PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چقدر منطقی هستید ؟

محمد نظری گندشمین
17th August 2013, 04:51 PM
چقدر منطقی هستید ؟

http://www.kelishe.com/wp-content/uploads/2012/07/logical.jpgانسان ها عقاید و باور های مختلفی دارند , اگر مایلید بدانید که فردی منطقی هستید یا نه سئوالات زیر را با دقت مطالعه کرده و به آنها پاسخ دهید سپس با توجه به راهنمایی که در زیر آمده امتیاز مربوط به پاسخ خود را یادداشت کنید .

1= کاملا موافقم
2= موافقم
3= تاحدودی موافقم
4= تاحدودی مخالفم
5= مخالفم
6= کاملا مخالفم

http://www.kelishe.com/wp-content/uploads/2012/07/Question-Mark-Man.jpg

1 – گاهی کنار آمدن با برخی افراد ناخشایند است اما هرگز وحشتناک و غیر قابل تحمل نیست .
2 – هنگامی که مرتکب اشتباهی می شوم مدام به خودم می گویم ” نباید آن کار را می کردم ” .
3 – همه باید قانون را رعایت کنند .
4 – هیچ چیز غیر قابل تحملی وجود ندارد .
5 – اگر در جمعی به من بی توجهی شود یا نادیده گرفته شوم اعتماد به نفسم پایین می آید .
6 – بعضی شرایط در زندگی واقعا وحشتناک هستند .
7 – بعضی مواقع باید صبورتر باشم .
8 – اگر والدینم چیزی یا کاری از من بخواهند باید دلیل و مدرک قانع کننده داشته باشند .
9 – فقط گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که نمی توانم آنهارا تحمل کنم .
10 – موفقیت هایم در مدرسه و محیط کار احساس عزت نفس مرا بالاتر می برند .
11 – رفتار بعضی از کودکان واقعا غیر قابل تحمل است .
12 – قطعا بعضی اشتباهات در زندگی ام را نباید مرتکب می شدم .
13 – دلیلی ندارد که دوستانم کاملا مطابق میل من رفتار کنند و حتی اگر کاری که انجام می دهند برای من خیلی مهم باشد .
14 – با رفتار های غیر قابل تغییر , بی ادبانه و نادرست دوستان و حتی فرزندانم نمی توانم کنار بیایم .
15 – با مشاهده رفتار افراد می توان خوب و بد بودن آن ها را تشخیص داد .
16 – بعضی مواقع اتفاقات ترسناکی رخ می دهد .
17 – در زندگی هیچ کاری وجود ندارد که مجبور باشم انجام دهم .
18 – کودکان کم کم باید بیاموزند که با مسئولیت هایشان آشنا شده و آنها را به تنهایی انجام دهند .
19 – گاهی اوقات ناکامی هایم در مدرسه یا محیط کار را نمی توانم تحمل کنم .
20 – اگر مرتکب اشتباهی بزرگ یا پرهزینه شوم یا موجب رنجش سایرین شوم اعتماد به نفسم تغییری نمی کند .
21 – بد تر از این وجود ندارد که نتوانم افرادی را که دوستشان دارم خوشحال کنم .
22 – دوست دارم بتوانم درمدرسه و محیط کار عملکرد بهتری داشته باشم اما هیچ الزام و اجباری برای این کار وجود ندارد .
23 – معتقدم همه باید در جمع کاملا مراقب رفتار خود باشند .
24 – چه شادی و چه ناراحتی در حد زیاد را نمی تونم تحمل کنم .
25 – تایید و عدم تایید خانواده و دوستانم تاثیری بر اعتماد به نفس من ندارد .
26 – اگر یکی از دوستانم بیماری جدی داشته باشد ناراحت می شوم اما نه خیلی زیاد .
27 – در هر کاری باید بهترین باشم .
28 – اشکالی ندارد اگر نوجوانان رفتار عجیب و متفاوتی داشته باشند مثلا برای صبحانه پیتزا بخورند و یا لباس ها و کتاب هایشان را روی زمین پخش کنند و مرتب نباشند .
29 – بعضی از کارهای دوستان و اعضای خانواده ام را نمی توانم تحمل کنم .
30 – کسی که دیگران را آزار می دهد انسان بدی است .
31 – بیماری و بستری شدن کسی دوستش دارم بسیار بد و غیر قابل تحمل است .
32 – در موقعیت های مهم زندگی ام همه چیز باید در بهترین حد ممکن باشد .
33 – اگر کاری برایم مهم باشد دوستان صمیمی ام باید آن را به خاطر من انجام دهند .
34 – هر موقعیت ناخوشایند و ناراحت کننده و حتی رفتارهای نادرست و زشت دوستانم می توانم به راحتی تحمل کنم .
35 – نظر دیگران ( دوستان , معلمان , رییسان ) نظر من نسبت به خودم را تعیین می کند .
36 – برایم غیر قابل تحمل است که دوستانم در جمع خوب رفتار نکنند .
37 – نباید مرتکب اشتباهاتی که در گذشته اتفاق افتاده اند می شدم .
38 – دلیلی ندارد که اعضای خانواده ام مطابق میل من رفتار کنند .
39 – نمی توانم تحمل کنم که بسیاری از کارها نادرست باشند .
40 – معمولا خودم را بر اساس موفقیت هایم در مدرسه , محیط کار و موقعیت های اجتماعی ارزیابی می کنم .
41 – شکست در مدرسه و محیط کارم غیر قابل تحمل است .
42 – دلیلی ندارد که فردی بهتر از آنچه هستم باشم .
43 – بعضی از افراد نباید کارهایی را که الان انجام می دهند , انجام دهند .
44 – بعضی مسائل مربوط به بعضی افراد در مدرسه و محیط کارم را نمی توانم تحمل کنم .
45 – مشکلات احساسی و کاری اعتماد به نفس مرا پایین می آورند .
46 – حتی موقعیت های بسیار ناگوار و ناخوشایند مانند شکست در مدرسه و محیط کار یا از دست دادن مقدار زیادی پول غیر قابل تحمل نیست .
47 – دلایل قانع کننده ای دارم که نباید در مدرسه و محیط کارم مرتکب اشتباهی شوم .
48 – دوستان و اعضای خانواده ام باید با من بهتر رفتار کنند .
49 – اگر دوستانم مطابق میل من رفتار نکنند به سادگی این مساله را می پذیرم .
50 -بسیار مهم است که به کودکان بیاموزیم اگر رضایت معلمان و والدینشان را کسب کنند دختر و پسرهای خوبی خواهند بود

.امتیاز دهی :
ابتدا عدد مربوط به پاسخ هایتان را در سئوالات 1 – 4 – 10 – 13 – 17 – 20 – 22 – 25 – 26 – 28 – 34 – 38 – 42 – 46 -49 – را با عددهایی که در زیر آمده جایگزین کرده و سپس پاسخ هایتان را با یکدیگر جمع بزنید .
1 =6 - 2 =5 - 3 =4 - 4 =3 - 5 =2 - 6 =1

باورهای هر فرد در مورد خویش :
در رشته روان درمانی شاخه ای وجود دارد که به درمان احساسات و منطق (http://alliqtests.com/tests/4/12/) می پردازند . متخصصان این شاخه از روان شناسی معتقدند همان گونه که مردم به دلیل اتفاقات رخ داده در زندگیشان باور دارند ناراحت , نگران و مضطرب می شوند از آن چه که از درون به خود می گویند نیز دچار چنین حالات و احساساتی نیز می شوند . برای روشن شدن مطلب مثالی عنوان می کنم . تصور کنید یک روز صبح همین که وارد محل کارتان شدید رییستان شما را به دفتر خود احضار کرده و به شما می گوید که از امروز نیازی به شما ندارد و باید محل کارتان را ترک کنید . مسلما با شنیدن این خبر تمام وجودتان مملو از احساسات ناخوشایند و آزار دهنده می شود . شاید گمان کنید این احساسات ناخوشایند به دلیل خاتمه یافتن شغل فعلی و نیز آینده نامعلوم شماست اما متخصصان روان شناسی باور دارند که در چنین شرایطی شما به دلیل از دست دادن کارتان نگران و مضطرب می شوید اما علت اصلی این نگرانی جملاتی است که شما به خودتان در چنین شرایطی می گویید . معمولا افراد دراین شرایط به خود می گویند از دست دادن اتفاقی بسیار ناگوار و ناخوشایند است , این اتفاق واقعا دردناک است , اخراج شدن من به معنی ناتوانی و نالایق بودن من است , من شایستگی لازم برای ماندن در این مقام را نداشتم , من یک بازنده هستم , محال است بتوانم مجددا کار خوبی پیدا کنم . واقعیت این است که چنین اتفاقی به هیچ وجه نمی تواند باعث رضایت و خوشحالی شما شود اما این اتفاق هرگز به معنی پایان دنیا نیست . در چنین شرایطی شما باید با دیدی منطقی ضعف ها و کاستی های خودتان را بیابید و سعی در برطرف کردن آنها داشته باشید و با بالا بردن توانایی هایتان شرایط لازم برای یافتن کاری مناسب تر را فراهم کنید . همچنین کمتر اتفاق می افتد که فردی از کاری که با رضایت کامل و به نحوه احسن آن را انجام می داده اخراج شود بنابراین می توانید به چنین اتفاقی این گونه بنگرید که این فرصتی است تا کاری جدید بیابم که دوستش دارم و می توانم آن را با رضایت کامل انجام دهم

.به اعتقاد روان شناسان این که به خود بگویید اخراج شدن یک مصیبت بزرگ و غیر قابل جبران است کاری کاملا غیر منطقی بوده و طبیعی است تا زمانی که چنین تعبیری از موقعیت ها داشته باشید نتوانید احساس شادابی و رضایت را تجربه کنید . به جای آن باید با موقعیت پیش آمده برخوردی منطقی تر داشته باشید و تلاش کنید تا راه هایی عاقلانه برای بهتر کردن شرایط موجود بیابید

.همان گونه که در این تست مشاهده کردید تعدادی از عقاید غیر معقول و غیر منطقی را در قالب سئوالات آزمون مطرح کرده بودیم که نتیجه اندیشیدن به آنها چیزی جز آزار خویشتن نیست . یکی از این عقاید این بود که برای آن که ارزشم بالاتر باشد باید همگان مرا تایید کنند و من نیز باید همه را از خودم راضی نگه دارم . همه می دانیم که چنین کاری غیر ممکن است و هرگز نمی توانیم کاری کنیم که رضایت و شادی همه افراد را به طور همزمان فراهم آورد با این وجود بسیارند افرادی که نمی توانند با این واقعیت کنار بیایند . همچنین بسیاری افراد در زندگی تصمیماتی می گیرند که به ضرر آنهاست به این امید که با این کار بتوانند منافع و رضایت دیگران را به دست آورند

.یک انسان سالم این واقعیت را می پذیرد که افرادی هستند که او را دوست ندارند همچنین در شرایط مختلف تصمیماتی می گیرند که کاملا عقلانی بوده و منافع آنها را در برداشته هر چند که این تصمیمات ممکن است موجب ناراحتی دیگران شود .باورغیر منطقی دیگری که در میان بسیاری افراد وجود دارد این است که تمام مشکلات راه حل های خوبی دارند واقعیت این است که برای بسیاری از مشکلات هیچ راه حل خوبی وجود ندارد که بتواند از هر لحاظ نتایج مثبتی به بار بیاورد در چنین مواقعی باید به دنبال بهترین راه ممکن باشیم که نتیجه آن نسبت به بقیه بهتر باشد و یا به دنبال جایگزینی مناسب باشیم تا با تغییر شرایط موقعیت موجود را بهبود بخشیم . بیشتر اوقات ما خواسته ای داریم و در ذهن خود می خواهیم خواسته مان را در بهترین و کامل ترین شکل ممکن به دست آوریم اما در دنیا چیز اتفاقی به ندرت رخ می دهد . در این مواقع نیز باید با دید منطقی از بین گزینه های موجود , آن را که بیشتر از بقیه با میل و خواسته ما مطابقت دارد انتخاب کنیم . گزینه ای که از بعضی جهات دقیقا مطابق خواسته ما نیست اما کاستی های آن در مقایسه با بقیه کمتر است ملموس ترین نمونه این اتفاق هنگام ازدواج دیده می شود , همه به دنبال فردی هستیم که از همه نظر کاملا مطابق سلیقه و رویاهای ما باشد اما چنین فردی را نمی توانیم بیابیم همان گونه که ما نیز برای طرف مقابل فردی صد در صد ایده آل نیستیم . در این شرایط باید بین افراد موجود کسی را انتخاب کنیم که در مقایسه با دیگران بیشتر به خواسته ها و رویا های ما نزدیک است و مواردی که دوست نداریم کمتر در او دیده می شود . به این ترتیب می توانیم فرصت یک تجربه شیرین و لذت بخش را به خود هدیه دهیم چرا که در غیر این صورت اگر به دنبال فردی باشیم که در صدد همان رویای تحقیق یافته ما باشد شاید هرگز نمی توانیم به ازدواج تن دهیم . کمی غیر منطقی بودن گاهی طبیعی و اجتناب ناپذیر است . در سئوال 41 گفتیم عدم موفقیت در مدرسه و محل کار غیر قابل تحمل است . میانگین افراد به این سئوال پاسخ تا حدودی موافقم را می دهند اما افرادی که پاسخ آنها کاملا موافقم و موافقم باشد در نهایت هنگام نتیجه گیری آزمون افراد غیر منطقی نامیده می شوند

.عدم موفقیت در کار و مدرسه موقعیتی است که حتی تواناترین و ماهرترین افراد نیز ممکن است آن را تجربه کنند و این اتفاق هرگز نباید برای چنین افرادی غیر قابل تحمل باشد چرا که آنها با توانایی هایی که دارند می توانند به سرعت شکست خود را به پیروزی مبدل کنند .

اگر شما در این آزمون امتیازی کمتر از 127 را کسب کردید باید بدانید که با تغییر نگرش و طرز فکر خود و نیز تغییر جملاتی که به خود می گویید می توانید زندگی شادتر و رضایت بخش تری را تجربه کنید . برای این کار ابتدا به جملاتی که به خودتان می گویید دقت کنید , این کار را با بازنگری پاسخ هایی که به سئوالات این آزمون دادید شروع کنید . آیا معتقدید برای این که فرد باارزشی باشید باید همواره در هر کاری موفق باشید ؟ آیا از این کار که دیگران شما را تصدیق نکنند خیلی نگرانید ؟ آیا معتقدید گذشته شما موجب شده که نتوانید از این به بعد در زندگیتان شاد باشید ؟

درست مانند همیشه باید از کوچکترین و کمرنگ ترین شروع و آن را شناسایی کنید . هنگامی که از خودتان احساس ناراحتی و نارضایتی می کنید به جملاتی که به خودتان می گویید و نیز به حساسات درونی تان بسیار دقیق توجه کنید , سعی کنید به خودتان جملات منطقی بگویید .اگر همکارتان در برخورد با شما جمله بدی بر زبان آورد و موجب رنجش شما شد به جای سرزنش کردن به خودتان بگویید من نمی توانم همیشه همه را از خودم راضی نگه دارم حتی اگر خیلی ها مرا دوست نداشته باشند این دلیل بد بودن من نیست .اگر از یک مشکل کوچک بیش از حد مضطرب می شوید به خودتان یادآوری کنید گاهی بعضی مسائل در کنترل شما نیست . بهتر است بپذیرید که هر مشکل کوچک و بزرگ بخشی از زندگی است و هرگز به معنی پایان دنیا نیست . به یاد داشته باشید که کلید موفقیت تغییر نگرش ها و باورهای نادرست فعلی شماست .

mamadshumakher
17th August 2013, 06:31 PM
اقا یکم درشت تر.یکم فاصله دار تر

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد