PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث مرکز ارائه مشاوره ازدواج به دوستان

میهن
6th January 2010, 04:35 PM
سلام
با سلام خدمت دوستان عزیز در این مکان قصد دارم به دوستانی که نیاز به مشاوره در زمینه ازدواج دارند کمک کنم کسانی که دوست دارند خصوصی باشه به بنده میتوانند پیام خصوصی بزنند تا به دوستان کمک کنم.
با تشکر@};-

آبجی
6th January 2010, 04:43 PM
ممنون مهین جون {big hug} خیلی تاپیک خوبی زدید @};-@};-@};-

میهن
6th January 2010, 04:46 PM
خواهش میکنم وظیفه هستش

ریپورتر
6th January 2010, 05:10 PM
سلام
با تشکر از شما دوست عزیز بابت راه انداختن این تاپیک

AvAstiN
6th January 2010, 07:52 PM
مرسي خيلي تاپيك خوبي هست http://www.pic4ever.com/images/thankyou.gif

Bl@ck*roz
25th January 2010, 12:18 AM
اره تاپیک خوبی هست البته اگه 2 نفر توش بحث کنن!

SaSaMc2
25th January 2010, 01:09 AM
:">

B O S S
25th January 2010, 01:28 AM
خوب مشخص شد که تاپیک خوبه . ما هم فهمیدیم {happy}
دیگه نمیخواد تشکر کنید
باید دنبال سوژه باشید {big green}
اینم یک سوژه .....
{thumbs down}
(اینطور که معلومه کسی نمیخواد ازدواج کنه پس فعلا نیازی به مشاوره نیست)

kab
25th January 2010, 07:05 AM
من مثل یه مرد داوطلب میشم {big hug}
_ خب این مشاوره ازدواج چی هست؟ {big green}

A.L.I
25th January 2010, 09:37 AM
سلام
با سلام خدمت دوستان عزیز در این مکان قصد دارم به دوستانی که نیاز به مشاوره در زمینه ازدواج دارند کمک کنم کسانی که دوست دارند خصوصی باشه به بنده میتوانند پیام خصوصی بزنند تا به دوستان کمک کنم.
با تشکر@};-

سلام دوست عزیز
از تاپیک بسیار خوبی که زدید سپاسگزارم . اما به نظر بهتر نیست اول یک مختصر معرفی ای از خودتون داشته باشید تا بچه ها بیشتر با تخصص شما آشنا بشوند؟ {happy}

خب مثل اینکه بچه ها فقط خوششون اومده ولی پیش قدم نشدند. من شروع می کنم با یک سوال که ممکنه واسه خیلیها پیش بیاد :
چرا بعضی ها به ازدواج بی میل میشوند ؟ ( فرض برای آقایون و سن هم بین 25 تا 30 )

kab
25th January 2010, 10:46 AM
خب مثل اینکه بچه ها فقط خوششون اومده ولی پیش قدم نشدند. من شروع می کنم با یک سوال که ممکنه واسه خیلیها پیش بیاد :

سلام دوست عزیز
ببخشیدا
من اصلا هم بی میل نیستم {rock on}
خیلی هم دوست دارم ازدواج کنم sh_omomi48
مشکل اینجاست که داداش بزرگه بی میله
البته بنده هنوز 25 سالم نشده ولی خیلی دوست داشتم تا 25 سالگی
2-1 تا بچهsmilee_new2 (8) داشته باشم

Admin
25th January 2010, 11:02 AM

خب بذارید جواب علی آقا رو من بدم ولی بازم دوست داریم دوست عزیزمون خانوم میهن (http://njavan.com/forum/member.php?u=23467) جواب کامل تری رو بدن.

خب همون طوری که همه چی یه فصلی داره ... ازدواج هم فصل خودش رو داره.

و انسانها از سنین 18 تا 25 سالگی و گاها تا 30 سالگی احساس می کنن که به یه همزبون نیاز دارن و حس استقلال طلبی انسان بیدار میشه.

اما به مرور بعد از 25 سالگی با بالاتر رفتن توقع انسان و ورود اون فرد به کار و ایجاد مشغله های ذهنی بیشتر توقعات اون فرد نیز نسبت به بالا رفتن دارائی ها و تحصیلاتش بالاتر میره.

برای همین هم افرادی که بتونن خواسته های یک فرد از همسرش رو برآورده کنن رفته رفته کمتر میشه ... چون معیارهای اون فرد رفته رفته ارتقا پیدا می کنن و دستخوش تغییرات میشن.

برای همین خیلی از جوون ها در سنین بالا حس خوبی نسبت به ازدواج پیدا نمی کنن.

موفق باشید ;)

میهن
25th January 2010, 12:12 PM
سلام بابت سوال دوستمون که گفتند چطور میشه کسانی نسبت به ازدواج بی میل میشن:
اول اینکه وقتی مخارج سنگین و مهریه های بالا رو میبینند میترسن و جلو نمیرن
و کسانی که اینها دیدن از دوستان و اشنایان وقتی میبینند که مثلا فلان کسی بعد از ازدواج با اون مخارج سنگینی که کرده هر روز دارن میجنگن خوب حتما یک ترسی تمام وجودش رو فرا میگیره
یا اینکه گاهی دوستان ازدواج رو مانع از پیشرفت کردن خودشون میبینند و گاهی هم میگن ادم ازدواج کنه اسیر میشه و ازادیش از بین میره پس حتی الامکان دیر ازدواج میکنند

AvAstiN
25th January 2010, 12:16 PM
البته اين مشكلاتي كه شما گفتين تو همه سنين هست يعني اگه كسي بخواد 15 سالگي ازدواج كنه هم مشكل خرج و مخارج هست اگه بخواد 30 سالگي هم ازدواج كنه همين مشكل هست

اين طور نيست؟

SaSaMc2
25th January 2010, 12:42 PM
به نظر من چون تعريف درستي از ازدواج ندارن.

و طبق تعريف غلط خود منطقي عمل ميكنند.

يه مقدار هم ازدياد مشكلات و توقعات.

آبجی
25th January 2010, 02:00 PM
به به اره من يه سوژه خوبي پيدا كردم يكي اين وسط خجالت كشيد به به بيا خودت اول از همه اعتراف كن .

:"> داداش ساسا

چرا بعضی ها به ازدواج بی میل میشوند ؟

چرا بعضي ها هم كاري ميكنند كه يكي از طرفين بي ميل بشه و يه جورايي قيد ازدواج رو كلا بزنه ؟{i dont want to see}

و بد بيني نسبت به همه به وجود بياد(منظورم اينه كه گاها دخترا كاري ميكنند كه پسرا قيد ازدواج رو كلا ميزنند و بلعكس :-/)

من مثل یه مرد داوطلب میشم

بابا فداكار {big green}

SaSaMc2
25th January 2010, 03:45 PM
اول بايد هدف از ازدواج رو مشخص كرد.

هدف شما از ازدواج كردن يا ازدواج نكردن چيه؟:-?

A.L.I
26th January 2010, 09:37 AM
هیچکدوم از جوابها قانع کننده نبود. خیلیهاش تکراری بود مخصوصاً !
ولی آبجی یک نکته خوبی اشاره کرد :

و بد بيني نسبت به همه به وجود بياد(منظورم اينه كه گاها دخترا كاري ميكنند كه پسرا قيد ازدواج رو كلا ميزنند و بلعكس :-/)
اولاً گاها غلطه گاهی درسته ! این از این
ثانیاً بحث بدبینی نیست . بحث اینه که گاهی بعضی از دخترها کارهایی میکنند که پسرها کلاً دل زده میشن . مثلاً توقعای الکی دارن. درک نمیکنند. بیشتر مادیات ملاکه براشون . تا یک نقطه ضعف از طرف می بینن زود جا خالی میدن و بهانه میارن . به یکی علاقمند میشی طرف بی تفاوتی نشون میده . یا پیدا کردن کسی که نزدیک ترین ملاکهایت رو داشته باشه خیلی سخت میشه یا اگه هم پیدا میشه بحث چجوری آشنا شدنش خودش مشغولیت ذهنی ایجاد میکنه.
یک چیز دیگه هم که هست که متأسفانه بعضی از خانواده ها میگن که چون تو ( پسر ) مشکل داری هیچ کس تو رو قبول نمی کنه این حرف نه تنها فاتحه اعتماد به نفس اون آقا پسر رو می خونه بلکه یک نوع ذهنیت منفی نسبت به همه چیز و حتی زندگی ایجاد میکنه.

خانم میهن یا مهین خانم بقول آبجی از خودشون هم که نگفتند ! ;)

ریپورتر
26th January 2010, 09:47 AM
سلام
واقعا درسته همچین پسر بدبخت رو میترسونن که طرف اسم زن میاد در میره{big green}
ولی در کل سخت هم هستش با این وضع

آبجی
26th January 2010, 10:02 AM
بحث اینه که گاهی بعضی از دخترها کارهایی میکنند که پسرها کلاً دل زده میشن . مثلاً توقعای الکی دارن. درک نمیکنند. بیشتر مادیات ملاکه براشون . تا یک نقطه ضعف از طرف می بینن زود جا خالی میدن و بهانه میارن . به یکی علاقمند میشی طرف بی تفاوتی نشون میده . یا پیدا کردن کسی که نزدیک ترین ملاکهایت رو داشته باشه خیلی سخت میشه یا اگه هم پیدا میشه بحث چجوری آشنا شدنش خودش مشغولیت ذهنی ایجاد میکنه.

چرا فقط اين بعد قضيه رو مي بيني ؟؟؟
چرا وقتي كه يه پسر مياد به يه دختر ابراز علاقه ميكنه بهش قول ازدواج ميده و بعد كنار ميكشه . اينا دلايلي براي به قول تو دلزدگي براي دخترا نميشه ؟؟؟
اينايي كه گفتي همه براي هر دوطرف هست نه مختص دخترا .

منظورم از بد بيني هم همون دلزدگي و يه خط قرمز كشيدن دور ازدواج هست .

AvAstiN
26th January 2010, 11:41 AM
هیچکدوم از جوابها قانع کننده نبود. خیلیهاش تکراری بود مخصوصاً !
ولی آبجی یک نکته خوبی اشاره کرد :

اولاً گاها غلطه گاهی درسته ! این از این
ثانیاً بحث بدبینی نیست . بحث اینه که گاهی بعضی از دخترها کارهایی میکنند که پسرها کلاً دل زده میشن . مثلاً توقعای الکی دارن. درک نمیکنند. بیشتر مادیات ملاکه براشون . تا یک نقطه ضعف از طرف می بینن زود جا خالی میدن و بهانه میارن . به یکی علاقمند میشی طرف بی تفاوتی نشون میده . یا پیدا کردن کسی که نزدیک ترین ملاکهایت رو داشته باشه خیلی سخت میشه یا اگه هم پیدا میشه بحث چجوری آشنا شدنش خودش مشغولیت ذهنی ایجاد میکنه.
یک چیز دیگه هم که هست که متأسفانه بعضی از خانواده ها میگن که چون تو ( پسر ) مشکل داری هیچ کس تو رو قبول نمی کنه این حرف نه تنها فاتحه اعتماد به نفس اون آقا پسر رو می خونه بلکه یک نوع ذهنیت منفی نسبت به همه چیز و حتی زندگی ایجاد میکنه.

خانم میهن یا مهین خانم بقول آبجی از خودشون هم که نگفتند ! ;)

اينكه مي گيد اگه به يكي علاقه مند بشي بعد بي نفاوت نشون مي ده اون فرد خودشو ،
از اين موارد زياده
مثلا پسره پوئن مثبتي نداره نسبت به دختره معلومه كه در اين مواقع علاقه يه طرفه اس
جالبه تو اين جور مواقع ، پسرا واقع بينانه رفتار نمي كنن
بعدشم مايه دلسردي شون مي شه

A.L.I
26th January 2010, 04:40 PM
چرا فقط اين بعد قضيه رو مي بيني ؟؟؟
چرا وقتي كه يه پسر مياد به يه دختر ابراز علاقه ميكنه بهش قول ازدواج ميده و بعد كنار ميكشه . اينا دلايلي براي به قول تو دلزدگي براي دخترا نميشه ؟؟؟
اينايي كه گفتي همه براي هر دوطرف هست نه مختص دخترا .

منظورم از بد بيني هم همون دلزدگي و يه خط قرمز كشيدن دور ازدواج هست .

سوال من چی بود آبجی؟ گفتم فرض رو بر آقایون بگیریم. اگه مال خانمها رو هم درنظر بگیریم که به نتیجه نمیرسیم چون دختر و پسر طبیعتاً تفاوتهای ماهوی دارند و هر کدوم رو باید جداگانه بررسی کرد.

بهش قول ازدواج ميده
این کار خیلی اشتباهه و من به شخصه چنین کاری نه کرده ام و نه می کنم. این سوالی که پرسیدی خودش میشه یک بحث جداگانه دیگه

B O S S
26th January 2010, 07:19 PM
من به این مسائل معتقدم و به نظر من دلایل اصلی موارد زیر میباشد :-?

1-بالا رفتن انتظارات جوانان نسبت به کیفیت زندگی
2-ازدیاد جمعیت و در نتیجه مشکل مسکن
3-بحرانهای اقتصادی و پایین آمدن سال به سال حقوق نسبت به تورم
4-بیکاری
5-مسئله بالا رفتن مهریه
6-سختگیری بیشتر والدین در ازدواج نسبت به گذشته
7-گرایش بیشتر خانواده ها به تجملات که بار بیشتری برای شروع زندگی روی دوش جوانان دارد
8-بیشتر شدن فساد اخلاقی که با تهاجم فرهنگی وارد ایران شده (این مورد انتخاب روج یا زوجه را مشکل تر میکند)

آبجی
26th January 2010, 09:52 PM
چون دختر و پسر طبیعتاً تفاوتهای ماهوی دارند و هر کدوم رو باید جداگانه بررسی کرد.

دقیقا اینا باید هر کدومشون جدا جدا بررسی شن چون مباحثشون با هم خیلی فرق داره و این جا بهترین تاپیکه برای بررسی این موضوع

این کار خیلی اشتباهه و من به شخصه چنین کاری نه کرده ام و نه می کنم. این سوالی که پرسیدی خودش میشه یک بحث جداگانه دیگه
:-o من منظورم به شما نبود که {i dont want to see} ولی متاسفانه چون دیدم دارم میگم :-?

SaSaMc2
27th January 2010, 05:43 AM
http://96.0.54.242/tab/pics2/201001261506591594.jpg
http://96.0.54.242/tab/pics2/201001261506593480.jpg
http://96.0.54.242/tab/pics2/201001261506594174.jpg

http://96.0.54.242/tab/pics2/201001261506593200.jpg
http://96.0.54.242/tab/pics2/201001261506593828.jpg
http://96.0.54.242/tab/pics2/201001261507001223.jpg
http://96.0.54.242/tab/pics2/201001261507003481.jpg

{big green}

بانوثریا
27th January 2010, 11:01 AM
سلام
چه خبره اینجاااااا
خوب به نظر من اینجوری بحث فایده نداره همه ما میدونیم که نبود امکان مالی و..... موانع ازدواج هستن
ولی اینجا دیگه خیلی داره رو این موارد بحث میشه به نظر من باید دو نفر ادم وجود داشته باشن و نیاز به مشاوره رو احساس کنن تا دو نفر با هم برخوردی نداشته باشن نمیدونن که مشکلشون کجاس

Amir
27th January 2010, 09:20 PM
با سلام و خسته نباشيد .. اصل تاپيك عالي .. اما مباحث دوستان عمقي نيست خوب به نظرم يه نكته رو برسي كنيد تا به نتيجه برسيد .. سوال خودم اينكه كه دوس دارم با دليل حالا چه علمي چه شرعي .. دليلشو بدونم .. اونم اينكه ايا اشنايي دختر و پسر قبل از ازدواج خوبه يا بده .. و چرا ؟؟ و كيفيتش بايد به چه صورت باشه

میهن
1st February 2010, 10:33 AM
نگاه اسلام به آشنایی بین دختر و پسر پیش از ازدواج

برخی معتقدند باید آشنایی و صمیمیت پیش از ازدواج وجود داشته باشد تا دو فرد یکدیگر را به خوبی بشناسند و پس از آن زندگی مشترک را شروع کنند اما باید بگوییم که عشق واقعی و علاقه مندی حقیقی بین دو جنس ، زمانی ایجاد می شود که دو فرد ارتباط خود با یکدیگر را به سادگی تزلزل پذیر ندانند؛ از سوی دیگر هر یک برای جلب نظر دیگری دست به رفتار نمایشی نزنند. در آشنایی های پیش از ازدواج این مسئله بسیار دیده می شود. امروزه غرب از طریق تجربه کردن این روابط و آشنایی ها ، به نحو چشمگیری نهاد خانواده را متزلزل ساخته است. در غرب ظلم آشکاری به جنس زن می شود، زیرا زنان پیش از این که به سن قانونی و شرعی برای برقراری روابطشان با جنس مخالف برسند، مورد بهره برداری جنسی مرد قرار می گیرند و در بسیاری مواقع پس از آن ، مطرود می شوند. دوستی های قبل از ازدواج که به عشق معروف است، عامل تعیین کنندة ازدواج نیست ، زیرا ازدواج نوعی مشارکت در یک اجتماع کوچک (خانواده) است که در آن دو انسان می باید از جهات گوناگون با یکدیگر تناسب عملی داشته باشند. پس آن چه عامل تعیین کننده است، همتایی و هم کفو بودن زن و مرد است. در صورتی که در انتخاب همسر، همگونی مراعات شود، نیازی به برقراری روابط صمیمانه پیش از ازدواج نخواهد بود، بلکه باید تأکید کنیم که چنین روابطی می تواند بیش از آن که مفید باشد، مضر و تهدید کنندة نهاد خانواده در جامعه به
شمار آید. با نگا هی به آمار می توان دید که آمار طلاق بین کسانی که قبل از ازدواج ارتباط های دوستانه داشته اند بالاتر است. از طرفی آشنایی و ارتباط دختر و پسر در محیط اجتماع ، بیش تر از آن که معرفت ساز باشد، فروزندة هوس ها و معرفت سوز است. عمدتاً دیده می شود فرد آن گونه که هست، خود را نشان نمی دهد یا به سبب محبت و عشقی که ایجاد شده، نمی تواند عیوب طرف مقابل و جوانب مختلف قضیه را بسنجد . بیشتر رفتارها در آشنایی های خیابانی به شکل های تصنعی ابراز می شود.
البته قبول داریم اگر شناخت صحیحی در ازدواج باشد، آمار جدایی کم می شود، ولی چه بسا ازدواج هایی که در اقوام نزدیک انجام می شود و با آن که دو طرف از کودکی همدیگر را می شناختند، ولی بعد از ازدواج فهمیدند به درد هم نمی خورند. این ها همه گواه آن است که ارتباطات قبلی نمی تواند مشکل شناخت را حل کند، بلکه مشکل شناخت، بیش تر به آفات شناخت برمی گردد که در رأس آن ها تعلق قلبی پیدا کردن به طرف مقابل است.
بهترین راه آن است که دو طرف با اطلاع خانواده و با مشورت از آنها، از همدیگر شناخت پیدا کنند. شناخت پیدا کردن لزوماً به این معنا نیست که روابط دوستانة خیابانی برقرار کنند که در بسیاری از مواقع ، هدف اصلی که شناخت باشد، نه تنها تأمین نمی شود، بلکه چه بسا شناخت کاذبی به وجود می آید که آثار آن در آینده وقتی ازدواج صورت گرفت، ظاهر می شود.
در بسیاری از مواقع ، شناخت شخصیت واقعی و رفتارها و ویژگی ها از طرف دوستان، فامیل ها خانواده ، محیط کار و... به دست می آید.
به همین خاطر ازدواج هایی که از این طریق ها صورت گرفته، کمتر به جدایی ختم شده است.
در مورد نظر اسلام باید گفت: با توجه به اهمیت ازدواج و نقش آن در سرنوشت انسان، اسلام زوجین را به بصیرت و شناخت دقیق فرا خوانده است. هرگز اسلام راضی نیست دختر و پسر بی گدار به آب زنند و چشم بسته عمل نمایند. هر عقل سلیمی حکم می کند دو نفری که یک عمر با هم زندگی می کنند، پیش از ازدواج کاملاً یکدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند. در روایات معصومین به این مسئله توجه شده است .
شخصی در زمان پیامبر (ص) زنی را خواستگاری کرد اما گویا او را خوب ندیده بود. حضرت فرمود :
« اگر او را دیده بودی، امید سازش و تفاهم بیش تر و زندگی تان با دوام تر بود»حتی در روایتی امام صادق (ع) فرمود: «اگرکسی قصد سوء استفاده نداشته باشد، می تواند به گیسوان و زیبایی های (ظاهری) زن نگاه کند»
براین اساس فقها فرموده اند: هر یک از زوجین می توانند بدن دیگری را با شرایط ذیل به منظور تحقیق ببینند:
1 – نگاه به قصد لذت نباشد؛
2 – ازدواج بستگی به این نگاه باشد؛
3 – مانعی از ازدواج این دو در میان نباشد.
البته بعضی از فقها نگاه را به صورت و دست ها منحصر کرده اند, بنابراین دختر و پسر پیش از ازدواج می توانند به صورت غیر مستقیم از طریق نامه یا واسطه و معرّف و به صورت مستقیم به گفتگو و دیدن ( با نظارت والدین و بزرگ ترها که در جریان امر قرار دارند) همدیگر را بشناسند، به شرط آن که حدود اسلامی رعایت شود.

fatimapirooz
1st February 2010, 10:55 AM
من به این مسائل معتقدم و به نظر من دلایل اصلی موارد زیر میباشد :-?

1-بالا رفتن انتظارات جوانان نسبت به کیفیت زندگی
2-ازدیاد جمعیت و در نتیجه مشکل مسکن
3-بحرانهای اقتصادی و پایین آمدن سال به سال حقوق نسبت به تورم
4-بیکاری
5-مسئله بالا رفتن مهریه
6-سختگیری بیشتر والدین در ازدواج نسبت به گذشته
7-گرایش بیشتر خانواده ها به تجملات که بار بیشتری برای شروع زندگی روی دوش جوانان دارد
8-بیشتر شدن فساد اخلاقی که با تهاجم فرهنگی وارد ایران شده (این مورد انتخاب روج یا زوجه را مشکل تر میکند)

به نظر من مواردي كه شما گفتيد مهم و موثر هستن ولس آخريش يعني مسائل اخلاق و رفتاري و.... از همه پررنگ تر هستند و شايد به همين دليال هست كه افرادي مثل من معتقدند كه در شرايط فعلي ازدواج نكردن بهتر از ازدواج غلط يا پر دردسر هست به عبارتي براي حل يك مشكل 100 مشكل جديد درست مي كنيم.
يادمان باشد اگر خاطرمان تنها شد،طلب عشق ز هر بي سروپايي نكنيم @};-

میهن
7th March 2010, 06:51 PM
سلام
میبینم اینجا خوابیده من نبودم{big green}
انشالله به زودی راه میندازیم دوباره

میهن
8th May 2010, 10:44 AM
سلام
بعد از مدت طولانی برگشتیم تا اگر خدا بخواد همیشه باشیم{happy}

برای شروع به نظر دوستان چرا بعضی از زوجهایی که تازه زندگی رو شروع میکنند هنوز ترس دارند و یکجور وابسته هستند به خانوادشون و چه جور بگم بچه ننه هستن که این باعث میشه با خانواده شوهر و خانواده زن درگیری پیش بیاد:-/

میهن
10th May 2010, 01:30 PM
کسی نبود {waiting}{at wits' end}

AvAstiN
10th May 2010, 08:57 PM
برای شروع به نظر دوستان چرا بعضی از زوجهایی که تازه زندگی رو شروع میکنند هنوز ترس دارند و یکجور وابسته هستند به خانوادشون و چه جور بگم بچه ننه هستن که این باعث میشه با خانواده شوهر و خانواده زن درگیری پیش بیاد

همیشه واسه تغییر کردن زمان نیازه
و این بستگی به فرد داره که چه مدت زمان نیاز داشته باشه
در این مورد هم صادقه دیگه

امير آشنا
11th May 2010, 10:46 AM

خدا که حتما می خواد . بنده هاشم می خوان {big green}
امیدوارم بتونیم از وجودتون استفاده کنیم@};-

در خصوص پاسخ سوالی که فرمودید به نظرم همون طور که فریبا خانم هم به درستی اشاره کردن آماده شدن و تطبیق پیدا کردن برای چنین تغییر بزرگی به زمان نیاز داره ولی خب این زمان یه بحث کلی هستش و شاید نشه برای اون بازه مشخصی رو تعریف کرد ... با این حال غیر از ویژگی های شخصیتی درونی ، نوع زندگی اون عروس خانم یا آقا دوماد در زمان تجرد هم به شدت تعیین کننده این بازه زمانیه ؛ جوون هایی که دوران پختگی رو قبل از ازدواج طی کردن ( حالا به طرق مختلف مثل از دست دادن پدر یا مادر در سالیان قبل ، زندگی های دانشجویی یا کاری دور از خانواده و ... ) براشون این زمان خیلی کوتاهتره و به قولی صبح بچه ننگی این افراد زود غروب می کنه{big green}

مثال این موارد رو به وفور در اطراف خودم مشاهده کردم . افراد بالای 35 سال که به دلیل عدم پختگی از شروع زندگی مشترک هراس دارن و افراد خیلی کم سن و سال تر که به خوبی زندگی شون رو اداره می کنن ...؛ زمینه اصلی این نوع مواجهه با زندگی مشترک رو با دانش اندک خودم تو تفاوت های اساسی زندگی دوران تجرد می دونم

ElaBel
11th May 2010, 11:02 AM
من اصلا هم بی میل نیستم {rock on}
خیلی هم دوست دارم ازدواج کنم sh_omomi48
مشکل اینجاست که داداش بزرگه بی میله
البته بنده هنوز 25 سالم نشده ولی خیلی دوست داشتم تا 25 سالگی
2-1 تا بچهsmilee_new2 (8) داشته باشم

چه خبره مگه ؟:-?
تا 25 سالگی دو تا بچه؟:-o

ElaBel
11th May 2010, 11:08 AM
به نظر من پسرا نباید زود ازدواج کنن تا 27 سالگی راحت ، آزاد برا خودشون بگردن خوش باشن .{applause}
دخترا هم تا 24 سالگی خوبه ولی بیشتر نه{big green}

AvAstiN
11th May 2010, 11:09 AM
به نظر من پسرا نباید زود ازدواج کنن تا 27 سالگی راحت ، آزاد برا خودشون بگردن خوش باشن .{applause}

نسخه کلی پیچیدیا :-/:-/

moji5
11th May 2010, 11:15 AM
سلام

برای شروع به نظر دوستان چرا بعضی از زوجهایی که تازه زندگی رو شروع میکنند هنوز ترس دارند و یکجور وابسته هستند به خانوادشون و چه جور بگم بچه ننه هستن که این باعث میشه با خانواده شوهر و خانواده زن درگیری پیش بیاد:-/
سلام
خیلی خوش حالیم که برگشتید
فکر کنم به دلیله نبود رابطه عمیق بین زن و مرد باشه
چون اگه بتونن همه حسشون رو به هم انتقال بدن دیگه کسی یا چیزی نمیتونه واسشون مشکل درست کنه.
فکر نکنم بحث بچه ننه بودن تو رابطه ازدواج صدق کنه چون وقتی پسری شجاعت داشتع دختری رو انتخاب کنه
حتما" میتونه زندگیش رو هم اداره کنه
ولی اگه خونوادش واسش همسر انتخاب کنن شاید این حالت پیش بیاد که اونم به خاطر نداشتنه رضایت ممکنه مشکل پیش بیاد که فکرش دوباره به سمت خونوادش میل پیدا کنه

moji5
11th May 2010, 11:20 AM
راجع به سن ازدواج و اینکه چه سنی خوبه
به نظر من سن مهم نیست برای ازدواج موفق
ولی برای داشتنه یه ازدواج سالم همه چیز دخیله و سن هم یکی از اون هاست
فکرش رو بکن
بعد از ازدواج تا وقتی نتونستی واسه بچت راحتی و اسایش فراهم کنی باید کار کنی
بعد دیگه ازادی
و میتونی از زندگی لذت ببری
فکر کنم واسه پسرا 25 به بالا خوب باشه
و دختر هم هر چی صلاحه
من زیاد از خلق و خوی اونا سر در نمیارم

matrix
11th May 2010, 12:30 PM
سلام به همه {happy}
هر چند تجربه ای ندارم ولی خوشحال میشم که در بحث شرکت کنم.{big hug}
خوب من فکر میکنم اگه یه زوج نمیتونن برا خودشون تصمیم بگیرن و محتاج حمایت شدید از طرف والدین خودشون هستن یا به اصطلاح بچه ننه هستن نمیتونن زندگی موفقی داشته باشن.
این خلق و خو ممکنه از بدو کودکی به علت توجه بیش از حد والدین به فرزندان در پسر یا دختر ایجاد بشه همونطور که شما خودتون هم دیدین بعضی از والدین توجه خاصی به فرزندانشون دارن و اجازه تصمیم گیری، انجام کارهای دشوار و مخاطره رو به فرزندانشون نمیدن همین هم باعث میشه که این فرد تا زمان جوانی بسیاری از خلق و خوی کودکی خودش رو در خودش نگه داره.
خوب بهتر اینه که پدر و مادرها به فرزندانشون نمیگم توجه نکنن ولی کمک کنن که رو پای خودشون بایستند تا وقتی که زندگی مشترک شروع کردن بتونن از پس مشکلاتشون بر بیان (البته در بعضی موارد با حمایت والدین).

آبجی
11th May 2010, 12:34 PM
چه خبره مگه ؟:-?
تا 25 سالگی دو تا بچه؟:-o

{big green} خب اقا کاظم اینجور که پیداست بچه زیاد دوست داره {big green} .

khaalefer
11th May 2010, 12:34 PM
آقايون25-27 بهترين سن خانم ها بين 18-24
البته اين استثناعات زيادي هم داره
يه رفيق دارم 42 سالشه(4سله عروسي كرده) تازگي خدابهش يه 2قلوداده كه11ماهشونه
خيلي هم با خانمش از زندگيشون راضيند
اختلاف سنيشم با خانمش نزديك 10 ساله

آبجی
11th May 2010, 12:35 PM
راجع به سن ازدواج و اینکه چه سنی خوبه
به نظر من سن مهم نیست برای ازدواج موفق
ولی برای داشتنه یه ازدواج سالم همه چیز دخیله و سن هم یکی از اون هاست
فکرش رو بکن
بعد از ازدواج تا وقتی نتونستی واسه بچت راحتی و اسایش فراهم کنی باید کار کنی
بعد دیگه ازادی
و میتونی از زندگی لذت ببری
فکر کنم واسه پسرا 25 به بالا خوب باشه
و دختر هم هر چی صلاحه
من زیاد از خلق و خوی اونا سر در نمیارم

موافقم مخصوصا با اون قسمت bold شده ;;)

آبجی
11th May 2010, 12:44 PM

سن خوبیه سنی هست که هر دو طرف میشه گفت که یه جورایی کامل شدن و پخته {big green} .

خب اگه بیشتر بشه چی میشه ؟؟؟بعضی وقت ها شرایط جور نیست یعنی اینکه طرف هنوز تو خودش نمیبینه که میتونه یه زندگی رو اداره کنه نمیتونه یه زندگی رو بچرخونه مخصوصا الان تو این دوره {i dont want to see} و خیلی مسایل دیگه .... . فقط نباید به خودت فکر کنی باید به فکر فردا هم باشی به فکر بچه ها http://www.njavan.com/forum/images/smilies/smilee_new2%20%288%29.gifhttp://www.njavan.com/forum/images/smilies/smilee_new2%20%288%29.gifhttp://www.njavan.com/forum/images/smilies/smilee_new2%20%288%29.gifhttp://www.njavan.com/forum/images/smilies/smilee_new2%20%288%29.gif چه زیاد هم شدن {i dont want to see} الان همون یکی کافیه http://www.njavan.com/forum/images/smilies/smilee_new2%20%288%29.gif

Admin
11th May 2010, 12:50 PM
خب خدمت دوستان عرض کنم ... به نظر من ترس از ازدواج چندیدن دلیل داره ولی ریشه ی همه ی اینها رو تنها ترس بر مسئولیت پذیری زوجین دانست ...

اگر دوستان خیلی تمایل داشتید و قابل دونستند می تونم این رو کاملتر باز کنم برای همه ...

موفق باشید ;)

آبجی
11th May 2010, 01:06 PM
به نظر من سن خاصی نداره ممکنه که یکی تو 20 سالگی تو خودش ببینه که میتونه یه زندگی رو اداره کنه یکی تو 25 سالگی یا 28 یا ... مهم اینه که بتونی از پس مشکلات زندگی بر بیای .

یکی دیگه هم باید طرف ببینه که اصلا دلش میخواد ازدواج کنه میل به ازدواج اصلا توش وجود داره . گاها خانواده دختر یا پسر رو فرقی نداره مهم اینه که یکی از طرفین به خاطر خانواده ازدواج میکنند در صورتی که خودشون هیچ تمایلی ندارند که این بعدا باعث بروز یه سری مشکل میشه متاسفانه .

الان نسبت به چند سال گذشته سن ازدواج رفته و به همراه اون خیلی مشکلات هم به وجود اومده فعلا بحث سر یه چیزی دیگه هست فراهم نبودن شرایط هم دلیل اصلیش هست .

متاسفانه هر سال هی داره این سن ازدواج بیشتر و بیشتر میشه خدا اخرش رو بخیر کنه فکر کنم اخرش همونی بشه که khaalefer (http://www.njavan.com/forum/member.php?u=312) گرامی گفتن {i dont want to see}.

یه سری از دلایلش هم میتونه اینا باشه :( البته به نظر من )

ادامه تحصیل - اعتقاد به داشتن زندگی ازاد ( همونی که اقا مجتبی گفت فراهم کردن یه زندگی اروم ) - وسواسی بودن تو انتخاب همسر و مقایسه کردن های زیاد ( متاسفانه الان خیلی زیاده ) - بالا رفتن سطح توقعات ( چه دختر چه پسر ) - فراهم بودن شرایط وخیلی چیزای دیگه متاسفانه .

چند وقت پیش بود که تو یه سایت دیدم یه فرمولی راجب سن ازدواج زدن خیلی جالب بود برام {big green} .

kamanabroo
11th May 2010, 03:32 PM
:-?:-?:-?:-?

می بینم که بچه مجردها ریختن و شدیدا دارن درباره ازدواج حرف میزنن 8->

شیرینه دیگه کاریش نمیشه کردsh_omomi63{big green}

خوب سن ازدواج و .... همه بستگی به شرایط طرفین ازدواج داره یعنی دختر و پسر

شاید نشه یه قاعده کلی گفت.
اما میشه یه حدی رو مشخص کرد که اگه از اون بیشتر بشه خوب نیست.

حتما هستن زوج هایی که با همدیگر دیر ازدواج کردن اما الان خوشبخت هستن

اما خوشبختی زوجین یه چیزه
بحث خانواده و تربیت فرزند چیز دیگری که اهمیتش هم بیشتره

زمان بندی ازدواج باید به گونه ای باشه که بشه بیشترین استفاده تربیتی و ... برداشت کرد.

سفیر 1389
11th May 2010, 03:36 PM
منم با ابجی موافقم و دوستان درست میگن ولی شرایط جامعه باعث چنین حرفهایی شده که هر کس سنی متفاوت رو برای ازدواج انتخاب میکنه مثل خود بنده در سن کم مزدوج شدم

مهاجر
11th May 2010, 09:41 PM
سلام
به نظرم بحث دسته بندی نشده هست، اگر بحث چهار دسته بشه بهتر نتیجه می گیریم.
یا دسته بندی های دیگه که اگر اجماعی روی اون صورت بگیره،خیلی عالی میشه.
بدیهی است که اگر مشکلات این دوران ها یکی یکی مورد بررسی قرار بگیره و رابطه هاشون بین هم و اشتباهاتی که باعث ایجاد مشکل در مراحل دیگه میشه ، مورد بررسی قرار بگیره خیلی عالی میشه.
بنده نظر خودم رو اعلام می کنم،که انشاالله دیگر دوستان هم نظرات خودشون رو بگند تا نتیجه ای حاصل بشه.
مراحل:
1.قبل از آشنایی(یعنی زمانی که کسی رو انتخاب نکردیم)
2. چگونگی ورود به مرحله آشنایی
3.مرحله آشنایی
4.بعد از ازدواج

MAHDIAR
11th May 2010, 09:52 PM
می گما نظر خوبی دادی معلومه طرفدار پسرایی .@};-
اما ازدواج به سن و شرایط و... غیره نیست .بلکه زمانش برسه انجام می گیره. وهیچ کس جلودارش نیست.

madarshab
11th May 2010, 09:59 PM
می گما نظر خوبی دادی معلومه طرفدار پسرایی .@};-
اما ازدواج به سن و شرایط و... غیره نیست .بلکه زمانش برسه انجام می گیره. وهیچ کس جلودارش نیست.

سلام
اره دیگه باید موقع اش برسه به سن و سال هم بستگی نداره
حالا سوالاتون رو بگین من تا اخرش هستم
من پایه ام تا جواب همه رو کامل بدم{big green}
البته منظورم دوستانی بودن که تاپیک رو زدن و دنبال سوژه بودن

moji5
11th May 2010, 10:41 PM
خوب منتظریم اقا مصطفی مطلب رو توضیح بدن

محممد
12th May 2010, 08:09 AM
سلام

احتمالا خیلی زود ازدواج کردن منظورم اینه که هنوز به این نرسیدن که شخصیت مستقلی داشته باشن.
البته به نظرم ترس و وابسته بودن دو تا موضوعه .
ترس شاید از این باشه که یه پسر خیلی سر به زیر یا یه خانم با این ویژگی ها اولین بار جفتشون تنهایی در کنار هم هستن و معلومه که اگه این اولین بارشون باشه ترسی رو در ابتدا دارن ولی بعد عادی میشه اما در مورد وابسته بودن خیلی کم اتفاق میفته که این جور زندگیا مورد سرزنش قرار نگیره و به نظرم نتیجه خیلی دیگه بی تجربه بودن زوجینه که با این که هنوز به احساس مسئولیت در این قبال نرسیدن بخوان ازدواج کنن مگر اینکه ...{big green}

madarshab
12th May 2010, 11:12 PM
خوب منتظریم اقا مصطفی مطلب رو توضیح بدن

بابا روی اینها یه لیوان اب بریز از خواب بیدار بشن

خب میاییم سر مبحث من شروع کنم از اساتید استفاده کنیم
به نظر شما یک پسر سن ازدواجش چه موقعی است و باید دارای چه شرایطی باشه:)>-

امير آشنا
13th May 2010, 11:50 AM
ممنون از همه دوستانی که تو بحث شرکت می کنند sh_omomi70 اگه اجازه بدید برای اینکه هر بحث به سرانجام مشخصی برسه ، یکی یکی جلو بریم . اولین سوالی که دوست گرامی ما از همه ما پرسیدند سوال زیر بود :

حالا منتظر می مونیم تا موضوع جمع بندی بشه بعد سراغ سوالات و ابهامات بعدی میریم ;)@};-

madarshab
13th May 2010, 01:43 PM
ممنون از همه دوستانی که تو بحث شرکت می کنند sh_omomi70 اگه اجازه بدید برای اینکه هر بحث به سرانجام مشخصی برسه ، یکی یکی جلو بریم . اولین سوالی که دوست گرامی ما از همه ما پرسیدند سوال زیر بود :

حالا منتظر می مونیم تا موضوع جمع بندی بشه بعد سراغ سوالات و ابهامات بعدی میریم ;)@};-

من ندیدم وگرنه شروع میکردم بحث کردن درباره اش
بعد دوستان بیان بگن افکار من اشتباه است یا نه و بحث رو ادامه میدیم
چرا اینجوری به خاطر خانواده طرفه به نظر من
رک که بگم یعنی اینکه طرف رو بی عرضه بار اوردن اگه از روز اول دست راست و چپ رو بهش یاد میدادن اینجوری نمیشد که الان سربارشون باشه
بچه تا روزی میتونه سربار زندگی باشه یعنی تا 12سالگی به نظر من بعد از اون باید خودش رو با محیط کار اشنا کنه نه اینکه شروع کنه به کار کردن بلکه باید دیگه به اینده بیشتر نگاه کنه و کوته بینی رو از خودش دور کنه
تا موجب چنین چیزیهایی نشه
روی پای خودش بایسته

چامه
13th May 2010, 06:24 PM
این موضوع بر می گرده به خانواده و روش تربیتشون.... مخصوصا تربیت پسرا ، پسری که حداقل به اندازه ی یه تابستون بر فرض در یه مغازه کار نکرده تا طعم پول در آوردن رو بچشه یا دختری که نمی تونه قورمه سبزی بپزه ( مثل خودم{big green}) چه طور می توونند از پس زندگی بر بیاند.:-/

مهاجر
13th May 2010, 11:55 PM
سلام خدمت دوستان
خوب در مورد اینکه بحث دسته بندی بشه نظری اعلام نشد ولی سوالاتی مطرح شد که به نظر میاد باید تعداد مراحل بیش تر بشه،یعنی از سوالات اینطور بر میاد که باید اصلاحاتی صورت بگیره.
البته امیدوارم این بار نظرتون رو بگید.
1.قبل از آشنایی(یعنی زمانی که کسی رو انتخاب نکردیم)که این خود شامل مراحل زیر میشه:

1.قبل از زمان ازدواج(تربیت فرزندان ) که البته تایپیکی در مورد تربیت فرزندان ایجاد شده که البته بهتره دوستان نظر بدند که بحث تربیتی اونجا دنبال بشه بهتره یا اینجا .اینم لینکش: http://njavan.com/forum/showthread.php?t=62057

2.سن ازدواج و لزوم حمایت همه جانبه خانواده و مشکلات عدم حمایت فکری خانواده
3.تصمیم به ازدواج
4. انتخاب
5.مشکلات پیش رو زمان قبل از آشنایی و ارائه راهکارها
2. چگونگی ورود به مرحله آشنایی
نتایج رفتارهای خانواده و فرد در موارد فوق باعث ایجاد رفتارهای بعدی میشود که میتوان آن را به دو دسته تقسیم کرد:
1.خواستگاری
2.مخفیانه
در این مرحله بر اساس مورد 1 چرایی،بایدها و نبایدها و بر اساس مورد 2 علت بوجود آمدن این مشکل و مسائل بوجود آمده پس از آن مورد بررسی قرار می گیرند
3.مرحله آشنایی
1.دوران نامزدی
2.مخفیانه
دراین مرحله بایدها و نبایدهای دوران نامزدی و راه حل برون رفت از رابطه مخفیانه مورد بررسی قرار می گیرد
4.بعد از ازدواج
در این مرحله نتایج رعایت کردن یا نکردن بایدها و نبایدها در مورد 1 مرحله دوم و مورد بررسی قرار می گیرد و با فرض اینکه آشنایی مخفیانه منجر به ازدواج شده،مشکلات پس از این هم مورد بررسی قرار می گیرد.

AvAstiN
14th May 2010, 10:35 AM
این موضوع بر می گرده به خانواده و روش تربیتشون.... مخصوصا تربیت پسرا ، پسری که حداقل به اندازه ی یه تابستون بر فرض در یه مغازه کار نکرده تا طعم پول در آوردن رو بچشه یا دختری که نمی تونه قورمه سبزی بپزه ( مثل خودم{big green}) چه طور می توونند از پس زندگی بر بیاند.:-/

تو دنیای امروزی نیازی نیست که حتما پسرا مغازه رفته باشن یا اینکه دخترا آشپز باشن .
به نظر من باید فکر خوبی داشته باشن و البته غیرت داشته باشن
منظورم از غیرت معنی عام اونه نه خاصش
( معنی خاصش یعنی اینکه رگ گردنشون دچار تورم و ادم می شه {big green} در بعضی مواقع و معنی عامش یعنی اینکه خودشون رو مسئول زندگی می دونن و به معنای واقعی کلمه مرد هستند )

اینم بگم که غیرت در معنای عام واسه خانما هم صدق می کنه

shabnamshirin
14th May 2010, 10:03 PM
چرا بعضی از زوجهایی که تازه زندگی رو شروع میکنند هنوز ترس دارند و یکجور وابسته هستند به خانوادشون و چه جور بگم بچه ننه هستن که این باعث میشه با خانواده شوهر و خانواده زن درگیری پیش بیاد:-/

به نظر من این برمیگرده به ناپختگی یکی از زوجین یا هر دوشون.

اینکه مثلا پسر(یا دختر) فکر کنه تمام چیزها حتی چیزهای بسیار کوچیک رو باید به پدر و مادرش بگه. یا بخواد باهاشون در میون بزاره ٬ در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی هم راه درست رو از اونها میخواد بشنوه(حالا اگه تو این بین راه درست دو خانواده با هم تفاوت داشته باشه که دیگه هیچی)در صورتیکه باید راه درستو خودش پیدا کنه و تصمیم بگیره. اینجاست که میتونه از پدر و مادر هم نظر خواهی کنه و مشورت بخواد. هر لحظه که نباید به پدر یا مادر بگه من میخوام با زنم این کارو کنیم درسته یا غلطه؟یا تو روابطم با همسرم چجوری باشم؟مثلا در مورد فلان موضوع حرف زدیم اون نظرش اینه من چی بگم؟یا فلان موضوع پیش اومد من عکس العملم چی باشه؟ تازه میخوان در مقابل هم یوقت کمم نیارن! اینجاست که زن و شوهر دو جبهه ی مقابل هم میشن. در واقع مثل یک بازی که بازیگر های اون زوجین هستند و طراح اون پدر و مادرها .خب تاکی میخواد ادامه پیدا کنه؟باید قبل از ازدواج خودش یاد بگیره که راه درستوچطوری تشخیص بده و در واقع اون مهارتها رو کسب کنه

به نظر من زوجین باید توانایی مدیریت و اداره ی زندگی رو داشته باشن. قدرت تصمیمگیری صحیح شون در مسائل ریز و درشت خوب باشه
در اینصورت میتونن درکی از زندگی خودشون داشته باشن و خواسته های خود وهمسرشون و اهدافی که در آینده برای زندگیشون دارنو بشناسن

میهن
15th May 2010, 06:12 PM
سلام
اول یک عذر خواهی بابت تاخیری که داشتم و یک تشکر از بابت اینکه دوستان استقبال کردن و نظرات بسیار جالب و سازنده ای دادن و میشه گفت تقریبا همه نظرات درست هستش
در این مورد بیشتر بر میگرده به تربیتی که زوجین داشته اند و مقدار مهارتیکه دارند و چه مقدار عقلشون برای شروع زندگی رشد کرده
و معمولا شخصیت هر فرد تا 25 سالگی شکل میگیره پس میتونه بهترین سن برای ازدواج باشه
و این مشکلات بعد ازدواج کمی هم به این باورهای اشتباه قدیمی برمیگرده که مثلا میگویند
گربه را دم حجله کشتن و یا دختر باید از همون اول زرنگ باشه و حرف خودش رو به کرسی بشونه و همین میشه که مشکلات بسیار خنده داری پیش میاد

تاری
22nd May 2010, 02:24 AM
:-?:-?:-?

می بینم که بچه مجردها ریختن و شدیدا دارن درباره ازدواج حرف میزنن 8->

شیرینه دیگه کاریش نمیشه کردsh_omomi63{big green}

.

واقعا":-?

یارب
با سلام و خسته نباشید به همگی
مثل اینکه تاپیک انرژی نداره مثل خود جوونا...

نهههههههههههه؟ صدا ضعیفه...

سلام
و معمولا شخصیت هر فرد تا 25 سالگی شکل میگیره پس میتونه بهترین سن برای ازدواج باشه

شما مطمئنید؟!

میهن
22nd May 2010, 06:59 PM
نوشته اصلی توسط میهن http://www.njavan.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?p=132541#post132541) سلام

شما مطمئنید؟!

سلام
ببینید هیچ چیزی صد در صد نیست ولی توی این دوره زمونه از تحقیقات به عمل اومده بین زوجهای موفق و ناموفق ثابت کرده که 25 بهترین سن برای ازدواج هستش چون اون موقع جوان تونسته خودش را بیابه و مسیر خودش رو مشخص کنه

میهن
22nd May 2010, 07:01 PM
حالا یک سوال دیگه به نظر دوستان مشخصات یک همسر خوب چیه از نظر خود شما .؟

moji5
22nd May 2010, 07:25 PM
خوب منتظریم اساتید بیان
من فکر میکنم باید فهم و شعور یکسانی داشته باشن

AvAstiN
22nd May 2010, 09:47 PM

خیلی کلیه سوالش :-??
از چه بابت باید بگیم؟

میهن
23rd May 2010, 11:30 AM
خیلی کلیه سوالش :-??
از چه بابت باید بگیم؟

سلام
منظورم از نظر اخلاقی هستش

AvAstiN
23rd May 2010, 11:35 AM
اخلاق مردونه رو می پسندم
با جبروت بودن ، اقتدار داشتن ، استقلال داشتن واسم خیلی مهمه
مهربون بودن (البته به شکلی که خودم تعریف می کنم )
حق پذیر بودن
از تغییر کردن نترسه
اهل ریسک کردن باشه

تاری
23rd May 2010, 11:51 AM
سلام
ببینید هیچ چیزی صد در صد نیست ولی توی این دوره زمونه از تحقیقات به عمل اومده بین زوجهای موفق و ناموفق ثابت کرده که 25 بهترین سن برای ازدواج هستش چون اون موقع جوان تونسته خودش را بیابه و مسیر خودش رو مشخص کنه

یارب
با سلام
وقتی صدر صد نیست چگونه می توان نظر قطعی نوشت که بله 25 سال...

انسان باید از اساس و ریشه ها ساخته شود فکر کنم مقوله ازدواج هم همینطوره مطلقا نه به تحطیلات ربطی داره و نه به سن . می شه گفت بی تاثیر نیست ولی اول رشد ریشه ها اونهم توی خانواده که اصله.

یاعلی

تاری
23rd May 2010, 11:53 AM

به نظر بنده انسان باید به شناخت واقعی از خودش تا حدودی برسه خصوصیات مکمل کننده اش را می تواند بررسی کند.
بنده هنوز خودمو نتونستم بشناسم

میهن
23rd May 2010, 12:02 PM
سلام

یارب
با سلام
وقتی صدر صد نیست چگونه می توان نظر قطعی نوشت که بله 25 سال...

انسان باید از اساس و ریشه ها ساخته شود فکر کنم مقوله ازدواج هم همینطوره مطلقا نه به تحطیلات ربطی داره و نه به سن . می شه گفت بی تاثیر نیست ولی اول رشد ریشه ها اونهم توی خانواده که اصله.

یاعلی

ببینید حرف شما از یک دید میشه گفت درسته که میگین چیزی که صد در صد نیست پس نمیشه گفت 25
ولی همیشه توی این مقوله ها چیزی که بیشترین امتیاز رو از تحقیقات میاره و بیشترین احتمال و نظر روش هست گفته میشه البته استثناهایی هم وجود داره که طرف در سن خیلی کمتر اماده ازدواج هستش و به بلوغ عقلی و تصمیمی رسیده باشه

mohamadaliv
23rd May 2010, 06:39 PM

والا جواب این سوال شما، یک کتابه واسه خودش!

mohamadaliv
23rd May 2010, 06:46 PM
اما در کل به نظر من این سه تا اصل هستن:
1- اخلاق نیک
2-چهره دلنشین
3-خانواده خوب

میهن
25th May 2010, 01:49 PM
دیگه کسی نظر نداشت{big green}

moji5
25th May 2010, 10:42 PM
سلام
خسته نباشید
من نظری ندارم
{happy}

امير آشنا
25th May 2010, 10:43 PM

سلام@};-

دو ویژگی اصلی که به نظرم مهمتر از بقیه موارد هستند و حتی بعضا دربرگیرنده ویژگی های دیگری هم در درون خودشون هستند :

1. نگاه مشابه به زندگی

2. محبت واقعی نسبت به همسر ( به این مفهوم که بده بستان های معمول و متداول تو جامعه رو به فضای ارتباطی با همسرش به هیچ عنوان راه نده )

shabnamshirin
26th May 2010, 01:42 PM
1. نگاه مشابه به زندگی

{applause} دقیققققا همین طوره
البته به نظرم چگونگی آشنایی و روابط تو قبل ازدواج هم دراستمرار محبت زوجین نقش مهمی داره.

میهن
5th June 2010, 05:37 PM
سلام
به نظرم نظرات و دید دوستان جالب بود بیشترین تاکید رو تفاهم و فهمیدن دو طرف هستش بیشتر

میهن
5th June 2010, 05:38 PM
خب این سوال فقط مخصوص خانمها هستش [nishkhand]
البته اقایون دپرس نشن برای اونها هم سوال داریم[nishkhand]
میخوام بدونم به نظر خانمها همسر اینده شان باید از نظر مالی در چه سطحی باشه [shaad]

AvAstiN
5th June 2010, 05:44 PM
میخوام بدونم به نظر خانمها همسر اینده شان باید از نظر مالی در چه سطحی باشه [shaad]

زیر خط فقر باشه ترجیحا

میهن
5th June 2010, 05:51 PM
زیر خط فقر باشه ترجیحا

میشه دلیلش رو هم بگین اگر امکان داره

AvAstiN
5th June 2010, 05:54 PM
میشه دلیلش رو هم بگین اگر امکان داره

این طوری بیشتر دوست دارم
البته حالا زیر خط فقر رو شوخی کردم ولی اصلا دوست ندارم پولدار باشه اصلا
دوست دارم از 20 شروع کنم ( از صفر شروع کردن که شعاره [nishkhand] )

میهن
5th June 2010, 06:00 PM
این طوری بیشتر دوست دارم
البته حالا زیر خط فقر رو شوخی کردم ولی اصلا دوست ندارم پولدار باشه اصلا
دوست دارم از 20 شروع کنم ( از صفر شروع کردن که شعاره [nishkhand] )

نظر جالبی بود این 20 از همه جالبتر[nishkhand]

*میشا*
5th June 2010, 06:27 PM
البته ما هنوز دهنمون بوی شیر میده ها! [khejalat]
ولی دیگه به زور گفتن برو نظر بده، ما هم گفتیم به روی چشم [khoobboodan]

والا وضعیت مالی که باید مناسب باشه
متوسط رو به بالا خوبه
یعنی نه اینکه ندار و آس و پاس باشه [nadanestan]، نه خیلی خرپول (که فقط پول براش اهمیت داشته باشه [tamaa])

وگرنه کی از پول بدش میاد؟ هر کی بگه احتمالا راست نمیگه [khanderiz]
اینم که بگی با عشق زندگی رو میسازیم (یک لقمه نون و عشق [alaghemand]) هم نمیشه به نظرم [sootzadan]
مگر در موارد استثنایی [tafakor]
حالا این نظر من بود، ببخشید دیگه جسارت شد [labkhand]

hengameh
5th June 2010, 07:19 PM
نمی خوام خیلی عالی باشه چون اصولن برام معیارایی مهمتر از مادیات وجود داره ولی در حدی که بشه یه زندگیه خیلی عادی داشت تو جامعه لازمه

LaDy Ds DeMoNa
5th June 2010, 07:33 PM

کی از ثروت بدش می آد[shaad]
ولی
من به این موضوع خیلی معتقدم که اگر ازدواج با عشق - آرامش و صداقت منهای ثروت صورت بگیره به مرور ثروت و رفاه سرازیر می شن به زندگی ات

یه مرد برای تشکیل یک زندگی 100 درصد باید یه درآمدی داشته باشه من با یه درآمد متوسط موافقم
با یه برنامه ریزی درست می شه یه زندگی جمع و جور راه انداخت

و در پایان
به نظر من اخلاق خوب از ثروت خیلی بهتره[cheshmak]

Helix
5th June 2010, 07:35 PM
سلام
به نظر من هم اينكه همه مي گن ميشه از صفر شروع كردو ما حاضريم تويه چادر باهم زندگي كنيم و...اينا
همه اش شعاره!در اصل توهم فرافانتزيه!8->
نه بي پول بي پول ، نه پولدار پولدار![shaad]
از يه جايي ميشه رسيد به بالاتر اما از صفر تو اين اوضاع ... گمان نكنم ![tafakor]

میهن
5th June 2010, 07:42 PM
کی از ثروت بدش می آد[shaad]
ولی
من به این موضوع خیلی معتقدم که اگر ازدواج با عشق - آرامش و صداقت منهای ثروت صورت بگیره به مرور ثروت و رفاه سرازیر می شن به زندگی ات

یه مرد برای تشکیل یک زندگی 100 درصد باید یه درآمدی داشته باشه من با یه درآمد متوسط موافقم
با یه برنامه ریزی درست می شه یه زندگی جمع و جور راه انداخت

و در پایان
به نظر من اخلاق خوب از ثروت خیلی بهتره[cheshmak]

خیلی قشنگ نوشتی نظرات جالبی بود

*مینا*
5th June 2010, 08:32 PM

مثل خودم ... اما پر تلاش تر از خودم ، مثل یه مرد

میهن
5th June 2010, 08:35 PM
مثل خودم ... اما پر تلاش تر از خودم ، مثل یه مرد

خیلی ممنون از اینکه نظر دادی[gol]

NeshaNi
5th June 2010, 11:47 PM
بحث خوبیه ولی هنوز خیلیییییییییی زوده برای ما[khejalat]

*میترا*
6th June 2010, 06:03 PM
سلام. مرسی بابت این بحث جالب.
پول بد نیست ولی به نظرم اخلاق خوب خیلی بهتر تره. طرف کل دنیا رو داشته باشه نتونی باهاش یه کلمه حرف حساب بزنی به چه دردی میخوره؟
پول لازمه ولی همه چیز نیست.
برای من که قبل از پول چیزای دیگه ملاکه

میهن
8th June 2010, 05:55 PM
بحث خوبیه ولی هنوز خیلیییییییییی زوده برای ما[khejalat]

اخی چه خجالتی درسته شاید زود باشه
ولی خب نظرت و عقیده ات رو میتونی بگی که[shaad]

LaDy Ds DeMoNa
11th June 2010, 11:25 PM
می شه مبحث آینده تون مهریه ( علت پدید آمدنش - مسائل و مصائب اون ) باشه
ممنون[golrooz]

میهن
12th June 2010, 08:23 PM
سلام باتوجه به پیشنهاد خوب و عالی مهسا خانم
بحث این سری روی موضوع مهریه هستش
اصلا ببینیم نظر دوستان در مورد مهریه چیه و نظرشون در مورد زیاد و کم بودنش چیه و مشکلات و مسائل دیگه مهریه
لطفا همه عزیزان سایت نظر بدن[golrooz]

hengameh
12th June 2010, 08:27 PM
سلام
من خوده خودم با اینکه مهریه باید کم باشه و قابل پرداخت موافقم
ولی امان از این خونواده ها[nadidan]

moji5
12th June 2010, 08:35 PM
اگه بشه جوری برنامه ریزی کرد که مهریه همون معنی قدیم رو بدست بیاره خیلی خوب میشه
یعنی همون حرمت همون اعتبار
الان به جورایی شده
اگه بد تشبیه نکنم کمی رقابتی و جنبه معاملاتی پیدا کرده
و یه نظر هم راجع به قانونه مهریه داشتم
اینکه مهریه عندالمطالبه باشه ولی بعد از 3 سال
یعنی تا سه سال حق هیچ گونه درخواست مطالبه نباشه
شاید یه جورایی حرمتش برگرده
و بیشتر به زندگی متمرکز بشن

میهن
12th June 2010, 08:37 PM
اگه بشه جوری برنامه ریزی کرد که مهریه همون معنی قدیم رو بدست بیاره خیلی خوب میشه
یعنی همون حرمت همون اعتبار
الان به جورایی شده
اگه بد تشبیه نکنم کمی رقابتی و جنبه معاملاتی پیدا کرده

نظر جالبی دادین

Admin
12th June 2010, 08:42 PM
من فکر می کنم دختران امروزی خوشبختانه با فهم و شعور هستن همگی ... این خانواده ها هستن که بی خودی می ترسن و فقط بلدن چاه جلوی پای این دخترها و پسرها بکنن که نتونن به راحتی با هم زندگی کنن.

من خودم از مخالفین سر سخت مهریه ی سنگین هستم.

چرا که مهریه تنها جهت نشان دادن علاقه ی مرد به زنه نه بیشتر.

مهریه حقی به گردن مرده و فکر نمی کنم هیچ مردی راضی باشه که حق کسی رو نده و یا بالا بکشه.

راحت می گم ... با قوانین جدید اگر مهریه 500000000000000 تا هم باشه تهش اینه که توسط دادگاه تقسیط میشه به ماهی 50 تا 100 تومن .

آیا خراب شدن زندگی به 50.000 تومن می ارزه ؟ [soal]

این سوالیه که باید دختر خانوم ها از خانواده هاشون بپرسن و جویا بشن. ..!

میهن
12th June 2010, 08:45 PM
من فکر می کنم دختران امروزی خوشبختانه با فهم و شعور هستن همگی ... این خانواده ها هستن که بی خودی می ترسن و فقط بلدن چاه جلوی پای این دخترها و پسرها بکنن که نتونن به راحتی با هم زندگی کنن.

من خودم از مخالفین سر سخت مهریه ی سنگین هستم.

چرا که مهریه تنها جهت نشان دادن علاقه ی مرد به زنه نه بیشتر.

مهریه حقی به گردن مرده و فکر نمی کنم هیچ مردی راضی باشه که حق کسی رو نده و یا بالا بکشه.

راحت می گم ... با قوانین جدید اگر مهریه 500000000000000 تا هم باشه تهش اینه که توسط دادگاه تقسیط میشه به ماهی 50 تا 100 تومن .

آیا خراب شدن زندگی به 50.000 تومن می ارزه ؟ [soal]

این سوالیه که باید دختر خانوم ها از خانواده هاشون بپرسن و جویا بشن. ..!

دقیقا درسته مهریه باید باشه نه اینقدر که خودش بشه مشکل سر راه ازدواج

dodor
13th June 2010, 12:56 AM
سلام
مهریه ای که بر اساس صحیح صورت بگیرد هیچ موردی در آن نیست ولی باید نیتشان را هم درست کنند (هم برای دختر و هم برای پسر) . اگر واقعا قصد زندگی کردن با هم دارند هر چقدر هم مهریه باشد(از نوع عاقلانه و سنجیده) در لابلای زندگی کردن مهریه از بین می رود. زیرا هر دو یک وجود می شوند که بدون دیگری نمی توانند زندگی کنند . معنی زندگی مشترک همین است. اگر از ابتدا قصد ندارند پس بهتر است زمان بگذرد تا معنی زندگی مشترک و با هم بودن را بفهمند.
زیرا زندگی مشترک را نمی توان به بازی گرفت . باید قبل از هر چیز عاقلانه راجع به آن فکر کرد.

mohamadaliv
13th June 2010, 06:53 AM
فكر نمي‌كنم درمورد ايرادهايي كه در اين دستور ديني توسط ما مسلمون‌ها وارد شده جاي ابهامي باشه.
الان همه حداقل شاهد يك نمونه از مراسم خواستگاري و بله‌برون بوده‌اند. درست شبيه داد و ستد در بنگاه معاملات؛ با اين تفاوت كه در اين بنگاه آدم خريد و فروش مي‌شه!

امروز اكثر خانواده در ازدواج فرزندان به ماديات بيش از امور ديگر اهميت مي‌دهند، گرچه در ظاهر طور ديگه وانود مي‌كنند.
البته به نظر من عيبي هم بر اونها نيست، چرا كه شاكله تفكر بيشتر ما بر اساس امور مادي و ظاهري ريخته شده است. شايد اگه روزي خود ما هم در اين جايگاه باشيم مثل اونها عمل كنيم.

پس اگه واقعن خواستار تغيير هستيم بايد در درجه اول از خود و خانواده خود شروع كنيم.

matrix
13th June 2010, 07:31 AM
با سلام به همه
به نظر من:
مهریه = تضمین برای ادامه زندگی مشترک
خوب این طرز فکر متاسفانه در بین بعضی از خانواده ها مرسوم شده، وقتی پسر و دخترشون پا فشاری به ازدواج میکنن پدر و مادرها میخوان که مبلغ مهریه زیاد باشه که اگه کار به طلاق و جدایی بکشه این مهریه بتونه جلوی این کار رو بگیره
بهتر نیس که پسر و دختر و پدر مادرها بیشتر رو موضوع ازدواج دقت کنن که دیگه مجبور نشن از مهریه به عنوان یه تضمین استفاده کنن؟

kab
13th June 2010, 08:29 AM
سلام

ممنون كه منو به اين بحث دعوت كرديد[golrooz]

فكر ميكنم از اونجايي كه آمار طلاق به شدت افزايش پيدا كرده خانواده ها براي به وجود آوردن تضميني براي ادامه زندگي بچه هاشون از مهريه بالا استفاده ميكنن

كه البته چشم و هم چشمي هم جاي خودش رو داره

من شخصا با مهريه بالا مخالف هستم [hoshdar]

بارها گفتم كه زن موجود با ارزشي هست و قابل ستايش اما اين ارزش رو شخصيت اون به وجود مياره نه مادياتي كه همسرش رو ملزم به حفظ احترام اون ميكنه

يادمه از يه خانومي كه جزو فاميل هم هست شنيدم كه ميگفت مهريه پايين زندگيم رو نجات داده [porenerji]

بد نيست براتون تعريف كنم

اين خانم ميگفت وقتي ازدواج ميكنه حداقل مهريه رو براش در نظر ميگيرن

ميگفت توي زندگي به مشكلات زيادي بر خورده و خيلي وقت ها دوست داشته كه همسر و بچه هاش رو رها كنه

جالب بود كه ميگفت وقتي به خونه مادرم ميرفتم و گله و شكايت ميكردم مادرم ميگفت كه دختر بشين سر زندگيت و سعي كن شوهرت رو راضي نگه داري مگه مهريه تو چقدره يكم اذيتش كني طلاقت ميده اونوقت اول بدبختي شروع ميشه

جالب تر اين بود كه خواهر كوچيك اين خانم وقتي ازدواج ميكنه رقم مهريه بالايي رو براش در نظر ميگيرن

خب گاهي نمك زندگي اون هم زياد ميشد ديگه
(اين قسمت رو من با چشم خودم ديدم ) يه روز دختر كوچيكه اومده بود داشت به مادرش شكايت همسرش رو ميكردخيلي برام جالب بود كه مادر بدون اينكه هيچ ارشادي به دختر بكنه گفت عزيزم نگران چي هستي اونقدر مهريه داري كه براي خودت راحت زندگي كني هر وقت خواستي بگو تا برات درخواست طلاق بدم
( يه لحظه ديدم كه توي اون خونه همه خشك شدن )

از مادر دلسوز تر هم داريم؟

چي شد مادري كه به دختر بزرگترش ميگفت بشين سر زندگيت زندگي پستي بلندي زياد داره

حالا داره به دخترش چي ميگه

يادمه يه همسايه داشتيم كه خانمش 700-800 تا سكه مهريه داشت

وقتي نمك زندگيشون يكم زياد ميشد زودي خانم قهر ميكرد ميرفت خونه مادرش اونوقت بايد اين مرد بدبخت رو ميديديد كه به چه فلاكت و بدبختي ميافتاد تا خانم رو برگردونه

در نهايت نميخوام بگم مهريه بده اما رقم بالاي اون اصلا خوب نيست

هيچوقت ماديات نميتونه ارزش كسي رو حفظ كنه شايد ظاهر قضيه رو درست كنه اما هيچ كس رو خوشبخت نميكنه

وظيفه مرد اينه كه به زن احترام بذاره

خيلي خوبه ه اين احترام قلبي باشه

فكر ميكنم توي زندگي بايد قبل از هر چيزي به خدا توكل كرد و دعا خير پدر و مادر بعد هم صحيح انتخاب كرد چون ماديات پشتوانه خوبي نيست

بالاترين مهريه از گنج قارون كه بالاتر نيست

چي شد اون گنج كجا رفت؟

منم به مادرم گفتم بيشتر از 14 تا سكه مهر نميكنم البته خدا عالمه

moji5
13th June 2010, 09:22 AM
نظر جالبی دادین

خواهش میکنم ما کارمون دادنه نظرات جالبه [nadidan]
ولی به نظرم راهکاره مناسب و منطقی میاد(بعد از 2 یا 3 سال)
مهریه مثله بقیه رسم و رسوم ما ایرانی ها متاسفانه تغییر پیدا کرده.
به شخصه یکی از اصلی ترین نکاتی که تمام رسم و رسوم ما ایرانی ها رو دچار تغییر کرده وارد شدنه دروغ تو زندگی روزمره میدونم
خیلی از رسوم گذشته فراموش شدن
حرمت ها شکسته شده
انسانیت بازیچه شده
الانه حتی برای کرایه یک شب فیلم باید تعهد بدی چه برسه به ازدواج
مهریه اصلا" ملاک خوبی برای ازدواج نیست
مخصوصا" الان که دروغ زیاد شده.
بهترین مهریه عشق و علاقست
که اونم با توجه به شرایط جامعه و خودمون کمتر بوجود میاد
مخصوصا" با توجه به تفاوت های زیادی که بینه نسل قبل و جدید بوجود اومده
خیلی وقته حتی رفاقت مردونه یکرنگ ندیدم نمیدونم چجوری میخواد عشق و علاقه یکرنگ بوجود بیاد

moji5
13th June 2010, 09:25 AM
سلام

ممنون كه منو به اين بحث دعوت كرديد[golrooz]

فكر ميكنم از اونجايي كه آمار طلاق به شدت افزايش پيدا كرده خانواده ها براي به وجود آوردن تضميني براي ادامه زندگي بچه هاشون از مهريه بالا استفاده ميكنن

كه البته چشم و هم چشمي هم جاي خودش رو داره

من شخصا با مهريه بالا مخالف هستم [hoshdar]

بارها گفتم كه زن موجود با ارزشي هست و قابل ستايش اما اين ارزش رو شخصيت اون به وجود مياره نه مادياتي كه همسرش رو ملزم به حفظ احترام اون ميكنه

يادمه از يه خانومي كه جزو فاميل هم هست شنيدم كه ميگفت مهريه پايين زندگيم رو نجات داده [porenerji]

بد نيست براتون تعريف كنم

اين خانم ميگفت وقتي ازدواج ميكنه حداقل مهريه رو براش در نظر ميگيرن

ميگفت توي زندگي به مشكلات زيادي بر خورده و خيلي وقت ها دوست داشته كه همسر و بچه هاش رو رها كنه

جالب بود كه ميگفت وقتي به خونه مادرم ميرفتم و گله و شكايت ميكردم مادرم ميگفت كه دختر بشين سر زندگيت و سعي كن شوهرت رو راضي نگه داري مگه مهريه تو چقدره يكم اذيتش كني طلاقت ميده اونوقت اول بدبختي شروع ميشه

جالب تر اين بود كه خواهر كوچيك اين خانم وقتي ازدواج ميكنه رقم مهريه بالايي رو براش در نظر ميگيرن

خب گاهي نمك زندگي اون هم زياد ميشد ديگه
(اين قسمت رو من با چشم خودم ديدم ) يه روز دختر كوچيكه اومده بود داشت به مادرش شكايت همسرش رو ميكردخيلي برام جالب بود كه مادر بدون اينكه هيچ ارشادي به دختر بكنه گفت عزيزم نگران چي هستي اونقدر مهريه داري كه براي خودت راحت زندگي كني هر وقت خواستي بگو تا برات درخواست طلاق بدم
( يه لحظه ديدم كه توي اون خونه همه خشك شدن )

از مادر دلسوز تر هم داريم؟

چي شد مادري كه به دختر بزرگترش ميگفت بشين سر زندگيت زندگي پستي بلندي زياد داره

حالا داره به دخترش چي ميگه

يادمه يه همسايه داشتيم كه خانمش 700-800 تا سكه مهريه داشت

وقتي نمك زندگيشون يكم زياد ميشد زودي خانم قهر ميكرد ميرفت خونه مادرش اونوقت بايد اين مرد بدبخت رو ميديديد كه به چه فلاكت و بدبختي ميافتاد تا خانم رو برگردونه

در نهايت نميخوام بگم مهريه بده اما رقم بالاي اون اصلا خوب نيست

هيچوقت ماديات نميتونه ارزش كسي رو حفظ كنه شايد ظاهر قضيه رو درست كنه اما هيچ كس رو خوشبخت نميكنه

وظيفه مرد اينه كه به زن احترام بذاره

خيلي خوبه ه اين احترام قلبي باشه

فكر ميكنم توي زندگي بايد قبل از هر چيزي به خدا توكل كرد و دعا خير پدر و مادر بعد هم صحيح انتخاب كرد چون ماديات پشتوانه خوبي نيست

منم به مادرم گفتم بيشتر از 14 تا سكه مهر نميكنم البته خدا عالمه

داداش کاظم با 14 سکه فقط شخصیت طرف مقالبت رو جریحه دار میکنی
خانوما روحیاتشون جوری شده که نمیتونن با این قضیه کنار بیان
بهتره اول زندگی مشغله فکر واسه خودت درست نکنیی و همون 1200 یا 2000 رو در نظر بگیری تا بتونی راحت زندگیت رو شروع کنی
خدایی نکرده زبونم لال فکر کن دعواتون بشه اولین حرفی که دارن اینه
من با 14 تا سکه کنار اومدم تو ...
البته جسارت نشه
کلی گفتم

LaDy Ds DeMoNa
13th June 2010, 09:22 PM
سلام به همه دوستان
نظرات همه جالب و شنیدنی بود [golrooz][golrooz]
مهریه چیزه خوبی به نظر می رسه ولی این روزهای مهریه بر معیار سکه تعیین می شه
طوریکه اگر یک نفر غیر از سکه مهرش کنه همه با دیده تعجب و گاه تمسخر نگاه اش می کنن مثل دوست خودم که سال پیش ازدواج کرد و مهریه اش رو تنها بیست میلیون در نظر گرفت همه دعواش کردند !!!!!!! این درحالیکه همسرش فوق العاده بهش علاقه منده و مهریه بیست میلیونی ه قول یکی ازدوستان در زندگی شون گم شده

من با سنجش مهریه بر اساس سکه مخالفم ما اینقدر به تمامی مسائل مادی نگاه کردیم که همه نگران فقیر شدنیم !! فراموش کردیم هر دندان می دهد نان می دهد !!!!

اگه آدم بخواد طلاق بگیره مهریه اش هم خدادتومن باشه نمی ارزه به ضربه روحی که خورده و یا تمام عمری که سپری کرده
باید فراموش نکنیم که مهریه عندالمطالبه است مرد باید به زن پرداخت کنه . . .

چه اشکالی داره مهریه آدم به تعداد سالهای تولدش گل رز هلندی باشه
یا کتاب باشه یا هر چیز ساده دیگه
اینطوری در طول سالهای زندگی مشترک با اهدا کتاب یا گل در مناسبتهای مختلف دین آقا داماد هم رفع می شه . . . .

چشمها رو باید شست جور دیگر باید دید . . . .

امير آشنا
13th June 2010, 10:30 PM
اصلا ببینیم نظر دوستان در مورد مهریه چیه و نظرشون در مورد زیاد و کم بودنش چیه و مشکلات و مسائل دیگه مهریه

سلام [golrooz]

ممنون از نظرات ارزشمند دوستان [golrooz]
مهریه مشخصا «هدیه» ایه که مرد برای ابراز «محبت» خودش به همسرش میده نه چیز دیگه

امروز دیگه بعضا خونواده ها می خوان «انتخاب متزلزل و سست پایه» خودشون رو با سوپاپ اطمینانی به نام «مهریه سنگین» مستحکم کنن که طبیعتا این کار ممکن نیست و به شخصه موارد زیادی برای اثبات نظرم تو ذهنم دارم
اگه خونواده ای می خواد از آینده دختر خودش مطمئن باشه ، در سایه توکل به خدا باید در «انتخاب» خودش کاملا دقت کنه نه اینکه بهای «بی توجهی به معیارهای صحیح در انتخاب» رو «طلب کردن مهریه سنگین از داماد نالایق» قرار بده

Admin
13th June 2010, 10:45 PM

اگه من جای مرده باشم عمرا برای مهریه نمی رم دنبالش ، اینقدر بمونه خونه باباش که خودش برگرده [bamazegi]

برنگشت تقسیط می کنن تو دادگاه و خلاص ..! [nadidan]

خواستم این رو بگم که غرور مردا بعضی موقع ها کار دست زنها میده.

به قول امروزی ها شوخی شوخی جدی میشه ... [cheshmak]

داداش کاظم با 14 سکه فقط شخصیت طرف مقالبت رو جریحه دار میکنی
خانوما روحیاتشون جوری شده که نمیتونن با این قضیه کنار بیان
بهتره اول زندگی مشغله فکر واسه خودت درست نکنیی و همون 1200 یا 2000 رو در نظر بگیری تا بتونی راحت زندگیت رو شروع کنی
خدایی نکرده زبونم لال فکر کن دعواتون بشه اولین حرفی که دارن اینه
من با 14 تا سکه کنار اومدم تو ...

اگر قراره زندگی خراب شه من ترحیج میدم در قدم اول ( شب خواستگاری ) با رد مهریه ی سنگین خرابش کنم...

تا اینکه پس از اجرا گذاشتن مهریه در دادگاه مجبور بشم کل عمر قسط مهریه رو بدم.

ناگفته نماند ، اگر مهریه تمام کمال پرداخت نشه ، اون دنیا هم باید پاسخ گو باشید ، پس اگر در این دنیا فرار هم کردی ، مهریه رو بالا کشیدی مطمئن باش اون دنیا از حلقومت می کشن بیرون ... پس مهریه را جدی بگیرید ... [shaad]

اینطوری در طول سالهای زندگی مشترک با اهدا کتاب یا گل در مناسبتهای مختلف دین آقا داماد هم رفع می شه . . . .

جیب عروس خانوم رو کی پر کنه پس ؟ [bamazegi]

یادمه یکی از دوستان میگفت ...

ای کاش ما مردها هم به جای زن گرفتن شوهر می کردیم ، چون نه که چیزی نمی دی یه چیزی هم میگیری [cheshmak]

LaDy Ds DeMoNa
13th June 2010, 10:53 PM

وظیفه آقای خانواده است ربطی به مهریه نداره !!!!!!!!

AvAstiN
14th June 2010, 07:26 AM
نظر من در مورد مهریه ....

به نظر من تایین مهریه از طرف خانواده عروس خیلی جالب نیست ، اتفاقا از طرف خود آقا داماد باشه بهتره
حتی می شه با همین تایین مهریه ، طرز تفکرشم تشخیص داد تا حدودی

اینم بگم همیشه طلب مهریه بالا واسه پشتوانه نیست
چیزی که من بیشتر دیدم اینه که واسه تجملات و ایناست وگرنه خیلیا به فکر طلاق نیستند !

به نظر من خیلی کم پیدا می شه کسی که به خاطر پول فقط ازدواج کنه که تنها پایه زندگیش پول باشه که بعد به خاطر مهریه اش فقط بمونه . نمی گم پول واسه کسی مهم نیست چرا هست واسه خیلیا ولی تنها ملاکشون نیست .
کسایی که به خاطر مهریه شون دارن با همسرشون زندگی می کنن ، در اکثر مواقع اینقدر مشکل رو مشکل اومده که دیگه هیچ علاقه ای بین اونا نیست و تنها ملاکشون شده پول

جیب عروس خانوم رو کی پر کنه پس ؟[bamazegi]

آقا مصطفی این حرفتون حتی به شوخی هم خیلی مناسب نبود ! وقتی دید به ازدواج قبل از ازدواج این باشه ....

moji5
14th June 2010, 08:50 AM
اینی که سکه نباشه رو خوب گفتین
من میخوام 6 تا بچه مهرش کنم
جدا از شوخی خیلی خوبه
حس خوبی به ادم میده
انگار که داری زندگی میکنی و برای عشقت زحمت میکشی
ولی با سکه انگاری زندگی تبدیل میشه به داد و ستد

میهن
14th June 2010, 08:56 AM
سلام به همه دوستان
نظرات همه جالب و شنیدنی بود [golrooz][golrooz]
مهریه چیزه خوبی به نظر می رسه ولی این روزهای مهریه بر معیار سکه تعیین می شه
طوریکه اگر یک نفر غیر از سکه مهرش کنه همه با دیده تعجب و گاه تمسخر نگاه اش می کنن مثل دوست خودم که سال پیش ازدواج کرد و مهریه اش رو تنها بیست میلیون در نظر گرفت همه دعواش کردند !!!!!!! این درحالیکه همسرش فوق العاده بهش علاقه منده و مهریه بیست میلیونی ه قول یکی ازدوستان در زندگی شون گم شده

من با سنجش مهریه بر اساس سکه مخالفم ما اینقدر به تمامی مسائل مادی نگاه کردیم که همه نگران فقیر شدنیم !! فراموش کردیم هر دندان می دهد نان می دهد !!!!

اگه آدم بخواد طلاق بگیره مهریه اش هم خدادتومن باشه نمی ارزه به ضربه روحی که خورده و یا تمام عمری که سپری کرده

چشمها رو باید شست جور دیگر باید دید . . . .

سلام
مهسا خانم نظرت واقعا قشنگ و خیلی زیبا
ولی این موارد و این طرز تفکر توی جامعه کم پیدا میشه و همه چیز در ازدواج براساس تعدا سکه سنجیده میشه

میهن
14th June 2010, 09:02 AM
سلام
ببینید مهریه خوب هستش ولی در حد متعادل نه خیلی زیاد و نه خیلی کم
و هیچ جای اسلام هم نیومده که باید سکه باشه این چیزی هستش که ما اختراع کردیم
پس مهریه میتونه هر چیزی باشه و البته اقا پسرهای ما هم باید یادشون باشه این حق الناس هستش و باید این حق رو بدن پس چه بهتر که به این تفکر نرن جلو که کی داده و کی گرفته
پس باید جوری مهریه رو قبول کنند که به جیبشون بخوره تا بعدا به مشکل بر نخورند

kab
14th June 2010, 10:06 AM

ممنونم

پس همون 14 تا سكه با يه دنيا مهر و محبت شد[golrooz]

چون من فعلا بيشتر از اين نميتونم بدم[khejalat]

ریپورتر
14th June 2010, 10:08 AM
ممنونم

پس همون 14 تا سكه با يه دنيا مهر و محبت شد[golrooz]

چون من فعلا بيشتر از اين نميتونم بدم[khejalat]

بله این درسته هر کسی به اندازه جیبش چون نیاز نیست ادم خودش رو الکی توی بدبختی بندازه و خودش رو اون چیزی که نیست نشون بده

LaDy Ds DeMoNa
14th June 2010, 09:06 PM
ببینید مهریه خوب هستش ولی در حد متعادل نه خیلی زیاد و نه خیلی کم
و هیچ جای اسلام هم نیومده که باید سکه باشه این چیزی هستش که ما اختراع کردیم
پس مهریه میتونه هر چیزی باشه و البته اقا پسرهای ما هم باید یادشون باشه این حق الناس هستش و باید این حق رو بدن پس چه بهتر که به این تفکر نرن جلو که کی داده و کی گرفته

اگه قرار مبلغی هزینه بشه برا مهریه واسه خانم اون هم صرف زندگی مشترک می شه
بیشتر کسانی که من می شناسم مهریه های سنگین دارن که نه کسی می ده نه کسی می گیره و این دین بر ضمه آقایان باقی می مونه پس چرا به جای اینکه دینی به گردن آقایان ایجاد کنیم با تعیین مهریه های جالب مهر اونها رو زیاد نکنیم [cheshmak]
به نظر من باید نوع سنجش مهریه از مادیات به سوی معنویات گرایش پیدا کنه .. .

من میخوام 6 تا بچه مهرش کنم

این که مهریه محسوب نمی شه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

Isengard
14th June 2010, 09:42 PM
با سلام و دعای خیر

در مورد موضوع مهریه نظرها و دیدگاهای گوناگونی وجود دارد که به نظر بنده برخی از آنها با در نظر گرفتن شرایط جامعه و عرفی که بر آن حاکم شده اندکی خوشبینانه و شعاری به نظر می رسد.

دیدگاه هایی را برخی از مردم به آن اعتقاد دارند را بررسی کنیم :

گروهی فکر می کنند مهریه تضمین کننده ازدواج است و حتما باید در حد بالایی باشد ، شاید از نظر اینها مهریه بالا نوعی تعهد و احساس مسئولیت برای مرد به همراه دارد که باعث می شود اهمیت بیشتری به زندگی و همسر بدهد ( منظور از اهمیت بیشتر دادن به زندگی و همسر این نیست که همه مردان به زندگی اهمیت نمی دهند و باید عامل فشاری مانند مهریه باشد ، اما قبول کنیم نیمی از جوانانی که زندگی مشترک را آغاز می کنند پس از مدتی با توجه به اینکه با مشکلاتی مواجه می شوند و اکثرشان اولین باری است که متحمل این مشکلات می شوند شاید از زیر مشکلات شانه خالی کنند. این درد هم از آنجا ناشی می شود که فرزندان ، امروزه تا سن بالایی در کنار پدر و مادر هستند و بیشتر والدین هستند که مشکلات را حل و فصل می کنند و در برابر آنها می ایستند و جوان به قول معروف گرم و سرد روزگار را نمی چشد )

جالب است بدانید این افرادی که چنین دیدگاهی دارند بعد از این صحبتها ، دم از عشق و علاقه نیز می زنند و به قول خودشان علاقه مهم تر است ، حال یکی نیست بگوید مرد حسابی آن دیدگاه اول چه بود و این نظر دیگرت چه!

بنده خودم شاهد این موضوع بوده ام که در جلسه ای که برای امر خیری تشکیل شده بود ، پدر گرام عروس همچین دیدگاه دوگانه ای داشتند و باعث خوشحالی حداقل برای بنده بود که این پیوند انجام نگرفت ، چون حتما با این اخلاق و مقرراتی که پدرعروس تصویب میکرد این زندگی بیشتر از دو روز پایدار نبود.

گروهی هم به این می اندیشند که مهریه کم خوب است و این علاقه و محبت است که باعث تحکیم روابط می شود ، نه چند تیکه فلز!

این دیدگاه در اول بسیار ایده ال است و بنده با این دیدگاه موافقم ولی دوستان خدایی با این عرفی که در جامعه حاکم شده است آیا می شود این دیدگاه را در حد اجرایی دید؟! حال مهریه یک طرف ماجراست ، موضوع دیگر مراسم عروسی است که خدا رحم کنه!

آشنایی بود چند سال پیش تنها 23 میلیون تومن برای مراسم عروسی خرج کرده بود ، واقعا جای سوال است این همه پول برای یک مراسم؟! البته با مقایسه این رقم پول با سایر رقم هایی که افرادی دیگر برای عروسی خرج می کنند ، رقم بسیار ناچیزی است.

از نظر بنده مهریه به هیچ عنوان تضمین کننده و افزاینده محبت نیست ، ولی افسوس با اینکه نظر بنده چنین است شاید در زمانی که این موضوع برای خودم پیش بیاید ، تنها بتوانم به چهل درصد گفته ام عمل کنم ، چون خودتان هم می دانید که این رسم های غلط که در حال حاضر به یک عرف تبدیل شده ، دست و پای آدم را بسته است.

سربلند و پیروز باشید.

moji5
14th June 2010, 10:19 PM
میدونم خواستم بحث گرم بشه
وگرنه 6 تا بچه خوب نیست
البته الان اگرم کسی بخواد مهریه بالا بگیره فقط به خاطر ترسیه که تو جامعه قوت گرفته
ترس از طلاق یا کم محلی یا خیلی موارد دیگه
بد دوره ای شده
درمونه قطعی هم نداره که بشه با قاطعیت بگی خانوما با مهریه کنار بیان اقایون قول میدن کوتاهی نکنن
نمیدونم و نمیخوام بدونم مشکل از کجاست فقط میدونم زمونه اصلا" با مسائله عاطفی و عشقی و منطقی سازگار نیست

Admin
14th June 2010, 10:40 PM

لطفا بد برداشت نکنین.

مهسا خانوم گفتن گل رز هلند ، منم قید کردم که الان کی به این گل رز ها اهمیتی میده ( پس جیب عروس خانوم رو کی پر کنه ) و همه چی شده پول ..!

شاید دید ایشون این باشه با گل رز هلندی میشه همه چی رو داشت ولی دید خیلی ها و بخصوص خانواده ها این نیست ..! [shaad]

mohamadaliv
15th June 2010, 10:27 AM
آشنایی بود چند سال پیش تنها 23 میلیون تومن برای مراسم عروسی خرج کرده بود
...
البته با مقایسه این رقم پول با سایر رقم هایی که افرادی دیگر برای عروسی خرج می کنند ، رقم بسیار ناچیزی است.

[nadidan] [nadidan] [nadidan]

*مینا*
15th June 2010, 11:26 PM

بحث خیلی جالبی بود ممنون از میهن خانوم ، من قرار بود آخر شرکت کنم ، اما سنت شکنی کردم و وسط نظر می دم ...

بحث جالبی بود و نظرات متفاوت بودن ، راستش و بخواید من انتظار بعضی از نظرات رو نداشتم ، کمی هم شکه شدم ، یعنی طرز تفکرم کلا یه چیز دیگه بود... پس نظر خودم و هم می گم تا بقیه شکه شن[nishkhand]

نظر من اینه ::
یه واقعیت از یکی از آشنا های نزدیکم
خانواده پسر از اون پولدارا بودن ، کارخانه دار که سود کارخونه از پارو بالا می ره ( ماشالله ، چشم نخورن ) رفتن خواستگاری یه دختر که از نظر مالی تو سطح متوسطی هستن ...
خانواده ی دختر برای مهریه فقط 14تا سکه رو در نظر گرفتن ، اما بلافاصله خانواده ی پسر 200 تا بود یا 400 تا دقیق یادم نیست ، سکه رو به عنوان هدیه به مهریه دختر خانوم ، عروسشون اضافه کردند [labkhand]

بحث سر مقدار پول نیست ، وقتی طرفین و خانوادشون به یه شناخت نسبی از هم رسیدن ، وقتی تصمیم گرفتن برن زیر یه سقف ، واقعا تصمیم گرفتن که زندگی کنن ( نه این که زندگیشون رو تباه کنن ) مهم تر از مهریه اینه که طرفین یکدیگر و بشناسن ، سر خیلی از مسائل به توافق برسن ، اگه به نتیجه رسیدن که می تونن با هم زندگی کنن ... دیگه مهریه این وسط چه ارزشی داره ؟ کم یا زیاد ؟ بهتره متناسب باشه ... نه زیاد! نه کم !

*میشا*
17th June 2010, 05:48 PM

سلام
ممنون از دعوتتون [golrooz]
خب بحث خیلی جالب و مهمیه [labkhand]
ببخشید که دیر اومدم، تا حالا داشتم فکر میکردم [negaran]

ببینید نظر شخصی من اینه که مهریه نه زیادش خوبه و نه کمش [tafakor]
هیچ کدوم هم خوشبختی نمیاره [shaad]
کسی میتونه بدون هیچ مهریه ای خوشبخت بشه [khejalat] یا با یه عالمه سکه خوشبخت نشه یا بدتر اینکه بدبخت بشه [negaran] [esteress][narahatish]

به هر حال اگه کسی بخواد زندگی کنه، با خوب و بدش میسازه [labkhand]
اگه بنا باشه کسی با مهریه بالا تضمینی برای آینده ش داشته باشه که مثلا پسره اذیت نکنه و طلاقش نده یا بعد طلاق بی پول نمونه، که هزار تا راه هست برای پیچوندن مهریه [sootzadan]
یکیش اینه: پسره انقد اذیت میکنه و خون به جیگر دختره میکنه که بگه مهرم حلال جونم آزاد [gooshnakardan] اینم البته راه داره ها [nishkhand] الکی نرید دختر مردمو اذیت کنید که مهرشو حلال کنه [taajob][nadidan]

بگذریم از مواردی که به خاطر مهریه بالا ازدواج می کنن و سر هر اتفاقی اونو چماق میکنن میکوبن تو سر طرف مقابل و تهدید به اجرا گذاشتن اون میکنن [kootak]

اکثر مهریه های بالا هم به خاطر چشم و هم چشمیه [eynaki] اگه دقت کنید یه دختر تو یه فامیل که مهریه بالا میگیره، بقیه هم به تبع اون مهریه هاشون میره بالا، به استثناء یه تعداد کمی از افراد! [khoobboodan]

کلا به قول یه خانومی که مهریه خودش 800 تا سکه بود، این پسرا که ندارن مهریه رو بدن، حالا چه 100 تا چه 800 تا چه 1800 تا [nishkhand]
حالا همه هم مثل این خانومه نیستنا، 800 تا مهرشه، ولی میدونه که اگه هم بخوادش فقط زندگیش خراب میشه [sootzadan] پسره که نداره بده بنده خدا
تازه اگه بنا باشه کار به گرفتن مهریه بکشه هم به قول آقا مصطفی تقسیط میشه [bamazegi] ماهی نهایتا یه دونه سکه [soal] اونوقت حساب کنید چند ماه طول میکشه [nadanestan]

از طرف دیگه، بیشتر آقا پسرای محترم هستن که به شدت با این مساله مخالفن [hoshdar]
ولی موقع عمل که میشه، (بازم میگم بیشترشون یا بعضیا!) عشق چشمشونو کور میکنه [alaghemand] و هر چی میگن گوش میکنن [nishkhand] تا بله رو از عروس خانوم بگیرن [khejalat] و مبارکه [tashvigh] و اینا ... و بعدا میفهمن که چه خبطی کردن [negaran][nadidan]

تا حالا همه با مهریه زیاد مخالف بودن، من برای تنوع با مهریه کم هم مخالفم [nishkhand]
به هر حال نمیشه این مساله رو همه ش معنوی در نظر گرفت که، دختره بیچاره هم بالاخره گناه داره [labkhand]
یه وقت دیدی پسره از موقعیت مهریه کم سوء استفاده کرد (بلانسبت پسرای خوب سایت) یه وقت کم محلی [ghahr] اذیت و آزار [bihosele] دور از جون دست بزن [entezar] (الهی دستش بشکنه [esteress])، شلوار دوم [taajob] سوم [taajob2] و ...

[B]پس مهریه باید متوسط رو به پایین باشه! میگم رو به پایین چون آخه پسره هم گناه داره [khejalat]
(پیش خودم گفتم این همه حرف زدم بالاخره باید یه نتیجه هم داشته باشه دیگه! کلی فکر کردم که یه خط بالا رو نتیجه گرفتم [nishkhand])

به هر حال امیدوارم همه خوشبخت بشن [khoobboodan] دختر، پسر، با مهریه، بی مهریه [cheshmak]

ایده آقا مجتبی خیلی جالب بود به نظرم [shaad]

همچنین این وسط من فهمیدم که آقا مصطفی به بحث تقسیط مهریه خیلی علاقمند هستن [nishkhand]
ایشالله پیش نیاد و به خوبی و خوشی زندگانی کنن [dooa] [entezar2]

یکی نیست به من بگه، آخه به تو چه بچه [tafakor] [kootak]

کلا من خیلی پر حرف نیستما [labkhand]
ولی حرفه دیگه، وقتی شروع بشه دیگه تموم شدنش با خداست [nishkhand]
شکلک هم قاطیش کردم خسته نشید [labkhand] (چقد من مهلبونم [khoobboodan])
حالا دفعه بعد هم اگه بحثی چیزی بود منو خبر کنید، قول میدم انقد حرف نزنم [sootzadan] [cheshmak]

یادمه به یه نفر گفتم من از نوشتن خوشم نمیاد و فراری ام، حالا بیاد اینا رو ببینه چی جوابشو بدم؟ [negaran][esteress]

مرسی که به حرفام گوش کردید [golrooz]

میهن
18th June 2010, 08:28 PM
سلام
ممنون از دعوتتون [golrooz]
خب بحث خیلی جالب و مهمیه [labkhand]
ببخشید که دیر اومدم، تا حالا داشتم فکر میکردم [negaran]

ببینید نظر شخصی من اینه که مهریه نه زیادش خوبه و نه کمش [tafakor]
هیچ کدوم هم خوشبختی نمیاره [shaad]
کسی میتونه بدون هیچ مهریه ای خوشبخت بشه [khejalat] یا با یه عالمه سکه خوشبخت نشه یا بدتر اینکه بدبخت بشه [negaran] [esteress][narahatish]

به هر حال اگه کسی بخواد زندگی کنه، با خوب و بدش میسازه [labkhand]
اگه بنا باشه کسی با مهریه بالا تضمینی برای آینده ش داشته باشه که مثلا پسره اذیت نکنه و طلاقش نده یا بعد طلاق بی پول نمونه، که هزار تا راه هست برای پیچوندن مهریه [sootzadan]
یکیش اینه: پسره انقد اذیت میکنه و خون به جیگر دختره میکنه که بگه مهرم حلال جونم آزاد [gooshnakardan] اینم البته راه داره ها [nishkhand] الکی نرید دختر مردمو اذیت کنید که مهرشو حلال کنه [taajob][nadidan]

بگذریم از مواردی که به خاطر مهریه بالا ازدواج می کنن و سر هر اتفاقی اونو چماق میکنن میکوبن تو سر طرف مقابل و تهدید به اجرا گذاشتن اون میکنن [kootak]

اکثر مهریه های بالا هم به خاطر چشم و هم چشمیه [eynaki] اگه دقت کنید یه دختر تو یه فامیل که مهریه بالا میگیره، بقیه هم به تبع اون مهریه هاشون میره بالا، به استثناء یه تعداد کمی از افراد! [khoobboodan]

کلا به قول یه خانومی که مهریه خودش 800 تا سکه بود، این پسرا که ندارن مهریه رو بدن، حالا چه 100 تا چه 800 تا چه 1800 تا [nishkhand]
حالا همه هم مثل این خانومه نیستنا، 800 تا مهرشه، ولی میدونه که اگه هم بخوادش فقط زندگیش خراب میشه [sootzadan] پسره که نداره بده بنده خدا
تازه اگه بنا باشه کار به گرفتن مهریه بکشه هم به قول آقا مصطفی تقسیط میشه [bamazegi] ماهی نهایتا یه دونه سکه [soal] اونوقت حساب کنید چند ماه طول میکشه [nadanestan]

از طرف دیگه، بیشتر آقا پسرای محترم هستن که به شدت با این مساله مخالفن [hoshdar]
ولی موقع عمل که میشه، (بازم میگم بیشترشون یا بعضیا!) عشق چشمشونو کور میکنه [alaghemand] و هر چی میگن گوش میکنن [nishkhand] تا بله رو از عروس خانوم بگیرن [khejalat] و مبارکه [tashvigh] و اینا ... و بعدا میفهمن که چه خبطی کردن [negaran][nadidan]

تا حالا همه با مهریه زیاد مخالف بودن، من برای تنوع با مهریه کم هم مخالفم [nishkhand]
به هر حال نمیشه این مساله رو همه ش معنوی در نظر گرفت که، دختره بیچاره هم بالاخره گناه داره [labkhand]
یه وقت دیدی پسره از موقعیت مهریه کم سوء استفاده کرد (بلانسبت پسرای خوب سایت) یه وقت کم محلی [ghahr] اذیت و آزار [bihosele] دور از جون دست بزن [entezar] (الهی دستش بشکنه [esteress])، شلوار دوم [taajob] سوم [taajob2] و ...

[B]پس مهریه باید متوسط رو به پایین باشه! میگم رو به پایین چون آخه پسره هم گناه داره [khejalat]
(پیش خودم گفتم این همه حرف زدم بالاخره باید یه نتیجه هم داشته باشه دیگه! کلی فکر کردم که یه خط بالا رو نتیجه گرفتم [nishkhand])

به هر حال امیدوارم همه خوشبخت بشن [khoobboodan] دختر، پسر، با مهریه، بی مهریه [cheshmak]

ایده آقا مجتبی خیلی جالب بود به نظرم [shaad]

همچنین این وسط من فهمیدم که آقا مصطفی به بحث تقسیط مهریه خیلی علاقمند هستن [nishkhand]
ایشالله پیش نیاد و به خوبی و خوشی زندگانی کنن [dooa] [entezar2]

یکی نیست به من بگه، آخه به تو چه بچه [tafakor] [kootak]

کلا من خیلی پر حرف نیستما [labkhand]
ولی حرفه دیگه، وقتی شروع بشه دیگه تموم شدنش با خداست [nishkhand]
شکلک هم قاطیش کردم خسته نشید [labkhand] (چقد من مهلبونم [khoobboodan])
حالا دفعه بعد هم اگه بحثی چیزی بود منو خبر کنید، قول میدم انقد حرف نزنم [sootzadan] [cheshmak]

یادمه به یه نفر گفتم من از نوشتن خوشم نمیاد و فراری ام، حالا بیاد اینا رو ببینه چی جوابشو بدم؟ [negaran][esteress]

مرسی که به حرفام گوش کردید [golrooz]

سلام
دستت درد نکنه زهره خانم[nishkhand]
واقعا زحمت کشیدی [nishkhand]

میهن
26th June 2010, 03:47 PM
سلام خدمت تمام اعضای محترم سایت
خب یک بحث دیگه به نظرم اومد که باید مطرح کنم اونم اینه که به نظرم دوستان اصلا غیرت یعنی چی؟
و میزان و چگونگی این غیرت باید چگونه باشه بخصوص برای اقایون؟
خوشحال میشم همه دوستان نظر بدن[golrooz]

moji5
26th June 2010, 03:58 PM
غیرت یعنی چی؟
به نظرم غیرت یعنی حساسیت داشتن به چیزی
اگه منظورتون به حجاب و ناموسه خوب حساس بودن روی این مسائله
غیرت یعنی پشتیبانی و حمایت و تایید چیزهایی که برامون مهمه و دوسشون داریم

باید در حدی باشه که به زور یا اجبار تبدیل نشه
اگه در مورد مسزله ازدواجه بهتره با کسی اذدواج کنیم که نیاز به خرج غیرت نداره
یعنی کسی رو پیدا کنیم که هم صلیقه با خودمون باشه که نیازی نباشه براش غیرتی بشیم
امیدوارم موضوع رو درست گرفته باشم
اگه توضیح اشتباه دادم از مهین خانوم میخوام که اصلاح کنن

kamanabroo
26th June 2010, 03:59 PM
خب یک بحث دیگه به نظرم اومد که باید مطرح کنم اونم اینه که به نظرم دوستان اصلا غیرت یعنی چی؟

سلام میهن خانم
خوبین
ممنونم از بحث های خوبی که مطرح می کنید
یه پیشنهاد :
بحث درباره غیرت رو تو یه تایپیک جداگانه مطرح کنید چجوره؟

میهن
26th June 2010, 04:07 PM
غیرت یعنی چی؟
به نظرم غیرت یعنی حساسیت داشتن به چیزی
اگه منظورتون به حجاب و ناموسه خوب حساس بودن روی این مسائله
غیرت یعنی پشتیبانی و حمایت و تایید چیزهایی که برامون مهمه و دوسشون داریم

باید در حدی باشه که به زور یا اجبار تبدیل نشه
اگه در مورد مسزله ازدواجه بهتره با کسی اذدواج کنیم که نیاز به خرج غیرت نداره
یعنی کسی رو پیدا کنیم که هم صلیقه با خودمون باشه که نیازی نباشه براش غیرتی بشیم
امیدوارم موضوع رو درست گرفته باشم
اگه توضیح اشتباه دادم از مهین خانوم میخوام که اصلاح کنن

خیلی ممنون از نظر خوبتون

میهن
26th June 2010, 04:10 PM
سلام میهن خانم
خوبین
ممنونم از بحث های خوبی که مطرح می کنید
یه پیشنهاد :
بحث درباره غیرت رو تو یه تایپیک جداگانه مطرح کنید چجوره؟

به نظرم خوبه انشالله بعد از این یک تاپیک مفصل میزنم تا واقعا بتونیم خیلی حسابی در این مورد صحبت کنیم چون واقعا این قضیه الان خیلی مشکلها و سوتفاهم ها رو بین خانواده ها ایجاد کرده

ریپورتر
26th June 2010, 04:26 PM
اين است که نتوانيم تحمل کنيم کسي به ناموس ما نگاه نامناسب کند. غيرت اين است که با دست خالي جلوي متجاوز بايستيم و از هيچ چيز نهراسيم. و البته غيرت اين است که خود نيز به حرام به ناموس مردم نگاه نکنيم.

خيلي ها خود را غيرتي مي دانند ولي در بسياري از آنها غيرت ديده نمي شود

اما این غیرت ورزی باید متعادل باشه نه اینکه مثلا بیچاره زنه وقتی داره با پسرعموش صحبت عادی می کنه یه دفعه شوهرش غیرتی بشه و واکنش نشون بده. هر چیزی متعادلش خوبه. وقتی افراطی شد دلو می زنه و باعث ناراحتی میشه. غیرت بیش از حد باعث این میشه که زن فکر کنه شوهرش به تمام حرکات او شک داره ... به تمام روابط او با دیگران مشکوکه

در اصل غیرت یعنی اینکه نگذاری کسی که دوستش داری ناراحت بشه و اسیب ببینه

hengameh
26th June 2010, 04:50 PM
سلامممم[porenerji]
خو منم باید بنظرم[labkhand]
غیرت ذاتش خوبه و لازم ولی نباید دیگه خود خواهیای یه آدمو به پای غیرتش گذاشت و به نظرم این نحوه بروز غیرته که خیلی مسئله ساز میشه
و با اون قسمتم از حرفه آقا مجتبی هم موافقم که اگه کسی رو انتخاب کنیم که به معیارای رفتاری ما نزدیکتر باشه دیگه تا حد زیادی با این مشکل مواجه نمیشیم[nishkhand]

میسی میهن خانوم بابته دعوته من تو این تایپیک[golrooz]

میهن
26th June 2010, 04:53 PM
سلامممم[porenerji]
خو منم باید بنظرم[labkhand]
غیرت ذاتش خوبه و لازم ولی نباید دیگه خود خواهیای یه آدمو به پای غیرتش گذاشت و به نظرم این نحوه بروز غیرته که خیلی مسئله ساز میشه
و با اون قسمتم از حرفه آقا مجتبی هم موافقم که اگه کسی رو انتخاب کنیم که به معیارای رفتاری ما نزدیکتر باشه دیگه تا حد زیادی با این مشکل مواجه نمیشیم[nishkhand]

میسی میهن خانوم بابته دعوته من تو این تایپیک[golrooz]

نظرت خیلی خوب بود هنگامه جان
خواهش میکنم ممنون از اینکه اومدی نظر دادی

*AM@NDA*
26th June 2010, 05:05 PM
غيرت يعني مردونگي و احساس مسئوليت و تامین امنيت براي ناموس خودمون و مردم.
پسرا غیرت دارن!ولی واسه مادر و خواهر و عشقشون این کافی نیست.
کاش واسه دختر مردم هم غیرت داشتن تا مزاحمت واسه شون درست نکنن.[negaran]

مرد خیلی بی غیرته وقتی میزاره زنش با ارایش و موی بیرون انداخته از خونه میره بیرون.
غیرت باید به جا باشه غیرت بی جا ممکنه افراد سالم رو به سمت فساد بکشونه.

میهن
26th June 2010, 05:26 PM
غيرت يعني مردونگي و احساس مسئوليت و تامین امنيت براي ناموس خودمون و مردم.

مرد خیلی بی غیرته وقتی میزاره زنش با ارایش و موی بیرون انداخته از خونه میره بیرون.
غیرت باید به جا باشه غیرت بی جا ممکنه افراد سالم رو به سمت فساد بکشونه.

ممنون آمنه جان از نظری که دادی

dodor
26th June 2010, 06:23 PM
سلام
غیرت رو میشه حساسیت بیش از اندازه ی فرد روی یک شخص و یا حتی یه موضوع دونست . حساسیتی که گاهی اوقات باعث کمال فرد و گاهی هم باعث نابودی فرد و نابودی زندگی اون میشه .
غیرت رو شاید بشه یه جورایی تعصب هم معرفی کرد تعصبی که بازهم بر اساس عقیده طرف ایجاد میشه. غیرتی که شخص داره می تونه چندین عامل ایجاد داشته باشه ولی مهم اینکه فرد درک درستی از اون داشته و دلیل منطقی و عقلی براش بیاره .
برای هر کس معنای متفاوتی داره و از همین جهت عکس العمل های مختلفی ممکن بو جود بیاد. کسی که انتخاب درستی در زندگی انجام بده نا خودآگاه در وجود اون حساسیتی به وجود میاد . واین شکل گیری باید کاملا آگاهانه باشه .
دید هر کس نسبت به زندگی تعیین کننده ی غیرت اون به وابسته های زندگی میشه . واقعا تعیین اون برای شخص مشکله چون از عقاید طرف آگاهی نداریم.
جایگاه های های فردی و اجتماعی هر کس نیز می تونه در این غیرت تاثیر بزاره. سنجش اون کاملا مشکل است خلق و خوی طرف شاید بیشترین تاثیر رو روی عکس العمل اون بزاره .

kab
26th June 2010, 09:42 PM

ممنون كه بنده رو هم دعوت كرديد

اما تا جايي كه من فهميدم داشتن غيرت خيلي خطرناكه[esteress]

فقط شما رو بخدا غيرت رو با تعصب بي جا اشتباه نگيريد [taajob]

غيرت چيزيه كه خداوند در وجود انسان گذاشته و مخصوصا در وجود مرد ها كه به واسطه وجود اون از چيزي يا كسي كه براشون مهم و عزيز هست دفاع ميكنند مخصوصا ناموس[porenerji]

باعث ميشه در قبال ديدن ناراحتي كسي كه براتون عزيز و محترمه شما هم ناراحت بشيد و سعي كنيد اجازه نديد كسي به شخص مورد نظر شما بي احترامي كنه [hoshdar]

به نظر من وجود غيرت در وجود انسان چه مرد چه زن يك امر مهم هست[nishkhand]

اما تعصب بي جا كه همون ريشه خشك كن زندگي هست[nadidan]

چيزي كه اكثرا با غيرت اشتباه گرفته ميشه تعصب بي جاست [hoshdar]

تعصب بي جا همون چيزيه كه به قول دكتر شريعتي مانع از پيشرفت ميشه [eynaki]

همون چيزي كه منطق رو از بين مي بره [kootak]

خواهش ميكنم تعصب بي جا رو با غيرت اشتباه نگيريد [taajob]

غيرت ارزش گذاشتنه نه محدود كردن

mohamadaliv
26th June 2010, 10:29 PM

بنده به عنوان یه پسر با این حرفتون کاملن موافقم.
به نظر من به غیرتی که محدود به خواهر و مادر شخص می شه، نمی شه گفت غیرت!

mohamadaliv
26th June 2010, 10:43 PM
ممنونم از میهن خانم که بنده رو به این بحث دعوت کردید.

نظر بنده در مورد غیرت اینه که نباید این مقوله را با حسادت اشتباه بگیریم.
در خیلی از جاها و در رفتار خیلی ها آنچه دیده می شه حسادت هست نه غیرت.
مثلن اون رفتاری که در فیلم "گیس بریده" از پدر (با بازی شریفی نیا) دیده می شه یه حسادت جنون باره نه غیرت. فکر می کنم همه پسرها خیلی خوب تفاوت این دو رو می دونند. چون حتمن دچار این دو حس متفاوت شده اند.

بیشتر مردم فکر می کنند غیرت یعنی سرخ شدن صورت از شدت عصبانیت و ورم کردن رگ گردن. درسته با توجه به شرایط ممکنه غیرت انسان رو وادار به برخورد شدید هم بکنه اما در صورت کلی غیرت با خشم همراه نیست.
یک تذکر خیلی نرم و دوستانه که از روی خیرخواهی به فرد دیگه داده می شه هم می تونه از روی غیرت باشه.

LaDy Ds DeMoNa
26th June 2010, 11:12 PM
اين است که نتوانيم تحمل کنيم کسي به ناموس ما نگاه نامناسب کند.[nishkhand][khande]

یاد اولین انشاهای مدرسمون افتادم

سردار
26th June 2010, 11:23 PM
به نظر این بحث به جای اینکه مشاوره ازدواج بده داره مثل بحثهای دیگه(حجاب) به انحراف کشیده میشه.
بهترین روش برای این نوع مشاوره نوشتن راهکارها به وسیله ی اهلش مثل میهن (http://www.njavan.com/forum/member.php?u=23467) هست و اگر کاربری مشکلی داشت و یا اینکه برای کسی مبهم بود به صورت خصوصی از خود شخصی که مقاله رو نوشته سوالات خودشو بپرسه و یا مشکلات احتمالی رو درمیان بزاره.
ضمنا کسانی که از سایت های دیگه و یا از نوشته های افراد دیگه در اینجا مینویسند بهتره که این کارو نکنن و تجربه شخصی و یا مباحث علمی,عملی رو مطرح کنن و به بحث بپردازن.
البته ببخشید که من مداخله کردم.

mohebbi
27th June 2010, 10:59 AM
براساس چیزایی که من تو این مملکت به عنوان غیرت میبینم، غیرت چیزی جز تحجر آقایون نیست . من صد در صد با این نوع غیرت مخالفم و اصلا دوست ندارم کسی برام غیرتی بشه چون نه تنها احساس نمی کنم که طرف مقابلم از روی علاقه این کار رو می کنه بلکه احساس می کنم از روی حماقت این کار رو می کنه.
لطفا تعریف درست غیرت رو برای آقایون بیان کنین.
ممنونم

میهن
28th June 2010, 09:37 AM
سلام ممنون از اینکه دوستان نظر دادن و منتظر نظر بقیه دوستان هم هستیم[shaad]
خوبه که همه تقریبا غیرت رو خوب میدونن ولی غیرتی که از روی عقل باشه نه غیرتی که تعصبی باشه و از روی بی عقلی
بازم میگغیرت نه تعصب
کسی که غیرت نداشته باشه بهش باید گفت سیب زمینی[nishkhand]
غیرت هستش که باعث جنگیدن برای زندگی و موفقیت میشه
اقایون و خانمها باید معنی درست غیرت رو درک کنند باید جوری باشن که باعث پیشرفتشون بشه نه اینکه باعث محدود کردن طرف مقابل بشه و بیزار شدن فرد
البته ادم باید غیرتش برای همه باشه نه مثلا فقط برای خواهر و مادرش یعنی اینکه اگر دوست نداره کسی مزاحم خانواده اش بشه خودش هم نباید مزاحم ناموس مردم بشه

امير آشنا
5th July 2010, 02:00 AM

سلام خدمت همه عزیزان و سپاس از میهن خانم بزرگوار [golrooz]

غیرت یه مفهوم خیلی گسترده و بسیار مقدسه ( البته به اعتقاد بنده ) . غیرت تعصب جاهلانه نیست ؛ غیرت انگیزه و نیروی درونیه که علاوه بر کمک به حفظ شاکله خانواده ، فشارهای متعددی که ممکنه به دوش ظریف یه مادر ، خواهر یا همسر وارد بشه رو بدون اینکه مرد احساس استثمار و ... پیدا کنه با رضایتمندی درونی کامل به دوش مرد میذاره . مردی که صاحب غیرت حقیقیه ، محبت عمیقی نسبت به خونوادش داره و اونها رو واقعا بر خودش مقدم و صاحب حق می دونه

moji5
5th July 2010, 10:50 AM
البته غیرت فقط مختص مرد نیست
خانوم ها هم باید بتونن با غیرتشون کنار بیان و مشکل ساز نشن
و اینکه به مرد تو مدیریت غیرتش کمک کنن

تاری
6th July 2010, 02:17 PM
یارب
باسلام به همراهان گرامی.
به بحث خوبی اشاره کردید.
غیرت از نگاه بنده تعریف خاصی داره. یه نوع حفاظت بر وجودت چه روحی چه جسمی. حالا چه کسی این وظیفه رو بهتر از خود فرد می تونه داشته باشه! وقتی به قدرت تجزیه و تحلیل رسیده و از کودکی گذشته است ... پس هر کسی نسبت به خودش غیرت داشته باشه خیلی از مشکلات و مسائل هم حل می شه تا سایرین.
تعریف غیرت در عرف برای بنده که غیر قابل تحمله. مثلا غیرت در خانواده به نوعی خودشو نشون می ده که همسوی تعصب بیجا پیش می ره. غیرت برادری نسبت به خواهر و مادرش بدون اینکه شناساندن و همفکری باشه به امر و نهی تبدیل می شه تا جایی که حرمت ها شکسته می شن. یا در مورد یه زوج که بیشتر من نوعی رو اذیت کرده وقتی می بینم آقایی بر اساس آزادیهای خود تعریف کرده دست به هر رفتاری (آخرین حدش رفتارهای ناهنجار اجتماعی ) می زنه و در انتخاب همسرش با هزار اگر و اما و ثابت شدن شخصیت پاک خانم که به ازدواج منجر می شه مثلا بهش غیرت نشون می ده که چی؟! تو نَوَفَهمی و من می دونم باید اِل بشه و بِل کنی ... در واقع یه نوع بازی با اعصاب و روان خانمه که در نبود همسرش کارنامه ی درخشانی هم داشته ولی این رفتارا دیگه چیه. نتیجه صفهای طولانی در دادگاهها و مطب روانپزشکان ...
روابط باید به گونه ای باشه که خود فرد در رفتارش تقاضای راهنمایی از خونواده اش رو داشته باشه نه یک طرفه و تحمیلی از طرف قدرت برتر.
به نظرم اگر شاهد اصلی (خدا) را در زندگی فراموش نکنیم احتیاجی به اثبات برای دیگران نیست.
یاعلی

میهن
8th July 2010, 11:32 AM
با تشکر از تمام دوستانی که منت گذاشتن و در بحث شرکت کردن
موضوع بعدی رو میخوام خود دوستان تعیین کنند
منتظر هستم ببینم کدوم موضوع بیشتر گفته میشه

Admin
8th July 2010, 11:51 AM
با تشکر از تمام دوستانی که منت گذاشتن و در بحث شرکت کردن
موضوع بعدی رو میخوام خود دوستان تعیین کنند
منتظر هستم ببینم کدوم موضوع بیشتر گفته میشه

فکر می کنم بهترین بحثی که به درد جوانان در این سایت بخوره اینه.

نحوه ی کنترل احساسات در دوران مجردی [cheshmak]

میهن
8th July 2010, 11:55 AM
فکر می کنم بهترین بحثی که به درد جوانان در این سایت بخوره اینه.

نحوه ی کنترل احساسات در دوران مجردی [cheshmak]

ممنون از اینکه نظر دادین
منتظر بقیه دوستان هم هستیم تا موضوع مورد علاقه شون رو بگن

AvAstiN
8th July 2010, 12:19 PM
میهن جان بهتر نیست هر بحثی ، نتیجه گیری بشه ؟ و همین طور تو یه تاپیک جداگانه باشه ؟

میهن
8th July 2010, 01:08 PM
میهن جان بهتر نیست هر بحثی ، نتیجه گیری بشه ؟ و همین طور تو یه تاپیک جداگانه باشه ؟

درسته پیشنهاد خوبیه فریبا خانم ولی دوست دارم یکی دیگه اینکار رو انجام بده
یکی بیاد این رو قبول کنه و چکیده و نتیجه گیری بحث رو بگه و توی یک تاپیک جداگانه بزنه[golrooz]

میهن
10th July 2010, 07:39 PM
سلام
به به میبینم کسی نظری در مورد موضوعی که باید انتخاب بشه نداره[nishkhand]
زود باشید من منتظر هستم تا ببینم چه موضوعی بیشتر طرفدار داره تا انتخابش کنیم

AvAstiN
11th July 2010, 08:42 AM
درسته پیشنهاد خوبیه فریبا خانم ولی دوست دارم یکی دیگه اینکار رو انجام بده
یکی بیاد این رو قبول کنه و چکیده و نتیجه گیری بحث رو بگه و توی یک تاپیک جداگانه بزنه[golrooz]

فک می کنم استار بحث ، وظیفه جمع بندی رو به عهده بگیره خیلی بهتر بتونه جمع بندی کنه
چون هر کسی از ایجاد هر بحثی یه سری اهدافی تو ذهنش هست که می تونه با جمع بندی به اون اهداف برسه [shaad]

ساناز فرهیدوش
11th July 2010, 09:25 AM
دوستان خوبم نظرتون راجع به شرایط ضمن عقد چیست ؟
مثلا حق طلاق خوب است یا بد ؟

AvAstiN
11th July 2010, 09:26 AM

رکسانا جان این بحث بیشتر جنبه حقوقی نداره تا روانشناسی؟ [soal]

ساناز فرهیدوش
11th July 2010, 09:40 AM
اکثر افرادی که من حداقل می شناسم حتی از سخن گفتن در مورد آن در هراسند . می ترسند به داماد و خانوادهی محترمشان بر بخورد . چرا چنین رودربایستی هایی وجود دارد ؟
مگر نباید به صراحت با یکدیگر بتوانیم با یکدیگر سخن بگوییم مخصوصا کسی که قصد داریم عمری را با او سپری نماییم ؟

میهن
11th July 2010, 08:09 PM

سلام
درسته که این پیشنهاد شما جنبه حقوقی داره ولی خب باید روی این هم بحث کرد چرا این این قضیه رو خونداده دختر میترسن مطرح کنند .بالاخره یا جوابش مثبت هستش قبول میکنه یا قبول نمیکنه پس ترسی نباید وجود داشته باشه

ACE
15th July 2011, 06:40 PM
هه هه هه کلا ادم ها 10%شون عقل دارن بقیه زن دارن!

F.PHYSICIST
20th August 2011, 01:09 PM
سلام
با تشکر@};-
یه نفر هست که زندگی گذشتش دارای بحث ها و مشکلات زیاد خانوادگی از طرف والدین است و انسانی متوسط از لحاظ روحی است
با دختری اشنا شده که ازواجی ناموفق شده و پدرو مادرزش از هم جدا شدن و بسیار حساس است ایا این دو میتوانند با هم ازدواج کنند؟

میهن
22nd October 2011, 10:01 PM
یه نفر هست که زندگی گذشتش دارای بحث ها و مشکلات زیاد خانوادگی از طرف والدین است و انسانی متوسط از لحاظ روحی است
با دختری اشنا شده که ازواجی ناموفق شده و پدرو مادرزش از هم جدا شدن و بسیار حساس است ایا این دو میتوانند با هم ازدواج کنند؟

ببین دوست عزیز این دو نفر میتونن ازدواج کنن اما باید قشنگ بشینن و خوب با هم صحبت کنند همه زندگیشون رو تعریف کنند واسه هم خواسته هاشون رو بگن بعد اگر دیدن واقعا میتونن کنار بیان مشکلی نیست واسه ازدواجشون

ساناز فرهیدوش
23rd October 2011, 04:06 PM
ازدواج دو فردی که زندگی گذشتشون دشوار بوده چالش برانگیز خواهد بود .
اگر می خواهند برای فراموش کردن مسائل گذشته و رهایی از حرف مردم (خانم ) و اقا برای تغییر موقعیت ازدواج کند کاملا جای تا مل و تفکر دارد .
در برهه ی دوم باید برای شروع زندگی جدید و ایجادت تغییر باید دید برای اینده هر کدام چه برنامه هایی دارند و تا چه میزان اهداف ، عقاید شان با یکدیگر همسو هست .
فعلا ان ها یک هف مشترک دارند و ان هم رهایی از گذشته ی تلخ هست . این که دوست دارند این حالات رو تغییر بدند و زندگی جدید ی رو شروع کنند قابل تقدیره اما با ببینند چه قدر در این راستا میتوانند در عمل با هم همهاهنگ بشوند .
مسائلی از این دست در حیطه ی علوم انسانی نیاز به بررسی و مشاوره ی حضوری دارد و مانند مسائل ریاضی نمیتوان فقط یک یا چند راه حل صد در صد تعیین نمود .

کلبرگ
13th July 2012, 10:21 PM
سلام دوستان خوشحالم که این تایپیک اینجا مورد بحث قرار گرفته .من عضو جدیدم بدلیل ازدیاد نظرات

دوستان برخی نظرات رو تونستم بخونم و بعضی هارو نه ...به نظر من این تایپیک بار کیفی علمیش خیلی

پایین و سطحی هستش .من از دوست خوبمون مهین خانوم تشکر میکنم که پیش قدم شده اند ولی من از

انجایی که به پروفایلتون نگاه کردم مهین جان .اطلاعی از رشته تحصیلی و شغلی شما پیدا نکردم و اگه

میشه لطف کنید و بفرمائید که رشته تحصیلیتون چیه..چون خودم روانشناسی خوندم .البته در حدی نیستم

که بتونم به نحو خوب مشاوره بدم ولی سعی میکنم اطلاعاتی رو در اختیار شما دوستان قرار بدم ..ببنید بچه

ها ازدواج یکی از ضروریات زندگی هستش که از نظر اسلامی و روانشناسی همه انسانها باید این مرحله رو

تجربه کنن و دست به انتخاب بزنند .و این یه بحث بسیار تخصصیه که در این عصر پیشرفته ای که داریم باید و

باید و باید بطور تخصصی و عمیقا روی اون توجه بشه..ولی متاسفانه این امر تبدیل به یک امر عادی و بی

تفاوت شده و این اطلاعات غلطی که از اطرافیانمان میگیریم هم باعث شده که امار طلاق بالایی رو داشته

باشیم . و اینکه دیگه جوانان تمالی به ازدواج نمیکنن و متاسفانه فساد اجتماعی بیشتر میشه ...

ولی ما بعنوان یک تحصیل کرده باید اطلاعات بیشتر و علمی تری رو در این مورد کسب کنیم و به خوبی به انها

عمل کنیم .نه اینکه بگیم افراد عامی چه اعتقادات و تفکراتی دارند .درسته بیشتر اعتقاداتی که بزرگتر ها یا

نسلهای گذشته ما در این مورد داشتن بسیار درست هستن ولی کافی نیستن و نمیتونان هر دلیل درست رو

تعمیم داد و بطور کلی برچسب زد

من این خواهش رو ازتون دارم که بعنوان یک تحصیل کرده بطور عمقی به این مسئله فکر کنید و بیشتر بدنبال

چگونگی و چرا باشید تا این که به لذات زود گذر و خود خواهی و .....دنباله راه چاره برای فرار از مشکلات

زندگی باشید مخصوصا زندگی مشترک ..

من در تایپیک بعدی یه مطالب کوتاه در مورد مشاوره قبل ازدواج میدم که همه ما انسانها باید این چک مهم

زندگی رو انجام بدیم و بدانیم که حتی از درمان و پیشگیری بیماری سرطان که بخاطرش به دکتر مراجعه

میکنیم هم مهمتره و من این اطمینان صد در صد رو بهتون میدم که اگه ما بجای اینکه بخاطر هر مرض و درد و

بیماری که به دکتر مراجعه میکنیم با یه مشاوره خوب برای ادامه زندگی برنامه ریزی کنیم هیچ گاه بیماریها

پیش نخواهد امد..چطور که همه ما دیدیم که وقتی یه مشکلی در زندگی زناشویی اتفاق میافتد برای رفع

مشکل بجای اینکه با مشاور خوب همکاری کنیم تا مشکل حل شود .مستقیم به وکیل و دادگاه مراجعه

میکنیم ..و این خیلی جای تاسف دارد و متاسفانه فرزندان ما نیز این روش ما را دنبال میکنند

با تشکر از عزیزان

کلبرگ
13th July 2012, 10:32 PM
مشاوره قبل از ازدواج(لطفا بخوانید) مشاوره فرآیندی است که طی آن در زمینه ممنوع و مساله خاص به فرد کمک و راهنمایی ارائه می*شود. مساله ازدواج یکی از موضوعات مهمی است که در فر*آیند مشاوره همواره مورد توجه است و به عنوان بخشی از فعالیتهای یک مشاور محسوب می*شود. بر این اساس افرادی که قصد ازدواج دارند با کمک جستن از منابع مشاوره*ای راهنماییهای لازم در این زمینه دریافت می*کنند تا تصمیمات مناسبتری را اتخاذ کنند.

ضرورت و اهمیت مشاوره قبل ازدواج
ازدواج مساله بسیار مهمی است که بسیاری از جنبه*های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می*دهد. امروزه شمار روز افزون مواد طلاق موجب شده است تا صاحبنظران به فکر پیدا کردن راه حلهایی باشند که یک ازدواج موفق و سالم را فراهم شاخته مانع از شیوع و افزایش آمار طلاق که یقینا عواقب بعدی آن بسیار دشوارتر و سخت تر شود. مشاوره قبل از ازدواج ابتدا در زمینه مسائل پزشکی ، مساله گروههای فوتی و ژنتیکی آغاز گردید و امروزه کم کم در زمینه مسائل شخصیتی و روانی و روابط نیز در حال شکل گیری و کاربرد است. در این مقوله کارکردهای مشاوره قبل از ازدواج بسیار مهم هستند که به آنها می*پردازیم.

بررسی ملاکهای ازدواج سالم در مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره قبل ازدواج در الویت اول به روشن ساختن ملاکهایی می*پردازند که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند. عدم توجه به تعیین چنین ملاکهایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامیهای بعدی می*شوند. بر این اساس در مشاوره قبل از ازدواج تلاش می*شود ملاکهای افرادی که قصد ازدواج دارند بررسی شده و راهنمایی لازم در مورد نظر داشتن ملاکهای مناسب ارائه گردد.

بررسی آمادگی طرفین برای ازدواج
سن ازدواج عامل مهمی است که می*توانند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد هر چند این عامل به تنهایی نمی*تواند تعیین کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس لازم به نظر می*رسد میزان آمادگی سنی ، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار گیرد. بطوری که عدم پختگی روانی ، عاطفی ، جسمانی و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد و روشن است رسیدن به سن و سالی که از لحاظ اجتماعی مناسب برای ازدواج به نظر می*رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود چرا که افراد مختلف در سنین متفاوتی به پختگی و آمادگی لازم برای ازدواج می*رسند. یک فرد 25 ساله ممکن است از پختگی و رشد و تکامل روانی ، اجتماعی و عاطفی برخوردار باشد در حالیکه فرد دیگری در سن 35 سالگی چنین آمادگی را نداشته باشد.

بررسی تطابق و تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج
ویژگیهای شخصیتی بسیار متنوع و متعدد هستند، اما برخی از آنها دخالت بیشتری در رضایت از زندگی مشترک دارند. مطمئنا فردی که بسیار به نظافت و تمیزی اهمیت قائل هست، نخواهد توانست با فردی که چندان در قید و بند این امور نیست زندگی موفقی داشته باشد.

از ویژگیهای مهم شخصیتی که تاثیر قابل توجه در این زمینه دارند می*توان به درون گرایی و برون گرایی اشاره کرد. افراد درون گرا تمایل زیادی به گذراندن اوقات خود به تنهایی دارند در حالیکه برای افراد برون گرا تحمل چنین شرایطی بسیار سخت و آزار دهنده است. افراد درون گرا سرگرمیهایی چون مطالعه و ... دارند در حالیکه افراد برون گرا در شرایط جمعی و سرگرم کننده لذت می*برند مثل بازیهای دسته جمعی.

چنین ویژگیهایی به تعداد زیادی وجود دارند که البته گاه همان بودن ویژگیهای طرفین و گاه ناهمسانی آنها می*تواند فاکتوری برای ازدواج موفق باشد. به عنوان مثال ازدواج فرد درون گرا با فرد درون موفق آمیزتر خواهد بود تا ازدواج درون گرا با فردی برون گرا در حالیکه سلطه جوئی یک ویژگی است که حتما باید ناهمسانی آن در طرفین مورد توجه قرار گیرد. دو فرد سلطه جو میزان تسلط بیشتری در زندگی مشترک خواهند داشت تا ازدواج فردی سلطه جو با فردی سلطه پذیر.

معمار حانیه
2nd March 2014, 12:47 AM
اقا الان ازدواج شده درد سر... شده مشکل... شده کوه.... اقا همه میگن دختر پولدار.... پسر پولدار.... بابای پولدار...

پول همه چیره؟؟

دیگه به هیچکس اعتماد ندارم.... واقعا اعتمماد ندارم.... ازدواج کجاس. بابا... کاش کار باشه...کاش من برم سرکار...

بعدشم ازدواج میکنم ممهم نیست کی ... فقط ادمی باشه مرد.. نه ابرو گرفته...

اه

فاطمه قطب تحریری
1st March 2016, 10:48 AM
بدون مشاوره ازدواج نکنید! (http://www.asriran.com/fa/news/454374/%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D9%86%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF)
مدرس و مشاور دانشگاه بیرجند گفت: مشاوره برای ازدواج درصد خطا در ازدواج را پایین می‌آورد.

فاطمه رحیم‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: روش کار مشاوران ازدواج این بوده که از دو نفر تست‌های شخصیت شناسی جداگانه‌ای گرفته و نمودار خانوادگی‌شان را رسم می‌کنند. مشاوران ازدواج نسبت به شرایط زندگی شما اطلاع کسب کرده و چکیده این اطلاعات را به صورت مفید و مختصر در اختیار شما قرار می‌دهند. از آن مهم‌تر، مشاور ازدواج می‌تواند به شما کمک کرده تا متوجه شوید چه قدر از شناختی که کسب کرده‌ درست و چقدر از آن نیازمند اصلاح است.

وی با بیان اینکه تعداد این جلسات می‌تواند از یکی دو جلسه شروع شده و تا چندین مرحله ادامه پیدا کند، اظهار کرد: محتوی و مدت زمان این نوع جلسات مشاوره به جهت‌گیری زوجین و مشاوران بستگی داشته و در یکی دو جلسه همه‌ مطالب مهم را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مدرس و مشاور دانشگاه بیرجند، با بیان اینکه در قرآن، کتاب آسمانی ما به مشورت کردن زیاد توصیه شده است، عنوان کرد: مشاوره از مسایل کوچک شروع شده تا به مسایل ازدواج، فرزند و فرزندپروری می‌رسد تا همسران بتوانند با هم عمل کرده و جلو بروند. با این حس، روند خوبی را شروع کرده و زندگیتان‌ دوام داشته و همچنین مشاوره در آسان‌گیری امر ازدواج بسیار کمک می‌کند.

محمد‌رضا دستجردی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، با بیان اینکه مشاور ازدواج هیچ وقت به شما نمی‌گوید ازدواج نکنید، گفت: شما را با دشواری‌ها و نقاط قوتی زندگی آشنا می‌کند و خواهد گفت چقدر شانس خوشبخت شدن را در این زندگی دارید. مشاور ازدواج، می‌تواند به شما بگوید روی چه مهارت‌هایی کار کرده تا بتوانید زوج بهتری باشید.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، با اشاره به اینکه اگر موضوع ازدواج شما با فرد مورد نظرتان منفی شود، گفت: مشاور ازدواج می‌تواند عیب و ایرادهای کارتان را به شما گفته تا بدانید برای وارد شدن به یک زندگی مشترک به چه ویژگی‌هایی نیازمندید.

دستجردی با تاکید اینکه قبل از اینکه مهم‌ترین بله زندگی‌تان را بگویید، چند جلسه‌ای برای مشورت گرفتن وقت بگذارید، بیان‌کرد: در صورت پیشرفت رابطه و احساسات مانع از دیدن واقعیت‌ها شده لذا قبل از ازدواج مشاوره را انجام دهید.

وی تصریح کرد: فرهنگ‌سازی و ترویج اهمیت مشاوره پیش از ازدواج از طریق بسترهای مناسب اجتماعی، فرهنگی و علمی و راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی خانواده در تحکیم بنیان خانواده تاثیر‌گذار است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی ترویج مشاوره پیش از ازدواج، از راهکارهای ضروری برای پیشگیری از ناسازگاریهای زناشویی است، افزود: با نهادینه‌شدن فرهنگ مشاوره پیش از ازدواج می‌توان به میزان قابل توجهی از آمار طلاق کاست.

دستجردی با اشاره به سن ازدواج به عنوان یکی از مهمترین مسائل ازدواج، خاطرنشان کرد: سن ازدواج عامل مهمی در میزان رضایت در زندگی مشترک بوده و میزان آمادگی سنی، روانی و اجتماعی طرفین باید قبل از ازدواج مورد بررسی قرار گیرد.

حسین امینی، کارشناس ارشد روان شناسی و مدیر مرکز مشاوره امین به خبرنگار ایسنا، گفت: در مشاوره قبل از ازدواج اطلاعات صحیح و کاملی به منظور ارتقای آگاهی زوج‌های جوان در اختیار آنان قرار داده می‌شود. مشاوره به آنان کمک کرده تا درباره زندگی و نقاط قوت آن اطلاعات داده تا تصمیم آگاهانه و آزادانه بگیرند.

وی با اشاره به اینکه مشاوره قبل از ازدواج، هدف اصلی کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است، اظهار کرد: هدف از مشاوره، تحکیم پایه‌های زندگی مشترک، شناخت زوج‌ها از یکدیگر، به دست آوردن اطلاعات درباره روانشناسی زن و مرد و چگونگی رفتار صحیح آنها با یکدیگر است.

کارشناس ارشد روان شناسی با بیان اینکه عدم پختگی روانی، عاطفی و جسمانی گاه مشکلات زیادی را به بار می‌آورد، ادامه داد: مشاوره قبل از ازدواج در اولویت اول به روشن ساختن ملاک‌هایی می‌پردازد که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند. توجه نکردن به تعیین چنین ملاک‌هایی و ارزش‌گذاری و اولویت‌بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامی‌های بعدی می‌شوند.

امینی با بیان اینکه یکی از موثرترین روش‌ها برای داشتن ازدواج موفق، داشتن مشاوره قبل از ازدواج برای هر یک از زوجین است، اظهار کرد: در مشاوره قبل از ازدواج تلاش شده که ملاک‌های افرادی که قصد ازدواج داشته بررسی شود.

کارشناس ارشد روان شناسی، با بیان اینکه داشتن آگاهی قبل از ازدواج یکی از مهمترین مواردی است که باید بدان پرداخته شود، تصریح کرد: در مشاوره، قدرت ارتباط با دیگران در هر دو، مورد بررسی قرار گرفته و همچنین هم‌خوانی و کفویت دو نفر که می‌خواهند عمری در کنار یکدیگر بوده سنجیده می‌شود. در مشاوره جاده زندگی نشان داده می‌شود. با علم کار، وارد زندگی جدید شده و از خیلی از مشکلات بعدی پیشگیری می‌شود.

منبع: ایسنا (http://isna.ir/)

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد