PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خبر خداحافظی با مدیران سابق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

A.L.I
21st August 2009, 02:36 PM
خداحافظی با مدیران سابق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

http://www.itna.ir/archives/images/ppl/rahmati.jpg

24 مرداد 1388 - چندی پیش از سوی ریاست‌جمهوری حکم دومین ریاست سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ابلاغ شد و بعد از 9 ماه پرویز رحمتی به عنوان سکان‌دار این سازمان موردتایید قرار گرفت.

قرار است عصر امروز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مراسمی را به منظور قدردانی از هیات‌رییسه دوره اول این سازمان برگزار کند. باقر بحری یکی از چهره‌های شاخص بخش خصوصی آی‌تی کشور است؛ چهره‌ای که همیشه با داشتن انرژی سرشار و ایده‌هایی جالب از یک سو و فردی مسلط به مسائل بخش خصوصی فعال در آی‌تی مورد توجه ویژه اهالی مطبوعات قرار می‌گیرد. او هم‌اکنون نایب‌رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و عضو شورای مرکزی سازمان کشوری است. البته آنطور که گفته می‌شود، بحری اجرای مراسم امشب را نیز به عهده گرفته است و با توجه به رابطه او با مدیران سابق به خصوص در آخرین روزهای دوره اول این سازمان پیش‌بینی می‌شود که مراسم جالبی پیش روی اعضای صنف باشد. با توجه به سرماخوردگی شدیدی که گرفتارش بود، گفت‌وگوی کوتاهی با او داشته ایم که در ادامه می‌آید.

* شروع بحث را با مراسم عصر شنبه آغاز کنیم.
قرار است ما روز شنبه از کسانی که هیات‌مدیره اولین دوره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بودند تشکر کنیم. به هر طریق تبدیل یک NGO‌ای که حال و هوایش انجمنی بوده و وظایف خودش را به نحوی انجام داد که توانست تبدیل به یک سازمان صنفی شود، کار ساده‌ای نبوده است و قطعا برای این سازمان زحمات بسیاری کشیده شده است.

زمانی که سازمانی شکل می‌گیرد عدم‌باورش بیشتر از باورش است. با اینکه سازمان نظام صنفی از قانون نیز برخوردار بوده، اما تشکیلش با مشکلات بسیاری روبه‌رو بوده، در نتیجه فکر می‌کنم افرادی که در تشکیلش حضور داشتند فشار زیادی را تحمل کردند تا این نهاد بتواند تثبیت شود.

فکر می‌کنم در اولین دوره این سازمان افراد خیلی قدری از صنف در آن حضور داشتند و توانستند با تمام مشکلاتی که وجود داشت این دوره را سپری کنند. تثبیت یک سازمان خیلی مهم است، چراکه باعث می‌شود در دوره‌های بعدی آن سازمان به دنبال دستاوردهای خود باشد و امیدوارم دوستانی که در دوره دوم هستند بتوانند امسال را سال دستاوردهای اولیه سازمان نظام صنفی
در صنف آی‌تی قرار دهند.

این یکی از بهانه‌های ما برای این مراسم است و موضوع دیگری که وجود دارد این است که آقای رحمتی رسما کار خود را به تازگی شروع کردند و ما تمایل داشتیم این موضوع را اعلام رسمی کرده و گرامیداشتی برای آن داشته باشیم. مساله دیگر خود باوری صنفی است.

اینکه باور کنیم یک صنف پویا و ارزشمند هستیم و کسانی هستیم که اگر بتوانیم درست عمل کنیم می‌توانیم جایگاه خوبی را در جامعه برای دستاوردهای بزرگ‌تر داشته باشیم، چراکه آی‌تی نقش کلیدی در زندگی پیدا کرده است، بنابراین حیاتی است که اهالی صنف به این باور برسند که آنها طلایه‌دار دنیای نوین هستند، بنابراین باید قدر آن را دانسته و برایش تلاش کنند. امیدوارم که امروز با حضور خوب شرکت‌ها بتوانیم مراسم خوبی داشته باشیم.

حرکت نظام صنفی مجموعه ستاره‌هایی داشته است مانند آقایان سعیدی، مظلوم، مرتضوی، اثنی عشری و سایر دوستان که گام بزرگی را در راستای نظام صنفی برداشته اند. آقای مرتضوی از ابتدای تشکیل انجمن شرکت‌های انفورماتیک و بعدها سازمان نظام صنفی رایانه‌ای زحمات بسیاری را متحمل شده و همیشه هم بدون جنجال و در پشت پرده با دلسوزی‌هایش فعالیت‌های ارزنده‌ای را برای صنف انجام داده است و این خیلی خوب است که بتوان از این بزرگان قدردانی کرد.

* فکر نمی‌کنید که این تثبیتی که هم شما و هم سایر دوستان مرتب در گفت‌وگوهای خود به آن اشاره می‌کنید روی سایر وظایفی که بر گردن صنف بوده و باید انجام داده می‌شده سایه افکنده است؟
من معتقدم که اگر مثبت نگری داشته باشیم خیلی بهتر از آن است که بگوییم کاری نشده است. البته این نظر شخصی من است. زمانی که می‌گوییم تثبیت یعنی اینکه مسائلی پیش برده شده که واقعیت هم دارد. مورد دوم در این بخش شعر معروف حافظ است که می‌گوید؛ الا یا ایها‌الساقی ادر کاسا و ناولها که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها. من معتقد نیستم که با به وجود آمادن یک سازمان که قانونی هم پشت آن است به راحتی همه مشکل‌ها حل می‌شود. من فکر می‌کنم که تکثر سازمان‌ها نیست که مشکل دارد بلکه تقابل آنها است که مشکل ساز است. البته این تقابل هم علتش می‌تواند نپخته بودن اعضای صنف باشد. ما صنفی داریم که درصد دانش آموختگانش در آن بسیار بالا است، اما قدمت کم صنعت آی‌تی و نوپا بودن آن در واقع باعث شده که صنف عقبه نداشته باشد، البته گاهی اوقات به هم ریختگی‌هایی که در این چنین شرایط‌هایی هم وجود دارد باعث نوآوری‌هایی هم شده است.

* فکر می‌کنید به غیر از این ثبات مهم‌ترین دستاورد دیگر سازمان چه باشد؟
فکر می‌کنم که در این مدت انسجام صنفی ما بیشتر شده است. حرف شنوی و رابطه با بخش دولت به خصوص در اواخر دوره قبل و اوایل این دوره بهتر شده است. منظور از دولت هم مشتریان اصلی ما بوده و هم متولیان حاکمیتی آی‌تی.

* این نظر شخصی شماست، اما آیا واقعا انسجام صنفی شما بالا رفته است؟
ما یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در چند سال زمانی اخیر داشتیم مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها و غیره بوده. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که ما به طور دایم در یک شرایط توفانی هستیم. شما در شرایط توفانی بوده باشید تنها به دنبال حفظ خود و شرایط موجود هستید. ما باید ببینیم که در این شرایط چه کاری کردیم. با توجه به این شرایط من فکر می‌کنم که خوب عمل کرده ایم.
بزرگ‌ترین مشکلی که ما داشتیم عدم‌پیگیری اصل 44 بوده است. حمایت‌های دولتی در بخش آی‌تی در بدنه دولت وجود نداشت و توجهی به آی‌تی در چند سال گذشته نبوده است. وقتی که شرایط این گونه باشد در نتیجه نمی‌توان از صنف انتظار داشت.

* چه برنامه‌هایی برای دوره جدید در نظر دارید؟
هیات‌مدیره جدید شاید به اندازه هیات‌مدیره قدیم قدر نباشند، اما جوان و جویای نام هستند که همین عوامل می‌تواند باعث شود که انرژی بیشتری برای صنف داشته باشند. به نوعی جوان‌گرایی در صنف می‌تواند اهداف صنف را بیشتر عملی کند.

تعامل با دولتی‌ها یکی از کارهایی است که ما از همان ابتدای شروع کار روی آن تاکید داشته‌ایم. به عنوان مثال آقای رحمتی به عنوان نماینده صنف تا به حال در بسیاری از سازمان‌ها و جلساتی که به نوعی به صنف آی‌تی مربوط بوده حضور داشته و تاکیدش بر
برون سپاری فعالیت‌های دولتی به بخش خصوصی بوده است. این کارها به قولی صدایش بعدها در می‌آید، زمانی که این فعالیت‌ها بعدها اثرگذاری‌اش در قانون نمود پیدا کند. در رابطه با خدمات پس از فروش و مناقصات کارگروهای تشکیل شده که در حال حاضر برنامه‌هایی را در دست پیگیری دارند که از جمله آن می‌توان به تعرفه‌های پیشنهادی اشاره کرد.

به نظر می‌رسد برنامه‌هایی که در چند ماه گذشته صورت گرفته باعث شده که به نوع دیگری به سازمان نگاه شود. حضور نمایندگان سازمان در کمیسیون ماده یک و برگزاری جلسات با نمایندگان وزارت بازرگانی از یک سو و حضور نمایندگاندولتی از بخش‌های مختلف در جلسات سازمان نشان می‌دهد که در این دوره توجه ویژه‌ای به سازمان صورت گرفته است.

منبع : http://www.itiran.com/?type=interview&id=10924

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد