PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گهواره جنیان

MR_Jentelman
13th July 2009, 09:07 PM
ام ایمن (http://njavan.com/forum/mavara-index.php?page=%D8%A7%D9%85+%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9% 86) می گوید:
یکی از روزهای گرم تابستان، به دیدار فاطمه زهرا سلام الله علیها (http://njavan.com/forum/mavara-index.php?page=%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA+%D9%81%D8% A7%D8%B7%D9%85%D9%87+%D8%B2%D9%87%D8%B1%D8%A7+%D8% B9%D9%84%DB%8C%D9%87%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85 ) رفتم.
به در خانه‌اش رسیدم و دیدم در بسته است. از شکاف در، درون خانه را نگاه کردم. دیدم فاطمه در کنار آسیاب دستی به خواب رفته، و آسیاب بدون این که کسی آن را بگرداند، می گردد و گندم‌ها را آرد می کند. گهواره حسین نیز در کنار فاطمه بود و بدون این که کسی گهواره را حرکت دهد، گهواره تکان می خورد، و نیز دستی را در کنار دست فاطمه دیدم که خدا را تسبیح می گفت.
شگفت‌زده به سوی پیامبر رسول خدا رفتم. به پیامبر سلام کردم و گفتم:« یا رسول الله، چیز شگفت آمیزی دیدم که تاکنون ندیده بودم.» و انچه را دیده بودم گفتم.
پیامبر فرمود:« ای ام ایمن، بدان که فاطمه روزه دار و خسته و گرسنه بوده و هوا بسیار گرم است. خداوند خواب را بر چشمانش مسلط فرمود، آن‌گاه خداوند فرشته ای را مسوول کرد به جای او سنگ آسیاب را به گردش در آورد و گندم‌ها را برای غذای خانواده اش آرد کند؛ و فرشته دیگری را فرستاد تا گهواره فرزندش حسین علیه السلام را حرکت دهد تا کودک آرام بگیرد و فاطمه از صدای گریه فرزندش بیدار نشود؛ و فرشته ای دیگر را مأموریت داد تا با دستانی شبیه دستان فاطمه او را تسبیح گوید و ثواب آن تسبیح برای فاطمه باشد.»
به رسول خدا گفتم:« یا رسول الله چه کسی گندم آرد می کرد؟ چه کسی گهواره به حرکت در می آورد و حسین را آرام می ساخت؟ چه کسی تسبیح می گفت؟»
پیامبر خدا خندید و فرمود:« فرشته‌ای که گندم را آرد می کرد، جبرئیل (http://njavan.com/forum/mavara-index.php?page=%D8%AC%D8%A8%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D9%8 4) بود، آن که گهواره حسین علیه السلام را حرکت می داد، میکائیل و فرشته ای که تسبیح می گفت، اسرافیل (http://njavan.com/forum/mavara-index.php?page=%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8 C%D9%84) بود.»

منابع: بحار الانوار، ح 37، ص 17.

غریبه
14th July 2009, 01:22 AM
با تشکر از دوست گرامی و ارجمند:
سوالی برایم پیش آمد اینها همه از "فرشتگان" بودند چرا حدیث یا مقاله با نام
"گهواره جنیان" ذکر شده البته اگر گهواره جنتیان" یا گهواره جنان با شد زیباتر میشود
جنیان جمع طوایف جن هستند اگر اشتباه نکنم
ممنون

ashena2009
14th July 2009, 09:56 AM
سلام ولی جنیان منظور چند فرشته است اگر به متن توجه کنی خداوند به چند جن دستور داد این کار بکنند که یکیش جبرئیل بود و یکی هم میکائیل

MR_Jentelman
14th July 2009, 10:34 AM
سلام با تشکر از شما دوست عزیز. جنیان جمع چند جن(فرشته) هست هما نطور که آقای آشنا گفتند خداوند به چند فرشته دستور این کارها را انجام بدند . چرا اسمش رو گهواره جنیان گذاشتن چون مربوط میشه به امام حسین (علیه السلام) که تو گهواره بودند که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) می خواستند آرامش کنند که خوابشان برده بود ومیکائیل به دستور خدا گهواره را حرکت می داد تا مبادا حضرت فاطمه (سلام الله علیها) که روزه بودند از خواب بیدار شوند

غریبه
23rd July 2009, 01:01 AM
با تشکر از دوستان عزیزم
البته نیازی به توضیح نیست که صورت وجودی جن با ملک کاملا متفاوت است
خلق الجان من مارج من نار ...
آنچه در قران داریم و لسان عربی فصیح است جن و جنیان جایی ذکر نشده است که به معنای
چند فرشته باشد البته "ان" از علامات جمع در عربی است و اگر بر جن یا جنی بنشیند میشود"جنیان" و آنچه در زبان فارسی مصطلح است جنیان به معنای طایفه جن ها است
اما حضرت جبرییل و میکائیل و عزرائیل و... همگی از فرشتگان مقرب الهی است
فرشتگان دارای لغزش و خطا و اشتباه نیستند بر خلافه جن ها
به همین منظور در سوره مبارکه کهف داریم تمام فرشتگان بر انسان سجده کردند الا ابلیس
که از جنس آتش بود(جن بود)
ابلیس یا شیطان بر اساس هفتاد هزار سال عبادت در صف فرشتگان قرار گرفت ولی هیچگاه
فرشته نبود فقط در صف انها قرار گرفت و داستان شیطان انسان را به یا رمان زیبای از
جک لندن به نام "آوای وحش" می اندازد.
اگر آقای جنتلمن زحمت بکشند متن عربی حدیث را پست بزنند بهتر میتوانم در مقابل شما
اساتید درس پس بدهم
ممنون@};-

kamanabroo
29th July 2009, 04:27 PM
غريبه جان درست مي گن

جن يه موجوده ، فرشته يه موجود ديگه

جن مثل ما آدما داري تكليف و خطا و اشتباه هست
ولي فرشته ها از اول خلقتشون كامل هستندو تكليفي ( شبيه به تكليف) ما ندارن چون كامل هستند و كارشون رو درست انجام مي دن.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد