PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كرانچار: ديگر به تركيب پرسپوليس دست نمي‌زنم

Victor007
9th November 2009, 09:34 AM
خبرگزاري فارس: سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس با تاكيد بر اينكه با هدف تركيب تيم را تغيير مي‌داد گفت: در نيم فصل دوم دست به تركيب نخواهم زد.

http://media.farsnews.com/Media/8805/Images/jpg/A0715/A0715496.jpg

به گزارش خبرگزاري فارس، زلاتكو كرانچار در نيم‌فصل اول روزهاي پر فراز و نشيبي را پشت سر گذاشت؛ از حضور ديرهنگام در ايران گرفته تا اخراج يك روزه از سوي انصاري فرد و البته نتايج پرسپوليس كه در بسياري اوقات باعث نارضايتي هواداران شد. در اين بين البته مهم‌ترين شاخصه اين مربي كروات تغييرات پياپي در تركيب پرسپوليس بود به طوري كه در هر مسابقه شاهد جابجايي‌هاي زيادي در تركيب تيم بوديم.
كرانچار در گفت‌وگويي تفصيلي با خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس در خصوص اين مسائل و نيم‌فصلي كه در فوتبال ايران حضور داشت صحبت كرد.
گفت‌وگوي فارس با سرمربي پرسپوليس را در زير مي‌خوانيد:

فارس: نيم فصل اول را چگونه ديديد؟
روز اول گفتم كيفيت فوتبال ايران بسيار بالا است. تيم‌ها در يك سطح با همديگر رقابت مي‌كنند كه نشانه اين است كه جذابيت‌ در فوتبال ايران هر روز بالاتر مي‌رود. به نيم فصل اول ليگ برتر ايران نمره قبولي مي‌دهم اما مسائل ريزي نيز بود كه به مرور زمان حل خواهد شد.

فارس: يعني تيم‌هاي بالا و پايين جدول با يكديگر فرقي ندارند؟
شايد بازيكنان خاص در تيم‌ها تاثيرگذار باشند و عملكرد آنها باعث شود يك تيم راحت‌تر به موفقيت برسد اما كيفيت تيم‌ها برابر است. من ديدم در برخي اوقات تيم‌هاي پايين جدول بيشتر براي بالاي جدولي‌ها دردسرساز مي شود كه باعث تعجب من شد.

فارس: اما بايد قبول كرد پرسپوليس دچار نوسانات زيادي در هر بازي بود؟
به همين دليل است مي‌گويم فوتبال تيم‌ها به يكديگر نزديك است. مثلا تيم‌هايي كه مقابل پرسپوليس قرار مي‌گرفتند با فيلم بازي آنها كه آناليز مي‌كردم خيلي تفاوت داشتند. 3 ماه است پرسپوليس را تحويل گرفته‌ام و به نظر خودم با نوسان‌هايي كه شما مي‌گوييد پيشرفت‌هاي خوبي نسبت به روز اولي كه به ايران آمدم و در تمرينات حضور پيدا كردم، داشتيم.

فارس: با اين حال خيلي‌ها مي‌گويند آنچنان موفق نبوديد؟
هر كس حق دارد نظر خود را بگويد. با 15 بازيكن جديد تركيب پرسپوليس براي فصل جاري بسته شد كه حتي يك نفر آنها را من انتخاب نكردم و باعث شد مشكلاتي برايم كه فقط 12 روز قبل از ليگ برتر به پرسپوليس آمدم به وجود آيد. البته قبول كردم با تيمي كه نبسته بودم، در ليگ برتر به ميدان برويم. البته نمي‌خواهم با اين حرف‌ها خودم را تبرئه كنم و برخي از اتفاقات را گردن افراد ديگري بيندازم.

فارس: شما گفته بوديد بهترين بازيكنان ايران را در پرسپوليس در اختيار داريد؟
بله؛ من يك مربي حرفه‌اي هستم اما بايد قبول كنيد اين موضوع براي من دردسرهايي نيز داشت. الان هم ناراحت نيستم اما بايد در جواب خبرنگاران دلايل خودم را بگويم تا فشار هميشه روي من نباشد. اين موضوع در فوتبال حرفه‌اي امري طبيعي است.

فارس: مشكلات پرسپوليس فقط همين بود؟
خير. مي‌توان به مشكلات فني و فردي نيز اشاره كرد كه پرسپوليس را در نيم فصل اول دچار اختلال‌هايي كرد و باعث شد به نتايج دلخواه خود نرسيم. البته بازيكنان را متهم نمي‌كنيم چون يك روز يك بازيكن در دوران فوتبالي‌اش روز بد دارد كه اميدوارم در پرسپوليس بيشتر از يك روز نشود.

فارس: برنامه‌اي براي رفع مشكلات نداشتيد؟
چرا. از حالا به بعد تمرينات ما سنگين‌تر مي‌شود و تلاش مي‌كنيم اشتباهات به حداقل برسد. بازيكنان بايد بدانند در چه شرايط حساس در عمر فوتبالي‌ خود در نيم فصل دوم ليگ برتر ايران حضور دارند به ويژه آنكه پس از پيروزي برابر ابومسلم انگيزه آنها به شرايط ايده‌آل رسيده است و بايد با استراحتي مناسب به نيم فصل دوم ليگ برتر بروند.

فارس: پس برد مقابل ابومسلم براي شما حكم مرگ و زندگي داشت؟
بله؛ چون همانطور كه قبل از بازي گفتم مي‌خواستيم با حضور در بين بالانشينان جدول به استراحت برويم. همانطور كه در كنفرانس مطبوعاتي‌ بعد از بازي با ابومسلم گفتم در بين نيمه بازي با ابومسلم به همه بازيكنان گفتم هيچگونه كم‌كاري را در انتهاي بازي تحمل نخواهم كرد كه خوشبختانه جواب مثبت گرفتم و تيم درصدي دگرگون شد تا به 3 امتياز رسيد.

فارس: اگر مي‌شود از خاطرات تلخ و شيرين خودتان بگوييد؟
خاطرات تلخ من بيشتر جنبه نارضايتي دارد. امتيازهايي كه مفت از دست داديم و مساوي‌هايي كه از روي بي‌دقتي به دست آمد و باعث شد به صدر جدول نرسيم؛ جزء روزهاي بد من در فوتبال ايران بود. حضورم در ايران نيز جزء خاطرات خوبم بود؛ مخصوصا چند پيروزي كه در دقايق پاياني به دست آورديم.

فارس: داشتن بازيكني مثل كريم باقري جزء شانس‌هاي خوب شما نيست؟
چرا. من بارها كريم باقري كه ضربات سرش مثل شوت‌هايش سركش و سنگين است را تائيد كردم. او بازيكن تاثيرگذاري است و افتخار مي‌كنم اسطوره و فرمانده‌اي مثل كريم باقري دارم. البته در نبود او بازيكني مثل شيث رضايي نيز فرمانده خوبي براي من است.

فارس: شايعات اخراج شما پس از هر نتيجه‌ بد جزء خاطرات بدتان نبود؟
بيشتر براي من غافلگيركننده بود. پس از ورود و عملكرد كوتاه در پرسپوليس اصلا تصور نمي‌كردم هر روز در كنار اسم من كلمه اخراج را قرار دهند اما تحمل كردم. البته مسائل ديگري نيز در كنار اين موضوع بود كه من را بسيار آزار داد.

فارس: مي‌شود بازگو كنيد؟
فقط مي‌توانم بگويم با چشمان خود ديدم كه صبر هواداران پرسپوليس كم است. هواداران و مسئولان باشگاه بايد به من فرصت بدهند؛ آن وقت تغييرات را در پرسپوليس ببينند و تصميم‌گيري كنند. من به آنها حق مي‌دهم. اگر پرسپوليسي خوب مي‌خواهند تا دقيقه 90 پشتيبان تيمشان باشند و از تساوي و باخت نترسند. البته نتايج بد پرسپوليس در كارنامه من هم قرار مي‌گيرد و فكر كنم جزء نفراتي باشم كه بيشتر از همه ناراحت است اما دوست ندارم هر روز حرف‌هايي را يدك بكشم كه تمركزم را براي خدمت به پرسپوليس از دست بدهم.

فارس: قبول كنيد پرسپوليس آنقدر خوب و زيبا بازي نمي‌كند؟
كمي از حرف شما را قبول دارم. پرسپوليس اگر خوش‌شانس بود الان بايد در صدر جدول قرار مي‌گرفت. ما در برخي از بازي‌ها بايد با 3 گل اختلاف حريفان را مي‌برديم اما قبول كنيد تيم‌ها برابر ما با برنامه به ميدان مي‌آيند و بازيكنان براي نتيجه‌گرفتن و خودنمايي مقابل پرسپوليس از جان مايه مي‌‌گذارند كه براي من جاي تعجب داشت. اين موضوع نشانگر سخت بودن مسابقات پرسپوليس در بازي‌هاي خانگي و خارج از خانه بود.

فارس: آيا از حرف و حديث‌هاي زياد در پرسپوليس در نيم فصل اول ضربه خورديد؟
به نظر من بيشترين فردي كه در ماجراهاي پرسپوليس ضربه خورد، ‌عباس انصاري‌فرد بود كه منجر به رفتنش شد.

فارس: ولي شما رابطه خوبي با انصاري‌فرد نداشتيد؟
من همه را دوست دارم اما حرف‌هايي به وجود آمد كه قرار شد من از ايران بروم. با اين حال با آمدن كاشاني دوباره ماندم و شرايط براي كار من مهيا شد. خوشبختانه بازيكنان نيز با روحيه‌اي جديد پا به ميدان گذاشتند تا نتايج خوبي را كسب كنيم.

فارس: چرا با آمدن كاشاني اين اتفاقات افتاد؟
نمي‌دانم اما او به من و بازيكنان قوت قلب داد كه با قدرت به كارمان ادامه دهيم. تفكر ذهني كاشاني بسيار جالب بود به همين دليل من هم همه چيز را نو و تازه آغاز كردم.

فارس: نگفتيد چرا با انصاري‌فرد مشكل داشتيد؟
جوابي براي اين سئوال شما ندارم. تمام تصميماتي كه الان مي‌گيرم قبلا هم مي‌گرفتم اما آن وقت به من مي‌گفتند در كارهاي من دخالت مي‌شود. هيچ چيزي عوض نشده است. بايد آقاي انصار‌ي‌فرد كه براي پرسپوليس زحمت كشيده بداند كه من عادت دارم در مربيگري فوتبالي‌ام نظرات ديگران را بشنوم. با اين حال صد بار گفته‌ام تصميم نهايي را خودم مي‌گيرم. اين موضوع را بارها به انصاري‌‌فرد گفتم اما قبول نكرد.

فارس: انصاري‌فرد ذهن شما را مثل يك بچه مدرسه‌اي توصيف كرده است؟
نمي‌دانم آيا اين صحبت‌ها را انصاري‌فرد در رسانه‌ها انجام داده يا خير؟ من با انصار‌ي‌فرد مشكلي ندارم مگر اينكه ايشان خودشان بخواهند حرف‌هايي را بزنند. البته به او حق مي‌دهم چون زماني مدير باشگاه پرسپوليس بود اما ايشان بدانند من همان ذهن بچه‌اي را دارم كه آقاي انصاري‌فرد مي‌گويد اما در جام جهاني مربي تيم ملي كشورم بودم و كارنامه‌ام نيز براي دنيا شناخته شده است.
من منظور حرف‌هاي ايشان را زياد متوجه نمي‌شوم. پرونده مسائل گذشته براي من بسته شده است و مي‌خواهم به پرسپوليس و كاشاني كمك كنم. اگر نشد باز هم مي‌گويم تابع نظر كاشاني هستم اما تا آخرين لحظه در فوتبال ايران مي‌جنگم.

فارس: بازيكني وجود دارد كه در ليست سياه شما باشد؟
خير. من ليستي به كاشاني داده‌ام تا فرصتي مهيا شود كه خلاقيت بازيكنان ما در تيم‌هاي ديگر نشان داده شود. اين مسئله بستگي به نظر كاشاني،‌ خود بازيكن و منافع پرسپوليس دارد. من دوست دارم همه بازيكنان در پرسپوليس بمانند اما اگر نيمكت‌نشين شدند نبايد از من گله داشته باشند. حتي به برخي از آنها گفته‌ام براي حضور در تيم "ب " پرسپوليس خود را آماده كنند.

فارس: بازيكني جذب نمي‌كنيد؟
متاسفانه امكان پذير نيست. دوست داشتم در چند نقطه از زمين بازيكنان تاثيرگذاري را در نيم فصل استخدام كنيم اما متاسفانه نمي‌شود و بايد همين طور نيم فصل دوم را ادامه دهيم.

فارس: برنامه‌هاي خودتان را در نيم فصل اعلام مي‌كنيد؟
پرسپوليسي‌ها 5 روز استراحت مي‌كنند. در مرحله دوم 2 روز در تهران يعني از روز چهارشنبه تا جمعه تمرين خواهند كرد سپس اگر مشكلي پيش نيايد 10 روز به خارج از كشور خواهيم رفت اما 5 روز قبل از بازي با سپاهان به تهران برمي‌گرديم و تمرينات خود را دنبال مي‌كنيم. همچنين سعي خواهيم كرد سه بازي تداركاتي را در بين تمرينات خود انجام دهيم تا در نيم فصل دوم با شرايط بهتري به ميدان برويم. سعي مي‌كنيم اول بازي‌هاي زيبايي مثل دربي، بازي مقابل تراكتورسازي تبريز كه مردم لذت ببرند را انجام دهيم و در مرحله بعد نيز تركيب اصلي پرسپوليس را بشناسيم.

فارس: چطور شد كه به اين مسئله رسيديد كه بايد به تركيب اصلي دست نزنيد؟
نيم فصل اول معيار بازيكنان را سنجيدم. حالا سعي مي‌كنم 11 بازيكن خود را طبق استانداردها بشناسم و مشخص كنم تا در هر بازي دست به تغيير و تحول نزنم مگر اينكه مجبور شوم. شما هميشه از من مي‌پرسيد چرا تركيب تيم پرسپوليس تغيير مي‌كند حالا مي‌خواهم به شما نشان دهم كه كار من با هدف بود. فقط اميدوارم كه مجبور نشوم بازيكنان اصلي خود را در بيرون از تركيب نگه دارم.

فارس: چرا فقط دو بازيكن در تيم ملي داريد؟
واقعا ناراحت هستم اما بايد قبول كرد نوروزي دچار افت شده، عليرضا محمد و محسن خليلي مصدوم هستند و از تيم ملي دور شده‌اند اما بدون شك به زودي اين بازيكنان به تيم ملي اضافه مي‌شوند. از انتخاب نشدن شيث رضايي كاملا متعجب هستم اما در كار قطبي دخالت نمي‌كنم.

فارس: چرا با برخي از بازيكنان رابطه نزديك‌تري نسبت به سايرين داريد؟
من تمام بازيكنان را به يك چشم نگاه مي‌كنم. برخي اوقات سعي مي‌كنم با رفاقت به آنها كمك لازم را براي ارتقاي سطح فكري و تاكتيكي‌شان انجام دهم. هر بازيكني حقش باشد وارد زمين مي‌شود و من هيچ كس را سفارشي نمي‌پذيرم.

فارس: تا چه اندازه اخبار رسانه‌ها را دنبال مي‌كنيد؟
تا حدودي از طريق مترجم خودم متوجه نوشته رسانه‌ها مي‌شوم. خارج از هر گونه شايعات كه برخي اوقات بازگو مي‌شود بايد به فوتبال‌دوستان تبريك بگويم كه فقط 10 روزنامه در ايران مختص ورزش منتشر مي‌شود. اين مسئله بسيار خوب است چون راحت‌تر خبرها و جزئيات فوتبال در اختيار مردم قرار مي‌گيرد اين موضوع به فوتبال شما كمك مي‌كند.

فارس: درباره اداره شدن پرسپوليس توسط سازمان تربيت‌بدني چه نظري داريد؟
اين موضوع زياد به من ربط ندارد ولي خوشحال مي‌شوم با مردي مثل سعيدلو ديدار كنم و درباره پرسپوليس دركنار كاشاني با او حرف بزنم. نمي‌دانم آيا مي‌توانم به هدف خود برسم يا خير.

فارس: به نظر شما در فوتبال ايران از دوپينگ استفاده مي‌شود؟
من نبايد جواب اين سئوال را بدهم چون هر فوتباليستي مي‌داند كه اين كار اول به خودش ضربه مي‌زند. تا نيم فصل من نديدم بازيكني نيرويي بيش از حد خود داشته و مشكوك باشد. البته اين موضوع يك تصور ذهني و فرضي است و بايد كميته ضد دوپينگ فوتبال ايران نظارت خود را بيشتر كند تا اين مشكلات نباشد.

فارس: در پايان اگر حرفي داريد بگوييد؟
بايد براي قهرماني بازيكنان، ‌كادر فني، مسئولان باشگاه دست به دست هم بدهيم تا به هدف خود برسيم. اگر كاستي‌هايي بود بايد جبران و به نقاط قوت تبديل كنيم. من از مردم كمك مي‌خواهم ما را حمايت كنند تا پرسپوليس موفق شود.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد