PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال از بچه های مکانیک و کلیه کاربران عزیز

auoob_mahtab
31st August 2013, 03:26 PM
سلام خدمت عزیزان
لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید
ایا موادی هست که توسط حرکت چرخشی یا فشاری بتواند خنکی از خود پس بده؟؟؟؟[tafakor]
ایا وسیله ای هست که انرژی حرارتی را به برودتی تبدیل کند؟منظورم اینه که توسط گرما سرما پس بده و بلعکس[tafakor][tafakor]
باتشکر از نظرات و پیشنهاداتون[dooa]

حسین متقی
31st August 2013, 04:34 PM
گرما به سرما رو فکر کنم وجود داشته باشه
ولی فقط شنیدم - ندیدم تا به حال
شاید تخیلی باشه و خودم هیچ جایی ندیدم ولی مثل اینکه داخل سوپاپ های بنز های قدیمی ازش استفاده میشده که ذوب نشه! ولی.....
در رابطه با فشار و چرخش و... به سرما - به صورت مستقیم شاید نباشه
اما برعکسش که خمیری رو تحت فشار نقطه ای و نه فشار ظرف محدود قرار بدی گرم میشه
من دنبالش بودم برای کفش گرم شونده(با بازده بالاتر از تولید برق و تبدیل به گرما)

ریپورتر
31st August 2013, 05:22 PM
سلام

در مورد وسیله ای که گرما رو بگیره سرما بده ماده لیتیوم برومید اگر درست گفته باشم این خاصیت رو داره که البته باید در سیکل خاصی استفاده بشه و بالعکس.
و ماده ای که در اثر چرخش خنک تولید کن خب به تنهایی نه اما درون یک سیکل اره وجودداره البته این نظر من هست شایدم وجود داشته باشه من ندونم.

ab.bb
1st September 2013, 12:32 AM
سلام خدمت عزیزان
ایا موادی هست که توسط حرکت چرخشی یا فشاری بتواند خنکی از خود پس بده؟؟؟؟[tafakor]
گازها در فرایند انبساط (افت فشار) حرارت جذب می کنند.
ایا وسیله ای هست که انرژی حرارتی را به برودتی تبدیل کند؟منظورم اینه که توسط گرما سرما پس بده و بلعکس[tafakor][tafakor]
بله، هست. یخچال با چرخه آمونیاک.

auoob_mahtab
3rd September 2013, 09:21 AM
لطفا بیشتر توضیح بدید بزرگوار
در رابطه با خمیر؟؟؟؟؟؟؟
از کاری که خواستی انجام بدی نتیجه گرفتی؟؟؟؟؟
auoob_mahtab
3rd September 2013, 09:23 AM
گرما به سرما رو فکر کنم وجود داشته باشه
ولی فقط شنیدم - ندیدم تا به حال
شاید تخیلی باشه و خودم هیچ جایی ندیدم ولی مثل اینکه داخل سوپاپ های بنز های قدیمی ازش استفاده میشده که ذوب نشه! ولی.....
در رابطه با فشار و چرخش و... به سرما - به صورت مستقیم شاید نباشه
اما برعکسش که خمیری رو تحت فشار نقطه ای و نه فشار ظرف محدود قرار بدی گرم میشه
من دنبالش بودم برای کفش گرم شونده(با بازده بالاتر از تولید برق و تبدیل به گرما)

در رابطه با خمیر؟؟؟؟؟؟؟
auoob_mahtab
3rd September 2013, 09:27 AM
سلام

در مورد وسیله ای که گرما رو بگیره سرما بده ماده لیتیوم برومید اگر درست گفته باشم این خاصیت رو داره که البته باید در سیکل خاصی استفاده بشه و بالعکس.
و ماده ای که در اثر چرخش خنک تولید کن خب به تنهایی نه اما درون یک سیکل اره وجودداره البته این نظر من هست شایدم وجود داشته باشه من ندونم.

درست گفتید لیتیوم بروماید اما الان بخاطر لایه اوزون ممنون شده
ایا پودری هست که این کار رو انجام بده؟؟؟؟
اگه اطلاعاتی در رابطه با اسفنج یا مطلب یا سایت خاصی دارید معرفی کنید؟؟
نو آور
3rd September 2013, 08:04 PM
ماده مشخصی نمی شناسم اما اگر کاربرد عملی در نظر دارید، عرض می کنم که یک قطعه در بازار الکترونیک (خیابان جمهوری) دیدم به نام المان سرد کننده که ساختار درونی آن شامل تعداد زیادی از کوپلهای دو فلز غیر همجنس (مثل ترمو کوپل) بوده که با اتصال آن به ولتاژ مستقیم DC ، به سرعت یکطرف آن به شدت سرد و طرف دیگر به شدت داغ می گردد که حرارت ایجاد شده در طرف داغ آنرا حتماً باید توسط هیت سینک بزرگ و مناسب توام با فن بطور مناسبی دفع کرد و الا به سرعت می سوزد. مثلا اگر شما بتوانید حرارت قسمت داغ را چنان بگیرید که به صفر درجه سانتیگراد برسد ( مثلا در یخ ) ، دمای قسمت سرد آن حتی به 70 درجه زیر صفر خواهد رسید.[golrooz]
لینک مرتبط:

http://www.newkiteshop.com/product_info.php/products_id/172/pname/%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87

حسین متقی
3rd September 2013, 11:02 PM
در رابطه با خمیر؟؟؟؟؟؟؟
خب نتونستم ماده ی مورد نظر رو پیدا کنم - و در ضمن بازدهیش خیلی مناسب نبود با علمی که در دسترسم بود
بعد هم کنار گذاشتم مثل 100 ها پروژه ی دیگه
الان رو یه کفش دیگه کاتر میکنم

TERRORIST
3rd September 2013, 11:14 PM
سلام خدمت عزیزان
سلام
[golrooz][golrooz][golrooz]

لطفا توضیح بدید دقیقا برای خنک سازی چه قطعه ای با چه ابعادی و چه میزان نرخ تولید اختلاف دما نسبت به محیط میخواهید استفاده کنید؟ تا بهتر بشه راهنمایی کرد

navid sadeghpour
4th September 2013, 12:26 AM
درمورد دومی که فکر کنم بشه یخچال منتهی یخچالی که توانش رو از یک موتور درونسوز یا بخار میگیره.ولی در مورد اولی شاید اصلا همچین چیزی پیدا نشه کرد چون متراکم کردن ماده نیازمند انجام کار روش هست بعد این کار باید به صورت گرما از ماده دفع بشه به محیط نه اینکه گرما از محیط بگیره.فکر کنم در غیر این صورت قانون اول ترمودینامیک نقض بشه.

SaSaMc2
4th September 2013, 01:38 PM
سلام خدمت عزیزان

سلام...[golrooz]

خنکی پس دادنی نیست...

یعنی ما نمیتونیم تولیدش کنیم...

اگر یه جسم رو گرم در نظر بگیریم یعنی مقداری انرژی به صورت حرارت داره...

تنها را ما برای خنک سازی جسم، یا انتقال اون انرژی حرارتی هست یا تبدیل اون...

مثلا در یخچال های قدیمی یه شعله نفتی کوچیک این کار رو انجام میداد و الان کمپرسور این کار رو انچام میدی...

در قطعات کوچیک از ترمو الکتریک استفاده میکنن، و یه جاهایی از نیتروژن مایع...

حتی فوت کردن از راه دور یه راه کاهش حرارت است و از راه نزدیک یه راه افزایش...

شما باید بر اساس شرایط یه دستگاه و قیمت و میزان دسترسی ها و مقدار کارایی، نوع و مکانیزم کاهش حرارت رو تعیین کنید...

auoob_mahtab
5th September 2013, 08:20 AM
سلام...[golrooz]

خنکی پس دادنی نیست...

یعنی ما نمیتونیم تولیدش کنیم...

اگر یه جسم رو گرم در نظر بگیریم یعنی مقداری انرژی به صورت حرارت داره...

تنها را ما برای خنک سازی جسم، یا انتقال اون انرژی حرارتی هست یا تبدیل اون...

مثلا در یخچال های قدیمی یه شعله نفتی کوچیک این کار رو انجام میداد و الان کمپرسور این کار رو انچام میدی...

در قطعات کوچیک از ترمو الکتریک استفاده میکنن، و یه جاهایی از نیتروژن مایع...

حتی فوت کردن از راه دور یه راه کاهش حرارت است و از راه نزدیک یه راه افزایش...

شما باید بر اساس شرایط یه دستگاه و قیمت و میزان دسترسی ها و مقدار کارایی، نوع و مکانیزم کاهش حرارت رو تعیین کنید...
تشکر از راهنماییت
ترموالکتریک و نیتروژن مایع رو بیشتر توضیح بده؟؟؟؟چی هست و طرز کار انها؟؟؟؟؟در صورت مقدور سایت یا مطلب یا مقاله بهم معرفی کنید[tafakor]

auoob_mahtab
5th September 2013, 08:37 AM
ماده مشخصی نمی شناسم اما اگر کاربرد عملی در نظر دارید، عرض می کنم که یک قطعه در بازار الکترونیک (خیابان جمهوری) دیدم به نام المان سرد کننده که ساختار درونی آن شامل تعداد زیادی از کوپلهای دو فلز غیر همجنس (مثل ترمو کوپل) بوده که با اتصال آن به ولتاژ مستقیم DC ، به سرعت یکطرف آن به شدت سرد و طرف دیگر به شدت داغ می گردد که حرارت ایجاد شده در طرف داغ آنرا حتماً باید توسط هیت سینک بزرگ و مناسب توام با فن بطور مناسبی دفع کرد و الا به سرعت می سوزد. مثلا اگر شما بتوانید حرارت قسمت داغ را چنان بگیرید که به صفر درجه سانتیگراد برسد ( مثلا در یخ ) ، دمای قسمت سرد آن حتی به 70 درجه زیر صفر خواهد رسید.[golrooz]
لینک مرتبط:

http://www.newkiteshop.com/product_info.php/products_id/172/pname/%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87

دستت درد نکنه
معرفی این قطعه خیلی کمکم میکنه
زحمت کشیدی بزرگوار[labkhand]

SaSaMc2
6th September 2013, 04:14 AM
تشکر از راهنماییت
ترموالکتریک و نیتروژن مایع رو بیشتر توضیح بده؟؟؟؟چی هست و طرز کار انها؟؟؟؟؟در صورت مقدور سایت یا مطلب یا مقاله بهم معرفی کنید[tafakor]

سلام...[golrooz]

از TERRORIST (http://www.njavan.com/forum/member.php?u=238539) دعوت میشه اطلاعات مفید و مختصری از عملکرد لیکویید نیتروژن ها برای شما بیان کنند...

در مورد ترموالکتریک ها درون همین سایت هم مطالب مفیدی بیان شده...

ترمو الکتریک ها المانی هستند که طبق اثر پليته كار ميكنن...

در حقيقت در شكل ساده دو فلز غير همجنس متصل هستند...

فكر كن مثلا يه مفتول روي و مس رو به هم وصل كني...

اگه جريان بدي بهش از يه سمت انتقال حرارت ميدن و حتي ممكنه يه سمتش برفك بزنه...

اگرم اختلاف دما بدي بين دو طرف، بهت الكتريسيته ميده...

به علت نوع فلز استفاده شده دستت زياد توي اختلاف حرارت باز نيست...

ممكنه 300 درجه گرمش كني آسيب ببينه...

hossien
6th September 2013, 09:35 AM
تشکر از راهنماییت

در مورد ترموالکتریک:
پایه ان بر اساس سه اثر سیبک ، پلتیر و تامسون هست.
اثر سیبک ژنراتور را پدید می آورد ، پلتیر یخچال درست می کند ، تامسون هم ژنراتور .

ترموالکتریک از مواد نیمه هادی تشکیل شده که از دو قطب n و p ساخته می شود که از لحاط الکتریکی با هم سری و از لحاط گرمایی(حرارت) موازی هم هستند.
تو ایران فقط اثر پلتیر را دارند و تو جمهوری پاساژ علائدین و عباسیان می تونید به راحتی با المان خنک کننده تهیه کنید نهایتا تا 10 درجه خنک میشه چون چینی هست.
ماده اصلی اون bi2te3 هست .
طرز کار ترموالکتریک (یخچال): اختلاف دمایی در نقاط اتصال دو فلز غیر مشابه با عبور جریان ایجاد می کند. که یک طرف المان گرم و یک طرف سرد میشه فرآیند پمپ حرارتی هست و اساس کارش بر عکس قوانین ترمودینامیک هست.
اثر سیبک خیلی راحت بگم ما اگر دو فلز آهن و مس را به هم متصل کنیم و یک طرف را گرم کنیم الکترون ها شروع به حرکت به محل سرد در آن طرف می کنند که وقتی در یک مدار بسته باشه الکترون ها حرکت پیوسته می کنند و تولید اختلاف پتانسیل می کنه که این اختلاف پتانسیل برق تولید شده.

ترموالکتریک ها به 11 پارامتر بستگی دارند از نظر مواد ، ابعاد ، مقاومت.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد