PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش ساخت نانو

آبجی
19th February 2010, 11:20 PM
روشهای ساخت پايين به بالا

دو روش جهت رسيدن به مقياس نانو وجود دارد؛ كاهش ابعاد از بالا به پايين، يا افزايش ابعاد از پايين به بالا. اين دو روش، در­اساس متفاوت ميباشند، هم در روش ايجاد ساختارها و هم در اساس علمی كه آنها را محتمل ميسازد.

روش بالا به پايين (Top-down) مستلزم كاهش اندازه تا كوچكترين حد يعنی تا مقياس نانو ميباشد. اين روش در اساس مستلزم تراشيدن چيزهای بزرگتر و رسيدن به ساختارهای نانو ميباشد. نانوتكنولوژی "بالا به پايين" اولين موردی ميباشد كه از دامنه نانوالكترونيك و نانومهندسی فراتر رفته­است. به­عنوان يكی از كاربردهای اوليه اين روش ميتوان به توسعه نانوفوتونيك، ارتباط الكترونيك و فوتونيك در مقياس نانو اشاره كرد .

اين تكنولوژی، روشهايی مانند ليتوگرافی پرتوالكترونی، برگرفته از ميكروالكترونيك، برای ايجاد سيستمهای ميكروالكترو­مكانيكی (MEMS) ارائه ميدهد. البته محدوديتهای فيزيكی برای اين روش (Top-down) وجود دارد . . .

مثلاً هرگاه ابعاد مواد به مقياس اتمی ميرسد و فرآيندهای توليد، ناچار از دستكاری مولكولها منفرد مواد ميشوند، نيروها و عكس­العملهای بين مولكولهای منفرد آشكار ميشود و مباحث جديدی بايد درنظر گرفته­شود.

روشهای "پايين به بالا" مستلزم دستكاری اتمها و مولكولهای منفرد ميباشد. نانوتكنولوژی "پايين به بالا" معمولاً خودسامانی كنترل شده اتمها و مولكولها و تبديل آنها به نانو ساختارها ميباشد. در اين روش، جايی كه اتمها و مولكولها برای ايجاد ساختارهايی مانند كريستالها يا سلولهای زنده تركيب ميشوند به فرآيندهای زيستی و شيميايی شباهت بسيار نزديكی دارند. اساساً ايجاد يك سلول زنده يا يك دانه برف نمونه­های از نانوتكنولوژی طبيعی ميباشد.

روش "بالا به پايين" كه از ميكروالكترونيك اقتباس شده است و برای نانوتكنولوژی ارتقاء داده شده است. روشهای "بالا به پايين" در ميكروسازی خيلی كاملتر از روشهای "بالا به پايين" در نانوسازی ميباشد.

amrftm
6th March 2010, 10:56 AM
روشهای مختلفی در ساخت نانومواد وجود دارند که در زمره ی این دو دسته بندی کلی قرار میگیرند.

مثلا برای تولید نانوپودرها، میتونیم از روش آسیاکاری مکانیکی (بالا به پایین) یا روش همرسوبی (پایین به بالا) استفاده کنیم.
البته برای تولید برخی مواد هم روشهای پایین به بالا مرسوم تر هستند.
مثلا در تولید نانولوله های کربنی، روشها cvd وجود دارند که در زمره ی از پایین به بالا قرار میگیرند.
در کنار اینها باید روشهای تلفیقی رو هم در نظر داشت.
مثلا در روشهای سایش لیزری و تخلیه ی قوس برای تولید نانولوله های کربنی، هر دو رویکرد (یا دسته بندی) مشاهده میشن.

HAKIME
7th April 2011, 01:09 PM
من ایده دارم که میخوام تو ساختش از نانو استفاده کنم یه سوال دارم تو کلاس نانویی که برای ما تو سطح دانش اموزی می ذاشتن همش میگفتن ما به مواد دستور میدیم چه طور در کنار یکدیگر قرار بگیرند یه جور بهشون وظیفشون رو میگیم الان یه سوال من میتونم با یه تغییرات به مواد مواد رو به اون چیز میخوام در بیارم

sahar19
31st August 2011, 07:36 PM
[taane]همین جوری که نمیشه دستور داد!! چینش اتم ها و مولکول ها کنار هم به دانش زیادی احتیاج داره . یه مثال به اصطلاح ساده توی این زمینه تبلور نمکه. ما توی آزمایشگاه داریم روی عوامل تاثیرگذار روی تشکیل کریستالها برای شکل ،اندازه و سرعت تشکیل بلور کلی آزمایش کردیم،چون تقریبا تو هیچ منبع و سایتی ثبت نشده بود. شما هم اگر در مورد عوامل بهینه ی تاثرگذار روی تجمع اتم ها و مولکول ها اطلاعات و امکانات لازم رو دارید میتونید کاری رو که می خواید انجام بدید.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد