PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خبر خسرو سينايي پس از دريافت نشان شواليه لهستان:‌

diamonds55
1st October 2008, 01:35 PM
خسرو سينايي گفت: هميشه دلم مي‌سوزد كه چرا اول بايد ديگران كارهاي ما را كشف كنند و بعد خودمان به آن توجه كنيم.

اين كارگردان كه طي روزهاي گذشته نشان شواليه كشور لهستان را براي ساخت فيلم «مرثيه گمشده» دريافت كرده است، پس از بازگشت به ايران در ديدار با خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)اظهار داشت: سال گذشته يك پزشك لهستاني و افرادي كه سال‌ها پيش براي بازديد قبر بازماندگانشان به ايران آمده بودند، از طريق سفارت لهستان در جريان ساخت فيلم «مرثيه گمشده» قرار گرفتند و من را به جشنواره «گدينيا» اين كشور دعوت كردند و ترتيبي براي ساخت فيلمي درباره‌ي «مرثيه گمشده» فراهم كردند.

وي ادامه داد: در آن سفر ديداري با «آندره وايدا» پدر نوين سينماي لهستان داشتم و ايشان از اهميت ساخت فيلم‌هايي همچون «مرثيه گمشده» وآگاهي نسل حاضر از پدرانشان سخن گفتند. ضمن آن‌كه گروه كودكان سيبري هم مراسمي برگزار و از من بابت ساخت اين فيلم قدرداني كردند و اعلام داشتند بايد از ملت ايران تشكر كرد كه يك نفر از آن‌ها بخشي از تاريخ لهستان را حفظ كرده است.

سينايي با اشاره به اعطاي نشان شواليه خاطرنشان كرد: اواسط تابستان ايميل تبريكي برايم ارسال شد و اعلام كردند 10 ژوئن رييس‌جمهور لهستان مدال صليب شواليه انجمن برگزيدگان جمهوري لهستان را كه مدالي مهم براي اين كشور است را به من اعطا خواهند كرد.

وي افزود: اين مراسم در محل برپايي جشنواره برگزار شد و قائم مقام رياست جمهوري لهستان اين مدال را به خاطر فيلم «مرثيه گمشده» و خدمتي كه به مردم اين كشور شده است به بنده اهدا كرد.

فيلم سينمايي «مرثيه گمشده» كه در سال 62 توسط سينايي ساخته شده است، درباره آوارگان لهستاني است كه در سالهاي جنگ دوم جهاني از سيبري به ايران آورده شده‌اند.

اين كارگردان با بيان اين‌كه فيلم «مرثيه گمشده» بعد از 25 سال زنده شد اظهار داشت: طي اين سال‌ها فيلم مي‌توانست كاملا نابود شده باشد، اما اين سرنوشت را پيدا كرد تا نجات پيدا كند و از سال گذشته تقاضاي زيادي براي نمايش اين فيلم در مجامع فرهنگي و جشنواره‌هاي خارجي شده و در حال حاضر هم جشنواره‌اي در شيكاگو خواهان حضور اين فيلم است.

سينايي در بخشي از اين مصاحبه اظهار اميدواري كرد: مسوولين سيمافيلم مساعدت كنند تا نگاتيو اصلي فيلم ترميم شود، تا كپي خوبي در اختيار داشته باشيم. اين يك مسئله ملي است و بايد كپي سالم فيلم به عنوان يك سند نگاه داشته شود تا «مرثيه گمشده» نابود نشود.

سينايي همچنين از نمايش فيلمي كه درباره «مرثيه گمشده» و حضورش در لهستان به مدت 25 دقيقه ساخته شده است در جشنواره فيلم حقيقت خبر داد.

اين كارگردان درباره كار آينده‌اش هم مطرح كرد: مستند «جواهرات ملي ايران گواهان تاريخ» را آماده نمايش كردم كه كپي انگليسي و آلماني آن آماده مي‌شود و براي كار سينمايي‌ام هم‌چنان منتظر فراهم‌شدن شرايط ساخت «دو روي يك سكه» هستم.

كارگردان «عروس آتش» به ايسنا گفت: طي اين سال‌ها چند فيلم‌نامه تاريخي آماده كردم كه به خاطر گران قيمت‌بودن توليدش، ساخته نشد و الآن در شرايطي هستم كه اگر تا 5، 6 سال ديگر يك پروژه بزرگ نسازم ديگر انرژي‌اش را نخواهم داشت. آدم بعد از 40 سال كاركردن دوست دارد پروژ‌ه‌اي را انجام دهد كه توان خودش را محك بزند.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد