PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روح اصلی تنبور در کتاب"صد درس" حفظ شده است

تووت فرنگی
21st October 2014, 06:58 PM
علی اکبر مرادی، نویسنده کتاب برتر آموزشی جشن خانه موسیقی گفت: روح اصلی تنبور در کتاب "صد درس" حفظ شده و هنرجو به طرف فرهنگ موسیقایی دیگر کشیده نمی شود.

به گزارش سایت خانه، سومین دوسالانه کتاب برتر موسیقی در جشن پانزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی برگزیدگان خود را شناخت. کتاب "صد درس، شیوه تنبور نوازی" تالیف علی اکبر مرادی(نوازنده و پژوهشگر تنبور) به عنوان کتاب برتر در رشته آموزشی در این جشن معرفی شد. با عل اکبر مرادی گفتگویی را به این مناسبت انجام داده ایم:
*آقای مرادی، کتاب شما با عنوان "صد درس، شیوه تنبور نوازی" کمتر از دو سال پیش منتشر شد و در سومین دوسالانه کتاب برتر موسیقی جشن خانه موسیقی در بخش آموزش، به عنوان کتاب برتر شناخته شد. لطفا درباره ویژگی های کتاب خود کمی صحبت کنید.

من حدود پنجاه سال نوازندگی تنبور کرده ام و تنبور نوازان بسیاری را دیده ام و حدود 16 -17 سال برای این کتاب وقت صرف کردم، از دید خودم فکر می کنم این کتاب می توانست برگزیده شود. زیرا مهمترین چیزی که در این کتاب وجود دارد این است که سعی شده روح اصلی تنبور حفظ شود، یعنی هنرجو به طرف فرهنگ موسیقایی دیگر کشیده نشود.

نکته بعدی اینکه این کتاب بطور اختصاصی برای تنبور کار شده و علائمی دارد که حدود 16 مضراب برای این کتاب تعریف شده است و هنرجو با حداقل 10 ریتم و چندین دور از ادوارقدیم موسیقایی که در مقامات مختلف بکار برده می شود، آشنا می شود. هنرجو با بسیاری از مقامات مجلسی، مجازی و کلام که مقامات تنبور هستند، آشنا می شود. هر آنچه را که هنرجو در این کتاب می آموزد، چیزهایی است که به تنبور ربط دارد و به ساز یا فرهنگ موسیقایی دیگری ربط ندارد.

از این بابت خودم به عنوان کسی که سال های متمادی خادم تنبور بوده، فکر می کنم کتاب مناسبی باشد و مردم هم خیلی خوب استقبال کرده اند. کمتر از 18 ماه که این کتاب منتشر شده است، حدود 4500 جلد به دست هنرجویان در سراسر کشور رسیده است.

http://iranhmusic.ir/uploads/photo_486851B6.jpg

*آیا کتاب های تنبور موجود را مطالعه کردید؟

بله خیلی ها را دیده ام و متاسفانه موضوع اصلی که روح مقامات تنبور است را نادیده گرفته اند و بعد هم سراغ ملودی های دیگر که به تنبور ربطی ندارند رفته اند. بعضی وقت ها از ریتم هایی استفاده شده که اصلا مربوط به تنبور نیست مثلا در یک کتاب ریتم شش و هشت برای تنبور نوشته شده است که در تنبور قبیح و خنده آور است. در برخی کتاب ها این موارد وجود دارد. مهم ترین عامل هنرآموزانی هستند که تنبور را درس می دهند و توصیه می کنم یک دور این کتاب را با من تمام کنند.
*در توضیح عنوان کتاب گفته می شود که شیوه تنبور نوازی است. این شیوه مقدماتی است یا متوسطه و یا پیشرفته و عالی؟

قصد ندارم کتاب دیگری در زمینه تنبور تالیف کنم. در این کتاب از همان ابتدایی شروع می شود و به مراحل میانی می رود. در مقدمه هم گفته ام که اگر هنرجویی این کتاب را بطور کامل و عمیق فراگرفته باشد، یک نوازنده تنبور است. یعنی هم ریتم ها را می داند، هم مقامات تنبور را می شناسد و هم دستش راه افتاده و تکنیک های سازی را هم خوب می داند.

نکته دیگر به هنر آموزان این است که درس هایی که دارای اسم هستند از هنرجو بخواهند این درس ها را حفظ کند و از حفظ بنوازد چون ضرر نت این است که در حافظه هنرجو چیزی نمی ماند.
*یک هنرجو اگر اصلا ساز نزده باشد و بطور مداوم و دقیق کار کند فکر میکنید در چه مدتی کتاب را به اتمام برساند؟

فکر می کنم اگر ماهی سه جلسه یک هنرجو به کلاس بیاید و خیلی خوب باشد در طول یک سال و در نهایت تا دو سال این کتاب را تمام کند.
*شما در این کتاب نشانه گذاری خاصی را ابداع کرده اید؟

در این کتاب سعی کردیم همان چیزهایی باشد که عموم با آن آشنا هستند. ولی مثلا 16 مضراب داریم اگر برای مثال سه تای آن هم از دیگر کتاب ها استفاده کنیم ولی دیگر علامت ها مخصوص تنبور است و من برای آن علامت درست کردم.
*اگر کسی خواست کتاب نت در باره تنبور بنویسد میتواند از نشانه های ابداعی شما استفاده کند؟

اگر دوست داشته باشند می تواننداستفاده کنند و از این علامات در کتاب بسیار است.

http://iranhmusic.ir/uploads/photo_4A0B78CE.jpg*نظرتان در مورد داوری کتاب چیست؟

باید از هیئت داورانی که این کتاب را بررسی کردند بسیار تشکر کنم. گله ای هم از بیانیه ای که قرائت شد دارم که اصلا معلوم نبود این کتاب خوب است یا بد. گفته شد این کتاب برگزیده شده ولی دیگر کتاب ها حائز شرایط نبودند معلوم نبود از سر ناچاری این کتاب برگزیده شده و به قول معروف در شهر کورها یک چشم پادشاه است؟ یا اینکه واقعا کتاب خوبی است.
*در پایان این مقوله دوسالانه کتاب برتر موسیقی که توسط خانه موسیقی برگزار می شود را چطور ارزیابی می کنید؟

این مساله خوب است. من از دو جنبه آن را بررسی می کنم. یکی برای کسانی که در راه پیشرفت هستند و درپله های نخستین یا میانه ایستاده اند خیلی تشویق خوبی و باعث دلگرمی آنهاست.
یکی دیگر جایی است که کاری توسط فرد باتجربه ای برای حفظ و درست معرفی کردن یک فرهنگ موسیقی به دیگران انجام می شود که در اینجا علاوه بر اینکه برگزیده می شود باید به مردم هم شناسانده شود. متاسفانه نه بیانیه هیئت داروان و نه در هیچ رسانه ای کوچکترین اشاره ای به ویژگی این کتاب نشد.
چیزی که برای من مهم است این بلاهایی است که به سر تنبور می آوردند و با اینکه ما این همه استاد تنبور داریم ولی یکی الگواش پاکو دلوچیا است! من می خواهم کار درست انجام شود. برای من با این سن و سال دیگر برایم مهم نیست بگویند بهترین است. مهم این است که هدف ام و آن چیزی که برایم مهم است درست معرفی شود.

منبع (http://www.iranhmusic.ir/misc.php?t=3&id=D91D765)

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد