PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دعوت به همکاری جهت بررسی ایده اولیه در مورد سیستم های انتقال قدرت پیوسته یا cvt

arisff
28th October 2013, 09:12 PM
از دوستان عزیزی که در زمینه مکانیک طراحی جامدات یا خودرو با موضوع CVT آشنایی دارن دعوت می کنم تا برای بررسی یه ایده در مورد طراحی نوع جدیدی از این سیستم ها به من کمک کنن.
کسانی که شرایطش رو دارن تو همین تاپیک اعلام کنن.
سيستم انتقال قدرت پيوسته متغير (CVT)
ايده استفاده از سيستمهاي انتقال قدرت پيوسته متغير از سالها قبل مطرح شده بود ولي تنها در چند سال اخير سازندگان اتومبيل به آن رو آورده اند. بر خلاف سيستم هاي انتقال متداول دستي اتوماتيک درCVT ، نسبت دنده هاي مجزا با نسبتهاي قابل تنظيم پيوسته جايگزين مي شود. سيستم CVT مي تواند به طور ثابت نسبت دنده خود را براي بهبود راندمان موتور و ايجاد يک منحني

گشتاور- سرعت مناسب تغيير دهد. اين ويژگي باعث بهبود مصرف سوخت و نيز شتاب گيري در مقايسه با سيستم هاي انتقال قدرت متداول مي شود.
علي رغم اينکه يک دهه است که سيستم CVT در اتومبيلها استفاده مي شود، ولي محدود بودن گشتاور و پايين بودن قابليت اطمينان آنها بکارگيري اين سيستم را محدود کرده است.

انواع CVT

اصولاً CVT ها سه جز اساسي دارند :

يک تسمه لاستيکي يا فلزي با توان کششي بالا
يک قرقره متغير ورودي
يک قرقره متغير خروجي

CVT ها همچنين ريزپردازنده ها و سنسورهايي نيز دارند اما اجزاي اصلي و کليدي آنها همان سه مورد بالا مي باشد. امروزه تحقيقات زيادي بر روي انواع گوناگوني از سيستمهاي انتقال قدرت پيوسته متغير انجام شده که برخي از آنها عبارتند از : CVT نوع تسمه فشاري ،
CVTنوعtoroidal يا محرک کششي ،CVT نوع تسمه اي الاستومر با قطر متغير ، CVT با هندسه متغير و CVT نوع محرک کششي انحرافي و انواع ديگري که تحقيقات روي آنها ادامه دارد.

CVT نوع تسمه فشاري

در اين نوع که پر کاربردترين نوع از سيستمهاي CVT است، يک تسمه توان را بين دو قرقره مخروطي که يکي ثابت و ديگري متحرک است منتقل مي کند. هر قرقره از دو مخروط با زوايايي حدود 20 درجه تشکيل مي شود که يک تسمه V شکل نيز روي شيار بين دو قرقره سوار مي شود. بسته به فاصله بين مخروطهاي هر قرقره مقدار دور تسمه روي هر قرقره مشخص مي شود. (شکل2-19) چنانچه
دو مخروط به هم نزديک باشند، قطر حلقه تسمه روي آن قرقره زياد و اگر خوا از هم دور شوند، قطر حلقه کم مي شود. وقتي قطر يک قرقره افزايش مي يابد، قطر طرف ديگر کاهش مي يابد تا سفتي تسمه حفظ شود. جهت اعمال نيروي لازم براي تنظيم فاصله بين مخروطهاي هر قرقره مي توان از فشار هيدروليک، نيروي گريز از مرکز يا فنرهاي کششي استفاده کرد.
http://khodroha.com/cvt.jpg

شکل2-19 CVT نوع تسمه فشاري

همانطور که ديديم به صورت تئوري و با استفاده از اين روش بينهايت نسبت انتقال مي توان ساخت. در واقع مي توان گفت شايد بهترين گزينه براي سيستم انتقال قدرت همين CVT باشد. اما بايد توجه داشت که تسمه مي تواند بلغزد يا کش بيايد که اين خود سبب افت راندمان مي گردد. اما با استفاده از مواد جديد در ساخت تسمه ها اين افت را حتي الامکان کاهش داده اند. يکي از مهمترين پيشرفتها در اين زمينه استفاده از تسمه هاي فولادي است. (شکل2-20) اين تسمه هاي انعطاف پذير از چندين نوار باريک فلزي (بين 9(12- که بصورت محکمي روي هم قرار گرفته اند تشکيل شده است. اين تسمه هاي فلزي نمي لغزند و دوام بالايي دارند و امکان انتقال گشتاورهاي بزرگتري با استفاده از آنها وجود دارد. اين تسمه ها همچنين کم سروصدا تر از تسمه هاي لاستيکي کار مي کنند.

http://khodroha.com/cvt1.jpg
شکل2-20 مدلي از تسمه هاي فولادي مورد استفاده در CVT نوع تسمه فشاري

در اين نوع CVT يک سنسور، خروجي موتور را حس کرده و سپس يک مدار برقي فاصله بين قرقره ها و در نتيجه کشش تسمه را افزايش يا کاهش مي دهد. تغيير پيوسته فاصله بين قرقره ها مشابه عمل تعويض دنده مي باشد.

CVT نوعtoroidal يا محرک کششي

در اين نوع ازCVT قرقره ها و تسمه ها توسط ديسکها و غلتکهاي انتقال قدرت جايگزين مي شوند. اگرچه اين سيستم کاملاً متفاوت از سيستم قبل بنظر مي آيد، ولي همه اجزا آن قابل مقايسه با CVT از نوع تسمه فشاري مي باشد. به اين صورت که :يک ديسک به موتور متصل است که در واقع معادل قرقره محرک است.ديسک ديگر به شفت متحرک متصل است که معادل قرقره متحرک است. غلتکها نيز بين ديسکها عمل مي کنند، همانند تسمه که در شيار بين قرقره ها قرار دارد.غلتکها در امتداد دو محور مي چرخند. آنها حول محور افقي گردش مي کنند و حول محور عمودي کج مي شوند که اين امر سبب مي شود که غلتکها با ديسک در سطوح مختلف تماس پيدا کنند و همين سبب ايجاد نسبتهاي انتقال گوناگون مي شود. مثلاً هنگاميکه يکي از لبه هاي غلتکها با نقطه با قر کم دسک محرک در تماس باشد، لبه ديگر غلتکها بايستي نقطه با قطر زياد ديسک متحرک را لمس مي کند؛
که نتيجه آن کاهش در سرعت و افزايش گشتاور است و برعکس. شکل2-21
http://khodroha.com/cvt2.jpg

شکل2-21 CVT نوعtoroidal يا محرک کششي در حالتهای مختلف از انتقال قدرت

CVT نوع تسمه اي الاستومر با قطر متغير

در اين نوع CVT ، از يک تسمه مسطح و انعطاف پذير که روي تکيه گاههاي متحرک قرار گرفته استفاده مي شود. اين تکيه گاهها مي توانند شعاع را تغيير داده و در نتيجه نسبت انتقال نيرو را عوض کنند. (شکل2-22) با اين وجود، در نسبتهاي دنده بالا تکيه گاهها جدا شده و يک مسير ناپيوسته دنده را ايجاد مي کنند که منجر به مشکلاتي نظير خزش و لغزش مي گردد.

http://khodroha.com/cvt3.jpg

شکل2-22 CVT نوع تسمه اي الاستومر با قطر متغير

انواع ديگر CVT

انواع ديگري از CVT نيز وجود دارد، ولي کاربرد آنها به اندازه نوع فشاري و Toroidal گسترش نيافته است. در نوع محرک کششي انحرافي از يک محور مخروطي و لولا براي تعويض دنده در CVT استفاده مي شود و يا برعکس. به اين ترتيب يک نسبت دنده پيوسته ايجاد مي شود.

در CVT با هندسه متغير از چرخ دنده هاي خورشيدي قابل تنظيم براي تغيير نسبت دنده ها استفاده مي گردد. اين نوع CVT بيشتر شبيه CVTهاي متداول و سيستم انتقال قدرت معمولي قابل انعطاف مي باشد.

مزاياي CVT

رانندگان اغلب با تعويض نرم دنده مواجه نيستند، ولي در سيستم CVT عمل تغيير نسبت انتقال به نرمي صورت مي گيرد، بنحوي که راننده يا مسافران تنها شتاب گرفتن اتومبيل را احساس مي کنند. از نظر تئوري،CVT باعث خرابي کمتر موتور و انتقال مطمئن تر توان خواهد شد، در حاليکه تعويض سريع دنده و دنده هاي مجزا باعث مي شود که موتور در سرعتي غير از سرعت بهينه کار کند. علاوه

بر اين سيستم CVT راندمان و عملکرد بهتري دارد. در شکل2-23 راندمان انتقال توان يک گيربکس پنج سرعته (درصد توان منتقل شده موتور توسط سيستم انتقال) آورده شده است. راندمان متوسط اين گيربکس 86 درصد و راندمان ط يک گيربکس دستي 97 درصد مي باشد. در شکل2-24 نيز محدوده راندمان چند نوع سيستم CVT جهت مقايسه با راندمان گيربکس آورده شده است.

http://khodroha.com/cvt4.jpg
شکل2-23

http://khodroha.com/cvt5.jpg
شکل2-24 محدوده راندمان چند نوع سيستم CVT

مشاهده مي شود که راندمان سيستم هاي CVT نسبت به گيربکسهاي اتوماتيک بهتر است. علاوه بر اين به دليل اينکه سيستمهاي CVT اين امکان را براي موتور فراهم مي کنند که بتوانند صرف نظر از سرعت خودرو در نقطه طراحي کار کنند، مصرف سوخت اتومبيل نيز کاهش يافته و در نقطه بهينه قرار مي گيرد. آزمايشات نشان مي دهد که مصرف سوخت با استفاده از CVT ، 10 درصد کمتر از
مصرف سوخت با استفاده از يک گيربکس چهار سرعته اتوماتيک مي باشد.
معايب CVT
توسعه سيستم هاي CVT به دلايل مختلفي کند بوده است. از جمله اينکه به دليل عملکرد مطلوب گيربکسهاي دستي و اتوماتيک و کاهش مصرف سوخت با استفاده از آنها نيازي به سيستم هاي CVT احساس نمي شد. يکي از معايب اصلي مدلهاي اوليهCVT ، لغزش بين تسمه و غلت آنها بود، زيرا فاقد دندانه بوده و نمي توانستند يک اتصال مکانيکي صلب را ايجاد کنند. محرکهاي اصطکاکي معمولاً در معرض لغزش هستند، مخصوصاً در گشتاورهاي بزرگ. در مدلهايي از CVT که در سالهاي 1950 و 1960 استفاده مي شد، موتورها براي جبران لغزش، در دورهاي بالاتري کار مي کردند، به خصوص هنگام شتاب گيري از حالت سکون و گشتاور ماکزيمم. يکي از راه حلهاي ساده براي اين مشکل، استفاده از CVT در اتومبيلهايي است که موتور آنها گشتاور کمي توليد مي کنند. شايد بيشتر از هر
علتي، هزينه اين نوع سيستمها مانع از رشد و توسعه آنها شده است

ab.bb
28th October 2013, 10:18 PM
یادش بخیر دوران هنرستان ایده ساختش تو ذهنم بود؛ بعد رفتم دانشگاه دیدم؛ قبلا ساختن!
چیز خوبیه توی بعضی خودروها استفاده میشه. ساخت نمونه آزمایشی هم خیلی گرون در نمیاد.کار از دستم بر بیاد؛ کمک میکنم.

حسین متقی
29th October 2013, 12:11 AM
نمونه ی ارزون قیمت این نوع دنده متغییر پیوسته رو میشه از بعضی لوازم یدکی فروشی ها خرید
البته اسمش یادم رفته ولی اون وسیله ی نقلیه ای که توی برف حرکت میکنه! با تسمه ی پهن در عقب (شبیه موتور سیکلت)
روی اون هم سی وی تی در ابعاد کوچک و البته ارزان قیمت وجود داره_حتی مدل های قدیمیش
که میشه تهیه کرد

اما اینکه ایده ی جدیدی بیایم ارائه بدیم برای کار روی این موضوع.......
خیلی سخت خواهد شد
اگر کسی ایده ای داره
خب میتونه ارائه بده
من یه ایده دارم اما باز هم سر گشتاور کمی مشکل خواهد داشت
مشکل اینجاست که در هر صورت باید متحرک باشه در حال حرکت که این مسئله در گشتاور بالا نیاز به وزن بالا ی قطعات داره...

arisff
29th October 2013, 08:29 PM
خیلی هم عالییی....[esteghbal]
تا اینجا دقیقا 2 نفر از دوستانی که پیشبینی میکردم با من همراه شدن (حسین متقی و ab.bb) اگه آقا hossien (http://www.njavan.com/forum/member.php?u=9184) هم افتخار بدن که دیگه عالی میشه ولی حالا تا ایشون و سایر علاقه مندان به جمعمون ملحق بشن ما یه سری مقدمات رو با هم مرور میکنیم تا دیدگاه یکسانی نسبت به مسئله پیدا کنیم و بدونیم دقیقا دنبال چی هستیم.

ساخت نمونه آزمایشی هم خیلی گرون در نمیاد.کار از دستم بر بیاد؛ کمک میکنم.
اتفاقاً با توجه به تجربه های نمونه سازی که دارین، در این مورد خیلی می تونید کمک و راهنمایی بفرمایید.

اما اینکه ایده ی جدیدی بیایم ارائه بدیم برای کار روی این موضوع.......
خیلی سخت خواهد شد
اگر کسی ایده ای داره
خب میتونه ارائه بده
من یه ایده دارم اما باز هم سر گشتاور کمی مشکل خواهد داشت
مشکل اینجاست که در هر صورت باید متحرک باشه در حال حرکت که این مسئله در گشتاور بالا نیاز به وزن بالا ی قطعات داره...
دقیقا ً هم منظور من دادن ایده و بررسی اون هست ، و خودم هم با یه ایده اولیه اومدم که شاید خیلی هوشمندانه باشه و شاید هم یه مشکل اساسی داشته باشه و خیلی زود رد بشه.
حالا نوبت نزدیک کردن دیدگاه ها و تمرکز بیشتر روی موضوع هست.
با توجه به موردی که جناب متقی به درستی اشاره کردن و نوشته ای که در مورد CVT ها در پست اول گذاشتم ، در قسمتی از اون (فونت قرمز) به معایب و نقاط ضعف این سیستم اشاره شده و هدف ما از این ایده پردازی ، رفع حداقل یکی از این نقاط ضعف هست.

معایب CVT رو من در دو مورد زیر خلاصه میکنم:

نبود درگیری فیزیکی صلب و قابل اطمینان بین تسمه و پولی (مخروطی ها) و استفاده از اصطکاک برای انتقال نیرو ، که باعث افزایش ریسک لغزش ، بخصوص در گشتاورهای بالا میباشد.
محدودیت عمر تسمه و استحلاک بالا در طول کارکرد

تا اینجا با مواردی که اشاره کردم موافقید؟ و یا در تکمیل ، چیزی نمیخواین اضافه کنید؟

ab.bb
29th October 2013, 10:41 PM
همونطور که گفتین:انتقال گشتاور خصوصا در شتاب گیری،حرکت در شیب و حمل بار خیلی مهمه، ضمنا قابلیت اطمینان تسمه هم نکته مهمیه.برای اینکه انتقال گشتاور رو بیشتر کنیم؛ باید سطح تماس پولی و تسمه بیشتر بشه.اگر تسمه فولادی باشه؛ میشه برای ایجاد استحکاک بیشتر از آهنربا هم استفاده کرد.البته کارایی این ایده توی آزمایش معلوم میشه.بنظرم قیمتش هم باید در مقایسه با گیربوکس های موجود قابل رقابت باشه.

arisff
29th October 2013, 11:16 PM
باید سطح تماس پولی و تسمه بیشتر بشه.اگر تسمه فولادی باشه؛ میشه برای ایجاد استحکاک بیشتر از آهنربا هم استفاده کرد.
آفرین باید با یه کاری سطح تماس و گیرایی بین پولی و تسمه رو زیاد کنیم و حدالمقدور یه اتصال مکانیکی مثل چرخدنده برقرار بشه.

خب نظرتون راجع به ایجاد دندانه روی پولی و استفاده از تسمه دندانه دار یا زنجیر چیه؟[tafakor]

حسین متقی
29th October 2013, 11:33 PM
آفرین باید با یه کاری سطح تماس و گیرایی بین پولی و تسمه رو زیاد کنیم و حدالمقدور یه اتصال مکانیکی مثل چرخدنده برقرار بشه.

خب نظرتون راجع به ایجاد دندانه روی پولی و استفاده از تسمه دندانه دار یا زنجیر چیه؟[tafakor]

من قبلا زنجیر رو توی سیستم مشابهی استفاده کردم اما چون دایره در شعاع کوچک در شعاع بزرگ دندانه ها از هم باز میشند و از حالت دایره به چند ضلعی تبدیل میشه کمی مشکل سازه و انتقال قدرت رو با مشکل مواجه میکنه و باعث شل و سفت شدن زنجیر میشه

فکر کردم شاید بشه با چند برابر کردن سطح یعنی استفاده ی همزمان از 2گیربکس بتونه فشار گشتاور رو تقسیم کنه
اما خب وزن اضافه به همراه داره
البته یه راه حل هم اینه که یکی از این 2 گیربکس سی وی تی فقط در زمان گشتاور مزاعف که سنسورها مشخص میکنند وارد عمل بشه و موازی کار کنه
البته باز وزن غیر دینامیکیش همیشه با خودرو هست!
البته یه راه دیگه هم هست اینکه یک گیربکس با یک کلاج مجزا به صورت تک یا 2 دنده وجود داشته باشه برای گشتاورهای بالا
این دنده وقتی سی وی تی جدا میشه درگیر میشه و گشتاور رو مستقیم و صلب منتقل میکنه
که وزن کمتری داره و ساختش هم ساده هست و جای زیادی هم اشغال نمیکنه فقط یک کلاج دوبل مجزا با یک یا دو دنده کمکی اضافه میشه که یک دنده هم باشه کافیه!

راه حلی هم به صورت یک گیربکس تک سی وی تی دارم که قابلیت انتقال گشتاور بالا رو هم داره
اما توضیحش سخته چون همزمان با سادگی پیچیدگی ای داره که توضیحش رو سخت میکنه
راستش هنوز کامل هم نیست یه چیزی کم داره
بعد که کامل شد مینویسم!

البته فکر کنم همین راه حلی که نوشتم کاملا قابل استفاده باشه برای استفاده ی روزانه
(به شرطی که نخواین از دنده 3 با دستی بالا و دور موتور 6هزار شروع به حرکت کنید!!!)
چون 2دنده بیشتر نداره و بقیه سی وی تی هست!!
البته اینجوری حداکثر سرعت بیشتری هم میتونه داشته باشه با همون شتاب قبلی(احتمالا)

ab.bb
29th October 2013, 11:37 PM

از دندونه های ثابت نمیشه استفاده کرد. اگر بشه دندودنه ها رو طوری طراحی کرد؛ که بعد از تثبیت جایگاه تسمه، ظاهر بشن؛ وقتی هم که تسمه قراره تغییر وضعیت بده ؛دوباره مخفی بشن. میشه از دندونه استفاده کرد. حالا باید دید همچین مکانیزمی قابل طراحی هست یا نه.

arisff
30th October 2013, 10:46 AM
من قبلا زنجیر رو توی سیستم مشابهی استفاده کردم اما چون دایره در شعاع کوچک در شعاع بزرگ دندانه ها از هم باز میشند و از حالت دایره به چند ضلعی تبدیل میشه کمی مشکل سازه و انتقال قدرت رو با مشکل مواجه میکنه و باعث شل و سفت شدن زنجیر میشه

در مورد تغییر شکل دندانه ها با تغییر شعاع کاملا حق با شماست و دقیقا اولین مشکلی هست که تو دندانه دار کردن پولی ، رخ میده. البته در مورد شل و سفت شدن زنجیر میشه از مکانیزم تعویض دنده دوچرخه استفاده کرد که با افزایش طول زنجیر با یه فنری که به یه چرخدنده وصله ، طول اضافی رو پوشش میده و مانع شل شدن زنجیر میشه. (چرخ عقب دوچرخه)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/93/Shimano_xt_rear_derailleur.jpg
در مورد بقیه توضیحات هم کامل متوجه منظورتون نشدم.

از دندونه های ثابت نمیشه استفاده کرد. اگر بشه دندودنه ها رو طوری طراحی کرد؛ که بعد از تثبیت جایگاه تسمه، ظاهر بشن؛ وقتی هم که تسمه قراره تغییر وضعیت بده ؛دوباره مخفی بشن. میشه از دندونه استفاده کرد. حالا باید دید همچین مکانیزمی قابل طراحی هست یا نه.

بله شما هم مثل آقای متقی معتقدید که نمیشه از دندانه ثابت استفاده کرد چون با افزایش شعاع دایره فاصله و شکل دندانه ها باید تغییر کنه یا اینکه اگه بخواهیم شکل دندانه ها ثابت باشه ، میشه مثل شکل بالا و چرخدنده های جدا از هم که عملا CVT نیست.

درسته؟

موافق هستید اگر بشه شکل بالا رو با یه پولی (شکل پایین)
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTKyK64In3RSvbHTm2SDjJaxrVxSW_KJ-irgCAHVFpB7rYe7m-R
ترکیب کرد به نحوی که شکل دندانه ها تغییر نکنه و همچنین افزایش شعاع دایره به صورت یکنواخت اتفاق بیفته ، راه حل پیدا میشه؟

حسین متقی
31st October 2013, 01:25 AM
در مورد تغییر شکل دندانه ها با تغییر شعاع کاملا حق با شماست و دقیقا اولین مشکلی هست که تو دندانه دار کردن پولی ، رخ میده. البته در مورد شل و سفت شدن زنجیر میشه از مکانیزم تعویض دنده دوچرخه استفاده کرد که با افزایش طول زنجیر با یه فنری که به یه چرخدنده وصله ، طول اضافی رو پوشش میده و مانع شل شدن زنجیر میشه. (چرخ عقب دوچرخه)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/93/Shimano_xt_rear_derailleur.jpg
در مورد بقیه توضیحات هم کامل متوجه منظورتون نشدم.

بله شما هم مثل آقای متقی معتقدید که نمیشه از دندانه ثابت استفاده کرد چون با افزایش شعاع دایره فاصله و شکل دندانه ها باید تغییر کنه یا اینکه اگه بخواهیم شکل دندانه ها ثابت باشه ، میشه مثل شکل بالا و چرخدنده های جدا از هم که عملا CVT نیست.

درسته؟

موافق هستید اگر بشه شکل بالا رو با یه پولی (شکل پایین)
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTKyK64In3RSvbHTm2SDjJaxrVxSW_KJ-irgCAHVFpB7rYe7m-R
ترکیب کرد به نحوی که شکل دندانه ها تغییر نکنه و همچنین افزایش شعاع دایره به صورت یکنواخت اتفاق بیفته ، راه حل پیدا میشه؟

در مورد این شل و سفت شدن منظورم اصلا اون نبود
چچون این شل و سفت شدن در هر دور از چرخش به تعداد رووس اتفاق میفته و خیلی شبیه ارتعاش میشه پس قابل کنترل نیست تا حدودی!!
یعنی فنر باید در 10 دور بر دقیقه (10 راس)
100 بار بالا و پایین بره! در هر دقیقه
در 1000 دور بر دقیقه فنرمون نابود میشه بعد از 5 دقیقه!!!
تسمه هم پاره میشه یا از جا درمیاد

بقیش رو هم یکبار دیگه بخونید متوجه میشید!

من تلاش دارم از دندانه های ثابت استفاده کنم ولی تا الان که موفق نبودم

همون بهتره که یه کلاج اضافه بشه
2گیربکس وجود داره
یکی 2 دنده سنگین
و یکی سی وی تی
در دنده یک و دو سی وی تی از یک طرف(موتور) درگیره ولی اونور ازاده
وقتی سرعت بیشتر شد
دنده گیربکس معمولی کلاجش ازاد میشه و و کلا از مدار خارج میشه
بعدسی وی تی از طرف خروجی هم وارد مدار میشه و بقیه ی دنده ها سی وی تی استفاده میشه تا بازده بالا رو به همراه داشته باشه
اینطوری فقط 2دنده و 2کلاج به ماشین اضافه میشه
اما دیگه مسئله ی گشتاور نداریم!!

حالا باز هم روش فکر میکنم ببینم چطور سی وی تی رو میشه مستقیم استفاده کرد!

arisff
31st October 2013, 01:47 PM
نظرتون راجع به یه همچین طرحی برای شکل پولی ، چیه؟
البته سطح خارجی مارپیچ دندانه دار خواهد بود و با افزایش شعاع ، فاصله بین دندانه ها تغییر نمیکنه! همونطور که مشخص هست ، قطر دایره ها به تدریج افزیش پیدا میکنه. پولی ها درجا فقط میچرخن و محل تسمه هم ثابت خواهد بود تا با حرکت مارپیچ به جوانب حرکت نکنه و فقط با افزایش سرعت توسط یه هدایت کننده به سمت بالاتر (قطر بزرگتر )پولی منتقل بشه.

و از این نوع تسمه ها استفاده بشه.
http://www.crosslyn-garage.co.uk/userimages/TIMINGBELT3.jpg

ab.bb
31st October 2013, 02:25 PM
استفاده از هر نوع دندانه ، چه مارپیچ باشه یا ساده ، شدنی نیست. توی یه آزمایش یا شبیه سازی کامپیوتری کاملا مشخصه. فاصله بین دندانه ها با تغییر قطر مخروط ، کم و زیاد میشه.یه مکانیزمی تو ذهنم هست که ساخت دندانه های متحرک رو ممکن میکنه.با کتیا یه طرحی ازش می کشم، شما هم ببینید؛ نظر بدین.

armin_gera
31st October 2013, 02:27 PM
یه سوال , cvt ها هم دارای تورک کانورتر هستن (که به جای کلاچ استفده میشه)؟

ab.bb
31st October 2013, 02:46 PM
یه سوال , cvt ها هم دارای تورک کانورتر هستن (که به جای کلاچ استفده میشه)؟

نه، اون مال گیربوکس اتومات هیدرولیکه.

ab.bb
31st October 2013, 03:14 PM
طرح دنودنه های متحرک رو کشیدم؛ آماده است. منتها الان چه تضمینی هست؛ طرح و ایده من رو کس دیگه ای به نام خودش نزنه. اینترنته، همه هم دارن میبینن.

حسین متقی
31st October 2013, 11:34 PM
طرح دنودنه های متحرک رو کشیدم؛ آماده است. منتها الان چه تضمینی هست؛ طرح و ایده من رو کس دیگه ای به نام خودش نزنه. اینترنته، همه هم دارن میبینن.

برای اینکه شما بتونید از ایدتون درست استفاده کنید باید در ایران - اروپا و امریکا ثبت کنید که هزینه ی زیادی داره
!!!
خب منم بودم اینجا ارائه نمیدادم!
برای شرکت ها هم میفرستید- طرح رو نفرستید فقط بنویسید که ایده ای دارید در این زمینه و بعد از ثبت میتونید ارائه کنید چون قبلش ارسال ایده یعنی به اشتراک گذاشتن مجانی!

arisff
1st November 2013, 12:42 AM
استفاده از هر نوع دندانه ، چه مارپیچ باشه یا ساده ، شدنی نیست. توی یه آزمایش یا شبیه سازی کامپیوتری کاملا مشخصه. فاصله بین دندانه ها با تغییر قطر مخروط ، کم و زیاد میشه.
در مورد تغییر شکل دندانه ها حاضرم تو هر نرم افزاری که بگید امتحان کنیم چون مطمئنم (تو شکلی که کشیدم) تغییر نخواهد کرد. برای واضح تر شدن موضوع شکل پایین رو ببینید.
دایره ها به صورت مارپیچ دارن بزرگ میشن ولی شکل دندانه ها ثابته! فایل سالیدش رو هم اگه بخواین بفرستم تا روش اندازه گیری کنید مطمئن بشید.

http://s6.uplod.ir:182/d/2k2rogwk4hvhuf6t4cpjb3lrv5lsaqnmek5qw5cgelgsa2rjix updpu5/11.JPG
http://s6.uplod.ir:182/d/2k2rmgwk4hvhuf6t4cpit3zjv2dhyrlncv6ibyh46untunadjc x2bgsj/22.JPG
الان کافیه شما همین نوار رو به صورت حلزونی دور مخروط بپیچی تا شکلی نهایی که مد نظر من هست ایجاد بشه. اگه تو عکس نشون ندادم به خاطر اینه که نمیدونم چطوری مدلش کنم تو نرم افزار .

من که دل رو زدم به دریا و رسما دارم تو تاپیک عمومی ، ایده و شکل و همه اطلاعات رو میذارم!
اگه مایل بودید برای کسایی که اعتماد دارید بصورت پیام خصوصی بفرستید.

ab.bb
1st November 2013, 01:19 AM
در مورد تغییر شکل دندانه ها حاضرم تو هر نرم افزاری که بگید امتحان کنیم چون مطمئنم (تو شکلی که کشیدم) تغییر نخواهد کرد. برای واضح تر شدن موضوع شکل پایین رو ببینید.
دایره ها به صورت مارپیچ دارن بزرگ میشن ولی شکل دندانه ها ثابته! فایل سالیدش رو هم اگه بخواین بفرستم تا روش اندازه گیری کنید مطمئن بشید.

http://s6.uplod.ir:182/d/2k2rogwk4hvhuf6t4cpjb3lrv5lsaqnmek5qw5cgelgsa2rjix updpu5/11.JPG
http://s6.uplod.ir:182/d/2k2rmgwk4hvhuf6t4cpit3zjv2dhyrlncv6ibyh46untunadjc x2bgsj/22.JPG
الان کافیه شما همین نوار رو به صورت حلزونی دور مخروط بپیچی تا شکلی نهایی که مد نظر من هست ایجاد بشه. اگه تو عکس نشون ندادم به خاطر اینه که نمیدونم چطوری مدلش کنم تو نرم افزار .

من که دل رو زدم به دریا و رسما دارم تو تاپیک عمومی ، ایده و شکل و همه اطلاعات رو میذارم!
اگه مایل بودید برای کسایی که اعتماد دارید بصورت پیام خصوصی بفرستید.
عکسا بالا نمیاد.من طبق دیده و شنیده هام میگم نمیشه. برای اطمینان % 100 راهی جز ساخت نمونه آزمایشی نیست.
منم دوستدارم رو این طرح گروهی کار کنیم. ولی اینجوری نمیشه؛ هر چی ما زحمت کشیدیم رو یه نفر راحت کپی میکنه؛ میزنه به نام خودش.توی اون موضوع اصلی هم همین بحث بود؛نتیجه ای هم نداد.

حسین متقی
1st November 2013, 10:17 PM
مشکل اینه که باید سرمایه ای وجود داشته باشه که پشت این گروه کار رو اقتصادی کنه
الان اصلا اقتصادی نیست روش کار کنیم !

arisff
2nd November 2013, 02:23 PM
مشکل اینه که باید سرمایه ای وجود داشته باشه که پشت این گروه کار رو اقتصادی کنه
الان اصلا اقتصادی نیست روش کار کنیم !
اتفاقا تعجب میکنم که میفرمایید اقتصادی نیست![tafakor]
ایده ای که اگه به نتیجه مطلوب برسه ، اولین مشتریش غول های بزرگ خودروسازی مثل بنز و KIA و BMW و ... هست!

حسین متقی
2nd November 2013, 05:29 PM
اتفاقا تعجب میکنم که میفرمایید اقتصادی نیست![tafakor]
ایده ای که اگه به نتیجه مطلوب برسه ، اولین مشتریش غول های بزرگ خودروسازی مثل بنز و KIA و BMW و ... هست!

خب شما اگر ایده واقعا وجود داشته باشه. نمونه ای حتی در شبیه سازی بسازیم که کار کنه
اونوقت
چطوری میخوایم به این غول های صنعتی بفروشیم؟
نیاز به ثبت هست
در ایران - اروپا - امریکا - نمونه ی ساخته شده و....
وگرنه اگر منتشر کنیم--- یعنی قانونا به صورت رایگان منتشر کردیم
این رو از روی تجربه و قوانین بین المللی میگم
خیلی سخت میشه از ایران این کارهارو انجام داد مگر اینکه سرمایه ای پشت کارمون باشه

ab.bb
2nd November 2013, 07:55 PM
خب شما اگر ایده واقعا وجود داشته باشه. نمونه ای حتی در شبیه سازی بسازیم که کار کنه
اونوقت
نیاز به ثبت هست
وگرنه اگر منتشر کنیم--- یعنی قانونا به صورت رایگان منتشر کردیم
این رو از روی تجربه و قوانین بین المللی میگم
خیلی سخت میشه از ایران این کارهارو انجام داد مگر اینکه سرمایه ای پشت کارمون باشه

در ادامه حرف تون اضافه میکنم. دوست من یه بار که داشت با مهندس معذوری (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?166042-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3-%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D8%B0%D9%88%D8%B1%DB%8C) صحبت می کرد؛ ازش پرسید: چطوری میشه با کارخونه هایی مثل بنز و... ارتباط داشت و طرح ، ایده و... بهشون داد. آقای معذوری هم گفت: کارخونه های بزرگ و معرف ، اصلا ما ها رو هیچی حساب نمیارن.

حسین متقی
2nd November 2013, 08:10 PM
در ادامه حرف تون اضافه میکنم. دوست من یه بار که داشت با مهندس معذوری (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?166042-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3-%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D8%B0%D9%88%D8%B1%DB%8C) صحبت می کرد؛ ازش پرسید: چطوری میشه با کارخونه هایی مثل بنز و... ارتباط داشت و طرح ، ایده و... بهشون داد. آقای معذوری هم گفت: کارخونه های بزرگ و معرف ، اصلا ما ها رو هیچی حساب نمیارن.

بله کاملا درسته
قدرت مالی حرف اول رو در این زمینه میزنه
وقتی میتونه مجانا استفاده کنه چرا بخره
وقتی خودش میتونه طراحی کنه چرا گرونتر بیاد بخره؟

arisff
3rd November 2013, 01:01 AM
اونوقت
نیاز به ثبت هست

آها اگه منظورتون از سرمایه، برای ثبت اختراع و نمونه سازی هست ، کاملا درسته و در این حد فکر کنم سرمایه گذار سراغ دارم تا 100 میلیون سرمایه گذاری کنه. در مورد مذاکره با طرف خارجی هم خیالم کاملا راحته . چون در حال حاضر با شرکایی از کشورهای فرانسه ، بلژیک و ایرلند کار میکنن.
من فکر میکردم منظورتون اینه که کار کردن رو همچین موضوعی اصلا توجیه اقتصادی نداره چون بازار نداره.

خلاصه بگم: شما راه و ایده اش رو بدست بیار ، تجاری سازیش با من [nishkhand]

حسین متقی
3rd November 2013, 02:20 AM
آها اگه منظورتون از سرمایه، برای ثبت اختراع و نمونه سازی هست ، کاملا درسته و در این حد فکر کنم سرمایه گذار سراغ دارم تا 100 میلیون سرمایه گذاری کنه. در مورد مذاکره با طرف خارجی هم خیالم کاملا راحته . چون در حال حاضر با شرکایی از کشورهای فرانسه ، بلژیک و ایرلند کار میکنن.
من فکر میکردم منظورتون اینه که کار کردن رو همچین موضوعی اصلا توجیه اقتصادی نداره چون بازار نداره.

خلاصه بگم: شما راه و ایده اش رو بدست بیار ، تجاری سازیش با من [nishkhand]

خب ایدش که با 1 ساعت فکر متمرکز به دست اومد
چطور قرارداد ببندیم و کار کنیم که مطمئن باشیم؟
طرحش هم کامله با چند سلونوئید و یه کامپیوتر کوچیک کنترل میشه تسمه مثل گذشته ولی دندانه دار هست و.....
دنده ها بینهایت نیستند ولی بین دنده 1 تا 5 به عنوان مثال 100 دنده وجود خواهد داشت که تقریبا مثل همین سی وی تی های الان هست

خب حالا بر چه اساس ایده رو با شما به اشتراک بزارم؟

arisff
3rd November 2013, 06:13 PM
Wow...
البته منظور من از راه اندازی این تاپیک بیشتر بحث کردن رو ایده خودم بود ، تا همکاری برای تجاری سازی یه ایده دیگه.[tafakor]
ولی حالا برای این پیشنهاد شما هم باید فکر کنم تا ببینم آمادگی انجامش رو دارم یا نه.
از طرفی فکر نمیکنم به این سرعت بشه به یه ایده جامع و کامل رسید.
ایده جامع و کامل از نظر من 2 تا ویژگی داره:
1- مشکلات فنی تکنولوژی قبلی رو به نحو درست و منطقی برطرف کنه
2- برای جایگزینی با فناوری قبلی توجیح اقتصادی داشته باشه.

الان با توجه به توضیحات مختصری که دادید معلوم نیست که آیا مسئله انتقال گشتاور حل شده یا نه؟
در ضمن یه فرق cvt با دنده عادی ، عدم احساس شوک هنگام تعویض دنده هاست و این قضیه ربطی به تعداد دنده ها هم نداره ولی در سیستم دنده ای در هر بار تعویض ؛ به خاطر تغییر نسبت دنده ها به صورت گسسته ، یه شوک احساس میشه.

حسین متقی
3rd November 2013, 10:08 PM
Wow...
البته منظور من از راه اندازی این تاپیک بیشتر بحث کردن رو ایده خودم بود ، تا همکاری برای تجاری سازی یه ایده دیگه.[tafakor]
ولی حالا برای این پیشنهاد شما هم باید فکر کنم تا ببینم آمادگی انجامش رو دارم یا نه.
از طرفی فکر نمیکنم به این سرعت بشه به یه ایده جامع و کامل رسید.
ایده جامع و کامل از نظر من 2 تا ویژگی داره:
1- مشکلات فنی تکنولوژی قبلی رو به نحو درست و منطقی برطرف کنه
2- برای جایگزینی با فناوری قبلی توجیح اقتصادی داشته باشه.

الان با توجه به توضیحات مختصری که دادید معلوم نیست که آیا مسئله انتقال گشتاور حل شده یا نه؟
در ضمن یه فرق cvt با دنده عادی ، عدم احساس شوک هنگام تعویض دنده هاست و این قضیه ربطی به تعداد دنده ها هم نداره ولی در سیستم دنده ای در هر بار تعویض ؛ به خاطر تغییر نسبت دنده ها به صورت گسسته ، یه شوک احساس میشه.

در ایده ی بنده هم هیچ شوکی حس نمیشه سلونوئید ها دندانه های یک صدم رو جا میندازند که باعث افزایش قطر به میزان اضافه شدن یک صدم تا 3صدم به محیط هست
این شوک نیست ضربه به موتور محسوس نیست که حتی روی دور شمار قابل دیدن باشه یا حتی روی صدای موتور تاثیر بزاره
فشاری نمیاره

باز هم این یک ایدس
باید با هزینه ای حدود4-5 میلیون تومانی تو نرم افزار شبیه سازی بشه و تحلیل بشه ببینیم چقدر واقعیه این دید من به موضوع
برای هر ایده ای در این مورد این هزینه اجباریه
که مقداری از همون 100 میلیون تومان هزینس
خب ایده ی خودتونو هم اگر میخواین به اشتراک بزارید اگر نمیترسید از لو رفتن و ...
بحث میکنیم

armin_gera
5th November 2013, 01:55 PM
برادرا اگه طرحی داشته باشیم چه طوری میتونیم تجاری سازیش کنیم؟من خودمم یه طرح جامع برا گیربکس دارم طرح کامل و بی نقصی میشه اگه یه کم روش کار کنم منتها چیزی که زیاد مشتاقم نمیکنه اینه که بعد که ساختمش چی کارش کنم؟ تو پست ها هم دیدم که نوشتن اونا مارو ادم حساب نمیکنن و... پس کجا میشه اراعه داد و تجاریش کرد؟

حسین متقی
5th November 2013, 02:20 PM
برادرا اگه طرحی داشته باشیم چه طوری میتونیم تجاری سازیش کنیم؟من خودمم یه طرح جامع برا گیربکس دارم طرح کامل و بی نقصی میشه اگه یه کم روش کار کنم منتها چیزی که زیاد مشتاقم نمیکنه اینه که بعد که ساختمش چی کارش کنم؟ تو پست ها هم دیدم که نوشتن اونا مارو ادم حساب نمیکنن و... پس کجا میشه اراعه داد و تجاریش کرد؟

بستگی داره هدفتون چی باشه
یعنی میخواین طرحتون رو شرکت خارجی بخره یا سرمایه گذاری کنه --- من این راه رو نمیدونم
ولی میخواین خودتون تولیدش کنید؟
راهی میشناسم که 10 سال طول میکشه و طرح های ایندتونو میتونید تولید کنید
اما خیلی سخته
حالا هدفتون چی هست؟
تولید خودتون یا فروش طرحتون؟
البته اگر شما 10 تا نامه یا حتی ایمیل به 10 شرکت برتر خودروساز که میشناسید و فکر میکنید ارائه ی گیربکس شما در محصولاتشون در جهت سیاست های کاریشون هست بفرستید
و عنوان کنید که طرح جدیدی دارید که فکر میکنید به دردشون میخوره
اونا حتما جوابگو هستند
ولی شما فقط زمینه ی کلی طرذح رو بگید و جزئیات رو به هیچ وجه ارائه نکنید
بعد ممکنه براتون حتی دعوت نامه بفرستند - چند مورد شنیدم که به افرادی در ایران صرفا برای یک طرح سیاه قلم دعوت نامه ارسال کردند
و با هزینه ی شرکت فرد رفته و برگشته!
اما برای اینکه طرح رو بفروشید باید قدرت مالی داشته باشید تا به سرعت در کشورهای مختلف ثبت کنید
بعد بتونید بفروشید وگرنه اگر ارائه کنید قانونا به این معنیه که به رایگان به اشتراک گذاشتید
حتی اگر طی قرارداد و... باشه
یک نمونه مثلا یک ایرانی طرحی برای ارائه ی زمان تعویض روغن و لنت و.... برای اتوموبیل داشت که به صورت نمودار یا انالوگ اما با محاسبه ی کامپیوتر خودرو به راننده اعلام بشه
این ایده رو برای بنز و بی ام و و فکر کنم تویوتا اگه درست یادم باشه ارسال کرد
که نتیجتا از این طرح استفاده میشه در محصولات این شرکت ها
اما صاحب ایده چون ثبت نکرده بود دستش به هیچجایی بند نیست!
حتی جزئیات رو هم نفرستاده
اما بعضی وقت هاخود ایده مهمتر از جزئیاتشه
چون این غول های تولید کننده حتما میتونند خودشون جزئیات رو طراحی کنند!

armin_gera
6th November 2013, 02:28 PM
والا من که شخصا توانایی تولید انبوه رو ندارم نه سرمایه دارم نه با بازار اشنام
میخواستم با شرکتی جایی قرارداد ببندم و از اونجا هم ترحم تجاری شه هم یه درصدی از تولید بردارم و...
این که میگید اگه به شرکتای معتبر هم با قرار داد بدم بازم چیزی دستمو نمیگیره , حتما باید جهانی ثبتش کنم؟نمیشه تو همین ایران ثبت شه؟برا ثبت جهانی شنیدم هزینهش خیلی بالاست

arisff
13th November 2013, 08:20 PM
در ایده ی بنده هم هیچ شوکی حس نمیشه سلونوئید ها دندانه های یک صدم رو جا میندازند که باعث افزایش قطر به میزان اضافه شدن یک صدم تا 3صدم به محیط هست
این شوک نیست ضربه به موتور محسوس نیست که حتی روی دور شمار قابل دیدن باشه یا حتی روی صدای موتور تاثیر بزاره
فشاری نمیاره

من خودمم یه طرح جامع برا گیربکس دارم طرح کامل و بی نقصی میشه اگه یه کم روش کار کنم

آقای معذوری هم گفت: کارخونه های بزرگ و معرف ، اصلا ما ها رو هیچی حساب نمیارن.

دوستان این چندتا ویدئو که تو آپارات گذاشتم رو ببینید.
ظاهرا مشکل رو حل کرده![tashvigh]

http://www.aparat.com/v/U8GWu
http://www.aparat.com/v/SakoF
http://www.aparat.com/v/nCXuQ
http://www.aparat.com/v/sLUEj

ab.bb
13th November 2013, 09:39 PM
دوستان این دوتا ویدئو که تو آپارات گذاشتم رو ببینید.
ظاهرا مشکل رو حل کرده![tashvigh]

http://www.aparat.com/v/U8GWu
http://www.aparat.com/v/SakoF

من مکانیزمش رو متوجه نشدم!!! اگر میتونید درباره اش توضیح بدین.
ضمنا تست عدم لغزش هم به اون شکل قابل قبول نیست.

arisff
14th November 2013, 12:26 AM
من مکانیزمش رو متوجه نشدم!!! اگر میتونید درباره اش توضیح بدین.
ضمنا تست عدم لغزش هم به اون شکل قابل قبول نیست.

توضیحش که خیلی سخته چون مکانیزمش کاملا بستگی به موقعیت قرارگیری قطعات نسبت به هم داره.
شما این لینک رو هم دیدید؟
http://yves.maguer.free.fr/home/CVT_fort_couple.html

ab.bb
14th November 2013, 12:57 AM
توضیحش که خیلی سخته چون مکانیزمش کاملا بستگی به موقعیت قرارگیری قطعات نسبت به هم داره.
شما این لینک رو هم دیدید؟
http://yves.maguer.free.fr/home/CVT_fort_couple.html

بله، دیدم.

http://uc-njavan.ir/images/jymrffzpxkkljnc253yl.jpg

با تغییر زاویه ،اون میله که با کادر قرمز مشخص کردم.چرخ خاکستری نسبت به چرخ بزرگتر تغییر وضعیت میده. یعنی، مرکز چرخ کوچک با مرکز چرخ بزرگ منطبق میشه یا ازش دور میشه.در این حالت به طور پیوسته با چرخ شطرنجی کوچک هم در ارتباطه.حالا نکته اینجاست که من هر جور حساب میکنم؛ این تغییر زاویه و... باعث تغییر نسبت دور بین چرخ بزرگ و کوچک نمیشه.

arisff
14th November 2013, 01:34 AM
با تغییر زاویه ،اون میله که با کادر قرمز مشخص کردم.چرخ خاکستری نسبت به چرخ بزرگتر تغییر وضعیت میده. یعنی، چرخ کوچک با مرکز چرخ بزرگ منطبق میشه یا ازش دور میشه.در این حالت به طور پیوسته با چرخ شطرنجی کوچک هم در ارتباطه.حالا نکته اینجاست که من هر جور حساب میکنم؛ این تغییر زاویه و... باعث تغییر نسبت دور بین چرخ بزرگ و کوچک نمیشه.

رضا جان خوشم میاد سرت درد میکنه واسه این چیزا ، حتی این وقت شب!
ویدئوی سوم و چهارم رو هم آپلود کردم :

تقریبا مشابه همین سیستمه ولی با کمی تفاوت ولی جزئیات رو بهتر تو سایتش توضیح داده.
http://www.aparat.com/v/nCXuQ

اینم نمای داخل همون مکانیزم اوله
http://www.aparat.com/v/sLUEj

حق با شماست ، درک کامل و درست نحوه کارکردش پیچیده هست و منم کاملا نتونستم عملکردش رو تو ذهنم تجسم کنم . من که از صبح کل وقت رو صرف پیدا کردن و تجزیه و تحلیل این فیلم ها کردم و الان مخم کاملا هنگه [sargije] .
باشه تا فردا تجدید قوا کنیم و بیفتیم به جونشون.[khabalood]

راستی ،،،، دروغ چرا؟
دقیقا وسط بحبوحه فکر کردن به عملکرد این سیستم ها بودم که ساعت 9/30 (شب) زنگ خونه خورد ، منم به هوای اینکه سرایداره و اومده آشغالا رو ببره (در حالی که غرق تو دنیای CVT ها بودم) ، با شلوارک و زیرپوش و آشغال به دست ، درو باز کردم امـــــــّــــا به جای سرایدار ، دو تا از دخترای همسایه رو دیدم که حسابی هم به خودشون رسیده بودن و سینی تو دستشون ، نذری تعارف کردن !!!!
من ... [khejalat]
آشغالا ....[bihes]
CVT .... [bihes]
دخترای همسایه ....[nishkhand]
شله زرد ....[khanderiz]

هیچی دیگه .... خیلی تو روحیه ام تأثیر گذاشت ...[narahat]

حسین متقی
14th November 2013, 03:21 AM
اووو خیلی خوب و عالی پس دیگه لازم نیست روش وقت بزاریم خداروشکر

خب ولی من یه ضد حال کوچیک بدتر از ضد حالی که شما خوردی خوردم!!
این لینک نشون میده ایده ای که داشتم فقط تو مخ من نبوده تو مخ خیلیا بوده !!
http://www.aparat.com/v/2m68r
و من 1سال گذشته رو که وقت داشتم روش کار کنم (که اگه کار میکردم و میساختم هم بی نتیجه بود)
از دست دادم!!!!

خب حالا مهم نیست بازمیگردیم به سی وی تی جدید که طراحی کردند
چیز خاص و پیچیده ای نیست دوستان

ازقانون اهرم ها(همون چرخدنده ها هم همینه اصلش) استفاده شده مثل همیشه

طول شعاع چرخدنده ی فرضی رو متغییر ساخته همین!! در واقع به جای چرخدنده ی واقعی یه چرخدنده ی فرضی ساخته با طول قطر متحرک
کاملا صلب هست و گشتاور های بالا رو هم میتونه انتقال بده

البته به شرط ساخت دقیق و استفاده از الیاژ های مقاوم و با اصطکاک کم نست به هم و روغنکاری مناسب داخلی (مثل یاتاقان بین میل شاتون و محور خارجی میل لنگ (درواقع یاتاقانی میشه گفت اصطلاحا!!![sootzadan]))

شعاع رو با جلو عقب بردن مرکز نسبت به مرکز چرخدنده ی (یه جورایی میشه بهش گفت نیمه خورشیدی)
داره یه چرخدنده ی فرضی با قطر متغییر میسازه
اینجوری هم صلب میشه و هم متغییر - بسیار هم کاربردیه چون کنترلش حتی از سی وی تی قبلی ساده تره
اما یه مشکل کوچولو داره که اصلا هم مهم نخواهد بود
برای تغییر قطر گیربکس باید خیلی حرکت کنه و این یعنی مشکل در ارتباط بعدی با دیفرانسیل
یا اینکه باید حجم زیادی رو خالی بزارند که توش حرکت کنه(البته فقط برای تغییر نسبت های بزرگ

اخ دیگه بسه تایپ کردن - دستم تو آشپزخونه هیئت سوخت!! نمیتونم بیشتر توضیح بدم

ab.bb
14th November 2013, 03:46 AM
فیلم رو فریم به فریم برسی کردم؛ سرعت گردش محورر خروجی رو در دو حالت، یکی وقتی دو محور برهم منطبق هستن و دیگری وقتی دو محور از هم فاصله میگیرن؛ رو اندازه گرفتم.تایم هر فریم رو هم زیرش نوشتم.

http://uc-njavan.ir/images/ua6e3yj0cwdnnhef6sa9.jpg

در حالت اول، یک دور گردش محور خروجی، 1.2 ثانیه طول میکشه؛ پس دور محور معادل 0.83 دور بر ثانیه هست.
در حالت دوم که دو محور از هم فاصله میگیرن؛ یک دور گردش محور خروجی معادل 0.9 ثانیه طول میکشه؛ پس دور محور معادل 1.1 دور بر ثانیه هست.
با توجه به داده های بالا اختلاف دور بین کمترین و بیشترین دور در محور خروجی برابر با 0.27 دور برثانیه. این میزان تعییرات دور محور خروجی خیلی کمه و برای استفاده عملی مناسب نیست. راه حل اینه که چند عدد از این گیربکس رو سری به هم وصل کنیم و در کنار این قطر چرخ دنده بزرگ رو هم تا جای ممکن بیشتر کنیم.
البته من هنوز برام قابل درک نیست که چرا تغییر فاصله دو محور از هم ، باعث تغییر در دور محور خروجی میشه.

حسین متقی
14th November 2013, 03:57 AM
فیلم رو فریم به فریم برسی کردم؛ سرعت گردش محورر خروجی رو در دو حالت، یکی وقتی دو محور برهم منطبق هستن و دیگری وقتی دو محور از هم فاصله میگیرن؛ رو اندازه گرفتم.تایم هر فریم رو هم زیرش نوشتم.

http://uc-njavan.ir/images/ua6e3yj0cwdnnhef6sa9.jpg

در حالت اول، یک دور گردش محور خروجی، 1.2 ثانیه طول میکشه؛ پس دور محور معادل 0.83 دور بر ثانیه هست.
در حالت دوم که دو محور از هم فاصله میگیرن؛ یک دور گردش محور خروجی معادل 0.9 ثانیه طول میکشه؛ پس دور محور معادل 1.1 دور بر ثانیه هست.
با توجه به داده های بالا اختلاف دور بین کمترین و بیشترین دور در محور خروجی برابر با 0.27 دور برثانیه. این میزان تعییرات دور محور خروجی خیلی کمه و برای استفاده عملی مناسب نیست. راه حل اینه که چند عدد از این گیربکس رو سری به هم وصل کنیم و در کنار این قطر چرخ دنده بزرگ رو هم تا جای ممکن بیشتر کنیم.
البته من هنوز برام قابل درک نیست که چرا تغییر فاصله دو محور از هم ، باعث تغییر در دور محور خروجی میشه.

در پست قبل از پست شما بنده همین توضیح رو دادم که تغییر این فاصله باید خیلی زیاد باشه
البته میشه با بزرگ کردن گیربکس میشه این نسبت رو خیلی بیشتر کرد حتی به 1 به 3 رسوند ولی هنوز کمه
برای همین کل حجم افزایش چشمگیری پیدا میکنه چون تغییر طول زیاد میشه

کارکردش رو هم نوشتم از قوانین ساده استفاده کرده

ab.bb
14th November 2013, 04:07 AM
در پست قبل از پست شما بنده همین توضیح رو دادم که تغییر این فاصله باید خیلی زیاد باشه
البته میشه با بزرگ کردن گیربکس میشه این نسبت رو خیلی بیشتر کرد حتی به 1 به 3 رسوند ولی هنوز کمه
برای همین کل حجم افزایش چشمگیری پیدا میکنه چون تغییر طول زیاد میشه
کارکردش رو هم نوشتم از قوانین ساده استفاده کرده
پست شما رو بعد از ارسال پست خودم دیدم.البته توضیحات تون توی درک مکانیزم بهم کمکی نکرد.
چون اون تغییرات شعاع گردش که گفتین رو من توی سیستم نمیتونم ببینم. چهار چرخ دنده در حالت اول، حول یک مسیر دایره ای میچرخند. بعد از حرکت چرخ دنده بزرگ هم، این مسیر دایره ای شعاعش تغییری نمیکنه؛ فقط به شکل کلی تغییر مکان میده.

حسین متقی
14th November 2013, 04:16 AM
پست شما رو بعد از ارسال پست خودم دیدم.البته توضیحات تون توی درک مکانیزم بهم کمکی نکرد.
چون اون تغییرات شعاع گردش که گفتین رو من توی سیستم نمیتونم ببینم. چهار چرخ دنده در حالت اول، حول یک مسیر دایره ای میچرخند. بعد از حرکت چرخ دنده بزرگ هم، این مسیر دایره ای شعاعش تغییری نمیکنه؛ فقط به شکل کلی تغییر مکان میده.

چرا اتفاقا من الان دوباره دیدم
دقت کنید از مرکز چرخدنده ی بزرگ دور میشه
این دقیقا مثل خورشیدیه
خورشیدی ای رو فرض کنید که به جای 3تا - یک چرخدنده داخل یک چرخدنده هست(انیمیشنی و کارتونی فرض کنید(توهمی)
و چرخدنده ی داخلی بزرگ و کوچیک میشه
وقتی بزرگ میشه با چرخدنده ی بزرگتر هم مرکز میشه
و وقتی کوچک میشه مرکزش از مرکز چرخدنده ی بزرگتر(رینگ) فاصله میگیره(قطرش تغییر کرده
اینجا هم همینکارو کرده
فقط چون نمیشه تو دنیای واقعی چرخدنده بزرگ و کوچک بشه
جاش از 3 یا 4(و یا میشه حتی بیشتر) تیغه و محور و ریل استفاده کرده تا یک چرخدنده ی فرضی با شعاع متغییر ایجاد کنه

ab.bb
14th November 2013, 04:27 AM
چرا اتفاقا من الان دوباره دیدم
دقت کنید از مرکز چرخدنده ی بزرگ دور میشه
این دقیقا مثل خورشیدیه
خورشیدی ای رو فرض کنید که به جای 3تا - یک چرخدنده داخل یک چرخدنده هست(انیمیشنی و کارتونی فرض کنید(توهمی)
و چرخدنده ی داخلی بزرگ و کوچیک میشه
و وقتی کوچک میشه مرکزش از مرکز چرخدنده ی بزرگتر(رینگ) فاصله میگیره(قطرش تغییر کرده
اینجا هم همینکارو کرده
جاش از 3 یا 4(و یا میشه حتی بیشتر) تیغه و محور و ریل استفاده کرده تا یک چرخدنده ی فرضی با شعاع متغییر ایجاد کنه

دقیقا متوجه شدم جریان چیه. اصلا به این نکته توجه نکرم؛ که با حرکت چرخ دنده بزرگ به یک سمت ، سه تا چرخ دنده کوچک در سمت دیگر به هم نزدیکتر میشن. به این شکل شعاع مسیر گردش تغییر میکنه.

arisff
14th November 2013, 02:43 PM
ظاهرا دیر رسیدم و دوستان عزیز دل و روده این فیلم ها رو درآوردن و کاملا تجزیه و تحلیلش کردن.[eynaki]

حوصله شما تو این حرکت کاملا ستودنی هست.[tashvigh]

چرخدنده ی داخلی بزرگ و کوچیک میشه
اینجا هم همینکارو کرده

از توضیحات ساده و شفاف آقا حسین هم خیلی ممنون که قضیه رو بیشتر برامون روشن کرد.

درسته که پروژه ای که شروع کردم تا حدودی با ناکامی مواجه شد[kootak] ولی حداقلش کلی به اطلاعات عمومیم اضافه شد و مهمتر اینکه با یه مکانیزم کاملا جدید آشنا شدیم که تو مسائل دیگه ، خیلی به درد میخوره و فکرمون رو باز میکنه.[shademan]

عرفان سلیم زاده
14th November 2013, 05:56 PM
هر پروژه ای داشتین تو سازمان پژوهش ها از طراحی تا نمونه مهندسی اونو میتونید به کمک اساتید و دانشجویان دکترا و وسایل پیشرفته انجام بدید.کافیه هزینه پروژه رو که کمتر از بیرون هم میشه در چند نوبت پرداخت کنید همین.[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد