PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خبر تأثیر شیمیایی بوی بدن نوزادان بر مغز مادران

Almas Parsi
2nd October 2013, 11:48 AM
تأثیر شیمیایی بوی بدن نوزادان بر مغز مادران
بوی بدن نوزادان تازه متولد شده یک ارتباط شیمیایی قوی بین مادر و کودک برقرار می کند.

بوی بدن نوزادان تازه متولد شده بر روی مغز زنان دارای اثر تحریک کننده ای مشابه اثر پاداش در مغز هنگام خوردن یک غذای دلپذیر یا مصرف مواد مخدر است.

http://1doost.com/Files/Pictures/1392/07/08/1380520534.jpgزمانی که یک زن دوست دارد نوزادی را آغوش بگیرد - حتی اگر کودک فرزند وی نباشد - این یک واکنش بیولوژیکی کاملا طبیعی مرتبط با عملکردهای مادرانه زن است.
دکتر «یوهانس فرانسلی» از محققان دانشگاه مونترال تأکید می کند: استفاده از حس بویایی با کمکسیگنال های شیمیایی، یک ارتباط غیربصری و غیرکلامی بین مادر و کودک محسوب می شود؛ برای نخستین بار در این مطالعه نشان دادیم که بوی بدن نوزادان تازه متولد شده - به عنوان بخشی از این سیگنال شیمیایی - قادر به فعال کردن بخش پاداش در مغز مادران است.
این بخش در حالت عادی هنگام غذا خوردن در حالت گرسنگی یا مصرف مواد در معتادان فعال می شود.
در این مطالعه دو گروه 15 نفری شامل مادران در ششمین هفته پس از زایمان و زنان فاقد فرزند شرکت کرده و اسکن عملکرد مغزی آنها در هنگام استشمام بوی بدن نوزاد مورد بررسی قرار گرفت.
اگرچه بوی استشمام شده به فرزندان افراد تحت آزمایش تعلق نداشت، اما اثر شیمیایی دوپامین در هسته کودیت مغز مادران بیش از زنان فاقد فرزند بود.
هسته کودیت (caudate nucleus) در مرکز مغز، نقش مهمی در یادگیری ایفا می کند و دوپامین انتقال دهنده عصبی اصلی در مدار پاداش در مغز است.
به گفته دکتر «فرانسلی»، این مدار پاداش تنها در هنگام خوردن غذاهای خاص یا مصرف مواد مخدر فعال می شود و هر بویی باعث تحریک این بخش نمی شود، اما بوی بدن نوزاد تازه متولد شده از قدرت تحریک پذیری بالایی برای فعال کردن این بخش برخوردار است.
نتایج بدست آمده در این مطالعه نشان می دهد، بوی بدن نوزاد نقش مهمی در توسعه پاسخ های انگیزشی و عاطفی بین مادر و کودک ایفا می کند که با عملکردهای مادرانه از جمله شیر دادن و مراقت مستمر از نوزاد همراه شده و به بقای کودک کمک می کند.
محققان معتقدند که زایمان احتمالا عامل تغییرات هورمونی می شود که مدار پاداش در هسته کودیت را دستخوش دگرگونی می کند.
نتایج این مطالعه در مجله Frontiers in Psychology منتشر شده است.

منبع : ایسنا (http://1doost.com/go/?u=http%3A%2F%2Fisna.ir%2Ffa%2Fnews%2F92070704094% 2F%D8%AA%D8%A3%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%86-%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D8%BA%D8%B2-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86)

yas-90
8th October 2013, 10:47 PM
بوی بدن بچه بوی خیلی خوبیه...یه بوی مخلوط با بوی شیر[labkhand]

Almas Parsi
8th October 2013, 11:26 PM
بوی بدن بچه بوی خیلی خوبیه...یه بوی مخلوط با بوی شیر[labkhand]

سلام

جالب اینجاست که همه هم این بو رو روست دارن و یه جورایی حس آرامش به آدم میده ..
خصوصا اینکه با پودر بچه هم این بو مخلوط بشهsmilee_new2 (8)

و همه نوزادان هم بوی بدنشون که به گفته شما مخلوطی از بوی شیر هست یکسانه
و من نوزادی رو ندیدم بوی بدنش فرق داشته باشهsmilee_new2 (8)smilee_new2 (8)smilee_new2 (8)

masoume.a.92
8th October 2013, 11:30 PM
واااای سهیلا جان
مرسی
جدا بوی بدن بچه حتی لباساش وقتی تنش نیست خیلی خوبه... [labkhand]
آدم لذت میبره.... [labkhand]

yas-90
8th October 2013, 11:37 PM
واااای سهیلا جان
مرسی

سلام[golrooz]

چه احساسات مشابهی[esteghbal]

ما هم مهر تایید زدیم به این تحقیقات[cheshmak]

masoume.a.92
8th October 2013, 11:40 PM
سلام[golrooz]

چه احساسات مشابهی[esteghbal]

ما هم مهر تایید زدیم به این تحقیقات[cheshmak]

سلام.
[khanderiz]
نکته ظریفی بود...[nishkhand]
خب خانوم تائید مارم نیاز داشت دیگه... مگه نداشت؟ [cheshmak]

yas-90
8th October 2013, 11:42 PM
سلام.
[khanderiz]
نکته ظریفی بود...[nishkhand]
خب خانوم تائید مارم نیاز داشت دیگه... مگه نداشت؟ [cheshmak]

[cheshmak]

بله.... تحقیقات از نظر ایران تایید شد[sootzadan]

mamadshumakher
8th October 2013, 11:49 PM
فقط مادران نیستند که لذت میبرند.

من الان دلم واسه بچه 9 ماهه یکی از بستگان یک ذره شده.حالا خداروشکر کوچولوی همسایمون در دسترسه :))

Almas Parsi
8th October 2013, 11:54 PM
واااای سهیلا جان
مرسی

سلام معصومه عزیز[golrooz]

ممنون از توجهتون به مطالب تاپیک
و خوبه به قول یاس 90 عزیز احساسات مشابهی داریم ...
و یه نکته اینکه در بحث تاپیک اشاره شده به تغییرات هورمونی در مادران و...
اما حتی استشمام این بو برای افرادی که هنوز مادر نشدن هم در بدنشون تغییرات حسی ایجاد میکنه و احتمالا این قضیه به خلقت و سرشت خانومها برمیگرده که حتما از بدو تولد این خصوصیات رو دارن
و مورد دیگه اینکه خیلی دوست دارم بدونم آیا این لذتی که خانومها از استشمام بوی بدن نوزاد میبرند آقایون هم براشون لذت بخشه یا نه ...

yas-90
8th October 2013, 11:57 PM

اما حتی استشمام این بو برای افرادی که هنوز مادر نشدن هم در بدنشون تغییرات حسی ایجاد میکنه و احتمالا این قضیه به خلقت و سرشت خانومها برمیگرده که حتما از بدو تولد این خصوصیات رو دارن
و مورد دیگه اینکه خیلی دوست دارم بدونم آیا این لذتی که خانومها از استشمام بوی بدن نوزاد میبرند آقایون هم براشون لذت بخشه یا نه ...

من الان دلم واسه بچه 9 ماهه یکی از بستگان یک ذره شده.حالا خداروشکر کوچولوی همسایمون در دسترسه :))

سلام دوستان گرام

جناب شوماخر هم لذت میبرن....پس انگار مشابهه[cheshmak]

masoume.a.92
8th October 2013, 11:58 PM

سلام بر شما. خواهش میکنم.
دقیقا منم میخواستم الان همینو بپرسم...
اصلا آقایون حس میکنند این بو رو؟! [nishkhand]

Almas Parsi
9th October 2013, 12:01 AM

سلام آقای شوماخر[golrooz]

من و شما هم زمان پستمون رو ارسال کردیم [khanderiz]

و من در پست ارسالیم دوست داشتم بدونم آیا آقایون هم لذتی رو که خانومها در این خصوص میبرند هم شامل حالشون میشه ؟؟؟[nishkhand]

آیا استشمام بوی بدن نوزادان براتون جالب هست و اون حسی رو که ما خانومها داریم شما هم دارید؟؟؟[soal]

mamadshumakher
9th October 2013, 12:07 AM
سلام آقای شوماخر[golrooz]

من و شما هم زمان پستمون رو ارسال کردیم [khanderiz]

و من در پست ارسالیم دوست داشتم بدونم آیا آقایون هم لذتی رو که خانومها در این خصوص میبرند هم شامل حالشون میشه ؟؟؟[nishkhand]

آیا استشمام بوی بدن نوزادان براتون جالب هست و اون حسی رو که ما خانومها داریم شما هم دارید؟؟؟[soal]

من نمیدونم خانما چه حسی دارند و اقایون چه حسی ولی من دقیقا اگر جایی بچه باشهیجورایی همون بوی شیر خشک رو حس میکنم.و کلا در ارتباط با بچه لذت میبرم.

masoume.a.92
9th October 2013, 12:08 AM

ببینید این بو یه حس خاصی داره...
یه لذت شیرینی...
دقیقا آدم موقع حس کردن بوش یه آرامشی میگیره...
از هر ادکلنی خوشایند تره...
اینطوری آقایون هم احساس میکنند؟؟؟ [soal]

mamadshumakher
9th October 2013, 12:16 AM
ببینید این بو یه حس خاصی داره...
یه لذت شیرینی...
دقیقا آدم موقع حس کردن بوش یه آرامشی میگیره...
از هر ادکلنی خوشایند تره...
اینطوری آقایون هم احساس میکنند؟؟؟ [soal]

من یجورایی اره.ولی کل اقایونو نمیدونم.

Almas Parsi
9th October 2013, 12:26 AM
من نمیدونم خانما چه حسی دارند و اقایون چه حسی ولی من دقیقا اگر جایی بچه باشه یجورایی همون بوی شیر خشک رو حس میکنم.و کلا در ارتباط با بچه لذت میبرم.

سلام[golrooz]

ممنونم که پاسخ دادید[golrooz]

پس شما هم این احساس رو دارید و در کنارش هم نوزادان رو دوست دارید.....

احتمالا یک نظر سنجی لازمه در اینخصوص از آقایون داشته باشیم...

مرسی از حضورتون[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد