PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله درایوهای نوری را دریابید

آبجی
13th October 2009, 12:04 PM
وادی درایوهای نوری در چند سال اخیر همچون مردابی راکد و ساکن بوده و تحولات جدیدی را صرف نظر از تکنولوژی های تجاری و نه چندان دلچسب Blueray و HD-DVD به چشم ندیده است. البته بی انصافی است اگر بی خیال برخی از تکنولوژی های حاشیه ای اما جذاب شویم. به عنوان مثال تکنولوژی های حکاکی تصویر روی دیسک های نوری که LightScribe و LabelFlash خوانده می شوند بیش از تکنولوژی کارآمد دیسک های دولایه مورد استقبال قرار گرفته اند. علی ایحال آنچه کاربر از درایوهای نوری طلب می کند بسی ساده است. می خواهد دیسک های نوری بدون اشکال خوانده شده و داده های بدون خطا ثبت شوند. همچنین دریافت پشتیبانی فنی (نرم افزاری) از سوی سازنده درایوهای قدیمی موجب امتنان خواهد بود.
دیسک های نوری سریع
چنانچه درایو نوری دی وی دی رایتر خود را سه، چهار سال پیش خریداری کرده باشید، حتم دارم از سرعت x8 تا حداکثر x16 پشتیبانی می کند. همچنین اگر دستگاه خود را با هوشمندی تهیه کرده باشید حتم دارم از تکنولوژی دیسک های دولایه نیز پشتیبانی خواهد کرد اما پشتیبانی از تکنولوژی LightScribe در آن زمان چندان معمول نبود و هم اکنون هم خیلی رایج نیست. تفاوت مدل های جدید با نمونه های قدیمی تر اغلب در افزایش سرعت درایوها تا x22 خلاصه می شود. از این رو اصلاً فکر نکنید دستگاه های جدید چیز دیگری هستند و از جریان تکنولوژی روز عقب افتاده اید که اینچنین نیست. جالب تر اینکه بسیاری از درایوهای نوری قدیمی و نیز پخش کننده تصویری دی وی دی پلیر در بهترین حالت از سرعت x8 پشتیبانی می کنند و اغلب قادر به خواندن دیسک هایی که با سرعتی بیش از x8 تهیه شده اند، نیستند. از این رو هنگام تهیه دیسک نوری دی وی دی حداکثر سرعت را روی x8 تنظیم کنید. اگر از دیسکی که تهیه می کنید، خودتان استفاده می کنید، از حداکثر سرعت استفاده کنید و حالش را ببرید.
مورد بعدی مربوط می شود به کیفیت نازل بسیاری از دیسک های جدید دی وی دی که از سرعت های بیش از x8 و x12 پشتیبانی نمی کنند. مشکل این دیسک ها در مواد اولیه آنهاست که آنچنان که باید کیفیت ندارد.
در خرید این محصولات دقت روا دارید. علت سوختن بسیاری از دیسک های دی وی دی را در درایو نوری جست وجو نکنید که مشکل در بطن دیسک ها نهفته است. حکایت سازندگان بسیاری از دیسک های دی وی دی شبیه حکایت نغز و معروف شیرفروشی است که همی آب در شیر کردی و بر مردمان قالب کردی در نهایت گرفتار سیلابی شد که خود گردآورده بود.
قیمت دیسک های دی وی دی
پس از گسترش بحران مالی در گستره جهانی و کاهش خریدار نقد، قیمت مواد اولیه رویه صعودی پیدا کرده است. پلی کربنات از جمله موادی است که بیش از چهار پنجم دیسک های دی وی دی و سی دی را تشکیل می دهد. از این رو بدیهی بود که قیمت دیسک های نوری افزایش پیدا خواهد کرد که از چهار، پنج هفته پیش چنین شده است.
در حال حاضر ارزان ترین دیسک نوری از نوع DVD-R بین 260 تا 280 تومان قیمت دارد. گونه های فاخر نیز بین 390 تا 412 تومان قیمت دارند. خرید بسته های 10 یا 25 عددی همراه با تخفیف مختصری خواهد بود. همین دو، سه روز پیش یک بسته 50 عددی DVD-R از شرکت Princo را به مبلغ 12 هزار تومان خریداری کردم که می شود240 تومان برای هر دیسک دی وی دی و فکر نمی کنم این قیمت ها تا پایان ماه مبارک کاهش یابد. مجبور به خرید این تعداد بودم اما اگر نیاز فوری ندارید اندکی صبر پیشه کنید تا مهرماه برسد. شاید قیمت ها شکسته شود.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد