PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا با دریافت گواهی ثبت اختراع، واقعا حفاظت آن کامل است؟

نو آور
13th August 2014, 12:50 PM
سلام، وقتی در ایران اختراع خود را افشاء و سپس رسما ثبت می کنیم، آیا واقعا دیگر هیچ نوع اقتباس یا کپی برداری، در بحث تجاری سازی آن را تهدید نمی کند؟

hossien
14th August 2014, 04:40 PM
سلام، وقتی در ایران اختراع خود را افشاء و سپس رسما ثبت می کنیم، آیا واقعا دیگر هیچ نوع اقتباس یا کپی برداری، در بحث تجاری سازی آن را تهدید نمی کند؟

خوتان فرمودید افشا رسمی اطلاعات . یک مثال بزنم شما دانش طراحی سنسوری را پیدا می کنید و ثبت می کنید که در آب کار می کند فقط . اما اگر من بخوام این کار را دوباره انجام بدم در هنگام ثبت نمونه مشابه عنوان میشه داره و من باید مسئولین و کارشناس را مجاب کنم که سیستم من با شما فرق داره و سیستم شما را ارتقا دادم . مثل تن تاک گفت ثبت اختراع داره با اضافه کردن دسته کنار وسیله.
این طوری سبب پیشرفت سیستم و دانش کشور میشه.
اما بعضی از موارد های تک را نمی یان ثبت کنن که دانشش افشا شود از آن مخفیانه استفاده می کنند .

علي پارسا
14th August 2014, 05:37 PM
سلام،
به نظر من بحث ثبت اختراع در ايران، به جوک بيشتر شبيه است، البته در ديگر کشورها را نمي دانم شايد آنجا هم همين طور باشد!
البته بحث برند و ثبت علامت تجاري و .... فرق مي کند.
در برخورد اول مردم فکر مي کنند که در بحث اختراع با يک چيز خارق العاده طرف هستيم، (که البته فکر کنم درستش هم همين بايد باشد).
ولي در عمل اگر به روزنامه هاي رسمي ثبت اختراعات سر بزنيد مي بينيد که مبحث ثبت اختراعات يک چيز سطح پاييني است (البته نه اينکه هر مخترعي سطح پايين باشد).
يعني مي بينيد مثلا" يک فردي يک قاشق ساخته که اون طرف ديگرش هم چنگال است! و رفته گفته اين اختراع است و مسئولين هم آن را ثبت کرده اند!
وقتي به اسامي مخترعان در روزنامه هاي رسمي مخصوص ثبت اختراعات نگاه مي کني مي بيني يک سري از افراد پاتوقشان ثبت اختراعات است، هر چند مدت يک بار که حوصله شان سر مي رود ميروند يک اختراع ثبت مي کنند!
در کل من خودم که يک برخورد سطحي با موضوع داشته ام ديدم اصولا" مبحث ثبت اختراعات از اون وجه لازم در کشور برخوردار نيست!
البته شايد مسئولين ثبت اختراع هم حق داشته باشند، يارو يک چيز پيش پا افتاده مي آورد و مي گويد به عنوان اختراع ثبت کن و انصافا" هم قبلا" کاري که وي کرده در کشور انجام نشده! ولي خوب خيلي سطح پايين و بچه بازي است!، ولي مسئول ثبت چي مي تونه به طرف بگه! بگه ثبت نمي کنم!؟ بعد دعوا و مرافعه و .....،
ثبت مي کند و مي گويد خوش اومدي! شرت کم![bamazegi]
حالا با اين اوصاف اصلا" کار به اونجا نمي رسد که جواب شما را بدهيم که آيا از ايده افراد کپي برداري مي شود يا نه!.................
البته اين نظر من است که از دور دستي بر آتش داشته ام. اگر کسي با استدل به من بفهماند که نظرم غلط است خوشحال هم مي شوم! انشا الله که نظرم غلط باشد.

نو آور
18th August 2014, 09:45 PM
خوتان فرمودید افشا رسمی اطلاعات . یک مثال بزنم شما دانش طراحی سنسوری را پیدا می کنید و ثبت می کنید که در آب کار می کند فقط . اما اگر من بخوام این کار را دوباره انجام بدم در هنگام ثبت نمونه مشابه عنوان میشه داره و من باید مسئولین و کارشناس را مجاب کنم که سیستم من با شما فرق داره و سیستم شما را ارتقا دادم . مثل تن تاک گفت ثبت اختراع داره با اضافه کردن دسته کنار وسیله. این طوری سبب پیشرفت سیستم و دانش کشور میشه. اما بعضی از موارد های تک را نمی یان ثبت کنن که دانشش افشا شود از آن مخفیانه استفاده می کنند .

ممنون

سلام،
به نظر من بحث ثبت اختراع در ايران، به جوک بيشتر شبيه است، البته در ديگر کشورها را نمي دانم شايد آنجا هم همين طور باشد!
البته بحث برند و ثبت علامت تجاري و .... فرق مي کند.
در برخورد اول مردم فکر مي کنند که در بحث اختراع با يک چيز خارق العاده طرف هستيم، (که البته فکر کنم درستش هم همين بايد باشد).
ولي در عمل اگر به روزنامه هاي رسمي ثبت اختراعات سر بزنيد مي بينيد که مبحث ثبت اختراعات يک چيز سطح پاييني است (البته نه اينکه هر مخترعي سطح پايين باشد).
يعني مي بينيد مثلا" يک فردي يک قاشق ساخته که اون طرف ديگرش هم چنگال است! و رفته گفته اين اختراع است و مسئولين هم آن را ثبت کرده اند!
وقتي به اسامي مخترعان در روزنامه هاي رسمي مخصوص ثبت اختراعات نگاه مي کني مي بيني يک سري از افراد پاتوقشان ثبت اختراعات است، هر چند مدت يک بار که حوصله شان سر مي رود ميروند يک اختراع ثبت مي کنند!
در کل من خودم که يک برخورد سطحي با موضوع داشته ام ديدم اصولا" مبحث ثبت اختراعات از اون وجه لازم در کشور برخوردار نيست!

ممنون، این موضوع که برخی اختراعات اساس ساده ای دارند، حتی در کشورهای دیگر هم رایج است چون ممکن است به هر روی، سیستم تازه و مبتکرانه ای باشد. مثلا یادمه در دهه 1990، یک مخترع در نمایشگاه اختراعات ژنو در سوئیس، مدال طلا را از رقبا ربود و اختراعش چیزی نبود جز یک لیوان ساده که جائی برای قرار دادن مسواک در لبه آن تعبیه شده بود.

نو آور
3rd September 2014, 04:19 PM
با مقداری مطالعه دریافتم که برخی اختراعات اشخاص و شرکتها، به سبب ماهیت خود، نباید افشاء شوند چون:

1_ ممکن است اختراع در زمینه نظامی باشد و با افشاء اطلاعات آن، این فن آوری در اختیار گروههای تروریستی و یا کشورهای متخاصم قرار گیرد .

2_ ممکن است اختراع در زمینه سیستمهای امنیتی و حفاظتی باشد که با افشای اطلاعات آن، در اختیار سارقین حرفه ای قرار گیرد و عملا نقض غرض شود.

3_ ممکن است اختراع دارای ارزش اقتصادی (تجاری - صادراتی) و ظرفیت بالقوه اشتغالزائی بسیار زیادی برای یک کشور باشد که با لو رفتن فن آوری استفاده شده در آن در میان رقبای تجاری، این ارزش از دست برود.

لذا به ویژه در سالیان اخیر، بحث «اسرار تجاری» در حقوق مالکیت فکری کشورها مطرح شده است. طبق تعریف؛ فرمول، طرح، روش، الگو، تکنیک، فرایند یا مجموعه‌ای از اطلاعات که بصورت کلی در دسترس یا قابل تحقیق نیست و بر اساس آنها می‌توان از مزایای اقتصادی نسبت به رقبا یا مشتریان بهره‌مند شد را اسرار تجاری می‌گویند. در بعضی از حوزه‌های قضائی به این اسرار "اطلاعات محرمانه" یا "اطلاعات طبقه بندی شده" نیز می‌گویند.
در گذشته اغلب دارندگان این گونه اختراعات، ترجیح می دادند از ثبت حقوق آن خودداری کنند مثل فرمول کوکاکولا، تکنیک ساخت CPU و بردهای رایانه ای، تولیدات DARPA و ...
اما امروزه در ادارات ثبت اختراعات برخی کشورهای پیشرفته، ساز و کارهائی برای ثبت ایمن حقوق مالکیت فکری آنها ایجاد شده است.

در همین زمینه رجوع کنید به:

http://library.tebyan.net/newindex.aspx?pid=102834&ParentID=274850&BookID=79792&MetaDataID=16763&Volume=1&PageIndex=0&PersonalID=0&NavigateMode=CommonLibrary&Content=

http://rasekhoon.net/article/show/187333/%D9%85%D9%81%D9%87%D9%88%D9%85%20%D8%A7%D8%B3%D8%B 1%D8%A7%D8%B1%20%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C/

http://anahetar.blogfa.com/post-50.aspx

http://www.systemgroup.net/intellectual-property/articles/2020

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد