با همون اسمائی که ائمه به ما یاد دادند در دعاها مثل جوشن کبیر خدا رو صدا بزنیم.
یا ترجمه عینی همون عبارات. مثلا یا غافر می تونیم معنای همون رو هم بگیم ای بخشنده
قرآن از دسته اول هست که خود نگاه کردن به متنش برکات و نورانیت میاره چه بسا قرائت کردن...

kamanabroo
5th June 2011, 12:16 PM
یارب
با سلام
نظرات شما متین ، ولی بنده در عمل و تجربیات شخصی خودم مخالف این حرفها رو دریافته ام .
کلی جای بحث دارد که با مطرح کردنش در ایت تاپیک ، با موضوع تاپیک تناقض خواهد داشت .

یاعلی

اگه مطرح کنیدشاید به نتیجه برسیم.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد