PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله آیا فرهنگ نیاکان را فریادرسی است!؟(تصوير)

باستان شناس
9th April 2010, 02:04 PM
آیا فرهنگ نیاکان را فریادرسی است!؟

بلاد شاپور از آثار دوره ساسانی در معرض تخریب جدی. (http://www.kazeroun.ir/view/fullStory/newsid=21297)

تابناک:

به گزارش خبرنگار مهر در ياسوج،

شهر قديمي دهدشت بر اساس دست نوشته‌هاي تاريخي، "بلاد شاپور" نام داشت و توسط شاپور اول ساساني، فرزند اردشير اول ايجاد شده و بر اساس فارسنامه ناصري اين شهر باستاني زماني يک شهر بزرگ بوده است.

اين شهر حدود دو هزار خانه، مسجد، حمام و کاروانسرا داشت که بسياري از اين آثار هنوز برجاي مانده است.

بلاد شاپور در اواخر دوره صفويه به خاطر عدم امنيت در راه‌هاي بازرگاني آن صدماتي ديده و در زمان هرج و مرج دوره زنديه غارت و ويران شد.

http://tabnak.ir/files/fa/news/1388/7/16/39192_848.jpg

اين شهر باستاني از معماري خاصي بر خوردار است و آثار زيبايي از قبيل آب انبار، امامزاده ها، ارگ حکومتي و برج و باروها در آن مشخص است که توجه محققين و صاحب نظران آثار تاريخي را به خود جلب کرده است.

مصالح به کار برده شده در اين بناها از نوع گچ ساروج، آهک، لاشه و تنها در سقف گنبدي حمام آن آجر به کار رفته است.

مرگ معتادان جوان تن بلاد شاپور را مي‌لرزاند

اما مکاني که مي‌توانست با جذب گردشگران داخلي و خارجي صنعت توريسم اين شهر را رونق بخشد و به افزايش سطح درآمد مردم کمک کند،

اکنون به مکاني امن و بي خطر براي معتادين پر خطر و نقطه‌اي کور و هراس انگيز براي شهرونداني بدل شده که شايد آرزو کنند هرگز اين ميراث کهن و نشان تمدن را نداشتند که اينک به دليل بي توجهي مسئولان به جاي هويت بخشي بستري براي هويت سوزي و زوال جوانان اين شهر شده است.

شايد آن روز که شاپور ساساني بناي اين شهر را نهاد تا آباداني را به مردمانش هديه دهد، هيچگاه گمان نمي‌برد که روزي به جاي زندگي، مرگ در آن سکني گزيند و بوي تلخ نيستي در کوچه پس کوچه‌هاي آن به مشام برسد.

بوي تلخي که به کوچه‌هاي شهر جديد دهدشت نيز مي‌رسد تا باز خبر دهد که زير سقف بناهاي هزار ساله بلاد شاپور، جواني ديگر از مصرف افيونهاي دنياي مدرن مرده است، مرگ سردي که تن بلاد شاپور را همچون مردمان اين ديار مي‌لرزاند.

تاکنون جنازه بيش از 30 معتاد از اين مکان باستاني جمع آوري شده است

يکي از فعالين فرهنگي اين شهر گفت:

تاکنون جنازه بيش از 30 معتاد را از اين منطقه باستاني جمع آوري کرده‌اند که بر اثر استعمال مواد مخدر جان سپرده‌اند.

http://tabnak.ir/files/fa/news/1388/7/16/39193_848.jpg

اکبر آيين در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در ياسوج افزود:

شهر تاريخي بلاد شاپور که قدمتي بيش از هزار و 500 سال دارد،

اکنون محل گردهمايي معتادان اين شهر شده است.

وي تصريح کرد: اگر هر روز به اين منطقه تاريخي برويد معتادان پرخطري را مي‌بينيد که يا آنجا خواب هستند يا مشغول استعمال مواد مخدر هستند.

وي بيان کرد: بسياري از معتاداني که جا و مکان ندارند و يا بر اثر اعتياد ديگر توان حرکت ندارند، آنجا ساکن هستند و بيشترين چيزي که در محوطه آنجا جلب نظر مي‌کند، سرنگ، آمپول و ساير ابزار استعمال مواد مخدر است.

آيين يادآور شد: حضور معتادان در اين مکان علاوه بر تخريب اين اثر باستاني، آن را تبديل به زباله داني از وسايل تزريق مواد مخدر کرده است که بوي تعفن از آن بلند مي‌شود.

وي اظهار داشت:

همچنين در اين بافت تاريخي امامزاده‌اي قرار دارد که تا چند سال پيش زائران فراواني به آنجا مي‌رفتند اما در حال حاضر درب امامزاده بسته شده و مردم به خاطر ترس از معتادين به اين زيارتگاه نمي‌آيند.

آيين بيان داشت:

هم اکنون هيچ توريستي به خاطر نبود امنيت از اين مکان تاريخي ديدن نمي‌کند.

رژه روزانه احشام در کوچه پس کوچه‌هاي بلاد شاپور

يکي ديگر از فعالين فرهنگي اين شهر نيز گفت:

باتوجه به اينکه بافت ساختمانهاي اين شهر تاريخي از سنگ و گچ تشکيل شده است، طي سالهاي گذشته برخي از افراد اقدام به تخريب اين بناها مي‌کردند و مصالح ساختماني آن را براي ساخت خانه مورد استفاده قرار مي‌دادند.

ماشاءالله افسر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:

در طول بيست سال گذشته عده‌اي که داراي خانه و جا و مکان نبوده‌اند در بخشي از اين محل سکونت کرده‌اند و به همين دليل بخشي از بافت تاريخي ويران شده است.

http://tabnak.ir/files/fa/news/1388/7/16/39194_491.jpg
وي بيان داشت:

برخي از افرادي که در حاشيه اين منطقه زندگي مي‌کنند نيز از ابناي شهر تاريخي بلاد شاپور دهدشت براي نگهداري احشام خود استفاده مي‌کنند و يا احشام خود را براي چرا به اين منطقه مي‌آورند.

افسر يادآور شد: ميراث فرهنگي استان هم اکنون تنها ابنيه کاروانسراي شهر قديمي را مورد حفاظت و مرمت قرار داده و ساير ابنيه در حال نابودي است.

وي يکي از دلايل تخريب اين بناهاي تاريخي را نبود اداره ميراث فرهنگي در اين شهرستان و عدم حفاظت از اين منطقه عنوان کرد و بيان داشت:

براي جلوگيري از ورود معتادان و احشام به اين مکان، بايد اطراف اين منطقه تاريخي حصار کشي شود و محدوده آن از تعرض افراد مصون بماند.

اما در حالي که اعتياد گريبان بلاد شاپور و جوانان دهدشت را گرفته تا هويت ديرينه را از آنان بگيرد و داغ بر دل تاريخ و مادران کوه گيلويه بگذارد، مسئولان سازمان ميراث فرهنگي استان به دليل آنچه دستور اکيد سازمان ميراث فرهنگي کشور عنوان کردند،

حاضر به پاسخگويي به خبرنگار مهر نشدند.

http://tabnak.ir/files/fa/news/1388/7/16/39195_466.jpg
شايسته بود مسئولان ميراث فرهنگي کشور به خبرنگاران مهر نه به عنوان يک منتقد بدبين بلکه به عنوان چشمهاي بيداري نگاه مي‌کردند که نگران از بين رفتن اين هويت جمعي هستند.

چرا که ميراث فرهنگي سند هويت و شناسنامه يک ملت است، شناسنامه‌اي که اگر گم شد ديگر به جاي آن المثني صادر نمي‌شود.

به نظر شما یادگار نیاکان را فریادرسی است!؟

باستان شناس
9th April 2010, 02:18 PM
راستش من كه به اين قبيل ماجرا عادت كردم......باور كنيد خيلي تلاش كردم......ولي واقعا به تنهايي نميشه...اقدام به حمايت گسترده از اين مكان ها انجام داد...

من تا جايي كه ميشد....منطقه و تپه ثبت كردم....ولي تنها با ثبت كردن وارد دفاتر ثبت ميراث فرهنگي ميشود..ولي بعد توجه نميشود...

هر موردي و يا تپه اي ثبت شود بعد از آن ما در مورد اون مسوليت داريم....من خودم حداقل پيش خودم شرمنده نيستم چون هر كاري ميشد انجام دادم....ولي واقعا يكنفر چقدر ميتونه بار اين همه رو به دوش بكشه...

باور كنيد نميشه...

الان دوستان من كشور سوريه همش ده اثر باستاني دارد ولي مثل گل روي چشمش نگهداري ميكند....

ولي من از بس آثار تاريخي داريم....به ناشكري روي آورديم.....

كفران نعمت اومده سراغمون....

اگر ما هم مثل سوريه....همش ده اثر باستاني داشتيم.....همين كار ميكرديم...

الان ببينيد آثرهاي ما در موزه لوور مانند جان از اوناها حمايت ميشود....فكر كنيد الان اگه در ايران بود الان مشابه همين شهر ميشد....

من خودم خيلي دوست دارم اثار كشور ايران عزيزتر از جانم پيش خودمون در موزه هاي خودمون باشد.....ولي در موزه خودمون همون توجه رو خواهند داشت....مسلما نه.

الان در انبار هاي موزه داشته خاك خوردن رو تجربه ميكرد.

الان آثار ما در موزه لوور هم نشان تمدن بالاي ايران رو دارد و بهترين نماينده ايران هستند در جهان..و
هم نگهداري بسيار شايسته اي از آنها به عمل بيايد...

ببخشيد زياد گفتم باور كنيد من گاهي تحملم تموم ميشه.

امير آشنا
9th April 2010, 02:36 PM
بله متاسفانه فراوونه . من با وجود اینکه تخصصی تو این زمینه ندارم صرفا به دلیل علاقه به نقاط مختلفی از کشور سفر کردم و انقدر موارد اینچنینی دیدم که واقعا ...

یه نمونه اون شهر تاریخی سیمره که مربوط به دوره ساسانی و در حاشیه دره شهر در استان ایلامه . این شهر هم کاملا تبدیل شده به زمین کشاورزی و بعضا محل چرای احشام .

نمونه های دیگه بنای تاریخی طاق شیرین و فرهاد مربوط به حدود 3000 سال قبل یا آسیاب دوره ساسانی با ساختی فوق العاده زیبا و ... همه و همه به طرز ناراحت کننده ای بی توجه و بدون کوچکترین نظارتی رها شدن {worried}

LaDy Ds DeMoNa
9th April 2010, 02:52 PM
تو شهر ما هم یه خونه ذالفقاری بود که میراث فرهنگی لطف کرد و قسمتهای زیبایی از ایوان این ساختمان رو به جای مرمت کلا خراب کرد و از اول یه مدل دیگه ساخت {big green}
اسم اش هم شد آثار باستانی !!!!!

Amir
9th April 2010, 03:33 PM
چه تاسف بر انگيز .. هويت ملي و تاريخي ما مثل شناسنامه ماست به ما هويت و پيشينه و اصالت ميده .. خيلي عجيبه كه در دنيا اينقد هزينه ميكنند تا يه نقاشي فلان نقاش كه تو دوره خودش هم گمنام بوده رو بخرند تو موزه نگهداري كنند و در واقع هويتي و تارخيخي از هنر كه جنس لطيف تري از صنعت رو داره رو بخرند .. اما ما هر چه داريم رو بدست نابودي ميديم .. فك كنم اصلا بنا بر اين نيست كه همچين اثاري حفظ بشود ..واقعان چه ميشه گفت از كي و از چي بايد انتقاد كرد ..

SaSaMc2
9th April 2010, 04:01 PM
مشکل اینجاست که بی توجهی به اماکن باستانی و اصالتی از نا آگاهی نیست.

و از روی عمد و با هدف مشخص انجام میشه.

LaDy Ds DeMoNa
9th April 2010, 04:11 PM

100 درصد تایید !

khaalefer
9th April 2010, 04:42 PM
چه كنيم چه بگوييم كه يك دست يك نظر اثري ندارد
اما گويا نفرين شده ايم
آمريكاييها و غربيها آثار100الي 300سال پيش شان را در پر غو نگاه مي دارند و ما آثار باستاني
دوره هاي 10هزار ساله مان رو به باده فراموشي سپرده ايم
واقعا گريه دارد منم مثل همه شما در شهر تاريخي متولد شده ام و مملو از آثار قديمي است اما در نگاه اول متروكه اي بيش نيست
خداوند نبخشه افراديكه از روي عمد سبب تخريب اين آثار بجامانده از نياكان ما مي شوند به هر حال نقش من نوعي هم كم نيست تا مي توانيم بايد حرمت اين مكان ها را پاس بداريم
با تشكر از دوستانيكه جهت ايراني آباد تلاش مي كنند

s@ba
9th April 2010, 06:57 PM
بزارید یه خاطره از چند سال پیش بگم :

یه 2,3 سال پیش رفته بودیم شیراز تخت جمشید نمیدونم رفتید یا نه !

اما اونجا سر سمت چپ این عکس(دقیق یادم نیست راست بود یا چپ) اثری ازش نبود

http://uc-njavan.ir/images/dt9g66gzshsm9p4pkkdb.jpg

یکی از بازدید کننده ها متوجه شد خوب معمولا کسایی که میرن اونجا مدت زیادی از بازدیدشون میگذره اما این آقا پارسال اونجا بوده یهو شروع کرد به فریاد که این سر چی شده من پارسال اومدم این سر سر جاش بود اما چرا امسال نیست من از اینجا با هر 2 سر عکس دارم حالا چی شده که به همین راحتی آثار ارزشمند ما به باد فنا میره !!! {i dont want to see} چند دقیقه ای نشد که چند نفر اومدن این اقا رو دعوت به آرامش کردن و همراه خودشون بردنش .

منظورم اینه که به همین راحتی میراثمون داره نابود میشه و این ایران که سرمایه اش گذشته اش است تا چند سال دیگه چیزی برای نمایش به آیندگان نخواهد داشت .{worried}

عکس هم داشتم از این بدون سر ولی هرچی گشتم پیداش نکردم اگه پیداش کردم اضافه میکنم

kab
9th April 2010, 08:25 PM
خب همچین هم بد نیست

یه روز آثار تاریخی ما به حراج میره و در موزه شهر های اروپایی به نمایش گذاشته میشه

یه روز هم ..... به حراج گذاشته میشه واعراب .......

بگذریم که چه رشدی کردیم و چه صادراتی کردیم

شهرستان ما قدمت شش هزار ساله داره ( نهاوند) بماند که چه ها داشت و دیگه نداره

بماند که چه کسانی بودند که هیچ کس نبودند ولی از قبال فروش هویت مردمشون شدند همه کس نمیدونم تا کی قرار خواب باشیم

من که ندیدم ولی یکی از دوستانم میگفت باید موزه لوور پاریس رو ببینید که چه ها داره که همه مال ماست و از آن اونهاست

نمیدونم فردا جواب جمشید و کورش و داریوش رو چه کسی میده؟

صبا محمدي
9th April 2010, 09:38 PM
واقعا جای تاسف هست انگارنه انگار که این مکان آثار باستانی ما هست {worried}آ

پديده
9th April 2010, 09:54 PM
دوستان گلم سلام :

همه شما موزه لوور فرانسه را مي شناسيد .
قبل از انقلاب يعني 30 سال پيش اين موزه يك تالار براي آثار باستاني ايران داشت و در طي اين مدت يعني 30 سال گذشته 12 تالار ديگر به اين مجموعه هاي ايراني اضافه شده است .
معناي اين را همه شما عزيزان مي دانيد .
سد سيوند آبگيري شده و عن قريب آرامگاه كورش تخريب خواهد شد .
اكنون آثار باستاني تخت جمشيد را بهتر و كامل تر در موزه لوور پاريس مي توان ديد تا خود تخت جمشيد در ايران .

اما فكر مي كنيد منشاء اين همه خالي كردن فرهنگي و پاك كردن هويت ايراني توسط چه كساني و به چه منظوري صورت مي گيرد ؟؟!!!
باز هم به غربي ها تهمت بزنيم كه مي خواهند به ما حمله فرهنگي كنند ؟؟!!

سد سيوند را كه خودمان ساختيم / همين مورد آثار باستاني را كه دوستمان گفت كه خودمان داريم خراب مي كنيم / ووو./....

به نظر بنده اين علل را بايستي بسيار عميق تر و در نوع نگاه و شيوه حكومتي فعلي جستجو كرد .

ارادتمند - بروجرديان

ریپورتر
9th April 2010, 10:19 PM
سلام
والا چی بگم با این وضعی که هست اصلا به اثار نمیرسند و تخریب میکنند والبته دزدی اثار
من که هر وقت رفتم تخت جمشید یک جاش نابود شده بود

SaSaMc2
10th April 2010, 12:09 AM
یکی از بچه ها با یک قسمت سنگی از تخت جمشید در پاریس عکس گرفته بود که کمتر از 15 سال از بردن میگذشت.

و اندازه ی اون تیکه سنگ اونقدر بود که نمیشد با هیچ کامیونی انتقالش داد.

یعنی با هواپیما یا کشتی حمل شده.

حالا چجوری کسی نمیفهمه این نقل و انتقالات رو، اصلاً عجیب نیست ! ! ! {thumbs down}

پديده
10th April 2010, 12:34 AM
یکی از بچه ها با یک قسمت سنگی از تخت جمشید در پاریس عکس گرفته بود که کمتر از 15 سال از بردن میگذشت.

و اندازه ی اون تیکه سنگ اونقدر بود که نمیشد با هیچ کامیونی انتقالش داد.

یعنی با هواپیما یا کشتی حمل شده.

حالا چجوری کسی نمیفهمه این نقل و انتقالات رو، اصلاً عجیب نیست ! ! ! {thumbs down}

با سلام به دوست عزيزم :

بله آن سنگي كه شما مي فرماييد ( سنگ هماي سعادت ) است كه بنده آن را از نزديك در موزه لوور ديده ام .

اين سنگ 22 متر ارتفاع و 12 متر عرض و 7 متر عمق دارد و يك تكه سنگ خالص و از جنس مرمريت است .
حالا اين سنگ را چه كسي توي جيب يا چمدونش گذاشته برده ديگه بايستي گشت پرتقال فروش رو پيدا كرد !!!
كه البته خيلي ها مي دانند كه پرتقال فروشه كيه .
اونوقت انگش را به غربي ها مي زنيم و دشمنان اسلام و مسلمين !!!
ارادتمند - بروجرديان

kab
10th April 2010, 12:48 PM
با سلام به دوست عزيزم :

بله آن سنگي كه شما مي فرماييد ( سنگ هماي سعادت ) است كه بنده آن را از نزديك در موزه لوور ديده ام .

اين سنگ 22 متر ارتفاع و 12 متر عرض و 7 متر عمق دارد و يك تكه سنگ خالص و از جنس مرمريت است .
حالا اين سنگ را چه كسي توي جيب يا چمدونش گذاشته برده ديگه بايستي گشت پرتقال فروش رو پيدا كرد !!!
كه البته خيلي ها مي دانند كه پرتقال فروشه كيه .
اونوقت انگش را به غربي ها مي زنيم و دشمنان اسلام و مسلمين !!!
ارادتمند - بروجرديان

چــــــــــــــــــــــرا ؟

آخه این پرتقال فروشا مگه چقدر عمر میکنن؟

باستان شناس
11th April 2010, 01:10 AM
چــــــــــــــــــــــرا ؟

آخه این پرتقال فروشا مگه چقدر عمر میکنن؟

متاسفانه تا هميشه حضور شون رو حس خواهيم كرد.

باستان شناس
20th April 2010, 01:12 AM
اين پرتقال فروشا....متاسفانه حضور سنگيني رو در جامعه اشغال كردن.....:-??{worried}:-??:-ss:-ss

و هر روز بيشتر از قبل قدرت ميگيرن.{i dont want to see}{i dont want to see}

پديده
25th April 2010, 11:51 PM
اين پرتقال فروشا....متاسفانه حضور سنگيني رو در جامعه اشغال كردن.....:-??{worried}:-??:-ss:-ss

و هر روز بيشتر از قبل قدرت ميگيرن.{i dont want to see}{i dont want to see}

دوست عزيزم ( باستان شناس گرامي ) :

تقصير پرتقال فروشا نيست / از ماست كه بر ماست .

باستان شناس
1st May 2010, 06:19 PM
دوست عزيزم ( باستان شناس گرامي ) :

تقصير پرتقال فروشا نيست / از ماست كه بر ماست .

كاملا حق با شما دوست من....

ولي چقدر هر يك از ما واقعا در شناسايي تاريخ و تمدن خودمون قدم واقعا مثبتي برداشته ايم....

راستش من هدفم از عضويت در سايت هاي علمي اينه كه بتونم دوستانم رو از موضوعاتي كه در زمينه رشته من هست و البته مربوط به همه مردم ايران هست...آگاه كنم...

به نظرم تا حدي موثر بودم.....

bacteria
28th July 2010, 09:07 PM
هیچی نمی توان گفت! فقط افسوس!!!
از این بناها بسیار بوده که متاسفانه دیگه نیست. نمی دونم چرا؟ فقط این رو می دونم که فرهنگ و تمدن من توی قلب منه و از من جدا نمیشه.
این که اثار باستانی ایران نابود میشن بده ولی از اون بدتر اینه که اندیشه ی کسایی که توی اون شهرهای نابود شده, زندگی میکردن نابود بشه.
راه در جهان یکی است و ان راه راستی است
به امید ایرانی همیشه پیروز و سربلند

Joseph Goebbels
12th April 2011, 03:52 PM

اتفاقا این جمله شما با عبارت " ملت دوست و برادر عرب " همخوانی دارد .

واقعا برای میراث فرهنگی متاسفم ، انگار نه انگار ...

shadi1993
18th September 2011, 10:36 PM
ديگر تنها زمان نيست كه با هر گذرش دل سنگي جاودانه هايمان را مي شكند ما هم گويي دست زمان را گرفته ايم و پايمان روي تمام گذشته هاي سرفراز مان
كاش گاهي صداي بودن تاريخ را بشنويم و به ستودن بيشتر عادت كنيم تا شكستن ، خراب كردن و فراموشي

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد