PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال اکثر نخبه ها.....

parnian 80
5th January 2014, 08:48 AM
به نام خدا
سلام دوستان من یه سوالی داشتم میخواستم بیام اینجا جوابش رو بگیرم
با مطالعه زندگی دانشمندان و نخبگان می بینیم که همشون در مدرسه شاگرد های خوبی نبودن
و اغلب از مدرسه بیزار بودن
به چه علت؟
چرا شاگردان تنیل مدرسه الان به این جاها رسیدن؟
پیشاپیش ممنون[golrooz]

عرفان سلیم زاده
5th January 2014, 09:58 AM
سلام[shaad]
ببینید واقعیت اینجاست که پیشرفت های علمی تنها بر فعالیت محققان متکی هستند نه دانشمندان.
و دانشمند بودن برای یک محقق تنها برای درست هدف گرفتن خوبه.
اینکه چطور اطلاعات ورودی به عقلش رو درست فیلتر کنه.
و در نهایت سوالات درست بپرسه و به دنبال جواب های درستی هم بگرده.
بعضی افراد هستند که بدون فراگیری برخی علوم میتونن در آن زمینه ها سوالات خوبی بپرسند.
خود آلبرت انیشتن هم دانشگاه نرفت اما سوالات خوبی پرسید و به جواب های انقلابی رسید.
اگر میخواید یه چیز جدید کشف کنید (حالا در هر علمی) و دوست ندارید در آن زمینه ها تخصصی علم یاد بگیرید.
کافیه موضوع مورد علاقه خودتون رو انتخاب کنید و در مقالات تحقیقاتی پیشین دنبال سرنخ بگردید.
البته اینم بگم که در آغاز چیز زیادی از مقالات درک نخواهید کرد. و خودتون به این نتیجه میرسید که یادگیری چند چیز به دردتون میخورن.
اول اینکه صبور باشید،پشتکار داشته باشید، اطلاعات خروجی عقل تون رو مورد محک قرار بدید، مشاوره بگیرید.
دوم اینکه اصلاحات اولیه اون علم رو یاد بگیرید تا از ابهام متن ها کاسته بشه و مطالب رو درست بفهمید.
بهترین شروع هم از فیزیک هست و شناخت بهتر ذات طبیعت.فوق العاده لذت بخشه.
موفق باشید[golrooz]

عرفان سلیم زاده
5th January 2014, 10:05 AM
کتاب های دوره دبیرستان خیلی در درک مفاهیم اولیه به دردتون میخوره ازاین جا میتونید دانلودش کنید:
پایگاه کتاب های درسی ، اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی (http://www.chap.sch.ir/)

D.r who
5th January 2014, 06:46 PM
راستش من خودم چند سال پیش حدود اول , دوم دبیرستان اینطوری بودم یعنی درس رو ول کرده بودم و فقط کار تحقیقاتی که اکثرش مربوط به فیزیک بود میکردم اما دیدم که نمره هام خیلی کم شدن (که بیشترش برای ندونستن مفاهیم بود) بعدش پیش خودم گفتم حداقل توی ایران نمیشه کار تحقیقاتی کرد و همه به نمره مدرسه نگاه میکنن پس شروع کردم به خوندن کتاب های دبیرستانم همانطور که عرفان اشاره کرد بهترین راهش همینه شاید اکثر دانشمندای بزرگ مثل انیشتن به این موضوع رسیدن که کار تحقیقاتی خیلی بهتر از حفظ کردن یک سری چیز های بی خود است که تنها باعث فرسودگی مغز میشه تا رشدش! من خودم کسایی رو میشناختم (تو دبیرستان) که معلم میترسید نکنه فلانی سوالی بکنه که من نتونم جواب بدم و اکثر معلم ها سعی میکردن کلاس رو یه جوری بپیچونن اما بعد از کنکور به شدت افت کرد و خودش معتقد بود صدمه جدی توی کنکور بهش وارد شده و دلیلش هم حفظ کردن یکسری درس های چرت صرفا برای گرفتن نمره هست[golrooz]

يمنا
5th January 2014, 07:18 PM
من رفتم دنبال کار تحقیقاتی خیلی ضربه خوردم....دیدم باید تعادل باشه فقط یکی رو نگیریم اونیکی رو ول کنیم

D.r who
5th January 2014, 07:28 PM
من رفتم دنبال کار تحقیقاتی خیلی ضربه خوردم....دیدم باید تعادل باشه فقط یکی رو نگیریم اونیکی رو ول کنیم

ولی من کلا ولش کردم چون وقتی کسی واسش مهم نیست واسه کی کار تحقیقاتی انجام بدم یا مقاله علمی بنویسم؟؟

يمنا
5th January 2014, 07:32 PM
ولی من کلا ولش کردم چون وقتی کسی واسش مهم نیست واسه کی کار تحقیقاتی انجام بدم یا مقاله علمی بنویسم؟؟

من برا خودم مهم بود و بعدها تو دانشگاه خیلی خیلی به درد بخوره فقط باید برنامه ریزی و تعادل داشته باشی

mosighi
5th January 2014, 08:35 PM
به نظر من چون اون خيلي باهوش هستن اون مباحث به نظرشون خيلي ساده است و خستشون ميكنه

حسین متقی
5th January 2014, 11:43 PM
خیلی بحث خوب و جالبیه و من مدت ها روش فکر کردم اینکه چرا من نمیتونم فرمولهای مثلثات رو حفظ کنم ولی میتونم بفهمم
چرا نمیخوام برم مدرسه!؟؟؟
برای خودم فهمیدم من به کلیات - مفاهیم - کاربرد و طراحی و توسعه بیشتر از استفاده - محاسبه - جزئیات-علاقه دارم
و خب خیلی پافشاری میکنم روی اینکه چیزهایی که علاقه دارم رو انجام بدم و نه غیر از اون
البته من نخبه نیستم
و غیر قابل قیاس با افراد بزرگی که مثا زدید
ولی خب علاقم در این سمت هست
شاید بهتره بگم خودخواهم - علاقمند به یادگیری - تحقیق-کاربرد - ساختن و یاددادن-
ولی درسهای دبیرستان و حتی بیشتر کلاسهای بیشتر دانشگاه های کشور بر پایه ی اصو دیگه ای هستند
خب طبیعیه که برای عموم مردم طراحی شده باشند
و ادمهایی که درست یا غلط متفاوت هستند -نمیتونن خودشونو خیلی وفق بدن
مثلا من دوران راهنمایی دایره المعارف میخوندم!!! که واقعا احمقانه به نظر میرسید از دید همه ی اطرافیانم!
ولی من دوستداشتم همه چیز رو بدونم!
درضمن سیستم اموزشی ما مخصوصا اما در همه جا برای اموزش عمومی هست
اما اینجور افراد دوسدارن در بطن کار باشند - طراحی کنند - بسازند و نتیجه رو به فروش بگذارند
اما بقیه باید بدونن که چطور ساخته شده - چطور فرخته شده و چطوری باید این اجناس رو بخرندو استفاده کنند
نهایتا کارگر - یک مهندس محاسب و یا یک فروشنده تاجر یا هرادم دیگه ای نیاز داره یک کار رو درست انجام بده به صورت تکراری
یا یک سری قوانین و اصول رو بشناسه
اما یه مخترع باید همیشه درحال یادگیری باشه - همیشه از هر چیزی بدونه در حدی که بتونه خودش بسازه و همیشه باید به دیگران هم اموزش بده
پس اصولا سیستم اموزشی عمومی سیستمی مناسب برای اقلیتها نیست

SaSaMc2
6th January 2014, 01:53 AM
سلام...[golrooz]

چند تا عامل وجود داره...

عامل اول هوش بالاست...

اين موضوع باعث ميشه كه بدون انجام تكليف يا يا درس خوندن زياد بتونن موفق باشن...

ولي خب مگه چقدر باهوش ترن؟

به هر حال مطالب پايه كاملا بدرد نخور ولي ضروري هستند...

عامل دوم سيستم هاي آموزشي معيوب هست...

نمتونن درست استعداد يابي و پرورش بدن و اگر فرد خودش تونست كه تونست و اگرم نه كه هيچ جايي اسمي ازش نيست...

و ميبيني با بهبود سيستم آموزشي اين روند كه ذكر كرديد كمتر از گذشته اتفاق ميوفته...

عامل سوم استعداد هست و فرد فكر ميكنه وقتي من استعداد هنر دارم چرا بايد رياضي پاس كنم...

عامل چهارم و اصلي ادعا هست...

99% اين افراد در مقاطع بلوغ و نوجواني و جواني بسيار مدعي هستند و خودشون رو جدا بافته حتي سيستم آموزشي ميدونن...

parnian 80
6th January 2014, 10:12 AM
خیلی بحث خوب و جالبیه و من مدت ها روش فکر کردم اینکه چرا من نمیتونم فرمولهای مثلثات رو حفظ کنم ولی میتونم بفهمم
برای خودم فهمیدم من به کلیات - مفاهیم - کاربرد و طراحی و توسعه بیشتر از استفاده - محاسبه - جزئیات-علاقه دارم
و خب خیلی پافشاری میکنم روی اینکه چیزهایی که علاقه دارم رو انجام بدم و نه غیر از اون
البته من نخبه نیستم
ولی درسهای دبیرستان و حتی بیشتر کلاسهای بیشتر دانشگاه های کشور بر پایه ی اصو دیگه ای هستند
مثلا من دوران راهنمایی دایره المعارف میخوندم!!! که واقعا احمقانه به نظر میرسید از دید همه ی اطرافیانم!
ولی من دوستداشتم همه چیز رو بدونم!
اما اینجور افراد دوسدارن در بطن کار باشند - طراحی کنند - بسازند و نتیجه رو به فروش بگذارند
اما بقیه باید بدونن که چطور ساخته شده - چطور فرخته شده و چطوری باید این اجناس رو بخرندو استفاده کنند
نهایتا کارگر - یک مهندس محاسب و یا یک فروشنده تاجر یا هرادم دیگه ای نیاز داره یک کار رو درست انجام بده به صورت تکراری
اما یه مخترع باید همیشه درحال یادگیری باشه - همیشه از هر چیزی بدونه در حدی که بتونه خودش بسازه و همیشه باید به دیگران هم اموزش بده
شکست نفسی میفرمایید
البته من خودمم راهنمایی هستم دیگه دایره المعارف هم میخونم تازه اونم به انگلیسی[nadidan]
کابرد رو خوب اشاره کردید متاسفانه چیزی که در سیستم آموزشی اصلا بهش توجه نمیشه
مرسی از وقتی که گذاشتید[golrooz]

kahrupay
6th January 2014, 12:24 PM
سلام
راستش از اونجایی که من تجربه شو دارم بسیار[sootzadan][nishkhand]
به نظرم درس مدرسه براشون کافی نیست، یعنی سیرشون نمی کنه از لحاظ فکری و علمی
و این هم به خاطر هوش بالاشونه
و افراد باهوش با مسائل کنار نمیان بلکه اون کاری رو می کنن که می خوان و به ذهنشون می رسه
بنابراین وقتشون رو صرف درس های چرند مدرسه نمی کنن و در نهایت هم نمره قبولی نمیارن و رد می شن، به همین سادگی!!!
مرسی[golrooz]

parnian 80
6th January 2014, 12:35 PM
سلام
راستش از اونجایی که من تجربه شو دارم بسیار[sootzadan][nishkhand]
به نظرم درس مدرسه براشون کافی نیست، یعنی سیرشون نمی کنه از لحاظ فکری و علمی
و این هم به خاطر هوش بالاشونه
و افراد باهوش با مسائل کنار نمیان بلکه اون کاری رو می کنن که می خوان و به ذهنشون می رسه
بنابراین وقتشون رو صرف درس های چرند مدرسه نمی کنن و در نهایت هم نمره قبولی نمیارن و رد می شن، به همین سادگی!!!
مرسی[golrooz]
سلام عزیزم.
مرسی که وقت گذاشتید
بله نخوندن که مسئله عادی هست
اما برخی از اونها توی مدرسه دانش آموزان بدی هستند
فکر میکنم ادیسون حتی یکبار اخراج شده بود.

kahrupay
6th January 2014, 12:38 PM
سلام عزیزم.
مرسی که وقت گذاشتید
بله نخوندن که مسئله عادی هست
اما برخی از اونها توی مدرسه دانش آموزان بدی هستند
فکر میکنم ادیسون حتی یکبار اخراج شده بود.
اخراج هم زیر مجموعه اشه
من یکی رو می شناسم المیپاد سال سوم طلا شد بعد باید پیش می خوند
سر کلاس نه تنها گوش نمی کرد بلکه معلمش رو هم دست می انداخت ایراد های معلمش رو هم می گرفت
آخر سر هم معلمه بیرونش کرد نذاشت تا آخر سال سر کلاس بشینه
[nishkhand]

Sa.n
6th January 2014, 12:42 PM
سلام
ممنون بابت تاپیک خوبتون
مدتی بود من هم در این باره فکر میکردم
تا با حرف یکی از معلم هامون به نتیجه رسیدم . داشتن کتابی رو برای ما میخوندن و اون هم درباره این بود که مسئله ای رو به انیشتین داده بودن به راحتی پاسخ رو براشون گفتن ولی وقتی ازشون خواستن که برای اطرافیانشون توضیح بدن نتونستن . مطئمنا این دانشمندان مفهوم درس رو متوجه میشدن اما در ارائه دادن اون به معلم نا توان بودن و همین موضوع سبب میشد که دیگران فکر کنند اونها بهره هوشی کمی دارند و هیچ مطلبی رو به درستی متوجه نمیشن .
سپاس [golrooz]

kahrupay
6th January 2014, 12:50 PM
سلام
ممنون بابت تاپیک خوبتون
مدتی بود من هم در این باره فکر میکردم
تا با حرف یکی از معلم هامون به نتیجه رسیدم . داشتن کتابی رو برای ما میخوندن و اون هم درباره این بود که مسئله ای رو به انیشتین داده بودن به راحتی پاسخ رو براشون گفتن ولی وقتی ازشون خواستن که برای اطرافیانشون توضیح بدن نتونستن . مطئمنا این دانشمندان مفهوم درس رو متوجه میشدن اما در ارائه دادن اون به معلم نا توان بودن و همین موضوع سبب میشد که دیگران فکر کنند اونها بهره هوشی کمی دارند و هیچ مطلبی رو به درستی متوجه نمیشن .
سپاس [golrooz]
سلام
راستش من می گم اونا توضیح می دن ولی اطرافیان نمی فهمن چون سطح مطلب بالاست
خودِ اینشتین یه جمله داره که می گه تا زمانی که نسبیت رو برای مادربزرگتون کامل توضیح ندید و اون کامل نفهمه ینی هیچی ازش متوجه نشدید!
من این رو شخصا هم امتحان کردم
مطلبی رو برای فردی که سطح هوش بالایی داره توضیح دادم و کاملا متوجه شد و همون مطلب رو با همون روش برای فردی با سطح هوش پایین تر توضیح دادم و نفهمید!

زهراجون20
6th January 2014, 01:41 PM
من فکر میکنم شاید واسه اینه کهاونقدر مسایل پیچیده تر جالب تر و یامشغول کننده اطراف هس که اصلا درسای مدرسه رو خسته کننده و ابتدایی میدونن!

نو آور
6th January 2014, 04:20 PM
البته من نخبه نیستم
ولی من دوست داشتم همه چیز رو بدونم!

سلام جناب متقی، اگر بخواهید آدمهائی را بشناسید که دارای نوعی از هوش هستند که به درد خلاقیت ، نوآوری و حل مسائل عملی می خورد (نه قدرت حافظه و یا قدرت محاسبات سریع ریاضی)
چند تا مشخصه هست:
_ اول اینکه انگار حوزه علاقه این نوع افراد، خیلی وسیع و گسترده است.
_ مباحث محض تئوری و خام (غیر عملی) ، معمولا آنها را خسته و زود دلزده می کند.
_ متوجه می شوید که به مرور و با افزایش سن، قدرت قوی برای تحلیل کلان محیط و رویدادهای اطراف خود را پیدا کرده اند.
_ روحیه کنجکاوی سیری ناپذیری دارند.
_ متونی که می نویسند، خیلی پخته، ارزیابانه، قوی و اکثرا بدون اغلاط معمول املائی و انشائی است.
_ نوعا به طور ناخودآگاه ، متفاوت از دیگران می اندیشند. (مثلا وقتی افراد معمولی از خود می پرسند امروز چی می خواهیم بخوریم؟ آنها از خود می پرسند: امروز چه چیزهائی را نمی خواهم بخورم؟!)
_ به راحتی فریب تبلیغاتهای دور و بر را نمی خورند و روی گفته های دیگران، می اندیشند.
_ معمولا در اکثر مواقع، مغزشان به طور خود بخود ، مانورهای فکری زیادی می دهد و دائما، روی دلایل وقایع و رویدادها ، زیادتر از دیگران، انرژی مصرف می کند.

کاساندان
6th January 2014, 08:16 PM
چه بحث خوبی!من هم چنین پرسشی داشتم اما خودم نظری ندارم!!!

parnian 80
7th January 2014, 12:16 PM
چه بحث خوبی!من هم چنین پرسشی داشتم اما خودم نظری ندارم!!!
خوشحال شدم سوال شما هم رفع شد[golrooz]

Helena.M
7th January 2014, 02:33 PM
به نظر من شاید مطالبی که در مدرسه گفته میشه چون حالت تئوری داره بیشتر و ملموس نیست براشون خسته کننده میشه و رغبتی به خوندنشون ندارن

v.m 2020
7th January 2014, 03:20 PM
سلام...[golrooz]

چند تا عامل وجود داره...

عامل اول هوش بالاست...

اين موضوع باعث ميشه كه بدون انجام تكليف يا يا درس خوندن زياد بتونن موفق باشن...

ولي خب مگه چقدر باهوش ترن؟

به هر حال مطالب پايه كاملا بدرد نخور ولي ضروري هستند...

عامل دوم سيستم هاي آموزشي معيوب هست...

نمتونن درست استعداد يابي و پرورش بدن و اگر فرد خودش تونست كه تونست و اگرم نه كه هيچ جايي اسمي ازش نيست...

و ميبيني با بهبود سيستم آموزشي اين روند كه ذكر كرديد كمتر از گذشته اتفاق ميوفته...

عامل سوم استعداد هست و فرد فكر ميكنه وقتي من استعداد هنر دارم چرا بايد رياضي پاس كنم...

عامل چهارم و اصلي ادعا هست...

99% اين افراد در مقاطع بلوغ و نوجواني و جواني بسيار مدعي هستند و خودشون رو جدا بافته حتي سيستم آموزشي ميدونن...

نقریبا الان دیگه به همه ثابت شده که هوش 95 ٪ افراد یکسانه

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد