PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال

pars5500
2nd November 2009, 04:49 PM
سلام..من خسته شدم از بس که می پرسم ولی فایده ندارد؟؟؟

من جواب سوالم را از شما می خوام؟؟

چرا با توجه به سرمای قطب وسیستم های بسته ماهی ها یخ نمی زنند؟؟

ØÑтRдŁ§
3rd November 2009, 12:14 AM
سلام..
تنها مطلبی که پیدا کردم این بود..
امیدوارم مفید باشه
قاره قطب جنوب (آنتاركتيكا Antarctica)، قاره منجمدي است كه قطب جنوب زمين را احاطه كرده است و درياهاي بسيار سرد و منجمد آن را احاطه كرده اند. قاره قطب جنوب خانه بسياري از جانوران است. به ويژه درياهاي قاره قطب جنوب سرشار از زندگي هستند واز پلانكتون ميكروسكوپي گرفته تا بزرگ ترين جانوري كه تاكنون بر روي زمين زندگي كرده است، يعني نهنگ آبي در این دریاها زندگی می کنند.
قاره قطب جنوب سردترين، پربادترين و خشك ترين مكان روي زمين است. سردترين دمايي كه تاكنون بر روي زمين ثبت شده مربوط به قاره قطب جنوب است و نزديك به 129- فارنهايت (89- سانتي گراد) بوده است. اما در خشكي قاره قطب جنوب اشكال زيادي از زندگی وجود ندارد. بيشتر خشكي قاره قطب جنوب يك بيابان منجمد، با بارش كمتر از بيابان صحرا است (زير دو اينچ=پنج سانتي متر در سال). اما شگفت انگيز است كه 70 درصد آب تازه زمين در منطقه قطب جنوب منجمد شده است.
همه جانوران قاره قطب جنوب با زندگي در شرايط بي نهايت سرد تطبيق پيدا كرده اند. بعضي ها مثل نهنگ ها، سيل ها و پرندگان يك لايه عايق از چربي براي محافظت در مقابل سرما دارند. ديگران مثل بسياري از ماهي ها و حشرات، مواد شيميايي مخصوصي در خونشان دارند (پروتئين ضد انجماد) كه آنها را از منجمد شدن حفظ مي كند. بسياري از جانوران (مانند پنگوئن ها و سيل ها) يك شكل بدن فشرده و پوست ضخيم دارند که به حفظ گرماي بدنشان کمک می کند. پرندگان هم پرهاي پرهاي كرك دار ضدآبی دارند.
بعض از جانوران در طول سردترين ماه هاي سال قاره قطب جنوب را ترك مي كنند. جانوراني مثل نهنگ هامپبك Humpback به آب هاي گرم تر مهاجرت مي كنند تا بعد از خوردن مقادير عظيمي کریل krill (نوعی سخت پوست قاره قطب جنوب) در آب هاي قاره قطب جنوب توليد مثل كنند. بسياري از جانوران ديگر (مثل پنگوئن امپراتور) در تمام سال در قاره قطب جنوب مي مانند.
بعضی از موجودات زنده قاره قطب جنوب عبارتند از: کریل که نوعی سخت پوست قاره قطب جنوب است و به وسیله جانوران دیگر به ویژه نهنگ ها خورده می شود، پرستوی دریایی قطبی، نهنگ آبی، پنگوئن امپراتور، نهنگ هامپبک، نهنگ مینک، اختاپوس، نهنگ قاتل، پنگوئن، ستاره دریایی، نهنگ اسپرم، ماهی مرکب که جانوری ده بازویی است، سیل ودل و زوپلانکتون.

LaDy Ds DeMoNa
3rd November 2009, 06:14 AM
آیا ماهی ها هم به خواب زمستانی میروند؟
به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز دانشمندان انگليسي گفتند : ماهي "نوتونيا کوريسپس" (Notothenia coriiceps) وارد وضعيت خوابي مي شود که مشابه خواب زمستاني حيوانات روي خشکي است .

محققان از پيش مي دانستند که ماهي هاي قطب جنوب در خون خود مواد شيميايي ضد يخ دارند و توانايي آنها براي قرار دادن خود " بر روي يخ" يکي ديگر از سازگاري قابل توجه اين ماهي ها با محيط فوق العاده سرد است.
"کرون فريزر" طبیعت شناس انگليسي قطب جنوب گفت : به نظر مي رسد اين ماهي ها از تابستان هاي کوتاه قطب جنوب استفاده مي کنند تا انرژي کافي خود را براي زنده ماندن در فصل زمستان از غذا، بدست آورند. فريزر و همکارانش يافته هاي خود را در مجله اينترنتي "کتابخانه عمومي علوم به نام PLoS ONE منتشر کرده اند .

هیوا
3rd November 2009, 11:09 PM
با تشکر از جواب دوستان عزیز آقا مسعود و مهسا خانوم.جناب pars5500 پاسخ های این دو دوست عزیز هم نشون میده که موجودات قطبی برای زندگی در قطب سازش پیدا کردند و بدنشون از نظر فیزیولوژی و سیستم زیستی با اون دما و شرایط سازگاز شده که این سازگاری با استراتژی های مختلف در جانداران مختلف بدست اومده.این همون پد که هم بصورت پیام و هم در پست ها بهتون دادم.مشکلتون حل شد انشاالله؟امیدوارم که پاسخ سوالتون رو کامل گرفته باشید.
ولی این رو بصورت کلی بیان می کنم که در کل هر موجودی در هر شرایط آب و هوایی که زندگی میکنه با اون دما و شرایط محیطی اعم از نور ، رطوبت ، ph و ... سازگار است. و مکانیسم و استراتژی این سازگاری در هر موجودی با موجود دیگر متفاوت است.همونطور که میبینید مثلا ما هیچ وقت موجودات قطبی رو در استیا بالعکس نمی تونیم ببینیم.حتی در مثال های کوچیکتر تو همین کشور خودمون شما میبینید بعضی از گیاهان فقط در برخی از نواحی رشد میکنند و این نشونه ی سازگاری اونها با اون شرایط هست.این یک قاعده کلی بود که خدمتتون عرض کردم.موفق باشید.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد