PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نجات از قطع عضو با پانسمان بیواكتیو

ØÑтRдŁ§
21st October 2009, 05:21 PM
حاصل ۱۵ سال تلاش شبانه روزی در عرصه تحقیق با پنج ثبت بین المللی اختراع به بار نشست و سهیلا سلحشور كردستانی متخصص بیوشیمی را به راه تولید و عرضه دانش كشاند؛ تولیداتی كه هر كدام می تواند امید به بهبودی و نجات را در دل بیماران زنده نگه دارد.
سلحشور با تمام سختی هایی كه در عرصه پژوهش بر دوش كشیده است، اكنون نیز از پای ننشسته و توانسته است در عرصه رقابت گوی سبقت را از دیگران برباید و علاوه بر كسب جایزه برتر جشنواره شیخ بهایی و خوارزمی، جایزه نوآوری و شكوفایی بنیاد ملی نخبگان را در سطح یك از آن خود كند.حرف های این زن توانمند در جایگاه یك استاد دانشگاه، یك پژوهشگر موفق، یك كارآفرین نمونه و مادری خستگی ناپذیر خواندنی است.
● از تحصیلاتتان بگویید.
▪ بطور كلی تحصیلات من در خارج از ایران بوده است.
● چطور شد كه به ایران برگشتید؟
▪ ۱۵ سال پیش به ایران برگشتم. هدفم خدمت كردن به كشورم بود. در آن زمان از متخصصان ایرانی كه در خارج از كشور بودند، دعوت شد تا به كشور برگردند. من هم در همان زمان به ایران برگشتم.
● پس از بازگشت از كجا شروع كردید؟
▪ در دانشگاه صنعتی امیركبیر به عنوان عضو هیئت علمی استخدام شدم و الان هم در دانشكده مهندسی پزشكی مشغول به فعالیت هستم.
● در زمینه پژوهش چگونه آغاز بكار كردید؟
▪ به دنبال یك پروسه تحقیقاتی طولانی برای یك دسته از بیوپلیمرهای طبیعی و كاربرد آن در پزشكی بودم كه ۱۵ سال كار تحقیقاتی روی آن انجام دادم و نتایجش منجر به اخذ پنج ثبت اختراع بین المللی شد.
● پروسه تحقیقاتی شما از چه سالی و با تولید چه محصولی آغاز به كار كرد؟
▪ سال ۱۳۸۳ بود كه این پروسه تحقیقاتی را به شكل تولید در كشور آغاز كردیم كه شامل محصولات مختلف برای روش های نوین ترمیم زخم برای اولین بار در ایران بود. ثبت اختراع ما برای پانسمان نوین در دنیا است كه می تواند مورد استفاده همه اقشار مردم باشد و برای اولین بار است كه در ایران و خاورمیانه تولید آن صورت می گیرد.
● اختراعات دیگرتان مربوط به چه بود؟
▪ یك دسته از بندآورنده های خونریزی كه انواع آن را ابداع و تولید كردیم اختراع دیگر ما بود كه توانایی بند آوردن خونریزی های وریدی و شریانی را كه خیلی شدید است دارد. برای تولید این بندآورنده از چند فناوری بهره برده ایم. یكی دیگر از اختراعات ما مربوط به تولید پانسمان بیواكتیو بود كه موجب ترمیم زخم، زخم های حاد عروقی، زخم بستر و زخم های دیابت می شود و علاوه بر این كه زخم ها را تا ۷۵ درصد ترمیم می كند، جای زخم كمی از خود باقی می گذارد. در بسیاری از موارد، افرادی كه زخم دیابت یا عفونی داشته اند، با این پانسمان از قطع عضو نجات یافته اند. در واقع می توان گفت این پانسمان روش نوین درمان زخم در دنیا است.
● چه تفاوتی میان پانسمان های بیواكتیو شما با پانسمان هایی كه در دیگر كشورها تولید می شود، وجود دارد؟
▪ بیومواد و مواد تشكیل دهنده این پانسمان ها از مواد طبیعی دریایی است و برای اولین بار است كه در دنیا تولید می شود. البته پانسمان های مشابه با آنچه كه ما تولید می كنیم در اروپا و امریكا وجود دارد.
● آیا برای هر نوع زخم یك پانسمان خاص تولید كرده اید؟
▪ انواع پانسمان ها را برای هر نوع زخم، سوختگی و محلول شست وشوی آنها، زخم های دیابت، زخم های عمیق و بستر تولید می كنیم. در مجموع می شود گفت ۱۴ تا ۱۵ نوع مختلف از انواع پانسمان را طراحی و مهندسی كرده ایم كه می تواند بر پایه انواع زخم ها مورد استفاده قرار گیرد.
● آیا تكنولوژی خاصی در ساخت این پانسمان ها به كار برده اید؟
▪ بله، از چند تكنولوژی نوین استفاده كرده ایم. از تكنولوژی نانو بهره زیادی برده ایم كه كارایی این پانسمان ها به خاطر آن بالا رفته است و باعث شده چند نوع مختلف از پانسمان مؤثر در اختیار مردم قرار گیرد.
● پودر بندآورنده خونریزی چه كمكی به بیماران می كند؟
▪ پودر بندآورنده خونریزی را برای خونریزی های شدید، جراحی، بیماران هموفیلی، افرادی كه انعقاد خونشان با مشكل مواجه است و كلیه كسانی كه دچار حوادث می شوند، با تكنولوژی نانو تولید كرده ایم، البته پدهای بندآورنده خونریزی هم ساخته ایم كه برای خونریزی های وریدی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین تامپون های خاص را برای انواع خونریزی مزمن، بینی و دندان طراحی كرده ایم كه برای همه مردم و بیماران هموفیلی كاربرد دارد.
● اكنون در حال انجام چه كاری هستید؟
▪ روی محصولات جدیدی كه در كشور نیست، در حال كار هستیم. این محصولات همه منحصر به فرد هستند.
● با چه مشكلاتی روبه رو بودید؟
▪ مشكلاتی كه برای تحقیق در دانشگاه وجود دارد، مشكلات عام تمام محققان است. من معتقدم باید بودجه ای كافی برای تحقیقات بنیادی و كاربردی تخصیص داده شود و نظارت كافی برای خوب هزینه شدن آن وجود داشته باشد. البته این تفكر را كه بودجه ای بی انتها باید به تحقیقات داده شود، قبول ندارم. به خاطر مشكلاتی كه در راهم وجود داشت، فعالیت هایم را در بخش خصوصی متمركز كردم، چون بودجه تحقیقاتی كافی در اختیار من نبود و در بخش خصوصی می توانستم با سرعت و شدت بیشتری تحقیقاتم را جلو ببرم.
مشكل عمده ای كه گریبانگیر محققان است نبود بودجه كافی است كه امیدوارم با توجه به افق های جدیدی كه ترسیم شده است، این مشكل مرتفع شود.
● با چه مشكلاتی دست و پنجه نرم كردید و از خاستگاه آكادمیك به تولید رسیدید؟
▪ موانع زیادی در برابر تولید وجود دارد. این مشكلات اعم از واردات بی رویه، قیمت های زیاد و تعرفه پائین واردات است كه كمر تولید كننده داخلی را می شكند. از طرف دیگر حمایت هایی كه گفته می شود به شكل مؤثر برای تولیدكننده اعمال نمی شود. در همه جای دنیا به شركت های با فناوری بالا امتیازات خاصی داده می شود، ولی در ایران این گونه نیست و متأسفانه تحت عناوین مختلف مالیات فروش، عوارض و ‎... از این شركت ها گرفته می شود كه برای شركت های تازه تأسیس می تواند مشكلات زیادی را به وجود آورد. بنابراین می بینید كه كار تولیدی در كشور ما با این شرایط بسیار سخت و دشوار است. امیدوارم برای شركت هایی با فناوری جدید و تكنولوژی بالا، تسهیلاتی بدون سود گزاف قائل شوند و مالیات ها به صورت واقعی كاهش یابد.
● در جشنواره شیخ بهایی رتبه اول را به دست آوردید، كدام یك از طرح ها را شركت داده بودید؟
▪ با پانسمان زخم و بندآورنده خونریزی شركت كردیم. در این جشنواره علاوه بر این كه جایزه اول به ما داده شد، محقق برتر نیز شناخته شدیم. در جشنواره شیخ بهایی رتبه برتر را از آن خود كردیم و به خاطر این برتری جایزه نوآوری و شكوفایی بنیاد ملی نخبگان را در سطح یك كسب كردیم.
● صبح ها از چه ساعتی شروع به فعالیت می كنید؟
▪ روز را خیلی زود شروع می كنم. تابستان ها روز من زودتر شروع می شود و در زمستان كمی دیرتر ولی بطور كلی باید بگویم كه از ساعت پنج و نیم صبح آماده كارم هستم و برای انجام آن از خانه خارج شده و به دفتر كارم می روم. وسط روز وقتی برای استراحت و ناهار ندارم و تا ساعت شش عصر درگیر كارها به صورت مستمر هستم.
● چند فرزند دارید؟
▪ دو فرزند دارم كه سال هاست از ساعت شش و هفت عصر به بعد به آنها می پردازم و در این زمان است كه كارهای خانه را هم انجام می دهم. اكثراً آخر شب به جست وجو و مطالعات دیگر در خانه مشغول هستم.
● چگونه بین كار و زندگی تعادل ایجاد می كنید؟
▪ ایجاد تعادل دشوار است و تنها در تئوری می شود از تعادل حرف زد، ولی در عمل ایجاد تعادل دشوار است.
متأسفانه زنانی كه درگیر كارهای اجتماعی هستند دچار این نقیصه می شوند كه بطور كامل نمی توانند مثل یك خانم خانه دار به رتق و فتق امور خانه خود برسند، زیرا نمی شود دو كار را با هم انجام داد و همیشه یكی از آنها در معرض آسیب قرار دارد. گاهی لازم بود كه با بچه ها بیشتر باشم و این باعث شده بسیاری از كارهای دانشگاهی-تحقیقاتی لطمه ببیند و گاهی پروژه خاص كاری بوده كه تمام توجه من را جلب می كرده و این باعث شده توجهم به فرزندانم كمتر شود.زنان شاغل همیشه دچار این بحران روحی عظیم هستند و احساس سرزنش درونی هم خواهند داشت. امیدوارم بتوانم وقتی و زمانی را كه برای فرزندانم نگذاشته ام، برای نوه هایم بگذارم، اما باید بگویم سعی كرده ام تا آنجا كه ممكن است به قیمت فشار آوردن به خودم، هر دو كار را انجام دهم. اعتقاد دارم زنانی مثل من فشاری چند برابر یك مرد را تحمل می كنند.

سمیه صیادی فر

مصاحبه : روزنامه ايران

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد