PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آقا اجازه ما سوال داریم!؟

mohammadmehdi123
2nd September 2013, 01:51 PM
یه چند تایی سوال داشتم لطفا جواب بدید

فرض کنید جسم bثابت وجسمaداره از کنارش می گذره حالا اگه این دو جسم استحکاک داشته باشند گرما تو جسمa به وجود می یاد یاb?

farzadsw
2nd September 2013, 02:55 PM
اگه منظورتون اینه که مثلا جسم b زمین هست و جسم a داره روش کشیده میشه (با هم تماس و استکاک دارن)، جفتشون به یک اندازه گرم میشن.

maryam kia
2nd September 2013, 06:26 PM
فکر کنم هردو ولی aبیشتر[tafakor]

آیو
2nd September 2013, 06:30 PM
بله هردو دارای اصطکاک میشن ولی aبیشتر

Sa.n
2nd September 2013, 06:30 PM
بستگی داره که اجسام چی باشن

"golbarg"
2nd September 2013, 06:39 PM
خوب ضایع دیگه جسم آ چون درهرحرکت پس استحکاکش بیشترو گرما تولید میکنه اما ب استحکاک ایستای داره که مقدارش ناچیزه گرماش

نو آور
2nd September 2013, 07:44 PM
اولا اصطکاک نه استحکاک!
دوما هر دو سطح بر اساس جنس، شکل میکروسکوپیک سطح و ضریب انتقال حرارتشان، به طور موضعی گرم می شوند که توزیع آن در جسم گتره ای است.[golrooz]

farzadsw
2nd September 2013, 07:45 PM
بله هردو دارای اصطکاک میشن ولی aبیشتر[QUOTE]
قانون دوم نیوتن چی می گه؟ (ببخشید سوم!)
[QUOTE=Sa.n;519870]بستگی داره که اجسام چی باشن
قضیه کار و انرژی میگه کار انجام شده (انرژی گرمایی) برابر نیرو در جابه جایی هست. هر دوی این دوپارامتر برای اینها یکی هست.

خوب ضایع دیگه جسم آ چون درهرحرکت پس استحکاکش بیشترو گرما تولید میکنه اما ب استحکاک ایستای داره که مقدارش ناچیزه گرماش
من فکر کنم منظورشون این بوده که این دوتا با هم اصطکاک دارند. در این صورت سرعت نسبی مهم هست نه سرعت نسبت به رفرنس ثابت. در ضمن اصطکاک ایستا بازم طبق قضیه کار رو انرژی گرمایی ایجاد نمی کنه.

mohammadmehdi123
2nd September 2013, 07:45 PM

استحکاک ایستایی اصلا یه چیز دیگه ایه[hoshdar]

آیو
2nd September 2013, 07:48 PM
من حرفمو پس میگیرم فکر کردم برخورد میکنه و اصطکاک بوجود میاد

mohammadmehdi123

بر چه اساس ؟

farzadsw
اولا اصطکاک نه استحکاک!
دوما هر دو سطح بر اساس جنس، شکل میکروسکوپیک سطح و ضریب انتقال حرارتشان، به طور موضعی گرم می شوند که توزیع آن در جسم گتره ای است.[golrooz]
ببخشید منظورتون از "توزیع آن در جسم گتره ای است." چیه؟
البته بازم اینجا صحبت سر میزان گرماست (گویا؟) نه دما و توزیع گرمایی/دمایی.

mohammadmehdi123
2nd September 2013, 07:52 PM
[QUOTE=آیو;519869]بله هردو دارای اصطکاک میشن ولی aبیشتر[QUOTE]
قانون دوم نیوتن چی می گه؟

قضیه کار و انرژی میگه کار انجام شده (انرژی گرمایی) برابر نیرو در جابه جایی هست. هر دوی این دوپارامتر برای اینها یکی هست.

من فکر کنم منظورشون این بوده که این دوتا با هم اصطکاک دارند. در این صورت سرعت نسبی مهم هست نه سرعت نسبت به رفرنس ثابت. در ضمن اصطکاک ایستا بازم طبق قضیه کار رو انرژی گرمایی ایجاد نمی کنه.

قضیه کارو انرژی یه چیز دیگه می گه ها[hoshdar]

mohammadmehdi123
2nd September 2013, 07:54 PM
اولا اصطکاک نه استحکاک!

اگه هر دو دقیقا از یک جنس باشن چی؟

Sa.n
2nd September 2013, 07:55 PM
دوستان اول از همه باید بیایم ببینیم که جسم هامون چه جنسی دارن و میزان اصطکاک کدوم بیشتره

نو آور
2nd September 2013, 08:11 PM
ببخشید منظورتون از "توزیع آن در جسم گتره ای است." چیه؟
البته بازم اینجا صحبت سر میزان گرماست (گویا؟) نه دما و توزیع گرمایی/دمایی.

توزیع گتره ای گرما در یک جسم به سادگی یعنی بخشهای مختلف از سطح یا زیر سطح یک جسم، دماهای متفاوتی می یابد. هر چه جسم نسبت به گرما رسانای بهتری باشد، این گرما زودتر در جسم پخش شده و میرا می شود.

اگه هر دو دقیقا از یک جنس باشن چی؟

اگر هر دو دقیقا یک جنس و یک شکل و دارای ضریب اصطکاک سطح یکسان و نیز دارای پستی و بلندیهای میکروسکوپیک سطحی یکسان باشند (هر دو به یک اندازه صیقلی باشند)، گرادیان توزیع گرمای ناشی از اصطکاک در هر دو جسم، به یک شکل خواهد بود. یعنی تاثیرپذیری و رفتارشان در برابر گرما یکسان است.[golrooz]

H37
2nd September 2013, 08:15 PM
دوستان اول از همه باید بیایم ببینیم که جسم هامون چه جنسی دارن و میزان اصطکاک کدوم بیشتره

ربطی به جنس نداره چون طبق قانون سوم نیوتون نیروی اصطکاکی کهaبهbوارد میکنه با نیروی اصطکاکی کهbبهaوارد میکنه برابر هست.
ولی ممکنه تغییرات دمای اجسام به یک اندازه نباشه که این دیگه بر میگرده به ویژگی های جسم مثل جرم,جنس و.......

H37
2nd September 2013, 08:20 PM

یعنی اگر شما یکی از دستاتون رو ثابت بگیرید و اون یکی دستتون را روی دستی که ثابت گرفتید بلغزانید دست متحرک دمای بیشتری داره؟هرگز این جوری نیست.

maryam kia
2nd September 2013, 08:20 PM
ولی من میگمaمیشه.یعنی گرماش بیشتره.اگه بحثتون سره گرما باشه![nadanestan]

maryam kia
2nd September 2013, 08:22 PM
یعنی اگر شما یکی از دستاتون رو ثابت بگیرید و اون یکی دستتون را روی دستی که ثابت گرفتید بلغزانید دست متحرک دمای بیشتری داره؟هرگز این جوری نیست.

اتفاقا همین کارم کردم.وقتیaمتحرکه با هواهم درتماسه دیگه به جز دسته ثابت!

Sa.n
2nd September 2013, 08:22 PM
ربطی به جنس نداره چون طبق قانون سوم نیوتون نیروی اصطکاکی کهaبهbوارد میکنه با نیروی اصطکاکی کهbبهaوارد میکنه برابر هست.
ولی ممکنه تغییرات دمای اجسام به یک اندازه نباشه که این دیگه بر میگرده به ویژگی های جسم مثل جرم,جنس و.......
بله درست می فرمایید
اما به جنس جسم هم بستگی داره
اگر یک جسم اصطکاک بیشتری نسبت به اون یکی داشته باشه مسئله فرق می کنه

maryam kia
2nd September 2013, 08:24 PM
خب حالا جنسش چی هست؟
اینجا خیلی چیزا مجهوله

Sa.n
2nd September 2013, 08:27 PM
هوا نقشش چیه در اصطکاک مریم جان ؟

maryam kia
2nd September 2013, 08:29 PM
هوا رو داره میشکافه و از بینش عبور میکنه.همیشه یه عامله اصطکاک هواست

- - - به روز رسانی شده - - -

حالا دوسته عزیز تونستی جواب بگیری یا هنوز نه؟

Sa.n
2nd September 2013, 08:29 PM
هوا رو داره میشکافه و از بینش عبور میکنه.همیشه یه عامله اصطکاک هواست
الان بحث سر اصطکاک دو جسمه ! هوا نقشی نداره

H37
2nd September 2013, 08:30 PM
بله درست می فرمایید
اما به جنس جسم هم بستگی داره
اگر یک جسم اصطکاک بیشتری نسبت به اون یکی داشته باشه مسئله فرق می کنه

بله.جنس روی تغییرات دما اثر داره نه نیرو.
اصلا این جوری نیست در هر صورت هر مقدار نیروی اصطکاک که یک جسم به دیگری وارد کنه جسم دوم هم همون مقدار به جسم اول وارد میکنه.

Sa.n
2nd September 2013, 08:31 PM
بله.جنس روی تغییرات دما اثر داره نه نیرو.
اصلا این جوری نیست در هر صورت هر مقدار نیروی اصطکاک که یک جسم به دیگری وارد کنه جسم دوم هم همون مقدار به جسم اول وارد میکنه.
خب من هم همین رو عرض می کنم خدمتتون
در دما که بحث ماست تاثیر گذاره
طراح سوال گرامی باید جنس این دو جسم رو اول تاپیک می فرمودند

maryam kia
2nd September 2013, 08:32 PM
دوسته عزیز بدونه در نظر گرفتن هواست؟

H37
2nd September 2013, 08:33 PM

شما این جا دارید اصطکاک بین دو جسم aوbرو بررسی میکنید.اصلا ربطی به هوا نداره.اصطکاکی که با هوا داره جدا از اینه.

Sa.n
2nd September 2013, 08:33 PM
دوسته عزیز بدونه در نظر گرفتن هواست؟
هوا نقشی در این مسئله نداره

maryam kia
2nd September 2013, 08:34 PM
خب پس دیگه اینجاست ک باید ببینیم جنسش چی بوده

Sa.n
2nd September 2013, 08:34 PM
خب پس دیگه اینجاست ک باید ببینیم جنسش چی بوده
از اولین پست دارم همین رو عرض می کنم خدمت دوستان [nishkhand]

MILAD KHAN
2nd September 2013, 09:06 PM
اینجا خیلی چیزا باید در نظر گرفته بشه

Sa.n
2nd September 2013, 09:11 PM
بابا منظورش اینه مثلا دو سنگ داریم یکیشون ثابته و دومی رو داریم روی اولی میکشیم.خب حالا ما فرض میکنیم جسم ثابت زمین هستش وجسم متحرک یک توپ هستش که رو زمینقل میخوره و بعدش متوقف میشه ؟چرا؟هنگامي كه توپ روي زمين حركت مي كنه در اثر اصطكاك بين سطح هاي زمين و توپ و انرژي جنبشي توپ به تدريج به زمين منتقل شده و تبديل به انرژي دروني (
گرما)زمین مي شه در نتيجه از سرعت توپ كاسته مي شه تا زماني كه به طور كامل متوقف شه.( از مقاومت هوا در مقابل حركت توپ صرفه نظر مي شود).پس در جسم ساکن گرمای بیشتری ایجاد میشه.شک نکن داداش.جوابش همینه به همین راحتی.در ضمن ربطی هم به جنس و اصطلاحات قلبمه سلنبه نداره

دوست عزیز
شما اشتباه برداشت کردید
بحث ما کاملا فرق داره با برداشتی که شما از موضوع داشتید

MILAD KHAN
2nd September 2013, 09:13 PM
منظورش همینه دیگه

Sa.n
2nd September 2013, 09:13 PM
منظورش همینه دیگه
نه این نیست منظورشون شما پست های قبلی و صورت سوال رو یک بار دیگه مطالعه بفرمایید
متوجه میشید

MILAD KHAN
2nd September 2013, 09:15 PM
من صورت سوال و پست ها رو خوندم. یک جسم ثابت و یکی دیگه متحرک و هر دو در حال اصطکاک به شرط ثابت بودن اولی

MILAD KHAN
2nd September 2013, 09:19 PM
آجی سوال رو بخون گفته یکی ثابته اون یکی متحرک کجای این نا مفهومه واست؟

- - - به روز رسانی شده - - -

پس منظورش چیه آجی؟توبگو

Sa.n
2nd September 2013, 09:20 PM
آجی سوال رو بخون گفته یکی ثابته اون یکی متحرک کجای این نا مفهومه واست؟
ببینید نوشته شده یک جسم ثابت و دیگری متحرکه
در این زمان ما باید جنس جسم رو داشته باشیم تا بتونیم ببینیم که گرما در کدوم بیشتره
چون ممکنه به فرض مثال جسم a میزان اصطکاکش بیشتر از b باشه
پس ما باید بدونیم که جنس این دو جسم چی هست تا بتونیم مسئله رو حل کنیم

MILAD KHAN
2nd September 2013, 09:26 PM
آجی اصطکاک چیه؟؟؟؟

MILAD KHAN
2nd September 2013, 09:32 PM
فک کنم اندازه اجسام مهم باشه دراحساس کردن گرما

Sa.n
2nd September 2013, 09:33 PM
گرمای جم ساکن بیشتره منتها بسته به اندازه جسم محسوس میشه ینی چون زمین بزرگه این گرما واسش ناچیزه ولی توپ باتوجه به اندازش این گرما واسش زیاده.اما در کل مقدار بیشتری از گرمای تولیدی توسط توپ به زمین میرسه

خب خود شما هم دارید می فرمایید بسته به اندازه جسمه
ما باید جسم رو داشته باشیم یا دیده باشیم که اندازش رو بدونیم دیگه
در این مسئله زمین نداریم

MILAD KHAN
2nd September 2013, 09:37 PM
فک کنم ربط داره به قضیه کار و انرژی

farzadsw
2nd September 2013, 10:55 PM
قضیه کارو انرژی یه چیز دیگه می گه ها[hoshdar]

در مورد اینکه قضیه کار رو انرژی چه ربطی به این موضوع داره:

وقتی دو جسم با هم اصطکاک دارن به یکدیگر نیرو وارد می کنند، میزان این نیرو دقیقا با هم برابر و در خلاف جهت هم هست.
کاری که یک نیرو انجام میده برابر هست با W=F.d.cosΘ یا به طور ساده تر نیرو در جابه جایی. این کار حاصل از اصطکاک نه به انرژی جنبشی جسم اضافه می کنه و نه به انرژی پتانیسل. پس تمام این کار تبدیل به گرما میشه (افزایش انرژی جنبشی مولکولها). درنتیجه میزان گرمای ایجاد شده برای دو جسم یکسان هست.

جنس و شکل و مشخصات اجسام فقط توی توزیع گرما/دما توی جسم موثر هست که نوآور بهش اشاره کردند.

حسین متقی
3rd September 2013, 12:26 AM
من الان دیدم این بحث رو
واقعا نمیدونم چرا 7 صفحه به این مبحث اختصاص داده شده که یه سوال سادس
اصلا فرقی نمیکنه حرکت نسبیه و جسم ثابت براش تعریف نمیشه
همیشه 2جسم نسبت به هم حرکت میکنند

مقدار گرمای ایجاد شده دقیقا در مرز بین دو جسم هست
و گرما از جنس انرژی جنبشی در ابعاد گوچک هست(لرزش)
و مقدار گرما با مقدار دما 2 تعریف متفاوته
مقدار گرمای ایجاد شده یه عدده که تقسیم بر 2جسم میشه ولی بسته به ظرفیت گرمایی جنس جسم و مقدار جسم و رسانایی اون دمای ایجاد شده در 2جسم متفاوت میتونه باشه مثلا یه کبریت رو که میکشی
نوک کبریت 2میلیمتر مربع هست که اگر بگیریک کل این مقدار درگیر میشه که نمیشه
سطح مقطع درگیر در کبیریت 3میلیمتر مربع و در آتشزنه ی جعبه ی کبریت 20 تا 40 برابر و گرمای ایجاد شده در هر دو یکسانه
ولی مقدار جرمی که درگیر میشه و باعث میشه کبریت خیلی بیشتر از اون کاغذ آتشزنه( که اغشته به خرده های شیشه سیلیس و... هست )داغ بشه خیلی زیاده یا میشه گفت تجمعی نداره و باعث میشه پخش بشه حرارت
البته این دلیل شعله ور شدن (به تنهایی) نیست ولی خب این هم هست
در همه ی موارد همینطوره
انگشتتونو بکشید رو فرش - فرش انرژی برابر با انگشت شما دریافت میکنه اما انگشت شما دمای بیشتری پیدا میکنه(حتی با وجود اینکه خون توش جریان داره و سریع دمارو پایین میاره!)

maryam kia
3rd September 2013, 12:46 AM
خب منم ک همینو گفتم[tafakor]

MILAD KHAN
7th September 2013, 03:43 PM
وقتی دو جسم با هم اصطکاک دارن به یکدیگر نیرو وارد می کنند، میزان این نیرو دقیقا با هم برابر و در خلاف جهت هم هست.
کاری که یک نیرو انجام میده برابر هست با W=F.d.cosΘ یا به طور ساده تر نیرو در جابه جایی. این کار حاصل از اصطکاک نه به انرژی جنبشی جسم اضافه می کنه و نه به انرژی پتانیسل. پس تمام این کار تبدیل به گرما میشه (افزایش انرژی جنبشی مولکولها). درنتیجه میزان گرمای ایجاد شده برای دو جسم یکسان هست.(در اصل کار ناشی از اصطکاک صفره و همش تبدیل به گرما میشه چون جسم ساکن جابه جاییش صفره و جسم متحرک هم براین نیروهایی که بهش وارد میشه زاویه ای 90درجه با جهت جابه جایی جسم میسازه که کسینوسش میشه صفر و کارش صفر میشه.)

جنس و شکل و مشخصات اجسام فقط توی توزیع گرما(دما) توی جسم موثر هست که نوآور بهش اشاره کردند.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد