PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مسابقه *** مسابقه جالب انگیزترین نکته علمی ***

yas-90
11th August 2014, 09:47 PM
سلام دوستان عزیز نخبگانی [golrooz] [golrooz]

همونطور که از عنوان پیداست میخوایم یه مسابقه برگزار کنیم....جایزه ش هم ناقابله[cheshmak][nishkhand] .....به جالب انگیز ترین نکته(یا حتی خبر) علمی مدال تعلق میگیره

بهتره در هر پستی که ارسال میکنید یک نکته علمی گفته بشه ......اگر بتونید با منبع اعلام کنید که بهتر

یه مورد دیگه هم اینکه ما اینجا جالب ترین نکته رو میخوایم نه بهترین (جوری باشه که وقتی کسی میخونه با خودش بگه واقعا؟؟؟ چه جالب؟؟[tafakor]) شاید نکته برای بعضی تکراری باشه اما باز هم شما بگید ما پذیرا هستیم ...... خودم یه مثال میزنم(البته سعی کردم جالب باشه[cheshmak])..... مثلا میدونید موقع راه رفتن دو نیمکره راست و چپ مغز فعال میشن؟؟ یا مثلا میدونید یه مگس هست به نام مگس مایو که فقط یک روز عمر میکنه و هیچی هم نمیخوره؟؟

بقیه نکات با شما[shaad]

مسابقه به مدت دو هفته برگزار میشه و امیدوارم بتونیم از نکات زیبای شما بهره مند بشیم

در آخر هم از مدیر تالار موضوعات و روابط عمومی سایت بابت همکاری در این زمینه سپاسگزارم[golrooz][golrooz]

کاساندان
11th August 2014, 09:50 PM
سلام دوستان عزیز نخبگانی [golrooz] [golrooz]

همونطور که از عنوان پیداست میخوایم یه مسابقه برگزار کنیم....جایزه ش هم ناقابله[cheshmak][nishkhand] .....به جالب انگیز ترین نکته(یا حتی خبر) علمی مدال تعلق میگیره

بهتره در هر پستی که ارسال میکنید یک نکته علمی گفته بشه ......اگر بتونید با منبع اعلام کنید که بهتر

یه مورد دیگه هم اینکه ما اینجا جالب ترین نکته رو میخوایم نه بهترین (جوری باشه که وقتی کسی میخونه با خودش بگه واقعا؟؟؟ چه جالب؟؟[tafakor]) شاید نکته برای بعضی تکراری باشه اما باز هم شما بگید ما پذیرا هستیم ...... خودم یه مثال میزنم(البته سعی کردم جالب باشه[cheshmak])..... مثلا میدونید موقع راه رفتن دو نیمکره راست و چپ مغز فعال میشن؟؟ یا مثلا میدونید یه مگس هست به نام مگس مایو که فقط یک روز عمر میکنه و هیچی هم نمیخوره؟؟

بقیه نکات با شما[shaad]

مسابقه به مدت دو هفته برگزار میشه و امیدوارم بتونیم از نکات زیبای شما بهره مند بشیم

در آخر هم از مدیر تالار موضوعات و روابط عمومی سایت بابت همکاری در این زمینه سپاسگزارم[golrooz][golrooz]

درود بر شما......
حداکثر جندتا پست میتوانیم بگذاریم؟!

yas-90
11th August 2014, 09:53 PM
درود بر شما......
حداکثر جندتا پست میتوانیم بگذاریم؟!

درود دوست من[golrooz]

از اونجایی که ما هدفمون یادگیری نکته ها و مطالب جدید هست شما هر چقدر دلتون میخواد بذارید فقط سعی کنید واقعا جالب باشن چون بهترین زیاده اما چیزی که برای اکثریت بتونه جالب باشه کمِ[cheshmak]

solinaz
11th August 2014, 09:56 PM
بعضی از پرنده های نر با باد کردن کیسه های هوایی جلویی میخوان پرنده های ماده رو تحت تاثیر قرار بدن..عروسیو اینا!!
اینجوری نگاه نکن به من...نکته کنکوریه[nishkhand]

کاساندان
11th August 2014, 10:21 PM
- عجايب هفتگانه ی تاريخی: اهرام مصر , باغهای معلق بابل , مجسمه زئوس , معبد ديانا , مجسمه آپولو , آرامگاه ماسولوس , فانوس درياي اسکندريه

کاساندان
11th August 2014, 10:25 PM
آيا ميدانستيد يك ليتر سركه درزمستان سنگين تراز تابستان است!!!!

کاساندان
11th August 2014, 10:27 PM
- آيا ميدانستيد که وقتي مگس بر روي يك ميله فولادي مينشيند ميله فولادي به اندازه دو ميليونيم ميليمتر خم ميشود

کاساندان
11th August 2014, 10:30 PM
آيا ميدانستيد که طولاني ترين دوران پادشاهي بر اساس مدارك تاريخي متعلق به پادشاه مصر ميباشد كه تقريبا" دو هزار و سيصد سال پيش از ميلاد در زماني كه نوزادي بيش نبود تاج گذاري كرد و سلطنت او نود و چهار سال بطول انجاميد.

parastoo69
11th August 2014, 10:32 PM
داوینچی همزمان با یک دست می‌نوشت و با یک دست نقاشی می‌کرد!
هیتلر از مکان های بسته وحشت داشت!
مار می‌تواند تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش نیش بزند!

چطور بود؟؟؟؟[nishkhand]
seemorgh.com

کاساندان
11th August 2014, 10:32 PM
آیاميدانستيد كه وقتي يك نوزاد در حال گريه است با صداي ش..ش.. شما ارام خواهد شد

و اين به اين دليل صداي آبي است كه اطراف نوزاد را در دل مادر گرفته است.

در ضمن اين يكي از دلايلي است كه چرا صداي ساحل دريا به انسان ارامش ميدهد ......

کاساندان
11th August 2014, 10:35 PM
آيا ميدانستيد قله ی دماوند بیست و سومين قله بلند جهان است

کاساندان
11th August 2014, 10:37 PM
انسان سالانه بيش از ۱۰ ميليون مرتبه پلک می زند!

- خورشيد ۳۳۰۳۳۰ مرتبه بزرگتر از زمين است!

- يک گالن روغن سوخته، می‌تواند تقريبا يک ميليون گالن آب تميز را آلوده کند!

کاساندان
11th August 2014, 10:38 PM
- خوردن يك عدد سيب اول صبح، بيشتر از يك فنجان قهوه باعث دور شدن خواب آلودگی می‌شود!

کاساندان
11th August 2014, 10:41 PM
/سرعت آب دهانی كه هنگام عطسه از دهان شما خارج ميشود، حدود ۱۲۰ كيلومتر بر ساعت است!

//جويدن آدامس هنگام خوردن پياز، مانع از اشك‌ريزی شما می‌شود!

///اثر لب و زبان هر كس، مانند اثر انگشت او منحصربه‌فرد است!

////يك‌چهارم استخوان‌های بدن، در پای او قرار دارد!

- - - به روز رسانی شده - - -

- ۸ دقيقه و ۱۷ ثانيه طول می‌كشد تا نور خورشيد به زمين برسد!

- در تايوان بشقاب‌های گندمی درست می‌شود و افراد بعد از خوردن غذا، بشقابشان را هم می‌خورند!

- آيا ميدانستيد که مغز انسان فقط دو درصد از وزن بدن را تشكيل ميدهد ولي بيست و پنج درصد از اكسيژن دريافتي بدن را به تنهايي مصرف ميكند

- آيا ميدانستيد که زکريای رازی بغير از الکل کاشف گوگرد هم هست

کاساندان
11th August 2014, 10:44 PM
- آيا ميدانستيد که با نگاه کردن به گوش جانوران ميتوانيم پي به تخمگذار بودن و يا بچه زا بودن آنها ببريم، بدين صورت که تخمگذاران گوششان ناپيدا و بچه زايان گوششان نمايان است تنها در اين مورد يک استثنا وجود دارد و آن نوعي افعي بچه زا است که گوشش دقيق پيدا نيست

- آيا ميدانستيد که بيشتر سردردهای معمولي از کم نوشيدن آب ميباشد.

- آيا ميدانستيد که انسانهای امروزی بطور متوسط شش سال از عمرش را تلويزيون نگاه ميکند و شش سالش را هم صرف غذا خوردن ميکنيم و يک سومش را هم ميخوابد؟

- دلفين‌ها هم مانند گرگ‌ها هنگام خواب يك چشمشان را باز می‌گذارند!

کاساندان
11th August 2014, 10:46 PM
ناخن‌های انگشتان دست، تقريبا چهار برابر ناخن‌های پا رشد می‌کنند!
.
.
.

- حرف e بيشتر از تمام حروف انگليسی، در كلمات بكار می‌رود در حاليكه حرف q كمترين كاربرد را دارد!

کاساندان
11th August 2014, 10:48 PM
آيا ميدانستيد اگر ريشه های يک درخت جوان صنوبر را به هم وصل کنيم طول ان به دو يا سه متر خواهد رسيد.در حالی که طول ريشه های يک ساخه

گندم به ۶۰۰ متر و طول ريشه های نيشکر به ۲۰ کيلو متر ميرسد

کاساندان
11th August 2014, 10:50 PM
خوردن پنير باگردو چه مزيتي دارد؟
در پنبر ماده اي به نام تيرامين وجود دارد كه اگر در مغز جمع شود ، باعث كندي ذهن ميشود، البته اين ماده توسط يك نوع آنزيم موجود در بدن انسان ميتواند كاتابوليسم شود، ولي اين آنزيم تا حد مشخصي فعال مي باشد. براي فعاليت بيشتر اين آنزيم بايد ميزان مس را در بدن زياد كرد، و اين كار با خوردن گردو كه حاوي مقداري مس است ،انجام ميدهند. به همين دليل در متون ديني خوردن گردو به همراه پنير توصيه شده است.

کاساندان
11th August 2014, 10:51 PM
اولين بار که پــول کاغـذي را اسکـناس ناميدند...
در ايران اسکناس ما ، خود از کلمه ?اسيکناچيا? روسي بوده و چون تلفظ آن برای فارسي زبان کمي مشکل بوده آنرا ساده کرده به آن اسکناس گفتند . اولين پول رسمي کاغذی ، توسط بانک شاهنشاهي ، در سال 1269 شمسي ?1890ميلادی? در تهران انتشار يافت .در سال 1309 شمسي طبق قانون ، حق انتشار اسکناس از بانک شاهنشاهي اخذ و به بانک ملي ايران واگذار گرديد . واحد پول ايران در دوره قاجاريه ، تومان بود . يک تومان معادل ده قران و برابر ده هزار دينار بود در سال 1308 شمسي بموجب قانون احاد ، پول ايران تغيير يافت و واحد پول به ريال تبديل گرديد د ولي هنوز کلمه تومان به قوت خود باقيست و بمعني ده ريال بکار برده ميشود .

کاساندان
11th August 2014, 10:52 PM
- ايا ميدانستيد که در حال حاضر بيش از 6 ميليون اختراعات وجود دارد که توماس اديسون با 1093 اختراع رکورد را در دست دارد.
.
.
.

- ايا ميدانستيد نور ميتواند دور کره ی زمين (خط استوا) را 7.5 بار در 1 ثانيه طی کند.

کاساندان
11th August 2014, 10:55 PM
- آيا ميدانستيد که هر سال از 600/557/31ثانيه تشكيل شده است

- آيا ميدانستيد که بيشترين ضربان قلب راقناريها با1000بار در دقيقه وكمترين را فيل با27 بار در دقيقه دارد

yas-90
11th August 2014, 10:59 PM
معذرت میخوام که همین اول کار مجبورم این موضوع رو متذکر بشم که این تاپیک برای هر آیا میدانیدی نیست.....لطفا از بین اونا سعی کنید اونایی که واقعا جالب هستن انتخاب کنید

ممنونم از توجهتون[golrooz]

elinaaa
11th August 2014, 11:44 PM
سلام...خبر دارید بعضی افراد از تکنولوژی تو بدنشون استفاده میکنن که در واقع بهشون میگن سایبورگ
مثلا فردی به اسم نیل هاربیسون،این فرد به صورت مادرزادی بیماری کوری رنگ داشت و نمیتونست هیچ رنگی رو تشخیص بده و در سال 2004 دستگاهیو اختراع میکنه به اسم Eyeborg(آنتن در سر) که میتونه رنگهارو به نتهای موسیقی تبدیل کنه و نیل میتونه هررنگو به روش خودش تجربه کنه

http://digiato.com/wp-content/uploads/2014/08/neil-harbisson-had-an-antenna-implanted-in-his-head-w600.jpg

یا یکی دیگه به اسم تیم کنن که یه جعبه زیر پوستش داره،در واقع این جعبه مثل دستبندهای سلامت عمل میکنه و یه سری اطلاعات درباره بدن جمع اوری میکنه مثلا وقتی اون دچار استرس میشه این دستگاه متوجه میشه و به وسایل خونش دستور میده که یه محیط اروم فراهم کنن و وقتی تیم میره خونه با یه موسیقی ملایم و یه وان اب گرم مواجه میشه

http://digiato.com/wp-content/uploads/2014/08/tim-cannon-had-a-fitbit-like-device-implanted-into-his-arm-w600.jpg

اگه این مطلب براتون جالب بود به لینک زیر برید و با بقیه افراد شبیه به اینها اشنا بشید
منبع: http://digiato.com/article/2014/08/08/%D8%A8%D8%A7-%DB%B8-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%A8%D8%AF/

مهشاد ولی
12th August 2014, 12:44 AM
ایا میدانستید دو نیم شدن ماه یا همان شق القمر در 1400 سال پیش را سازمان ناسا به تایید علمی رسانده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نمیدونستید بخدااااااااااااا[nishkhand]

مهشاد ولی
12th August 2014, 12:50 AM
ایا میدانستید پوشاک ایرانیان در زمان هخامنشی کت و شلوار بوده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهشاد ولی
12th August 2014, 12:51 AM
ایا میدانستیدادم و حوا نخستین انسانها نبوده اند بلکه نخستین انسانهای متمدن بوده اند

yas-90
12th August 2014, 09:18 AM
ایا میدانستید دو نیم شدن ماه یا همان شق القمر در 1400 سال پیش را سازمان ناسا به تایید علمی رسانده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نمیدونستید بخدااااااااااااا[nishkhand]

این موضوع فعلا انگار رد شده[cheshmak]

http://www.njavan.com/forum/showthread.php?213338

؛ شادی ؛
12th August 2014, 09:38 AM
http://images.khabaronline.ir/Images/news/Larg_Pic/8-11-1390%5CIMAGE634633710732096699.jpg

رنگ سبز شفق های قطبی مربوط به اتم‌های اکسیژن است که پس از برخورد ذرات خورشیدی پرانرژی به آنها برانگیخته شده و این انرژی را به شکل پرتوهای نور آزاد می‌کنند.

پرتوهای سرخ‌فام نیز مربوط به اتم‌های نیتروژن است.

mamadshumakher
12th August 2014, 11:30 AM
كوتاه‌ترين (http://www.bitrin.com/ARTICLE38332.html) جنگ در تاريخ در سال 1896 بين زانزيبار و انگلستان رخ داد كه 38 دقيقه طول كشيد.

اگر جمعيت چين به شكل يك صف از مقابل شما راه بروند، اين صف به خاطر سرعت توليد مثل هيچ‌وقت تمام نخواهد شد.

وقتی با پراید با سرعت 180کیلومتر در ساعت حرکت میکنید احتمال اینکه بتوانید در یک خط صاف برانید خیلی کم است [nishkhand] این از تجربه های خودم بود [nadidan]

mamadshumakher
12th August 2014, 11:39 AM
آيا مي داني سرخپوستان چگونه كودكان خود را نامگذاري مي كردند؟ پدر هنگام خروج از كلبه نام اوّلين چيزي را كه مي ديد بر كودك خود مي نهاد. مانند: گاو نشسته و آب خندان و اسب ايستاده و اسم هاي ديگر.[nishkhand]

دبستان
12th August 2014, 11:49 AM
1-چشم انسان معادل یك دوربین 135 مگا پیكسل عمل می كند

دبستان
12th August 2014, 11:52 AM
2-اولین اتوموبیل را مظفرالدین شاه قاجار وارد ایران کرد .

yas-90
12th August 2014, 11:54 AM
درمورد پارک ژوراسیک یه چیزایی شنیدید نه؟؟

بازی و فیلم های مربوط به اون که زیاده

یک سری افراد یا دانشمند یا هر کس دیگه ای که نمیشناسم تصمیم گرفته بودن بر اساس استخوان هایی که از اون دوران ها دارن یه پارک ژوراسیک واقعی رو از کلون کردن ایجاد کنن و با مطالعاتی که انجام دادن متوجه شدن که امکان کلون سازی نیست علتش هم اینه که نیمه عمر dna، پانصد و دوازده سال (512) هست و بعد از این مدت نیمی از عامل وراثتی از بین میره و امکان کلون کردن وجود نداره

yas-90
12th August 2014, 11:58 AM
1-چشم انسان معادل یك دوربین 135 مگا پیكسل عمل می كند

درود[golrooz]

ممنون از شرکت در تاپیک

تا اونجایی که میدونم گفته میشه چشم انسان 500 مگاپیکسل رو هم رد کرده[sootzadan]

دبستان
12th August 2014, 11:58 AM
- اولين بار که پــول کاغـذي را اسکـناس ناميدند
در ايران اسکناس ما ، خود از کلمه ?اسيکناچيا? روسي بوده و چون تلفظ آن برای فارسي زبان کمي مشکل بوده آنرا ساده کرده به آن اسکناس گفتند . اولين پول رسمي کاغذی ، توسط بانک شاهنشاهي ، در سال 1269 شمسي ?1890ميلادی? در تهران انتشار يافت .در سال 1309 شمسي طبق قانون ، حق انتشار اسکناس از بانک شاهنشاهي اخذ و به بانک ملي ايران واگذار گرديد . واحد پول ايران در دوره قاجاريه ، تومان بود . يک تومان معادل ده قران و برابر ده هزار دينار بود در سال 1308 شمسي بموجب قانون احاد ، پول ايران تغيير يافت و واحد پول به ريال تبديل گرديد د ولي هنوز کلمه تومان به قوت خود باقيست و بمعني ده ريال بکار برده ميشود .

کاساندان
12th August 2014, 12:10 PM
- اولين بار که پــول کاغـذي را اسکـناس ناميدند

تکراری بود...........[labkhand]

آخ ببخشید حواسم نبود که میتوانیم تکراری هم بگوییم!!!![labkhand]

دبستان
12th August 2014, 12:11 PM
چرا در اسلام آمده است که در شب نشسته آب خورده شود ؟ امام صادق (ع) می فرمایند که : هنگام شب در حالت ایستاده آب خوردن باعث غلبه زرد اب و صفرا می شود .
حضرت امام علی (ع) می فرمایند که : در شب ایستاده آب مخورید که باعث دردی می شود که دوا نداشته باشد مگر که خدا ، عافیت دهد

کاساندان
12th August 2014, 12:18 PM
من ناامید شدم 2پست گذاشتم هردوتا تکراری ورد شد [gerye][tafakor]

اشکالی ندارد! من هم هرچه پست گذاشتم آیا میدانید بود که حالا فهمیدم نباید این جور پست ها را بگذاریم!!!

s.r.sahar
12th August 2014, 12:31 PM
اشکالی ندارد! من هم هرچه پست گذاشتم آیا میدانید بود که حالا فهمیدم نباید این جور پست ها را بگذاریم!!!
اتفاقا پست های کاساندان از بقیه پست ها برام جالبتر بود مخصوصا چندتاش که خیلی جالب بودومن تاحالانشنیده بودم.[tashvigh][golrooz]

b_r
12th August 2014, 12:46 PM
آیا میدانید آغاز بت پرستی چگونه شکل گرفت ؟ چون حضرت آدم علیه السلام از دنیا رفت و اولاد او بواسطه انسی که داشتند بر او گریه زیاد می کردند و بی طاقتی می نمودند شیطان به ایشان وسوسه کرد کرد که شبیه پدرتان آدم علیه السلام را بسازید که تسلی دل و خاطر شما باشد پس شبیه آدم علیه السلام را ساختند و همه روز به زیارت آن صورت آمدند و خود را باو تسلی می دادند بعد از مدتی که گذشت شیطان به ایشان گفت پدر شما آدم علیه السلام که بزرگ و محترم بود و سبب بوجود آمدن شما شد سزاوار است او را سجده کنید و عبادت نمایید بلکه شبیه حوا را نیز بسازید او را نیز سجد کنید پس چنین کردند چندی که گذشت به اذهان مردم رسوخ کرد که اینها خالق هستند و رفته رفته بت پرستیدن در میان بنی آدم شیوع یافت .

شاید نکته علمی نباشه ولی جالب بود به نظرم[labkhand]

مدیر تالار سایر موضوعات
12th August 2014, 02:09 PM
سلام خدمت دوستان
ممنونم از یاس عزیز برای این تاپیک[golrooz]
دوستان خواهش میکنم به بحث و گفتگو نپردازن تاپیک مختص ذکر نکات علمی هست فقط در صورت نیاز میتونید نکته ای رو که درست نیست رد کنید[golrooz]
با تشکر از شما[golrooz][golrooz]

*Fatemeh98*
12th August 2014, 02:50 PM
آیـامیـدانستید
مروارید در سرکه حل میشه؟!!

setayesh shb
12th August 2014, 05:24 PM
امام باقر (ع):آیا گمان میکنید که خداوند غیر از این جهانیکه شما در ان هستید جهان دیگری خلق نکرده است؟و جز شما انسان هایی نیافریده است؟؟ هرگز این طور نیست سوگند به آفریدگار این عالم که خداوند پیش از خلقت شما هزار هزار جهان آفریده است.
نکته ی جالبش بزام قسمتی بود که گفته آیا گمان میکنید جز شما انسان هایی را نیافریده؟؟ ممکنه در جای دیگه ای از این دنیا انسان های دیگه ای زندگی کرده باشن

Almas Parsi
12th August 2014, 05:35 PM
تمام ماده ای که نسل بشر را به وجود آورده است در یک حبه قند جا می گیرد

اتمها 99.9999999999999 درصد فضای خالی هستند و به همین دلیل در صورتی که تمامی اتمها را به گونه ای به هم بفشاریم که فضای خالی میان آنها از بین برود، یک قاشق چای خوری یا حجمی برابر یک حبه قند از این ماده در حدود پنج میلیارد تن وزن خواهد داشت، وزنی 10 برابر مجموع وزن تمامی انسانهایی که در حال حاضر در جهان حضور دارند.

این در واقع همان پدیده ای است که در ستاره های نوترونی رخ می دهد و وزن آنها را تا حد غیر قابل باوری افزایش می دهد.

"VICTOR"
12th August 2014, 05:54 PM
سلام
بنده هیچ منبع کتبی ندارم برا ګفته هام [sootzadan]

یه شخصی داریم در اقوام خیلی مسن هستن و فقط از نظر مطالعه ی شخصی من خیلی قبولشون دارم که می ګفتن هر 50000 سال یکبار نسل انسان منقرض میشه و دوباره مجدداً این دوره ی زندګی انسان شروع میشه ... به نظر من که فرضیه ی قشنګیه ...

حالا جالب اینجا بود که رفتیم یه جایی میګفت هشت هزار سال پیش انسان ها معابدی داشتن از سنګ که جایی برای شستشو و پاکی بوده ، محلی کوتاه تر از قدشون برای ورود به معبد جهت احترام قائل شدن برای اون مکان ، در اون معبد کادوهاشون رو می بردن که حکاکی بر روی سنګ بوده ، در این معابد قسمتی برای فقیرنشینان بوده و قسمتی برای ثروتمندان ، بعد جالبه ایرانیان هیچ وقت بت پرست نبودن حتی همون قدیم هم یکتا پرست بودن ... در وسایلشون شمشیرایی بوده که هر کدوم به شکلی خیلی مدرن بوده و این ها رو حتی بر روی سنګ ها هم تراشیده بودن ... به نظر من جالب ترین بخش اینه که شمشیری در اون بخش پیدا کردن باستان شناس ها که به طول یک و نیم متر بوده و روش با ظرافت از الماس کار شده بوده و !!! خیلی مخفیانه جمع شده و الآن معلوم نیست کجا هست و دست کیه ؟! [tafakor] بچه های بالا [nishkhand] کِش رفتن[hoshdar] قدا افراد اون زمان هم به طول حدود دو سه متر بوده ... اینا مال عصر آهن بوده ...

یک عکسشم ایناش که روی سنګ های پیدا شده چشم آدما درشت هست و همشون بدون دهان حکاکی شدن : (البته می ګفتن فقط یکی از سنګ ها به نشان اینکه همه فقط ګوش می دادن و تنها یه نفر سخنران بوده ، دهان داشته که بنده قبول ندارم ، این بخش دیګه تصورات افراد هست مثل اینکه می ګفتن چشم ها رو به نشان از تیزبینی بزرګ حک کردن ؟! اینا به نظر شخص من همون تصورات امروزی هاست ، در باطنش معلوم نیست چی بوده)

http://nciv.netai.net/up/937176da86d4.jpg

تازه اینا خانوماشون ګوشواره داشتن و سوزن پیدا شده در وسایلشون [khanderiz] ، عقیده به آخرت هم داشتن چون وقتی شخصی از دنیا می رفته وسایل مورد نیازش رو در قبرش میذاشتن جهت استفاده در دنیای دیګه ای پس از مرګ ... [tafakor]

بعد یه سری آدما هم مال 3500 سال پیش اینا بودن که جالب اینجاست که کفش داشتن مثلاً با نخ ظریف دوخته شده بود و شبیه کفشای رابین هود بود [nishkhand] لباساشون از جنس مشابه ابریشم بود ... و مثلاً خنجرای خیلی ظریفی داشتن ... قند شکن هایی از اون ها پیدا شده که مدرن تر از قندشکن های امروزی بوده و البته اینا رو فعلاً در موزه ها به نمایش نګذاشتن (اون قندشکنا رو) ...

حالا من نمیدونم دقیقاً پیامبرای ما چه زمانی زندګی میکردن یعنی حدود چند سال پیش؟! ولی خب اون زمان کم امکانات نبوده همی ، یعنی خودم فکر می کردم چیه راجع به اون زمانا همش میګن ؟! بعد دیدم خب وضعشون خوب بوده شاید دیګه [sootzadan]

ببخشید پر حرفی شد ولی خب من که از تاریخ اصلاً خوشم نمیاد بدم نیومد همی از اینا برا شمام نوشتم [khejalat]

hermion granger
12th August 2014, 06:18 PM
مزه سیب، پیاز و سیب زمینی یکسان میباشد.و تنها بواسطه بوی آنهاست که طعم های متفاوتی می یابند.

لئوناردو داوینچی مخترع قیچی میباشد.

%۵۰جمعیت جهان هیچگاه در طول حیات خود از تلفن استفاده نکرده اند.

دانشمندان دریافته‌اند كه مورچه همچون انسان صبح‌ها خمیازه می‌كشد

به نظر خودم که جالب بود شما رو نمیدونم[golrooz][tafakor]

hermion granger
12th August 2014, 06:23 PM
هر تکه کاغذ را نمي‌توان بيش از 9 بار تا کرد

30 برابر مردمي که امروزه بر سطح زمين زندگي مي‌کنند، در زير خاک مدفون شده‌اند .

hermion granger
12th August 2014, 06:32 PM
این یکی رو اعصابم خیلی اثر گذاشت:

انسان بطور متوسط 6 ماه از عمرش را در توالت به سر می برد!!!!!!!![tafakor]

مهندس نوجوان
12th August 2014, 06:43 PM
بسیار تکراری است
ولی ...
بسیار زیباست ...

http://www.entekhab.ir/files/fa/news/1390/2/28/6016_810.jpg

"همه خرس های قطبی چپ دست هستند"[nishkhand]

کاساندان
12th August 2014, 07:01 PM
چهار قاشق غذا خوری از سس گوجه فرنگی دارای همان مقدار مواد مغذی است که داخل یک گوجه فرنگی رسیده وجود دارد.

گوش و بینی در تمام سال عمر رشد میکنند!!!

آیا میدانستید که امکان ندارد با چشمان باز عطسه کنیم؟!!

برای فرار از جاذبه ی زمین ، به سرعت یازده کیلومتر در ثانیه نیاز است!!!!!

Sa.n
12th August 2014, 07:06 PM
ســـــــلام
اول این که من ممنونم از بانو یاس عزیز که وقت گذاشتن برای تالار
و دوم اینکه ممنونم از دوستان عزیزی که زحمت کشیدن نکته علمی گذاشتن
راستش شما گفتید نکته علمی و فکر میکنم این رو هم شامل میشه ... اگه نمیشه بفرمایید من چیز دیگه ای ارائه بدم

اختراع نخستین دست مصنوعی برای افراد قطع عضو با حس لامسه (مقاله اختصاصی )

http://www.wired.com/images_blogs/wiredscience/2014/02/hand.jpg

Dennis Aabo Sørensen فردی است که در طی یک حادثه آتش بازی دست چپ خود را از دست داده . در سال گذشته یک فرد دانمارکی با ساخت یک مدل مصنوعی دست به این فرد کمک کرد تا برخی از نیاز های خود را برطرف کند ، بعد از آن پژوهشگران به این فکر افتادند که حس لامسه را نیز به این وسیله اضافه کنند .
اهمیت این دستگاه به دیگر دستگاه های پروتزی این است که این دستگاه توانایی اتصال به دستگاه عصبی فرد را نیز دارا میباشد .
الکترود های نصب شده در انتهای دست dennis این اجازه را به این فرد میدهد تا به راحتی دست خود را تکان دهد . در سال های اخیر تیم های دیگری نیز بوده اند که وسایلی همچون این دستگاه برای افراد فلج و جانبازان ساخته اند اما تفاوت عمده و جالب این دستگاه با دیگر دستگاه ها وجود قابلیت لامسه در این دستگاه هست .
سوال اینجاست که این دستگاه چگونه کار می کند
سنسوری در تاندون دست قرار دارد که به حرکت دادن دست کمک میکند و امکان کنترل انگشت ها را به شخص میدهند و با استفاده از یک سیم به کامپیوتری در آن نزدیکی است متصل شده و بعد به مغز متصل شده و کامپیوتر سیگنال های ارسالی را میخواند و آنها را ترجمه میکند و دوباره به مغز باز میگرداند و این قابلیت توانایی درک اجسام را به dennis میدهد .
حال تصور کنید که این دستگاه چگونه میتواند به در زندگی روزمره کمک کند : چیدن میوه - دست دادن - انجام وظایف در خانه و... از جمله کار هاییست که dennis به راحتی انجام میدهد .
حال برای امتحان اینکه آیا این دستگاه درست کار میکند یا نه ، پژوهشگران چشمان dennis را بستند و اجسامی را در دست او قرار دادند و dennis با گفتن حالت آنها ( نرم ، سخت و ... ) ثابت کرد که دستگاه درست کار میکند . (جزئیات کامل در فیلم )
نخستین بار در اوایل سال 1974 پژوهش درباره چنین دستگاهی شروع شد و حال در سال 2014 تحقق یافت

مترجم : sa.n
منبع :http://www.wired.com/wiredscience/2014/02/prosthetic-hand-feeling/ (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?205042-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B9-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AD%D8%B3-%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%B3%D9%87-(%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5%DB%8C-))

کاساندان
12th August 2014, 07:08 PM
فقط قورباغه های نر ، قور قور میکنند

انسان با خوردن 20 نیش از زنبور عسل در آن واحد خواهد مرد

پروانه ها 1200 چشم دارند

روباه ها همه چیز را خاکستر ی میبینند

چشم های شتر مرغ از مغزش بزرگ تر است

حس بویایی خرس تقریباً 100 برابر قوی تر از انسان است

کاساندان
12th August 2014, 07:10 PM
قلب میگو ها در سر آنها قرار دارد!!!

نوزادان میگو وقتی به دنیا می آیند نَر هستند و پس از چند هفته ، بعضی از آن ها به ماده تبدیل میشوند[taajob]

کاساندان
12th August 2014, 07:11 PM
اگر تمام رگهای خونی را در یک خط قرار دهیم،تقریباً 97000کیلومتر میشود

کاساندان
12th August 2014, 07:13 PM
زیاده روی در خوردن زردچوبه برای انسان ضرر دارد!!!!

استرس تا 5 برابر قدرت ایمنی بدن را پایین می آورد؟[esteress]

کاساندان
12th August 2014, 07:19 PM
لئوناردو داوینچی قیچی را اختراع کرد.
بیشتر هواپیماها صندلی شماره ۱۳ را ندارند.
تنها غذایی که فاسد نمی شود عسل است.
حلزون می تواند سه سال بخوابد.

پشه ها دندان دارند

اگر ۳ قاره آسیا و آمریکا و آفریقا را به هم وصل کنیم ایران در مرکز جهان است.

طبیعت سیاره اورانوس بر خلاف زمین است یعنی دو قطبش گرم و قسمت های استوایی آن بسیار سرد است !!!

"VICTOR"
12th August 2014, 07:20 PM
آیا میدانستید که امکان ندارد با چشمان باز عطسه کنیم؟!!

سلام مجدد
من در ابتدا بابت نقل قول عذرخواهم [khejalat] ، ولی از اونجایی که این مورد رو زیاد شنیدم و قبولش ندارم دارم نقل قول می کنم ...
از دید من که صحیح نیست چون یادمه چند سال پیش که شنیدم اینو امتحان کردم (چون صبح های زود یک سالی عطسه می کردم [nadidan]) دیدم نخیرم خیلیم میشه با چشمان باز عطسه کرد ، به راحتی اونم ... [sootzadan] نمیدونم چرا میګن نمیشه ؟! بر چه اساس ؟! [tafakor]

کاساندان
12th August 2014, 07:22 PM
مایع موجود در نارگیل نارس را می توان بجای پلاسمای خون استفاده كرد

کاساندان
12th August 2014, 07:25 PM
درخت بلوط تا قبل از پنجاه سالگی میوه نمی دهد

زنبور از بوی عرق بدش میاید و به كسی كه بدنش بو دهد یا عطر زده باشد حمله می‌كند

nedasoltani
12th August 2014, 07:25 PM
[/SIZE]

سلام مجدد
من در ابتدا بابت نقل قول عذرخواهم [khejalat] ، ولی از اونجایی که این مورد رو زیاد شنیدم و قبولش ندارم دارم نقل قول می کنم ...
از دید من که صحیح نیست چون یادمه چند سال پیش که شنیدم اینو امتحان کردم (چون صبح های زود یک سالی عطسه می کردم [nadidan]) دیدم نخیرم خیلیم میشه با چشمان باز عطسه کرد ، به راحتی اونم ... [sootzadan] نمیدونم چرا میګن نمیشه ؟! بر چه اساس ؟! [tafakor]

سلام . من شنیدم به دلیل فشاری که هنگام عطسه به چشم ها وارد میشه,اگه چشم ها باز باشن ممکنه که از حدقه بیرون بزنن.بنابراین هنگام عطسه چشم ها غیر ارادی بسته میشن تا این اتفاق نیفته

جواب علمی سوال ما در واکنش داخلی بدن و فشار هوا خلاصه می شود.هنگام عطسه فشار هوا در ناحیه چشم زیاد می شود . به طور حتم این فشار آن چنان نیست که باعث شود چشمان از حدقه بیرون بزند ولی فشار هوا می تواند به چشم آسیب بزند و برای جلوگیری از این آسیب ، هنگام عطسه ناخودآگاه چشمانمان را می بندیم.

م.محسن
12th August 2014, 07:26 PM
اون زمان كه هنوز تو تلويزيون سيگار كشيدن افراد رو نشون ميداد يه فيلمي پخش كرد كه طرف با آب سيگارش رو روشن كرد!!!

براي سن ما هم كه هنوز وارد وادي شيمي نشده بوديم نكته اي بود بس عجيب و بيشتر شبيه به يه جادوگري !!!

تا اينكه بعدها متوجه شديم سر اون سيگار يه تيكه فلز سديم بود كه به دليل حساسيت به آب و مشتعل شدن در برخورد با آب، اون سيگار روشن شده بود.

کاساندان
12th August 2014, 07:26 PM
آب اقیانوس اطلس از اقیانوس آرام شور تر است

میزان کالری که برای خوردن کرفس صرف می‌کنید از میزان کالری موجود در کرفس بیشتر است بنابراین هرچه کرفس بخورید لاغرتر می‌شوید.

کاساندان
12th August 2014, 07:30 PM
-پروانه ها با پای خود مزه را احساس میکنند .

ـ شتر در هنگام تشنگی میتواند ۹۵ لیتر آب را در کمتر از ۳ دقیقه بنوشد .

ـ تعداد افرادی که سالانه از نیش زنبور میمیرند بیشتر از کسانی است که سالانه از نیش مار میمیرند.

ـ وزن اسکلت انسان بالغ ۱۳ تا ۱۵ کیلوگرم است .

ـ تنها قسمت بدن که خون ندارد قرنیة چشم است .

ـ با ۳۰ گرم طلا میتوان نخی به طول ۸۱ کیلومتر درست کرد .

ـ سومریها در قرن چهارم قبل از میلاد خط را اختراع کردند .

ـ یک دهم مردم جهان در جزیره ها زندگی می کنند .

ـ فیل بالغ در روز ۲۲۰ کیلوگرم غذا و۲۰۰ لیتر آب مصرف میکند .

ـ تعداد حشرات موجود در ۵/۲ کیلومترمربع زمین کشاورزی از انسانهای موجود در کل دنیا بیشتر است.

ـ هرفرد عادی درسرخود ۹۰ تا ۱۲۰ هزار رشته مو دارد.

ـ ریش انسان بالغ بر ۵ تا ۱۵ هزار و یک ابرو ۴۵۰ تا ۶۰۰ تار مو دارد.

ـ گربه وسگ هر کدام ۵ گروه خونی دارند و انسان ۴ گروه

کاساندان
12th August 2014, 07:32 PM
-موز پر مصرف ترین میوه کشور امریکا میباشد.

*درتمام انسانهای کره زمین ۹۹٫۹ % شباهت ژنتیکی وجود دارد.

*۹۸٫۵ % از ژنهای انسان و شامپانزه یکسان میباشند.

* قلب انسان بطور متوسط ۱۰۰ هزار بار در سال میتپد.

کاساندان
12th August 2014, 07:34 PM
چیتا یا یوزپلنگ سریعترین حیوان خشكی است .
او در عرض فقط 3 ثانیه تا 100 كیلومتر در ساعت سرعت می گیرد.
ركوردی كه حتی سریعترین خودروهای فراری هم نتوانسته اند آن را بشكند

كرمهای ابریشم در 56 روز ،‌حدودا" هشتاد و شش هزار برابر خود غذا می خورند

کاساندان
12th August 2014, 07:36 PM
تیز پروازترین حیوانات جهان پرندگانی هستند كه پرستوك نامیده می شوند!! پرستوك دم خاردار در آسیا زندگی می كند، قادر است با سرعتی بیش از صد و شصت كیلومتر در ساعت پرواز كند

کاساندان
12th August 2014, 07:37 PM
دلفین‌ها می‌توانند سوت همراهان قدیمی خود را پس از 20 سال جدایی به یاد بیاورند که یک شاهکار حافظه قالب توجه است.

کاساندان
12th August 2014, 07:39 PM
خواب کوتاه، مغز سالمندان را پیرتر می‌کند

کاساندان
12th August 2014, 07:42 PM
واقعیت های عجیب بدن انسان:

شما توانائی بو کردن ترس را دارید.
وضعیت قلب شما ارتباط مستقیم با لاله گوش شما دارد.
خمیازه کشیدن مسری است اما بیشتر در زمستانها
بزرگترین اندام بدن به اندازه 6 زمین تنیس است ، اما به قطر تنها یک سلول!
http://www.beytoote.com/scientific/midanid/strange3-fact2-human.html

کاساندان
12th August 2014, 08:16 PM
مخترع صندلی الکتریکی یک دندانپزشک بوده است

کاساندان
12th August 2014, 08:17 PM
اگر شبها یک چهارم سیب زمینی خام را داخل کفشها قرار دهید چرم نرم میشود و روز بعد تمیز خواهد بود و بویی خوب می دهد

کاساندان
12th August 2014, 08:20 PM
قرار دادن چند دانه برنج در نمکدان ، مانع چسبیدن نمکها به هم می شود

الماس داخل اسید حل نمی شود . تنها چیزی که می تواند الماس را از بین ببرد گرما و حرارت شدید است.

معمار حانیه
12th August 2014, 08:32 PM
در هنگام پیاز خورد کردن اگر آدامس بجوید دیگه آب از چشمتون

نمیاد وچشماتون نمیسوزه

یا اگر بسوزه خیلی کمتره

mohandes_elec
12th August 2014, 08:47 PM
****خورشید می توانست از موز ساخته شده باشد****

درصورتی که به جای گاز هیدروژن از میلیاردها میلیارد میلیارد تن موز استفاده می شد همان میزان فشار و درنتیجه حرارت در خورشید بوجود می آمد.[eynaki]

دبستان
12th August 2014, 08:57 PM
چند نکته جالب تربیتی (http://azad-university-bnd.blogfa.com/post/33/%da%86%d9%86%d8%af-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d8%ac%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%aa%d8%b1%d8%a8%db%8c%d8%aa%db%8c)
۱‌- تعریف کردن داستان های مناسب برای آگاهی کودک :

سعی کنید خاطرات آموزنده خود را در قالب داستانهایی کوتاه و مهیج برای کودک خویش تعریف کنید . انتقال تجربیات شما در قالب داستانهای کوتاه و یا دنباله دار موجب آگاهی و آسیب ناپذیری کودک شما در آینده خواهد شد .

مهشاد ولی
12th August 2014, 10:37 PM
ایا میدانستید یکی از نوادگان فتحعلی شاه جزء زیباترین بازیگران هالیوود است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهشاد ولی
12th August 2014, 11:13 PM
ایا میدانستید علاوه براثر انگشت اثر زبان در انسانها متفاوت است

مهشاد ولی
12th August 2014, 11:17 PM
یا می‌دانید که… کلمه ”ماشین تحریر“ (typewriter) طولانی‌ترین کلمه است که می‌‌توان با استفاده از حروف تنها یک ردیف کیبورد ساخت.

دبستان
13th August 2014, 08:30 AM
۲- فرزند خود را دوست داشته باشید :

دوست داشتن کودک ، در زیاده روی برای خرید نیست نیاز کودک در گفتگو و تبادل نظر است . وقت گذاشتن و گفتگو نشانه واقعی دوست داشتن است . فیلسوفی نظیر ارد بزرگ می گوید : کودکان برای شاد بودن ، بیش از هر چیزی به گفتگو با ما نیاز دارند .

دبستان
13th August 2014, 08:33 AM
- برای فرزند خود الگوی خوبی باشید:

برخلاف سایر موجودات که غریزه عامل شکل‌دهی رفتار آنهاست، انسان در بدو تولد تحت تاثیر رفتار و کردار اطرافیان مخصوصا، پدر و مادر قرار می‌گیرد. در این میان والدین به عنوان الگوهای واقعی نیاز دارند تا عواملی همچون صداقت، آراستگی، صبر و بردباری، عفو و گذشت و ... را در رفتار خود مورد توجه قرار دهند تا فرزندانی درستکار را تقدیم جامعه کنند.

سروه74
13th August 2014, 09:31 AM
ایا میدونیدافرادچب دست 9سال کمترازافرادراست دست عمرمیکنند

سروه74
13th August 2014, 09:41 AM
هر روز پوست پاهایتان را با دقت بررسی کنید و هرگونه علامتی مانند قارچ، پوسته پوسته شدن، خونمردگی و یا بریدگی و خراش را جدی بگیرید.

اگر این عضو از بدنتان پوسته پوسته شد، دیابت دارید

اولين پيوند کامل صورت در جهان در مقابل دوربین رسانه ها قرار گرفت (http://www.jaber1111.blogfa.com/post-15.aspx)
اولين پيوند کامل صورت در مقابل دوربین های جهاندسامبر گذشته در كلينيكي در كليولند امريكا يك داستان تخيلي به واقعيت پيوست و چهره زني تازه در گذشته به زن ديگري پيوند زده شد. تا پيش از برگزاري كنفرانس خبري هيچكس نمي دانست كاني پس از عمل چه شكل و شمايلي پيدا كرده است.

نوزاداني كه با شير خشك تغذيه مي‌شوند،20درصد بيشتر موجب چاقي آنها در آينده مي‌شود. (http://www.jaber1111.blogfa.com/post-12.aspx)

سروه74
13th August 2014, 09:42 AM
تحقیقات جدید نظریه احتیاج به نوشیدن هشت لیوان آب در روز را رد می‌کند (http://www.jaber1111.blogfa.com/post-9.aspx)

http://www.tici.info/images/Learn%20more/water55.jpg

پژوهشگران آمریکائی می‌گویند افراد سالم لازم نیست هر روز هشت لیوان آب بنوشند.

پزشکان در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا میگویند فقط افرادی که در مناطق گرم زندگی می‌کنند، و ورزشکاران، به نوشیدن آب در چنین حدی، و احتمالا بیشتر، احتیاج دارند.
پزشکان می‌گویند افراد معمولی و متوسط از نوشیدن آب زیاد سودی نمی برند.

سروه74
13th August 2014, 09:44 AM
آیا می دانید: غذاهای چرب حافظه را تقویت می‌کند؟ (http://www.jaber1111.blogfa.com/post-5.aspx)

http://www.tici.info/images/Learn%20more/jlk.jpg (http://www.tici.info/default.aspx?dir=Learn_mnn&file=8787--.htm)

غذاهای چرب حافظه را تقویت می‌کند
مطالعه‌ای تازه در آمریکا حاکیست که مصرف غذاهای چرب می تواند به تقویت حافظه کمک کند. تیمی از محققان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در اِرواین کشف کرده است که اسیدهای اولیک موجود در چربی، در معده تبدیل به یک عامل تقویت کننده حافظه می شود.

آنها امیدوارند که این یافته که نتایج آن در نشریه "اقدامات آکادمی ملی علوم" چاپ شده است بتواند به کشف راهی تازه برای رفع مشکلات مربوط به حافظه منجر شود. هم اکنون آزمایش داروهایی که رفتار این ترکیب را به نمایش می گذارد برای کنترل چربی خطرناک تریگلیسیرید در جریان است.

سروه74
13th August 2014, 09:46 AM
کوچک شدن مغز با مصرف غذاهای پر پروتئین (http://www.jaber1111.blogfa.com/post-2.aspx)

http://www.tici.info/images/Learn%20more/ghaza%20protoyn.jpg

کوچک شدن مغز با مصرف غذاهای پر پروتئین
محققان می گویند: مصرف غذاهای سرشار از پروتئین، کوچک شدن حجم مغز را درپی دارد.

پژوهشگران آمریکایی و کانادایی در مطالعات خود دریافتند: مصرف رژیم غذایی سرشار از پروتئین ممکن است حجم مغز را کوچک کند که این موضوع معمولا با بیماری آلزایمر نیز مرتبط است

سروه74
13th August 2014, 10:03 AM
مغز در هنگام خواب فعال تر از وقتی‌ است که تلویزیون می‌بینید.

سروه74
13th August 2014, 10:04 AM
پروانه ها ۱۲۰۰ چشم دارند.http://www.beytoote.com/images/stories/scientific/hhs1506.jpg (http://www.beytoote.com/scientific/midanid/information-sixth%20.html)

سروه74
13th August 2014, 10:20 AM
انسان در دقيقه 20 بار پلک مي زند که هر پلک زدن نيم ثانيه زمان نياز دارد. با روي هم گذاشتن اين دقايق مي توان گفت انسانها يک ساعت در روز را در تاريکي سر مي کنند.

"VICTOR"
13th August 2014, 10:33 AM
تیز پروازترین حیوانات جهان پرندگانی هستند كه پرستوك نامیده می شوند!! پرستوك دم خاردار در آسیا زندگی می كند، قادر است با سرعتی بیش از صد و شصت كیلومتر در ساعت پرواز كند

شاهین تیزپر می تونه با سرعت 170 کیلومتر در ساعت پرواز کنه و عجیب تر اون که می تونه با سرعت 322 کیلومتر بر ساعت در آب شیرجه بزنه ... [cheshmak]
و این بخش که سریعترین حیوانات جهان پرندګان هستند هم که صادقه ...

optici
13th August 2014, 10:46 AM
در هنگام پیاز خورد کردن اگر آدامس بجوید دیگه آب از چشمتون

نمیاد وچشماتون نمیسوزه
دلیل علمیش چیه؟؟؟

یا اگر بسوزه خیلی کمتره

دلیل علمیش چیه؟؟؟؟

محسن آزماینده
13th August 2014, 10:53 AM
دلیل علمیش چیه؟؟؟؟

دلیلش بوی پیاز هست

البته دوستانی که غلوم پزشکی تحصیل کردند بهتر میتونن جواب بدن

بوی پیاز موجب ریزش اشک میشه. علتش را گفتند که از انتهای بینی سوراخهایی به چشم وجود داره و بوی پیاز از این منافظ وارد چشم میشه و موجب عکس العمل چشن به صورت اشک میشه

برای امتخان اگر چوب کبریت را جلوی بینی خودتون بگیرید و پیاز خورد کنید، اشکتون نمیاد یا اگر اسفند دود کنید تا بوی پیاز را خنثی کنه

باز نظر دوستان که اطلاع بیشتر دارند، مقدم هست

سروه74
13th August 2014, 02:10 PM
سرتان درد مي کند؟
ماهي بخوريد.
ماهي زياد مصرف کنيد. روغن ماهي به پيش گيري از سردرد کمك مي کند.
زنجبيل هم با کاهش تورم و درد عملكرد مشابهي دارد.

+

سروه74
13th August 2014, 02:34 PM
ایاشگفت انگیزترین خاصیتهای بزاق دهان (http://www.javaneirani.com/%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C/204663-%D8%B4%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D 9%86-%D8%AE%D8%A7%D8%B5%DB%8C%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D9%82-%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86)آزمایش بزاق دهان جایگزین مناسبی برای آزمایش خون
تاثیر رابطه پدر و دختر بر بزاق دهان و استرس
بزاق دهان میزان استرس فرد را نشان می دهد
نسخه ژنی بزاق دهانبزاق دهان شامل نسخه کامل ژن های شما است. در نتیجه کار با آن نسبت به روش های دیگر آزمایش آسان تر است. دکتر رینجر در اینباره می گوید: “تنها نصف یک قطره از بزاق دهان برای گرفتن نمونه DNA فرد کافی است. این نمونه ها را چندین بار می توان گرم و فریز کرد و مورد آزمایش قرار داد.

بزاق دهان مادر، سیستم ایمنی بدن نوزاد را در برابر بیماری ها افزایش می دهد

سروه74
13th August 2014, 02:45 PM
انگور براي زيبايي و سلامتي مفيد است انگور اين ميوه خوشمزه داراي فوايد زيادي است که از آن براي زيبايي و سلامتي استفاده مي‌شود.

سروه74
13th August 2014, 02:47 PM
طناب بزنید تا به پوکی استخوان دچار نشوید
سلامت نیوز (http://www.salamatnews.com/): طناب بزنید تا به پوکی استخوان دچار نشوید (http://www.salamatnews.com/news/117651/%D8%B7%D9%86%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%B2%D9%86%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D9%88%DA%A9%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AF%DA%86%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%B4%D9%88%DB%8C%D8%AF)

سروه74
13th August 2014, 02:58 PM
ایامیدانید7 ماده غذایی سبب سیری شما می شو (http://www.foodregime.com/healthnews/104-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C/%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C/17227-7-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B3%D8%A8%D8%A8-%D8%B3%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF)دعدس
سیب
اووکادو
شکلات تلخ
غزاهای تند
تخم مرغ
اجیل

سروه74
13th August 2014, 03:03 PM
۴ اشتباه روزانه که سلامتی انسان را تهدید می‌کند (http://namehnews.ir/News/Item/161469/9/--%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%A9%D9%87-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF.html)
۴- بررسی ایمیل بعد از ساعت ۹ شب به وسیله تلفن همراه
- ظروف پلاستیکی در مایکروفر
۱- مسواک زدن همیشه هم خوب نیست-
باز کردن پنجره اتومبیل

سروه74
13th August 2014, 03:10 PM
ایامیدانیداینشتین تنهااز8درصدمغزخوداستفاده کرده است

سروه74
13th August 2014, 03:15 PM
شستن مرغ موجب انتشار باکتری خطرناک کمپیلوباکتر می شود (http://www.khabarpu.com/h.php?t=211-x-sP-q30569_t_mlduotj-dotveboaudmajoba-adjxohzjua-ao-atcxrvba-adjotxomvi_ckm-aauob-vt)

سروه74
13th August 2014, 03:17 PM
مغز انسان در سه ماهه اول زندگی 64درصد رشد می کند

سروه74
13th August 2014, 03:20 PM
۸ ماده غذایی که از زوال عقل پیشگیری می‌کنند (http://namehnews.ir/News/Item/161549/33/--%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D9%88%D8%A7%D9%84-%D8%B9%D9%82%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF.html)
شـکـلات تـلـخ
زردچوبه
سـالـمون
گردو
سیب
مارچوبه
انواع گیلاس
چای سبز

yas-90
13th August 2014, 04:07 PM
علت بوی خاک باران خورده مربوط به نوعی قارچ موجود در اون هست[cheshmak]

mohandes_elec
13th August 2014, 05:09 PM
تقریبا همه جهان گم شده است

می توان به جرات گفت در حدود 100 میلیاردکهکشان در جهان هستی وجود دارد که هر یک از آنها از 10 میلیون تا 10 تریلیون ستاره را در خود گنجانده اند. خورشید زمین در مقایسه با این ستاره های یکی از کوچکترین و ضعیفترین ستاره ها به شمار می رود و حتی می توان نام کوتوله زرد رنگ را بر روی آن گذاشت.در واقع در جهان هستی مقادیر ترسناک و عظیمی از ماده مرئی وجود دارد که انسان تنها قادر به مشاهده دو درصد از آن است. وجود این حجم ماده به واسطه نیروی گرانش آنها پیش بینی می شود و ماده تاریک نیز که مقدار آن 6 برابر جرم ماده مرئی تخمین زده می شود، نیز بخش نامرئی جهان را تشکیل داده است. به گزارش مهر، وجود انرژی تاریک به عنوان بخشی دیگر از جهان که در واقع مابقی جهان را تشکیل داده است، موضوع را پیچیده تر خواهد کرد، انرژی که با گسترش سریع جهان در ارتباط است و به همراه ماده تاریک همچنان ناشناخته باقی مانده است.

معمار حانیه
13th August 2014, 05:11 PM
دلیل علمیش چیه؟؟؟؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که هنگام خرد کردن پیاز و یا سالاد درست کردن وقتی سر و کارتان با پیاز می‌افتد، اشک از چشمان‌تان سرازیر شود. تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا وقتی با پیاز سر و کار داریم، اشک‌هایمان جاری می‌شود؟ هنگامی که شما پیاز را می‌برید، سلول‌های پیاز پاره می‌شوند. در سلول‌های پیاز دو ماده اصلی وجود دارد یکی آنزیمی به نام آلیناز و دیگری ماده‌ای به نام گوگرد. ترکیبات گوگردی به وسیله آنزیم آلیناز تجزیه شده و ترکیبات ناپایدار گوگردی تولید می‌کنند که بلافاصله در فضا پخش می‌شوند و این گاز است که کار خودش را می‌کند وقتی این گاز به مخاط چشمان شما می‌رسد با آب واکنش نشان می‌دهد و اسیدسولفوریک در چشمان شما تولید می‌کند.

این اسید اعصاب حسی چشمان شما را تحریک کرده و در این هنگام است که چشمان شما به سوزش می‌افتد و اشک از چشمان شما سرازیر می‌شود.

وقتی که آدامس میجوید از ریزش اشک جلو گیری میکنه .

حالا دیگه چطوری آدامس این کار میکنه نمیدونم. . اما برای من جال بود...

تازه 1 راه دیگه هم هست که از ریزش اشک جلوگیری میکنه

این منظور بهتر است پیش از پوست کندن پیاز آن را در یخچال قرار دهید تا خنک شود. خنک شدن پیاز ترکیب اشک‌آور آن را ضعیف می‌کند و دیگر پیاز چندان موجب آبریزش از چشمان شما نمی‌شود. پیش از پوست کندن پیاز دستان‌تان را خیس کنید و پیاز را خیس‌خیس پوست بکنید. با این کار ماده اشک‌آور پیاز در رطوبت دستان شما مخلوط می‌شود و نمی‌تواند در فضا پخش شود و موجب ریزش اشک‌هایتان شود. با این روش‌ها مواد اشک‌آور کمتر به مخاط چشم می‌رسند و شما کمتر دچار ریزش اشک می‌شوید.

معمار حانیه
13th August 2014, 05:16 PM
آیا میدانید

ـ اثر لب و زبان هر کس همانند اثر انگشت آن منحصر به فرد است.

ـ رشد کودک در بهار بیشتر است.

ـ ۸ دقیقه و ۱۷ ثانیه طول می کشد تا نور خورشید به زمین برسد.

ـ ظروف پلاستیکی تقریباً ۵۰۰۰۰سال در برابر تجزیه مقاومند.

ـ تنها قسمتی از بدن که خون ندارد قرنیه چشم است.

ـ شترمرغ در ۳ دقیقه ۹۵ لیتر آب می خورد.

ـ حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می کند.

ـ کرم های ابریشم در ۵۶ روز ۸۶ برابر خود غذا می خورند.

ـ زمان بارداری فیل به دو سال می رسد.

ـ در یک سانتی متری پوست شما ۱۲ متر عصب و ۴ متر رگ و مویرگ است.

ـ شدیدترین نعره ها متعلق به وال ها است که برابر با صدای موتور جت است.

ـ
ـ دلفین ها همانند گرگ ها هنگان خواب چشم هایشان را باز می گذارند.

ـ با نگاه کردن به گوش حیوانات می توانیم به تخم گذار بودن یا بچه زا بودن آنها پی ببریم.

بدین صورت که تخم گذاران گوششان ناپیدا و بچه زایان گوششان نمایان است، تنها یک اسثتنا

وجود دارد آن هم نوعی افعی است که بچه زاست اما گوشش دقیق پیدا نیست.

ـ بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب است.

ـ انسان امروزی به طور متوسط ۶ سال از عمر خود را تلویزیون نگاه می کند و ۶ سال را صرف غذا

خوردن می کند و یک سوم را می خوابد.

ـ موش دو پای آفریقایی از میدان دید ۳۶۰ درجه برخوردار است.

ـ مغز انسان تنها ۲ درصد از وزن انسان را تشکیل می دهد ولی ۲۵ درصد اکسیژن دریافتی بدن

را به تنهایی مصرف می کند.

- سرعت عطسه یك انسان برابر است با 160 كیلومتر در ساعت

- آب دریا بهترین ماسك صورت است !

- چشم انسان معادل یك دوربین 135 مگا پیكسل عمل می كند !

- 90% سم مار از پروتئین تشكیل شده است !

- مغز در هنگام خواب فعالتر از وقتی است كه تلویزیون می بینید !

- جوانان هندی شادترین و ژاپنی ها افسرده ترین های جهان هستند !

- قوه چشایی پروانه در پاهای آن تعبیه شده است ! http://forum.imamhossein.net/Smileys/smileys/26.gif http://forum.imamhossein.net/Smileys/smileys/26.gif

http://forum.imamhossein.net

خب دوستان هدف من این بود چیزایی که برام جالب بودن وبراتون بگذارم. همین

حسين17
14th August 2014, 04:48 PM
انرژي الكتريسيته حاصل از 750 بار شانه كردن موهاي يك زن ژاپني معادل با روشن كردن يك لامپ 60 وات به مدت 3 دقيقه است.

گربه ها معمولا 66% از عمر خود را صرف خواب ميكنند.

توپ گلف به طور متوسط داراي 336 فرورفتگي است.

زرافه مي تواند گوش خود را با زبان 21 اينچي خود پاك كند.

چشم انسان ميتواند 36000 بيت از اطلاعات را در هر ساعت پردازش كند.

چشم انسان شامل بيش از 2 ميليون بخش هاي كاري است.

آيا ميدانيد بسياري از گاو ها هنگام پخش موسيقي , شير بيشتري ميدهند.

مهشاد ولی
14th August 2014, 05:02 PM
اگه قابل پسند نیست حذفش کنید

ایا میدانستید اگر روده ی انسان صاف بود با خروج هر باد شکم انسان به اندازه ی طول روده اش به بالا پرتاب میشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

علي پارسا
14th August 2014, 05:10 PM
آيا مي دانيد اطلاعات اوليه تمام علوم پايه و تجربي بر روي مفاهيمي بنا شده که هيچ تعريفي ندارند؟
از قبيل: ماده و انرژي در شيمي- خط و نقطه در هندسه - جاذبه در فيزيک و ....
يعني اگر درباره هرکدام از آنها بپرسند که "چيست؟" هيچ جوابي نداريم بدهيم! مگر يک مفهوم قراردادي موهومي ذهني! (مثلا" تعريف نقطه اين است که نه طول دارد نه عرض و نه ارتفاع!!!!)
بعد جالب است که بعضي مي گويند:
هنوز علم فلان مطلب را ثابت نکرده است!
يکي بايد خود اين علوم را ثابت کند![khande]

yas-90
15th August 2014, 11:15 PM
دانشمندان اعتقاد دارن بیشتر زبان ها و تقریبا میشه گفت تمام زبان ها منشاشون از آفریقاست

yas-90
15th August 2014, 11:19 PM
میدونستید مواد در مقیاس های مختلف میتونن خواص متفاوت داشته باشن مثلا براده آهن که ما باهاش آزمایش برای رسم میدان مغناطیسی روی کاغذ انجام میدادیم در مقیاس نانو ممکنه رفتار متفاوتی داشته باشه یا مثلا همین آلومینیومی که برای جدار در و پنجره ازش استفاده میشه چون در مجاورت هوا واکنش نمیدن اما همین آلومینیوم در مقیاس نانو اونقدر واکنش پذیریش زیاد میشه که ازش برای سوخت موشک هم میشه استفاده کرد...پس میشه اینطور نتیجه گیری کرد که مواد در مقیاس نانو واکنش پذیریشون به صورت چشمگیری افزایش پیدا میکنه

yas-90
17th August 2014, 02:06 PM
قرار گرفتن در معرض نور در شب میتونه باعث اضافه وزن بشه[nishkhand]

چکامه91
18th August 2014, 08:55 PM
سلام خدمت همه دوستان و تشکر بابت تاپیک

نکته علمی ادبیاتی جغرافیایی اینکه![nishkhand] اصطلاح " جهنم دره " ای که استفاده میشه، وجود خارجی داره...

به این شرح که اگر از شهر خوی در استان آذربایجان غربی به سوی چالدران از جاده ی زرآباد بریم در میان راه و در نزدیكی روستای قریس به منطقه‌ ی کوهستانی زیبا و خوش آب و هوایی

میرسیم به نام "جهنم دره".

امروزه جز كسانی كه به قصد كوه نوردی و شكار به این منطقه ی كوهستانی می آیند، كمتر كسی برای گشت و گذار به جهنم دره می‌رود، زیرا محلی بسیار صعب العبور است.

علت نام گذاری این منطقه به "جهنم دره" نیز همین است كه این منطقه را كوه‌های بلندی در برگرفته و در دوران‌های گذشته نیز تا سال‌های اخیر پناهگاه كسانی بوده

كه به دلایل گوناگون با حكومت‌های گوناگون وقت خود درگیری داشته‌ و در این منطقه ی صعب العبور از مردم عادی دور می‌شده‌اند و در آن جا پنهان می شده اند.

"جهنم دره" هم به دلیل وضعیت کوهستانی خود و هم از نظر روانی به دلیل حضور این گونه افراد در آن جا برای مردم این منطقه جایی منفور و خطرناك بوده است.

این منطقه در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است.

yas-90
21st August 2014, 06:12 PM
اوندفعه در یک کارگاه روانشناسی شادی روانشناس محترم مطلبی رو گفتن که برای من جالب بود گفتم اینجا هم بذارم(هدف از گفتن این حرف عنوان کردن منبع بود[nishkhand])....خب مطلب اینه که شما رفتارهاتون رو اگر بتونید کنترل کنید مثلا رفتار خاصی رو تکرار کنید اگر عمیقا بهش بپردازید جدیدا این نظریه رو مطرح میکنن که این عمل میتونه باعث تغییر ژن و وراثت بشه مثلا اگر خانواده ای از نظر ژنتیکی رفتار خاصی دارن اگر فردی رو رفتاری خلاف اون تمرکز کنه و انجامش بده میتونه باعث تغییر این ژن در خودش بشه[nadanestan]

دبستان
22nd August 2014, 09:28 AM
ایا میدانید که علایم بیماری الزایمر حداقل بیست سال طول میکشد تاخود رانشان دهد؟؟

ایا میدانید که عمومی ترین نام جهان محمد است ؟

ایامیدانید که اسم قاره ها باهمان حرفی که آغاز میشود پایان می یابد؟

ایا میدانید که محال است ارنج دستتان رابلیسید؟

ایا میدانید که وقتی عطسه میکنید مردم به شما عافیت باش میگویند چون قلب ششما به مدت 1میلیونیم ثانیه می ایستد؟

ایا میدانید که شما نمی توانید بانگه داشتن نفستان خودکشی کنید؟

دبستان
22nd August 2014, 09:38 AM
یک مورچه میتواند 50برابروزن خود رابلندکند

کوچکترین حشره شناخته شده فقط0/2میلی مترطول دارد.

ایامیدانید که خوردن کاهم مانع ریزش وسفید شدن موها میگردد

s.r.sahar
23rd August 2014, 10:45 AM
یه نکته جالب علمی که شاید برای شما تکراری باشه اما درقالب یه داستان میخوام بگم.
یه روز یه مردی از خانمش پرسید: خانم اگرشما دو تا سیب داشته باشی و یکیش بیفته داخل سینک ظرفشویی و یکی دیگه بیوفته کف توالت،
شما ترجیح میدین کدوم رو بردارین و بشویین ودوباره استفاده کنین؟؟؟
خانمش گفت: وا معلومه که اونی که داخل سینک افتاده رو برمیدارم واستفاده میکنم ولی اونی که کف توالت افتاده رو فورا میندازم دور.
مرده گفت: اشتباه شما خانم همین جاست. چون میکروب هایی که داخل سینک وجود دارن بدن توانایی نداره اون رو از بین ببره اما میکروب هایی که کف توالت هستن
به محض ورود به بدن از بین میرن. پس بهتره اون سیب کف توالت رو شسته و استفاده کنین.

*FATIMA*
23rd August 2014, 11:26 AM
عاقا من اومدم این راهی که میگه موقع پیاز پاک کردن ، آدامس بجوید رو امتحان کردم ، روم اثر نداشت ، از همون ابتداش اشکم دراومد که [tafakor]

برای اینکه اسپم نشه منم یه نکته علمی بگم ؟! [cheshmak]

بهترین راه برای از بین بردن آفات از روی درختان و گیاهان ، آب و صابونه ( 1 گرم صابون در یک لیتر آب ) [nishkhand] نگی نگفتی !!!!!!!!!! [sootzadan]

نارون1
23rd August 2014, 12:20 PM
بیشتر کودکان 3 ساله فقط به اندازه ای می خورند که سیر شوند ، درحالیکه کودکان 5 ساله معمولا وقتی که غذای زیاد جلوی آنها گذاشته شود بیشتر می خورند .

بنابراین :

یکی از راههای احتمالی جلوگیری از چاقی این است که به کودکان پیش دبستانی بزرگتر در هر وعده به مقدار مناسبی غذا داده شود و وادار نشوند که همه غذای بشقاب را به طور کامل بخورند .

[golrooz]

nedasoltani
23rd August 2014, 03:33 PM
بیگ بنگ: ستاره‌شناسان اوكرايني سیارک خطرناکی به اندازه 400 متر را کشف کردند که احتمال برخوردش با كره زمين در سال 2032 هست، در صورت برخورد انفجاري به قدرت 2500 بمب هسته‌اي به وجود می آید.http://bigbangpage.com/wp-content/uploads/2013/10/article-2465563-18CEC68100000578-918_634x378.jpg (http://bigbangpage.com/wp-content/uploads/2013/10/article-2465563-18CEC68100000578-918_634x378.jpg)

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد