PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی اولین دست بیونیک با قدرت لمس کامل آزمایش شد

*میترا*
21st October 2009, 07:06 PM
اولین دست بیونیک با قدرت لمس کامل آزمایش شد
http://www.hamvatansalam.com/images/blank.gif
این دست بیونیک می تواند طی یک عمل جراحی و با کاشت الکترودهایی در دستگاه عصبی در سطح نورونی نیز به طور مستقیم ارتباط میان دست مصنوعی و مغز را برقرار کند.
http://www.hamvatansalam.com/images/corner_lid.gif گروهی از محققان اروپایی اولین دست بیونیک را که قادر به لمس کردن و گرفتن اشیا است روی یک جوان سوئدی که دست خود را در اثر ابتلا به سرطان از دست داده بود با موفقیت آزمایش کردند.
تیمی از محققان ایرلند، ایسلندی، ایتالیایی و دانمارکی به سرپرستی دانشمندان دانشگاه لوند در سوئد این دست بیونیک با قابلیت لمس کامل را توسعه داده اند. این دست که "اسمارت هند" نام دارد با بودجه ای معادل 8/1 میلیون یورو ساخته شده است.
تاکنون فناوری روباتیک اندامهای الکترونیکی را اختراع کرده است که دقت آنها برپایه توانایی و عملکردهای ماهیچه های بدن بود، اما اکنون این دست مصنوعی مجهز به 40 حسگر برای دقت عملکرد، چهار موتور الکتریکی کوچک و انگشتان مصنوعی هستند که اطلاعات مربوط به یک شی را به مغز اطلاع می دهند.
این دست بیونیک برای اولین بار بر روی رابین اف اکنستام، یک جوان سوئدی که در اثر ابتلا به سرطان پزشکان مجبور شده بودند یک دست وی را قطع کنند آزمایش شد.
این جوان پس از آنکه اسمارت هند را پوشید از عملکردهای این دست بیونیک به شدت هیجان زده شد و اظهار داشت: "واقعا شگفت انگیز است. وقتی با این دست یک شی‍ء را می گیرم می توانم آن را لمس کنم و احساس لمس آن را به راحتی درک کنم. همچنین می توانم حرکاتم را بسیار بهتر کنترل کنم و آن کاری را که دارم انجام می دهم بهتر درک کنم."
در حال حاضر نصب این دست مصنوعی بدون نیاز به عمل جراحی انجام می شود اما در آینده این دست بیونیک می تواند طی یک عمل جراحی و با کاشت الکترودهایی در دستگاه عصبی در سطح نورونی نیز به طور مستقیم ارتباط میان دست مصنوعی و مغز را برقرار کند.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد