PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كار گروهی موانع پژوهش را كاهش می دهد

ØÑтRдŁ§
21st October 2009, 05:15 PM
لطفا خود را برای خوانندگان معرفی نمایید.
من علی قنبری متولد سال ۱۳۶۴ و در حال حاضر دانشجوی كارشناسی عمران در دانشگاه آزاد كرمانشاه هستم.اینجانب تا كنون دو اختراع را ثبت نموده و دو اختراع دیگر را نیز در حال ثبت دارم همچنین موفق به نگارش یك مقاله علمی گردیده ام.
لطفا به صورت كلی اختراعات خود را برای خوانندگان شرح دهید؟
یكی از مواردی كه موفق به اختراع آن شده ام دستگاهی سه منظور است .این دستگاه به صورت آنی كار شیب سنج،زاویه سنج و تراز یاب را انجام می دهد .یعنی در عین اینكه شیب و زاویه را اندازه می گیرد می تواند تراز بودن یا نبودن را نیز نشان دهد.آنی بودن این سه كار از خصلتهای ویژه دستگاه اختراع شده است.
دستگاه دومی كه آن را اختراع نموده ام تراز یاب لیزری خودكار می باشد .این دستگاه ماهیتی خودكار دارد و نیاز به قرار دادن حباب و دیگر ابزارهای موجود بر روی تزار نیست.در اینجا لیزر می تواند به راحتی تراز بودن یا نبودن را تشخیص و نشان دهد.این اختراع كاربردی صنعتی دارد و در توربینهای نیرو نیز می‌توان از آن استفاده نمود.
به عنوان یك مخترع انتظار شما از مسئولین كشور چیست؟
قبل از اینكه به این سوال پاسخ بدهم لازم است به نكته ای اشاره نمایم.اینكه ما در خصوص ارتباطات خود با مسئولین استانداری و همچنین بانك صنعت و معدن جهت گرفتن وام ارتباط داریم . در این خصوص نیز مساعدتهایی انجام گرفته است،اما با این وجود دامنه فعالیتهای مخترعین بسیار گسترده است.مخترعین مولد ایده های نو هستند وباید از این ایده ها به بهترین وجه ممكن حمایت شود.ثبت یك طرح نو نباید احتیاج به رابطه داشته باشد .ما در استان خودمان یعنی رمانشاه،جوانان بسیاری را داریم كه در راه اختراع گام برداشته و واقعا ایده ها و طرح های نویی را خلق نموده‌اند اما هنوز حمایتهای لازم و كافی از آنها صورت نمی‌گیرد.البته شكل گیری بنیاد ملی نخبگان در این خصوص موثر بوده است اما مخترعین باید اصلی ترین اعضای این بنیاد باشند زیرا ایده آنها در كشور كاربرد داشته و سبب رشد بین المللی كشور ما خواهد شد.
البته در خصوص اختراعات و نحوه ثبت آنها در كشور نیز موانعی وجود دارد كه لازم است اشاره ای كوتاه به آنها داشته باشیم.همان گونه كه می دانیم خوشبختانه در كشور ما تعداد اختراعات زیاد است.این تعداد زیاد اختراعات بوروكراسی ویژه ای را می طلبد كه مطابق آن بتوانیم بر موانع اداری فائق آمده و اختراع خود را در اسرع زمان ثبت نماییم.اما موانع اداری موجود مانع از این مسئله می شود.شاید در این خصوص لازم باشد تسهیلات ویژه ای برای مخترعان در نظر گرفته شود.هم اكنون مخترعی كه از شهرستان جهت ثبت اختراع خود به تهران می آید با مشكل زمان روبه روست زیرا باید سیكل اداری موجود را طی نماید.در این خصوص پپیشنهاد می شود كه شعبات مختلفی در مراكز استانها به وجود آید تا مخترعین بومی بتوانند با خیالی آسوده تر و به دور از موانع اداری موجود پروسه ثبت اختراعات خود را پیگیری نمایند.
آیا به نظر شما استعداد جوانان ایرانی با استعداد جوانان دیگر كشورهایی كه به لحاظ صنعتی و علمی پیشرفته هستند متفاوت است؟
بنده نه تنها به عنوان یك ایرانی،بلكه به عنوان فردی كه با اختراعات متعدد سروكار داشته و آنها را از نزدیك مشاهده نموده ام با كمال قاطعیت می گویم كه استعداد جوانان ایرانی در جهان منحصر به فرد است.ما در هر زمینه ای از علم و اختراع حرف برای گفتن داریم.من مشاهده نموده ام كه چه استعدادهایی در جای جای استان و كشور ما وجود دارند.اما این استعدادها باید با پشتكار و مساعدت سازمانهای مربوطه همراه باشند.متاسفانه ساختار و سیستم آموزشی ما پاسخگوی این نیاز نیست و مخترع در اثرفراهم نبودن مساعدتهای لازم سرد می شود.
فاكتور “مدیریت”را در “اختراع”چگونه ارزیابی می كنید و اساس رابطه میان این دو را چگونه ترسیم می كنید؟
واقعیت امر این است كه این دو با یكدیگر رابطه ای مستقیم دارند و اگر مدیریت خوب در زمینه اختراع و فناوری به عینیت نرسد شاهد ابتر ماندن استعدادها و طرحها خواهیم بود.البته در این سالها تلاشهای خوبی جهت به فعلیت رساندن این استعدادها و رسیدگی به نخبگان صورت گرفته است .با این وجود به نظر من لازم است خود مخترعین نیز در این خصوص وارد عمل شوند.به عنوان مثال ما در كرمانشاه و در قالب حركتی خودجوش انجمن مخترعین این استان را تشكیل داده و گرد هم آمده ایم.در هر صورت ما امیدوار هستیم مسئولین نیز به نیازهای مخترعین توجه بیشتری داشته و حمایت بیشتری از آنها كنند.
به عنوان یك مخترع برای افرادی كه در ابتدای راه اختراع و نوآوری هستند چه پیامی دارید؟
نخسین پیام من این است كه در ابتدای راه،طرح خود را مشخص نموده و به صورتی هدفمند جهت كار بر روی آن اقدام نمایند.آنها در این خصوص می توانند به مراكز مشاوره موجود در سازمانهای رسمی مربوط به اختراعات اشاره نمایند .توصیه دیگر من این است كه به دلیل كثرت اختراعات قبل از ثبت طرح خود از آن سخنی نگویند زیرا متاسفانه در فضای متكثر اختراعات ممكن است سرقت اختراعات نیز رخ دهد.این نقطه آسیبی است كه باید برطرف شود.
در نهایت نیز به دوستانی كه به تازگی در زمینه اختراع وارد شده و به فعالیت می پردازند می گویم كه “كارجمعی”در اختراع به مراتب بهتر از كار فردی است.آنها می توانند به صور خودجوش اجتماعاتی تشكیل دهند و در آن نسبت به موانع موجود بر سر راه ثبت اختراعات یا موارد مشابه آگاه شوند و در سایه ار جمعی این موانع را برطرف سازند.فراموش نكنیم كه كارگروهی موانع اختراع را كمتر می سازد.
با تشكر از شما كه در این گفتگو شركت كردید
من هم از شما متشكرم

مصاحبه : روزنامه رسالت (www.resalat-news.com)

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد