PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث تا چه حد به طالع بینی اعتقاد دارین؟ چرا؟

AvAstiN
24th July 2009, 10:20 AM
http://www.aftab.ir/lifestyle/images/e4405f95e6a6feb18864f567f3f52b23.jpg

تو خیلی از سایت ها و مجلات انواع و اقسام طالع بینی ها هست . کتاباشم که تو بازار پر شده .
شما تا چه حد به طالع بینی اعتقاد دارین ؟ به نظرتون خرافاته یا علم؟ چقدر تو تصمیم گیری هاتون و شناخت افراد تاثیر می ذاره؟

SOURCE MOBILE
24th July 2009, 10:27 AM
10 % چون هر انساني مسول سر نوشته خودشه .
و كاره طالع بيني ايجاد يك نوع تلقين در وجود فرد است و اگر هم واقعيت چيز ديگري
باشه فرد به سوي آن مسير به طور نا خود آگاه گرايش پيدا مي كند .

با تشكر : پروفوسر SOURCE MOBILE (http://njavan.com/forum/member.php?u=3)

AvAstiN
24th July 2009, 10:34 AM
10 % چون هر انساني مسول سر نوشته خودشه .
و كاره طالع بيني ايجاد يك نوع تلقين در وجود فرد است و اگر هم واقعيت چيز ديگري
باشه فرد به سوي آن مسير به طور نا خود آگاه گرايش پيدا مي كند .

با تشكر : پروفوسر SOURCE MOBILE (http://njavan.com/forum/member.php?u=3)

مرسی جناب پروفوسر{big green}
منتظر نظر سایر دوستان هم هستیم 8->

*مینا*
24th July 2009, 10:45 AM
به نظر من طالع بینی فقط در حد سرگرمی هست ;;)
راستش با این که معتقدم طالع هر کسی از قبل نوشته شده ولی با این حال طالعم رو تا حدودی در دستان خودم می دونم:)>-
به قول پروفوسر سایتمون

و كاره طالع بيني ايجاد يك نوع تلقين در وجود فرد است
فعلا همین .

N I M A
24th July 2009, 10:52 AM
من طالع بینی رو 50 درصد قبول دارم , این همون 50 درصدیه که همه تو زندگیشون تا یه حدی دارند و بخاطر این 50 درصد طالع بینی رو درست میدونند! اما باقیش تلورانسی در این حدود و چون در سالهای دراز این طالع بینیها نوشته شده و تغییر کرده بنابر این تجربیات خوبی داره که با خوندن و رعایت کردنشون میشه کمی موفقتر بود.

AvAstiN
24th July 2009, 10:57 AM
به نظر من طالع بینی فقط در حد سرگرمی هست ;;)
راستش با این که معتقدم طالع هر کسی از قبل نوشته شده ولی با این حال طالعم رو تا حدودی در دستان خودم می دونم:)>-
به قول پروفوسر سایتمون

فعلا همین .

بالاخره اعتقاد داری که از قبل نوشته شده یا قابل تغییره؟:-/

AvAstiN
24th July 2009, 10:59 AM
من طالع بینی رو 50 درصد قبول دارم , این همون 50 درصدیه که همه تو زندگیشون تا یه حدی دارند و بخاطر این 50 درصد طالع بینی رو درست میدونند! اما باقیش تلورانسی در این حدود و چون در سالهای دراز این طالع بینیها نوشته شده و تغییر کرده بنابر این تجربیات خوبی داره که با خوندن و رعایت کردنشون میشه کمی موفقتر بود.

این 50 درصد مرجع علمی داره یا تجربی؟
کسانی که طالع بینی رو قبول دارن طیف عظیمی اند یه عده یه ذره یه عده 10 درصد یه عده بیشتر و خلاصه متغیره !

*مینا*
24th July 2009, 11:14 AM
بالاخره اعتقاد داری که از قبل نوشته شده یا قابل تغییره؟:-/
میدونی یه مقدار توضیحش سخته...
به نظر من طالعم از قبل نوشته شده ،با این حال اختیاری هم هست ،شاید درکش یه ذره سخت باشه، این که من از بین چند تا راه موجود فقط یکی شو اختیاری انتخاب می کنم و از طرفی خدا خودش می دونه که کودومش و انتخاب خواهم کرد ، نشون می ده که من اختیاری دارم که تحت نظر خداست ،
اره واقعا درکش سخته، من این مسئله رو با طرح یه سوال که به این ماجرا ربطی هم نداشت درک کردم، نمیدونم این جا جاش هست که سوالم رو بگم یا نه:-/

AvAstiN
24th July 2009, 11:23 AM
میدونی یه مقدار توضیحش سخته...
به نظر من طالعم از قبل نوشته شده ،با این حال اختیاری هم هست ،شاید درکش یه ذره سخت باشه، این که من از بین چند تا راه موجود فقط یکی شو اختیاری انتخاب می کنم و از طرفی خدا خودش می دونه که کودومش و انتخاب خواهم کرد ، نشون می ده که من اختیاری دارم که تحت نظر خداست ،
اره واقعا درکش سخته، من این مسئله رو با طرح یه سوال که به این ماجرا ربطی هم نداشت درک کردم، نمیدونم این جا جاش هست که سوالم رو بگم یا نه:-/
شما بگو سوالتو

A.L.I
24th July 2009, 11:28 AM
من اصلا اعتقادی به طالع ندارم . اینا همش مال قدیما بوده که علم پیشرفتی نداشته . نه مذهب اینو قبول داره نه علم.

یک زمانی خیلی دنبال این جور مطالبا بودم ولی دیدم اینا رو به طرز هوشمندانه ای چنان مینویسند که طرف باورش میشه که این واقعا طالعشه در حالیکه یکسری خصوصیات مشترک بین آدمهاست که در همه افراد هست منتها کم و زیاده و متغیره که اونم بستگی به اراده و تلاش خود آدمه.

ما فقط 2 جبر داریم که وسط این جبرهای تولد و مرگ با اختیارمون میتونیم از زندگیمون یک شاهکار بسازیم یا بدبختی و تراژدی همین و بس .

علم و اراده را بجسبید که وقت تنگه ! ;)

AvAstiN
24th July 2009, 11:48 AM
من اصلا اعتقادی به طالع ندارم . اینا همش مال قدیما بوده که علم پیشرفتی نداشته . نه مذهب اینو قبول داره نه علم.

یک زمانی خیلی دنبال این جور مطالبا بودم ولی دیدم اینا رو به طرز هوشمندانه ای چنان مینویسند که طرف باورش میشه که این واقعا طالعشه در حالیکه یکسری خصوصیات مشترک بین آدمهاست که در همه افراد هست منتها کم و زیاده و متغیره که اونم بستگی به اراده و تلاش خود آدمه.

ما فقط 2 جبر داریم که وسط این جبرهای تولد و مرگ با اختیارمون میتونیم از زندگیمون یک شاهکار بسازیم یا بدبختی و تراژدی همین و بس .

در موردش میشه بیشتر توضیح بدین

*مینا*
24th July 2009, 12:03 PM
شما بگو سوالتو
خب سوالم هیچ ربطی به این موضوع نداره وامید وارم باعث گمراهی افراد نشه ، از الان بگم که اگه کسی گمراه بشه تقصیر من نیستاااا {tongue}

من یه زمانی یه سوالی فکرم رو درگیر کرده بود بد جور، اونم این که :
همه ی موجودات طی یه چرخه ای به وجود میان و از بین میرن ، نه فقط موجودات، به هر چی که نگاه می کردم می دیدم یه چرخه ای داره، یعنی مثلا من می میرم، خاک می شم، از خاک یه گیاه رشد می کنه، اون گیاه غذای یه گیاه خوار میشه، اون گیاه خوار هم غذلی یه گوشت خوار میشه ، شاید یه انسانی گوشت خوار رو بخوره ، بعد انسان می میره و چرخه ادامه دارد... یا درمورد بعضی موارد براش ابتدا و انتها در نظر می گیریم ، حالا من با انتها زیاد کاری ندارم فکرم بیشتر رو ابتدا درگیر شد که همه چیز بالاخره یه ابتدایی داشته ،
سوالم اینه خدا چی؟:-/

جوابی که بهش رسیدم این بود که این موارد در فکر من نمیگنجد !!! من دنیا رو همون طوری که میبینم از روی عقلم قبول دارم ، اما مواردی وجود داره که درکش برا عقل ممکن نیست یعنی بالاتر از عقل ما آدماست ،نمی دونم شاید اگه یه زمانی این مسائل رو بهمون توضیح بدن از راه عقلی قبولش کنیم اما فعلا که کسی بهمون توضیح نداده

Asghar2000
24th July 2009, 12:40 PM
خب سوالم هیچ ربطی به این موضوع نداره وامید وارم باعث گمراهی افراد نشه ، از الان بگم که اگه کسی گمراه بشه تقصیر من نیستاااا {tongue}

همه ی موجودات طی یه چرخه ای به وجود میان و از بین میرن ، نه فقط موجودات، به هر چی که نگاه می کردم می دیدم یه چرخه ای داره، یعنی مثلا من می میرم، خاک می شم، از خاک یه گیاه رشد می کنه، اون گیاه غذای یه گیاه خوار میشه، اون گیاه خوار هم غذلی یه گوشت خوار میشه ، شاید یه انسانی گوشت خوار رو بخوره ، بعد انسان می میره و چرخه ادامه دارد... یا درمورد بعضی موارد براش ابتدا و انتها در نظر می گیریم ، حالا من با انتها زیاد کاری ندارم فکرم بیشتر رو ابتدا درگیر شد که همه چیز بالاخره یه ابتدایی داشته ،

جوابی که بهش رسیدم این بود که این موارد در فکر من نمیگنجد !!! من دنیا رو همون طوری که میبینم از روی عقلم قبول دارم ، اما مواردی وجود داره که درکش برا عقل ممکن نیست یعنی بالاتر از عقل ما آدماست ،نمی دونم شاید اگه یه زمانی این مسائل رو بهمون توضیح بدن از راه عقلی قبولش کنیم اما فعلا که کسی بهمون توضیح نداده

به نظر من فقط یه جواب برای این سوال وجود داره!

جواب:
لا اله الا الله

من هم به تالع بینی اعتقاد ندارم.
ولی ممکنه این کار لطف پروردگار باشه! واسه کسایی که خیلی بهش نزدیک هستند.

ØÑтRдŁ§
24th July 2009, 12:57 PM
sghسلام..
من هم زیاد اعتقاد ندارم و فقط برای سرگرمی میخونم..
این که سرنوشت هر کس رو نوشتند بر میگرده به موضوع جبر و اختیار که من تازه دارم میرم دنبالش تا بیشتر بدونم ازش..
الان اطلاعات زیادی ندارم..
ولی نظر شخصی خودم اینه که هر کسی اختیار داره و میتونه سرنوشت خودش رو رقم بزنه..
اون قدر ها هم طالع بینی تاثیر نداره

hossien
24th July 2009, 01:02 PM
من هم اعتقاد ندارم . به نظر من ساده ترین جواب اینه کسانی که در این موضوع کار می کنند و طالع دیگران را می گیرند چرا برای خودشان را نمی گیرند تا زندگی که دوست دارند را درست کنند؟

امير آشنا
24th July 2009, 02:21 PM
موضوع طالع بینی در مکاتب مختلف مورد بحث قرار گرفته . به طور خلاصه اصل طالع بینی کاملا حقیقت داره ولی ادعای طالع بینان مبنی بر مشاهده طالع انسانها عمدتا بساط کاسبی این افراده ! چرا که دیدن طالع انسانها جز برای افراد خاصی که تحت تاثیر آموزه ها و ارتباطات با اجنه هستند امکانپذیر نیست ...

AvAstiN
24th July 2009, 02:23 PM
موضوع طالع بینی در مکاتب مختلف مورد بحث قرار گرفته . به طور خلاصه اصل طالع بینی کاملا حقیقت داره ولی ادعای طالع بینان مبنی بر مشاهده طالع انسانها عمدتا بساط کاسبی این افراده ! چرا که دیدن طالع انسانها جز برای افراد خاصی که تحت تاثیر آموزه ها و ارتباطات با اجنه هستند امکانپذیر نیست ...

چقدر می تونه تو تصمیم گیری ها مون موثر باشه؟

امير آشنا
24th July 2009, 02:46 PM
چقدر می تونه تو تصمیم گیری ها مون موثر باشه؟

از اونجا که طالع بینی از علوم ضاله محسوب میشه اطلاعاتی که با استفاده از این علم بدست میاد مطمینا نمی تونه کاربرد صحیحی داشته باشه پس به شخصه چنین دانشی رو قابل استفاده نمی دونم ...
نکته دیگه ای که لازمه اشاره کنم اینه که بر فرض که از طالع واقعی خودمون مطلع باشیم امور آینده ما از دو مجرا محقق میشه اول جبر یا همون قضای الهیه که دونستنش هیچ کمکی به انسان نمی کنه چون قابل تغییر نیست و دوم اموریه که از مجرای اختیار انسان محقق میشه . طالع بینی واقعی چون صرفا دانش پیشگویی اتفاقاتیه که برای انسان از این دو مسیر رخ میده نمی تونه به تغییر اونچه که اتفاق میفته کمکی بکنه پس از این نگاه هم دونستن طالع واقعی نمی تونه در تصمیم گیری های ما تاثیری بگذاره ...

Amir
24th July 2009, 03:32 PM
به نظرم خرافاته .. تا پای عقل و منطق هست طالعبینی چه معنی داره در مورد طالع بینان هم باید سخن انیشتن اینجا تکرار کنم اینجا که گفت "دو چیز در دنیا انتها ندارد یکی حماقت انسانها و دیگری پهنه کهکشانها اما در مورد کهکشانها مطمئن نیستم " همیشه یه عده ادم ضعیف هستند که میخان مشکلات و مسائل خودشونو رو با این مسائل رفع کنند و بدتر بیشتر درگیر میشند .اینده انسان تحت اراده خدا و خودشه وبس و کس دیگری نمیتونه اینده یه فرد رو بگه البته پیشگویی درباره مسائل کلی جهان هست و این علم خاص هم مطعلق به یه سری افراد خاص هستش .. همونطور که در قران دارمی که خدا به حضرت یوسف علم تعبیر خواب رو داد که نوعی پیشگویی از اینده فرد بود .. اما اینکه اینده خودمون رو بذاریم پای فال قهوه و .. از این خرافات .. این یک حماقت محضه ..اختیار انسان در طول اختیار و قضا و قدری که خداوند براش مشخص کرده و حتی قابلیت تغییر رو هم داره .. دلیل وجود چیزی مثل صدقه احسان به مردم و راستگویی که موجب ازدیاد عمر هستش از همین تفکر میاد.. واقعان برا خودم مضحکه که یه عده اینده و زندگیشون رو به طالع و طالع بین و کف بین و این خزعبلات و خرافات وابسته میکنند

Amir
24th July 2009, 03:51 PM

مینا خانوم در جواب سوالتن که پرسیدن خدا چی! این توضیح رو بدم که خدا چیز یا کس نیست یعنی این توضیحی که شما دادین در مورد موجودات یعنی چیزی که وجودش از ماده است خیلی چیزا هستند که ماده نیستند روح هستند از بعد مادی نمیشه نگاشون کرد و تفسیرشون کرد مثل وجدانیات که ذات هستند مثلا اگه شما ناراحت باشی و یکی به شما بگه نراحتی تو نشونم بده میخام ببینم یا لمسش کنم و یا .. یعنی اینا به احساسات لامسه ادما نمیاد ولی شما ناراحتی و اینو از درون درک میکنی .. خدا ذات مطلق و یکتای همه دنیای ماست هر چیزی که به چشم میبینیم و نمیبینیم ..برای ما زمان تعریف شده است و مکان چون محصوریم ولی برای خدا زمان و مکان مفهومی نداره معادل این ایه قران که کن فیکون یعنی چون خواست خواهد شد .. نظریه های ملاصدار و انیشتین از این دو جهت به هم نزدیک هستند که بعد سرعت وقتی نزدیک به بینهایت میشه ( سرعت نور برای ما ) زمان مفهوم خودش رو از دست میده یعنی مکان و زمان میتونه در یه بعد دیگه مطرح بشه .. که در حقیقت در دنیای که قران از اون به معاد یاد میکنه زمان معنای خودش رو از دست میده و انسان میتونه خیلی از حقایق جهان رو بفهمه ..

B O S S
24th July 2009, 04:07 PM
از نظر من طالع بینی دو جنبه داره که هر دو میتونه قابل بحث و بررسی باشه ...
1-جنبه خرافی
2-جنبه علمی
برای مورد اول توضیح نمیدم چون همه کاملا با اون آشنا هستید و مشخصه که معمولا یک عده آدم فرست طلب برای جنبه مالی خود یا به صورت کتاب یا گوشه یک مجله یا به صورت رمال یا کف بین مخ مردم رو کار میگیرن... که این نوع از نظرمن مردوده
اما در باره دومی .. از زمانهای خیلی قدیم دانشمندانی بودند که به این علم تسلط کافی داشتند و این علم با علم نجوم و ریاضی رابطه مستقیم داشته وقابل انجام بوده و حتی در ادیان الهی نیز به آن اشاراتی شده است اما چون در اکثر مردم میتونسته باعث گمراهی بشه ادیان این علم رو حرام میکردن یعنی حقیقت داشته اما از انجامش جلوگیری میشده برای همین در عصر مدرن امروز دیگه برای کسی به طور حتم قابل قبول نیست.

امید عباسی
24th July 2009, 08:30 PM
سلام ... من اصلا به طالع بینی اعتقادی ندارم و به اینم که آینده ما از قبل نوشته شده اعتقادی ندارم ...

soheilspeedart
24th July 2009, 08:31 PM
من تا حد زیادی به این مسائل اعتقاد دارم!!!! :-o{i dont want to see}{big green}

البته تالع های امروزی که توی مجله ها و غیره نوشته می شه سرکاری هستن، ولی مطالبی که از قدیم مونده و... می تونه کمی قابل اعتمادتر باشه، در ضمن تالع بینی قرار نیست واسه ت پیش بینی کنه یا...
تالع بینی در واقع سنجیدن موقعیت هست با توجه به یکسری اصول (که امروزه این اصول وجود نداره) و ارائه یکسری حدسیات، هر چقدر فرد تالع بین قدرت استدلال بیشتری داشته باشه (یا به قول امروزی ها سیاست داشته باشه) مطالبی که ارائه می ده، می تونه موثرتر و واقعی تر باشه. اما حتی اون فرد هم می دونه که داره یه سری حدسیات رو می زنه (آمار و احتمال) که اونجوری رفتار کنیم، شاید شانس بیشتری داشته باشیم.
همین
در ضمن اگه کسی این مطالب رو با عقل مغایر می دونه خیلی راحت می تونه اونا رو کنار بذاره، چون اعتماد به یه سری حدسیات که مخالف عقله کار درستی نیست.
شما تالع خودت رو بگیر، اگه دیدی با عقل هم جور در میاد و به اصطلاح ضرری نمی رسونه، خوب اونطوری رفتار کن (شما اینو یه جور تجربه در نظر بگیر)

....اینا همش مال قدیما بوده که علم پیشرفتی نداشته . نه مذهب اینو قبول داره نه علم.

این بی انصافیه که بگیم، تالع بین های قدیم، بی دین یا بی سواد بودن،:-o آدمای بزرگ علمی و حتی مسلمون هم در این زمینه (تالع بینی) فعالیت داشتند.

در مورد فقط 2 جبر داشتن هم یکمی مخالفم، چون موقعیت (ذاتی) آدما مثل سطح رفاه، زیبایی و خیلی چیزا دیگه هم اصلا دست آدم نیست!!!

این جمله آخری هم خیلی قشنگه @};-

AvAstiN
24th July 2009, 08:41 PM
خب اینکه می گین طالع بینی قدیمی قابل اعتماده ، الان همون قدیمی کجاست؟
بحث سر اینه که شما تا چه حد به طالع بینی اعتقاد دارین .
من خودم دیدم کسی رو که به خاطر اینکه طالعش با نامزدش نمی خورده ازدواج نکرده .
تا چه حد رو تصمیمتون تاثیر می ذاره؟

kamanabroo
24th July 2009, 09:33 PM
به نظر من طالع بيني و فال و اين حرفا تا حدي درسته

دليل اينكه تا حدي ( فقط تا حدي ) درسته اينه كه برگرفته از مسائل رواني و تجربه عمومي هست.
و هميشه احتمال خلاف تا 80 درصد هست. و حتي گاهي هم 100 در صد ولي نقاطي براي درست بودن هم وجود داره.

اصولا وقتي مي بينيم اين گونه طالع بيني ها انسان رو در برابر سرنوشت نوشته شده و غير قابل تغيير قرار ميده اينجاست كه با مباني ديني ما تضاد داره و ما مي گيم كه اين ظالع بيني ها خرافي هست.

چون در دين ما هر چقدر هم سرنوشت شومي داشته باشيم باز هم جاي برگشت و اصلاح و .... مي ذاره و راههاي عقلاني رو پيشنهاد ميده.

به صورت خلاصه مي شه گفت در فراواني مسائل طالع بيني و فال و ... فقط و فقط به جنبه سرگرمي و وقت گذراني مي شه نگاه كرد نه چيز ديگه.

چون همه چيز در دستان خودمون هست .

غریبه
24th July 2009, 09:34 PM
در مورد طالع بینی و فال ابتدا باید بررسی کنیم انچه یکی از دوستان
ذکر کردند در مورد جبر و اختیار و انسان را صد درصد مختار نامیدند
روزی مردی عارف در نماز بود(ملقب به مولای متقیان) بهعد از نماز
شخصی کنار عارف امد و گفت
به نظر شما زندگی جبر است یا اختیار و عارف فرمودند ای مرد به کنار مسجد برو او رفت و عارف فمودند یک پایت را بالا بگیر او بالا گرفت و گفت
حال ان یکی پایت را بالا بگیر گفت نمیشود به اوگفت به همان اندازه که دیدی ما مختار و مجبوریم .
بارها دقت کردید یک حادثه ای در جاده (ریزش تونل) در حال وقوع هست
اتوموبیل ها به طرف ان در حرکتند یک اتوموبیل پنجر میشود و صاحبش
کمی عصبی مقداری وقت صرف میکند تا تایرش را عوض کند وقتی تایر
را عوض میکند و به حرکت ادامه میدهد میبیند 15 دقیقه پیش تونل ریزش
کرده و ماشینها درون ان گرفتار شدند و اگر تایرش پنجر نمیشد او هم جز
انها بود این مثال را زدم چون خیلی ملموس است.
چه کسی میتواند جلوی جلوی حرکت زمین را بگیرد؟
چه کسی میتواند جلوی طلوع خورشید را بگیرد؟
چه کسی میتواند یک لحظه جلوی حلول ماه را بگیرد؟
و........
پس اگر دقت کنید بیشتر مجبوریم تا مختار
خیلی حوادث اختیار ما نمیتواند در آن دخیل باشد
شخصی در حال اختضار را نمیتوانیم در آن لحظه خاص زنده نگه داریم
اگر تمام پزشکان را هم بکار بگیریم نمیتوانیم از مرگش جلوگیری کنیم
لا اقل بطور نسبی مختار نیستیم چون اراده ما بر زنده ماندن شخص است
اما نمیتوانیم زنده نگه داریمش
خیلی از بیماریها در مان در زمان خود نداشته در ان روز انسان نسبت به
این بیماری انسان مجبور بوده بعدا با تعقل و تفکر به اختیار نسبی به
آن بیماری رسیده و جالب اینکه بیماری جدیدی ظهور کرده که نسبت
به آن مختار نیست بلکه مجبور است.
چطور میشود یک شخص از یک اتوبوس جا میماند و اتوبوس مثلا درون
دره سقوط میکند و او به همین واقعه زنده میماند
اختیار او بر این حکم میکرده درون اتوبوس باشد اما واقعه و اتفاقی جلوگیری
کرده از حضور وی در اتوبوس
بسیارروشن است که انسان بیشتر مجبور است تا مختار
مثلا شخصی که در جزایر آدم خورها بوده چگونه انتظار دارید که کتاب تورات
بخواند؟
اگر همین شخص در شهر بدنیا امده بود زندگی متفاوتی داشت.
ومیلیونها مثال از این دسته.
نازم ان صاحب نظر ساقی کاندر بزم عام
هر کسی را می به استعداد در پیمانه کرد
اینکه اراده انسان موثر است شکی نیست اما این اراده همیشه هم موثر
نیست.
شخصی که مادرش فردی عصبی بوده است و از قرص های اعصاب
در زمان بارداری استفاده میکرده میشود انتظار داشت بچه ای بدنیا
بیاورد که دچار مشکلات روانی نباشد؟
ایا کسی میتواند اختلالات ژنتیک را منکر شود ؟
ایا کسی میتواند آی کیو وضریب هوش های متفاوت در افراد را منکر شود؟
پس همین تفاوت ها نشان میدهد که انسان خیلی جاها موجودی مجبور
است تا مختار/
بازهم تاکید میکنم که اراده بسیار با ارزش است و با خیلی از اجبارها
میجنگد اما اینکه شخص خودش چقدر اراده داشته باشد و اراده اش
قوی باشد بازهم بر میگردد به قسمت او از این موهبت با ارزش الهی

AvAstiN
24th July 2009, 09:46 PM
اینکه سرنوشت هرکس نوشته می شه که شکی نیست ولی ما اعتقاد داریم که همین سرنوشت و قضا و قدر الهی قابل تغییر است با دعا . یعنی همان کسی که نوشته همان هم می تونه تغییرش بده .
اراده ی ما در راستای اراده ی الهیه .

*مینا*
24th July 2009, 11:28 PM
مینا خانوم در جواب سوالتن که پرسیدن خدا چی! این توضیح رو بدم که خدا چیز یا کس نیست یعنی این توضیحی که شما دادین در مورد موجودات یعنی چیزی که وجودش از ماده است خیلی چیزا هستند که ماده نیستند روح هستند از بعد مادی نمیشه نگاشون کرد و تفسیرشون کرد مثل وجدانیات که ذات هستند مثلا اگه شما ناراحت باشی و یکی به شما بگه نراحتی تو نشونم بده میخام ببینم یا لمسش کنم و یا .. یعنی اینا به احساسات لامسه ادما نمیاد ولی شما ناراحتی و اینو از درون درک میکنی .. خدا ذات مطلق و یکتای همه دنیای ماست هر چیزی که به چشم میبینیم و نمیبینیم ..برای ما زمان تعریف شده است و مکان چون محصوریم ولی برای خدا زمان و مکان مفهومی نداره معادل این ایه قران که کن فیکون یعنی چون خواست خواهد شد .. نظریه های ملاصدار و انیشتین از این دو جهت به هم نزدیک هستند که بعد سرعت وقتی نزدیک به بینهایت میشه ( سرعت نور برای ما ) زمان مفهوم خودش رو از دست میده یعنی مکان و زمان میتونه در یه بعد دیگه مطرح بشه .. که در حقیقت در دنیای که قران از اون به معاد یاد میکنه زمان معنای خودش رو از دست میده و انسان میتونه خیلی از حقایق جهان رو بفهمه ..
خیلی ممنون بابت توضیحتون
این توضیحات در فکر من گنجید{happy}

ریپورتر
25th July 2009, 09:05 AM
سلام
اصلا اعتقد ندارم چون انسان هستش که میتونه آینده خودش رو بسازه و اینها همش تلقین هستش

melika
25th July 2009, 11:17 AM
نقل قول A.L.I

منم طالع بيني قبول ندارم چون بيان كردن يكسري خصوصيات آدم هاست كه هر كسي بعضي از اون خصوصيات داره و بعضي هم نداره و گاهي اصلا متضاد با چيزي كه تو طالع بيني فرد نوشته هست
ولي اينم كه خود فرد 100% مي تونه از زندگيش يك شاهكار بسازه يا بدبختي قبول ندارم چون ما انسانها تنها نيستيم عوامل اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي گاهي قوي تر از اراده انسانهاست

مسئله اين است بودن يا نبودن پس براي بودن بايد به علم و اراده چسبيد @};-{big hug}

Mina_Mehr
25th July 2009, 11:33 AM
به نظر من هم همش خرافاته، منم فقط به چشم یه سر گرمی بهش نگاه می کنم، یه جورایی واسه خنده{big green}
البته حرف آقا امیر رو قبول دارم که پیشگویی یه دانش هست ولی کمتر کسی نسبت بهش علم داره;)

غریبه
25th July 2009, 12:14 PM
http://media.farsnews.com/Media/8805/ImageReports/8805020797/1_8805020797_L600.jpg

غریبه
25th July 2009, 12:37 PM
با احترام کامل به نظریه های مطروحه دوستان گرامی
علی رغم میل باطنیه ام تصویر هواپیمای دچار سانحه شده را در
بالا قرار دادمتصویر هواپیمایی است که دیروز در فرودگاه مشهد دچار
سانحه میشود و حدود 20 نفر از 156 مسافر متاسفانه جان می بازند.
دوستان گرامی چیزی که اصلا به ان دقت نمیشود اینکه نسبت زمان
در تقدیر در نظر گرفته نمیشود زندگی ما مشتقی از زمان است.
تقدیر دارای مکان است و مکان نسبت به زمان متغییر
دقت بفرمایید در این حادثه پرسنل جلوی کابین خلبان و تکنسینها و..که جمعا 16 نفر بودند کشته میشوند و چهار نفر مسافر نزدیک کابین نیز در این حادثه کشته میشوند و سی نفر مجوح پرواز1525
در بیمارستان هستند
جالب اینکه کمک خلبان زنده مانده حالا اینکه کمک خلبان و چند مهماندار قسمت مسافران هستند و زنده میمانند احتمال داشت اگر
چند دقیقه قبل این حادثه اتفاق می افتد جای مجروحین و کشته شدگان تغییر میکرد.
اینجا اختیار تقریبا هیچ کاره است
واقعا زندگی یک بازی است .
هیچ کس نمیتواند به هیچ رابطه منطقی مسئله تقدیر و سرنوشت
را کتمان کند.
اگر میتواند من آماده مناظره کامل هستم چه به لحاظ علمی و چه به لحاظ مذهبی.
بعضی سرنوشتها بدست انسان تغییر میابد با یک رابطه منطقی و بیشتر تقدیرها انجام میشود .چون در ذات خود تقدیر است و قائم به
ذات است.
در مورد طالع بینی نیز کاملا بحث میکنیم
خیلی ها را دیده ام که در جمع به طالع بینی به دیدگاه طنز نگاه میکنند و شاید هم نفی کنند اما شک نکنید در تنهایی به آن معتقدند
حال چه به لحاظ روانی به ان گرایش دارند هرچند میل عقلی به ان ندارند اما گرایش ذاتی دارند.
امکان ندارد شخصی را پیدا کنید تا بحال فال نگرفته باشد!
مسئله دیگه پیشگویی است
که انهم یکی با پیدا کردن یک رابطه منطقی به پیشگویی میرسداطلاعات شما یا یک دستگاه ا مورد بررسی قرار میدهد و
اظهار نظر میکند نونه بارز آن گارانتی دستگاهها و یا تاریخ مصرف
مواد خوراکی یا داروئی
اما یک نوع پیش گویی دیگر است که مربوط به حس ششم است
و روشن بینی که یک پدیده علمی شناخته شده در تله پاتی است
و بحث حالات روحی روانی
اگر خودم ندیده بودم واقعا قبول نمیکردم که اگر شد شرح کاملی بر
این ماجرا خواهم داد.
مبحث دیگری وجود دارد آنهم نگاه سه بعدی به انسان است موجود
سه بعدی
ایا ما در مورد حرکت دو بعدیها نمیتوانیم پیش گوئی کنیم
و البته میتوانیم چون ما بر آنها تقدم بعد داریم و از نگاه آنها کار ما شبیه به معجزه است
حالا یک فرابعدی را در نظر بگیرید تقدم بعد دارد میتواند این کار
را انجام دهد
و ایا انسان واقعا یک موجود سه بعدی است یا اینکه میتواند فراتر
از بعد خود حتی برای زمان کوتاه برود یا لا اقل به نوعی با یک فرا بعدی ارتباط بر قرار کند؟
یک تاپیک زدم بنان فرابعدیها لینکش را قرار میدهم مبحث کامل علمی
است و دو نوع تئوری در ان در نظر گرفته شده مسائل ابعادی هم به
لحاظ علم ریاضی و هم به لحاظ فیزیک مورد بحث واقع شده
ممنون/غریبه

AvAstiN
25th July 2009, 12:52 PM
ممنون از نظرتون .
چند تا نکته رو می خوام که بگم
اولش اینکه طالع بینی یه علم هست . من دیدم کسی که از روی یه کتابای قدیمی ستاره ی فرد رو پیدا می کنه و خصوصیاتش رو می گه . اینا خرافات نیست . قبول دارم ولی اینکه می گن فروردینی ها این طورین یا اون طورین رو قبول ندارم اگه یه کتاب طالع بینی رو ببینین ، متوجه می شین که اینقدر خصوصیات مختلف گفته که بالاخره نصفش درست در بیاد .
یه دوستی دارم که کل قضاوتش در مورد آدم ها رو می ذاره بر پایه ی طالع بینی . من اینو قبول ندارم .
نمی گم فال نمی گیرم ولی دنبالش هم نیستم و بهش به چشم یه مساله ی جالب نگاه می کنم .
دوم اینکه موضوع بحث جبر و اختیار نیست هر چند که بهش ربط پیدا می کنه ولی محور بحث نیست.
در مورد سرنوشت هم ما قبول داریم که نوشته می شه از قبل ولی اینم قبول داریم که قابل تغییر هست . شب قدر که می گن سرنوشت کلی یک سال نوشته می شه ولی در طول سال امکان تغییرش بدست ما هست . البته همین تغییر هم در راستای اراده ی خدایه .

Only Math
25th July 2009, 02:26 PM
من تا حدودی به طالع بینی اعتقاد دارم البته نه هر تالع بینی که وجود داره چون همونطور که دوستان دیگر هم گفتن تالع بینی هم علمه هم خرافات که بخش خرافاتش رو گروهی برای سو استفاده از اعتقادات مردم ایجاد کردن و دارن ازش سود میبرن نمونش همین به اصطلاح طالع بینهایی که فقط 4 تا حرف خوب و بد رو کنار هم میذارن و بعد کلی شرط و شروط برای فرد مخاطب تعیین میکنن که اگه بعدا اون فرد اعتراضی کرد بتونن تقصیر رو گردن همون شخص بذارن که خودت شرایط رو ایجاد نکردی !؟ اما بخش علمی که وجود داره هم میتونه لطف خدا به بعضی از بندهاش باشه و هم گروهی که به دنبالش رفتن تا از طریق علم ثابتش کنن و به تصمیم گیری درست مردم کمک کنن البته باید به این موضوع هم توجه کرد که انسان میتونه با رفتار خودش زندگیش رو تغییر بده .نقشی که تالع بینی تو تصمیم گیری هر فردی داره باید با توجه به اطلاعاتی که فرد از این موضوع داره مشخص بشه چون اگه فردی کاملا از حقایق این علم بی خبر باشه به راحتی فریب میخوره و چه بسا که موقعیتهای زندگیش رو از دست بده. تالع بینی تو تصمیمات من هیچ نقشی نداره و تقریبا سرگرمیه چون انقدر افراد سودجو وجود دارن که خرافات رو وارد تالع بینی میکنن که تشخیص راست از دروغ خیلی مشکله و تاثیر نگرفتن از این علم منفعت بیشتری داره تا اینکه ازش پیروی کنی و بعد بفهمی منبعت اشتباه بوده.

غریبه
25th July 2009, 06:17 PM
بنده هم تشکر میکنم
دوستان گرامی حتما وارد مقوله طالع بینی ها میشویم
اما قبل از آن مسائلی را ذکر کردیم که نشان داد انسان موجودی
است که بطور حتم دست کم نیمی یا بیشتر زندگی خود را طبیعت
و یا هر چه دوست داریم بنامییم رقم میزند.
این بحثی که یکی از کاربر ان گرامی اشاره میکنند
شخصیت شناسی در طالع بینی است
ایا واقعا مثلا متولدین خرداد ماه دارای خصوصیات مشترکی هستند
نمیدونم چقدر میتونیم بحث را باز کنیم و دوستان چقدر دوست دارند
بحث باز شود
اگر بخواهیم پایه ای جلو بریم به خصوصیات طبع باید اشاره کنیم
که طبع بر چهر نوع است خون- بلغم- سودا- صفرا که یکی از پایه ترین علوم برای طب سنتی است.
و برای صفات اخلاقی نیز چهار صفت
آبی- بادی- آتشی- خاکی ذکر میشود که این چهار نوع بر میگردد
به ماه تولد و باز انهم بر میگردد به اسم شخص و اسم مادر شخص
که کلا در علوم غریبه(کیمیا- ریمیا- هیمیا- سیمیا) مورد مطالعه
قرار میگیرد و بقول معر و ف اسمش را شنیدید میگویند برای فلانی
فال یا سرکتاب باز کردند.
مسئله طالع بینی بسیار وسیع است و من واقعا نمیدونم از کدام درب این شهر بزرگ میخواهیم وارد ان شویم؟

غریبه
25th July 2009, 06:27 PM
یک مثال کوچک ذکر کنم شاید به موضوع کمک کنم به یک جمله معتقدم شاید جایی درج نشده باشد و اینکه
فال و طالع بینی نوعی تله پاتی با بستر طبیعت و یا عالم است.
تله پاتی گاهی بدون ابزار است و گاهی با ابزار
بدون ابزار که یک ارتباط بین تفکرات دو نفر بدون واسطه یا مدیوم
و نوع دیگر آن یا ابزار است ارتباط و یا خواندن حس و تفکر شخص
با ابزاری همانند.
ورق
تاروت
شمع
انواع فالهای کتابی
طالع بینی ها
روشن بینی در آینه یا ظرف آب
ببنید شما اگردر طبقه ششم و یا آپارتمان زندگی کنید تقریبا میتوانید
کانالهای تلویزیونی بدون استفاده از آنتن بگیرید
اما این امکان برای طبقه هم کف و یا اول و دوم وجود ندارد.
فکر میکنم این حس ارتباط با شخص یا طبیعت نیز در انسان متفاوت
هست. بعضی ها میتوانند پیش گو های خوبی باشند بدون استفاده
از ابزار و بعضی ها باز میتوانند پیش گویی کنند بدون ابزار
با آنتن (ابزاریها) بی آنتن( بدون ابزاریها)
و تعدادی هم ما بین انها هستند.و تعدادی هم خارج ازاین چارچوب تعریف شده.

AvAstiN
25th July 2009, 06:28 PM
از هر دری که صلاح می دونین بهتره .

غریبه
25th July 2009, 06:38 PM
و کلام دیگر
دقت کنید اکثر کاربران شرکت کننده در مبحث فوق دقیقا وسط ماجرا را میگیرند نه کسی
آنرا کاملا رد میکند و نه کسی انرا کاملا تایید
چرا؟
چون ذات سیستم طالع بینی همین است.
چطوری با این پدیده بر خورد کردیم و همون باعث پذیرش و یا عدم ان شده
وچون تعریف درستی از آن نداریم و یک جمع بندی کلی نداریم اگر این مبحث صد سال دیگر
هم ادامه داشته باشد بازهم نمودار رای دهندگان و معتقدین بین قبول داشتن و نداشتن
متوقف میماند.
بطور حتم جاذبه کرات بر زمین در ساعات و روزها و ماهها و... متفاوت است و میتواند تاثیر
بگذارد همان طوری که طبق نظریه گرانش انیشتین در اصل زمین روی بافتی حرکت میکند
که گرانش خورشید در فضا- زمان ایجاد میکند و من معتقدم جاذبه همانطور که روی بافت
فضا- زمان تاثیر دارد روی شخصیت موجودی بنام انسان تاثیر دارد.
اما چرا همیشه ثابت نیست یعنی کسانی که در یک ساعت و یک زمان و..نطفه شان بسته
میشود دارای خصوصیات مشترک نیستند
چون تنها عامل تاثیر رو ی بافت شخصیت فرد گرانش و جاذبه کرات نیست بلکه صد ها علت
دیگر از تغذیه گرفته تا تفکرات اشخاص در مورد بارداری و حتی سفرهای شخص باردار و اتفاقات دیگر نیز در بافا شخصیت فرد موثرتد
غریبه

Amir
25th July 2009, 10:53 PM
خوب به نظرم این بحث رو جدا گونه برسسی کنید چون تعداد مبحاثی که مطرح شد متفاوته

1- اصل طالع بینی و پیشگویی اینده

2- مبحث متافیزیک و دسترسی انسان به ابعد ماورائ جسمی

3- بحث قضا و قدر الهی و بحث اختیار و جبر

درسته که این مباحث تا حدودی بهم ربط دارند ولی در بحث شاخه های مجزا از همند

در مورد طالع بینی نظر بنده این بود که این علم در شاخه های مختلف مثل علم تعبیر خواب پیشگویی از اینده جهان و.. هست و این وجود داره و حتی تو داستانهی منقول از قران و احادیث وجود داره که پادشاهان یک عصر توسط ستاره شناسان دربار از نابودی حکومتشون اطلاع پیدا میکردند مثل تولد حضرت موسی که فرعون بعد از شنیدن این پیشگویی گفت که همه کودکانی پسری که به دنیا می ایند رو بکشند .. و نمونه های زیاد.. اما چیزی که اینجا بحث میکنیم درباره کسب و کار عده ای که به نام طالع بینی مردم رو سرکیسه میکنند و عده ای هم زندگیشونو بدست اینا میدند هستش .. در حالیکه این علم نیاز به درجه بالایی از علم و عرفان و خودساختگی داره که کسی هم که به این مرتبه رسیده باشه نمیاد خودشو ابراز کنه و این توانشو برای پول دراوردن بذاره .. بنابراین ایز این جهت اونو اونو رد میکنم ..

اینکه خصوصیات یه سری افراد بر اساس ماه و تولد و.. قابل پیش بینی هستش تا حدودی درسته البته فراگیر نیست و قطعیت نداره و چیزی هم که امکان خطا با درصد بالا رو داره علم محسوب نمیشه حدسیاتی ست که بدرد گمانه زنی های روانشناسی میخوره ..

اما بحث قضا و قدر رو گرچه قدرت و توان انسان و اراده اون حتی در طول اراده خداوند هستش اما اینکه ما فردی بیشتر مجبور هستیم رو قبول ندارم .. درسته که قضا و قدر انسان یه جایی نوشته شده که اونم حتی با ارده خداوند قابل تغییر هست ولی بازم نمیتونیم بحث بیشتری و کمتری اختیار و جبر رو مطرح کنیم چون مبحث کیفی هست و نه کمی و به نظرم اصلا تو این مورد نمیتونیم قیاس کنیم .. قوانین علت و معلولی تو جهان حکمفرماست .. اگه بگیم خوب قضا و قدر مردم ایران اینکه سالی اینقد کشته تو جاده هها شون بدند ولی برای سایر مردم جهان اینجوری نیست این رو اگه به قضا و قدر نسبت بدیم که عدل و حکمت خدا رو در نظر نگرفتیم .. ما در قبال زندگی خودمون و زندگی سایر انسانهامسئولیم .. مثلا اگه حکومت ما در قبال جان مردم بی مسئولیت باشه این بی مسئولیتی برمیگرده به بی مبالتی اینا و خداوند هم بارها از بحث اختیار میگه ..

به نظر خودم ما باید مبنی رو بر اختیار و عقل و منطق بذاریم و خودمون رو فرد مختار و ازاد اندیشی بدونیم و پایه زندگیمون رو بر اساس اختیار بذاریم و بسازیم چون مایه امید به زندگی و سرزندگی و تلاش و طراوت هستش .. اما جایی که از قدرت و حیطه انتخاب و عمرکد و و تغییر ما خارجه اونو به پای قضا و قدر الهی بذاریم ..

AvAstiN
26th July 2009, 10:17 AM
در همین ابتدا می‌گویم که طالع بینی اشتباه و بی‌پایه و اساس است. شاید تعجب کنید، ولی این موضوع کاملاً واضح و روشن است. اگر قانع نشدید پس به خواندن این متن ادامه بدهید.

در ابتدا به این موضوع می‌پردازم که «طالع بینی چیست؟» طالع‌بینی انواع و اقسام مختلفی دارد. طالع‌بینی خورشید، طالع بینی ودا (کتاب مقدس هندوها)، طالع‌بینی کهن الگویی (مربوط به صورت ازلی اشیاء)، طالع‌بینی روز تولد، طالع بینی بر اساس هر ساعت از روز و انواع و اقسام طالع‌بینی‌هایی که تعدادشان از تعداد ستارگان آسمان هم بیش‌تر است!

بعضی از ادعاهای آنها به طور اساسی با یکدیگر متناقض می‌باشند. به طور مثال بعضی از طالع‌بینی‌ها می‌گویند که دقیقه و ساعت تولد مهم است و بعضی دیگر می‌گویند که فقط ماه تولد در طالع هر انسان تأثیر گذار است. اما همه‌ی آنها تحت یک فرض بسیار پهناور کار می‌کنند. شاید بگویید مگر فرض، پهناور هم می‌شود. بله! کافی است فقط به بالای سرتان نگاهی بیاندازید تا این فرض پهناور را ببینید. درست است، آسمان!

توجه آنها به نیروهایی است که از آسمان بر روی ما در زمین تأثیر و نفوذ دارند. اما جالب است که بدانید در منشأ نیروها نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند و هر کدام نیروی خاصی را بر سرنوشت انسان زمینی مؤثر می‌دانند. بعضی آن نیرو را نیروی گرانشی می‌دانند، بعضی دیگر نیروی الکترومغناطیسی و بعضی دیگر می‌گویند نیرویی که بر سرنوشت انسان تأثیر می‌گذارد، نیرویی است که قابل اندازه‌گیری نمی‌باشد! اما تمامی طالع‌بین‌ها منشأ این نیروها را سیارات و ستاره‌ها (صورت‌های فلکی) می‌دانند. اگر این نیروها بر روی انسان‌ها تأثیر داشته باشند و واقعی باشند، پس باید بتوانیم آنها را اندازه‌گیری کنیم. و نیز باید برای ما این نیروها تقریباً شناخته شده و تعریف شده باشند. شاید این نیروها بر روی تمام افراد تأثیر نمی‌گذارند و به صورت آماری و تصادفی بر روی انسان‌ها مؤثر باشند. اما اگر حتی بتوان این نیروها را به وسیله‌ی آمار اندازه‌گیری نمود، باز هم نمی‌توان به صحت این پیشگویی‌ها اعتماد کرد.

برای چند لحظه فکر کنید که چه نیروهایی می‌توانند از طرف سیارات بر روی ما در زمین تأثیر بگذارند؟ انتخاب ما در این باره محدود است. سیارات کره‌های بزرگی هستند که از یخ، سنگ، آهن و مواد دیگر تشکیل شده‌اند. آنها می‌توانند تأثیرات کمی بر روی ما بگذارند زیرا فاصله‌ی آنها تا زمین بسیار زیاد می‌باشد. این فاصله به قدری زیاد است که در فیزیک، آن را بی‌نهایت فرض می‌کنیم. سیارات می‌توانند چهار نیروی بنیادی را داشته باشند : نیروی گرانشی، نیروی الکترومغناطیسی و دو نیروی دیگر، نیروی هسته ای ضعیف و نیروی هسته ای قوی می‌باشند. که این دو نیرو بین هسته‌ی اتم و ذرات درون هر اتم قرار دارد. اگر بخواهیم بحث ماکروسکوپیک داشته باشیم، مشخص نیست که این دو نیروی آخر که در درون اتم‌ها قرار داند چگونه می‌توانند بر روی ما در زمین تأثیر بگذارند. نیروهای بسیار قوی هم با زیاد شدن فاصله کاهش چشم‌گیری خواهند یافت. اصلاً این نیروها چگونه می‌توانند بر شما تأثیر بگذارند در حالی که شما هزار میلیون سال از منبع این نیرو فاصله دارید، منابعی که گاه وقتی ما نور و تشعشعات آنها را بر روی زمین دریافت می‌کنیم ممکن است که آن ستاره دیگر وجود نداشته باشد!

در مورد نیروی گرانشی ما تقریباً چیزهایی می‌دانیم. به طور کلی نیروی گرانش به دو چیز وابسته است : به جرم دو جسم و به فاصله‌ی آنها از یکدیگر. اجسامی که دارای جرم بسیار زیادی می‌باشند، طبیعتاً نیروی گرانشی بسیار زیادی نیز دارند. و همین طور با کم شدن فاصله‌ی دو جسم نیروی گرانشی بین آنها افزایش می‌یابد. حال باید برای بررسی این موضوع محاسباتی انجام دهیم. به عنوان مثال جرم مشتری 25000 بار بیش‌تر از ماه می‌باشد. خیلی زیاد است، این طور نیست؟ ولی باید توجه داشت که فاصله‌ی آن نیز 1500 بار از ماه دورتر است. خب حالا به نظر شما در نیروی گرانشی مشتری کدام یک از این اعداد تأثیر بیش‌تری می‌گذارند؟ در این مورد فاصله نقش مهم‌تری دارد. نیروی گرانشی سیارات منظومه‌ی شمسی بر روی زمین نسبت به نیروی گرانشی ماه بر روی زمین خیلی کم است. پس اگر نیروی گرانشی در طالع‌بینی افراد مؤثر است، در این میان ماه به علت نیروی گرانشی زیاد خود بر روی زمین بر تمامی سیارات منظومه‌ی شمسی چیره خواهد شد.

خب ممکن است بگویید که شاید منظور از نیرویی که بر طالع‌ افراد تأثیر می‌گذارد نیروی الکترومغناطیسی باشد. همان طور که می‌دانید نیروی گرانشی وابسته به جرم و فاصله بود. اما نیروی الکترومغناطیسی وابسته به بار الکتریکی و فاصله می‌باشد. مشکلی که اینجا به وجود می‌آید این است که اجسام بزرگ مانند سیارات بار الکتریکی ندارند و خنثی می‌باشند! بارالکتریکی از ذرات باردار مانند الکترون و پروتون تشکیل می‌شود. و ذرات بادار با بار مخالف همدیگر را جذب می‌کنند. در طبیعت خیلی نادر است که بارهای الکتریکی مثبت را ببینید و در کنار آن بار الکتریکی منفی وجود نداشته باشد و همین طور بر عکس. این بدان معناست که بارالکتریکی کل یک سیاره خنثی می‌باشد. بعضی از سیارات به دلایل مختلفی دارای میدان‌های مغناطیسی می‌باشند. اما این میدان‌ها هر چقدر هم که قدرتمند باشند در نزدیکی خود سیاره اثر می‌گذارند و با زیاد شدن فاصله تأثیرشان کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال میدان مغناطیسی مشتری خیلی خیلی زیاد است، اما به قدری از ما فاصله دارد که در واقع می‌توان گفت که میدان آن بر روی ما تأثیری نمی‌گذارد. به علاوه خورشید خیلی از ما دور است و دارای میدان مغناطیسی بسیار بزرگی می‌باشد و منبع انرژی در منظومه‌ی شمسی نیز هست. میدان مغناطیسی خورشید مستقیماً بر روی ما تأثیر می‌گذارد، می‌دانیم که خورشید بسیار نورانی است و وقتی که انفجارهای عظیمی در سطح آن رخ می‌دهد، جریان‌هایی از ذرات باردار به فضا پخش می‌کند. که این جریان‌ها می‌توانند متقابلاً بر روی میدان مغناطیسی زمین اثر بگذارند. مانند ویرانی ای که در سال 1989 میلادی بر روی زمین بر اثر این انفجارها به وجود آمد. خب در این صورت خورشید باید تنها منبعی باشد که به علت داشتن میدان مغناطیسی قوی خود، در طالع افراد تأثیر می‌گذارد. هر چند که طالع‌بین‌ها می‌خواهند که این موضوع را بپذیرند، اما در طالع‌بینی این سیارات هستند که بیش‌ترین تأثیر را بر روی ما دارند. ولی همان طور که دیدید تأثیر نیروی مجموع سیارات از خورشید بر روی زمین کم‌تر است. پس اگر نیروی مورد نظر در طالع‌بینی نیروی الکترومغناطیسی باشد به راحتی می‌توان از تأثیر سیارات بر روی زمین چشم‌پوشی کرد و به خاطر تأثیر بسیار ناچیز، آنها را نادیده گرفت.

تا اینجا دیدیم که اگر نیروی مؤثر در طالع‌بینی نیروی گرانشی باشد، ماه در این میان نقش مهم‌تری دارد. و اگر این نیرو را نیروی الکترومغناطیسی بدانیم خورشید در این میان از همه مهم‌تر است. در حالی که می‌بینیم در طالع‌بینی این گونه نیست. خب حالا باید چه کار کنیم؟ یکی کمک کند چون ما نیرو کم آورده‌ایم! طالع‌بین‌ها در این موقع می‌گویند این نیرو برای جهان علم هنوز ناشناخته است! هر چند که آنها می‌توانند آرزو کنند که این نیرو واقعاً وجود داشته باشد، ولی متأسفانه این گونه نیست. چرا؟ از زمان‌های دور تا کنون دیده‌ایم که تمام نیروهای موجود در طبیعت با زیاد شدن فاصله کاهش پیدا می‌کنند. جسمی که از شما دورتر باشد نسبت به جسمی که نزدیک شماست نیروی کم‌تری وارد می‌کند. ولی طالع‌بین‌ها ادعا می‌کنند که تمام سیارات تأثیر مساوی در طالع‌بینی دارند! و تأثیرات آنها با هم برابری می‌کند. حال می‌خواهد این سیاره، یک سیاره‌ی نزدیک مانند زهره باشد، یا سیاره‌ی دوری مانند نپتون. هر دوی آنها به تساوی نیروهایی را در طالع‌بینی اعمال می‌کنند و نقشی مساوی خواهند داشت. بنابر ادعای طالع‌بین‌ها فاصله هیچ تأثیری بر نیروی وارد از طرف سیارات بر ما ندارد! حتی برای جرم سیارات نیز نقشی قائل نیستند. خواه آن سیاره، سیاره‌ی غول پیکری مانند مشتری باشد یا سیاره‌ی کم‌جرمی مانند عطارد. در اینجا نیز فرقی بین سیارات قائل نیستند. اما این نمی‌تواند حقیقت داشته باشد.

در این میان سیارک‌ها چه می‌شوند؟ سیارک‌ها مقدار قابل توجهی از سنگ و فلز هستند که در میان سیارات منظومه‌ی شمسی قرار دارند و در مدارهای مشخصی به دور خورشید در حال گردش می‌باشند. فاصله‌ی بیش‌تر سیارک‌ها به زمین از بعضی از سیارات نیز کم‌تر است. (ولی فراموش نکنید که در طالع‌بینی فاصله اصلاً مهم نیست.) بنابر این آنها نیز باید تأثیراتی در طالع افراد داشته باشند. مشکل این جاست که در جهان ما بی‌شمار سیارک داریم. بر اساس محاسبات در منظومه‌ی شمسی هزار میلیون سیارک داریم که قطر بزرگ‌ترین آنها 100 متر می‌باشد. پس دیدیم که میلیون‌ها سیارک در منظومه‌ی شمسی وجود دارند در حالی که طالع‌بین‌ها برای آنها در طالع‌بینی نقش و تأثیری قائل نیستند. خب این چه نیرویی است در جهان که برای علم شناخته شده نیست و تنها سیارات آن را دارند و سیارک‌ها نمی‌توانند آن را داشته باشند؟!

برای طالع‌بین‌ها بدتر از این موضوع این است که در حال حاضر ستاره‌شناسان بیش از 150 سیاره را خارج از منظومه‌ی شمسی کشف کرده‌اند که بر گِرد ستاره‌های دیگری می‌چرخند. که البته فاصله‌ی‌شان از ما بسیار زیاد است. ولی به خاطر داشته باشید که در طالع‌بینی فاصله اصلاً موضوع مهمی نیست. خب پس این سیارات هم باید بر روی ما تأثیرگذار باشند. البته این تعداد سیاره تا کنون کشف شده‌اند. ما تا کنون ستاره‌های بسیاری را کشف کرده‌ایم که به دور خود مدارهایی نیز دارند که می‌توانیم فرض کنیم که به دور آنها نیز سیاراتی در حال گردش هستند. پس ما میلیون‌ها میلیون سیاره در جهان داریم، هر چند که هنوز تمامی آنها را کشف نکرده‌ایم. این سیارات در هر جایی قرار دارند. پس چرا طالع‌بین‌ها به نقش آنها در طالع افراد توجهی ندارند؟ می‌بینیم که در طالع‌بینی تنها سیاراتی که از قدیم کشف شده‌اند دارای تأثیر بر روی انسان می‌باشد و جالب‌تر آنکه بنا به تعریف جدید دانشمندان پلوتون از سیارات منظومه شمسی حذف شده است، آیا تاثیر آن بر طالع افراد نیز حذف خواهد شد؟!

پس متوجه شدیم که اساس طالع‌بینی بر پایه‌ی نیرویی است که نمی‌توان آن را شناخت و یا شناخته نشده است، پس جای هیچ گونه تردیدی نمی‌ماند که اصلاً طالع‌بین‌ها کاری انجام نمی‌دهند.

انسان‌های زیادی هستند که اعتقاد دارند که طالع آنها کاملاً صحیح است. آنها برای کارهای عادی و روزمره‌ی خود به پیش‌گویی‌ها روی می‌آورند و بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌کنند. اما آنها با این کارشان اشتباهات منطقی و عقلی زیادی مرتکب می‌شوند. اول اینکه چرا پیشگویی واقعاً صحیح است؟ به عنوان مثال آیا اگر کسی به ما بگوید که «امروز پول زیادی به دست خواهی آورد.» و بعد از یک 15 دقیقه شما پولی بر روی زمین پیدا کردید، این دلیلی می‌تواند باشد که پیش‌گویی او درست بوده است؟ دوم اینکه آیا هر آن چه که طالع‌بین به عنوان طالع شما گفته تماماً صحیح است؟ در بعضی از طالع‌ها می‌گوید که «امروز دوست قدیمی‌تان با شما تماس می‌گیرد. او مشکل بسیار حادی دارد که برای رفع آن به کمک شما احتیاج دارد.» آیا واقعاً در آن روز دوست قدیمی‌تان با شما تماس گرفته است؟ یا می‌گوید که «شما امروز عشق خود را پیدا می‌کنید.» آیا واقعاً شما در آن روز عشق خود را پیدا کرده‌اید؟ به بیان دیگر چه تعداد از پیشگویی‌هایی که می‌شود برای شما به حقیقت می‌پیوندد و چه تعداد از آنها اشتباه از آب در می‌آید؟ مردم سعی می‌کنند که پیش‌گویی‌های درست را به یاد داشته باشند و آنهایی که اشتباه بوده را فراموش کنند.

آیا هنوز شک دارید؟

دوست بسیار شکاک من یک نمایش جالب درست کرد که نشان می‌داد که مردم چگونه به راحتی توسط طالع‌بین‌ها گول می‌خورند و فریب داده می‌شوند. او به سر کلاس رفت و خود را یک پیشگو معرفی کرد. و فال تمامی دانش‌آموزان کلاس را گرفت. پیش‌گویی‌های او بسیار مبهم و کلی بود به طوری که می‌توانست با وضعیت هر انسانی مطابقت داشته باشد و تقریباً برای تمامی افراد کلاس یک چیز را می‌گفت. جالب این جاست که دانش‌آموزان پیش‌گویی‌های او را درست می‌دانستند و در حرف‌های او شک نکردند! وقتی طالع‌بین در پیش‌گویی خود حرف اشتباهی بزند و ما نادرست بودن حرفش را به او یادآوری کنیم، او خواهد گفت که اشتباه می‌کنیم و حتماً این قضیه را فراموش کرده‌ایم و به خاطر نمی‌آوریم. و یا به طور مبهم آن را توضیح خواهد داد تا ما با حرف‌های‌مان به او کمک کنیم و بگوییم که حرف شما صحیح است و برای من فلان اتفاق افتاده، و او از اطلاعاتی که به او می‌دهیم استفاده کرده و به خودمان تحویل می‌دهد. اگر هم بر فرض پیش‌گویی او در مواردی درست باشد، حتماً شانسی بوده و تصادفی این حرف را زده است.

پیش‌گویی و طالع‌بینی بسیار خطرناک و آسیب رساننده است، زیرا که باعث می‌شود که انسان‌ها به جهان معقولانه نگاه نکنند و از توانایی‌های خوب خود برای ساختن زندگی‌شان استفاده نکنند. اگر در گوگل به دنبال واژه‌ی "astrology" (طالع‌بینی) بگردید برای شما 32 میلیون آدرس می‌آورد که به جرأت می‌توانم بگویم که 95 درصد آنها بی‌فایده و بی‌ارزش هستند و تنها به درد سرگرم شدن شما و پول‌دار شدن آنها می‌خورد. و آن 5 درصد باقی‌مانده هم دارند به شما می‌گویند که پایه‌ی زندگی خود را بر فال و پیش‌گویی استوار نسازید. در آخر باز هم می‌گویم طالع بینی اشتباه و بی‌پایه و اساس است.

اگر شک دارید، توصیه می‌کنم متن بالا را یک بار دیگر بخوانید.

منبع :http://www.badastronomy.com

مترجم : علیرضا سرمدی
به نقل از سایت تبیان

غریبه
27th July 2009, 12:52 AM
تشکر از دوستان بویژه آقای امیر و خانم فریبا
آقای امیر که تقریبا فکر میکنم فقط یک اختلاف بیننظر من و او وجود دارد
آنهم در مورد اندازه جبر و اختیار هست او نظر میدهد بیشتر مختاریم و من معتقدم بیشتر مجبوریم ودلیل هم همانقدر که محدودشروع و پایان دست ما نیست و تولد و مرگ را به نسبت ما رقم نمیزنیم نشان
میدهد چقدر مجبوریم.
فرض کنید شما نمیخواهید اما شما را به یکباره در یک رینگ بوکس یا
کشتی کج و...قرار میدهند و بعد شما مجبورید از خود دفاع کنید.
مجبورید چه بخواهید چه نخواهید به دنیا بیاییدو چه بخواهید چه نخواهید مجبورید مبارزه کنید و شاید زمانی که دوست دارید در رینگ
بمانید ودر اوج پیروزی هستید مجبورید رینگ را ترک کنید
از کجا آمده ام آمدن بهر چه بود؟
به کجا میروم؟
اصلا داستان چیست؟
من هزاران آرزو دارم فقط چند تا آز آن را میتوانم در شرایط زمانی
داشته باشم و درصدی زیادی از آرزوها امکان پذیر نیست و مجبورم
به عدم داشتن(درصدش را محاسبه کنید تا جبر و اختیار معلوم شود)
و اما در مورد آنچه که خانم فریبا طی یک مقاله ذکر کردند
اولا از نویسنده این مقاله یک سوال دارم و اینکه از زمان بیگ بنگ تا به الان که میلیاردها سال میگذرد و جهان از انقباض نطفه ای به
انبساط (در مقیاس) بی نهایت روی اورده فاصله مکانی زمین تا
نقطه انفجار بزرگ چقدر بوده؟
از کجا ما که فاصله بی نهایت را داشتیم تا نقطه شروع میدانیم انفجار بزرگ صورت گرفته
بله از ارتعاشات حاصل از انفجار یا همان موج ضعیف شده
پس ببینید ما با میلیاردها سال پیش با میلیاردها کیلومتر سال نوری فاصله(خیلی بیشتر من باب درک مطلب) فاصله داریم و اثرات انفجار
بزرگ را درک کردیم.
پس نگوییم نیرو نسبت به ما ضعیف شده و فاصله زیاد و بوده
اینرا باید درک کرد که اگر زمین به ما نیرو وارد میکند ما هم جواب نیروش را میدهیم هر چقدر که باشد فقط در جهت مخالف او
(قانون سوم نیوتن)
حالا دقت کنید طرف در امریکا برای نامزدش و یا پسرش و... که دوستش دارد حادثه ای اتفاق میفتد شب در خواب یا حالا در بیداری
آنرا حس میکند وارد مقوله روح نمیشوم که اگر بشوم دیگر مار تمام است و باید علم را بکوبیم و از نو بسازیم که اینعلم بدون در نظر گرفتن روح محاسبه شده است.
فرض میکنیم روح وجود ندارد ارتبط بوجود آمده هیچ شکی هم در آن نیست بین دو کره بنام سر و دو مغز هر کدام را بگیریم 2 کیلو گرم
نیرو ی جاذبه یا دافعه یا الکتریکی با توجه به فاصله ایران و آمریکا
ابسیلون است خیلی کم است ضرب اجرام و تقسیم بر مجذور فاصله
اما دقت کنید اتفاق برای شخص افتاده و اینجا فرکانس این اتفاق را
گرفته است
چگونه؟
طبق مقاله مطروحه از طرف کاربر محترم خانم فریبا که اینجا طبق
انچه به آن استناد شده اصلا اثر نیرو ی وجود ندارد.
اما هست.
لا اقل دست کم تله پاتی از فواصل دور یک تئوری ثابت شده برای من است.
یک مثال جالب دیگر که شخصا تجربه کردم
فاصله منزل ما با دایی مرحومم حدودا 20 کیلومتر است
حدود ساعت شش بود در دوازده سال پیش صدای گریه مادرم را شنیدم سر نماز بود رفتم و علت را پرسیدم گفت قبل از اذان صبح
خواب دیدم دو مردبا لباس سفید امدند و برادرم را در آمبولانس(دایی
بنده) را گذاشتند و بردند.
اعتقادی که داشت همان موقع صدقه گذاشته بود حدود ساعت
نه صبح بود که زنگ تلفن به صدا در امد و پس داییم گفت که دایی
سکته کرده و برد بیمارستان تهران کلینیک در قائم مقام فراهانی
ماهم سریعا راه افتادیم انجا که رسیدیم دیدیم که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده است. بهر حال بعد از دو روز خطر رفع شد
یک مقدار آرام شدیم و من ماجرا را از پسر داییم شنیدم که حال دایی
خوب بوده و بعد فهمیدم صدای نفس های ممتد و ناله می اید ..
دیدیم حالت مات زدگی دارد به اورژانس زنگ زدیم و امدند با آمبولانس او را بردند گفتم چطوری بودند
گفت : دو مرد با لباس سفید!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ببینید اینکه میگویند رفتار جهان عجیبتر از آن است که ما تصور کنیم
و باز رفتار انسان نیز عجیب تر از رفتار جهان است یا دست کمی از آن ندارد کاملا درست است.
تحقیقات شخصی بنده مرا به ای نتیجه رساند که
روح طبیعت در جهان به نوعی روی شخصیت انسانه تاثیر میگذارد
میوه تابستان
میوه پاییز
میوه زمستان
میوه بهار
با هم متفاوتند و کودک از شیری و هوایی تغذیه میکند که مربوط به
آن فصل است
واقعا فقط در جسمش تاثیر میگذارد؟
واقعا فردی که مادرش مثلا از داروهای اعصاب زمان بارداری استفاده میکرده فرزندش به لحاظ روانی برابر است با مادری که روزانه یک عدد سیب میخورده و با آرامش دوران بارداری را طی کرده است؟
و در دین اسلام که گفته شده
لقمه حلال و لقمه حرام
بسته شدن نطفه با لقمه حلال و یا لقمه خدای ناکرده حرام یکی است؟
ایا این لقمه ها این رژیم های غذایی و این اثرات طبیعت بر دو نطفه
یکسان است؟
ایا شک دارید به شخصی که ذاتا خطاط و نقاش است و به اصطلاح
استعداد ذاتی دارد؟ با شخصی که اکتسابی به این هنر ها دست میابد؟
ایا ذات انسانها با هم متفاوت نیست؟
ایا طبع انسانها با هم متفاوت نیست؟
و آیا میتوان اثرهای نیروهای طبیعی را بر این مقولات انکار کرد؟
اگر شد حقیر را هم بی خبر نگذارید.
با

غریبه
27th July 2009, 12:57 AM
زندگی در این دنیا قسمتی از یک قسمت است بطوری که زمان ثابت میکند
که قسمت ما از این قسمت چقدر بوده است.
مولای متقیان:
برای هر کسی یک قسمتی تعیین شده است(یک روزی تعیین شده است)
هر آنگاه که از ان اندازه بیشتر بخواهد اگر کل دنیا را هم به او بدهی سیر نمیشود و قانع نمیشود
یا حق

draz
27th July 2009, 01:43 PM
سلام به همه
من اصلا" به طالع بینی اعتقاد ندارم چون در زندگی دو چیز می تواند زندگی انسان را تغییر دهد یکی خداست ودیگری خود انسان اول پیش خودمان طالع بینی را تعریف کنیم طالع بینی به نظر من دانستن سرنوشت حال یا آینده انسان است که آن هم فقط خدا آگاهی دارد نه غیر وانسان با قدرت اختیار وعقل می تواند سرنوشت خود را تغیر دهد وطالع بینان براساس یک سری رفتارهایی که در همه کم بیش وجود دارد و براساس تجربیات خودشان فقط به انسانها نا امید امید میبخشند
@};-

نابغه
27th July 2009, 02:08 PM
تا حدودی هیچی فقط در حد خنده و بس اما روی فالهای حافظ قسم میخورم یه وقت طالع ها رو باور نکنینا همه چیز اول دست خداست بعد دست من و شما @};-

A.L.I
27th July 2009, 03:16 PM
در موردش میشه بیشتر توضیح بدین

sorry فریبا خانم من دیر جوابت رو میدم بخاطر اینکه من میخواستم از استادم بپرسم که امروز جوابشون رو بصورت اشاره دریافت کردم.

ببینید اینکه ما میاییم طالع خودمون یا فردی دیگه رو میخونیم یعنی میخواهیم نسبت به آینده خودمون یا دیگری یک شناختی هرچند جزئی پیدا کنیم که وضعیتمون چجوریه . خب کسی که بخواد از آینده باخبر بشه باید از مرز زمان عبور کنه زمان هم کاملا با مکان عجین یا بقولی match هستش . خود آدم چون در دایره زمان و مکان اسیره نمیتونه روی اون اشرافی داشته باشه .این خداست که فراتر از زمان و مکان است چون اگه بنا باشه خود خدا هم در دایره زمان و مکان قرار بگیره خدا نیست و میشه محتاج و باز باید دنبال خدای اون بگردیم که میشه دور و تسلسل که باطله .
به همین دلیل ساده پس نمیشه آدم به آینده اشرافی پیدا کنه بنابراین همه گونه طالع بینی با همین دلیل ساده رد میشه . این نظر من بود البته

Mina_Mehr
27th July 2009, 03:29 PM
[QUOTE=draz;37315]
در زندگی دو چیز می تواند زندگی انسان را تغییر دهد یکی خداست ودیگری خود انسان

کاملا موافقم{applause}{applause}

kamanabroo
27th July 2009, 04:15 PM
خوبه كه اينقدر اهل بحث و تبادل نظر هستيم.

ولي براي تكلميل حرفي كه امير آقا زد مي خوام بگم كه :

بحث داره تخصصي مي شه اگه موافق باشين مي تونيم موضوعاتي رو كه در لابه لاي اين بحث مورد شك و سوال واقع شدن و ايجاد شدن رو در جاي خودش به بحث و تبادل نظر بگذاريم.
مثل همين مسئله جبر و اختيار كه بحث خيلي مهمي هست از لحاظ ديني و بهتره كه در بخش مذهبي باشه.

حالا شما موضوعات مورد سوال رو مطرح كنيد تا تايپيك مورد نظر ايجاد بشه و با هم تبادل نظر و استدلال كنيم.

Mina_Mehr
27th July 2009, 04:41 PM
بله منم موافقم
آخه بحث جبر و اختیار بحث پیچیده و مهمیه که خیلی ها در ارتباط با اون دچار اشتباه میشن بنابرین باید به صورت دقیق تر و تخصصی تری بهش پرداخته بشه{happy}

غریبه
29th July 2009, 02:04 AM
سلام بر تمام دوستان
میگویند یک روزی استادی داشته انتگرال را درس میداده از علامت انتگرال شروع میکنه و بعد یک ربع میبینه اکثرا دارند چرت میزنند فقط یک نفر میخ شده به استاد و گوش میده
استاد ناراحت میشه و میگه همه بیرون جز این دانش اموز
همه میروند بیرون و بعد از همان دانش آموز باقی مانده میپرسه آفرین حالا اگر مورد انتگرال سوال داری بگو
میگه ببخشید استاد من تعجبم ما کلاه الف را همیشه افقی میگذاشتیم شما از اول جلسه
تا الان چرا علامت آی با کلاه را عمودی پای تخته میکشید
زیادد جدی نگیرید چون وقتی وارد فلسفه بشیم در ایم مباحث تنوع لازمه مخصوصا اگر در تنوع
نکته ظریفی باشه
دوستان عزیزم اگر بخواهیم وارد این بحث شویم دست کم نوشته های دیگران را تا اینجا سطحی هم شده مرور کنیم کار جلو میرود وگرنه فقط داریم درجا میزنیم
مثل غریبه نباشید که فقط درجا حرکت میکند ممنون
اینکه طالع را قبول کنیم هیچ منافاتی با اینکه خداوند سرنوشت انسان را رقم میزند ندارد.
خدا میداند ترکیب دو هیدروژن با تک آکسیژن میشود ساختار مولکول آب
حالا ما بیاییم این را کشف کنیم آیا منافاتی با مبحث "خدا" دارد.
میگویند مثلا 24 ساعت اینده هوای تهران ابری با بارندگی خوب این آمده 24 ساعت دیگر سرنوشت هوای تهران را پیش بینی کرده
و درست هم هست بوسیله ماهواره های هواشناسی و ..
به نظر شما کفر است؟
خلاف آیات قران و تورات و انجیل است؟
الان در دوران تشکیل جنین تشخیص میدهند جنسیت جنین را شاید در بیست سال پیش
نمیشد الان میشه سونوگرافی میکنند ماهیت جنین را هفت هشت ماه قبل از تولد تشخیص
میدهند
در بیست سال پیش کسی میگفت بچه پسره یا دختره
جواب میدانند
تو کار خدا دخالت میکنی؟ فقط خدا میدونه که پسر یا دختر؟
ضرب المثلش هم این بود
اون چیه میدونم چیه نمیدونم چیه
یعنی میدونم بچه هستش نمیدونم پسره یا دختر؟
مباحث نمودار ها در اقتصاد تا چند سال دیگر فال اقتصاد را میگیرد
پس هیچ منافاتی بین پیشگویی و طالع بینی و...وجود ندارد
مبحث احتمالات در ریاضیات هم همه استادش هستید واردش نمیشویم.
درصد جبر و اختیار هم نسبی است یا بهتر بگم اگر مشتق به زمان بگیرم نمودار ثابتی نداریم
متغیر است.
انسانهای با اراده پولادین درصد اختیارشان میچربد به درصد جبرشان
و جالب اینکه (جالبش باشه هر موقع مبحثش پیش آمد)
آیاتی در قران داریم دال بر مختار بودن و آیاتی داریم بر مجبور بودن
اینکه میگویند سرنوشت انسان را خدا میداند دلیلی نیست که انسان جزئی از آن را نمیداند
.
ابزاری وجود دارد و انسان بدست آورده که میتواند ماهها قبل از تولد جنسیت بچه را بداند
ابزاری است که انسان دست طبیعت را میتواند بخواند.
و در کل ابزاری وجود دارد که انسان میتواند با طبیعت پیرامون خود تله پاتی داشته باشد.
و هیچ گونه منافاتی با دین ندارد.
و جمله
در زندگی دوچیز میتواند سرنوشت انسان را تغییر دهد یکی خداست و یکی انسان
چتا یکی میخواهید اضافه کنم
یکی طبیعت
یکی حیوانات
یکی نباتات
و یکی........
شاید بگویید اینها همان خداست بنده میگویم چرا انسان را تافته جدا بافته گرفتید آنهم میگفتید خداست
طرف صبح میره آز گاو شیر بدوشه میبینه گاوش مرده خوب سرنوشت آن روزش تغییر کرد
اینجا کی تغییر داد سرنوشتشو
خدا؟
انسان؟
گاو؟
میکروبها و یا ویروسهای کشنده گاو؟
شاید بگید اگر به گاو فلان واکسنو میزد گاوه نمی مرد
بازم سرنوشت نسبیه (نسبت به کدوم زمان)
انسان شصتش هم خبر دارد بود در گیری جدی بوجود می آید به نام "آنفولانزای خوکی!"
پس مجموعه عوامل است که سرنوشت را رقم میزند نه فقط انسان!
اگر بخواهیم مجموعه را جمع کنیم ناظری واقف بر کل این مجموعه است داری صفات قادر
و عاقل و....به ذات که فقط خداست
و انسان خودش عضوی از این مجموعه است.
نقس ویروسها و باکتریها و....بشدت در این مجموعه چشمگیر است
و بازهم در موارد زیادی علی رغم دلخواه انسان او را از پای در می اورند
ودر آخر سرنوشت را نسبی بگیرید نه مطلق و طالع بینی و پیشگوئی را هم
حتما نسبی بگیرید قول میدم معادله جبر و اختیار هم براحتی با نسبی گرفتن
حل شود.
غریبه

غریبه
29th July 2009, 12:01 PM
کلام مولا(کلمات قصار نهج البلاغه 400):
چشم زخم حق است و سودگیری از نیرو های طبیعت حق و جادو حق است و رویداد را به شگون گرفتن حق است و رویداد ناخوشایند را به بد شگونی تعبیر کردن حق نیست واگیری حق نیست به بوی خوش درمان توان کرد و............
396:
خوشا مرگ و بدزبونی خوشا به اندک ساختن و از روی نیازبه این و آن نپرداختن نصیبه مقدر اگر چه بی کوشش به دست نیفتد به کوشش نیز فراچنگ نیابد
روزگار از دو روز ترکیب شده است: روزی به سود تو و روزی به زیان تو پس اگر روز به سود تو باشد سرکش مشو و اگر به زیان تو بردبار باش.
واقعا
علی (ع)افتخار جهان است

AvAstiN
29th July 2009, 01:17 PM
غربيه جان كسي با اينكه پيشگويي با دين منافات دارد حرفي نزده( البته تا حدودي)
بحث داره از مسيرش دور ، هدف چي بود از اين تاپيك ؟
هدف اين بود كه بيايم در اين ارتباط كه طالع بيني اساس علمي داره بحث كنيم و اينكه تا چه حد در تصميم گيري هاي ما نقش داره .
خود تو اگه يه فالگير بهت بگه امتحان فردات رو بد مي دي، چقدر باور مي كني و تا چه حد رو عملكردت تاثير داره؟
بحث فالگير هاي دوره گرد رو اگه بخوايم با طالع بين قديمي و خبره جدا كنيم ، اون موقع چطور؟ در اون صورت چه تاثيري داره؟
خيلي وقتا قضيه از اين مثالم هم مهم تر مي شه .
مثلا يه طالع بين خبره و توپ بهت مي گه همسر آينده ات مهندس برق هست مثلا با اين مشخصات از قضا چند هفته بعد همين نفر با مشخصات تا حدودي مشابه مياد خواستگاري شما اون موقع چي؟
باور كن ديدم كسي رو كه چشم بسته به حرف اين فالگيرا و طالع بينيا گوش كرده و خودش رو بدبخت كرده .
شايد همسر آينده ي شما مهندس باشه و اصلا شايد همين آقا باشه ولي پيشگويي بار مسئوليت ما رو كم نمي كنه .
منظورتو از پست قبلي ات كه از حضرت علي جملاتي رو نقل كرده بودي متوجه نشدم .

در آخر هم ازت بابت شركت در اين تاپيك ونظرات خوب و قشنگت ممنون

soheilspeedart
29th July 2009, 01:40 PM
می دونید مشکل چیه؟!!
شما دوستان، طالع بینی رو در همین حد کلاه بردارهای توی خیابون، یا توی خونه های مجلل (که مخصوص بالاشهره) می بینید.

در این حد که امروز یه پول به دستت می رسه، فردا قراره یه هدیه برسه بهت، همسر آینده ت داره دیپلم می گیره و...

خوب دونستن این چیزا چه اهمیتی داره؟ خوب اگه قراره فردا بهت یه هدیه برسه، خوب می رسه دیگه، حالا چه لزومی داره که یه نفر دیگه اینو بهت بگه؟!!!!
اینکه آدم عقلش رو بده دست یه فالگیر واسه انتخاب همسر، خوب معلومه که اشتباهه!!!

اصولا چنین مواردی، حالا چه درست باشه و چه غلط، اصلا ارزشی نداره، علم به چنین موارد بی اهمیتی نمی تونه تعیین کننده چیزی باشه، فقط واسه سوژه فیلم ها و سریال ها مناسبه!!!

شما اگه به طالع اعتقاد دارید یا ندارید، به هر حال قبول دارید که اگر قرار بود واقعیت هم داشته باشه، باید چیزای با ارزش تری رو به ما بفهمونه، قراره چیزایی رو به ما بفهمونه که بتونه کار عقل رو تسهیل کنه، نه اینکه عقل رو تعطیل کنه!!!

بلایی که الان سر طالع بینی اومده، شبیه طب سنتی ایرانه دیگه

من یه مدتی، دوره های طب سنتی رو می رفتم، یه سری اصول پایه و اولیه رو آموزش دادن، کتابهای خطی قدیمی رو بررسی کردیم و...

وقتی که یکی از آقایون پزشک یا دانشجوهای پزشکی متوجه می شد که مثلا من رفتم آموزش طب سنتی رو دیدم، یا کتابهای خطی رو بررسی می کنم و... با تمام توان، هر چی استعداد داشت رو جمع می کرد تا منو مسخره کنه!!!! که بعله این چیزا خرافاته و تو که دانشجویی چرا و کسایی که این کارا رو می کنن مغزشون خشکیده و...

من فکر می کنم اینا همش از تعصب نشات می گیره و باعث می شه که دیگران رو خرافاتی خطاب کنیم، در حالی که خودمون چشم و گوشمون رو بستیم و از خودمون بی خبریم...

ببخشید می دونم قرار نیست این حرفا زده بشه، ولی اینا رو گفتم که حداقل دوستان وقتی می خوان نظر بدن، واقعا ببینن دارن با تعصب ناشی از «هیچی» نظر می دن یا واقعا حرف منطقی دارن می زنن؟!

AvAstiN
29th July 2009, 01:56 PM
می دونید مشکل چیه؟!!
شما دوستان، طالع بینی رو در همین حد کلاه بردارهای توی خیابون، یا توی خونه های مجلل (که مخصوص بالاشهره) می بینید.

در این حد که امروز یه پول به دستت می رسه، فردا قراره یه هدیه برسه بهت، همسر آینده ت داره دیپلم می گیره و...

خوب دونستن این چیزا چه اهمیتی داره؟ خوب اگه قراره فردا بهت یه هدیه برسه، خوب می رسه دیگه، حالا چه لزومی داره که یه نفر دیگه اینو بهت بگه؟!!!!
اینکه آدم عقلش رو بده دست یه فالگیر واسه انتخاب همسر، خوب معلومه که اشتباهه!!!

اصولا چنین مواردی، حالا چه درست باشه و چه غلط، اصلا ارزشی نداره، علم به چنین موارد بی اهمیتی نمی تونه تعیین کننده چیزی باشه، فقط واسه سوژه فیلم ها و سریال ها مناسبه!!!

من كه گفتم حساب فالگير دوره گرد رو بايد از طالع بين قديمي جدا كرد ! نمي دونم رفتين پيش اون قديمياش يا نه . منم نرفتم ولي يكي از دوستان نزديكم رفته . جالب بود چيزايي كه تعريف كرد ولي در كل چيز خيلي عجيب و غريبي بهش نگفته بود .

شما اگه به طالع اعتقاد دارید یا ندارید، به هر حال قبول دارید که اگر قرار بود واقعیت هم داشته باشه، باید چیزای با ارزش تری رو به ما بفهمونه، قراره چیزایی رو به ما بفهمونه که بتونه کار عقل رو تسهیل کنه، نه اینکه عقل رو تعطیل کنه!!!

طالع بيني بايد چطوري باشه كه عقل رو تسهيل كنه؟ :-/

بلایی که الان سر طالع بینی اومده، شبیه طب سنتی ایرانه دیگه

من یه مدتی، دوره های طب سنتی رو می رفتم، یه سری اصول پایه و اولیه رو آموزش دادن، کتابهای خطی قدیمی رو بررسی کردیم و...

وقتی که یکی از آقایون پزشک یا دانشجوهای پزشکی متوجه می شد که مثلا من رفتم آموزش طب سنتی رو دیدم، یا کتابهای خطی رو بررسی می کنم و... با تمام توان، هر چی استعداد داشت رو جمع می کرد تا منو مسخره کنه!!!! که بعله این چیزا خرافاته و تو که دانشجویی چرا و کسایی که این کارا رو می کنن مغزشون خشکیده و...

اتفاقا به تازگي گرايش به طب سنتي خيلي زياد شده . من يه دوره كارگاه طب سوزني رفتم . خيلي از استقبال شده بود . همه هم دانشجويان گروه هاي پزشكي بودند . طب سنتي در مواقعي كاربرد داره ولي يه جاهايي هم كاري از دستش بر نمياد مثل تصادفات اينو خود كسايي كه در اين رشته تحصيل مي كنند هم قبول دارند . يكي از شاخه هاي تخصص پزشكي همين طب سنتي هست كه براي تحصيلشم مي رن چين و يونان .
برخورد نامناسب يه دانشجوي پزشكي دليل بر اين نميشه كه تفكر همه ي جامعه ي پزشكي اين باشه . اينكه از يه جز به كل مي رسين در اين مورد خوب نيست .

من فکر می کنم اینا همش از تعصب نشات می گیره و باعث می شه که دیگران رو خرافاتی خطاب کنیم، در حالی که خودمون چشم و گوشمون رو بستیم و از خودمون بی خبریم...

ببخشید می دونم قرار نیست این حرفا زده بشه، ولی اینا رو گفتم که حداقل دوستان وقتی می خوان نظر بدن، واقعا ببینن دارن با تعصب ناشی از «هیچی» نظر می دن یا واقعا حرف منطقی دارن می زنن؟!

از كدوم حرفاي اين تاپيك نشاني از تعصب ديدين؟

soheilspeedart
29th July 2009, 02:21 PM
در مورد اول، اون چیزی که بیشتر از قدیمی یا جدید بودن فالگیر مهم هست، مطالبی هست که اون فالگیر قراره به شما بگه (یا در واقع مطلبی هست که شما انتظار شنیدنش رو دارید)

در مورد دوم، عرض کردم «کار عقل رو تسهیل کنه»، یعنی راه حل های عقلانی جلوی پای آدم بزاره، که آدم تلاش خودشو رو در اون جهت ادامه بده، نه اینکه بی خیال تلاش بشه و به امید معجزه ی پودر مهر و محبت یا طلسم مهره مار و غیره باشه (امیدوارم شفاف گفته باشم)

این قضیه کلاس رفتن من مال چند سال پیش هست (دوران دبیرستان)، اون زمان جو به قدری خفقان بود که حتی از جلسات ما جلوگیری می شد، بهداشت... (حالا قضایا رو نمی گم، ممکنه بحث سیاسی بشه!!)
در ضمن بحث منم درباره پزشکان، مربوط به یکی دو تا دانشجو نبود، منظور من نظام پزشکی اون زمان بود که به شدت با این مساله مبارزه می کرد و به طور مستقیم این مسائل رو خرافه پرستی می خوند!!!

و اما بعله، جدیدا گرایش به طب سنتی شرق و غرب شدید شده!!!! من نمی دونم چرا ایرانی ها اگه می خوان یه چیزی هم رو بیارن از نوع غیر وطنی ش رو میارن!!!
طب سنتی ایران و تعالیم اسلامی که از ائمه و معصومین داریم مگه چه اشکالی داره که لازم باشه به طب سوزنی رو بیاریم؟!!!
اصول طب سنتی ایرانی-اسلامی، بر پیشگیری و در ضمن پرهیز از هر گونه جراحی هست (جراحی جزو آخرین راه ها محسوب می شه)
چند نفر می تونن طب سوزنی رو درست یاد بگیرند؟!! چند نفر می تونن طب اسلامی رو درست یاد بگیرند؟!

کدوم ساده تره؟ کدوم دم دست تره؟ کدوم منطقی تره؟ اینکه آدم با غذا و اصلاح رفتارهای غذایی خودشو درمان کنه منطقی تره یا....

به هر حال در این مورد زیاد بحث نمی کنم، چون موضوع تاپیک منحرف می شه، بازم از همه ی بچه های گل معذرت می خوام @};-{thumbs up}

A.L.I
29th July 2009, 03:13 PM
غریبه جان دلیلی که من در رد طالع بینی آورده بودم با پیش بینی وضع هوا و تعیین جنسیت فرزند کلا فرق میکنه . در وضعیت هوا همین الان هم نشانه هایی میبینیم که بنا بر تجربیات و مشاهدات قبلی ما نتیجه میگیریم که هوا چگونه خواهد شد یا برای جنسیت فرزند هم از روی علائم فعلی در خون مادر یا نشانه های دیگه ( در این مورد تخصصی ندارم )
ولی طالع بینی حالت پیش گویی داره که اتفاقی که اصلا نیوفتاده رو ما میاییم جلوتر از زمانش مطرحش میکنیم.
دوست عزیزی هم که گفتند این مساله اونقدر مهم نیست اتفاقا واسه بعضیها خیلی مهمه . حالا برای من و شما مهم نیست ولی واسه بعضی ها من دیدم توی کتابخانه ها یا کتابفروشیهای معروف وقت و هزینه خودشون رو مصرف چیزی میکنند که هیچ دلیل منطقی و علمی بر اون مترتب نیست.

غریبه
29th July 2009, 06:28 PM
دوستان عزیزم
بنده یکهفته در این بحث شرکت نمیکنم البته اجازه گرفتم چون شما را استاد میدانم و خودم
را شاگرد.
پیشنهاد میکنم یکبار همه دوستانی که در این مبحث شرکت کردند تمام پست ها را از ابتدا
تا انتها در این هفته مطالعه کنند .تا به یک جمع بندی برسیم.
علی رغم اینکه بعضی دوستان اعلام کردند بحث از مسیر خودش خارج شده بنده معتقدم
به زیبایی شاخه های مربوط به طالع بینی مورد بحث قرار گرفته است.
شلوغی و تنوع را به پای خروج از مبحث اصلی نگذارید.
مثال هایی که زده میشود برای این است که بحث هضمش راحت شود.
اگر برای راحتی کار دو بعلاوه دو میشود چهار
بگوییم دو تا سیب داری دو تا هم من به تو سبی میدهم خالا چند تا سیب داری
نمی توانیم ایراد بگیریم که سیب چه ربطی به دو دو تا دارد؟
یا بگویم داریم از مبحث دو بعلاوه دو بیرون می اییم.
این مباحث مهمش دقت در گفته دیگران است.
علی گرامی در مبحث طالع بینی نشانه وجود دارد همانند مبحث هواشناسی
خوب دوست عزیزم وقتی هواشناسی پیشبینی باران در 24 ساعت آینده را میکند خوب
هنوز که 24 ساعت اینده نیامده
و در حال حاضر هوا صاف است و علامتی دال بر بارندگی نداریم.
در طالع شخصی را از کف دستان او بخوانیم و شخصیت او را بازگو کنیم پس از علامات و
خطوط دست پیشگویی کردیم
البته بازهم ذکر میکنم
صحبت soheilspeedart گرامی قابل تامل است و دارد دست میگذارد به یک مسئله اجتماعی
و حتی فرهنگی
می گوید با چه طالع بینی بر خورد داشتی؟ باچه زاویه دیدی؟
هر کسی که مثلا کتاب قانون ابوعلی سینا را بخواند که ابوعلی سینا نمیشود
و به همین شکل بسط
گرفتن فال بوسیله قهوه یک ساعت میشود شما تبدیل کند به فالگیر اما میشود اطمینان به
این فال کرد.
مثلا شما می توانید نوستر آداموس را بگذارید کنار کسی که در بالاشهر با یک شمع و چهار تا ورق و یک فنجان قهوه مردم را سر کیسه میکند.
یا رمالی که در پایین شهر بخت باز میکند و مریضی ها را شفا میدهد و ...
پیام قشنگی داره میدهsoheilspeedart
از روی افراد نروید بدنبال واقعیت چون شاید مدعیان دروغین باشد . که هستند.
از تمام دوستان ممنونم

غریبه
29th July 2009, 07:26 PM
سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد

وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است

طلب از گمشدگان لب دریا می‌کرد

مشکل خویش بر پر مغان بردم دوش

کو به تایید نظر حل معما می‌کرد

دیدمش خرم و خندان قدح باده به دست

و اندر آن آینه صد گونه تماشا می‌کرد

گفتم این جام جهان بین به تو کی داد حکیم

گفت آن روز که این گنبد مینا می‌کرد

بی دلی در همه احوال خدا با او بود

او نمی‌دیدش و از دور خدا را می‌کرد

این همه شعبده خویش که می‌کرد این جا

سامری پیش عصا و ید بیضا می‌کرد

گفت آن یار کز او گشت سر دار بلند

جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد

فیض روح القدس ار باز مدد فرماید

دیگران هم بکنند آن چه مسیحا می‌کرد

گفتمش سلسله زلف بتان از پی چیست

گفت حافظ گله‌ای از دل شیدا می‌کرد

AS
9th December 2009, 07:43 AM
اصلا معتقد نیستم سرنوشت هیچ قومی تغییر نمیکند بجز خود ان قوم قدم بردارد

تاری
9th December 2009, 08:20 AM
چه بحث جالبی ندیده بودمش
...
ولی جناب غریبه ی گرامی امیدوارم باز حضور فعالتان را ببینیم.

AvAstiN
3rd June 2010, 09:59 AM
اصلا معتقد نیستم سرنوشت هیچ قومی تغییر نمیکند بجز خود ان قوم قدم بردارد

اصلا معتقد نيستين که سرنوشت رو خود قوم تغيير مي دن يا معتقدين؟

ساناز فرهیدوش
10th July 2010, 11:34 PM
من حتی به عنوان سر گرمی هم نمی پذیرمش .

AvAstiN
11th July 2010, 08:37 AM
من حتی به عنوان سر گرمی هم نمی پذیرمش .

چرا؟

محسن آزماینده
21st December 2010, 02:04 AM
نظر دوستان خوب بود
اما آیا منطقیه که آینده ای را که هیچ کس نه دیده و نه ازش چیزی شنیده با کتاب و ورق و کف بینی و... به خودمو تلقین کنیم؟
ولی برای تقویت اعتماد به نفس طالع بینی هایی که نتیجه مثبت دارن رو پیشنهاد میکنم.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد