PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزشی سخنان معصومان علیهم السلام(با چه کسی رفاقت کنیم)

hossien
20th August 2009, 01:09 PM
سخنان معصومان علیهم السلام(با چه کسی رفاقت کنیم)

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: - «المرء علی دین خلیله و قرینه‏» .
انسان بر کیش دوست و همدمش خواهد بود.
امام علی علیه السلام:
«یا بنی ایاک و مصادقه الاحمق فانه یرید ان ینفعک فیضرک وایاک و مصادقه البخیل فانه یقعد عنک احوج ما تکون الیه و ایاک‏و مصادقه الفاجر فانه یبیعک بالتافه وایاک و مصادقه الکذاب‏فانه کالسراب یقرب علیک البعید و یبعد علیک القریب‏» .
پسرم! از دوستی نادان بپرهیز، چه او خواهد که تو را سودرساند لکن دچار زیانت گرداند و از دوستی بخیل بپرهیز، چه اوآنچه را سخت‏بدان نیازمندی از تو دریغ دارد، و از دوستی تبهکاربپرهیز که به اندک بهایت‏بفروشد و از دوستی دروغگو بپرهیز که‏او سراب را ماند: دور را به تو نزدیک و نزدیک را به تو دورنمایاند.
امام علی علیه السلام:
«لاتصحب الشریر فان طبعک یسرق من طبعه شرا و انت لاتعلم‏» .
با مردم شریر و فاسد رفاقت نکن که طبیعت تو به طور ناآگاه‏بدی را از آنها می‏دزدد و تو بی‏خبری.
امام علی علیه السلام:
«ایاک و مصاحبه الفساق فان الشر بالشر ملحق‏» .
از رفاقت‏با بدکاران بپرهیز که بدی به بدی پیوندد.
امام علی علیه السلام:
«و ایاک و مواطن التهمه والمجلس المظنون به السوء فان قرین‏السوء یغر جلیسه‏» .
از مراکز بدنام و مجالسی که مورد سوء ظن است‏بپرهیز، زیرارفیق بد همنشین خود را فریب می‏دهد. [و او را به کارهای ناشایست‏وامی‏دارد.]
امام علی علیه السلام:
«قارن اهل الخیر تکن منهم، و باین اهل الشر تبن عنهم‏» .
با نیکان بنشین تا از آنان به حساب آیی و از بدان بپرهیز تادر شمار ایشان درنیایی.
امام علی علیه السلام:
«صحبه الاشرار تکسب الشر کالریح اذا مرت بالمنتن حملت نتنا»همنشینی با بدان سبب بدبختی است، بسان بادی که با عبور ازفضای مزبله، حامل بویی بد می‏شود.
امام حسن مجتبی علیه‏السلام:
«و اذا نازعتک الی صحبه الرجال حاجه فاصحب من اذا صحبته‏زانک و اذا خدمته صانک و اذا اردت منه معونه اعانک و ان قلت‏صدق قولک و ان صلت‏شد صولک‏» .
اگر حاجتی تو را به مصاحبت مردان وادار سازد با کسی همنشینی‏کن که چون با او مصاحبت کنی تو را زینت دهد و اگر او را خدمت‏کنی نگهدارت باشد و چنانچه از او کمک خواهی یاریت دهد و اگرسخن‏گویی تصدیقت کند و هرگاه درگیر شوی پشتیبانت‏شود.
امام زین العابدین علیه السلام:
«و ایاک و مصاحبه الفاسق فانه بایعک باکله و اقل من ذلک‏» .
از رفاقت‏با فاسق بپرهیز که او تو را به لقمه‏ای و بلکه کمتراز لقمه‏ای می‏فروشد.
امام صادق علیه السلام:
«خصلتان من کانتا فیه و الا فاعزب ثم اعزب. قیل: و ما هما؟
قال: الصلاه فی مواقیتها والمحافظه علیها، والمواساه‏» .
دو صفت نیک اگر در کسی بود(شایسته دوستی و رفاقت است)وگرنه‏از او دوری کن سپس دور شو. عرض شد آن دو صفت کدام است؟ فرمود:
نماز گزاردن در وقت و مراقبت‏بر آن و همیاری.
امام جواد علیه السلام:
«ایاک و مصاحبه الشریر فانه کالسیف المسلول یحسن منظره ویقبح اثره‏» .
از رفاقت‏با آدم شرور بپرهیز که مانند شمشیر خوش منظر وبداثر است.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد