PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله مادربوردها از چه سخن می گویند

آبجی
13th October 2009, 01:22 PM
تغییرات شگرفی در بازار آتی مادربورد صورت خواهد گرفت چراکه همین هفته هاست که مدل های نوبرانه خاندان Intel Core i5 روانه بازار مصرف شوند و بدیهی است که در این گیرودار، بازار جذابی برای مادربورد فراهم خواهد شد. پیش از این گفته بودم که پردازنده های جدید نسل Intel Core i هر یک ساز خود را می زنند. هنوز تکلیف مدل های Core i3 با سوکت ها به صراحت مشخص نشده است. مدل های Core i5 از سوکت LGA-1156 و مدل های
Core i7 از سوکت 1366- LGA پشتیبانی می کنند و به احتمال زیاد مدل های اشرافی Core i9 نیز براساس همین سوکت روانه بازار می شوند.
در آن سوی بازار نیز عرضه مادربوردی سازگار با AMD Phenom II که به صورت کامل از سوکت AM3 و نسل حافظه DDR3 پشتیبانی می کنند، رونق بیشتری خواهند یافت. به نظر می رسد بازار مادربورد به دلیل تنوع پردازنده های آتی با جهش شیرینی در میزان ابتیاع مواجه خواهد شد. از میان پردازنده های جدید Intel تنها دو سه مدل از خاندان Core i7 در بازار توزیع شده که باب میل کاربلدهای حرفه ای است و دخلی به بازار مصرف کنندگان اقتصادی ندارد. گفته می شود قیمت پردازنده های Core i5 نیز از 200 هزار تومان کمتر نخواهد بود و مادربوردی سازگار با آن نیز کمتر از 160 هزار تومان قیمت نخواهد داشت. از این رو عرضه این مدل ها نیز تغییر عمده ای در بازار اصلی مصرف ایجاد نخواهد کرد. پس بهتر است انتظار برای دستیابی به مادربوردی جدیدتر را بی خیال شوید و اگر قصد خرید دارید، دنبال کار خود را بگیرید که از آتش Intel تا مدت ها آبی گرم نخواهد شد. مادربوردی سازگار با سوکت AM3 آنقدری که خلق الله نیاز دارند در بازار توزیع شده است اما قیمت آن برای بازار اقتصادی تا اطلاع ثانوی صرفه ندارد. در این برهه خرید مادربوردی سازگار با سوکت AM3 را توصیه می کنم. می توان در ابتدای امر از پردازنده های ارزان قیمت سازگار با سوکت AM2+ استفاده کرد و پس از یکی دوسال و البته در موقع لزوم آن را با یکی از مدل های AM3 جایگزین ساخت و از صرف هزینه برای خرید مادربورد جدید پرهیز کرد. قیمت مادربورد معمول بازار چندان تغییر نکرده و تا پیش از عرضه مدل های جدیدتر همچنان ثابت خواهد ماند. هر چند در انتخاب با محدودیت هایی مواجه خواهید شد.
حافظه RAM
قرار بود که قیمت حافظه های DDR2 افزایش پیدا کند که کرده است. این را به خاطر داشته باشید که از افزایش دو هزار تومانی قیمت حافظه در بازار چنان صحبت می شود که انگاری عالم دگرگون شده است اما شرایط بازار حافظه وخیم تر از اینهاست و انگاری دوران گذار از نسل DDR2 به DDR3 آغاز شده است. هنگامی که کاهش قیمت قطعات DDR3 همزمان با افزایش قیمت DDR2 صورت می گیرد شاخک ها را باید تیز کرد. پیش از این گفته بودم در دوران گذار افزایش قیمت ها صوری است و به سیاست های شرکت های اصلی در سوق خریداران نسل قدیمی (مانند DDR2) به مدل های جدیدتر (مانند DDR3) وابسته است. فردا در این باره سخن خواهم گفت.
راستش را بخواهید قیمت قطعات DDR3 قدری تیز است و به شخصه جرات نمی کنم سراغ آنها را بگیرم. امید دارم همزمان با پایان شهریورماه یا حداکثر در اواسط مهرماه شاهد افت قیمت درست و درمونی در قطعات DDR3 باشیم که خواهیم بود.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد