PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال ارزانترین و ساده ترین و مبتکرانه ترین راه گرم کردن یک اتاق

mamadshumakher
6th September 2013, 11:14 PM
سلام دوستان

امیدوارم خوب و خوش باشید

میخوام دور هم جمع بشیم تا یه مسئله ساده شایدم پیچیده رو حل کنیم.

خونه ای رو در نظر بگیرید که در یکی از اتاق خواب ها که در معرض نور خورشید هم نیست لوله گاز و همچنین محلی برای لوله بخاری ندارد.محیط و شرایط خونه جوریه که نمیشه روی بخاری اتاقای دیگه حساب باز کرد.زیربناشم زیاده.خلاصه کاربر اتاق گاهی دوست داره در اتاقشو ببنده.

میخوام بدونم به نظرتون ساده ترین راه و مبتکرانه ترین و ارزانترین راه برای گرم کردن این اتاق چیه؟از هر چی که فکر میکنید میتونید استفاده کنید.
از المنت و برق و پنل های خورشیدی گرفته تا عدسی و گرم کردن اب و ذخیره گرما در آب یا سنگ و ... [khande]

منتظر بحث جذابی هستم.[golrooz]

نو آور
7th September 2013, 12:20 AM
خوب باید بگم از پرسشهائی که قدرت خلاقه ذهن و تفکر آدم را بر می انگیزانند خوشم میاد. می شه راحت گفت از هیترهای برقی
یا از هیتر جت گازوئیلی استفاده می کنیم اما قطعا اینها ارزانترین و ساده ترین روشها نیستند.
به نظرم اول باید از ورود سرمای بیشتر و هدررفت گرمای اتاق جلوگیری کرد، شاید در نگاه اول، این ارزان ترین راه نباشد
اما در دراز مدت، مطمئنا به صرفه خواهد بود. پس پنجره ها را دو جداره و از عایقهای گرما برای دیوارها و سقف استفاده می کنم.
در قدم بعدی، از لباسهای گرم دو لایه نانوئی استفاده می کردم که گرمای بدن کمتر از دست برود. موقع خواب هم از یک
کیسه خواب پشم و شیشه (یا یک پتوی الکتریکی) استفاده می کردم.
گام بعدی، تلاش برای مهار انواع انرژی های پاک در دسترس، و تبدیل بهینه آن به گرماست. لذا از یک توربین بادی و یک مجموعه صفحه
سلول خورشیدی و باطری که روی بام خانه نصب شده اند استفاده می کنم. (اگر ارزانترین و ساده ترین راهها مد نظر نبود، امکان استفاده از
آبگرمکنهای خورشیدی روی بام برای گرم کردن آب یا روغن در یک مخزن و چرخش آن در یک مجموعه پکیج ، شوفاژ با لوله کشی آب گرم زیر کف اتاق را نیز مد نظر
قرار می دادم).
حالا از یک ترموستات ، فن و المنتهای کیفیت بالای نصب شده در مرکز کانون چند دیش براق و صیقلی استفاده می کردم تا
گرمای تولیدی، دقیقا در بخشی از اتاق که مشغول کار هستم متمرکز شود. (می توانستم المنتها را دور چند تا آجر شومینه یا سنگ
مخصوص ساخت دیزی سنگی قرار دهم که از ظرفیت ذخیره گرمای آنها هم استفاده کنم)

اگر هم باز افاقه نکرد، یک آهنگ ریتمیک با میکرولب پخش کرده و تمرینات ایروبیک انجام می دهم تا بدنم گرم شود!

اگر باز هم فایده ای نداشت، می روم توی اتاقی دیگر که بخاری و زندگی و وضع درست و حسابی داشته باشه [nishkhand] (مشخصه من خوابم میاد!)

mamadshumakher
7th September 2013, 01:19 PM
خوب باید بگم از پرسشهائی که قدرت خلاقه ذهن و تفکر آدم را بر می انگیزانند خوشم میاد. می شه راحت گفت از هیترهای برقی
یا از هیتر جت گازوئیلی استفاده می کنیم اما قطعا اینها ارزانترین و ساده ترین روشها نیستند.
به نظرم اول باید از ورود سرمای بیشتر و هدررفت گرمای اتاق جلوگیری کرد، شاید در نگاه اول، این ارزان ترین راه نباشد
اما در دراز مدت، مطمئنا به صرفه خواهد بود. پس پنجره ها را دو جداره و از عایقهای گرما برای دیوارها و سقف استفاده می کنم.
در قدم بعدی، از لباسهای گرم دو لایه نانوئی استفاده می کردم که گرمای بدن کمتر از دست برود. موقع خواب هم از یک
گام بعدی، تلاش برای مهار انواع انرژی های پاک در دسترس، و تبدیل بهینه آن به گرماست. لذا از یک توربین بادی و یک مجموعه صفحه
سلول خورشیدی و باطری که روی بام خانه نصب شده اند استفاده می کنم. (اگر ارزانترین و ساده ترین راهها مد نظر نبود، امکان استفاده از
آبگرمکنهای خورشیدی روی بام برای گرم کردن آب یا روغن در یک مخزن و چرخش آن در یک مجموعه پکیج ، شوفاژ با لوله کشی آب گرم زیر کف اتاق را نیز مد نظر
قرار می دادم).
حالا از یک ترموستات ، فن و المنتهای کیفیت بالای نصب شده در مرکز کانون چند دیش براق و صیقلی استفاده می کردم تا
گرمای تولیدی، دقیقا در بخشی از اتاق که مشغول کار هستم متمرکز شود. (می توانستم المنتها را دور چند تا آجر شومینه یا سنگ

اگر هم باز افاقه نکرد، یک آهنگ ریتمیک با میکرولب پخش کرده و تمرینات ایروبیک انجام می دهم تا بدنم گرم شود!

اگر باز هم فایده ای نداشت، می روم توی اتاقی دیگر که بخاری و زندگی و وضع درست و حسابی داشته باشه [nishkhand] (مشخصه من خوابم میاد!)

سلام دوست عزیز.

خب با توجه به اینکه یه سری راه کار کلی هم بین صحبت هات گفتی باید بیشتر تضیح بدم که زیاد به ساختار اتاق نمیشه دست زد.مثل خرید شیشه 2 جداره و ...هدف ایجاد طرحی مبتکرانه برای 2ماه گرم کردن اتاق...

این اتاق خواب برای منزلی ویلایی هست پنجره ی اتاق هم رو به فضایی سبز باز میشه.

مهمترین بحث هزینه و سادگی طرح هست.

m@some
7th September 2013, 01:21 PM
خو به مث قدیما کرسی درست کنید تو اون اتاق هم گرم میشه هم به صرفه

Sa.n
7th September 2013, 02:20 PM
با عرض سلام و سپاس از ایجاد تاپیک خوبتون
خب می تونیم از پنکه حرارتی استفاده کنیم که به تازگی وارد بازار ایران هم شده
این پنکه حدودا شبیه پنکه معمولیه و با برق کار می کنه و المنت داره برای تولید گرما
خیلی راحت به برق می زنیم و استفاده کنیم
قیمت زیادی هم فکر نمی کنم داشته باشه اسمش هم heater fan هست
این شکلیه
http://content.costco.com/Images/Content/Product/284457.jpg
سایز های مختلفی هم داره
http://a116.g.akamai.net/7/116/8068/infinite/www.canadiantire.ca/media/images/products/images/AirConditioningHeating/Winter/PortableHeaters/0435850_450_CC_v1_m56577569830908107.jpg

اگر هم در گوگل سرچ کنید می تونید اطلاعات بیشتری کسب کنید

به همین سادگی [shaad]

sr hesabi
7th September 2013, 02:48 PM
بهترینش که همون المنت یا هیتر فن ها هست
ولی اگه بخوایم کمی بریم به عصر حجر
5 تا منقل کوچیک (از اینا که اسپند روش دود میکنن) بزار بقل هرکردوم هم دو تا قلوه سنگ بزرگ قرار بده،که هم زمان هم سنگ ها داغ میشن و هم ا تاق گرم میشه
شب هم که میخوای بخوابی دور سنگ هارو فویل بپیچ بعد بزار زیر تشکت ،راحت بگیر بخواب

mehdi25
7th September 2013, 04:40 PM
سلام.
بنظرم از لوله کشی ابگرم زیرزمینی که در دراز مدت هم ارزانه بعلاوه ایزوله کردن و کم کردن فضای مورد استفاده مثلا از کانکشن های دیواری تاشو ویا حصار جهت استفاده مناسب فضای مورد نیاز.

m@some
7th September 2013, 06:49 PM
خو میشه یه گودال کوچیک تو اتاق درست کرد وزغالهای آتیش بزنیم تا برافروخته بشن بعد بریزیم تو گودال یااگه مقدور نیست یه ظرف گلی مث منقل چون اگه آهنی باشه خودش بیشترگرمارو میگیری تا به جای اینکه به اتاق گرما بده درست کنیم اونارو بریزیم توش برااینکه دیرتر خاموش بشن بهتر یه مقدارکم خاکستربریزیم روی زغالها بهد یه چیزی مث چهار پایه بذاریم روش بعد یه لاحاف یا پتو بندازیم روشو تا گرمارو به قسمت پایین اتاق بده به قول یکی ازدوستان اینکارباعث میشه اگر رطوبت اتاق هم بالا باشه تو حفظ گرمای تولیدی تاثیر بذاره.

بازم فکر میکنم اگه چیزی به ذهنم رسید میگم

حسین متقی
8th September 2013, 01:44 AM
[nishkhand]

خوشم میاد ایده هام قبل از من به اینجا رسیدن!

راحت ترینش یه راه حله که من 2سال قبل برای چنین جا هایی ارائه شدم و لو ندادم تا جایی که مرحله ی دوم هدفمندیها اجرایی بشه که نشد
وقتی شد بهت میگم تو عمومی
بسیار ساده هم هست
5 سال گارانتی تعویض داره
برای اتاق 12 متری 150 هزار تومان میشه
ولی بدون تعویض قطعه یا سوخت و... اتاق رو گرمترین حالت ممکنه نگه میداره تا حتی 100 سال هم میمونه اگه خرابش نکنند!!
کلا تکنولوژی خاصی هم نیست
افتاب و سلول خورشیدی و.... هم نداره
فقط این قیمت که نوشتم مال دلار 2500 هست! و من منتظر افزایش قیمت حامل های انرزی هستم که گروه کنه نفت و گاز و برق و بنزین رو که تو خونه برای گرم کردن بصرفه استفاده از این طرح ساده ی بنده!
البته جدیدا دیدم در 8 نمونه محدود تولید شده بود در (فکر کنم روسیه!) ولی برای من این 8 محدودیت رو هم نداره! و بینهایت نمونه میشه زد ازش !
حالا تو خصوصی میفرستم برات بعدا

mamadshumakher
8th September 2013, 01:31 PM
قرار می دادم).

سلام جناب نو آور ممنون از نظرات زیباتون.

خب کاشکی یه بررسی کنیم نمونه المنتهای بازار رو با قیمتشون. که چقدر توان دارند و چه قیمتی و چگونه میشود اونهارو راهع اندازی کرد؟

در قدم بعدی قطعا خرید سلول خورشیدی و توریبن و ...جالب نیست برای 2ماه گرم کردن اتاق...هزینه یپایین پایین مد نظر هست.

اما استفاده از دیش و ... که امکان نصبش روی پشت بام هست میشه یه توضیحی بدید چه طرحی مدنظرتون هست؟چگونه میشه این کار انتقال گرمارو به سادگی و با ساده ترین وسایل به اتاق انتقال داد؟

ممنونم.

mamadshumakher
8th September 2013, 01:40 PM
خب می تونیم از پنکه حرارتی استفاده کنیم که به تازگی وارد بازار ایران هم شده
این پنکه حدودا شبیه پنکه معمولیه و با برق کار می کنه و المنت داره برای تولید گرما
خیلی راحت به برق می زنیم و استفاده کنیم
قیمت زیادی هم فکر نمی کنم داشته باشه اسمش هم heater fan هست

سلام ممنون
همونطور که بهم پیام دادی در نمونه های 1000وات تا 2000وات هستند و به نظر من زیاد به صرفه نیست از نظر مصرف برق هزینه ای که باید پرداخت بشه.با پولی که میخوام برای این کالا بدیم مثلا 350هزار تومان خودمون چه کارهایی میتونیم انجام بدیم برای انتقال گرما به اتاقی که بیان شد؟

بهترینش که همون المنت یا هیتر فن ها هست
ولی اگه بخوایم کمی بریم به عصر حجر
5 تا منقل کوچیک (از اینا که اسپند روش دود میکنن) بزار بقل هرکردوم هم دو تا قلوه سنگ بزرگ قرار بده،که هم زمان هم سنگ ها داغ میشن و هم ا تاق گرم میشه
شب هم که میخوای بخوابی دور سنگ هارو فویل بپیچ بعد بزار زیر تشکت ،راحت بگیر بخواب

خیلی خوبه اما خب برای فضای اتاق این کار خطرناک هست.حالا اگه روز رو بتونیم تحمل کنیم و شب به گرما نیاز داشته باشیم چه فکری داری؟البته روی همین چیزی که گقتی فکر کن شاید بتونی پیشرفته ترش کنی و خطرشو کمتر.

خو میشه یه گودال کوچیک تو اتاق درست کرد وزغالهای آتیش بزنیم تا برافروخته بشن بعد بریزیم تو گودال یااگه مقدور نیست یه ظرف گلی مث منقل چون اگه آهنی باشه خودش بیشترگرمارو میگیری تا به جای اینکه به اتاق گرما بده درست کنیم اونارو بریزیم توش برااینکه دیرتر خاموش بشن بهتر یه مقدارکم خاکستربریزیم روی زغالها بهد یه چیزی مث چهار پایه بذاریم روش بعد یه لاحاف یا پتو بندازیم روشو تا گرمارو به قسمت پایین اتاق بده به قول یکی ازدوستان اینکارباعث میشه اگر رطوبت اتاق هم بالا باشه تو حفظ گرمای تولیدی تاثیر بذاره.

رفتن زیر کرسی بسیار لذت بخش هست.اما خب انجام این کار هر روز کمی سخت و همچنین خطرناک هست.و اتاق مورد نظر زیاد برای نشستن روی زمین استفاده نمیشه.یه کامپیوتر هست که روی میز کامپیوتر قرار داره یه تخت هست چندتا کمد و قفسه.کف اتاق هم موکت.یه پنجره رو به بیرون داره.در اتاق هم رو به مرکز خونه یعنی حال باز میشه.

هم سعی کنیم ابتکار به خرج بدیم یه فکر جدید ارائه بدیم هم سعی کنیم از تکنولوژی هیا جدید و ارزون استفاده کینم.و فاکتور قیمت و سادگی رو مدنظر داشته باشیم.[golrooz][tashvigh]

mamadshumakher
8th September 2013, 01:43 PM
[nishkhand]

خوشم میاد ایده هام قبل از من به اینجا رسیدن!

راحت ترینش یه راه حله که من 2سال قبل برای چنین جا هایی ارائه شدم و لو ندادم تا جایی که مرحله ی دوم هدفمندیها اجرایی بشه که نشد
وقتی شد بهت میگم تو عمومی
بسیار ساده هم هست
5 سال گارانتی تعویض داره
برای اتاق 12 متری 150 هزار تومان میشه
ولی بدون تعویض قطعه یا سوخت و... اتاق رو گرمترین حالت ممکنه نگه میداره تا حتی 100 سال هم میمونه اگه خرابش نکنند!!
کلا تکنولوژی خاصی هم نیست
افتاب و سلول خورشیدی و.... هم نداره
فقط این قیمت که نوشتم مال دلار 2500 هست! و من منتظر افزایش قیمت حامل های انرزی هستم که گروه کنه نفت و گاز و برق و بنزین رو که تو خونه برای گرم کردن بصرفه استفاده از این طرح ساده ی بنده!
البته جدیدا دیدم در 8 نمونه محدود تولید شده بود در (فکر کنم روسیه!) ولی برای من این 8 محدودیت رو هم نداره! و بینهایت نمونه میشه زد ازش !
حالا تو خصوصی میفرستم برات بعدا

ممنونم حسین جان.خب طرح خودت رو که الان نمیشه بگی میتونی مدلی ساده یا ابتکاری و متفاوت برای این اتاق بگی؟

yasaman hedayati
8th September 2013, 02:21 PM
سلام
یه راه همین الان به ذهنم خورد....
ارزونه ارزون[nishkhand]
چند پتو ورمیداری با میخ میکوفی به در دیوار....
خیلی هم ابتدایی و عالی....این مجازات اتاقیه که هیچ راهی برای گرم شدن نداره...
بعد حدود دو سه روز توش بمون هی نفس بکش....راه برو
اینا[nishkhand]
چز دیگه ای به ذهنم خورد باز میام

SaSaMc2
8th September 2013, 03:03 PM
سلام...[golrooz]

ارزان ترین و عاقلانه ترین روش در چنین مباحثی...

استفاده از خود سوال است...

اتاق ما فاصله زیادی داره و گرمای خونه به اون نمیرسه...

در رو که میبندیم گرمای خونه به اتاق ما نمیرسه...

پس ابتدا باید دنبال راهی باشیم که گرمای خود خونه به ما برسه...

اینکه این اتاق ضعف طراحی و تاسیساتی داره یا کاربری فعلی ما غیر عرفه و گرم نمیشه...

دلیلیست برای رجوع مجدد ما بر اصل ماجرا و در نخست باید رفع عیب کنیم...

آیا گرم کن مرکزی ما ظرفیت خونه ی ما رو نداره؟
آیا انتقال گرما در منزل ما درست طراحی نشده؟
آیا تلفات حرارتی بسیار بالایی بنا بر طراحی اشتباه داریم؟
آیا با خرابی یا مستهلک شدن تاسیسات حرارت روبرو هستیم؟
آیا هزینه طراحی و ارتقاع یا تعمیر برای ما به صرفه نیست؟
آیا راهی وجود داره همون گرما رو از مولد مرکزی خونه به درون اتاق مورد نظر هدایت کنیم؟

M@hdi42
8th September 2013, 03:14 PM
سلام

خب مشکل اول از همه بر میگرده به مهندسان معمار. در نظام مهندسی هم وظیفه اوناس که خب بهینه ترین طرح رو ارائه بدن که بعدا ساختمان با مشکل مواجه نشه. حالا بگذریم از مقصر و... .

به نظر من میشه خب اتاق رو با پشم شیشه نازک پوشوند. البته خب باید به ظاهر توجه داشت. و پشم شیشه رو در قالب یک طرح زیبا نصب کرد. این رو ما در مرغداری های مناطق سرد سیر داریم. در مرحله بعد میشه پنجره ها رو درز گیری کنیم. از پنجره های روشن استفاده کنیم کهبتونیم بیشترین بهره رو از نور خورشید داشته باشیم. با انجام این کارها میشه اتاق رو گرم نگه داشت اما برای گرمای بیشتر من دستگاهی رو پیشنهاد میکنم که یه جور اختلاف فشار موضعی ایجاد کنه و گرما رو به طرف اتاق به صورت خیلی ساده ای بکشه. الیته برای کشوندن سرما هم میتونه مفید باشه در فصل تابستون.

من روی طرح پوشش زیر دریایی های اتمی هم فکر میکنم. اون پوشش برای فرار از سونار طراحی شده اما اینجا هم میتونه کاملا به کار بیاد.

موفق باشید

mamadshumakher
8th September 2013, 05:41 PM
سلام [golrooz]

آیا گرم کن مرکزی ما ظرفیت خونه ی ما رو نداره؟ نه.نداره
آیا انتقال گرما در منزل ما درست طراحی نشده؟ نه.نشده
آیا تلفات حرارتی بسیار بالایی بنا بر طراحی اشتباه داریم؟.بله .داریم
آیا با خرابی یا مستهلک شدن تاسیسات حرارت روبرو هستیم؟ خیر
آیا هزینه طراحی و ارتقاع یا تعمیر برای ما به صرفه نیست؟ خیر.
آیا راهی وجود داره همون گرما رو از مولد مرکزی خونه به درون اتاق مورد نظر هدایت کنیم؟ دنبال همین موردیم در درجه اول.

دوستان این نمیا کلی خونه که وضعیت اتاق مورد نظر رو نشون میده.[nishkhand]

http://uc-njavan.ir/images/hxvox1awquv5fhno37a.png (http://uc-njavan.ir/)

حسین متقی
9th September 2013, 02:08 PM
سقف - دیش - لوله با دیواره داخلی نقره اندود شده با فویل کشیده شده
سقف -اب - کندانسور مشکی رنگ - لوله عایق بندی شده - کندانسور داخل اتاق و یه پمپ اب خیلی کوچک و ارزان(در حالت پیشرفته ترش 2مرحله ای میشه که در اینجا هزینه رو فقط زیاد میکنه و بازدهی نداره

رنگ های الیافی که عایق هستند

کلا با اب و لوله و پمپ میتونی گرما رو از هرجایی حتی شومینه و بخاری ای که در اتاق های گرم تر هستند بیاری داخل اتاق خودت!
البته پمپ و لوله ای که با قطر کم باشند
و یه رادیاتور کوچک آلومینیومی مثل هیت سینک کامپیوتر ولی کمی بزرگتر که بتونه گرما رو پخش کنه تو اتاقت
یه پتو هم بندازی روش میشه کرسی
یه جورایی ترکیبی از سنت و تکنولوژی میشه!

راستی لوله هم پلاستیکی باشه و نه فلزی
و عایق هم پشم شیشه یا حتی ابر نازک هم کافیه

این هم یه ایده ی کوچیک و جدید!
که ساده هم هست و کار خاصی نداره - یه مصرف برق کمتر از 10 وات برات داره فقط که پمپ آبت هست

m@some
9th September 2013, 05:17 PM
یه چیزی به ذهنم تازه رسیده کاش بشه یه طوری گرمارو بارطوبت کم تولید کنیم اینطور اتاق بیشتر گرم میشه نظرتون چیه اگه میشه تا یطور فکرکنم چه مکانیزمی به کارببریم خوبه[shaad]

Sa.n
9th September 2013, 05:26 PM
سلامی دوباره
اولین اصل در این اتاق اینه که در و پنجره ها رو عایق کنید تا گرما حفظ بشه و هدر نره و کار گرم کردن اتاق اسون تر بشه
با عایق کردن قطعا مقداری گرما حفظ میشه توی اتاق
اگر هم از سیستم heater fan نمی خواید استفاده کنید می تونید از انرژی خورشیدی استفاده کنید
البته همون راه اولی که قبلا گفتم یکی بی دردسر تر و آسون تره اما خب اگر یک راه اساسی می خواید می تونید از این روش استفاده کنید
یک تانکر رو بزارید جایی که آفتاب گیر باشه مثلا پشت بوم ( البته باید تانکر مخصوص این کار باشه که آب درون مخزن گرم بشه ) بعد هم منبع ابی برای همین تانکر در نظر می گیرید
بعد هم آب گرم میشه ، یک شوفاژ مذارید توی اتاقتون بعد هم لوله آبی رو که از تانکر میاد متصل می کنید به شوفاژ و وقتی آفتاب می خوره تانکر آب توی اون داغ میشه و وقتی میرسه به اتاق شما گرم میکنه شوفاژ رو در نتیجه اتاق هم گرم میشه ، راه جدیدی نیست و اکثر خونه ها رو در شهر های مختلف من دیدم که آب گرمشون اینطوری تامین میشه ، البته میگم ممکنه دردسر و هزینه بیشتری هم لازم داشته باشه ، اما برای خودش یک روش هست
می دونید چون در این زمینه خیلی ها این مشکل رو داشتن اکثرا راه کار هایی براش در نظر گرفته شده قبلا توسط افراد مختلف به همین خاطر نمیشه روی این مسئله زیاد طرح داد چون اکثرا تکراری میشه
ممنون[golrooz]

mamadshumakher
13th September 2013, 09:00 PM
خب دوستان تا یکم وقت داریم بیامی روی این موضوع بحث کنیم.

اول بهتره یه بررسی کلی داشته باشیم که گرما چجوری منتقل میشه؟منبع گرما به چه طریق فضای اطرافشو گرم میکنه؟

چرا گرمای اتاق های دیگه نمیتونه فضای این اتاق رو گرم کنه؟

نو آور
14th September 2013, 01:36 PM
یه چیزی به ذهنم تازه رسیده کاش بشه یه طوری گرمارو بارطوبت کم تولید کنیم اینطور اتاق بیشتر گرم میشه نظرتون چیه اگه میشه تا یطور فکرکنم چه مکانیزمی به کارببریم خوبه[shaad]

از قضا، دما و رطوبت، به ویژه در یک محیط در بسته با یکدیگر مرتبط هستند.دمای طبیعی بدن انسان 37 درجه سانتی گراد است و دمای مطلوب در اتاق معمولا کمتر از این مقدار و بین 24 تا 26 درجه است. همچنین توانایی نگهداری بخار آب (رطوبت هوا) در دماهای مختلف متفاوت است و هرچه دمای هوا بالاتر باشد این توانایی بیشتر خواهد شد . هر گاه درجه حرارت هوا کاهش پیدا کند، بخار اب موجود در محیط، خود را به صورت مایع ازاد می کند که این موضوع، خود باعث بالا رفتن رطوبت محیط و سطوح می شود.
رطوبت مناسب هوای اتاق به دمای هوا و شرایط عمومی انسان بستگی دارد، یعنی در حدود 50 تا 70 درصد
معمولا چنانچه رطوبت اتاق خیلی کاهش یابد، سبب افزایش گرد و خاک در اتاق و نیز افزایش احتمال بروز برخی جرقه های ناشی از تجمع الکتریسیته ساکن در ادوات الکترونیکی داخل اتاق می شود و همچنین اگر رطوبت خیلی افزایش پیدا کند، باعث رشد میکروب ها ، کاهش توانایی دفع حرارت بدن ، کاهش ظرفیت تنفس و ایجاد استرس می شود. همچنین باعث افزایش میزان خوردگی در تجهیزات و تاسیسات خواهد شد.
بنابراین تنظیم بودن هر دو پارامتر، بر اساس زمستان و تابستان، در اتاقهای خانه مهم است. [golrooz]

m@some
14th September 2013, 10:51 PM
ممنونم ازدوستمون نوآور یه چیزی که من تو این چندروز مطالعه کردم و ازیه استاد پرسیدم میگفت رو سوختای پتاسیومی کارکنیدو هم ارزونه هم احتمال مسمومیت بااونا کمتره . حالا خودم دارم راجبش تحقیق میکنم به نتیجه برسم بهتون میگم

arisff
16th September 2013, 03:15 PM
اول عایق کاری
دوم یه سشوار که تو هر خونه ای هست بیار بذار اتاق که در عرض 1 ساعت اتاق تبدیل به سونا میشه بعد چون عایق کاری کردی تا حداقل 12 ساعت اثرش میمونه

بدون هزینه

به همین راحتی به همین سادگی [nishkhand]

...آلوین...
16th September 2013, 03:36 PM
ی جای کوچولو واسه آتیش درست میکنه....
مفته مفت فقط باید ی کوچولو چوب جمع کنه!!!!!

عرفان سلیم زاده
16th September 2013, 04:39 PM
بهترین تکنولوژی به نظرم پاپوش های ترموالکتریک هستند.خودم میخوام یه پروژه براش بردارم هم کم خرجه و هم کم مصرف.میشه گفت یه ترکیب بین المنت و پمپ حرارتی میشه.تازه تابستون ها هم میتونه به عنوان خنک کننده مورد استفاده قرار بگیره.

sr hesabi
16th September 2013, 08:19 PM
راستی یه چیزی اون منقل های منو دورش رو یه پوشش از یونولیت بکشید که جرقه هاش رو موکت نیفته

نو آور
16th September 2013, 08:43 PM
راستی یه چیزی اون منقل های منو دورش رو یه پوشش از یونولیت بکشید که جرقه هاش رو موکت نیفته

یونولیت مگه عایق شعله و جرقه است؟!

sr hesabi
16th September 2013, 08:57 PM
یونولیت مگه عایق شعله و جرقه است؟!
آخه جرقه های یه منقل کوچیک
که نمیتونه که خیلی بالا بیاد با یه یونولیت که ارزون هم هست
میشه تا حدودی جلوی جرقه رو گرفت
البته شاید

omidfays
17th September 2013, 12:35 AM
به نظر من دنبال چیزی نگرد یک لباس گرم بپوش این همه هزینه نکن فکر میکنید برا چی خارجی ها انقدر مصرف انرژی پائین دارند اصل سئوال اینجاست چگونه احساس سرما نکنیم. خوردن نوشیدنی داغ.لباس گرم خیلی ولخرجی کنی یک پلاستیک بگیر بکش رو ورودیها نمی خوای یکی از این عایق های چسبی بگیر با روکش آلمینیوم البته خرجت رفت بالا بیا من برات با یک بشکه پکیج بسازم برو حالشو ببر :))[nishkhand]

انریکه
17th September 2013, 11:33 AM
استفاده از پنجره های دوجهداره
پوشیدن لباس زیاد!!!!!!!!!!(ارزانترین راه)[soal]

mamadshumakher
17th September 2013, 08:34 PM
ممنون از همه ی دوستانی که شرکت کردند.بله لباس پوشیدن ارزانترین راه و اما دشوارترین راه هست.فرض کنید چند نفر مهمان تشریف فرما بشوند.خب درسته که بگیم وقتی به اتاق من میان لباس بپوشند؟حالا یکم بحث رو جنجالی کنیم شاید تونستیم یه فکر جدیدی پیاده کنیم تا بشه این اتاق رو گرم کرد

http://www.gcse.com/energy/images/conduction.gif
http://www.gcse.com/energy/images/electrons.gif
خب این روش رسانایی هست برای انتقال گرما

و روش بعد
http://www.gcse.com/energy/images/rooms.gif
همونطور که میدونید روش همرفت هست

http://www.gcse.com/waves/images/infrared_lamps.jpg

و این هم روش تابش

ایای میشود با توجه به این روش ها ترکیبی رو ایجاد کرد که بشه گرما رو به یه اتاق سرد انتقال داد؟

ادامه دارد...

mamadshumakher
17th September 2013, 10:14 PM
و یه سوال دیگه.
اگر توی اتاقی بخاری روشن باشه پنکه سقفی رو روشن کنیم ,هوای گرم شده که بالاتر هست رو به پایین هدایت میکنه؟

میخوام ازین طریق گرمارو انتقال بدم توی اتاقم.

توی اتاق پذیرایی یه کانال کولر هست که همون کانال توی اشپرخونه و اتاق خواب بدون بخاری هم هست که میره بالا روی پشت بوم واسه کولر آبی.

خب.ما توی پذیرایی بخاری داریم اگر یه فن بزارم توی کانال اتاق پذیرایی و همه ی دریچه های دیگه رو کور کنم بجز اتاق خواب ایا هوای گرم پذیرایی رو هدایت میکنه به اتاق خواب؟[tafakor]

auoob_mahtab
21st November 2013, 08:04 PM

خب اینطور که شما میگید باید فاتحش رو هم بخونی

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد