PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حكم دل كسي رو شكستن چيست؟

علائدین
31st October 2013, 11:44 AM
حكم دل كسي رو شكستن چيست؟

آزار و اذيت مومن در اسلام حرام است و به طور كلي شكستن دل انسان مؤمن كه به تعبير روايات، احترام او از كعبه بيشتر است، داراي آثار وضعي و جانبي فراواني است و دلي كه شكست به سادگي التيام نمي يابد و جبران آن دشوار است، پس در مرحله اول بايد انسان مراقب باشد دل كسي را نشكند و قلبي را جريحه دار نسازد و اگر خداي ناخواسته اين اتفاق افتاد بايد به سرعت جبران و تلافي كند و دل شكسته را التيام بخشد و آن را به دست آورد و تنها استغفار و آمرزش كافي نيست مگر اين كه آن فرد از انسان دور باشد و انسان قدرت جبران نداشته باشد كه در اين صورت علاوه بر استغفار و طلب آمرزش از درگاه الهي بايد در حق آن فرد دعاي خير كرد و خير دنيا و آخرت او را از خداوند درخواست نمود و با اين كار انشاءالله قلب او در باطن از شما راضي و خشنود مي گردد.

در حديث آمده است كه خداوند مي فرمايد: «انا عند المنكسره قلوبهم؛ من همدم قلب هاي شكسته هستم» يعني انسان دل شكسته در پيشگاه خداوند داراي جايگاه ويژه اي است و مورد توجه خداوند مي باشد و دعا و نفرين انسان دل شكسته خيلي زود اثر مي بخشد.

امام زين العابدين(ع) در حديث شريفي مي فرمايد: پدرم در لحظات آخر عمر عزيزش، در آن شرايط سخت روز عاشورا در حالي كه خون در رگ هايش مي غلطيد مرا در آغوش گرفت و به من فرمود تو را به آن چه پدرم نزديك وفاتش به من فرمود وصيت مي كنم و آن اين كه: «يا بني! اياك و ظلم من لا تجد عليك ناصرا الا الله؛ پسر عزيزم! از ظلم و ستم به كسي كه يار و ياوري جز خدا ندارد بپرهيز» (منتهي الامال، ج 1، ص 713، انتشارات هجرت).

شكستن دل انساني و ناراحت كردن او از گناهاني است كه داراي عواقب بدي است و بايد خيلي سريع از آن توبه كرد و در اين مورد فقط پشيمان شدن و طلب آمرزش از خداوند كافي نيست بلكه بايد به نحوي دل آن فرد را به دست آورد و او را از خود راضي و خشنود نمود و با عذرخواهي و جبران كردن به وسيله احسان و يا هديه اي و يا كلمات دلنشيني اندوه و گرفتگي را از آن فرد برطرف نمود چون دل شكستن آثار بدي به دنبال دارد و شكستگي او در اعمال و زندگي و آسايش ما تأثير منفي دارد و اگر جبران نشود،علاوه بر اینکه ناخشنودی الهی و عذاب اخروی را در پی دارد.

منبع: http://www.porseman.org

علائدین
31st October 2013, 11:52 AM
دوستان در این مورد اگر نظری دارند خوشحال میشیم بشنویم...

Almas Parsi
31st October 2013, 01:00 PM
با سلام خدمت دوست بزرگوار جناب علائدین[golrooz]

و با تشکر از تاپیک مفید و پر بارتون[golrooz]

کلا در زندگی تاوان برخی چیزها خیلی سنگین میشه که حتی نمیتونیم تصور کنیم

شاید به هر چیز مادی مثل ماشین و خونه و مال و اموال خسارتی وارد بشه بتونیم با جایگزینی مادیات اون رو جبران کنیم

ولی آیا تاوان دل شکسته رو میشه با پرداخت غرامتی مادی پرداخت کرد ؟؟

مقوله دل شکستن نیاز نیست فقط شامل تحقیر فرد باشه ...

میتونه یک کلمه تند وتیز باشه

میتونه شماتت باشه...

میتونه هدف گیری آبروی یک مومن باشه ...

میتونه حتی تو یک جمله و حرف رک باشه ....

و..............

شیشه دل را شکستن احتیاجش سنگ نیست

وای بر کسی که دل کسی رو بشکنه که اون فرد کسی رو جز خدا نداشته باشه ....

و صد واویلا به زمانیکه اون فرد دست به آسمون دراز کنه و بگه واگذارت کردم به همون خدایی که تنها پناه منه

یادمه استادی میگفتن اگر هر انسانی این اصل رو رعایت کنه و پیش از اینکه مطلبی رو بخواد به کسی بگه یا حرکتی رو در مقابل کسی انجام بده برای یک لحظه خودش رو جای اون فرد بزاره هیچ دل شکسته و محزونی تو دنیا نمیبود

کاش ما برای کلمه به کلمه حرفامون احساس مسئولیت میکردیم .....

چون گاهی برخی دلشکستگی ها ممکنه مسیر زندگی ها رو عوض کنه.....

کاش همیشه جواب احترام رو با احترام بدیم که زیباترین واکنش همینه....

کاش میشد دل هیچ کس رو نشکنیم خصوصا کسانی که دوستمون دارن چون تاوانش درد بد تنهاییه....

کاش بشه در خشم و ناراحتیهامون شکیبا باشیم و خودمون رو کنترل کنیم....

کاش این اصل رو یاد بگیریم همدیگر رو ارزون نفروشیم!

اگر به این باور برسیم دنیا و ظواهر دنیایی ارزش دل شکستن یه عزیز رو نداره....

هم خودمون احساس آرامش خواهیم کرد و هم زیبایی های دنیا برامون هزاران برابر میشه....[golrooz]

دل شکستن یه نوع ظلم محسوب میشه و تاوان هر ظلمی نتیجه اش در نهایت به فرد ظالم بر میگرده

به امید روزی که هیچ دل شکسته ای تو دنیای قشنگ وجود نداشته باشه[golrooz]

ممنون از توجه شما عزیزان[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد