PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كمك به دوستان براي پروژه تخصصي

Akhsham
2nd September 2009, 08:23 PM
از اعضاي محترم هركس سئوالي در مورد پروژه پايانيش داره اينجا بگه تا توسط دوستانتون تا حد امكان جواب داده بشه ;)

madmood
5th September 2009, 10:20 PM
از اعضاي محترم هركس سئوالي در مورد پروژه پايانيش داره اينجا بگه تا توسط دوستانتون تا حد امكان جواب داده بشه ;)

سلام
من در مورد تحلیل شاسی دوچرخه یه پروژه برداشتم!می خواستم بپرسم تو تحلیل نیرو های وارد بر اون می تونین کمکم کنین؟!؟!
ممنون
در پناه حق

hossien
6th September 2009, 11:31 AM
سلام
من در مورد تحلیل شاسی دوچرخه یه پروژه برداشتم!می خواستم بپرسم تو تحلیل نیرو های وارد بر اون می تونین کمکم کنین؟!؟!
ممنون
در پناه حق
سلام
شما در چه برنامه ای می خواهین تحلیل و آنالیز کنید. یا شما می خواهین به طور تئوری مسئله را تحلیل کنید و چه نوع شاسی دوچرخه ای اگر می تونید عکس اون را بزارید چون انواع شاسی ها وجود دارد

madmood
6th September 2009, 09:52 PM
سلام
شما در چه برنامه ای می خواهین تحلیل و آنالیز کنید. یا شما می خواهین به طور تئوری مسئله را تحلیل کنید و چه نوع شاسی دوچرخه ای اگر می تونید عکس اون را بزارید چون انواع شاسی ها وجود دارد

سلام
با نرم افزار انسیس!!!
شاسی دوچرخه معمولی!!!
به صورت تئوری هم می خوام تحلیلش کنم!!!!
ممنون.

madmood
8th September 2009, 04:51 PM
سلام
نمی دونم سوال من اینقدر سخته که کسی جوابمو نمی ده یا از آسونی کسی کلاسش نمی گیره کخ جواب بده!؟؟!؟هاااااااااا؟!؟!؟
خوب من نمی دونم!!!ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیبه!!!!
در پناه حق

hossien
9th September 2009, 11:53 AM
من انسیس کار نکردم اما با سالید میشه انجام دارد و تحلیل کرد . پیشنهاد می کنم در سایت های خارجی یک سرچ کنید ببیند هست یا مشابه اون هست یا نه.
فک کنم شما فرمودید پروژه پایانی تون هست در نتیجه می تونید به راحتی و با مشکلات و به سختی {big green}انسیس را یاد بگیرین و پروژه تون را انجام بدین .
من از دوستانم می پرسم اگر بلد بودن راه و زوش رو می پرسم در اینجا وارد می کنم که هم شما و هم سایرین استفاده کنن.

madmood
9th September 2009, 03:44 PM
من انسیس کار نکردم اما با سالید میشه انجام دارد و تحلیل کرد . پیشنهاد می کنم در سایت های خارجی یک سرچ کنید ببیند هست یا مشابه اون هست یا نه.
فک کنم شما فرمودید پروژه پایانی تون هست در نتیجه می تونید به راحتی و با مشکلات و به سختی {big green}انسیس را یاد بگیرین و پروژه تون را انجام بدین .
من از دوستانم می پرسم اگر بلد بودن راه و زوش رو می پرسم در اینجا وارد می کنم که هم شما و هم سایرین استفاده کنن.

سلام
بازم ممنون.من تقریباً با انسیس مشکلی ندارم!!! بیشتر مشکلم سره اینه که اگه شخصی به وزن f بشینه روی شاسی چه نیروهایی به بقیه جاها وارد میشه!!!
با سالید طراحی کردم!! ولی عنوانش با انسیسه!!!!
چیزه خاصی پیدا نکردم!!!در مورده خرپاها چرا با راه حل بود ولی دوچرخه نه!!!!
بازم ممنون
در پناه حق

Akhsham
9th September 2009, 09:12 PM
سلام
بازم ممنون.من تقریباً با انسیس مشکلی ندارم!!! بیشتر مشکلم سره اینه که اگه شخصی به وزن f بشینه روی شاسی چه نیروهایی به بقیه جاها وارد میشه!!!
با سالید طراحی کردم!! ولی عنوانش با انسیسه!!!!
چیزه خاصی پیدا نکردم!!!در مورده خرپاها چرا با راه حل بود ولی دوچرخه نه!!!!
بازم ممنون
در پناه حق

اين لينك به دردتون ميخوره...اگه به واحد اينترنتي دانشگاهتون دسترسي داريد ميتونين به راحتي از اين ژورنال صفحات 105 تا 114 استفاده كنين...اگر هم نداريد سايتش پوليه...
فكر ميكنم اگه نمونه كار شده بگرديد راحت تريد...نمونه هاي زيادي از قطعات ماشين آلات و ... به صورت آماده هست.

لينك (https://commerce.metapress.com/content/g7475754l6j26j14/resource-secured/?target=fulltext.pdf&sid=ohswyn55sjjqkj55bg51f455&sh=pep.metapress.com)

madmood
9th September 2009, 09:23 PM
سلام
یه چیزه دیگه!!!
کلاً یه مثال از دوچرخه حل شده هست که اونم نیروی صندلی 600 نیوتن و نیروی رکاب 200 نیوتن!!! حالا بر چه اساسی این جوریه نمی دونم؟!؟!؟!
منظورمو متوجه می شید؟!؟!؟ منظورم اینه که اگه شخصی رو صندلی بشینه حالا با هر وزنی تحلیله نیروییشون چی جوری میشه!!!
بازم ممنون
در پناه حق

Akhsham
9th September 2009, 09:52 PM
سلام
یه چیزه دیگه!!!
کلاً یه مثال از دوچرخه حل شده هست که اونم نیروی صندلی 600 نیوتن و نیروی رکاب 200 نیوتن!!! حالا بر چه اساسی این جوریه نمی دونم؟!؟!؟!
منظورمو متوجه می شید؟!؟!؟ منظورم اینه که اگه شخصی رو صندلی بشینه حالا با هر وزنی تحلیله نیروییشون چی جوری میشه!!!
بازم ممنون
در پناه حق
خوب آقا محمود وقتي كسي رو دوچرخه ميشينه به ركاب نيروي خيلي كمي وارد ميشه...نيرويي كه شما با كف پاتون براي حفظ تعادل وارد ميكنين...نيروي وزن شما رو زين تحمل ميكنه...اگه استادتون در اين مورد ديتيلي نداده پيشنهاد ميكنم سواره دوچرخه شين و تخمين بزنين چند درصد وزنتون به ركاب و زين وارد ميشه...حتي اگه از من ميشنويد اين عمل رو تو پروژتون ذكر كنيد چون استادتون بي شك لذت خواهد برد.
يك توصيه اي هم كه دارم اينه كه اصلا وارد مقوله ركاب زدن نشيد(مگر اينكه خودتون علاقمند به اينكار باشيد)...استاتيكي تحليل كنين.

madmood
9th September 2009, 10:08 PM
طبق مثالی که حل شده یک سوم نیروی وزن به رکاب وارد می شه!!!!آیا این مقدار کمه!؟؟!؟!
مشکل من همینجاست!یعنی تخمین زدن اینکه چه مقدار نیرو به رکاب وارد میشه!!!؟!؟؟!؟؟
منم ترجیح می دم استاتیکی حل کنم!!!
و یه چیزه دیگه: اینکه شما می گین نیروی کمی وارد میشه ماله زمانیه که دنده سبک باشه!!!ولی اگه دوچرخه معمولی باشه همچین نیروی کمی هم لازم نداره!!!بلکه نیروی بیشتری هم می خواد!!!
بازم ممنون.

hossien
10th September 2009, 12:42 AM
شما اگه نیروی وزن رو به صورت متمرکز بر زین حساب کنید با وقتی که نیروی پاها رو روی رکاب و بخشی از نیروی دستها رو فرمان رو در نظر بگیرید متفاوته . ولی حالت راحتر اینه که نیروی وزن رو بصورت متمرکز بر روی زین و در حالت عمودی نسبت به افق در نظر بگیرید . در این حالت با توجه به اجزای دوچرخه نیروی رو میتونید در عضوها بدست بیارید . مثل محاسبه نیروی عضوها در مبحث قابها در استاتیک . بعد هم هر بخش رو از هم جدا کنید و نیروها رو بدست بیارید . البته شکل دوچرخه خیلی مهمه.

hossien
10th September 2009, 01:38 AM
سلام
در این مورد چند سایت پیدا کردم که تحلیل با انسیس کردن .
http://engr.bd.psu.edu/davej/classes/fea1_hw5b.html
http://www.3dportal.cn/discuz/redirect.php?tid=435180&goto=lastpost
http://www.scribd.com/doc/17447225/Ansys-Tutorial
http://www.docstoc.com/docs/2155971/Microsoft-PowerPoint---Ansys-Tutorial

madmood
10th September 2009, 03:15 AM
سلام
در این مورد چند سایت پیدا کردم که تحلیل با انسیس کردن .
http://engr.bd.psu.edu/davej/classes/fea1_hw5b.html
http://www.3dportal.cn/discuz/redirect.php?tid=435180&goto=lastpost
http://www.scribd.com/doc/17447225/ansys-tutorial
http://www.docstoc.com/docs/2155971/microsoft-powerpoint---ansys-tutorial

سلام
ممنون
فقط این سایتا دوتاشون باز نشد.یکی فیلتر بود یکی دیگم صفحش لود نشد.
و اینکه تازه رسیدیم به مشکل من!!!مشکله منم دقیقا همین جاست!!!یعنی تو تحلیل این که چه نیرویی به فرمان و رکاب شاسی وارد میشه هست!!!و اینکه آیا اینا گسترده هستن یا متمرکز؟!؟!؟!و ایا خود صندلی هم باید حساب بشه یا نه؟!؟!؟ و امثالهم!
بازم ممنون
در پناه حق

Akhsham
10th September 2009, 10:51 AM
سلام
ممنون
فقط این سایتا دوتاشون باز نشد.یکی فیلتر بود یکی دیگم صفحش لود نشد.
و اینکه تازه رسیدیم به مشکل من!!!مشکله منم دقیقا همین جاست!!!یعنی تو تحلیل این که چه نیرویی به فرمان و رکاب شاسی وارد میشه هست!!!و اینکه آیا اینا گسترده هستن یا متمرکز؟!؟!؟!و ایا خود صندلی هم باید حساب بشه یا نه؟!؟!؟ و امثالهم!
بازم ممنون
در پناه حق

محمود عزيز تا ميتوني مسئله رو راحت كن..

.http://njavan.com/forum/attachment.php?attachmentid=373&stc=1&d=1252565307

دو نيروي تكيه گاهي داريد...دو نيرو هم در جهت پايين در اثر وزن به فريم وارد ميشه...شما همون 600 و 200 نيوتن رو در نظر بگيريد.براي هر ركاب 100 نيوتن.

madmood
10th September 2009, 01:15 PM
سلام.آخه بر چه اساسی همچین مقداری بگیرم؟!؟!؟!
استادمون یه خورده گیره!!! اومدیمو از من پرسید اونوقت من چی بگم؟!؟!
یه چیزه دیگه وقتی یه طراحیو از سالید می بری به انسیس چرا اینقدر نود داره!؟؟!؟!تعداد نوداش(نقطه هاش) خیلی زیادن!!!!
و اینکه احیانا این شکل فرضیه دیگه!؟!؟ها؟!؟!؟
بازم ممنون.
در پناه حق

hossien
10th September 2009, 01:24 PM
اين لينك به دردتون ميخوره...اگه به واحد اينترنتي دانشگاهتون دسترسي داريد ميتونين به راحتي از اين ژورنال صفحات 105 تا 114 استفاده كنين...اگر هم نداريد سايتش پوليه...
فكر ميكنم اگه نمونه كار شده بگرديد راحت تريد...نمونه هاي زيادي از قطعات ماشين آلات و ... به صورت آماده هست.

لينك (https://commerce.metapress.com/content/g7475754l6j26j14/resource-secured/?target=fulltext.pdf&sid=ohswyn55sjjqkj55bg51f455&sh=pep.metapress.com)

سلام
آقا محمود براتون لینک دانلود این مقاله را گذاشتم تا از این مقاله استفاده کنید.
مقاله شما

http://ifile.it/301qim9 (http://ifile.it/301qim9)

یا

download (http://s29.ifile.it/301qim9/eu84/6193139/11.pdf)

این مقاله توضیح کامل در مورد سوالات شما داده است حتما در یافت کنید.

hossien
10th September 2009, 01:36 PM
http://engr.bd.psu.edu/davej/icons/bikefram.gif

http://www.mece.ualberta.ca/tutorials/ansys/BT/Bike/images/bicycle1.jpg

madmood
10th September 2009, 01:50 PM
سلام
بابت عکس ها هم ممنون.
می دونید مشکل من کجاست؟!؟!؟اینجاست که این ها فقط مثال هستن و حالت کلی و عمومیت ندارن!!!یعنی مثلا اگر شخصی 100 کیلویی رو دوچرخه بشینه بقیه نیروها چی میشه؟!؟!؟و امثالهم!!!!
می تونین حال کلیشو بگین!؟!؟
بازم ممنون
در پناه حق

hossien
10th September 2009, 02:59 PM
تو اون مقاله نیروها را روی پدال ، زین و فرمان که تشریح کرده و شما می تونید عکس العمل را ببیند . به نظر من شما یک بار با فرض مثلا 50 کلیو حساب کنید و نیرو و عکس العمل ها را محاسبه کنید سپس اون را تعمیم بدین و به جای اون وزن n بزارید این طوری راحت تر میشه حل کنید.

madmood
5th November 2009, 10:06 PM
سلام
من دوباره برگشتم.
استادمون تقریبا از پروژه خوشش اومد!فقط بازم اون نیروی 200 نیوتنی را پرسید از کجا آوردم!؟منم چیزه خاصی واسه گفتن نداشتم!!!!چه جوری میشه حسابش کرد؟!؟!؟!
بعدشم از کجا می تونم سایز قسمت های دوچرخه رو بدست بیارم؟!!؟تو اون فایل به اسم 11 یه مثال ازش اومده!ولی برای مثال های بیشتر چیکار کنم؟!؟!؟استاد گفتن چند تا فریم دوچرخه رو حساب کن که صفحات پروژت زیاد بشه!!!میشه تو این زمینه هم راهنماییم کنید؟!؟!؟
و یه سوال انسیسی:اگه داده هایی که وارد می کنیم بر اساس مگا پاسکال،نیوتن و سانتی متر باشه جوابا بر چه اساسیه!؟!؟چیزی که من حساب کردم تو تنش عدد 3 و خرده ای بود که استاد ایراد گرفت!!!!
اگه بازم راهنماییم کنید ممنون میشم!!!
بازم ممنون
در پناه حق

hossien
6th November 2009, 10:35 PM
سلامخوشامدی. تا چند روز دیگه اطلاعاتی در مورد سوال شما می زارم.

madmood
6th November 2009, 10:47 PM
سلامخوشامدی. تا چند روز دیگه اطلاعاتی در مورد سوال شما می زارم.

سلام.ممنون

madmood
7th November 2009, 07:51 PM
و یه سواله دیگه
تو محاسبه تنش بعد از تعریفش تو انسیس در شکل نهایی دو گزینه dmx و smx به چه معنی هستند؟!؟!؟
و وزن دوچرخه رو از کجا اعمال کنیم؟!؟!؟!

madmood
8th November 2009, 10:49 AM
سلام
اگه امکان داره این واحده جوابارو زودتر بگین؟!؟!؟بد جوری هنگ کردم!!!!

hossien
8th November 2009, 11:56 AM
Introduction

This document is a tutorial on the use of ANSYS 5.2 to solve a simple 3D space frame problem. The problem to be solved in this example is the analysis of a bicycle frame.

Preprocessing: Defining the Problem

The problem to be modeled in this example is a simple bicycle frame shown in the following figure. The frame is to be built of hollow aluminum tubing having an outside diameter of 25mm and a wall thickness of 2mm.

http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/fem/3DFrame_pliki/bikesketch.jpg
http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/fem/3DFrame_pliki/important.gif Note that it is the responsibility of the user to ensure that a consistent set of units are used for the problem; thus making any conversions where necessary!

Begin by giving the example a title. In the 'Utility menu bar' select the 'File' menu and the 'Change Title' submenu. This title will appear in the 'Graphics Window' when plots are generated. Select 'OK' when done.
Defining Some Variables

We are going to define the vertices of the frame using variables. These variables represent the various lengths shown in the above figure. Notice that by using variables like this, it is very easy to set up a parametric description of your model. This will enable us to quickly redefine the frame should changes be necessary. The quickest way to enter these variables is via the 'ANSYS Input window'. Move your mouse to the lower half of the window and then left click. Then type in each of the following lines followed by an Enter or Return. All lengths are given in mm.
x1 = 500 x2 = 825 y1 = 325 y2 = 400 z1 = 50
Keypoints

The overall geometry is defined in ANSYS using keypoints which simply specify various principal coordinates to define the body. For this space frame example, these keypoints are the frame vertices.

Start the preprocessor by selecting 'Preprocessor' in the 'ANSYS Main Menu'.

From the 'Preprocessor' menu, select 'Create' (under the '-Modeling-' title).

Then select 'Keypoints' from this 'Create' menu.

Select 'In Active CS...' on the 'Keypoints' menu. This permits you to define keypoints in the active Coordinate System.

We are going to define 6 keypoints for this structure as given in the following table (these keypoints are depicted by the circled numbers in the above figure):

keypointcoordinatexyz10y1020y203x1y204x1005x20z16x 20-z1

We are going to define the first keypoint which has the coordinates x = 0, y = y1 and z = 0. In the window that appears, enter keypoint number 1 in the appropriate box, and enter the x,y,z coordinates: 0, y1, 0 in their appropriate boxes.

Click 'Apply' to accept what you have typed. You may now see a small point in the 'Graphics window' showing the location of this keypoint.

Enter the second keypoint by typing 2 and the coordinates 0, y2, 0 in the their appropriate boxes.

Click 'Apply' to accept this second keypoint.

Continue with the remaining keypoints as defined in the above table.

Note: When entering the final data point, click on 'OK' to indicate that you are finished entering keypoints. If you first press 'Apply' and then 'OK' for the final keypoint, you will have defined it twice!
If you did press 'Apply' for the final point, simply press 'Cancel' to close this dialog box.

In this example, we have defined the keypoints by making use of previously defined variables like y1 = 325. This was simply used for conveniance. To define keypoint #1, for example, we could have alternatively used the coordinates x = 0, y = 325, z = 0.
Correcting Mistakes

When defining keypoints, lines, areas, volumes, elements, constraints and loads you are bound to make mistakes. Fortunately these are easily corrected so that you don't need to begin from scratch every time an error is made! Every 'Create' menu for generating these various entities also has its complimentary 'Delete' menu for fixing things up. Their use is pretty much intuitive.
Plotting Keypoints

We would now like to see a better view of these keypoints.

To plot the keypoints, select 'Utility menu bar'/'Plot'/'Keypoints'.

To see the keypoint numbers, select 'Utility menu bar'/'PlotCtrls'/'Numbering...'

Click on the button beside 'Keypoint numbers' so that it changes colour, and says 'On' beside it. Click on 'OK' and the box will close and the keypoints will be plotted with their numbers.

To get a better view of our view of our model, we'll view it in an isometric view:

Select 'Utility menu bar'/'PlotCtrls'/'Pan, Zoom, Rotate...' In the window that appears, you have many controls. Try experimenting with them. By turning on the dynamic mode (click on the button beside 'Dynamic Mode' so that it turns yellow) you can use the mouse to drag the image, translating and rotating it on all three axes.

To get an isometric view, click on 'Iso' (at the top right). You can either leave the 'Pan, Zoom, Rotate' window open and move it to an empty area on the screen, or close it if your screen is already cluttered.

Forming Lines

We must now connect the various keypoints together by lines to form the frame. We will be joining the following keypoints together:

linekeypoint1st2nd112223334414535645736846

We will use the mouse to select the keypoints to form the lines.

First close the last menu that was used to create the keypoints by double clicking in the upper left-hand corner of the 'Keypoints menu'. This will return you to the 'Create menu'.

Select the 'Lines' item (under '-Lines-') in this menu.

Select 'Straight Line'.

Use the mouse to pick keypoint #1 (i.e. click on it). It will now be marked by a small yellow box.

Now move the mouse toward keypoint #2. A line will now show on the screen joining these two points.

Left click and a permanent line will appear.

Continue to form the other lines until you get a picture like that shown below.

Note that the order of joining the keypoints to form lines is not important.

When you're done, click on 'OK' in the 'Create Straight Line' window.

Now close the 'Lines' menu and the 'Create' menu as earlier described.

http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/fem/3DFrame_pliki/bikelines.jpg

Element Formation

It is now necessary to create elements on these lines. This is called 'meshing'. ANSYS first needs to know what kind of elements to use for our problem:

Select 'Element Type' in the 'Preprocessor' menu.

Select 'Add/Edit/Delete...'

Click on the 'Add...' button in the 'Element Types' window.

There are two types of elements that could be considered here:

3D beam element: This element is a uniaxial element with tension, compression, torsion and bending capabilities. It has six degrees of freedom at each node: 3 translations and 3 rotations. You may define its cross-sectional area as well as its moments of interia about two axes.

3D pipe element: This element is based on the 3D beam element so it too has same degrees of freedom at each node and the same calculational abilities. Where it differs is that it is specialized for symmetrical, circular pipe geometries. All we need specify are the pipe diameter and wall thickness.

For this example, we will use the simpler pipe element.

Under the 'Structural' section, in the middle of the dialog box, Select 'Pipe'.

Then in the next box to the right, select 'Elast straight16'. This specifies an elastic straight pipe element.

Finally click on 'OK' to close the dialog box. You should see 'Type 1 PIPE16' in the 'Element Types' window.

Click on the 'Options...' button.

In the 'PIPE16 element type options' window, click and hold the K6 button (second from the bottom), and select 'Include Output'. This gives us extra force and moment output.

Click on 'OK'.

Click on 'Close' in the 'Element Types' dialog box.

Close the 'Element Type' menu.
Element Geometric Properties

We now need to specify geometric properties for our elements:

Select 'Real Constants...' in the 'Preprocessor' menu.

Click on 'Add...'

Select 'Type 1 PIPE16' (actually it is already selected). Click on 'OK'.

In the 'Real Constants for PIPE16' window, enter the following geometric properties:
Outside diameter OD: 25 Wall thickness TKWALL: 2
This defines an ouside pipe diameter of 25mm and a wall thickness of 2mm.

Click on 'OK'.

'Set 1' now appears in the dialog box. Click on 'Close' in the 'Real Constants' window.
Element Material Properties

You then need to specify material properties:

Select 'Material Props' in the 'Preprocessor' menu.

Select 'Isotropic...' under '-Constant-'

Click 'OK' in the 'Isotropic Material Properties' window to select material number 1.

In the window that appears, there are many properties that may be specified. We are going to give the properties of Aluminum. Change the following fields:
Young's modulus EX: 70000 Poison's ratio NUXY: 0.33 Shear modulus GXY: 26000

Set these properties and click on 'OK'.

Close the 'Material Props' menu.
Mesh Size

The last step before meshing is to tell ANSYS how big the elements should be.

Select 'Shape & Size' under '-Meshing-' in the 'Preprocessor' menu.

In the 'Shape & Size' menu, select 'Global Elem Size...'

In the size 'SIZE' field, we could now enter the desired element lengths. For example if we wanted an element length of 2cm, we could enter '20' (i.e 20mm) and then click on 'OK'.

For this example however, we'll let ANSYS determine the element size automatically. So simply 'Cancel' out of this dialog box.

Close the 'Shape & Size' menu.
Meshing

Now you can tell ANSYS to mesh the frame:

Select 'Mesh' under '-Meshing-' in the 'Preprocessor' menu.

Select 'Lines' in the 'Mesh' menu.

Use the mouse to pick all the lines in the graphics window. Each line will be surrounded by a yellow box when picked.

Click on 'OK' in the 'Mesh Lines' Box.

Close the 'Mesh' menu.
Plotting Elements

Plot your elements by:

Select 'Numbering' in the 'PlotCtrls' Menu.

Turn off Keypoint numbering so that the plot does not become confusing.

Click on the 'Elem & Attrib numbering' box, and select 'Element numbers'.

Click on 'OK'.

From the 'Plot' menu, select 'Elements' and you will then see the elements plotted in multiple colours, with their element numbers.
Saving Your Job

Save the model at this time, so if you make some mistakes later on, you will at least be able to come back to this point. To do this, select 'Utility Menu Bar'/'File'/'Save As Jobname.db'. Your model will be saved in a file called 'jobname.db', where 'jobname' is the name that you specified in the 'Launcher' when you first started ANSYS.

It is a good idea to save your job at different times throughout the building and analysis of the model to backup your work incase of a system crash or what have you.

Solution Phase: Assigning Loads and Solving

You have now defined your model. It is now time to apply the load(s) and constraint(s) and solve the the resulting system of equations.

Close the 'Preprocessor' menu and open up the 'Solution' menu (from the same 'ANSYS Main Menu'). Analysis Type

First you must tell ANSYS how you want it to solve this problem:

Select 'New Analysis'.

Ensure that 'Static' is selected; i.e. you are going to do a static analysis on the frame as apposed to a dynamic analysis, for example.

Click 'OK'.

Now you must apply some loads and constraints:
Constraints

It is necessary to apply constraints to the model otherwise the model is not tied down or grounded and a singular solution will result. In mechanical structures, these constraints will typically be fixed, pinned and roller-type connections.

Select 'Apply >' under '-Loads-' title.

We will start with constraints, so select 'Displacement >' under the '-Structural-' title.

Select 'On Keypoints' for this example. As you recall, these keypoints were defined at the vertices of the frame.

Use the mouse to pick the first keypoint defined (just above the x,y,z triad)

Click on 'Apply' in the 'Apply U,ROT' window.

Now we select what degrees of freedom are to be constrained. In this example, we will pin this location which means that all translational DOF's are constrained.

Select 'UX', 'UY' and 'UZ' by clicking on them.

Enter '0' in the Value field and click on 'OK'.

You will see some blue triangles in the graphics window indicating the displacement contraints.

Note that if you had wanted to completely fix this point you would have selected to constrain 'ALL DOF' in this dialog box for this point.

We want to apply two more constraints at the rear wheel attachment locations...

So once again select 'On Keypoints'.

Now pick both of the wheel attachment locations. These should be indicated by yellow boxes.

Select 'OK'

Now we select what degrees of freedom are to be constrained at these two keypoints In this case, we will fix the UY and UZ degrees of freedom to simulate the wheel attachment:

Turn off the 'UX' box by clicking on it.

Ensure that the 'UY' and 'UZ' boxes are still highlighted.

Make sure that the value field is still set to '0'.

Select 'OK'

Note the blue triangles at these points indicating their fixed directions.

Close the 'Displacement' menu.

Loading

It's time to apply some loads. We will apply a vertically downward load of 600N at the seat post location and a load of 200N at the pedal crank location.

If you still have the 'Apply' menu open, select 'Force/Moment >'. (If you don't have 'Apply' open, its under '-Loads-' in the 'Solution' menu.)

Choose 'On Keypoints'

Pick the vertex at the seat post location.

Click on 'Apply' in the 'Apply F/M' window.

In the next dialog box to appear:

Click on the button at the top and select FY. This indicate that we will be applying the load in the 'y' direction

Enter a value of -600 in the box below.

Click on 'OK'. The force will appear in the graphics window as a red arrow.

Once again select 'On Keypoints'.

Select the pedal crank position.

Press 'OK' and enter a force of -200 in the ensuing dialog box.

Click on 'OK'. The second force will appear below the crank location.

Close the 'Force/Moment' menu and the 'Apply' menu.

The applied loads and constraints should now appear as shown below.

http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/fem/3DFrame_pliki/bikeloads.jpg

Solving the System

We now tell ANSYS to find the solution:

In the 'Solution' menu under the '-Solve-' title, select 'Current LS' This indicates that we desire the solution under the current Load Step (LS).

Click on 'OK' in the window that comes up after a few seconds. You may close the solution 'STAT window' that has appeared from the solution phase.

Close the 'Solution' menu.
<A name=postprocessing>

Postprocessing: Viewing the Results

You will now want to view the results. To do this you must enter the post-processor and select the desired solution:

Select 'General Postproc' from the 'ANSYS Main Menu'.

Read the results by selecting 'Last Set' under '-Read Results-'.
Deformed Shape

Let's plot the deformed shape of this loading:

Select 'Plot Results' in the 'General Postprocessor' menu.

Select 'Deformed Shape...'

Select what you want to plot (e.g. 'Def+ undeformed') and click on 'OK'.

Your should see a plot like the figure below...

http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/fem/3DFrame_pliki/bikedefliso.jpg

You may want to try plotting this from differenct angles to get a better idea what's going on by using the 'Pan-Zoom-Rotate' menu that was earlier outlined.

Try the 'Front' view button (Note that the views of 'Front', 'Left', 'Back', etc depend on how the object was first defined).

Your screen might look like the plot below...

Close the 'Plot Results' menu when you are done.

http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/fem/3DFrame_pliki/bikedeflside.jpg

Deflections

Now let's take a look at some actual deflections in the frame. The deflections have been calculated at the nodes of the model, so the first thing we'll do is plot out the nodes and node numbers, so we know what node(s) we're after.

Go to 'Utility menu bar'/'PlotCtrls'/'Numbering...' and turn on 'Node numbers'. Turn everything else off.

Now plot the nodes by 'Utility menu bar'/'Plot'/'Nodes'. Note the node numbers of interest. Of particular interest are those nodes where the constraints were applied to see if their displacements/rotations were indeed fixed to zero. Also node the node numbers of the seat and crank locations.

Select 'Main Menu'/'General Postproc'/'List Results'

Select 'Nodal Solution...' from the 'General Postprocessor' menu.

You can now select what you want to see. To begin with, we will select 'DOF Solution' and 'ALL DOFs' from the lists in the 'List Nodal Solution' window. This means that we want to see a listing of all translational and rotational degrees of freedom from the solution. If we had only wanted to see the displacements for example, we would have chosen 'ALL Us' instead of 'ALL DOFs'.

Click on 'OK'. The nodal results are now displayed. Use the scroll bars to move through the results. Are the displacements and rotations as you expected?
If you wanted to save these results to a file, use the mouse to go to the 'File' menu (at the upper left-hand corner of this list window) and select 'Save as'.

Close this listing window when you're done by double clicking in the upper left-hand window corner or by selecting 'File'/'Close'.
Element Forces

We could now take a look at the forces in the elements in much the same way:

Select 'Element Solution...' from the 'List Results' menu.

Select 'Nodal force data' and 'All forces' from the lists displayed.

Click on 'OK'.

For each element in the model, the force/moment values at each of the two nodes per element will be displayed.

Close this list window when you are finished browsing.

Then close the 'List Results' menu.
Stresses

Now lets see some information about stresses in the frame:

Close the 'List Results' menu if it is still open.

Select 'Element Table' from the 'General Postprocessor' menu.

Select 'Define Table...'

Click on 'Add...'

In the user label box ('Lab'), type 'VonMis'

In the 'Item,Comp' boxes, select 'Stress' and 'von Mises'

Click on 'Apply'.

You may choose to label and select other stress componants as well.

When you are done, click on 'OK'.

Close the 'Element Table Data' window.

Let's get a plot of these stresses:

Close the 'Element Table' Menu.

Select 'Plot Results' from the 'General Postproc' menu.

Select 'Elem Table..'

If you defined more that one stress component in the element table, select it in the 'Item to be plotted' list.

Click on 'Apply' and observe the stress contour plot in the 'Graphics Window'. It should appear similar to the plot below:

When you've finished seeing what you want here, click on 'OK'.

Close any open menus that you don't require.

http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/fem/3DFrame_pliki/bikestress.jpg

Quitting ANSYS

To quit ANSYS, select 'QUIT' from the ANSYS Toolbar or select 'Utility Menu'/'File'/'Exit...'. In the dialog box that appears, click on 'Save Everything' (assuming that you want to) and then click on 'OK'.

hossien
8th November 2009, 11:57 AM
http://sulu.npl.co.uk/NewIOP/TheBike.html
http://www.kkiem.agh.edu.pl/dydakt/fem/3DFrame.htm

hossien
8th November 2009, 12:03 PM
http://ctgttp.edu.free.fr/Library_uct/Softwares/ANSYS/Exercise2.pdf
در اين پي دي اف نحوه تحليل بدنه دوچرخه را گام به گام در انسيس توضيح داده است.

madmood
8th November 2009, 06:26 PM
سلام
ممنون بابت این فایل ها.
پروژه من در مورد فایل به اسم 11 است که خودتون تو اینجا گذاشتین!در اون پروژه صحبت از نود هست نه کی پوینت!بعدشم من با این چیزا مشکل ندارم!مشکل من سره جواب نهاییه!!!که مثلا اگه من مدول الاستیسیته رو 70000 بزنم و بقیه اندازه هام بر حسب سانتی متر باشه جوابش بر چه اساسیه!؟!؟آیا بر اساس همون مگا پاسکال و سانتیمتره؟!؟!؟یا اینکه خودش واحدهارو تغییر میده؟!؟!!؟الان تقریبا مشکل من سر همین واحدهاست!!!اصلن عددهارو بر چه واحدی وارد کنم؟!؟!؟متر!؟؟!سانتی متر!!؟!؟میلیمتر؟!؟!؟پاسکال؟! ؟؟!؟مگا پاسکال؟!؟!گیگا پاسکال؟!؟!؟جوابشون چی میشه!؟؟!؟
اگه اشتباه نکنم ماکزیمم تنش تو این مثال شده16!درسته؟!؟!؟حالا واحدش چیه؟!؟!؟
حالا بگذریم از کم بودنه مقدارش!!!!
منظورمو متوجه میشین!؟؟!؟!
و اینکه وزنه قابو چه جوری اعمال کنم؟!؟!؟
و اینکه اگه من بخوام این تنشو کم کنم!!!به عبارتی ببینم واسه طراحی کدوم قاب بهتره، چه جوری می تونم تغییر توش ایجاد کنم که قابشم تابلو نشه؟!؟!؟ناجور به نظر نیاد!
ایشالا که شفاف نوشتم.
بازم ممنون
در پناه حق

hossien
8th November 2009, 08:09 PM
باشه من در مورد انسیس می پرسم به شما می گم ولی احتمال زیاد شما در قسمت تنظیمات برین می تونید واحد ها رو تعیین کنید و برحسب اون تحلیل کنید چون تمام نرم افزار هایی که این نوع قابلیت ها را دارین واحد ها رو برای آن تعریف می کند و جواب را برحسب اون تعاریف می گیرند .

madmood
8th November 2009, 09:11 PM
سلام
حرفتون درست
همچین گزینه ای وجود داره.که بر حسب متره!
ولی فک نکنم اعدادش درست باشه!
تو همین پروژه شما، یه سری بر حسب میلی متر و یه سری دیگه بر حسب سانتی متر.تو اکثره پروژه ها اعداد بر حسب میلی مترن!!!!
بازم ممنون

madmood
9th November 2009, 11:09 AM
سلام
طبق شواهد و قرائن موجود یعنی اگه من اعدادمو بر حسب سانتی متر وارد کنم در آخر هم باید اعدادو * 0.01 بکنم یا نه؟!!؟اگه آره که جوابا خیلی کوچک میشه!ودر مورد تنش خیلی زیاد میشه چون * 10000 میشه!!!!اینجوری درسته!؟؟!؟!
ممنون

hossien
9th November 2009, 11:29 AM
من به يكي گفتم ولي هنوز جواب نداده.
ميگم تا ايشون جواب بدن شما مي توني خودتون تست كني يك مسئله رو تست كنيد و خودتون هم حساب كنيد ببينيد به چه حالتي هست تغيير مي كنه يا نه.
ولي تا عصر امروز جواب سوالتون رو مي گيرم.

madmood
9th November 2009, 11:36 AM
ممنون
والا من تقریبا همشو تست کردم و جوابای مختلفی گرفتم.یعنی هیچ جوابی با * یا / بر 0.01 و امثالهم مثل هم نمیشه!!!کلا اعدادش فرق می کنه!!

madmood
9th November 2009, 07:37 PM
من به يكي گفتم ولي هنوز جواب نداده.
ميگم تا ايشون جواب بدن شما مي توني خودتون تست كني يك مسئله رو تست كنيد و خودتون هم حساب كنيد ببينيد به چه حالتي هست تغيير مي كنه يا نه.
ولي تا عصر امروز جواب سوالتون رو مي گيرم.

معذرت می خوام منظورتون از "خودتون حساب کنید" اینه که من دستی اینکارو بکنم؟!؟!اگه آره چه جوری اگه نه که این مطلب پایینیه هنوز پابرجاست!

hossien
9th November 2009, 08:46 PM
منظورم یک تیر رسم کنید و اون را تحلیل کنید همون مقادیر تنش رو بدست بیارین بعد با انسیس هم حساب کنید با واحد مشخص حالا جواب های پایانی رو با هم مقایسه کنید .
دوستم بد قولی کرد ولی انشاالله فردا حتما می گیرم.

madmood
9th November 2009, 09:04 PM
باشه.
مشکلی نیست!
همچنان منتظر!

madmood
9th November 2009, 09:25 PM
باشه!من سعیمو می کنم!
بازم ممنون

hossien
10th November 2009, 08:07 AM
با كمي اغماض ميشه گفت ansys هيچ كاري با واحد ها نداره وشما هستيد كه به كميت ها واحد نسبت ميدين. شرط ورود مقادير و پارامترها "سازگار" يا consistent بودن اونهاست. يعني براي تمام مقادير ورودي و خروجي از "يك سيستم واحد" استفاده كنيد. مثلا اگر نيروها به N و ابعاد به mm وارد شود تنش ها برحسب N/mm2 يا همان MPa محاسبه مي شود. بنابراين مدول الاستيسيته را هم بايد برحسب MPa وارد كنيد. اما توصيه من تبديل همه واحد ها به واحد هاي اصلي SI‌است يعني MKS است.خلاصه: همه چيز برحسب meter و Newton و Pa و... .

hossien
10th November 2009, 08:08 AM
باز دقيق تر اونو مي پرسم.كارشما با اين راه ميوفته

madmood
10th November 2009, 11:09 AM
سلام
حرفتون قبول!
شما این فایلی که اینجا میزارمو ببینین بعد لطف کنید و نظرتونو بگید.ممنون
http://rapidshare.com/files/304852047/proj.zip.html

hossien
10th November 2009, 01:18 PM
http://www.mece.ualberta.ca/tutorials/ansys/BT/Bike/Bike.html
چشم فايلتون هم تا فردا جواب مي دم .

madmood
10th November 2009, 06:05 PM
سلام
ممنون بابت این لینک!
مثلا تو همنی لینکه قطر خارجی و ضخامت و اندازه کی پوینت هارو بر اساس میلیمتر وارد کرده و مدول الاستیسیته رو بر اساس مگا پاسکال!حالا جواب تنش چی میشه!؟؟!یعنی 19.000 خورده ایو باید ضربدر 1000000 کرد تا به پاسکال بر متر مربع تبدیل بشه؟!؟!؟اینجوری که خیلی بزرگ میشه!!!!
یا شایدم من قاطی کردم!!!!
بازم ممنون

hossien
11th November 2009, 07:53 AM
سلام
دوست عزيز لطفا مشكلاتتون رو به ايشون ميل كنيد و البه فايلتون هم پيوست كنيد تا بتونن باز كنن(منظورم تو ميل هست)
ehsan4476@yahoo.com (ehsan4476@yahoo.com)
چون من فايل پيوستتون رو دادم نتونستن باز كنن.در ضمن جواب ايشون هم بزاريد تا بقيه استفاده كنن.

madmood
11th November 2009, 11:08 AM
سلام
ممنون
چشم

madmood
11th November 2009, 05:31 PM
دوباره سلام
هنوز که جواب ندادن!
و منم همچنان منتظر!!!!

madmood
11th November 2009, 09:07 PM
سلام
یه سوال می تونم بپرسم؟؟!؟!
این آق احسان چند روزه جواب می دن؟!؟!!؟هاااااا؟!؟!

hossien
11th November 2009, 11:45 PM
سلام
فک کنم هر روز چک کنه میل شو.

حمید 168
12th November 2009, 10:31 AM
باعرض سلام وخسته نباشید
60 صفحه تحقیق در مورد مالتی پلکس خودرو می خواستم
با تشکر

madmood
12th November 2009, 10:56 AM
سلام
فعلن چک کرده!!!
می تونم ازتون بپرسم بهشون چی گفتین!؟!؟منظورم اینه که چیزی در مورد دوچرخه گفتین یا نه!؟!؟؟!
ممنون
یا علی

hossien
12th November 2009, 12:22 PM
سلام
فعلن چک کرده!!!
می تونم ازتون بپرسم بهشون چی گفتین!؟!؟منظورم اینه که چیزی در مورد دوچرخه گفتین یا نه!؟!؟؟!
ممنون
یا علی
سلام
من فقط مشكلتون با واحد رو گفتم شما مي تونيد كلي بگين ايشون تخصص ايشون انسيس هست.

hossien
12th November 2009, 12:42 PM
مقدمه:
از اولین خودرویی که در سری تولید انبوه تولید شد تا کنون زمان زیادی می گذرد. پروسه ی تولید خودروها پیشرفت زیادی کرده وقطعات یکی پس از دیگری دچار تغییرات تکنولوژیک شده اند، اما چیزی که تا چند سال پیش تقریبا بدون تغییر مانده است سیم ها و دسته سیم هایی است که در خودرو ها استفاده می شود. لزوم تغییر و ارتقای کیفی آنها تا بدان جا مهم است که اگر نگاهی گذرا به میزان تراکم وطول آنها در خودرو ها داشته باشیم خواهیم دید که حجم و وزن عمده ای از خودروها را دسته سیمها تشکیل می دهد. اصولا در هنگام برخورد اول با سیستم الکترونیک خودرو پژو نیز اولین چیزی که نظر ما را به خود جلب می کند دسته سیمها وتعداد زیاد سیمهایی است که قطعات مختلف برقی را به یکدیگر متصل می کنند.
نمودار زیرکه به صورت کلی مجموع طول سیم و تعداد اتصالات یک خودروی عمومی را نشان می دهد که با خودروهای نام آشنای پژو 405 و 605 قابل مقایسه است

دیاگرام میزان تغییرات در دسته سیمها
http://khodroha.com/molti1.gif

تکنولوژی مولتی پلکس راه حل کامل مناسبی برای حل این معظل بود که علی رغم پیچیدگی نسبتا زیاد تئوریک به درستی و تا حد امکان موجب کاهش میزان استفاده از سیم های متعدد در خودرو می شود. این تکنولوژی که اولین بار در صنعت ارتباطات کلامی به کار گرفته شد شهرها و روستا ها را به کمک دو رشته سیم به یکدیگر وصل کرد. پس از آن این صنعت با تکنولوژی ماکروویو تلفیق شده و سپس نوبت به صنایع خودرو رسید. سیستم مولتی پلکس یکی از سیستمهای نوین ارتباطی بوده در اغلب شرکت های صنعتی برای ارتباط تجهیزات و کامپیوترها به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از جدیدترین پیشرفت های تکنیکی می باشد که موجبات تحولات عظیمی را در صنایع مختلف به وجود آورده است.
سازنده های مختلفی در این زمینه کار کرده اند که هر یک به نوبه ی خود مزایا و محدودیت های خاص خود را دارند. از معروف ترین استانداردهای مولتی پلکس می توان به موارد زیر اشاره کرد :
استاندارد J 1850 : ساخت آمریکا که بر روی خودرو های شرکت های کرایسلر ، جنرال موتور و فورد استفاده می شود.
استاندارد Proprietary : ساخت ژاپن که بر روی خودرو های شرکت های ژاپنی استفاده می شود.
استاندارد ABUS : ساخت آلمان که بر روی خودرو های شرکت فولکس واگن استفاده می شود.
استاندارد VAN : ساخت فرانسه که بر رور خودرو های شرکت های پژو و رنو استفاده می شود .
استاندارد CAN : ساخت آلمان که بر روی خودرو های شرکت های بنز ، بی ام و ، ولوو و فیات استفاده می شود .
نکته مهم :
در میان این استاندارد های ارتباطی ، استنادارد CAN نسبتا موفق تر بوده و اکنون در بین شرکت های سازنده ی خودرو تمایل نسبی برای استفاده از آن در روی خودرو های تولیدی وجود دارد. در خودرو های پژو از استاندارد های VAN و CAN استفاده شده است.
دلایل نیاز به استفاده از سیستم مولتی پلکس
1 _ افزایش بیش از حد تعداد ارتباطات بین ECU ها و سنکرون سازی آن ها : اگر به زیر داشبورد پژو 405 یا 607 نگاه کنید این مطلب را تصدیق می کنید.
2 _ افزایش بیش از حد تعداد قطعات الکتریکی و نیاز به آینده نگری : این مطلب در خودرو های ایرانی که اکثرا واجد کسری از ECU های شرکت سازنده هستند کمتر دیده می شود اما با دقت در خودروهایی مانند پژو 607 به این مهم پی می بریم.
3 _ نیاز به ساده سازی بین دسته سیم ها : ساده سازی موضوع مهمی است که حتی در 206 غیر مولتی پلکس با ابداع BSI مورد توجه قرار گرفته است.
4 _ افزایش کیفیت ، راحتی و ایمنی : این فاکتورها دنیای جدیدی را پیشاروی خودرو ها باز می کنند که در سیستم غیر مولتی پلکس یا به سادگی قابل استحصال نبودهو یا در صورت امکان ، به چندین ده متر سیم نیاز است . این عامل در خودرو های پژو که رقم آخر آن ها به 6 و 7 و در آینده به 8 ختم می شود به خوبی استفاده شده است که در مورد آن بحث خواهد شد .
5 _ تنظیمات جدید ( آلودگی ، سیستم ترمز و ... ) : اتصال سیستم های جدید کارایی های بیشتری را به همراه دارد که در این مورد توضیح داده خواهد شد .
6 _ افزایش کیفیت و کمیت های عیب یابی : کسانی که آ شنایی مختصری با دستگاه های عیب یاب استاندارد دارند و بر روی هر دو خودروی 206 غیر مولتی پلکس و مولتی پلکس کار کرده اند می دانند که تا چه حد کارایی دستگاه های عیب یاب در روی خودروی مولتی پلکس بالاتر است به گونه ای که تا ریزترین فرمانبرهای موجود در خودرو حتی سوزن آمپر دور موتور را نیز می توان جداگانه تست کرد. در حالی که در سیستم غیر مولتی پلکس این موضوع به این سادگی ها نیست.
7 _ مدیریت همگون قطعات تولید شده توسط سازنده های مختلف : یکی از معظلات سازنده های خودرو آداپته کردن قطعات شرکت های مختلف با سیستم خودروی آن هاست. در حالی که در سیستم جدید تنها کافی است سفارش قطعه ای داده شود که بتواند طبق استاندارد شبکه اطلاعات خود را وارد خودرو کند. در این حالت اضافه کردن سیستم های جدید نیز کاری بسیار ساده بوده و خودرو قابلیت افزایش آپشن را با اطمینان بیشتر و صرف هزینه ی کمتر دارا است.

هندسه شبکه های اطلاعاتی
انواع هندسه شبکه های اطلاعاتی مولتی پلکس به شرح زیر است :
1 _ شبکه Star : پیکر بندی ستاره که در آن تمامی ECU ها به طور جداگانه به یک ECU مرکزی متصل می شوند.
2 _ شبکه Bus : در این شبکه تمامی ECU ها به طور جداگانه پس از اتصال به دو خط گذرگاه داده ها به یکدیگر متصل می شوند.
3 _ شبکه Tree : این شبکه مجموعه ای از شبکه های Star و Bus می باشد.
4 _ شبکه Ring : در این شبکه هر ECU حد فاصل بین دو ECU دیگر است.
5 _ شبکه Lattice : در این شبکه ارتباط بین ECU ها به صورت رندوم برقرار می شود.

نکته مهم :
شبکه مولتی پلکس خودرو 206 از یک نظر با در نظر گرفتن BSI به عنوان ECU مرکزی شبکه Star ، از نظر دیگر با توجه به انتقال داده ها روی دو خط سیم به هم پیچیده شبکه Bus و از یک دید دیگر با توجه به قرار گرفتن یک ECU بین دو ECU دیگر شبکه Ring خواهد بود.
نحوه ی انتقال اطلاعات در شبکه های مولتی پلکس
1 _ خط تلفن.
2 _ دو رشته سیم به هم پیچیده فرکانس بالا.
3 _ سیم های کواکسیال.
4 _ فیبر نوری.
5 _ ارتباط مادون قرمز.
6 _ ارتباط رادیویی.
نکته:
در خودروی 206 از روش دو رشته سیم به هم پیجیده استفاده شده است.
مختصری در مورد چگونگی تبدیل اعداد به کدها
با توجه به این که سیستم مولتی پلکس خودروی 206 دیجیتال است بنابر این اعداد ، متغیر ها و پارامتر های ارائه شده توسط کنترل یونبت ها باید به اعداد دیجیتال که در واقع همان صفر و یک هستند تبدیل شوند. این عمل به سادگی مثال های زیر انجام می شود :
1 _ تبدیل دمای 19 درجه هوا ، حس شده توسط سنسور دمای هوا ی خارج از خودرو به کد دیجیتال:
19/2 = 9 R = 1
9/2 = 4 R = 1
4/2 = 2 R = 0
2/2 = 1 R = 0
1/2 = 0 R = 1 ↑
نکته:
نحوه خواندن اعداد ( R ها ) از پایین به بالا است.

در نتیجه عدد 19 در مبنای 10 برابر کد دیجیتال 10011 در مبنای 2 است.
این عدد در شبکه ارسال شده و سپس توسط یونیت دیگری دریافت می شود. یونیت مقصد باید این کد را رمز گشایی نماید ، لذا روش زیر را به کار می برد :
2 _ کدگشایی 10011 برای به دست آوردن مجدد دمای هوای حس شده توسط سنسور دمای هوای خارج از خودرو :
10011 = 1*2 +1*2 +0*2 +0*2 +1*2 = 1+2+0+0+16 = 19
در نتیجه عدد 10011 در مبنای دیجیتال برابر عدد 19 در مبنای 10 است.
نحوه آشکارسازی خطا های انتقال اطلاعات در سیستم های مولتی پلکس
1 _ امکان برگشت اطلاعات و چک مجدد.
2 _ استفاده از متد چک سام Check sum .
3 _ استفاده از متد بیت های پریتی Parity .
4 _ استفاده از متد کنترل CRC ( Cycle Redundancy Code ). در این روش با در نظر گرفتن طول پیام ، فریم اطلاعاتی کوچکی به طول 15 بیت ساخته و ارسال می کردد که در آن بروز خطا در انتقال اطلاعات قابل آشکار سازی و تصحیح است.
5 _ عملیات تصحیح خطاها.

نکته:
در 206 مولتی پلکس برای آشکار سازی خطا در ارسال اطلاعات از روش کنترل CRC استفاده می شود.

اهداف استفاده از سیستم مولتی پلک در 206
به طور کلی مهم ترین اهداف سیستم مولتی پلکس 206 را می توان به شرح زیر بیان داشت :
1 _ تقلیل میزان دسته سیم ها در جهت تسهیم اطلاعات مشترک سیستم های الکترونیک خودرو.
مثال: اطلاعات نور خودرو ( BSI , COM 2000 …, ).
اطلاعات موتور خودرو ( سرعت ، دما ، ... ) برای ECU های آمپر ، گیربکس و ... .
2 _ توسعه سیستم های مختلف در خودرو با استفاده از یک متدولوژی مشترک.
مثال: CD changer و سیستم ناوبری و ... .
سنسور باران و سنسور روشنایی .

3 _ افزایش کارایی و عملکرد سیستم با توجه به دسترسی سریع به اطلاعات.
مثال: ایجاد سازگاری صدای رادیو با سرعت خودرو.
ایجاد حالت اتوماتیک در برف پاک کن های عقب در هنگام وقوع همزمان دنده عقب و باران.

4 _ افزایش کارایی های عیب یابی و ایمنی.
مثال: ایجاد خود عیب یابی و ذخیره اطلاعات در ECU های باهوش.
برقراری حالت ایمنی در زمان وقوع یک عیب خاص در ECU ها ( مانند روشن شدن برف پاک کن و چراغ های جلو در هنگام خرابی BSI ) .

معایب سیستم مولتی پلکس در روی خودروی 206
1 _ پیچیده شدن قابل ملاحظه فنی و تکنیکی سیستم های الکترونیک خودرو به گونه ای که طبق روال گذشته نمی توان با سعی و خطا در روی خودرو به ماهیت کاری سیستم های مختلف پی برد.
2 _ وابسته شدن اکید کنترل یونیت های موجود در خودرو به دستگاه های عیب یاب استاندارد پژو برای پیدا کردن عیب و رفع آن ها.
3 _ نیاز به آموزش های طولانی مدت و کلاسیک برای فراگیری سیستم و یادگیری چگونگی انجام تعمیرات.
4 _ نیاز به تعویض یک قطعه گران قیمت مانند BSI یا COM 2000 به دلیل وجود یک عیب کوچک.
5_ کمبود تجهیزاتی که در هنگام به وجود آمدن مشکل حاد فنی بتواند سیستم را آنالیز نماید.
6 _ عدم امکان اضافه کردن اکثر سیستم های تجاری مورد نیاز یا علاقه در روی خودرو.
7_ عدم امکان استفاده از اکثر تجهیزات الکترونیک خودرو بر روی خودرو دیگر برای تست یا بر حسب نیاز.

ساختار سخت افزاری ECU های سیستم مولتی پلکس خودرو 206
هر ECU خودرو 206 مولتی پلکس دارای یک سری پایه های Input و Output و یک اوسیلاتور تولید فرکانس ( که می تواند بر مبنای RC و یا کوارتز باشد ) ، یک VAN و یا CAN کنترلر ( بر مبنای این که ECU مربوطه به شبکه CAN یا VAN متصل باشد ) و یک پورت ترانسیور Transceiver ( فرستنده و گیرنده ) است که همزمان می تواند اطلاعات ارسالی را در یافت نماید. تمامی ECU ها در هنگام ارسال و دریافت اطلاعات توسط ECU دیگر قادر به مشاهده اطلاعات روی گذرگاه داده ها ( که شامل دو سیم اطلاعاتی به هم پیچیده است ) می باشند و از این طریق می توانند اطلاعات مربوطه را ارزیابی نموده و در صورت مرتبط بودن با اطلاعات از آن استفاده نمایند.
به عنوان مثال وقتی اطلاعات سنسور دور موتور بر روی گذرگاه داده ها ارسال می گردد از طریق BSI این اطلاعات بر روی شبکه CAN ، VAN Comfort و VAN Body ارسال می گردد. در این حالت به عنوان مثال ECU های تهویه ( A/C ) ، آمپر چهارگانه ، نمایشگر چند منظوره و رادیو از این اطلاعات برای تصحیح عملکرد خود و یا نمایش داده ها استفاده می کنند.

http://khodroha.com/molti2.jpg

وظایف BSI در سیستم مولتی پلکس
این ECU قلب ساختار مولتی پلکس بوده و وظیفه اصلی را به عنوان Server شبکه به عهده دارد. BSI گذرگاهی برای ارتباط سه BUS مختلف بوده و این اطلاعات را بین ECU فرستنده تا گیرنده منتقل می کند. BSI وظیفه فعال سازی و Standby سیستم VAN را نیز بر عهده دارد و برق اصلی سیستم شبکه را نیز کنترل می کند. همچنین واسطه بین تجهیزات عیب یابی و ECU هایی است که به سیستم VAN متصلند.

انواع شبکه در سیستم مولتی پلکس
به طور کلی دو نوع BUS وجود دارد: VAN و CAN . حداکثر تعداد این شبکه ها در اکثر خودرو ها سه سیستم می باشد که در خودرو 206 عبارتند از:
1 _ شبکه VAN Comfort با سرعت kbit/s 125.
2 _ شبکه VAN Body با سرعت kbit/s 5/62. ( در برخی از خودرو ها دو شبکه VAN Body وجود دارد مانند 607 ).
3_ شبکه CAN یا Power Train با سرعت kbit/s 250.
دو سیم به هم پیچیده در شبکه های VAN Comfort و VAN Body ، Data و DataB نامیده شده و دو سیم شبکه CAN به ترتیب CAN Hi و CAN Low نام دارند. حداکثر سرعت در CAN Low برابر kbit/s 125 و حداکثر سرعت در CAN Hi برابر Mbit/s 1 می باشد.
توجه:
اطلاعات ما بین ECU های مختلف که بر روی شبکه های مختلف مذکور متصلند از طریق BSI صورت می پذیرد.

روش انتقال اطلاعات در شبکه های مولتی پلکس VAN و CAN
اطلاعات به سه صورت زیر انتقال می یابد :
1 _ روش نقطه به نقطه Point to point : که در این حالت اطلاعات ارسالی از یک ECU فقط به یک ECU دیگر انتقال می یابد. در این روش ECU مصرف کننده دریافت اطلاعات را با ارسال بیت ACK بر روی دو سیم مولتی پلکس به ECU فرستنده اعلام می دارد.
2 _ روش چند نقطه ای Multi point : در این روش اطلاعات ارسالی یک ECU مورد مصرف چند ECU خاص قرار می گیرد. از آن جایی که اعلام دریافت اطلاعات از طرف یک ECU بر روی شبکه به معنای دریافت اطلاعات توسط تمامی ECU ها تلقی خواهد شد ( بر روی شبکه در آن واحد فقط یک بیت صفر و یا یک قرار می گیرد ) لذا عملیات ACK انجام نمی شود.
3 _ روش انتشاری Broadcast :اطلاعات ارسالی در این روش در شبکه ارسال شده و هر ECU بر حسب امکان استفاده از اطلاعات می تواند آن را از روی شبکه بردارد. در این روش نیز همانند روش چند نقطه ای نیاز به ACK نیست.

نکته مهم:
در روش چند نقطه ای و انتشاری در شبکه های VAN اگر اطلاعات در یک ECU مصرف کننده به درستی دریافت نشده و یا اصلا دریافت نشود سیستم کار خود را بدون هیچ ترفندی ادامه می دهد و ECU مذکور بدون تداخل ، نسبت به استفاده و مونیتورینگ اطلاعات به دست آمده اقدام می کند. مثلا اگر اطلاعات دمای آب به اشتباه به آمپر برسد ECU داخل آمپر نسبت به نمایش مقدار غلط اقدام می کند و مانع از در یافت این اطلاعات توسط بقیه ECU ها یی که از این اطلاعات استفاده می کنند نمی شود.
http://khodroha.com/molti3.jpg

اما در شبکه CAN از آن جایی که تمامی ECU های متصل به شبکه از نوع Master هستند اگر اطلاعات مورد استفاده برخی ECU ها توسط یک ECU برای بقیه ارسال شود و یک ECU نتواند اطلاعت را درست دریافت کند با ارسال 6 بیت صفر در روی شبکه قسمت پایانی فریم اطلاعات ( EOF ) را خراب می کند. این خراب شدن فریم اطلاعاتی به طور همزمان توسط تمام ECU ها دیده می شود. لذا کلیه ECU ها صبر کرده تا در دور بعدی ارسال Data همگی یک مقدار یکسان را دریافت کنند.
به عنوان مثال اگر اطلاعات سرعت خودرو به طور صحیح به ECU های انژکتور ، ABS و گیربکس اتوماتیک نرسد کار خودرو مختل می شود لذا از ارسال اطلاعات به شبکه VAN جلوگیری به عمل می آید.
نکته مهم:
البته شمارنده ای در ECU های متصل به شبکه CAN وجود دارد که در صورت مشاهده شدن خطای اطلاعات ، ECU مسئول پس از چند بار خطا از مدار به کل خارج می شود تا بقیه ECU ها دچار اختلال نشوند و بدین صورت است که در صورت خرابی یونیت گیربکس اتوماتیک ،ECU انژکتور قادر به ادامه کار خود خواهد بود.
سیستم استاندارد ارسال اطلاعات در شبکه (مولتي پلكس)
برای ارسال اطلاعات از طریق سیستم مولتی پلکس استانداردهای مختلفی وجود دارد. استاندارد مخصوص خودرو 206، O.S.I model نام دارد که در هفت لایه اطلاعاتی تعریف می شود. این لایه های اطلاعاتی توسط ECU و بخش CAN controller و VAN controller ساخته و از طریق بخش ترانسیور ECU ارسال و دریافت می شود.
این استاندارد مبنای ارسال و دریافت اطلاعات مابین ECU های مختلف سیستم بوده و در این استاندارد که به صورت نرم افزاری در داخل هر ECU ساخته می شود فریمی تعریف می شود که طی آن اطلاعات به صورت سریال و با ترتیب خاصی بر روی شبکه داده ها گذاشته می شوند.
در این استاندارد تمهیدات خاصی برای جلوگیری از تداخل اطلاعات ، تعریف الویت های ارسال اطلاعات ، تعیین کد شناسایی ارتباط اطلاعات با ECU های مختلف و ... بر اساس کدهای باینری و هگزادسیمال تعیین شده و سپس این دیتا بر روی شبکه جهت استفاده کلیه ECU های مرتبط رسال می گردد.

هفت لایه O.S.I model ( Open System Interconnection )
انتقال اطلاعات در سیستم های شبکه و مولتی پلکس در در هفت لایه اطلاعاتی صورت می گیرد این هفت لایه هر یک گوشه ای از بار اطلاعات را به دوش گرفته و به هنگام ارسال اطلاعات بین ECU ها نقش خود را بازی می کنند. نقش اصلی این لایه ها تعریف دریچه های ورودی و خروجی اطلاعات ، تیین مسیر عبور اطلاعات ، تعیین عناصر ارسال کننده و مصرف کننده اطلاعات ، الویت های ارسال اطلاعات ، ... و در نهایت تعریف پروتکل ارتباط ECU ها ی خودرو با یکدیگر است. حال به معرفی کلی این لایه ها می پردازیم.
لایه 1 ، لایه فیزیکال Physicsl :
وظیفه این لایه انتقال نهایی اطلاعات بر روی خطوط انتقال اطلاعات یا همان شبکه مولتی پلکس است. این لایه تنها لایه فیزیکی بوده و اطلاعات را به سیگنال های الکتریکی و یا سیگنال های الکتریکی روی شبکه را به بیت های اطلاعاتی جهت انتقال به داخل ECU تبدیل می کند. این لایه شامل تعاریفی مبتنی بر موارد زیر است :

1 _ تعریف چگونگی حالات سیگنال ها.
2 _ تعریف خطوط انتقال و کانال های ارتباطی.
3 _ تعریف مدهای مختلفارتباط به کانال ارتباطی ( Connector ها و ... ).
لایه 2 ، لایه ارتباط Link :
شامل زیرلایه های ( Medium Access Control ) MAC و ( Logical Link Control) LLC می باشد و به ترتیب موارد زیر را پوشش می دهد :
1 _ مدیریت ارتباط منطقی و تسهیم اطلاعات بین ECU های مختلف.
2 _ تعریف رفتار شبکه ( زمان بندی ، مسیر یابی و ... ).
3 _ آشکارسازی خطاها ی لایه اول.
4 _ تصحیح خطاهای لایه اول.

لایه 3 ، لایه شبکه Network :
تعیین مسیر اطلاعات برای مقصد نهایی شامل :
1 _ تعیین مسیر عبور اطلاعات در شبکه.
2 _ تعریف وظایف Contention ها و کنترل جریان اطلاعات ما بین ECU های مسیر.
لایه 4 ، لایه انتقال Transport :
این لایه حد واسط بین انتقال اطلاعات و عملکرد بر روی اطلاعات به شرح زیر است:
1 _ تقسیم پیام ها به پیک های کوچک.
2 _ کنترل پیک های از دست رفته و یا دو بار فرستاده شده.
3 _ تصحیح خطاهای لایه های قبلی.

لایه 5 ، لایه هماهنگی Session :
این لایه وظیفه سازمان دهی و سنکرون کردن اطلاعات مابین اطلاعات انتقالی بین ECU های مختلف را به شرح زیر بر عهده دارد :
1 _ ایجاد محدودیت های لازم جهت انتقال اطلاعات یک ECU خاص بر روی شبکه.
2 _ سنکرون سازی مجدد هنگام قطع سیم.
لایه 6 ، لایه آماده سازی اطلاعات Presentation :
این لایه شکل نهایی اطلاعات تغییر یافته را تعیین می کند و شامل موارد زیر است :
1 _ تبدیل اطلاعات به کد شامل استانداردهای Motorola , Intel , ASCI , EBCIDIC ، ...
2 _ تعیین میزان ایمنی اطلاعات.
3 _ شناسایی ECU هایی که از این اطلاعات باید استفاده کرده و تعیین میزان سطح دسترسی آن ها به اطلاعات در شبکه.

لایه 7 ، لایه کاربرد Application :
این لایه سرویس های برنامه های کاربردی را بر عهده دارد:
1 _ سازمان دهی اطلاعات ساده کاربردی.
2 _ انتقال فایل های اطلاعات.
3 _ سازمان دهی پیام های صنعتی.
http://khodroha.com/molti4.jpg

شبکه VAN
تولد شبکه VAN مربوط به سال 1985 تا 1986 می شود. تولید اولین قطعات آن در سال 1989 صورت گرفت و استانداردهای آن در پایان سال 1992 کامل شدند. بدین ترتیب اولین خودروها مجهز به این شبکه در سال 1993 به بازار عرضه شدند و تولید انبوه آن در سال 1994 آغاز شد.
ساختار اطلاعات ارسالی در شبکه VAN
http://khodroha.com/molti6.gif
Start : فیلد مشخص کننده شروع ارسال اطلاعات توسط یک ECU بوده که شامل 10 بیت است.
Identifier : 12 بیت شامل شناسایی کننده فریم و سطح الویت آن نسبت به فریم ارسالی دیگر ECU ها.
COM : فیلد 4 بیتی کنترل اطلاعات.
Informations : فیلد اطلاعات ارسالی تا 28 بایت.
Control : فیلد کنترل کردن صحت اطلاعات ارسالی.
End data : فیلد اعلام پایان اطلاعات.
ACK : فیلد آگاه کننده دریافت اطلاعات توسط ECU دریافت کننده اطلاعات.
End : فیلد مشخص کننده پایان ارسال اطلاعات توسط یک ECU است.
http://khodroha.com/molti7.jpg

انواع شبکه های VAN در خودرو پژو 206
الف ) شبکه VAN Body Bus :
این شبکه بر روی ساختاری بر مبنای استاندارد Master / Slave استوار است. در این شبکه BSI به ECU های کیسه هوا ، Com 2000 ، BSM و سنسور باران متصل بوده و عبور مرور و کنترل اطلاعات را بر عهده دارد که به دو صورت زیر انجام می گیرد :
1 _ در صورتی که این اطلاعات تنها توسط ECU ، Slave مصرف شود ایجاد تغییرات دیتا توسط تغییر در فریم اطلاعات انجام خواهد شد.
2 _ در صورتی که این اطلاعات می بایست توسط ECU ، Slave ایجاد شود تغییر در دیتا به روش پاسخ سریع ( Immediate Response ) انجام می شود.
این استراتژی موجب می گردد تا میزان لود شبکه کاهش یافته و از میزان پیچیدگی برای هر ECU کاسته شود ، انتقال اطلاعات در Body Bus بر روی دو خط سیم به هم پیچیده به نام های Data و DataB انجام می شود.

نکته:
در خودرو پژو 206 ایران سیم های شبکه Body Bus بنا بر استانداردهای موجود همگی دارای شماره سیم های 9012 و 9013 هستند. بر حسب کانکشن های مختلف این شماره سیم ها در نقشه های مختلف با پسوندهای A,B,C,D,E,F,G,H دیده می شوند.
http://khodroha.com/molti8.jpg

ب ) شبکه Comfort Bus :
بر خلاف شبکه Body Bus در شبکه Comfort Bus ارتباط ECU ها به صورت Multi-Master می باشد و هر ECU می تواند اطلاات فرمان و یا پاسخ را بر روی شبکه ارسال نماید. از این شبکه جهت نمایش و اعلام اطلاعاتی مختلف از قبیل سرعت خودرو ، دور موتور ، فشار روغن ، دمای آب و ... ، نشانگرهای آلارم و خرابی سیستم و در نهایت اطلاعات مربوط به آگاهی راننده از وضعیت دمای خارج ، مصرف بنزین و ... استفاده می شود.
تذکر:
این اطلاعات به وسیله سنسورهایی که مستقیما به BSI متصل شده اند ( مانند سنسور سطح سوخت ، یا سنسور سطح روغن و ... ) به دست آمده و یا از طریق دیگر ECU هایی که به دیگر شبکه های متصل به BSI ارتباط دارند ( ECU انژکتور ، ECU ترمز ABS و ... ) استحصال می شود.
در این شبکه BSI به ECU های CD changer ، سیستم تهویه ( A/C ) ، آمپر چهارگانه ، نمایشگر چند منظوره و رادیو پخش متصل است. انتقال اطلاعات در Comfort Bus نیز بر روی دو خط سیم به هم پیچیده به نام های Data و DataB انجام می شود.

نکته:
در خودرو پژو 206 سیم های شبکه Comfort بنا بر استانداردهای موجود همگی دارای شماره سیم های 9004 و 9005 هستند. بر حسب کانکشن های مختلف این شماره سیم ها در نقشه های مختلف با پسوند های A,B,C,D,E,F,G,H دیده می شوند.
http://khodroha.com/molti9.jpg
تذکر مهم:
تنها سیستم های تهویه اتوماتیک به شبکه VAN متصلند و تهویه غیر اتوماتیک 206 به طور مستقل عمل می کند لذا در سیستم مولتی پلکس تهویه علی رغم نصب بر روی تمامی خودروهای 206 ، آپشن محسوب می شود.
این شبکه توسط شرکت بوش آلمان در سال 1980 معرفی شده است ، اولین قطعات این سیستم را شرکت های Intel و Phillips در سال 1987 تهیه کرده اند و در سال 1991 استاندارد لازم برای استفاده از آن تهیه شده و در خودرو های مرسدس کلاس S برای اولین بار در سال 1992 استفاده شده است. شبکه CAN همانند شبکه VAN بوده با این تفاوت که به جای هفت لایه استاندارد ارتباطی در خودرو تنها از دو لایه اول استفاده شده است و سرعت انتقال اطلاعات تا یک مگا بیت بر ثانیه می تواند باشد. شبکه CAN جهت انتقال اطلاعات از دو سیم CAN Hi و CAN Low استفاده می کند. Baud rate انتقال اطلاعات در CAN Low ، 125 Kbit / s و در CAN Hi ، 1 Mbit / s می باشد.

http://khodroha.com/molti10.jpg
ساختار اطلاعات ارسالی در شبکه CAN :
http://khodroha.com/molti11.jpg

IFS : فضای خالی بین فریم های اطلاعات ، سه بیت 1
SOF : شروع فریم اطلاعات ، یک بیت 1
IDENT : فیلد شناسایی اطلاعات و اولویت بندی آنها ، 11 بیت
RTR : درخواست ارسال ( یا دریافت ) از راه دور ، یک بیت 0
IDE : فیلد توسعه فیلد شناسایی اطلاعات IDENT ، یک بیت 0
R0 : رزرو شده ، یک بیت 0
DLC : کد طول اطلاعات ، 4 بیت
DATA : اطلاعات ، تا 8 بایت
CRC : بیت های کنترل 15 بیت بعلاوه یک بیت 1
ACK : آگاه کننده دریافت اطلاعات توسط ECU مقصد ، 15 بیت بعلاوه یک بیت 1
EOF : پایان فریم اطلاعات ، 7 بیت 1

http://khodroha.com/molti12.jpg
نکته مهم :
در خودرو پژو 206 سیم های شبکه CAN بنابر استانداردهای موجود دارای شماره سیم های 9000 و 9001 هستند.

نمونه ای از ارسال و دریافت اطلاعات در هنگام فشردن دسته راهنما یا دسته برف پاک کن
همچنان که در شکل زیر مشخص است BSI همیشه در حال ارسال اطلاعات به صورت فریم هایی به تمامی ECU ها از جمله COM2000 است. این عمل در هر چند میلی ثانیه یک بار انجام می شود. تا زمانی که دسته راهنما یا دسته برف پاک کن فشرده نشده اند کار خاصی انجام نمی شود. اما به محض فشردن آن یکی از کلیدهای داخلی آن بسته می شود. در داخل COM2000 همانند تمامی ECU های سیستم مولتی پلکس بخش VAN Controller وجود دارد که بلافاصله نسبت به این عمل ، عکس العمل نشان داده و با رسیدن پیام Request از طرف BSI ، به طور همزمان بر روی فریم اطلاعاتی دریافتی شروع به ثبت اطلاعات می کند. این عمل که توسط COM2000 انجام می شود Immediate Response یا پاسخ سریع نام دارد. لازم به ذکر است که به طور همزمان هر دو ECU در یک زمان قادر به مشاهده اطلاعات روی شبکه هستند لذا BSI بلافاصله با مشاهده تغییر در بیت های ارسالی خود به وجود پیام در دسته راهنما پی می برد.
http://khodroha.com/molti13.jpg
در این حال BSI پیان بعدی را که متشکل از دستور COM2000 است را بر روی شبکه می فرستد. BSM که تا کنون در شبکه ساکت بود با مشاهده این پیام و با توجه به تشخیص کد شناسایی ( Identifier ) موجود در فریم اطلاعاتی متوجه می شود که پیغام مربوطه به او اختصاص دارد لذا با دریافت این اطلاعات بلافاصله برای اطمینان BSI از دریافت اطلاعات توسط مقصد ، بر روی فریم اطلاعاتی BSI دست برده و یکی از بیت های آن را ست می کند. با انجام این کار BSI مجددا به سراغ ارسال پیام برای COM2000 رفته تا شرایط جدید را سوال کند. از طرفی BSM نیز که دستور لازم را دریافت داشته و فورا چراغ جلو را روشن می کند. این عملیات با سرعتی بالا بر حسب این که هر یک از قطعات بر روی کدام BUS قرار دارند تکرار می شود.

طریقه سنکرون کردن ECU ها در خودرو 206 مولتی پلکس
به طور کلی سنکرون کردن ECU ها در هر شبکه مولتی پلکس جهت انتقال صحیح اطلاعات امری لازم و حیاتی به نظر می رسد زیرا در صورتی که این قطعات با یکدیگر هماهنگ نباشند بیت های ارسالی از طرف یک ECU توسط ECU مقصد دیده نشده و کل اطلاعات از دست می رود. این عملیات به روش های مختلفی صورت می گیرد این روش ها شامل متدهای تکنیکی Bit stuffing , Non data , Bipolar , Biphase , NRZI , NRZ و Manchester می باشند. روش مورد استفاده در پژو 206 روش های Stuffing برای شبکه CAN و Manchester برای شبکه های VAN است.
در روش Stuffing که در CAN استفاده می شود ، به ازای هر 5 بیت یکسان که از طریق شبکه منتقل می شود ، ECU فرستنده یک بیت مخالف فرستاده تا تمامی ECU ها توسط این بیت خود را با فرکانس ECU ارسالی سنکرون کنند. در روش Manchester که در VAN استفاده می شود به ازای هر سه بیت ، یک بیت 0 و یک بیت 1 ارسال شده تا طبق استاندارد VAN Controller ، در تمامی ECU ها همه مصرف کننده های این اطلاعات ، خود را با فرکانس ECU فرستنده سنکرون نمایند.

توجه:
در صورت عدم هماهنگی فرکانسی ECU های مختلف حتی با عدم آشکارسازی یک بیت از مجموع اطلاعات ، پیام ارسالی از دست خواهد رفت.
نکته بسیار مهم:
در خودرو پژو 206 اگر یکی از سیم های شبکه CAN را قطع کرده و یا به بدنه وصل کنیم شبکه CAN قطع می شود ، اما در شبکه VAN با توجه به این که تشخیص اطلاعات روی شبکه به طریق دیفرانسیلی استحصال می گردد قطع کردن یک خط و یا بدنه نمودن آن موجب قطع شبکه نشده و تنها حساسیت شبکه مذبور را نسبت به امواج مزاحم ( نویز ) بالا می برد.

خطوط K و L
این خطوط ارتباطی که توسط یک تک سیم به BSI و ECU های انژکتور ، گیربکس اتوماتیک و ABS متصلند ، توسط پروتکلی به نام KWP2000 ( Key Word Protocol ) پشتیبانی شده و می توانند با سرعت 10 Kbit / s اطلاعات حافظه داخلی این ECU ها را که در محلی برای حفظ معایب سیستم موجود است به سوکت عیب یابی انتقال دهد. از طریق این خطوط می توان توسط دستگاه هایی نظیر Diag2000 و Odissee با ECU های مذکور ارتباط برقرار کرده و آن ها را عیب یابی و رفع عیب نمود. این انتقال اطلاعات می تواند به صورت درخواست فعال کردن فرمانبر ها و یا درخواست خواندن عیب های ECU های خودرو 206 باشد.
ساختار ارسال پیام در خطوط K و L

http://khodroha.com/molti14.jpg
Fmt : فریم فرمت.
Tgt : آدرس ECU یا دستگاه عیب یابی بر حسب ارسال پیام از ECU به دستگاه عیب یابی یا برعکس.
Src : آدرس ECU یا دستگاه عیب یابی بر حسب ارسال پیام از دستگاه عیب یابی به ECU یا یرعکس.
Sld : شماره سرویس.
Data : اطلاعات و پارامترها.
CS : چک سام تشخیص خطا.

نمودار ارتباط ECU های پژو 206 ایران با سوکت عیب یابی
http://khodroha.com/molti15.jpg

نکته :
در خودرو پژو 206 مولتی پلکس سیم های این شبکه بنابر استانداردهای موجود دارای شماره سیم های:
9006 و 9007 برای ECU های انژکتور و گیربکس اتوماتیک
9008 برای ECU ، BSI
9009 برای ECU ، ABS
هستند که بر حسب کانکشن های مختلف این شماره سیم ها در نقشه های مختلف با پسوند A نیز دیده می شوند.

شماتیک ارتباطات شبکه مولتی پلکس 206 ایران
http://khodroha.com/molti16.jpg
مقایسه تفاوت های دو لایه اصلی شبکه های VAN و CAN
http://khodroha.com/molti17.jpg

گرداورنده : مجيد مافي نژاد

madmood
12th November 2009, 04:26 PM
سلام آق حسین
یه چیزی
انصافاً باهات حال می کنم!رو هر چیزی دست بزاریم شما یه حداقل کوچولو ازش اطلاعات داری!
دمت قیژ!!!
یا علی

madmood
12th November 2009, 04:27 PM
یادم رفت
و اما در مورد پروژه من بهشون واحد ها ، وزن دوچرخه و این چیزارو گفتم!و همچنین مختصات کی پوینت هارو!ایشالا که جوابمو میده!
بازم ممنون

hossien
12th November 2009, 06:07 PM
انشاالله میده

madmood
12th November 2009, 06:58 PM
انشاء ا...

madmood
12th November 2009, 10:06 PM
اینم همین جوری نوشتم ببینم تو نوع فعالیت چه اتفاقی میفته!!!!

hossien
13th November 2009, 07:53 PM
سلام
نمی دونم آیا اطلاعاتی که ایشون خواستن را میل کردین یا نه ولی من جواب های ایشون آقا احسان رو میزارم.
برای اینکه من جزئیات مدل شما رو چک کنم و در عین حال مجبور به توضیحات مفصل و یا ارسال فایل حجیم db نشین از مسیر زیر فایل دستورات رو که یک فایل ASCII هست رایت کنید و برام بفرستین
file/write db logfile
دقت کنید که essential commands only انتخاب شده باشه.
اگه دوست داشتین این فایل رو با notepad باز کنید و دستورات اجرا شده رو ببینید.
------------------------------------------------------------------------------------------------
سوال کرده بودین:
"
چه فرقی بین von Mises SEQV و گزینه Ls بخش By sequence num وجود داره؟!؟!؟
منظورم اینه که من تنش بوسیله کدوم گزینه بدست بیارم!؟؟!!؟ جوابشون زمین تا آسمون فرق داره!و یا من با فرق زیاد بدست میارم!
معنی IMOMENT چیه؟!؟!؟آیا همون گشتاوره؟!؟!؟ این گزینه رو خودم تو قسمت By sequence num / SMISC, وارد کردم!! از این گذشته عدد هایی که جلوی شون می زاریم به چه معناست؟!؟!؟! آیا واحد خاصی به حساب میاد!؟؟!؟
و این گزینه های SMX و DMX به چه معنا هستند؟!؟!؟چیو نشون می دن!؟؟!؟!"
برای پاسخ به یکی از پست های قبلی توجه بفرمایید که درباره smisc سوال کرده بودند:

خروجي اي كه شما دنبالش هستيد جزء خروجيهاي اضافي المان هست كه به عنوان Miscellaneus items شناخته ميشه. يعني نتايجي كه به طور عادي در نتايج المان محاسبه نميشه. نام المان مورد نظر رو (مثلا beam3) در Help/index تايپ كنيد تا توضيحات مربوط به المان مورد نظر رو پيدا كنيد. در اين صفحه جدولي هست كه nmisc و smisc و ... رو توضيح داده.
البته توصيه مي كنم از المانهاي پيشرفته تر استفاده كنيد كه امكانات گسترده تري دارند مثلا المانهاي سري 18x و 2xx . متاسفانه در كتابهاي موجود معمولا از المانهاي قديمي ansys استفاده مي كنند كه مشكلاتي مشابه براي كاربر درست مي كنند.

بنابراین به جای beam3 از beam188 استفاده کنید تا صورت مسئله پاک بشه.
معنای Imoment در توضیحات help درباره المان مورد نظر، کمی بالاتر از جدول Miscellaneus items نوشته شده. Imoment یعنی ممان ایجاد شده در نود I . حالا نود I یعنی چی؟! هر المان المان beam3 دارای دو نود است که نرم افزار یکی را به عنوان I و دیگری را به عنوان J در نظر می گیرد.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
حالا نمی دنم به جواب رسیدید یا نه .

madmood
13th November 2009, 09:21 PM
سلام
اول از همه المان من به صورت pipe هست! نه beam !!
آیا این پستی که شما می گین تو همین قسمته یا باید برم دنبالش بگردم؟!؟!؟
و اینکه فرق بین اون دوتا تنش رو میشه بگین!؟؟!
تا جایی که خواسته بودن میل کردم!ولی جوابی نگرفتم!
در مورد واحد ها چی!؟؟!؟امکانش هست بگین!؟؟!!؟
حالا من کدومشو براتو بفرستم!؟؟!؟!منظورم اینه که بر حسب میلیمتر یا سانتی متر و یا متر؟!؟!؟تقریبا هر سه واحدو تست کردم!!!!
بازم ممنون
در پناه حق

madmood
13th November 2009, 09:33 PM
در ضمن همچین پستی که گفتینو من پیدا نکردم!اگه امکان داره لینکشو بدین!
ممنون

hossien
14th November 2009, 08:14 AM
پس جواب ها رو براي من فرستاده

madmood
14th November 2009, 11:58 AM
سلام
مثل اینکه فقط جوابارو برای شما فرستاده!!!!
و اینکه
جواباشون همونا بود که شما گفتین؟!؟!؟!چیزی در مود واحدها و وزن دوچرخه و امثالهم نگفتن؟!؟!؟!

hossien
14th November 2009, 03:43 PM
سلام
مثل اینکه فقط جوابارو برای شما فرستاده!!!!
و اینکه
جواباشون همونا بود که شما گفتین؟!؟!؟!چیزی در مود واحدها و وزن دوچرخه و امثالهم نگفتن؟!؟!؟!
ايميل شون رو كه دارين و اين پاسخ هايي كه دادن مشكلات رو بپرسيد و ازشون بخواهيد كه براتون ميل كنه

8813423144
14th November 2009, 03:51 PM
سلام
من در مورد دستگاه تست خستگی سروو ولو اطلاعات می خواستم.
در مورد اینکه با توجه به اینکه بار حداکثر 100kn است چه سروو ولو یا چه سیلندر پیستونی باید انتخاب کنم.

madmood
14th November 2009, 07:32 PM
سلام
من دفعه قبلی همین سوالارو پرسیدم!!!ولی جوابی که شما نوشتین زیاد قانع کننده نبود!
ممنون

hossien
14th November 2009, 09:16 PM
سلام
من در مورد دستگاه تست خستگی سروو ولو اطلاعات می خواستم.
در مورد اینکه با توجه به اینکه بار حداکثر 100kn است چه سروو ولو یا چه سیلندر پیستونی باید انتخاب کنم.
سلام
دوست عزیز چند روز مهلت بدین تا براتون جستجو کنم و از کارشناسان در این بخش سوال کنم.

hossien
14th November 2009, 09:24 PM
سلام
من دفعه قبلی همین سوالارو پرسیدم!!!ولی جوابی که شما نوشتین زیاد قانع کننده نبود!
ممنون
سلام
لطفا فايل دستورات ( lgw ) رو براشون میل کنید و تمام موارد و مشکلات و هر چیزی که بنظرتون میاد میل کنید تا بتونن جواب شما را دقیق بدن.

madmood
14th November 2009, 09:48 PM
سلام
کن یو اسپیک انگلیش!؟؟!!؟
معذرت می خوام!من یه خورده بیلمیرم!!!
این فایل دستورات چی چی هست!؟!؟!؟!کجا هست؟!؟!؟

hossien
15th November 2009, 08:06 AM
سلام
کن یو اسپیک انگلیش!؟؟!!؟
معذرت می خوام!من یه خورده بیلمیرم!!!
این فایل دستورات چی چی هست!؟!؟!؟!کجا هست؟!؟!؟
برای اینکه من جزئیات مدل شما رو چک کنم و در عین حال مجبور به توضیحات مفصل و یا ارسال فایل حجیم db نشین از مسیر زیر فایل دستورات رو که یک فایل ASCII هست رایت کنید و برام بفرستین
file/write db logfile

madmood
15th November 2009, 10:33 PM
سلام
این فایلیو که گفتین + پی دی افه فایلی که روش دارم کار می کنم واسشون میل کردم!!یعنی الان دارم میل می کنم!

madmood
15th November 2009, 10:43 PM
میلیدم!!!!!:دی

hossien
16th November 2009, 02:01 PM
میلیدم!!!!!:دی
Incomprehensible

madmood
16th November 2009, 06:23 PM
ببخشید میشه شفاف سازی کنید؟!؟!؟
کجاش غیر قابل فهم بود؟!؟!؟!

madmood
16th November 2009, 10:27 PM
این هم سوال و جوابی در مورد پروژه من!!!بدون هیچ تحریفی!!!

سلام

اول از همه

1-آیا من تو انتخاب المان اشتباه می کنم؟؟!؟!حتمن باید Beam رو انتخاب کنم؟!؟!؟چون حلم بر اساس Pipe 16 هست!

بعد

2-آیا باید چگالی رو هم وارد کنم؟!؟!؟

3-آیا باید جرم تک تک میله هارو وارد کنم!؟؟!؟یا اینکه میشه جرم کلی شاسیُ وارد کرد!؟!؟ اگه میشه چه جوری؟!؟!؟ در کدوم قسسمت؟!؟!؟

4-در قسمت انتخاب نوع نیرو باید Pressure انتخاب کنم یا Force/Moment؟!؟!؟من دومیُ انتخاب می کنم!!

5-تو این پروژه من به صورت المانی مسئله رو حل کردم!!آیا نیاز به مش بندی هم داره؟!؟!؟!

6-تنشُ از چه راهی حساب کنم؟!؟!؟از گزینه Stress ، Von misses یا از By sequence ، Ls!؟؟!؟!؟!

7-بالاخره اینکه من اعدادُ بر چه واحدی تبدیل کنم؟!؟!؟ بر حسب متر!؟؟!یا سانتی متر و یا میلی متر!؟؟!؟

پاسخ:

سلام

1-خير المان درسته

2-بله چگالي براي محاسبه وزن سازه

3- وارد كردن چگالي كافيه البته اعمال جاذبه +9.8 در جهت آسمان! لازمه. از loads/structural/inertia بريد يا دستور acel,,9.8 رو اجرا كنيد.

4- force

5- خير به post هاي قبلي من رجوع كنيد.

6- هر كدوم يه چيز ميدن. اولي راحت تره . براي محاسبه تسليم فولاد تنش ون ميزز كافيه

7- همه چيز متريك باشه. درفايل متريك كه فرستادين فقط عدد E‌اشتباه وارد شده E= 69.8e9 N/m2 دقت كنيد E بايد بر حسب N/m2 باشه.

موفق باشين. لطفا يه گذارش از مجموعه نكات در سايت بگذارين كه بقيه هم استفاده كنن.

madmood
16th November 2009, 10:29 PM
یه چیزه دیگه: این پست های قبلی کجان؟!؟!؟بابا یه آدرسی یه نشونی یه چیزی!!!!

hossien
17th November 2009, 10:41 AM
یه چیزه دیگه: این پست های قبلی کجان؟!؟!؟بابا یه آدرسی یه نشونی یه چیزی!!!!
تمام پست هرا و جواب ايشون رو گذاشتم.

hossien
17th November 2009, 10:43 AM
سلام
آقا احسان دوست من این چند مورد را پرسیده میشه کمک کنید درضمن من گفتم که به شما میل بزنه.
اول از همه المان من به صورت pipe هست! نه beam !!
و اینکه فرق بین اون دوتا تنش رو میشه بگین!؟؟!
در مورد واحد ها چی!؟؟!
حالا من کدومشو براتو بفرستم!؟؟!؟!منظورم اینه که بر حسب میلیمتر یا سانتی متر و یا متر؟!؟!؟تقریبا هر سه واحدو تست کردم!!!!
بازم ممنون
در پناه حق

راستي اين جواب هم فرستاده بودن من نديده بودم.
براي تحليل شما اين دو المان فرقي ندارن.
فايل دستورات رو با هر واحدي بفرستيد درستش مي كنم.

hossien
17th November 2009, 10:46 AM
سلام
نمی دونم آیا اطلاعاتی که ایشون خواستن را میل کردین یا نه ولی من جواب های ایشون آقا احسان رو میزارم.
برای اینکه من جزئیات مدل شما رو چک کنم و در عین حال مجبور به توضیحات مفصل و یا ارسال فایل حجیم db نشین از مسیر زیر فایل دستورات رو که یک فایل ascii هست رایت کنید و برام بفرستین
file/write db logfile
------------------------------------------------------------------------------------------------
سوال کرده بودین:

"
چه فرقی بین von mises seqv و گزینه ls بخش by sequence num وجود داره؟!؟!؟

منظورم اینه که من تنش بوسیله کدوم گزینه بدست بیارم!؟؟!!؟ جوابشون زمین تا آسمون فرق داره!و یا من با فرق زیاد بدست میارم!
معنی imoment چیه؟!؟!؟آیا همون گشتاوره؟!؟!؟ این گزینه رو خودم تو قسمت by sequence num / smisc, وارد کردم!! از این گذشته عدد هایی که جلوی شون می زاریم به چه معناست؟!؟!؟! آیا واحد خاصی به حساب میاد!؟؟!؟
و این گزینه های smx و dmx به چه معنا هستند؟!؟!؟چیو نشون می دن!؟؟!؟!"
برای پاسخ به یکی از پست های قبلی توجه بفرمایید که درباره smisc سوال کرده بودند:

خروجي اي كه شما دنبالش هستيد جزء خروجيهاي اضافي المان هست كه به عنوان miscellaneus items شناخته ميشه. يعني نتايجي كه به طور عادي در نتايج المان محاسبه نميشه. نام المان مورد نظر رو (مثلا beam3) در help/index تايپ كنيد تا توضيحات مربوط به المان مورد نظر رو پيدا كنيد. در اين صفحه جدولي هست كه nmisc و smisc و ... رو توضيح داده.
البته توصيه مي كنم از المانهاي پيشرفته تر استفاده كنيد كه امكانات گسترده تري دارند مثلا المانهاي سري 18x و 2xx . متاسفانه در كتابهاي موجود معمولا از المانهاي قديمي ansys استفاده مي كنند كه مشكلاتي مشابه براي كاربر درست مي كنند.

بنابراین به جای beam3 از beam188 استفاده کنید تا صورت مسئله پاک بشه.
معنای imoment در توضیحات help درباره المان مورد نظر، کمی بالاتر از جدول miscellaneus items نوشته شده. Imoment یعنی ممان ایجاد شده در نود i . حالا نود i یعنی چی؟! هر المان المان beam3 دارای دو نود است که نرم افزار یکی را به عنوان i و دیگری را به عنوان j در نظر می گیرد.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

حالا نمی دنم به جواب رسیدید یا نه .

منظورشون از پاسخ سوال 6 اينه كه فرمودن.

mreza2009
17th November 2009, 12:03 PM
با سلام می خواستم اگر مقاله ای در مورد نانو مکانیک یا نانوتیوب ها و یا جوشکاری در مقیاس نانو در حد پروژه ارشد را دوستان به صورت پی دی اف دارند در اینجا بگذارند
با تشکر

madmood
17th November 2009, 12:41 PM
سلام
ممنون
یعنی من دوباره اون فایلو بفرستم؟!؟!؟!؟

hossien
17th November 2009, 01:34 PM
سلام
ممنون
یعنی من دوباره اون فایلو بفرستم؟!؟!؟!؟
اگر مشكل دارين بفرستين اگر نه ديگه هر جور راحت هستيد .ريشو قيچي دست شماست و آقا احسان در اين زمينه تخصص دارن.

madmood
17th November 2009, 05:28 PM
فعلن که ریشُ قیچی کردم!
یه سری دیگه سوال بود واسشون فرستادم!
تا ببینیم چی میشه!
بازم ممنون

madmood
17th November 2009, 10:26 PM
یه چیزه دیگه!
پیشنهادی در مورد تغییر شعاع و ضخامت لوهله ها دارین؟!؟!؟ یعنی اگه بخوام چند قابُ بررسی کنم باید چیکار کنم!؟!

hossien
17th November 2009, 11:31 PM
به نظر من اول بتونید این قاب رو تحلیل کنید و یاد بگیرید بعد چند مدل قاب و دوچرخه با اشکال مختلف رو خیلی ساده می تونید در بیارین.من هم کمک می کنم.

mreza2009
18th November 2009, 10:32 AM
با سلام می خواستم اگر مقاله ای در مورد نانو مکانیک یا نانوتیوب ها و یا جوشکاری در مقیاس نانو در حد پروژه ارشد را دوستان به صورت پی دی اف دارند در اینجا بگذارند
با تشکر

میشه لطف کنید جواب ما رو هم بدید؟ ممنونsh_omomi82

madmood
18th November 2009, 11:05 AM
سلام
این که اوکی بود!فقط تو واحداش هنگ کرده بودم که اونم به لطف شما و آق احسان برطرف شد!
آها یه سوال دیگه!؟اگه مقدار تنش 3 مگا پاسکال بشه کمه!؟!؟ آخه اون دفعه استادمون گفت کمه و وزن طرفُ زیاد کن!
در مورد اشکال دیگه: فکر نکنم نیاز باشه!تو همین اگه بتونم طوری دستکاری کنم که مقدار تنش روی نگهدارنده صندلی (Seat Tube) کاهش پیدا کنه کافیه!!!
البت اگه بازم لطف کنید و شکل های دیگه هم بفرستین ممنون میشم!
در هر صورت بازم ممنون.
یا علی

hossien
18th November 2009, 11:18 AM
به سلامتي پس ديگه فارغ التحصيل ميشن .
باشه من چند نوع قاب دوچرخه براتون در مي يارم.

madmood
18th November 2009, 07:28 PM
دستت درد نکنه!بازم ممنون

madmood
18th November 2009, 09:48 PM
سلام
یه چیزه دیگه
امکانش هست رو همین قاب بگی چه تغییری تو سایزشون بدم که تنش کم تر بشه!؟؟!؟
مثلا تو قطرش!یا ضخامتش!و یا ماده اش!!!
ممنون

madmood
18th November 2009, 10:54 PM
یه سوال دیگه
بعد از حل مسئله هنگامی که از لیست نودال سولوشنُ برایند نیروها در جهت زد را بررسی می کنم یه عدد خیلی کوچک میشه!در حالی که اگه اعدادو با هم جمع کنیم میشه صفر!اشکال از کجاست!!؟؟؟البت این اتفاق فقط تو نمونه آلومینیوم افتاده!!!
مشکلی نداره ؟!؟!یا اینکه همش پر از مشکله!؟؟!؟
یه چیزه دیگه در نمونه آلومینیوم اصلا نقطه 3 هیچ نیرویی نداره!در حالی که همچین قضیه ای تو فولاد نیست!من اشتباه می کنم یا روند درسته!؟!؟؟
بازم ممنون

madmood
19th November 2009, 07:18 PM
سلام
فقط خواهشن میشه زودتر بفرستین!!چند روز دیگه باید برم دانشگاه!!
ممنون

madmood
19th November 2009, 11:25 PM
بازم سلام

مزاحم جدید ِ همیشگی شما!

1-در مورد چگالی اولا چرا به سمت بالا!؟؟!؟ ثانیا وزن دوچرخه ثابته؟!؟!؟ یعنی دیگه نباید چگالی فولاد و یا آلومینیوم را وارد کنم؟!؟!

2-یه سوال دیگه : پس از حل مسئله از قسمت لیست هنگامی که نتایج ممان و یا نیرو و یا ... را بررسی می کنم تو قسمت Total Value از نظر من یه خورده عدداش غیر طبیعیه!!!! خیلی کوچک هستن!! من اشتباه می کنم؟!؟ یعنی اعداد درست هستند؟!؟!؟

3- یه چیزه دیگه: این Cp چیه؟!؟!؟ آیا همون ضریب اطمینانه؟!؟!؟ یا نه!چیزه دیگه ای هست!!!

4-و اینکه جابه جایی خیلی کوچک می شود!!! مشکلی نیست!؟!؟!؟!

فعلن همین

بازم ممنون.

در پناه حق

سلام

شما مراحمین

برای سوالاتون شماره بذارین

1- چگالی به سمت بالا نیست!! برای اعمال جاذبه زمین ANSYS یه شتاب برابر 9.8 به بالا اعمال می کنه. همونطور که وقتی آسانسور به سمت بالا شتاب مثبت می گیره احساس سنگینی می کنید.

2- با استفاده از اصول خرپا و ساده سازی مسئله جواب دستس بدست بیارین

3- کدوم Cp ؟ توی پنجره output ؟

4- دوچرخه است نه کاناپه
موفق باشین

madmood
20th November 2009, 10:39 PM
سلام آق حسین؟!؟!چطوری؟!؟!؟کم پیدا شدی!!!!
بابا این سایت به شما نیاز داره!!!!:دی

hossien
21st November 2009, 12:04 AM
ببخشيد .فردا براتون يك قاب جديد مزارم اما براي بقيه سوالاتي كه كردين با يكي كه در اين امر زمينه تخصصي ايشون هست بايد صحبت كنيد.

madmood
21st November 2009, 12:09 PM
بازم ممنون.

hossien
21st November 2009, 12:35 PM
سلام
من براتون چند سايت مي زارم كه مدل هاي مختلفي قاب داره هركدوم كه بدردتون مي خوره استفاده كنيد.
http://www.eng.fea.ru/FEA_news_539.html
http://bicyclescience.blogspot.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_frame
http://bicyclescience.blogspot.com/2007_02_01_archive.html

madmood
21st November 2009, 05:35 PM
سلام
می تونم یه سوال بپرسم!؟!؟؟شما چی سرچ می دین که این همه چیز پیدا می کنین؟!؟!؟
چرا من سرچ می دم چیزی پیدا نمی کنم؟!؟!؟!؟

madmood
21st November 2009, 06:00 PM
یه چیزه دیگه
سایت یا مرجع دیگه ای نمی شناسین که تقریبا مثل همون پروژه قبلیه که لینک کرده بودین به نام 11 باشه!؟؟!؟منظورم اینه که اندازه هاشو داده باشه!!!!واسه من اونا مهمه که بتونم تو انسیس وارد کنم!!!!

madmood
24th November 2009, 07:25 PM
سلام
اینجا چه خبر شده بود!؟!؟؟!
چرا نمی شد اومد اینجا؟!؟!؟!؟!

madmood
25th November 2009, 10:18 PM
الوووووووووووووووووووو
کسی اینجا نیست؟!؟!؟!؟؟!!؟

Akhsham
30th November 2009, 12:24 AM
اقا محمود لطفا اسپم نده...اگه كسي باشه خوب جواب ميده!!!
در مورد انسيس من كمكي نميتونم برات بكنم! اما توصيه ميكنم اينارو از استادت حتي تلفني يا با e-mail سئوال كني كه بدونه چقدر فعال هستي و علاقمند...

با تشکر

براي پروپوزال اگر ميخوايد و ميخوايد كار به روز و خفي باشه الان بحث geo tube خيلي داغه... ميتونين papar هم بكنين... من متاسفانه (تا حدي هم خوشبختانه!) خونه ام و به ژورنالها دسترسي ندارم اما اگر بريد دانشگاه و تو ساينس دايركت سرچ كنين حتما مقالات توپي گيرتون مياد.

madmood
30th November 2009, 08:00 PM
سلام
شرمنده این اسپم که می گین چی هست؟!؟!؟!
والا من نمی دونستم!
شرمنده!

saeid h
15th December 2009, 02:55 AM
با سلام استاد پروژه من در مورد تحلل وطراحی میلنگ ودسته شاتون است من تحلیل استاتیکی را با نرم افزار کتیا انجام دادم استاد میتونید برای تحلیل دینامیکی با نرم افزار کتیا کمکم کنید

Akhsham
20th December 2009, 04:17 PM
با سلام استاد پروژه من در مورد تحلل وطراحی میلنگ ودسته شاتون است من تحلیل استاتیکی را با نرم افزار کتیا انجام دادم استاد میتونید برای تحلیل دینامیکی با نرم افزار کتیا کمکم کنید

ما تو فروم استادم داشتیم و نمی دونستیم؟! والاه من با نرم افزارهای مکانیک کار نکردم!:( پروژه خودمم مطالعاتی بود.

Akhsham
20th December 2009, 04:20 PM
سلام
شرمنده این اسپم که می گین چی هست؟!؟!؟!
والا من نمی دونستم!
شرمنده!
یعنی هرزنامه. یعنی پستهایی که عملا موردی برای زدنشون نیست و فقط باعث بیشتر شدن صفحات فروم میشه.

hossien
23rd December 2009, 10:21 AM
Kinematic همانطور که از اسمش هم پیداست تحلیل سینماتیک انجام می دهد. (یعنی تحلیل حرکت). برای تحلیل دینامیکی (حرکت، سرعت، شتاب، نیرو) اگر بخواهید اینکار را در کتیا انجام دهید یک راه نصب نرم افزار Msc Simdesigner است که علاوه بر این نوع تحلیل، تحلیل های دیگری مثل خستگی و یا تحلیل غیر خطی را هم داراست.
یک از مهم ترین تحلیل های میل لنگ و کلا مجموعه موتور تحلیل فرکانس طبیعی برای بدست آوردن فرکانس های اصلی مجموعه به منظور بررسی بالانس دینامیکی است.

و می تونید به سایت http://www.mrah.blogfa.com/cat-13.aspx مراجعه کنید.

مکانیزمهای حرکتی DMU Kinematics Simulator

آیا می دانید چگونه میتوان حرکت یک مکانیزم را در نرم افزار کتیا دید؟
برای ایجاد یک مکانیزم حرکتی مراحل زیر را می بایست انجام داد :
1- مدل کردن قطعات مکانیزم مورد نظر.
2- فراخوانی آنها در محیط Product (مثلا Assembly Design)
3- ورود به محیط DMU Kinematics از مسیر زیر:

Start >>Digital Mockup >> DMU Kinematic
4- استفاده از ابزارهای موجود در این محیط از جمله DMU Kinematic Toolbar و ایجاد Jointهای مورد نیاز.
توجه : اکثر Jointها در Kinematics Joints Sub Toolbar است .
حال میتوان 4 فایلی که قبلا مکانیزم های حرکتی بر روی آن ایجاد شده است از اینجا (http://rapidshare.com/files/130228322/DMU_Kinematics.exe.html) فراخواند و با دستور Simulation with Commands حرکت این مکانیزم ها را دید .(قابل مشاهده در Catia V16 به بالا)
توجه : بعد از اجرای این دستور پنجره ای گشوده می گردد که ابتدا در قسمت Command مقدار عدد مورد نیاز جهت حرکت را تعیین کنید و آنگاه با انتخاب پارامتر on request و کلیک بر روی آیکن Play Forward حرکت را مشاهده نمایید.

فیلم هر4 مکانیزم نیز با فرمت *.avi در دسترس است .
http://i34.tinypic.com/1ht5ck.gif

برای دانلود فایلهای مکانیزمهای حرکتی از 4shared اینجا (http://www.4shared.com/file/77747174/a22423ca/ENGIN.html) را کلیک کنید

hossien
28th December 2009, 12:32 AM
سلام
از شما در خواست كمك براي حل اين 4 تصوير (مجهول يابي) داشتم كسي مي تونه كمك كنه تا نماهاي مجهول اون را بكشيم و همچنين شكل ايزومتريك يا سه بعدي اين 4 تصوير را رسم كنيم؟
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/9875.JPG

kab
28th December 2009, 07:15 PM
سلام حسین جان
شرمنده چون وقت نداشتم با دست کشیدم
تصویر سومی رو که ترسیم نکردم به دلیل کمبود خطوط بود به استادتون بگو که تصویر ناقصه (ولبی برای اطمینان خاطر شب به پدرم نشون میدم تا ببینم نظر ایشون چیه )
از بابت صحیح بودن ترسیمات هم خیالت راحت باشه

kab
28th December 2009, 07:48 PM
ببین حسین جان شما همون مکعب رو در نظر بگیر بعد دو تا گوشه رو قطع کن از گوشه به گوشه

hossien
28th December 2009, 08:00 PM
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/456456.JPG

kab
28th December 2009, 08:37 PM
حسین جان
خدا این استادتون رو به راه راست هدایت کنه
اتاقم بوی فسفر سوخته گرفت

kab
28th December 2009, 11:57 PM
حسین جان ببین داداش
اصلا کار سختی نیست
من قسمت هایی که دیده نمیشه با خط قرمز کشیدم
شکل اصلی هم از مکعبی بدست اومده که قسمت های سبز رنگ رو ازش حذف کردم

ریپورتر
29th December 2009, 11:17 PM
سلام
نظر من هم همین نظر kab هستش به نظرم تصاویرش درسته

hossien
30th December 2009, 05:44 PM
سلام
در مورد اصول كار مدار فن پرايد دو دور(دور تند و كند) با مدارات برقيش مقاله ميخوام اگه برام بفرستي ممنون ميشم.
از توجه شما ممنون.
مداروکدهای خطای عیب یابی سیستم فن خنک کننده دو دور رادیاتور موتور پراید
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/9.JPG
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/8.JPG
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/7.JPG
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/6.JPG
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/5.JPG
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/4.JPG
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/3.JPG
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/2.JPG
http://uc-njavan.ir/uploder/files/y88/10-11-12/1.JPG

yass
12th January 2010, 07:07 AM
سلام به همه
وقت همگی خوش
میخواستم بدونم کسی رو میشناسید که با فلوئنت یه کاررو بصورت پروژه ای انجام بده. من برای پایان نامه ام میخوام با یه فلوئنت کار مشورت کنم. نیاز دارم بخشی از کارم رو کسی برام انجام بده و طبیعتا زحمتش رو هم جبران خواهم کرد. کار پیچیده ای نیست و وقت زیادی رو نمیگیره.
اگه کسی رو میشناسید بهم معرفی کنین.
یه دنیا ممنونتون میشم ....

hossien
12th January 2010, 08:06 AM
سلام این فایلی های آموزشی این برنامه هست امیدوارم مفید باشه و بتونین پروژه تون انجام بدین.

Tutorial 1. Introduction to Using FLUENT: Fluid Flow and Heat Transfer in a Mixing Elbow
Tutorial 2. Modeling Periodic Flow and Heat Transfer
Tutorial 3. Modeling External Compressible Flow
Tutorial 4. Modeling Unsteady Compressible Flow
Tutorial 5. Modeling Radiation and Natural Convection
Tutorial 6. Using a Non-Conformal Mesh
Tutorial 7. Modeling Flow Through Porous Media
Tutorial 8. Using a Single Rotating Reference Frame
Tutorial 9. Using Multiple Rotating Reference Frames
Tutorial 10. Using the Mixing Plane Model
Tutorial 11. Using Sliding Meshes
Tutorial 12. Using Dynamic Meshes
Tutorial 13. Modeling Species Transport and Gaseous Combustion
Tutorial 14. Using the Non-Premixed Combustion Model
Tutorial 15. Modeling Surface Chemistry
Tutorial 16. Modeling Evaporating Liquid Spray
Tutorial 17. Using the VOF Model
Tutorial 18. Modeling Cavitation
Tutorial 19. Using the Mixture and Eulerian Multiphase Models
Tutorial 20. Using the Eulerian Multiphase Model for Granular Flow
Tutorial 21. Modeling Solidification
Tutorial 22. Using the Eulerian Granular Multiphase Model with Heat Transfer
Tutorial 23. Postprocessing
Tutorial 24. Turbo Postprocessing
Tutorial 25. Parallel Processing

http://rapidshare.com/files/14221939...roduction-.rar (http://rapidshare.com/files/142219394/tut01-Introduction-.rar)
http://rapidshare.com/files/142219295/introduction.zip (http://rapidshare.com/files/142219295/introduction.zip)
http://rapidshare.com/files/14221954...flow_heat-.rar (http://rapidshare.com/files/142219543/tut02-periodic_flow_heat-.rar)
http://rapidshare.com/files/14221941..._flow_heat.zip (http://rapidshare.com/files/142219415/periodic_flow_heat.zip)
http://rapidshare.com/files/14221969...pressible-.pdf (http://rapidshare.com/files/142219690/tut03-external_compressible-.pdf)
http://rapidshare.com/files/14221964...mpressible.zip (http://rapidshare.com/files/142219648/external_compressible.zip)
http://rapidshare.com/files/14221987...mpressible.rar (http://rapidshare.com/files/142219875/tut04-unsteady_compressible.rar)
http://rapidshare.com/files/14222053...mpressible.zip (http://rapidshare.com/files/142220530/unsteady_compressible.zip)
http://rapidshare.com/files/14222057...convection.pdf (http://rapidshare.com/files/142220579/tut05-radiation_natural_convection.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222066...convection.zip (http://rapidshare.com/files/142220662/radiation_natural_convection.zip)
http://rapidshare.com/files/14222103...ormal_mesh.pdf (http://rapidshare.com/files/142221031/tut06-non_conformal_mesh.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222096...ormal_mesh.zip (http://rapidshare.com/files/142220963/non_conformal_mesh.zip)
http://rapidshare.com/files/142221174/tut07-porous.pdf (http://rapidshare.com/files/142221174/tut07-porous.pdf)
http://rapidshare.com/files/142221143/porous.zip (http://rapidshare.com/files/142221143/porous.zip)
http://rapidshare.com/files/14222122...e_rotating.pdf (http://rapidshare.com/files/142221221/tut08-single_rotating.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222120...e_rotating.zip (http://rapidshare.com/files/142221205/single_rotating.zip)
http://rapidshare.com/files/14222128...e_rotating.pdf (http://rapidshare.com/files/142221288/tut09-multiple_rotating.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222125...e_rotating.zip (http://rapidshare.com/files/142221254/multiple_rotating.zip)
http://rapidshare.com/files/14222170...xing_plane.pdf (http://rapidshare.com/files/142221706/tut10-mixing_plane.pdf)
http://rapidshare.com/files/142221612/mixing_plane.zip (http://rapidshare.com/files/142221612/mixing_plane.zip)
http://rapidshare.com/files/14222186...iding_mesh.pdf (http://rapidshare.com/files/142221865/tut11-sliding_mesh.pdf)
http://rapidshare.com/files/142221832/sliding_mesh.zip (http://rapidshare.com/files/142221832/sliding_mesh.zip)
http://rapidshare.com/files/14222208...namic_mesh.pdf (http://rapidshare.com/files/142222081/tut12-dynamic_mesh.pdf)
http://rapidshare.com/files/142222053/dynamic_mesh.zip (http://rapidshare.com/files/142222053/dynamic_mesh.zip)
http://rapidshare.com/files/14222222..._transport.pdf (http://rapidshare.com/files/142222226/tut13-species_transport.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222213..._transport.zip (http://rapidshare.com/files/142222133/species_transport.zip)
http://rapidshare.com/files/14222244...combustion.pdf (http://rapidshare.com/files/142222440/tut14-non_premixed_combustion.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222239...combustion.zip (http://rapidshare.com/files/142222393/non_premix_combustion.zip)
http://rapidshare.com/files/14222283...rface_chem.pdf (http://rapidshare.com/files/142222834/tut15-surface_chem.pdf)
http://rapidshare.com/files/142222803/surface_chem.zip (http://rapidshare.com/files/142222803/surface_chem.zip)
http://rapidshare.com/files/14222309...ate_liquid.pdf (http://rapidshare.com/files/142223097/tut16-evaporate_liquid.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222302...ate_liquid.zip (http://rapidshare.com/files/142223029/evaporate_liquid.zip)
http://rapidshare.com/files/14222314...cavitation.pdf (http://rapidshare.com/files/142223143/tut18-cavitation.pdf)
http://rapidshare.com/files/142223105/cavitation.zip (http://rapidshare.com/files/142223105/cavitation.zip)
http://rapidshare.com/files/14222396...multiphase.pdf (http://rapidshare.com/files/142223961/tut19-mix_eulerian_multiphase.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222392...multiphase.zip (http://rapidshare.com/files/142223924/mix_eulerian_multiphase.zip)
http://rapidshare.com/files/14222406...e_granular.pdf (http://rapidshare.com/files/142224062/tut20-eulerian_multiphase_granular.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222399...e_granular.zip (http://rapidshare.com/files/142223997/eulerian_multiphase_granular.zip)
http://rapidshare.com/files/14222414...dification.pdf (http://rapidshare.com/files/142224145/tut21-solidification.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222409...dification.zip (http://rapidshare.com/files/142224090/solidification.zip)
http://rapidshare.com/files/14222427...nular_heat.pdf (http://rapidshare.com/files/142224271/tut22-eulerian_granular_heat.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222424...nular_heat.zip (http://rapidshare.com/files/142224248/eulerian_granular_heat.zip)
http://rapidshare.com/files/14222461...ostprocess.pdf (http://rapidshare.com/files/142224613/tut23-postprocess.pdf)
http://rapidshare.com/files/142224385/postprocess.zip (http://rapidshare.com/files/142224385/postprocess.zip)
http://rapidshare.com/files/14222565...ostprocess.pdf (http://rapidshare.com/files/142225654/tut24-turbo_postprocess.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222551...ostprocess.zip (http://rapidshare.com/files/142225512/turbo_postprocess.zip)
http://rapidshare.com/files/14222586...el_process.pdf (http://rapidshare.com/files/142225869/tut25-parallel_process.pdf)
http://rapidshare.com/files/14222581...el_process.zip (http://rapidshare.com/files/142225811/parallel_process.zip)

hossien
12th January 2010, 08:10 AM
اینم سایت مرجع برای نحوه کار کردن با برنامه می باشد
http://jullio.pe.kr/fluent6.1/help/index.htm

alwithfa
13th May 2010, 08:03 PM
سلام
من این ترم درس طراحی اجزا2 دارم استادمون پروژه داده گفته آسانور طراحی کتید با توجه به درس طراحی 2 باید چرخدنده و ترمز و ... طراحی کنیم نه دقیق تا حدی که استاد باور کنه مطلب رو فهمیدیم 8نمره داره تورو خدا به دادم برسید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

maseng
19th July 2010, 11:30 AM
ببخشيد كسي ميدونه اين ارور انسيس از چيه

quadrilateral element has negative or zero volume.nodes on elements must be numberd counterclockwise.Element ID=37

hossien
27th July 2010, 12:00 PM
ببخشيد كسي ميدونه اين ارور انسيس از چيه

quadrilateral element has negative or zero volume.nodes on elements must be numberd counterclockwise.element id=37
سلام
این خطا به خاطر کیفیت نامناسب مش است و در شروع تحلیل و یا در مراحل تحلیل های غیر خطی که سبب تغییر شکل بسیار زیاد المان ها و از شکل و قیافه افتادن آنها می شود رخ می دهد. المان های چهارگوش بهتر است تا حد ممکن به مربع نزدیک باشند. ممکن است به علت مش بندی نامناسب شکل المان بجای چهارگوش به شکل ضربدی مثل پاپیون یا به شکل بومرنگی در بیاید که باغث خطای برنامه می شود. در این حالت حجم المان (و در واقع مساحت آن) منفی محاسبه می شود و یا به صفر نزدیک خواهد بود.

sahel_k
28th July 2010, 03:27 PM
سلام...منمیخوام در مورد لیزرهای تاریک که کاربردشون شبکه کردن کامپیترهاست یه مقاله خوب تهیه کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

mohamadaliv
29th July 2010, 09:29 AM
سلام...منمیخوام در مورد لیزرهای تاریک که کاربردشون شبکه کردن کامپیترهاست یه مقاله خوب تهیه کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

سلام دوست عزيز
فكر نمي‌كنم در اين انجمن به نتيجه‌اي برسيد!
چون در اينجا در زمينه پروژه‌هاي مرتبط با رشته مكانيك بحث مي‌شه.
سؤالتون رو در يكي از انجمن‌هاي تالار كامپيوتر مطرح كنيد.
اميدوارم كه به پاسخ دلخواه برسيد.

maseng
4th August 2010, 03:19 PM
با سلام وعرض تشكر ازحسن توجه شما جناب آقاي hossein عزيز
در خصوص ارور quadrilateral element has negative or zero volume.nodes on elements must be numberd counterclockwise.element id=37 بايد بگم كه اين ارور زمانيكه تحليل اينتر اكشن سيال سازه رو به روش كوپلينگ ضعيف متوالي با تنظيمات ALE روشن انجام ميدم ظاهر ميشه و وقتي ALE رو خاموش ميكنم ظاهر نميشه اما جواب مورد قبول نيست.المانها هم همه مربعي هستند.المانها رو ريز و درشت كردم اما فايده نداشت .خوشحال ميشم اگه راهنماييم كنيد

hossien
5th August 2010, 09:39 PM
با سلام وعرض تشكر ازحسن توجه شما جناب آقاي hossein عزيز
در خصوص ارور quadrilateral element has negative or zero volume.nodes on elements must be numberd counterclockwise.element id=37 بايد بگم كه اين ارور زمانيكه تحليل اينتر اكشن سيال سازه رو به روش كوپلينگ ضعيف متوالي با تنظيمات ale روشن انجام ميدم ظاهر ميشه و وقتي ale رو خاموش ميكنم ظاهر نميشه اما جواب مورد قبول نيست.المانها هم همه مربعي هستند.المانها رو ريز و درشت كردم اما فايده نداشت .خوشحال ميشم اگه راهنماييم كنيد

تا چند روز دیگه براتون کامل می کنم و از دوستانم هم می پرسم که مشکل حل بشه.

Akhsham
9th March 2011, 07:14 PM
hossein جان نخسته:دي
آقا ما سه ماه سربازيم:(( الآن شيرازم

hossien
10th March 2011, 04:54 PM
سلام
نگفتین در چه حوزه ای کمک می خواهین؟
چه چیزی را میخواهی مدل کنی بگو اگر بتونم انجام می دم.

وحيد رجبي
27th June 2011, 05:31 PM
سلام
يه پروِژه واسه طراحي اجزا2 درباره بالابر اتوموبيل مي خوام.
كسي اين پروژه را داره؟

madmood
26th October 2011, 10:23 AM
سلام
کسی در مورد کمان ها کامپوزیتی و تحلیل تو انسیس اطلاعاتی داره؟!؟؟!
ممنون

hossien
2nd November 2011, 06:06 PM
سلام
يه پروِژه واسه طراحي اجزا2 درباره بالابر اتوموبيل مي خوام.
كسي اين پروژه را داره؟
اینجا کمک به افراد می کنن که بتونن راهشون را زودتر پیدا کنن نه اینکه یک پروژه در اختیار افراد بزاریم

anubis
7th March 2012, 10:35 PM
در مورد tube bulging بوسیله بالشتک(pad /rubber) کسی اطلاعاتی دارهههه؟

madmood
22nd April 2012, 11:08 PM
سلام

در مورد پای مصنوعی که دونده های معلول استفاده می کنند یه خورده اطلاعات می خواستم!!! اینکه از چه موادی درست میشن و چه جوری درست می شن و ...!!!!

کسی می تونه کمک کنه!!!!

ممنون

hossien
23rd April 2012, 08:35 PM
به نظرم بهتر به مراکز توانبخشی برین اونجا هم نحوه درست کردن را می بینید و هم مدل هی مختلف . یکی از این مراکز در پاسداران خیابان ساقدوش هست مرکز توانبخشی (ساخت پروتز)کوثر.

javad4481
25th April 2012, 10:48 AM

ليزر تاريك نمودونم چيه و چه جوري بايد به سرور وصل كرد اما نحوه ارتباط دو ليزر و ارسال ديتا رو ميدونم اگه خواستي بگو بهت بگم چه جوري

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد