PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث دست در دست هم،محیط زیست را آباد کنیم

A M S E T I S
18th January 2014, 08:11 PM
به نام خداوندِ جنگل های سبــز

یک درد و دل دانشجو رشته محیط زیست و منابع طبیعی که نگرانِ محیط زیسته .

اول تعریف محیط زیست به صورت ساده:

آنچه که مارو احاطه کرده،به ما اثر میذاره و متقابلا ما بر اون اثر میذاریم.

تا چند سال قبل اصلا اسم های عجیب و غریب انواع بیماری ها رو نمیشنیدیم.فکر نمیکردیم روزی برسه که انواع بیماری ها که در اثر انواع آلودگی ها (آب،خاک،هوا،صوتی و ...) بوجود میان به این تعداد برسند!!!

چه کسی در این امر دخیله؟؟

قطعا خود انسان،انسان خودخواهی که برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهاش روز به روز بیشتر در جهت تخریب محیط زیست قدم برداشته و امروز نتیجه این خودخواهی رو به خوبی مشاهده میکنم.انواع بیماری های روحی،روانی و جسمی که انسان به نسل خودش تحمیل کرده و هر روز

هزینه های گزافی برای درمان آنها خرج میکنه.

یکی از خطرناک ترین آلودگی ها آلودگی مربوط به هواست که متاسفانه کشور خودمون خیلی درگیر اون شده!!!انواع آلاینده ها مثل سرب و مونوکسید کربن و گوگرد و .... به علت استفاده بیش از حد از خودروها ، دود کارخانه ها و ...

البته در اینجا بحث مربوط به دود حاصل از خودروهاست که کنترل این عامل در دست خودِ ماست و البته دود حاصل از سیگار،قلیان و ...سیگار نقش نقل و نبات رو در دست جوان ها بازی میکنه و دیگه هیچکس از اینکه دست و لباسش بوی دود بده فرار نمیکنه وهمچنین کافه هایی که خیلی

راحت مجوز میگرند و محل تفریح دختران و پسران میشوند.

دوستان آلودگی هوا واقعا خطرناکه، وقتی میشنویم کسی گرفتار سرطان ریه،خون،پوست و ...شده تاسف میخوریم و فکر میکنیم که علتش ژنتیک است در حالی که همه علتش این نیست و قسمت اعظمش به علت انواع آلودگی ها،تغذیه و در مجموع سبک زندگی است و هرکسی در معرض ابتلا

به انوع بیماری هاست، فکر نکنیم که بیماری فقط واسه همسایه است بلکه هر لحظه ممکنه خودمون دچارش بشیم.

نباریدن نزولات جوی در کلان شهرها آلودگی هوا رو شدت بخشیده، مثلا در شهر خودم،مشهد، انگار نه انگار زمستونه ، نه از برف خبری هست نه باران، دیگه خبری از آسمون آبی نیس،آسمون دودی شده. وقتی بیرون میریم سوزش چشم و گلو شروع میشه و تا چند ساعت و حتی چند روز

ادامه داره،گاهی از آلودگی بیرون فرار میکنیم و خودمون رو تو یه محیط بسته حبس میکنیم در حالی که در بعضی محیط های بسته آلودگی حتی از بیرون هم بیشتره!!

برای اینکه حداقل توی خونه یه کمی اکسیژن پاک دریافت کنیم و یه نفسی بکشیم باید از کوچک ترین فضاهامون استفاده کنیم برای درختکاری و استفاده از انواع گلدون ها، دوستان عزیز اگر ما به فکر خودمون نباشیم باور کنید هیچکس دلش واسمون نمیسوزه ، برای کسی مهم نیس که ما

سالم باشیم یا بیمار، قضیه برنج های سمی که یادتون هست!!یا همین پارازیت های ماهواره که شدیدا خطرناک و سرطان زا هستند، یا مثلا آنتن های موبایل که با امواجشون روی سلول های بدن اثر منفی میگذارند و باعث ایجاد تومورهای مغزی میشوند،دوستان این دور از ذهن و شوخی

نیست،لطفا شب هنگام خواب تلفن همراهتون رو خاموش کنید (نکته ایمنی).

وقتی بیکار هستیم و حوصله مون سررفته میتونیم جای اینکه ماشین برداریم و توی خیابون ها ویراژ بدیم یه نیم ساعتی پیاده روی کنیم، برای رفت و آمد مسیرهای نزدیک هم پیاده روی پیشنهاد خوبی هست،خودم مسیر دانشگاه رو پیاده روی میکنم و احساس میکنم از هیچی بهتره!

وقتی مادربزرگ ها و پدربزرگ هامون رو میبینیم که همیشه کمر درد و پا درد دارند باید به این نتیجه برسیم که پوکی استخوان دارند و علتش هم چیزی جز کمبود کلسیم و عدم تحرک نیست، کبد چرب به علت کم تحرکی در جوان ها بسیار زیاد شده. 10 دقیقه هم کفایت میکنه. لطفا نگید تو این

هوای آلوده نمیشه ورزش کرد چون خودمون کثیفش کردیم.

بیماران آسمی و قلبی چه گناهی کردند که باید تو خونه حبس باشند؟ چرا این همه بچه کوچولو باید مریض باشند و نتوانند بیان بیرون و راحت بازی کنند؟ کم نیستند بچه هایی که تحت شیمی درمانی هستند و در آروزی داشتن مو به هم سن و سالاشون غبطه میخورند.

جالبه که ما روزانه به 2.5کیلوگرم غذا،1.5 کیلوگرم آب و 15 کیلوگرم اکسیژن احتیاج داریم، خیلی بیشتر از آب و غذا ولی اونقدر که به غذامون توجه میکنیم اصلا به کیفیت اکسیژن دریافتی توجه نمی کنیم.

در مورد آلودگی آب هم که حتما متوجه بو ،طعم و رنگ آب شدید، حداقل برای صرفه جویی در آب برای شستشوی ماشین و حیاط و باغ از اون استفاده نکنیم، برای این کار باید از آب غیر شرب استفاده کنیم،البته میدونم که همه این رو میدونیم ولی نمیدونم چرا کمتر کسی رعایت میکنه.

از هم خواهش کنیم:به درخت ها آسیب نزنیم، وقتی میبینیم کسی با دوچرخه رفت و آمد میکنه مسخره اش نکنیم.بچه هامون رو به کندن گل و شاخه درختان تشویق نکنیم، تفریحمون برای خندیدن آزار حیوانات نباشه.

فرهنگ یک انسان در رفتارش دیده میشه نه ماشینی که زیرِ پاش هست،در برخوردی هست که با همنوعش داره و با محیط زیستش.

دوستان عزیزم ازتون خواهش میکنم بیشتر به حفظ محیط زیست کمک کنیم، محیط زیستی که زندگی ما به اون وابسته است.اگر فقط به خودمون فکر کنیم باید کمی بترسیم.

سهم ما: استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی(به قیمت mp3 شدن دراتوبوس)، کاشت یک گیاه سبز(حتی در حد یک بوته کوچک)، عدم استفاده از دخانیات(خواهشا) و دعا برای بارش رحمت الهی.

البته اگه خواستید یک درخت بکارید درختان: گردو،چنار ،کاج،ارس،بید ،افرا و زبان گنجشک گزینه های مناسبی هستن چون موادی به نام فیتوسنید آزاد میکنن که خیلی مفیده که باعث کشته شدن قارچ ها و باکتری های مضر،شادابی انسان و تعادل دو نیمکره چپ و راست مغز میشه و از

اونجایی که ما بیشتر از نیمکره چپ استفاده میکنیم شاداب میشیم.و درختان مهربان با شاخه و برگشون میتونن 67 تن در هکتار از گرد غبار و آلاینده های هوا رو در خودشون ذخیره کنند.

نمیخواستم که حرفام شعارگونه باشه ، امیدوارم نبوده باشه.

نگذارید بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد / مرگ هر بوته سبز ، مرگ همه انسان هاست.

mamadshumakher
18th January 2014, 09:53 PM
یکی از خطرناک ترین آلودگی ها آلودگی مربوط به هواست که متاسفانه کشور خودمون خیلی درگیر اون شده!!!انواع آلاینده ها مثل سرب و مونوکسید کربن و گوگرد و .... به علت استفاده بیش از حد از خودروها ، دود کارخانه ها و ...

سلام.
بسیار ممنونم از تاپیک و موضوع مهمی که مطرح کردید.
واقعا از تمام دوستان و هم سن و سالام میخوام که درباره الودگی و مشکلات اون همیشه با هم حرف بزنند و در غالب گروه های دوستانه چند نفری با هم دیگه قول و قرار هایی بزارند و این چرخه اینقدر بزرگ بشه که کل دانشجوهای ایران رو شامل بشه.

ما باید بعدا بچه هامونو توی این کشور و این اب و هوا نگه داری کنیم.
به هم قول بدیم نسبت به محیطمون حساس باشیم.زیبایی و تمیزی محیطمونو خودمون ایجاد کنیم.
فرهنگ خودمونو افزایش بدیم و بهره ببریم.

خلاصه هر شخصی به اندازه خودش تو این شهر و کشور مسئول حفظ محیطش هست.پس کوتاهی نکنیم.

آخ آخ گفتم مسئول...[tafakor] شما یاد چی میوفتید؟
یه سری شغل ها هستند که از یه سری شغل های دیگه مهم ترند.
و چون بعضی شغل ها مهم ت هستند انسان های مهم تری رو میزارن تو اون شغل.
و همینطور انتظار بیشتری از اون شغل ها دارند.چون مهمتر هستند.

بله قبول , مردم هم وظیفه ای دارند که متاسفانه ضعیف عمل میکنند.ولی مردم خود به خود هوارو آلودگی نمیکنند.

همه جای دنیا برای مردمشون سعی میکنند سنگ تمام بزارن.
بیشترین چیزی که بهش اشاره کردید الودگی هوا بود.

خب منشا این الودگی کجاست؟خودرو؟چجور خودرویی؟با چه سوختی؟

40 ساله مسئولان جلوی ورود خودروهای پاک و با الودگی کمتر رو گرفتن به بهانه یادگیری دانش تولید خودرو.
ولی همون جایی هستیم که شروع کرده بودیم.سوختمون هم همینطور بی کیفیت هست.

چرا ایرانی ها اجازه ندارن که یه خودرو پاک تر با قیمت واقعی رو بخرند؟

چرا همه نگاه ها به سمت مردم هست؟
گاهی خسته میشم از اینکه همیشه صورت مسئله رو پاک میکنیم.

میدونید چه تعداد تاکسی داریم؟میدونید میزان الودگی تولیدی این تاکسی ها چقدر هست؟(وسایل حمل و نقل عمومی )

مردم باید دود بخورند تا یک عده سود حاصل از خودروسازی رو ببرند.
مردم باید منتظر تمام شدن نفت باشن اما نمیان نیروگاه های خورشیدی رو ایجاد کنند.
مردم باید مریض بشند اما ...

گاهی خسته میشم از اینکه همه ی نگاه ها به مصرف کنندگان هست.
چرا کسی از مسئولان انتقاد نمیکنه؟

ما اگر میخواستیم خودرو ساز بشیم راهش این نبود.دیدید که نشدیم.هر چند از اول هم قرار نبود بشیم.فقط شعار بود...
میگن خودروهای فرسوده باید جمع بشه ...واقعا مردم رو چی فرض کردن؟خودروهای تولیدی که الان هم تولید میکنند همون تکنولوژی 30 سال پیشه.

حفظ سلامتی مردم با ورود خودروهای به روز بهتره یا سود کردن؟ پس بهتره الکی زحمت نکشیم.کسی دلش به حال مصرف کننده ها نمیسوزه.

zoh_reh
18th January 2014, 10:14 PM
سلام
هرچند آقای شوماخر از هم سن و سالشون خواستن بیان ولی من هم تو همون سن و سال خودمو قالب می کنم [cheshmak] و میگم:

جدای از وظیفه شهروندی که تک تک افراد هر جامعه باید در حد خود انجام بشه ولی بیشترین سهمو مسئولین تو این زمینه دارن،

ایجاد فضای مناسب مربوط به مسئولین مربوطه هست،

نگهداری و مواظبت از منابع طبیعی موجود بصورت سیستماتیک مربوط به مسئولین مربوطه هست،

فرهنگ نگهداری از این منابع هم مربوط به مسئولین مربوطه هست،

ایجاد رغبت و انگیزه برای استفاده صحیح عموم مربوط به مسئولین مربوطه هست،

شناسایی آب و هوای جغرافیایی و مناسب با همان شرایط عمل کردن مربوط به مسئولین مربوطه هست،

و...........

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1392/1/20/278486_945.jpg

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1392/1/20/278484_369.jpg

فکر میکنین ایجاد همچین فضاهایی تو مازندران چقدر زحمت و هزینه میخواد ؟؟[tafakor]

zoh_reh
18th January 2014, 10:17 PM
http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1392/1/20/278488_243.jpg

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1392/1/20/278483_406.jpg

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1392/1/20/278476_812.jpg

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1392/1/20/278473_563.jpg

saamaaneh
18th January 2014, 11:28 PM
درست کردن چنین فضاهایی پیشکش، همونی که داریم رو حفظ کنن، من راضیم به خدا!

یه سر به جنگل های گلستان بزنین، به روستاهای اون حوالی، سر همین موضوع خودخواهی انسان ها، که پول دارن و فک میکنن دنیا رو دارن، دیگه چیزی از جنگل و شمال برای آیندگان باقی نمی مونه!
جالبش اینجاس هیچ نهادی نیس که کوچکترین دخالتی تو این امر کنه، چند وقت پیش خوندم تو ناهارخوران گلستان دارن موزه دفاع مقدس میسازن، من قصد توهین ندارم، دلم از این بی تدبیری ها میگیره!
دریام که هیچی، شده ملک خصوصی افراد، محل دفن زباله ها و ...

مشکل یه طرفه نیست، مردم میگن مسئولین، مسئولین میگن مردم، کی میخوایم دست از این کل کل بازی برداریم و ببینیم که فقط به خودمون داریم ضرر میزنیم، الله اعلم!

یه نکته داخل پرانتز، واقعا یه دست صدا نداره، خیلی وقتا به خاطر حساسیتی که به طبیعت دارم، که لااقل زباله نریزیم، شده مورد مسخره هم قرار گرفتم، که این لوس بازیا چیه، البته من که از رو نمیرم[cheshmak] ولی تنهایی مگه میتونی کاری بکنی، شده میبینی یه خانواده جلوی چشات داره نابود میکنه طبیعت رو، و تو فقط مجبوری سکوت کنی و حرص بخوری و چیزی نمیتونی بگی!

امیدوارم لااقل نسل های آیندمون این فرهنگ رو داشته باشن که از طبیعت ناقصی که براشون به ارث میذاریم نگهداری و محافظت کنن!

ممنون از تاپیک زیبات دوست عزیز[golrooz]

"VICTOR"
19th January 2014, 12:05 AM
بسم الله الرحمن الرحیم لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم

سلام

متشکرم از باب ایجاد تاپیک ، البته قبلاً آزاده خانم هم تاپیکی حول این موضوع زدن [cheshmak]

من هم نظر شخص خودم رو عنوان می کنم ، ببینید مردم جای خود ، مسئولان جای خود و بدونیم که مسئولان خودشون هم مردم هستن و لا غیر .

غیر از مسائلی که مسئولان محترم باید رعایت کنن که نمی کنن و می شینن پشت میز چای می خورن و ... بماند ، در هر صورت دینی به ګردنشون می مونه . بخوایم بګیم ایرادات زیادی وجود داره ...

بګذریم ، هر کس خودش هم سهم بزرګی رو در این وضع ایجاد می کنه ، امر به معروف و نهی از منکر اینجا خیلی به کار میاد ، مثلاً من خودم خیلی روی مواردی مثل ریختن زباله حساسم ، خانواده هم اینطور بودن ولی نه در حد من ، کم کم این حساسیت من به خانوادم هم القا شده و هر جا میریم مخصوصاً اګه کسی به همراهمون باشه که اګه خطایی حول این موارد ازش سر بزنه ، خوب سرزنش میشه این فرد و دیګه تکرار نمیشه حدأقل تا وقتی ما میبینیم و موردی از دیګران هم ببینیم در حد خودمون تذکر میدیم و ازونجایی که عمل بهتر خودش رو نشون میده مثلاً زباله ای ببینیم بر میداریم ، یا پشت فرمون باشم کسی از پنجره ی ماشینش زباله ای چیزی به بیرون بریزه ، چنان بوقی میزنم که ... [sootzadan] فرد دیګه ای هم راننده باشه من ببینم میګم یه بوق بزنن و ایشون مجبورن بوق رو بزنن ، اګه هم پدر باشن که می دونن خودشون [khanderiz]

یا کارهای دیګه ای که می تونیم انجام بدیم ، در مصرف مواد پلاستیکی هست که حجم بالایی داره و زیست مخرب هم هستن ، خب افرادی این مشکل رو با ساخت مواد و محصولات جدید بر طرف کردن اما ما تولید انبوهش رو ندیدیم اللخصوص در ایران [sootzadan] خب اینجا ما باید دست به کار بشیم ، ما که خودمون چند سال اخیری که میریم خرید ، ساک پارچه ای می بریم ( سبد خرید نه ها ، اصلاً مناسب نیست ) ، وقتی خرید می کنیم نایلون نمی ګیریم ، اما در مورد میوه و ... ماجرا کمی متفاوته ...

یه مدت پیش مادر بنده مستندی دیدن که خیلی قدیمی بود و به تبع خارجی بود ، من ندیدم [khejalat] اما هر آنچه بود چنان تأثیر شګرفی در مادر بنده داشت که ... [tashvigh] یعنی از اون روز مصرف نایلون در خونه ی ما بسیار کم شده ( شاید کمتر از نصف ) ، میوه هم که میګیریم با جعبه می ګیریم که خب این جعبه هی ګردش می کنه و بسیار بهتر از مصرف نایلون هست چرا که نایلونی که میوه و سبزی و ... توش باشه دیګه قابل استفاده هم نیست .

این از چنین مواردی که ما خودمون خیلی دخیل هستیم ...

دریا هم که زهره خانم اشاره کردن واقعاً حقیقتی تلخه ، یه مدت باب شده بود دانش آموزان یا دانشجو ها به اردوهایی می رفتن که زباله ها رو جمع می کردن ، خب این بسیار پسندیده بود ، چی شد ؟ دیګه نشنیدیم از این سبک خبرا ؟! [tafakor]

نظرم اینه خود دانشجوها ( دانش آموزان خب بعضاً محدودیت بیشتری دارن ) مثلاً یه روز صبح زود جمعه برنامه ی تفریحی ای ترتیب بدن و در راه که پیاده سیر می کنن ، زباله ها رو هم جمع کنن ، ایرادی داره ؟ هم به سلامت خودشون کمک میشه ، هم خب دور همی تفریح خوب و شادیه ، هم به طبیعت کمک میشه و ...

در مورد ګل و ګیاه هم خب هر کس هر وقت می تونه بکاره ، چه عیب داره ؟ اصلاً ګل تزئینی بکارید ، درخت میوه بکارید ، هر چی ، هر آنچه باشه مفیده و روحیه بخش [cheshmak]

زیاد صحبت کردم ، ببخشید ولی بازم موارد زیاده ، تحت عنوان مثال ګفتم ، پس از خودمون شروع کنیم . خیلی هم راحت هست ، فرهنګ رو جا بندازیم ، میشه حتی کم ، بی تأثیر نیست [cheshmak]

تووت فرنگی
19th January 2014, 03:41 PM
سعدیــا گرچه سخن دان و مصالح گویی / به عمـل کار برآید به سخن دانی نیست !

فقط همین !

A M S E T I S
19th January 2014, 09:38 PM
با تشکر از همه ی دوست های عزیز و همونطور که خودتون هم بهش اشاره کردید یکی از آلودگی های بسیار خطرناک برای محیط زیست انواع ظروف و وسایل پلاستیکی هست !!!!! مثلا ً می تونیم وقتی به خرید می ریم و یک جنس کوچیک می خریم که احتیاج به نایلون نداریم می تونیم نگیریـــم !!!!یا به جای استفاده از نایلون از پاکت های کاغذی استفاده کنیـــم ...

[labkhand]

"VICTOR"
19th January 2014, 10:55 PM
سلام مجدد

من یه چند مورد دیګه یادم اومد ، می نویسم [khejalat]

مثلاً وقتی می خوایم شیر ، پنیر ، کره ، ماست و ... بګیریم ( محلی ) خب اینها رو در پلاستیک میذارن و صحیح نیست ، بهتره از قبل با خودمون ظرف ببریم ، بعد در منزل هم دیګه نیازی نیست منتقل کنیم ، هم دوباره کاری نمیشه ، هم صرفه جویی در مصرف مواد پلاستیکی [cheshmak]

یا وقتی از بیرون غذا میګیریم خب چه بهتر خودمون قابلمه [nishkhand] ببریم که دیګه تو چند ظرف یه بار مصرف ګذاشته نشه که حجم بالایی هم داره و برای سلامتی هم چندان مناسب نیست [shaad]

در منزلمون سبزی بکاریم یا تحت عنوان مثال خیار ، بادمجان ، زعفران و ... ، هم استفاده میشه هم کم کم به پرورش ګیاه روی می آریم و هم نشاط آوره [khanderiz]

اینا که میګم همش تجربه شده هست ، تو ګلدون بکارید ، هیچ ممانعتی نداره . ( مثلاً یکی از همسایه هامون همین امسال تو ګلدون خیار رو کاشتن و اتفاقاً محصول هم داد ، یا تو باغچه ی جلو منزلشون زعفرون کاشتن چند ساله و ... )

یا کسانی که در جلوی منزلشون باغچه ندارن ، اګه آسفالت هست ، به شهرداری تماس بګیرید خودشون براتون فضاش رو درست می کنن و یا با کلنګ یه زحمتی به خودتون بدید ، بکنید [sootzadan] ، بعد نهالشم که دیګه کاری نداره بګیرید از بنیادش یا ګلخونه ها و بکارید ، به همین راحتی ، فقط کمی اراده و پشتکار می خواد .[khanderiz]

در ارتباط با مسافت های نزدیک ، متأسفانه بعضی ها علاقه ای ندارن و نمی دونم چه تفکری دارن که قبول ندارن ، من جمله پدر خود من ، تا مسجد که سر کوچه هست پیاده نمیرن ، یا سوپر یا ... ، اما واقعاً بعضی افراد خیلی فرهنګی عمل می کنن ، احسنت ، چند تا همسایه هامون سنشون هم زیاده ( بالای 50 ) اما با دوچرخه همیشه میرن خرید مثلاً ، آدم کیف می کنه چنین افرادی رو می بینه [tashvigh] حدأقل با دوچرخه نمیرید پیاده برید ، واقعاً خیلی خوبه ...

یا مواردی دیګه ای که به ذهنم رسید ، ګاهی اوقات مهمونی هایی که میګیریم ، درش از ظروف یکبار مصرف استفاده میشه یا سفره های یک بار مصرف ، خب خوشبختانه در این موارد از نوع کاغذیش هم تولید شده که بهتره از اونها استفاده کنیم ، اما چه بهتر که از این موارد هم استفاده نشه [movafaghiyat] از لوازم و ظروف خونه استفاده کنیم ، یکم زحمتش بیشتره از بهر شستشو و ... ولی خب ارزشش رو داره ، یا مجالسی که میګیرن مثل روضه ها و در انتهاش غذایی رو در ظروف یکبار مصرف میریزن و توزیع می کنن ، چه بهتره که این کار رو نکنیم و به جاش در منزل سفره بندازیم ، تازه صفاشم بیشتره [cheshmak]

مواردی مثل سوغات شهرها رو مثلاً در همین مشهد ، نبات ، چرا در ظروف پلاستیکی بسته بندی می کنن یا مثال میګم آبنبات یا هر چی ( ذهنم نمیرسه الان [nishkhand] ) به نظرم در ظروف شیشه ای ، چینی یا حتی مثل ملامین باشه خیلی بهتره ، استفاده که میشه هیچ ، پلاستیکی هم نیست ، البته بعضی بسته بندی ها واقعاً عالی هستن [shademani2]

بازم بګم یا میګید بسه دیګه ؟ [nishkhand]

باور کنید همش تجربه شده بود که اغراق نشه .

M.A.A.H.R
20th January 2014, 12:29 AM
دوست عزیز از شما ممنونم که منو دعوت کردید
این چیزایی که شما میفرمایید کاملا درسته اما بنا از بنیان ویران هست تنها راهی که من به ذهنم میرسه .البته بگم و نگم فرقی نداره چون کسی نیست که گوش بره البته شاید خیلی ها بشنوند اما مهم اینه که در جایگاهی نیستیم که بتونیم اقدامی کنیم مواظب خودتون باشید

Capitan Totti
24th January 2014, 03:48 PM
با تشکر از همه ی دوست های عزیز و همونطور که خودتون هم بهش اشاره کردید یکی از آلودگی های بسیار خطرناک برای محیط زیست انواع ظروف و وسایل پلاستیکی هست !!!!! مثلا ً می تونیم وقتی به خرید می ریم و یک جنس کوچیک می خریم که احتیاج به نایلون نداریم می تونیم نگیریـــم !!!!یا به جای استفاده از نایلون از پاکت های کاغذی استفاده کنیـــم ...

[labkhand]
سلام
درود
و ادای احترام

بنظرم مادامی که کسی تو این کشور دلش برای مردم و میهن نسوزه!! اوضاع همینطوری میمونه
خب ما نه مدیر داریم و نه مسئول!
رودخونه ها همشون فاضلاب شدن!!
دریاچه ها خشک شدن
تالاب ها شدن مظهر کثافت و لجن بودن
و...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد