PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بازپروری آسیب‌ها با بدنسازی هوشمند

ØÑтRдŁ§
21st October 2009, 05:30 PM
شناخت فیزیولوژی بدن و وضعیت صحیحی كه هنگام حركت، ورزش و آسیب دیدن باید به خود بگیرید مسئله مهمی است. هر فردی در طول زندگی وقتی به ورزش می پردازد یا پس از این كه دچار آسیب و حادثه شد، باید با استفاده از فیزیوتراپی و وسایل كمك ورزشی كمترین فشار را به عضلات بدن خود وارد كند تا علاوه بر بهبود سریع تر، آسیب كمتری به بدن او وارد شود.
علی اصغر بدیعی جوان ۲۶ ساله كشورمان با شناخت از فیزیك بدن و نیازهایی كه در این زمینه احساس می كرد، به اختراع سه دستگاه دست زد و توانست در عرصه بین المللی نیز در این شاخه با كسب دو مدال نقره و برنز نام كشورش را مطرح كند.
● دستگاه هایی كه ساختید در بدنسازی و ورزش بیشتر كاربرد دارند، چطور شد كه ایده این دستگاه ها در ذهن شما جای گرفت؟
▪ سال ۱۳۸۵ بود كه روی سیستم الكترو هیدرولیكی دستگاه بدنسازی هوشمند شروع به كار كردم. بعد از یك ماه توجهم به دستگاهی جلب شد كه تنظیم فشار در سیال را امكان پذیر می كرد و بعد از آن هم كار روی دستگاه تقویت و هماهنگی عضلات آگونیست دخیل در تكنیك شوت مستقیم و رو پا در فوتبال را شروع كردم.
● كدام دستگاه ها را در مسابقات جهانی سوئیس شركت دادید؟
▪ سال ۸۶ هر سه دستگاه را ثبت اختراع كردم و دستگاه های سیستم الكتروهیدرولیكی، دستگاه بدنسازی هوشمند و دستگاه تولید و تنظیم فشار در سیال به همراه تولید و تنظیم جریان سیال در محفظه اصلی با كاربری های گوناگون بویژه غواصی را در سی و ششمین مسابقات بین المللی اختراعات در سوئیس شركت دادم كه دستگاه اول مدال برنز و دستگاه دوم هم مدال نقره گرفت.
● دستگاه الكتروهیدرولیكی چه امكانی را در بدنسازی برای فرد فراهم می كند؟
▪ این دستگاه اولین دستگاه كاربری است كه در رشته های مختلف بدنسازی كاربرد دارد و می تواند انقباضات ایزوكنیتك را ایجاد كند و در هر حركتی وقتی فرد وزنه به دست می گیرد، زاویه آرنج او تغییر پیدا می كند و دستگاه من، او را قادر می سازد تا در زوایای مختلف هنگام حركت یك نیرو ایجاد كند، ولی دستگاه های رایج این ویژگی را ندارند. این دستگاه در باز پروری پس از آسیب های ورزشی كاربرد دارد.
● پس از اعمال جراحی و در فیزیوتراپی هم در دیگر افرادی كه دچار آسیب شده اند، می توان از آن استفاده كرد؟
▪ در فیزیوتراپی و عمل جراحی زانو و مفاصل برای بازتوانی می توان از آن استفاده كرد تا به مفاصل فشار وارد نشود و فقط عضلات در آن كار كنند.
● دستگاه تولید و تنظیم فشار در سیال چه قابلیتی را برای افراد فراهم می كند؟
▪ وقتی فردی برای غواصی زیر آب قرار می گیرد، در هر ۳۳ پا ۱۰ تا ۱۲ متر پائین می رود و بر اثر آن یك اتمسفر فشار به بدنش وارد می شود. خیلی از افراد برای غواصی كردن به دریا دسترسی ندارند، ولی دستگاهی كه من ساخته ام یك محفظه استوانه ای شكل با ارتفاع سه متر و شعاع دو متر است. غواص وارد این محفظه می شود، محفظه پر از آب است و فشار آن شبیه سازی شده است. از این دستگاه می شود برای انجام خیلی از آموزش ها و تمرینات غواصی در مناطق دور از دریا استفاده كرد. همچنین در كارهای پژوهشی كه روی گیاهان در اعماق مختلف باید كار كرد، می شود از این دستگاه استفاده كرد و به لحاظ فیزیولوژیك تحقیقات لازم را انجام داد.
● دستگاه تقویت و هماهنگی عضلات در تكنیك شوت مستقیم و رو پا در فوتبال چه فوایدی دارد؟
▪ این دستگاه در بدنسازی فوتبالیست ها كاربرد دارد. این دستگاه شبیه پای انسان است. به پا وصل می شود و در سه مفصل ران، زانو و مچ پا هنگام حركت تغییرات زاویه را كنترل می كند. با استفاده از این دستگاه آموزش زوایای صحیح شوت در فوتبال برای فرد جا می افتد و برای علاقه مندان به فوتبال و افرادی كه قصد دارند به صورت حرفه ای این رشته را دنبال كنند، بسیار مفید است.
● چقدر برای ساخت هر دستگاه وقت گذاشتید؟
▪ روی دستگاه اول هشت ماه كار كردم ولی هر سه را در طول یك سال و نیم به ثمر رساندم و روزی پنج ساعت هم كار می كردم. چون ایده، سر منشأ و استارت همه از لحاظ سیستماتیك یكی بود.
● برای مطالعه و تهیه منابع علمی چه می كردید؟
▪ در دومین طرح از برادرم برای بخش های نرم افزاری دستگاه كمك گرفتم و برای كنترل دستگاه از آن استفاده كردم. به خاطر این كه در دبیرستان در رشته ریاضی فیزیك تحصیل كرده بودم، ایده و مبنای اصلی دستگاه را از مسائل فیزیك كه با آن آشنا بودم، گرفتم. دستگاه ساخت من پیچیده نیست، مهم طرح دستگاه بود و این كه چطور كار كند.
با چند تن از دوستانم مشورت كردم ولی می دانید كه در زمینه اختراع نمی شود، مشورت هم كرد و به این علت بعضی از سؤال ها را به صورت كلی از افرادی كه در رشته های مهندسی وارد بودند، می پرسیدم.
● دستگاه های شما برای اولین بار در دنیا اختراع شده است؟
▪ اولین دستگاه بله، دومی باید نمونه اش باشد و دستگاه سوم را هم شنیده ام كه مورد مشابه داشته است.
● برای تحقق ایده های دیگر چه كرده اید؟
▪ روی یكی، دو موضوع در حال كار كردن هستم ولی متأسفانه حمایت نیست و چون باید به صورت شخصی هزینه ها را پرداخت كرد، كار خیلی كندتر پیش می رود.
● پیشنهادی از خارج كشور داشتید؟
▪ پیشنهاداتی برای ساخت و فروش بود، ولی چون اختراعات من ثبت بین المللی نشده است، امكان این كه از آنها كپی برداری شود، وجود دارد و مشكل ما این است كه برای ثبت بین المللی هر اختراع باید ۱۴ میلیون تومان هزینه كرد.
● از داخل كشور پیشنهاد داشتید؟
▪ چند پیشنهاد بود كه مناسب نبودند.
● با توجه به این كه امكان تولید دستگاه هایتان تاكنون پیش نیامده برای به هدف رسیدن ایده ها چه می كنید؟
▪ هر كسی به علت علاقه ای كه دارد تا جایی پیش می رود، من هم همین طور، ولی حركت در مسیر ابداع و اختراع بدون حمایت امكان پذیر نیست. به همین خاطر روی طرح هایی كار می كنم كه كم هزینه باشد و بتوان بازار خوب تر و عمومی تری برای آن یافت. من چون سرمایه ندارم باید دنبال طرح هایی باشم كه هزینه كمتری نیاز داشته باشد.
● چه خواسته ای دارید؟
▪ متأسفانه به كار علمی بها داده نمی شود، موفقیت های این چنینی و بین المللی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بی اهمیت است. باید برای مخترعان در كشور جایگاه بالاتری قائل شوند.
● چه ارتباطی میان رشته ریاضی فیزیك و تربیت بدنی وجود دارد كه آن را انتخاب كردید؟
▪ از چهار سالگی شنا كار می كردم. در زمینه واترپلو هم به صورت حرفه ای كار كرده ام. سال دوم دبیرستان می خواستم به هنرستان تربیت بدنی بروم، ولی خانواده و مدیر مدرسه مان مخالفت كردند. سال اول كه كنكور دادم رشته مهندسی نرم افزار قبول شدم ولی علاقه زیادی به تربیت بدنی داشتم. تنها چیزی كه باعث موفقیت من شد دید وسیعی بود كه در فیزیك و ریاضی داشتم و توانستم به تحلیل حركت بدن و به اساس قوانین فیزیك بپردازم.

نسرین زارعی

مصاحبه : روزنامه ايران

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد