PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پتینه روی سفال

Mobarake
31st January 2010, 06:11 PM
يكى از رايجترين كاربردهاى تكنيكهاى پتينه كاربرروي سفال است .
به نوعى مى توان گفت: پتينه برروى سفال شامل كليه تكنيكهاى پتينه مى شود .

از قديم الايام نقاشِ برروي سفال بسيار رايج بوده حتى اگر به گذشته برگرديم مي بينيم كه اين تاريخ اين نوع هنر خصوصا درايران باستان برمى گردد به حدود 3500 سال پيش درست از همان زماني كه هنر سفالگرى آغاز شد .وبايد گفت هنر درخدمت زندگي بشر بوده حتي هنر تزئيني .
وبشر از همان ابتدا به هنرهاي تزئيني به عنوان بخشي از زندگي اش علاقه مند بوده .

يكي از تكنيكهاي رايج درسفالگري استفاده از نقشمايه روي ظروف سفالي است كه از ديرباز مورد توجه بشر بوده .
وبايد توضيح بدهم كه تمامي نقشمايه هاي روي سفالها برگرفتهاز زندگي روزمره انسانهاي آن عصر بوده ويا به نوعي حالت روايتگري داشته از اتفاقات آن دوران .

نقشمايه روي سفال به نمايش مي گذاشته شيوه زندگي آنها نوع بزمشان نحوه عزا داريشان وحتي نوع كشت و زرع آنهارا.

بايد گفت كه از تكرا اين نقوش مي توان به نقشهاي ديگري رسيد ويا از ترسيم قرينه اي آنها حتي براي تكنيكهاي مختلف قابل استفاده هستند .
نمي خواهم دراين بخش صرفا بپردازم به معني ومفهوم نقشمايه چراكه پرداختن به اين مبحث كه پيشينه وسيعي درتاريخ هنر ماايرانيان دارد دريك صفحه چهار خطي نمي گنجد مضاف براينكه من در آن حدي نيستم كه بخواهم راجع به آن بحث وبررسي كنم .

هنر نقاشي برروي سفال به جز ايران در تمدنهاي مختلف از جمله يونان باستان – روم باستان تمدنهاي بين النهرين – سومر – بابل وتمدنهاي ديگر ( كليه تمدنهاي آسيا واروپا ) بسيار رايج بوده وبه مرور كه سراميك وچيني آمدند استفاده از اين نقوش برروي آنها هم رواج يافت .

چيزي كه بايد به طور خلاصه به آن اشاره كنم اين است كه اين نقشمايه هاكم كم از روي سفال به هنر سوزن دوزي گليم بافي و... راه پيدا كرد .
خوب بسه ديگه حالا به تصاوير زيباي زير نگاه كنيد تابااين هنر زيبا بيشتر آشنا شويد .

راستي شما مي توانيد از هنرهاي مدرن هم براي كار برروي سفال استفاده كنيد .

حتي مي توانيد هنر سراميك راروي سفال به كاربريد ويا از تكنيك دكوپاژ استفاده نمائيدو يا اينكه مجسمه هاي زيبا روي آن وصل نمائيد ويا بااستفاده از دوغ آبهاي مختلف روي سفالتان ايجاد بافت نماييد .
ويا از مديوم هاي مختلف استفاده نمائيد براي ايجاد تكنيكهاي بسيار زيبا .

عبدالمجید
31st January 2010, 06:38 PM
سلام دوست عزیز {happy} من تازه عضو سلیت خوب شما شدم
یه کوچولو کمک لازم دارم:-/:-/:-/ممکن به شما زحمت بدم؟8->

Mobarake
31st January 2010, 06:40 PM
سلام دوست عزیز {happy} من تازه عضو سلیت خوب شما شدم
یه کوچولو کمک لازم دارم:-/:-/:-/ممکن به شما زحمت بدم؟8->
اگه کمکی از دست بنده به شخصه و مدیران گرامی بر بیاد حتما دریغ نمیکنیم...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد