PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حسین سلیمانی از «مهر مادری» تا «دوران کهن»

LaDy Ds DeMoNa
15th February 2010, 04:02 PM
http://www.seemorgh.com/DesktopModules/iContent2/Files/52771.jpg
بازیگری برای او با فیلم «مهر مادری» شروع شد، اما به همین جا ختم نشد. او علاوه بر بازیگری به دستیاری كارگردانی، عكاسی، دستیاری تهیه و ساختن فیلم‌ كوتاه هم سرك كشیده‌است. او این روزها علاوه بر بازی در مجموعه...
13 سال است كه در دنیای سینما و تلویزیون مشغول فعالیت است. دنبال یك حسین سلیمانی پیر نگردید، دنبال یك حسین سلیمانی بگردید كه در 13 سالگی وارد دنیای سینما شد و امروز 26 ساله است. بازیگری برای او با فیلم «مهر مادری» شروع شد، اما به همین جا ختم نشد. او علاوه بر بازیگری به دستیاری كارگردانی، عكاسی، دستیاری تهیه و ساختن فیلم‌ كوتاه هم سرك كشیده‌است. او این روزها علاوه بر بازی در مجموعه تلویزیونی «دوران كهن» ساخته كمال تبریزی، مجری طرح فیلم تلویزیونی «اتوبوس» هم هست؛ كاری كه به گفته خودش بسیار دشوار است. مجری طرح بودن برای او یعنی سروكله زدن با زمان و برنامه‌ریزی درست برای یك گروه؛ كاری كه دشوار است اما او دوست دارد.
به بهانه این كار به سراغ سلیمانی رفتیم تا با او درباره تولد و كارهایش حرف بزنیم.

http://www.seemorgh.com/images/iContent/1388-8/Soleimani-7-10-88-at.jpg
حسین سلیمانی در« نردبام آسمان»
• وقتی واژه تولد را می‌شنوید یاد چه می‌افتید؟
تولد در واقع ظهور نعمت‌های خداوند است. تولد یك اتفاق خوب است. یكی از نعمت‌های خداوند است كه دنیای تازه‌ای را برای یك شخص، موجود و حتی شی‌‌ء آماده می‌كند.

• من معتقدم یك نفر ممكن است چند بار متولد شود. شما چه‌طور؟
صد در صد با این حرف موافقم. هروقت اتفاق خوبی برای یك انسان بیفتد، منهای تاریخ تولد، آن روز می‌تواند تولد دوباره او باشد.

• شما چند بار سوای تاریخ شناسنامه متولد شده‌اید؟
شاید بتوانم بهترین تولدم را ورود به سینما بدانم یا قبول شدنم در دانشگاه. ورود به سینما در حقیقت روزی بود كه حسین سلیمانی دوباره متولد شد.

• خوب پس بیایید در مورد مهم‌ترین تولدتان حرف بزنیم. آن روزها را به یاد دارید؟
سال 1375 برای بازی در «مهر مادری‌» انتخاب شدم. كار اردیبهشت سال 1386 كلید خورد. كمال تبریزی به عنوان كارگردان از حدود 3هزار نوجوان تست گرفت. از این بین 300 نفر انتخاب شدند و در نهایت 13 نفر از این بین گلچین شدند. مجدداً 3 نفر انتخاب شدند و 2 نفر نامزد نهایی بودند كه من هم جزو‌شان بودم. در گروه بین این‌كه من بازیگر این نقش باشم یا آن یك نفر بحث بود. برخی مخالف بازی من و برخی دیگر موافق بازی كردن من در این نقش بودند كه در نهایت من قبول شدم.

• به عبارت دیگر دوباره متولد شدید.
[می خندد] بله. مرحله انتخاب 45 روز طول كشید.

• تولد سختی بود؟
یادم هست كه دلشوره داشتم. تولد بعدی من قبول شدنم در دانشگاه بود كه خیلی خوشحال شدم.

• چه آدم‌هایی دراین روند به شما كمك كردند؟
باید از فاطمه معتمد‌آریا نام ببرم كه بزرگ‌ترین كمك را به من كرده و من همیشه با او مشورت می‌كنم. كمال تبریزی هم به من بسیار كمك كرده و من بسیار دوستش دارم.

http://www.seemorgh.com/images/iContent/1388-8/Hatami-7-10-88-at.jpg
محمد حاتمی در نمایی از« اتوبوس» كه حسین سلیمانی مجری طرح آن است

• به روند كاری شما كه نگاه می‌كنم، می‌بینم از بازیگری شروع كردید یعنی از جلوی دوربین شروع كردید و امروز به دستیاری كارگردان و مجری طرح یعنی پشت دوربین رسیدید. این روند را بر چه اساسی طی كردید؟
آمدن من در سینما خیلی اتفاقی بود، اما ماندنم در این هنر كاملاً انتخابی است. زمانی كه وارد این حوزه شدم شناختی از این كار نداشتم اما بعدها كه بازیگری برایم جدی شد، شروع كردم به مطالعه كردن و دیدن فیلم. سال 1382 تصمیم گرفتم كارهای دیگری را هم در سینما تجربه كنم و یاد بگیرم.

• یك تولد دیگر.
بله. با فاطمه معتمد‌آریا صحبت كردم. او مرا خیلی تشویق كرد و راهنمایی خیلی خوبی هم به من كرد. كارم را با دستیارسومی حسین قناعت در «كارگاه لطفی‌» شروع كردم، بعد در «یك قدم تا خدا»‌ ساخته علی عطشانی دستیار دوم شدم و به دستیاری كارگردان و مشاور انتخاب بازیگر در فیلم سینمایی «روایت‌های ناتمام» به كارگردانی پوریا آذربایجانی رسیدم. می‌خواهم بگویم كه من این مراحل را پله پله طی كردم.

• چرا بازیگری را ادامه ندادید؟ به عبارت دیگر چرا وارد حوزه اجرایی شدید؟
نمی‌خواستم فقط تجربه بازیگری داشته باشم. دوست داشتم فضاهای دیگری را هم در سینما و تلویزیون تجربه كنم.

• *كار تلویزیونی «اتوبوس» هم در ادامه این تجربه بود؟
دوستان به من گفتند كه تهیه كننده ای در مشهد می‌خواهد فیلم تلویزیونی كار كند با توجه به این‌كه قبلاً تجربه این كار را داشتم وارد این پروژه شدم.
این كار از این شاخه به آن شاخه پریدن نیست. وقتی كه قرار است فقط بازیگر باشید نمی‌دانید كه آیا فردا كار دارید یا نه، اما كار در پشت صحنه تضمینی برای آینده كاری است.

• پس گام‌های بلندتان را برداشته‌اید برای كارگردانی؟
هم می‌نویسم، هم كارگردانی می‌كنم. چند فیلم كوتاه ساخته ام. دوست دارم كه تجربیات تازه‌ای در عرصه سینما و تلویزیون داشته باشم. می‌خواهم تجربه عملی داشته‌باشم، صرف این‌كه بخوانم و ببینم برایم كافی نیست. برای همین دوست دارم زمانی كه كارگردانی یك كار را برعهده می‌گیرم هم از تولید سررشته داشته‌باشم هم از بازیگری.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد