PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی ناظري: مولانا موسيقي ما را به دنيا شناساند

diamonds55
17th October 2008, 08:48 AM
ناظري: مولانا موسيقي ما را به دنيا شناساند

خبرگزاري فارس: شهرام ناظري معتقد است، مطرح بودن و شناخته شدن رومي در جهان به نوعي به موسيقي ما كمك كرده‌ و باعث شده از اين طريق موسيقي كشورمان شناخته شود.

شهرام ناظري در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس با بيان اينكه رومي در جهان شناخته شده است، گفت:مطرح بودن و شناخته شدن رومي در جهان به نوعي به موسيقي ما كمك كرده‌ است و باعث شناخت ايران از طريق موسيقي شده است.بر اين اساس موسيقي ايراني با اشعار مولانا در جهان شنوندگان خودش را دارد و از آنجايي كه بيشتر اجراهاي من با اشعار مولوي است هميشه با استقبال بسيار خوبي از سوي غير ايراني‌ها مواجه شده است.به طوري كه در يكي از كنسرتهايم در برزيل حتي يك ايراني مخاطبم نبوده اما سالن كاملا پر بود.
وي ادامه داد:من در طيف خارجي‌ها توانسته‌ام جا بازكنم كه يكي از دلايل دادن نشان شواليه هم داشتن اين امتياز بوده چرا كه به عقيده آنها من توانسته‌ام ارتباط بين شرق و غرب را بوجود بياورم و آنها را به موسيقي ايران علاقمند كنم.

*مردم جهان مشتاق آشنايي با فرهنگ و موسيقي همديگر شده‌اند
------------------------------------------------------------------------------

ناظري با بيان اينكه فستيوالهاي موسيقي جهاني هستند،اظهار داشت:از آنجايي كه اين فستيوالها جهاني هستند بالطبع شنوندگان خاص خود را دارند .در حال حاضر نيز مردم جهان مشتاق شده‌اند كه با فرهنگ و موسيقي همديگر آشنا شوند پس برايشان مهم نيست كه زبان و ساز همديگر را نمي‌شناسند.از طرفي ديگر چون موسيقي زبان بين‌المللي است ،مردم جهان نيز با حضور در چنين فستيوالهايي با فضاي موسيقي و حس و حال موسيقي‌هاي مختلف آشنا مي شوند و به ارتباط و تفاوت موسيقي‌هاي كشورهاي مختلف مي پردازند.

*اجراي مستقل در كشورهاي ديگر برايم بسيار مهم بود
-------------------------------------------------------------

اين خواننده در خصوص حضور مداوم در فستيوال‌هاي موسيقي گفت:من خودم در گذشته كنسرتهاي مستقلي را در كشورهاي مختلف برگزار مي‌كردم اما اين مسئله مشكلات زيادي را به همراه داشت بر اين اساس ديگر تصميم به حضور در فستيوالها را گرفتم چرا كه مركزي كه 80 سال سابقه برگزاري فستيوال موسيقي را دارد در اين زمينه موفق تر خواهد بود.
وي ادامه داد:اجراي مستقل در كشورهاي ديگر براي من بسيار مهم بود اما تقريبا در 10 سال اخير دائم در فستيوالها به روي صحنه رفته‌ام.

*صحبت براي اجراي سمفوني رومي همچنان ادامه دارد
------------------------------------------------------------------

ناظري درباره اجراي سمفوني رومي در سال آينده گفت:اجراي اين سمفوني بايد كاملا حساب شده انجام شود چرا كه بايد براي اين كنسرت نوازنده‌ها از آمريكا به ايران بيايند بر اين اساس اگر حساب شده عمل نشود ممكن است مشكلات فراوان مادي و معنوي را بوجود بياورد.
وي ادامه داد:براي انجام اين كار حتما بايد با مركز موسيقي ارشاد و خانه موسيقي هماهنگي لازم صورت گيرد و اطمينان لازم را از سوي آنها داشته باشيم.اگر در اين خصوص يك كم بي‌دقتي صورت گيرد ،ممكن است گروه بيايد و يكدفعه مثلا يك روز مانده به كنسرت آن را لغو كنند كه در اين صورت يك فاجعه بزرگ پيش مي‌آيد .
اين خواننده خاطر نشان كرد:تا كنون فقط در اين زمينه صحبت كرديم كه همچنان هم ادامه دارد.

*در اسپانيا احتمالا با نوازندگان اين كشور كنسرت مي‌دهم
--------------------------------------------------------------------

وي در خصوص اجرا در فستيوال موسيقي اسپانيا گفت:در اين فستيوال به دعوت برگزار كنندگان 25 و 28 مهر به همراه بخشي از گروه مولوي به روي صحنه مي‌رويم و از آنجايي كه براي اين اجرا تعدادمان كم است قصد دارم در صورت امكان چند نوازنده اسپانيايي نيز به ما ملحق شوند.
وي با بيان اينكه اين نوازندگان اسپانيايي ايراني الاصل هستند،افزود:اين نوازندگان همگي با سازهاي سنتي در كنار گروه قرار مي‌گيرند در واقع حضور آنها در گروه مولوي بستگي به يكبار تمرين با آنها دارد.
اين خواننده با اشاره به آخرين اجراي خود در آفريقا بيان داشت:در اين فستيوال هنرمندان 16 كشور حضور داشتند كه بنده نيز به همراه گروه مولوي از ايران دعوت شده بودم .اين برنامه در واقع موسيقي ملل بود كه هر شب به اجراي موسيقي يك كشور اختصاص داشت.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد