PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کودکان کار2

hermion granger
26th December 2013, 10:28 AM
از زبان خودشان:

سلام !
ما از طرف جمعيت دفاع از کودکان کارو خيابان آمده ايم ميخواهيم با شما مصاحبه کنيم اين اجازه را به ما مي دهيد ؟ متشکرم .
سوال 1) اسمت چيه ؟ چند سالته ؟ ساکن کجا هستي؟ اسم اين منطقه چيه؟ چه مقدار سواد داريد؟ترک تحصيل يا در حال تحصيل هستيد ؟چرا ادامه تحصيل نداديد ؟چه مدت مشغول به کار هستيد ايا فقط سه ما تعطيلي ؟کلا از چند سالگي وچند ساله مشغول به کار هستيد ؟کي گردش وتفريع ميکني ؟ با خانواده ، دوستان، با چي؟

جواب: نديم صالحي هستم دوازده سالمه ساکن پاسداران اسم اين منطقه متروي امام خميني ترک تحصيل کردم نبود پول ودرآمد مدتهاست هميشه کل روزمشغول کارم سه سا له مشغول به کارم. وقت تفريع وگردش که اصلا نگو .واگرهم باشه با يکي از دوستانم .

سوال2) ساعت چند از خواب بيدار مي شوي وسرکار مياي؟ زود بيدار شدن برات اذيت نداره ؟ فاصله کار تا محل کارتان چقدره ! اذيت نمي شويد؟ چه اذيتي ؟

جواب:ساعت هفت يا هشت بيدار ميشم بعد از کمي خوردن صبحانه راهي محل کارم ميشم چرا اذيت ميشم ولي چاره اي نداريم مجبورم کار کنم .

سوال3) شما براي خودتان کار مي کنيد يا صاحب کار داريد ؟ محل کار تون کارخانه يا کارگاه يا مغازه خيابان ، مترو اتوبوس ، يا مزرعه غيره ...؟

جواب:براي خودم که نه براي خانواده من صاحب کاري ندارم در واقع صاحب کارم بابام است سر کار نيام اذيتم مي کند . محل کار من پرسه زدن ودستفروشي در داخل مترو .

سوال4) برخورد اطرافيانت در محل کار وبيرون از کار در کل مردم ادم بزرگها با شما چگونه است رفتار پدر ومادرتون چگونه است ؟ پدرتون هم مشغول به کاري هستند؟ چند نفرتان مشغول به کاريد؟

جواب: برخورد مردمان عا دي تا حدودي خوبه ولي وماموران شهرداري ومترو مدام ما را اذيت وازار ميدهند مثل توپ ما را به اين ور اون ور شوت ميکنند پدرم اگر سرکار نيام اذيت ميکند پدرم مشغول کاري نيست من وديگر داداشم اون هم در خيابان دستفروشي ميکند .

سوال5)چه انتظاري از اطرافيانت يا در کل از اجتماع داري ؟ دوست داري چطوري باهات برخورد بشه ؟ ايا تا به حال از دست کسي يا پدر ومادر کتک خورده اي ؟ چرا به خا طر چي؟

جواب:دوست دارم مردم وماموران دولتي با ما خوب برخورد کنند وکاري کنند که ما مجبور به کارکردن نباشيم از پدرم خيلي کتک خورده ام .

سوال6) در خانواده شما حرف وتصميم گيري با چه کسي است ؟ جند نفريد ؟ چند خواهر وبرادر وچند نفر مشغول به کارند؟ شما با ميل خودتان کار ميکنيد ؟ يا کسي وادارتان ميکند؟ اصلا چرا کار ميکنيد ؟

جواب:تو خونه حرف حرف ما درم است . پنج نفر ما دوبرادر ويه خواهر. وپدرم ومادرم . ما دوتا برادر مشغول به کاريم البته گاهي خواهرم هم مياد با ما کار ميکند مجبورم که کار کنم پدرم نمي توانند کارکنند خرج خونه را بايد بدهم .

سوال7) در آمد حاصل از کار شما ماهيانه يا روز مزد يا هفتگي چگونه است ؟ کار در داخل ايستگاههاي مترو وداخل مترو خطري تورا تهديد نمي کند . با اين سن کم وقد کوتاه .

جواب: من براي خودم کار ميکنم وبه صورت روزانه کارم را جلو مي برم روزي هفت يا هشت هزار تومان کاسب ميشم .چرا خطر داره ولي چاره اي نداريم جمعيت زياد يا پرت شدن از سکوي مترو به داخل ريل قطار وحتي بعضي ها پولهامون را هم به جيب ميزنند ومي دزدند.وکتک مي زنند.

سوال8)در امد حاصل از کار دريک روز براي شما چقدر است ؟ در ماه چقدر پولي که از کار به دست مياري چکارش ميکني براي خودته يا خانواده يا کمک خرج خانواده ؟

جواب: گفتم که روزي هفت يا هشت هزارتومان در ماه حول و.حوش دويست وسي هزار توان پولي رااز کار به دست مياريم به خونه ميدهم براي خرجي خونه ومقداري هم براي خودم نگه ميدارم .

سوال9) پولي که از کار به دست مياري ومقداري را که به گفته خودت نگه ميداري صرف چه چيزهاي وچگونه خرج ميکني ؟ از در امدي که در مياري راضي هستي ؟

جواب:مقداري را خرج خريد خوراکي باقيمانده را پس انداز براي خريد دوچرخه نگه ميدارم در کل دوست نداشتم کار کنم ولي چاره نيست خرجي را بايد من در بيارم . تا حدودي راضي ام.

سوال10)اگر همين الان پول کلاني به دستت برسد با هاش چکار ميکني ؟

جواب:يک دوچرخه وکامپيوتروعروسکي شيک براي خواهرم پدرم را هم به دکتر مي برم بقيه را تو بانک مي ريزم .

سوال11) کمي از آرزوهات برايمان بگو چه آرزوهاي را داري ؟ دوست داشتي چکاره بشي که حالا مجبوري کار کني ؟

جواب:من دوست داشتم دکتر بشم ولي در حال حاضر توانايي مخارج مدرسه را ندارم خيلي دوست داشتم درس را ادامه دهم با صحبتهاي که شما کردي اميدوارم سال ديگر بتوانم در جمعيت ومدرسه شما بتوانم درس را ادامه بدهم من پيشنهاد شما را به پدرم ومادرم ميگويم .اميدوارم اين اجازه واين توانايي را داشته باشم درس را ادامه بدهم .وقتي تو خيابان بچه هاي را مي بينم که دست دردست مامان وبابا هاشون راهي مدرسه اند ويا جايي مي روند دلم براي برادرم وخواهرم وخودم واقعا مي سوزه هميشه ميگم کاش که ما هم وضع مالي مان خوب بود واينقدر اذيت نمي شديم.

سوال12)يک روز خود را از اول صبح تا غروب برايمان تعريف کن ؟

جواب:صبح ساعت هشت از خواب بيدار ميشم اول ميروم نون ميخرم وبعد صبحانه ميخورم فالهامو بر ميدارم راهي سر کار ميشم تا نزديکيهاي ظهر کار وفال فروشي ميکنم ظهر ميروم خونه براي نهار بعد از نهار دوباره راهي سرکار تا ساعت هشت ونه شب کار ميکنم .

سوال13)کودک به کي ميگن و آينده خودت را چگونه مي بيني ؟آيا دغدغه اي در زندگي داري ؟

جواب:کسي که سن کم داشته باشد کودک مي گويند . نمي دونم خيلي دوست دارم به مدرسه بروم ترس اره که ميترسم به خواسته هام نرسم .نگران وضعيت بابام وخانواده ام هستم .

سوال14)روزي هست که کار نکني وتعطيل کني وباشي ؟ ان روز چگونه سر ميکني وچکار ميکني ؟ با خانواده جاي مي روي .؟

جواب:بعضي مواقع خيلي کم با دوستانم بيرون يا بازي هاي رايانه اي ميروم . (گيم نت ) کمتر با خانواده جايي مي رم اخه بابام.......

سوال15)به نظر شما کودکان همسن شما بايد کار کنند/؟ چکار بايد بکنند ؟ دوست داشتي طوري ديگه اي زندگي ميکردي ؟ مثلا پسر بچه سرمايه داري بودي واصلا مجبور به کار کردن نبودي ؟ اين وضعيت را نداشتي؟

جواب: فکر ميکنم بايد درس بخوانند ولي من امروز از شما فهميدم که کودکان زير 18سال نبايد کار کنند ولي آخه چاره اي نيست در آمد کم است خرج بالا بله دوست داشتم وضع مالي خوبي داشتيم ومجبور به کار کردن نبودم .پسر بچه پولداري بودم. راحت به مدرسه وسر کلاس مي رفتم ودرس را ادامه مي دادم.

سوال16)با توضيعات ما حالا شما هم ميدوني که کودکان زير هيجده سال نبايد کار کنند ودولت بايد اين کودکان را مورد حمايت وساپورت مالي خود قرار دهند؟ چه انتظاري از دولت ونهادهاي دولتي وبهزيستي داري ؟

جواب: اگر دولت اين کار را انجام ميداد من وامسال من هيچ وقت مجبور به کارکردن نبوديم کاش که حمايتي صورت ميگرفت .ما اينقدر مجبور به کار کردن نبوديم. انتظار اينکه اگر حمايتمان نمي کنند لااقل اذيتمان نکنند ما وقتي ماموران شهرداري ومترو را مي بينيم بايد از ترس آنها خوديمان را قايم کنيم .

سوال17)حرف وپيامي براي کساني که مثل خودت کار ميکنند چيه؟

جواب:به همه ميخواهم بگويم که حرف پدر ومادرانشان وبزرگترها را گوش دهند ودرس بخوانند وتا به جايي برسند .

سوال18) از مسئولين وسازمانها ونهادهاي مدافع ومترقي کودک چه انتظاري وحرفي داري بگو مااينها را منعکس ميکنيم .

جواب: يشتر به وضعيت ما کودکان برسند قيمتها بالاست کمي پاين تر بياورند تا امثال من مجبور به کار کردن نباشند . از شما ودوستانتان هم ميخواهم که با پدر ومادرم حرف بزنيد که سال ديگه اجازه بدهند وبيام تومدرسه وجمعيت شما درس وادامه وبخونم.

سوال19) برايت آرزوي توفيق روزهاي شاد وموفق وفردايي بهتر وشاد وخلاق وبا اميد که هيچ کودکي مجبور به کار کردن نباشد.

جواب:ممنون از شما ودوستانتان !

مصاحبه کننده بهنام ابراهيم زاده از جمعيت دفاع از کودکان ارديبهشت 89تهران

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد