PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قبله در فضا کدام طرف است ؟؟؟!!!

AvAstiN
18th July 2009, 09:55 AM
سازمان فضانوردی مالزی در تلاش است تا به سوال نیم قرن اخیر جهان اسلام در مورد تعیین جهت قبله در فضا پاسخ گوید.
سفینه فضا پیمای روسی سال آینده دو فضانورد مالزیایی را به فضا خواهد برد، از چهار کاندیدای این سفر در مالزی سه نفرشان مسلمان هستند که دو نفر از میان آن ها انتخاب خواهند شد.
به نوشته نیوساینتیست، این فضانوردان در هر نود دقیقه یک بار به دور زمین خواهند
چرخید به این ترتیب معلوم نیست که احکام نمازهای پنج گانه آن ها در فضا چه خواهد شد.
آلن گادلاس استاد الهیات دانشگاه جرجیا در آمریکا در این باره می گوید: "علمای اسلام به این فضانوردان توصیه خواهند کرد که نماز خود را بر اساس زمان معمول در زمین بخوانند."
اما در این میان تکلیف قبله چه خواهد شد؟ وقتی آن ها در هر نود دقیقه یک بار به دور زمین بگردند
چطور می توانند به سمت قبله نماز بخوانند؟
گادلاس می گوید: "همین که آن ها به طرف زمین نماز بخوانند کفایت می کند."
حال که تکلیف اوقات نماز و قبله معلوم شد، باید دید این فضانوردان مسلمان چگونه باید وضو بگیرند؟
امکان استفاده از آب در خلاء نیست زیرا تابع قانون جاذبه نیست. علمای اسلام ممکن است استفاده از
یک حوله خیس را جایز بدانند.
حدود صد و پنجاه دانشمند، فضانورد و علمای مذهبی اخیرا در مالزی در همایشی با عنوان " اسلام و زندگی در فضا" گردهم آمدند و در این باره به بحث و بررسی پرداختند.
به جا آوردن فرائض دینی در فضا در سالهای اخیر به موضوعی جالب توجه بدل شده است، اولین فضانورد اسرائیلی ایلان رامون اگرچه فردی مذهبی نبود ولی مراسم روز شنبه یهودی را در فضا به جا آورد.
والترسایپس مدیر بخش روانشناسی ناسا در مرکز فضایی جانسون می گوید که هنوز درخواست همراه بردن یک شمعدان یهودی برای ماموریت های فضایی از سوی فضانوردان یهودی را دریافت نکرده است
ولی امکان اینکه بتوان لامپ الکتریکی را به جای شمع به کار برد وجود دارد.
از بیست و نه فضانوردی که با سفینه های آپولو به فضا رفته اند بیست و سه نفرشان پروتستان و شش نفر بقیه کاتولیک بوده اند.
با این حال شمار فضانوردان یهودی و مسلمان هنوزقابل توجه نبوده است.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

خیلی مساله ی جالبیه . شاید باید به 4 طرف نماز بخونن ;;)

ریپورتر
18th July 2009, 09:59 AM
سلام
مطلب خیلی جالبی بود برای من هم این سوال پیش اومده بود

Admin
18th July 2009, 10:33 AM
نماز در فضا به سمت زمینه.

فرقی هم نمی کنه ... مهم رو به کعبه بودنه.

*مینا*
18th July 2009, 10:58 AM
منم یه بار تو یه برنامه شنیدم که نماز تو فضا به سمت زمینه

ØÑтRдŁ§
18th July 2009, 11:07 AM
من یه بار از یه بنده خدایی که قبولش داشتم پرسیدم..
گفت مثلا توی کره ماه باید یه طرفی (حالا طرفش مهم نیست) واستی و با چشمات سمت کره زمین رو نشون بدی

AvAstiN
18th July 2009, 11:11 AM
نماز در فضا به سمت زمینه.

فرقی هم نمی کنه ... مهم رو به کعبه بودنه.

طبقه های بالای مسجدالحرام (که بالاتر از سقف کعبه ست) نماز نمی خونن چون قبله نداره ،اگه فضا بالای زمین قرار بگیره نمی شه نماز خوند !!!
به نظر من به همین راحتیا نیست که بگیم به طرف زمین نماز بخونه . باید یه سری محاسبات نجومی انجام بشه و کلی حساب و کتاب

نابغه
18th July 2009, 01:53 PM
یارو که میره فضا اگه نماز خون باشه فکر اینجاهاشم میکنه
راسته طبقه ی دوم مسجد الحرام میشه نماز خوند.

AvAstiN
18th July 2009, 01:56 PM
یارو که میره فضا اگه نماز خون باشه فکر اینجاهاشم میکنه
راسته طبقه ی دوم مسجد الحرام میشه نماز خوند.

چند مسلمون مالزیایی می خوان برن فضا به خاطر همینم این موضوع مطرح شد.
من که مکه نرفتم ولی یه جایی خوندم که طبقه ی دوم مسجدالحرام نمی شه نماز خوند !

ØÑтRдŁ§
18th July 2009, 03:14 PM
چند مسلمون مالزیایی می خوان برن فضا به خاطر همینم این موضوع مطرح شد.

مالزیایی چرا؟ همین انوشه انصاری مگه نبود؟ اولین زن مسلمون که رفت فضا
حالا درسته به قیافش نماز و اینا نمیخورد ولی حالا یه مسلمون دیگه..
نمیشه که بگی چون توش شک و شبه هستش نباید بریم ..
البته تو پرانتز این رو هم میگم..به یکی من یه همچین سوالی رو گفتم..
گفتش : مسلمون جایی که نتونه دینش رو حفظ کنه نمیره;)

AvAstiN
18th July 2009, 09:52 PM
مالزیایی چرا؟ همین انوشه انصاری مگه نبود؟ اولین زن مسلمون که رفت فضا
حالا درسته به قیافش نماز و اینا نمیخورد ولی حالا یه مسلمون دیگه..
نمیشه که بگی چون توش شک و شبه هستش نباید بریم ..
البته تو پرانتز این رو هم میگم..به یکی من یه همچین سوالی رو گفتم..
گفتش : مسلمون جایی که نتونه دینش رو حفظ کنه نمیره;)

اصلا نمی تونم قانع بشم . اینم می شه جز احکام ثانویه دیگه باید مراجع تقلید نظرشون رو بدن . باید فتوا یی باشه . نمی شه بگیم که چون ما نمی دونیم صورت مساله رو پاک کنیم .

ØÑтRдŁ§
18th July 2009, 10:11 PM
اصلا نمی تونم قانع بشم . اینم می شه جز احکام ثانویه دیگه باید مراجع تقلید نظرشون رو بدن . باید فتوا یی باشه . نمی شه بگیم که چون ما نمی دونیم صورت مساله رو پاک کنیم .

نه که حکم نداده باشند مراجع..دادند..
یه کتابی هست که همه مراجع جدید دادند..من دیدم..
توش احکام جدید رو نوشتن..
که توش همه این چیزا هست..

Admin
18th July 2009, 10:11 PM
طبقه های بالای مسجدالحرام (که بالاتر از سقف کعبه ست) نماز نمی خونن چون قبله نداره ،اگه فضا بالای زمین قرار بگیره نمی شه نماز خوند !!!
به نظر من به همین راحتیا نیست که بگیم به طرف زمین نماز بخونه . باید یه سری محاسبات نجومی انجام بشه و کلی حساب و کتاب اینو کی گفته ؟

اتفاقا ما در سقف نماز هم خوندیم.
مشکلی هم نداشت.

در طبقه ی بالای مسجد الحرام انجام عمل سعی بین صفا و مروه از نظر اهل تشیع مشکل داره و دلیلش اینه که بالاتر از کوهه.

اما اهل تسنن اونجا رو هم به عنوان قسمتی جهت انجام عمل سعی بین صفا و مروه قبول دارن.

Admin
18th July 2009, 10:18 PM

در مورد برخی احکام اللهی به این نکته اشاره می کنم که...

عقل انسان محدوده و تفکرات انسان هم محدوده.
چون اگر این طور نبود انسان خودش راه خوشبختی رو جدای از خداوند پیدا می کرد.

و اینکه نیاز به راهنمایی در تمامی مراحل زندگی داره به این موضوع اشاره می کنه که عقل انسان نسبی است و جامعیت تمامی علوم رو نداره.

در احکام اللهی هم ممکنه برخی مسائل باشه که عقل انسان اون رو درک نکنه ولی راه درست همین احکام باشه و چون این راه رو خدا به انسان نشون میده در برخی موارد تقلید بر انسان واجب میشه ... حتی اگه کور کورانه باشه.

برای همین هر فرد مسلمان باید مرجع تقلید داشته باشه و ...

همچنین برخی مسائل رو می بینیم که با گذشت زمان و پیشرفت علم کم کم دلیل علمی هم برای حلال و یا حرام بودنش پیدا میشه.

مثلا نجس بودن خوک و سگ دو نمونه از این هاست که دلیل علمی هم براشون پیدا شده.

AvAstiN
18th July 2009, 10:20 PM
نه که حکم نداده باشند مراجع..دادند..
یه کتابی هست که همه مراجع جدید دادند..من دیدم..
توش احکام جدید رو نوشتن..
که توش همه این چیزا هست..

اسم کتابش چیه؟

AvAstiN
18th July 2009, 10:23 PM
اینو کی گفته ؟

اتفاقا ما در سفر نماز هم خوندیم.
مشکلی هم نداشت.

در طبقه ی بالای مسجد الحرام انجام عمل سعی بین صفا و مروه از نظر اهل تشیع مشکل داره و دلیلش اینه که بالاتر از کوهه.

اما اهل تسنن اونجا رو هم به عنوان قسمتی جهت انجام عمل سعی بین صفا و مروه قبول دارن.

من اینو تو یه سایتی خوندم که نمی شه طبقه ی بالای مسجدالحرام نماز خوند. مطمئن نبودم . مرسی که راهنمایی کردین .

AvAstiN
18th July 2009, 10:32 PM
در مورد برخی احکام اللهی به این نکته اشاره می کنم که...

چون اگر این طور نبود انسان خودش راه خوشبختی رو جدای از خداوند پیدا می کرد.

و اینکه نیاز به راهنمایی در تمامی مراحل زندگی داره به این موضوع اشاره می کنه که عقل انسان نسبی است و جامعیت تمامی علوم رو نداره.

در احکام اللهی هم ممکنه برخی مسائل باشه که عقل انسان اون رو درک نکنه ولی راه درست همین احکام باشه و چون این راه رو خدا به انسان نشون میده در برخی موارد تقلید بر انسان واجب میشه ... حتی اگه کور کورانه باشه.

برای همین هر فرد مسلمان باید مرجع تقلید داشته باشه و ...

همچنین برخی مسائل رو می بینیم که با گذشت زمان و پیشرفت علم کم کم دلیل علمی هم برای حلال و یا حرام بودنش پیدا میشه.

مثلا نجس بودن خوک و سگ دو نمونه از این هاست که دلیل علمی هم براشون پیدا شده.

شما منظور من رو درست برداشت نکردین . من نگفتم که ما با عقلمون تصمیم بگیریم ( البته موافق تقلید کور کورانه هم نیستم !)
گفتم این بحث هم جز مسائل زمانه . یکی از ویژگیهای مرجع تقلید اعلم اینه که به مسایل زمان خودش آگاه باشه و نظرشو رو بگه .
خب الان بحثم همینه .
الان مراجع در مورد این مساله فتوا دارن یا نه ؟

ØÑтRдŁ§
18th July 2009, 10:45 PM
الان که گفتی یه خورده خودم به شک افتادم
پیگیر شدم..
کتابی که گفتم هستش و دیدم کتاب جدایی نیستش حقیقتش..
در رساله هایی که جدیدا" چاب میشه در صفحات آخرش مثکه این جور مسائل مورد بررسی قرار میگیره..
یه قسمتی هستش به نام ملحقات هستش..
مسائلی در باره همین فظا و کسانی که تو قطب زندگی میکنند و اینا هستش

امید عباسی
18th July 2009, 10:55 PM

.

ببخشید آقا مصطفی ، به نظر من عقل انسان هیچ محدودیتی نداره،این خود شخص هست که برای سطح تفکراتش حد و مرز تعیین میکنه ... اگه کسی راه خوشبختی رو خودش پیدا نکرده دلیل بر محدودیتش نمیشه،ممکنه نوع نگاهش غلط باشه ...

AvAstiN
22nd July 2009, 09:18 PM
می گن عاقبت جوینده یابنده بود اینه
(http://www.cloob.com/name/p_ahkam/%D8%A7%D8%AD%D9%83%D8%A7%D9%85+%28+%D9%BE%D8%A7%D8 %B3%D8%AE%DA%AF%D9%88%DB%8C+%D8%A7%D8%AD%D9%83%D8% A7%D9%85+%29)

آلن گادلاس استاد الهیات دانشگاه جرجیا در آمریکا در این باره می گوید: "علمای اسلام به این فضانوردان توصیه خواهند کرد که نماز خود را بر اساس زمان معمول در زمین بخوانند." اما در این میان تکلیف قبله چه خواهد شد؟ وقتی آن ها در هر نود دقیقه یک بار به دور زمین بگردند ، چطور می توانند به سمت قبله نماز بخوانند؟
یكی از مراجع تقلید در جواب این سوال می فرماید :اگر شخصی به كره ماه برود به كدام طرف نماز بخواند ؟ به سمت كره زمین یا امتداد زمین در آسمان نماز می خواند.
(آیت الله مکارم شیرازی)
در فضا به کدام طرف باید نماز خواند و قبله کدام طرف است؟ در فضا بعید نیست نماز گزار به هر طرف رو کند قبله باشد، مگر این که جهت قرار گرفتن زمین معلوم باشد که در این صورت باید به طرف آن نماز بخواند.(آیت الله دوزدوزانی)
گادلاس یكی از دانشمندان فضا در تایید فرمایشات مراجع شیعه می گوید: "همین که آن ها به طرف زمین نماز بخوانند کفایت می کند.

نابغه
22nd July 2009, 11:01 PM
سلام

من که رفتم و طبقه ی بالای مسجد الحرامم نماز خوندم و از چند نفرم که پرسیدم مشکلی رو نگفتن فقط با اوردن چند تا اسم مرجع تقلید گفتن نمی شه اقتدا کرد همین.

غریبه
23rd July 2009, 01:20 AM
با سلام خدمت دوستان
اگر مسلمانان به امید خدا فضا پیما ساختند بطور حتم سیستمی را طراحی میکنند
که قبله نمای فضایی نام دارد
ما واقعا در فضا تمام ستارگان مسجود پروردگارشان هستند
نماز در فضا همانند نماز خواندن ستاره هاست
مطمئن باشید
اول باید بینیم ستاره ها چگونه نماز میخوانند
در فضای سکوت و تاریک لایتناهی ستاره هایی که نماز میخوانند.
وقتی رفتی فضا پشت سر ستارهها به همون سمتی که نماز میخونند نماز میخوانیم
فرشتگان در فضای لا یتناهی دائما خداوند را سجده میکنند
در جایی که ما هستیم همه چی نازل شده حتی قران
اصل قضیه ماورا این حرفهاست
مقصود تویی کعبه و بت خانه بهانه است
به همین منظور میفرمایند
یک لحظه تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است.

Admin
23rd July 2009, 08:52 AM
من در پست 12 گفته بودم سفر ... که اشتباه تایپی بوده.

منظورم سقف بود که اصلاح شد ...

http://njavan.com/forum/showpost.php?p=35603&postcount=12

ØÑтRдŁ§
23rd July 2009, 06:08 PM
به همین منظور میفرمایند
یک لحظه تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است.

بله درسته..یک لحظه تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است..
ولی نماز هم واجب..
امیدوارم برداشت من غلط باشه از حرفتون..
خدایی نکرده منظورتون این نیست که نماز هم نخوندیم نخوندیم...؟

امید عباسی
23rd July 2009, 09:05 PM

به نظر من هم مقصود واقعی مهمه ... وقتی کسی فقط از رو عادت نماز بخونه فقط انجام وظیفه کرده و به کمال واقعی هیچوقت نخواهد رسید

ØÑтRдŁ§
23rd July 2009, 09:12 PM
آره امید جون..درسته
همه دوست دارند که بهترین حالت رو انتخاب کنند..
مثل حرف تو.. جوری نماز بخونی و عبادت کنی که به اون کمال واقعی برسی..
ولی این که چون ما بهترین حالت رو نمیتونیم به دست بیاریم پس کلا" بگذریم ازش و عبادت رو بزاریم کنار خیلی اشتباهه..
ایشالله که هممون طوری خدا رو عبادت کنیم که به اون کمال واقعی که فرمودی برسیم

AvAstiN
24th July 2009, 10:01 AM
خب خود این مقصود گفته که نماز بخونین دیگه !

*مینا*
24th July 2009, 11:41 AM
راستش من معتقدم وقتی کسی رو دوست داری و می دونی اونم دوستت داره هر کاری می کنی تا اون ازت راضی بشه ، حالا چه رسد به نماز خوندن که وظیفه هم برات باشه
به این حرف اعتقاد ندارم که می گن نماز نمی خونیم مهم دله که باید صاف باشه ، البته منظورم خدای نکرده به هیچ کودوم از بچه های سایت نیستااااااااااااااااااااا ااا {happy}من این حرف و از یکی از فامیلامون شنیدم، و با این حرفش مخالفم چون به نظرم دل که هیچ وقت صاف صاف نمی شه ... ولی اگرم بشه آیا به نظر شما نماز خوندن براش سخت میشه؟!!

وقتی کسی فقط از رو عادت نماز بخونه فقط انجام وظیفه کرده و به کمال واقعی هیچوقت نخواهد رسید
خب اینم حرف درستیه {worried} ( به نظرم حتی اون کس شاید نماز خونده باشه برا وظیفه ای که خدا بر گردنش گذاشته اما به درد نمی خوره) کلا بهتره هیچ کاری رو از رو عادت انجام ندیم
بهتره هر کاری رو که انجام می دیم چون براش وقت میذاریم واقعا از ته دل باشه.یا حداقل میتونیم تلاش کنیم که از ته دل باشه.

ایشالله که هممون طوری خدا رو عبادت کنیم که به اون کمال واقعی که فرمودی برسیم
ایشاالله

AvAstiN
24th July 2009, 12:01 PM
نماز نمی خونیم مهم دله که باید صاف باشه

هندوانه یه پوست داره یه مغز . پوست از مغز محافظت می کنه . بدن ما هم همین طوره . اگر جمجمه نباشه مغز بسیار آسیب پذیر می شه . پس نقش اصلی پوست محافظته . نقش های دیگه از قبیل زیبا کردن و ....
در مورد عبادتم همین طوره . مغزش می شه دل و پوستش نماز و روضه و حجابه . اگر پوست نباشه مغز عبادتم آسیب پذیریش بسیار بالا می ره و احتمال آلودگیش زیاد .

غریبه
24th July 2009, 12:10 PM
خب خود این مقصود گفته که نماز بخونین دیگه !
منهم نگفتم نخونیم فقط گفتم شرایط فرق میکنه تو زمین بهانه قبله است
برای مسیحی ها عبادت کلیسا و.....
شما میتونی بفرمایید وقتی حضرت رسول به معراج رفتند چگونه نماز خواندند و یا نیایش کردند البته من نمیدونم نه که بدونم ولی میتونم حس کنم داستان چی بوده و یک نظر شخصیه
همانطور که شما گرامی میدانید یک معراج یک حرکت عرضی از مکه تا بیت المقدس بوده و بعد از ان پرواز با جبرئیل به صورت عمودی و رو به اسمانها .
و بعد آسمان اول تا چهارم و باز بعد ازآن معراجی که رسول خدا به تنهای تا
عرش میرود (به همین منظور در تحلیل ها میگویند جبرئیل فرشته عقل است) یعنی عقل انسان میتواند تا آسمان چهارم برود یا درکش کند از ان به بعد داستان فرق میکند میشود زیارت دلها

kamanabroo
24th July 2009, 04:14 PM
در اين مواردي كه ما نص و دستور خاصي نداريم بايد به كليات رجوع كنيم.
ولذا نظر شما رو به اين مطلب جلب مي كنم:

از اونجايي كه ما يك قبله بيشتر نداريم
قاعدتا بايد هر جاي اين جهان باشيم به همون سمت نماز بخوني
و اگر خارج از كره زمين باشيم يعني در فضا
پس بايد به سمت كره زمين نماز بخونيم
به نيت كعبه
البته نا گفته نماند كه هميشه بايد نزديكترين راه رو به سمت قبله انتخاب كرد.
و گرنه شما دقيقا بر خلاف جهت قبله كه بايستيد نهايتا به قبله منتهي ميشه.
اين حكمت قبله است كه وحدت مسلمانها رو نشون بده و اينكه چه كساني از دين اسلام سر باز مي زنند.
به اين آيه دقت كنيد:

َكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَیكُونَ الرَّسُولُ عَلَیكُمْ شَهِیدًا وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِی كُنْتَ عَلَیهَا إِلَّا لِنَعْلَمَ مَنْ یتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ ینْقَلِبُ عَلَى عَقِبَیهِ وَإِنْ كَانَتْ لَكَبِیرَةً إِلَّا عَلَى الَّذِینَ هَدَى اللَّهُ وَمَا كَانَ اللَّهُ لِیضِیعَ إِیمَانَكُمْ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَءُوفٌ رَحِیمٌ
همان‌گونه (که قبله شما، یک قبله میانه است) شما را نیز، امت میانه‌ای قرار دادیم (در حد اعتدال، میان افراط و تفریط؛) تا بر مردم گواه باشید؛ و پیامبر هم بر شما گواه است. و ما، آن قبله‌ای را که قبلا بر آن بودی، تنها برای این قرار دادیم که افرادی که از پیامبر پیروی می‌کنند، از آنها که به جاهلیت بازمی‌گردند، مشخص شوند. و مسلما این حکم، جز بر کسانی که خداوند آنها را هدایت کرده، دشوار بود. (این را نیز بدانید که نمازهای شما در برابر قبله سابق، صحیح بوده است؛) و خدا هرگز ایمان [= نماز] شما را ضایع نمی‌گرداند؛ زیرا خداوند، نسبت به مردم، رحیم و مهربان است.«البقرة/143»

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد