PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث ایده ای برای بازی های رایانه ای خودرویی مثل need for speed

mamadshumakher
17th September 2013, 02:32 PM
سلام بر همگی دوستان عزیز[golrooz]

من از بازی های کامپیوتری که موضوعش خودرو باشه خوشم میومد.انواع need for speed رو بازی کردم.با پلی استیشن هم قدیما یادمه بازی کردم.اما یه موضوعی که منو ازار میداد در نوع سواری خودرو بود.

هر چقدر کیفیت صدا و توصیر و نوع حرکت خودرو طبیعی بشه هر چقدر گرافیک مورد نیاز بالاتر بره اما نوع رانندگی ایراد داره.فرق دستگاه های شبیه ساز هم تو همینه.

حالا مشکل چیه

وقتی شما با کیبورد بازی میکنید و دکمه ی گاز رو فشار میدید خودرو تمام قدرت موتور رو استفاده میکنه.وقتی ترمز میزنید با تمام قدرت ترمز میگیره

یعنی اختیار نداری که کم گاز بدی

حالا این به کنار

فرمون: وقتی سرعت پایینه با فشردن کلیدهای چپ یا راست خودرو با سرعت عمل خوبی به طرفین هدایت میشه اما وقتی سرعت میره بالا و شما ا فرمون بدید خودرو تا حدی میپیچه که خودرو توانایی پیچیدن داره.مثلا اگر در سرعت بالا با خودروی واقعی فرمون رو زیاد بپیچونید خودرو چپ میکنه.هر چی سرعت میره بالاتر زاویه ی کمتری میشه به چرخ داد تا تعادل خودرو بهم نخوره.

حالا من میگم این برای یه بازی کامپیوتری یه عیب هست.

ایده ی من اینه :

کاش کلید هایی طراحی و روی کیبورد قرار بگیره که بتونه میزان نیرویی که بهش اعمال میشه رو بسنجه.و میزان نیرویی که وارد میشه تعیین کنه پدال گاز چقدر فشرده بشه

و پدال ترمز هم به همین صورت و همینطور میزان فرمونی که به خودرو میدید .

این جوری باعث میشه بدون نیاز به فرمون و ترمزهای شبیه سازی ما حس واقعی رانندگی رو داشته باشیم.چرا؟

چون با یه نگاه میشه فهمید وقتی میخوایم ناگهان ترمز کنیم فشار بیشتری به دکمه ی ترمز میاریم [nishkhand] میخوایم ماشین تنرتر بره فشار بشتری به دکمه ی گاز وارد میکنیم.مخصوصا بچه ها

حالا ما بیایم ازین قابیلت استفاده کنیم برای یه ماشین بازی جدید و هیجان انگیز.

البته نمیدونم این مشکل حل شده یا نه.ولی من خودم خیلی لذت میبرم که بتونم میزان فرمون دهی و ترمز و گاز رو خودم کنترل کنم.دوست دارم نظرتونو بدونم

arisff
17th September 2013, 07:49 PM
یه سری دسته های بازی که خیلی وقته اومدن شامل فرمان ، دنده ، پدال گاز و ترمز هست که به کنسول یا کامپیوتر وصل میشه و دیگه از صفحه کلید استفاده نمیشه ولی نمیدونم که به میزان فشار حساس هستن یا نه ؟ بعید میدونم نباشن.

http://img7a.flixcart.com/image/joystick/e/u/b/genius-genius-speed-wheel-5-speed-wheel-400x400-imade675th3csjxr.jpeg

mamadshumakher
17th September 2013, 08:18 PM
یه سری دسته های بازی که خیلی وقته اومدن شامل فرمان ، دنده ، پدال گاز و ترمز هست که به کنسول یا کامپیوتر وصل میشه و دیگه از صفحه کلید استفاده نمیشه ولی نمیدونم که به میزان فشار حساس هستن یا نه ؟ بعید میدونم نباشن.

http://img7a.flixcart.com/image/joystick/e/u/b/genius-genius-speed-wheel-5-speed-wheel-400x400-imade675th3csjxr.jpeg

تا اونجا که من یادم میاد اینا هیچ فرقی با کلید ندارن و میزان فشار تاثیری تو عملکردشون نداره.فرمان رو که بخوای بچرخونی باید اینقد بچرخونی تا به میکروسوئیچش برخورد کنه.همینطور گاز و ترمز.و واقعا اگر کلیدهای حساس به میزان نیرو رو بشه برای بازی های خودرویی طراحی کرد بازیها نیاز به تبحر خاصی خواهن داتش.چون کسی که تمرکز خودشو از دست بده به طور ناگهانی نیروی بیشتری وارد میکنه به کلید ها.و اینجاست که نیاز به تبحر و تمرکز حواس هست.و لذت زیادی داره که میزان گاز و ترمز قابل تغییر باشه.

چون خرید دستگاه شبیه ساز ماشین سواری گرونه [nishkhand]

arisff
17th September 2013, 09:17 PM
به نظرم قبل از اینکه ابزار مناسب برای اعمال گاز یا ترمزِ متغییر بسازن ، باید تو خود نرم افزار و کدهای بازی همچین قابلیتی تعریف بشه وگرنه ساختن ابزارش که کاری نداره.

ولی بازم بعید میدونم همچین نیازی تاحالا بی پاسخ مونده باشه.

mamadshumakher
17th September 2013, 10:08 PM
به نظرم قبل از اینکه ابزار مناسب برای اعمال گاز یا ترمزِ متغییر بسازن ، باید تو خود نرم افزار و کدهای بازی همچین قابلیتی تعریف بشه وگرنه ساختن ابزارش که کاری نداره.

ولی بازم بعید میدونم همچین نیازی تاحالا بی پاسخ مونده باشه.

اونکه 100 درصد تغییرات حسابی باید روی نرم افزار بازی انجام بشه که من اصلا هیچ آشنایی با این مبحث ندارم.شایدم واقعا نشه.

شایدم تا الان ساخته شده باشه.

که منتظرم دوستان متخصص با این امر بیان مارو روشن کنند.[golrooz]

sare*
17th September 2013, 10:35 PM
من فک میکننم تا الان حتما باید یه بازی هایی ساخته شده باشه که تعداد دنده رو در نظر بگیره و تو هر دنده سرعت در محدوده خودشو ...
فک نکنم تا الان این مشکل بی پاسخ مونده باشه...[shaad]

mamadshumakher
17th September 2013, 10:44 PM
من فک میکننم تا الان حتما باید یه بازی هایی ساخته شده باشه که تعداد دنده رو در نظر بگیره و تو هر دنده سرعت در محدوده خودشو ...
فک نکنم تا الان این مشکل بی پاسخ مونده باشه...[shaad]

سلام.ممنون از مشارکت

تجربه ی بازی های مرتبط با خودرو رو دارید؟همچنین تجربه رانندگی واقعی؟

اخه به نظر میرسه مشکلیو که من گفتم رو خوب متوجه نشدید.بحث من دنده و سرعت محدوده ی مشخص نیست.[golrooz][golrooz]

sare*
17th September 2013, 10:48 PM
اره هر دو رو دارم متوجه منظورتون شدم اگه سرعت در هر محدوده کنترل بشه هدایت فرمان راحته کلا تو باری هایی که ماها دیدیم جزیی نگاه نشده در ساخت بازی به همین دلیل اونجوری که انتظار داریم عمل نمیکنه

عرفان سلیم زاده
17th September 2013, 11:03 PM
به نظر من یه بازی متن باز گیر بیاد و یه برنامه بنویس که دامنه فرمان های خروجی از کیبرد رو به صورت pwm به بازی تزریق کنه. تو این مدل یه موچ pwm با فرکانس ثابت داریم که با فشرد کلید های گاز و ترمز و فرمان شروع میشه. اگر برنامه رو طوری بنویسیم که به صورت عرضی مدوله بشه، با فشردن کلید ها موج شروع به تولید پالس ها میکنه منتها عرض پالس ها به تدریج از تیز به پهن میرسه حالا طبق برنامه ریزی خودت مدت زمان این افزایش عرض پالس ها میتونه هر چند ثانیه که فکر می کنی مناسبه افزایش پیدا کنه.الان خوب الکترونیک یادم نیست کتاب مخابرات سوم دبیرستان بخش مدلاسیون عرضی پالس ها رو بخون از سایت تالیف کتاب نسخه الکترونیکیش رو میتونی رایگان دانلود کنی.http://www.chap.sch.ir

ab.bb
17th September 2013, 11:06 PM
آره واقعا همچین وسیله ای برای بازی های مسابقات ماشین نیازه. البته سخت افزار پیچیده ای هم نداره؛ منتها نمیدونم چرا این مشکل رو حل نمیکنن. فرمان وگاز و... هم دقیقا همون مشکل دسته بازی و کیبورد رو داره.

mamadshumakher
17th September 2013, 11:36 PM
اره هر دو رو دارم متوجه منظورتون شدم اگه سرعت در هر محدوده کنترل بشه هدایت فرمان راحته کلا تو باری هایی که ماها دیدیم جزیی نگاه نشده در ساخت بازی به همین دلیل اونجوری که انتظار داریم عمل نمیکنه

سرعت و کنترل اون و ارتباطش رو با هدایت اسان تر فرمان نفهمیدم.

ولی یکی از دوستان توضیح مفیدی داد.در بعضی از بازیها سیستم قطع و وصلیه.حد وسطی وجود نداره.ولی بعضی از بازیا میتونی تعیین کنی که چقدر گاز بدی یا چقدر ترمز بگیری.که با توجه به اینکه بازی این قابلیت رو داره اما باز مشروط بر داشتن جوی پدی هست که بتونه با این قابلیت مچ بشه.

به نظر من یه بازی متن باز گیر بیاد و یه برنامه بنویس که دامنه فرمان های خروجی از کیبرد رو به صورت pwm به بازی تزریق کنه. تو این مدل یه موچ pwm با فرکانس ثابت داریم که با فشرد کلید های گاز و ترمز و فرمان شروع میشه. اگر برنامه رو طوری بنویسیم که به صورت عرضی مدوله بشه، با فشردن کلید ها موج شروع به تولید پالس ها میکنه منتها عرض پالس ها به تدریج از تیز به پهن میرسه حالا طبق برنامه ریزی خودت مدت زمان این افزایش عرض پالس ها میتونه هر چند ثانیه که فکر می کنی مناسبه افزایش پیدا کنه.الان خوب الکترونیک یادم نیست کتاب مخابرات سوم دبیرستان بخش مدلاسیون عرضی پالس ها رو بخون از سایت تالیف کتاب نسخه الکترونیکیش رو میتونی رایگان دانلود کنی.

فکر نمیکنم با این ترفند بشه این مشکل رو حل کرد.چون زمان رسیدن حداقل تا حداکثر متغیر هست.ثابت نیست.[tafakor] نمیشه از قبل زمانی تعیین کرد.هرچند منم اشنایی خوبی ندارم.

حسین متقی
18th September 2013, 12:32 AM
ایده ی خیلی خوبیه
من قبلا به این محدودیت توجه کرده بودم ولی هیچوقت با خودم نگفتم چرا چنین امکانی اضافه نشه
شاید یه دلیلش اینه که میدونم از دست من کار زیادی برنمیاد
من میگم ارزش این ایده بالاست اما امکاناتی میخوای برای ساخت جوی استیک و کلید و شبیه ساز اون و یک نمونه بازی ساده ی با این امکان
و بعد ثبت اون در اتحادیه ی اروپا - امریکا و چند کشور دیگه مثل ژاپن!
بعد میتونی امتیازشو تا 10-15 سال با ارزش میلیون ها دلار به شرکتهای تولید کننده ی کنسول بازی و محتواسازهای بازی ها بفروشی
ولی به شرطی که یک میلیون دلار اول رو برای اینهمه هزینه داشته باشی!
ساده تر کار کنی و محکم نباشه کارت و روش هزینه نکنی همش به باد میره!
پس به نظرم بزارش برای اینده - اینده خیلی جذابتر خواهد بود

farzadsw
18th September 2013, 11:10 PM
خب مثل اینکه من از همه بیشتر اهل بازی هستم!
بازی هایی مثل need for speed به هیچ عنوان شباهتی با واقعیت ندارند و اساسا برای ایجاد هیجان ساخته شده اند (دنیای واقعی کسل کننده هست!).
یکسری بازی مثل سری بازی های FORTZA MOTORSPORT و GranTurismo (این یه چیز دیگس) در واقع شبیه ساز مسابقات رانندگی هستند. تو این بازی ها پارامترهای خیلی زیادی شبیه سازی شده. از صدای اگزوز ماشینها بگیرید تا دمای لاستیک ها و تاثیرش توی چسبندگی ماشین!!! برای همین تو این جور بازی ها نمی تونید با 150 تا سرعت پیچ 90 درجه در رد کنید (همونطور که تو سری needforspeed میشه!).

خب این مقدمه رو گفتم که مشخص بشه روی این بازی ها خیلی کار شده و به طور حتم وسایل جانبی اون هم ساخته شده که با حساسیت بالا این کار رو انجام بده.
یک نمونه ساده ش رو احتمالا توی شهر بازی ها دیدید که فرمون و گاز درجات مختلف دارند و مثلا اگه نصفه گاز بدید شتاب کمتری می گیرید.
اما حتی انواع پیشرفته ترش هم جدیدا اومده که از فدیبک نیرو (هپتیک) هم استفاده می کنه!!
به عنوان مثال شرکت خوشنام لاجیتک این محصول رو تولید کرده (G27 Racing Wheel):
http://www.chare.ir/index.php?dispatch=products.view&product_id=74657
این وسیله علاوه بر اینکه فرمون و پدالها مشابه مدلهای واقعی عمل می کنن، فیدبک نیرو هم داره! یعنی سر پیچ فرمون به یک سمتی می کشه! یا تو سرعت بالا فرمون سفتر میشه. البته قیمتش بالاست ولی با این امکانات می ارزه.

متاسفانه تو این دنیایی که اینقدر ارتباطات گسترده هست و تکنولوژی سریع پیشرفت می کنه، داشتن ایده جدیدی که کسی قبلا روش کار نکرده خیلی سخته. اگر هم ایده جدیدی هست باید سریع بجنبی تا عقب نمونی!

ab.bb
18th September 2013, 11:26 PM
خب مثل اینکه من از همه بیشتر اهل بازی هستم!
بازی هایی مثل need for speed به هیچ عنوان شباهتی با واقعیت ندارند و اساسا برای ایجاد هیجان ساخته شده اند (دنیای واقعی کسل کننده هست!).
یکسری بازی مثل سری بازی های FORTZA MOTORSPORT و GranTurismo (این یه چیز دیگس) در واقع شبیه ساز مسابقات رانندگی هستند. تو این بازی ها پارامترهای خیلی زیادی شبیه سازی شده. از صدای اگزوز ماشینها بگیرید تا دمای لاستیک ها و تاثیرش توی چسبندگی ماشین!!! برای همین تو این جور بازی ها نمی تونید با 150 تا سرعت پیچ 90 درجه در رد کنید (همونطور که تو سری needforspeed میشه!).

خب این مقدمه رو گفتم که مشخص بشه روی این بازی ها خیلی کار شده و به طور حتم وسایل جانبی اون هم ساخته شده که با حساسیت بالا این کار رو انجام بده.
یک نمونه ساده ش رو احتمالا توی شهر بازی ها دیدید که فرمون و گاز درجات مختلف دارند و مثلا اگه نصفه گاز بدید شتاب کمتری می گیرید.
اما حتی انواع پیشرفته ترش هم جدیدا اومده که از فدیبک نیرو (هپتیک) هم استفاده می کنه!!
به عنوان مثال شرکت خوشنام لاجیتک این محصول رو تولید کرده (G27 Racing Wheel):
http://www.chare.ir/index.php?dispatch=products.view&product_id=74657
این وسیله علاوه بر اینکه فرمون و پدالها مشابه مدلهای واقعی عمل می کنن، فیدبک نیرو هم داره! یعنی سر پیچ فرمون به یک سمتی می کشه! یا تو سرعت بالا فرمون سفتر میشه. البته قیمتش بالاست ولی با این امکانات می ارزه.

متاسفانه تو این دنیایی که اینقدر ارتباطات گسترده هست و تکنولوژی سریع پیشرفت می کنه، داشتن ایده جدیدی که کسی قبلا روش کار نکرده خیلی سخته. اگر هم ایده جدیدی هست باید سریع بجنبی تا عقب نمونی!
من توی شهر بازی هم بازی کردم؛ فرمونش درجه بندی نداشت.اصلا حال نمی داد.

farzadsw
18th September 2013, 11:49 PM
والا من سال پیش تو "قلعه سحر آمیز" بازی کردم [nadidan]فرمونش درجه بندی داشت. مثلا سر پیچ آروم، فرمون رو کم می پیچوندم و ...
ممکنه دستگاه یا نرم افزار اونجا قدیمی بوده.
ولی در کل سیستمهای جدید این امکانات رو دارند.
یک نکته ای هم یادم اومد. دسته ps2 ی اورجینال دکمه هایی که جهت باهاشون میدادم دو حالت داشت. آروم فشار میدادم فرمون میزان کمی میچرخید و زیاد فشار میدادم تا ته. برای گاز و ترمز هم همین 2 حالت رو داشت. البته برای جهت دادن با استیک آنالوگ دسته ها میشه حالتهای پیوسته هم داد.

MamadGD
19th September 2013, 02:33 AM
سلام به عنوان اولین پستم توی اینجا و این بحث شرکت می کنم .
اول خودم رو معرفی می کنم من محمد نوروزی پور هستم 16 ساله . و بازی ساز هستم .
خب بریم سره این داستان . راه های پر خرج و حرفه ایش رو که همه بحث کردید . و همچنین راه هایی هم واسه حرفه ها گذاشته شده . دستگاه های جانبیش و بازی های تخصصی شبیه سازی از قبل طراحی شده . ولی واسه ما که حرفه ای نیستیم . توی بازی ها با یک کد خیلی کوچولو می شه این قابلیت رو پیاده کرد . خب فرمون که توی این بازی ها زیاد مشکل نداره .ولی کلا خب هر چیزی رو می شه با این روش شبیه سازی کرد . روش به این صورت هست که ما توی بازی مون کد می دیم که مثلا اگه گاز رو فشار دادیم شتاب از صفر برابر بشه با مثبت فلان قدر ضربدر یک متغیر . حالا این متغیر یک عدد بین صفر و یک هست . که می شه اون رو توسط دوتا دکمه در هنگام گاز دادن کم و زیاد کرد . و از طریق همین کار می شه همشون رو شبیه سازی کرد. و یا برای مشکل فرمان توی سرعت بالا . خب این مشکل هم درست کردنش کاری نداره . فقط توی کد ها شرط می زاری که اگه سرعت از فلا قدر بیشتر شد. سرعت تغییر جهت چرخ ها مثلا نصف بشه.! ولی خب تمامی این موارد در بازی های حرفه ای که سعی در شبیه سازی دارن انجام شده .
ولی خب باید توی بازی های ما هم پیاده بشه .[khande][khande]

خب این هم چندتا دونه راه حل بود که من دارم توی بازی هام پیاده می کنم .

ali sarafraz
26th November 2013, 05:47 PM
به نام خدای مهربون

پاسخ به این سوال خیلی سادس :::

فقط ما باید ی جوری به بازی مون برنامه بدیم تا با دکمه w هماهنگ بشه چطوری ؟؟؟
وقتی ما دستمون رو روی دکمه گذاشتیم در حقیقت پا ی خود را روی پدال گذاشتیم و قدرت معینی داریم به پدال میدیم چون ماشین داره ب صورت معین و مشخصی سرعت زیاد میکنه :::::
حالا اگه بتونیم جوری به بازیمون برنامه بدیم تا بازدن مثلا در هر ثانیه دو بار کلید w ماشین هم تندتر سرعت زیاد کنه کارمون درست میشه.....
در حقیقت ما هر چ قدر دکمه w رو تند تر بزنیم صفر تا صد ماشین کمتر میشه ..... [tafakor]
هر چغدر تند تر w بزنی بیشتر گاز میدی.....
و هر چ قدر با سرعت کم تری w بزنی قدرت کمتری به پدال میدیم..
همین اتفاق واسه ترمز میه افته :::
هر چغدر تند تر دکمه ترمز رو بزنی بیشتر ترمز میگیریم.....
و هر چ قدر با سرعت کم تری دکمه رو بزنی قدرت کمتری به ترمز میدیم..

امید وارم منظورمو فهمیده باشین

ali sarafraz
26th November 2013, 05:53 PM
like داشت ؟؟؟؟ [bietena]
[nadidan]
[taajob3]

majid313mirzaei
25th December 2013, 09:55 AM
خب منم نظرمو بگم اولا تو need for speed most wanted هم دنده اتوماتیک هست هم دستی(من فقط همین ورژن رو بازی می کنم بقیش چرنده!!)
بزارید رو دنده دستی حرف بزنم وقتی دنده 1 هستی همینطور که دکمه گاز رو فشار میدی اگر یکی از دکمه های 1 تا 9 رو بزنی یه مقدار خاصی این گاز دادن بیشتر بشه یعنی برای هر دنده
قدرت گاز دادن رو 9 قسمت می کنیم یعنی عملا تا حد زیادی میگیم که چقدر گاز بده-برای برنامه نویسیش هم کافیه بعد فرمان دکمه گاز بگید اگه 1 رو فشار داد مثلا 0.11 درصد قدرت رو بیشتر کن و ...
اگه تونسته باشم منظورمو بگم بنظرم ایده خوبیه

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد