PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث ویژگی های یک تاپیک علمی با ارزش و شایسته چیست

Almas Parsi
4th August 2013, 03:37 PM
با سلام به همه دوستان[golrooz]

امروز میخواهیم در خصوص مبحث ویژگیهای یک تاپیک و معیار های اون با شما به بحث و گفتگو بنشینیم
به نظر شما در ایجاد یک تاپیک سوای از رعایت چارچوب باید ها و نباید های کپی پیست چه ضوابطی بایستی رعایت بشه
همون طور که یک نامه رسمی یا یک مقاله با ارزش و یا صحافی یک کتاب بر پایه اصولی صورت میگیره
یک تاپیک هم بایستی از یک مقررات و چارچوب استانداردی تبعیت کنه چرا که دریچه ای برای انتقال دیدگاهها ی علمی و فرهنگی محسوب میشه
پیش از هر چیز من پیش گفتاری رو ذکر میکنم تا دوستان چنانچه مواردی بایستی به اون اضافه بشه عنوان کنند تا در نهایت با ارائه نظرات به یک جمع بندی اصولی برسیم
چون رسالت این سایت و کاربرانش علمی و فرهنگیه و این دومقوله از اصول لاینفک این سایت محسوب میشه لذا ما پیش از هر اقدامی بایستی رعایت احترام رو در تاپیک در قبال خواننده ها و مخاطبین مطالبمون در نظر بگیریم
و در وهله بعد نسبت به علمی بودن و اصولی بودن یک تاپیک علمی اقدام کنیم

نظر شما در خصوص دواصل علمی بودن و رعایت اصول اخلاقی و فرهنگی یک تاپیک چیست؟؟؟
و چه مواردی حائز اهمیت هست
مشخصه ها و ویژگیهای یک تاپیک علمی رو نام ببرید

هدف از این تاپیک:

1- انتشار فرهنگ تاپیک گذاری اصولی
2- تعیین معیارهای استاندارد یک تاپیک با ارزش
3- نتایج رعایت این اصول فراهم آوری آرشیوی از تاپیک های علمی بر اساس اصول فرهنگی هست
که هم مخاطبین رو بیشتر جذب مطالب میکنه و هم آموزش لازم رو بصورت خودکار ایجاد میکنه

دوستان ممنون که به نظرات همدیگه احترام میگذارید

پیشاپیش از مشارکت های سازنده تون سپاسگذارم[golrooz]

لطفا پست زیر رو برای تکمیل و بیانی شفاف تر مطالعه بفرمایید

Almas Parsi
4th August 2013, 04:27 PM
با سلامی دوباره [golrooz]
دوستان برای اینکه تعبیر جامعی از این مبحث داشته باشیم در ابتدا میخوایم ببینیم که هدف از ایجاد تاپیک چیست ؟؟؟
همون طور که در دنیای واقعی ما برای بیان دیدگاههامون نیاز به فضایی مناسب با بستری متناسب داشته باشیم در محیط های مجازی هم بایستی قوانینی رو رعایت کنیم
هدف ما از ایجاد تاپیک ارائه دیدگاه ها و دریافت نقطه نظرات طرف مقابلمون هست ما در دنیای واقعی بهترین مکان و امکانات رو در روابط و جلساتمون برای دوستانمون فراهم میکنیم مثل قرار ملاقاتهای حساس و کاری که گاها در محیط های بسیار خاص مثل فضا های هتل ها یا جلسات سمینارها و کنفرانسها انجام میشه
خوب دلیل این کار اهمیت دادن به اصل و ارزش اون جلسه و موضوع اون هست....
این امر در محیط های مجازی در فضای سایت ها و با شرایط ویژه ای بایستی صورت بگیره و نباید فراموش کنیم تاپیک های کاربران پوشش و آبرویی برای سایت محسوب میشه ....
و ما اگر بدنبال ایده آلهای یک سایت علمی هستیم پس باید پوشش مناسبی رو بعنوان یک شناسه داشته باشیم
در یک تاپیک صاحب یک تاپیک به منزله یک میزبان و مخاطبین و کاربران جزو میهمانان ایشان محسوب میشوند
همونطور که ما در اصول اخلاقی ملزم به رعایت ادب و احترام هستیم باید المانهایی رو همچون چارچوب رعایت کنیم
و رعایت این امر ما رو ایجاب میکنه در انتدای هر تاپیک با ذکر سلام و عرض ادب و تشکر از حضور مخاطبین تاپیک رو استارت بزنیم که صد البته این اصل در پست های تاپیک برای صاحب تاپیک هم صدق میکنه.....
و باید میزبانی بدون عیب و نقصی داشته باشه....
در خصوص محتوای یک تاپیک باید بگم ما همیشه در جلسات مون و میزگردهای ویژه و اهمیت دارمون بهترین لباس رو انتخاب میکنیم به دو دلیل اول اینکه ظاهر مون رو باید متناسب با دیدگاه و شخصیتمون حفظ کنیم چون دیدگاه های ما برای شخص مقابل دارای اهمیته پس هم اصول فکری و هم ظاهریمون باید متناسب در نظر گرفته بشه
دلیل دوم اینکه برای مخاطبمون با پوشش مناسب احترام خاصی قائل شدیم
در فضای تاپیک ظاهر تاپیک ما پوشش ظاهریمون محسوب میشه ....
رعایت فونت مناسب در مطلب
پارگراف بندی
جمله بندی
کنترل کلمات از لحاظ غلط املایی
و......
ودر انتهای مطلب حتما بایستی کلمات زیبای تشکر و قدر دانی و یا آرزوی موفقیت حرمت مخاطب رو حفظ کنیم
و اما مطالب هم اصولی داره که در ادامه با مشارکت شما به اونها خواهیم پرداخت

دوستان نظر شما در خصوص این اصول چیست ؟؟؟؟؟

بزرگواران با ما همراه باشید[cheshmak][golrooz]

غزل بارون
4th August 2013, 08:54 PM
با سلام.تشکر از بابت ایجاد چنین تاپیکی.در ارتباط با ظاهر تاپیک که فرمودید فونت و...بنده هم موافقم.چرا که همه موارد مذکور باعث جذب کاربران میشودو همچنین از دلزدگی آنها و خستگی چشم جلوگیری میشود.در ارتباط با کپی کردن مطالب باید عرض کنم در بخش های همچون پزشکی به دلیل اینکه روز به روز به علم پزشکی افزوده میشود پس دور از ذهن نخواهد بود اگر مطالبی که در سایت ما هست در دیگر سایت ها باشد و بالعکس‏;اما نکته ای که باید ذکر شود این هست که دوستان گرامی حتی الامکان اگر هم به کپی کردن مجبور شدند یا منبع را حتما ذکر کنند و یا اگر مایل هستند به نام خود سایت باشد در بعضی از موارد که نقض کننده بحث نیست تجارب و دانسته های خودشان را اضافه کنند تا قدرت تاپیک ایجاد شده برای جذب دوستان محترم افزایش پیدا کند.در ضمن دوستان توجه داشته باشند هنگام ایجاد تاپیک مورد نظر بررسی بفرمایند که تکراری نباشد و اینکه دقت کنند که اگر دوستی در ادامه تاپیکی که نفر دیگر ایجاد کرده تنها زمانی میتواند پستی در همان تاپیک دهد که درصدد تکمیل آن باشد در غیر این صورت پستی جداگانه بدهد.نکته آخر که مربوط به موضوع نیست برای حفظ حرمت هر بخش لطفا از دادن اسپم و مطالب غیر علمی و غیر معقول در مطالب خودداری فرمایید.با تشکر

Almas Parsi
4th August 2013, 09:06 PM
با سلام.تشکر از بابت ایجاد چنین تاپیکی.در ارتباط با ظاهر تاپیک که فرمودید فونت و...بنده هم موافقم.چرا که همه موارد مذکور باعث جذب کاربران میشودو همچنین از دلزدگی آنها و خستگی چشم جلوگیری میشود.در ارتباط با کپی کردن مطالب باید عرض کنم در بخش های همچون پزشکی به دلیل اینکه روز به روز به علم پزشکی افزوده میشود پس دور از ذهن نخواهد بود اگر مطالبی که در سایت ما هست در دیگر سایت ها باشد و بالعکس‏;اما نکته ای که باید ذکر شود این هست که دوستان گرامی حتی الامکان اگر هم به کپی کردن مجبور شدند یا منبع را حتما ذکر کنند و یا اگر مایل هستند به نام خود سایت باشد در بعضی از موارد که نقض کننده بحث نیست تجارب و دانسته های خودشان را اضافه کنند تا قدرت تاپیک ایجاد شده برای جذب دوستان محترم افزایش پیدا کند با تشکر

سلام دوست خوب و نازنینم[golrooz]
ممنوم از بیان نظرات سازنده شما
در خصوص مبحث کپی پیست عزیزان نظراتی رو در تاپیک زیر ارائه فرمودند
ممنونم میشیم شما هم با درج نقطه نظراتتون در تکمیل معیارهای کپی پیست مارو یاری بفرمایید تا بتونیم بایک جمع بندی چارچوبی رو در خصوص این مقوله در سایت برای خودمون تعیین کنیم ...

باید ها و نبایدهای کپی پیست را نام ببرید (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?181695-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%BE%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%AF)

موفق باشید[golrooz]

v.m 2020
4th August 2013, 09:28 PM
با سلام
1- اگر اون مطلب رو خودتون مینویسید ، از ب کار برئن کلمه های درشت و گزاف و مطالب بیهوده و حشو خودداری کنید
2- اگر از لحاظ محتوایی بخواهیم یک مطلب علمی رو مورد نقد قرار بدیم ، اولین کاری ک میکنیم میریم سراغ منبع یا رفرنسش پس حتما اگر مطلبی رو کپی میکنید ( ک اشکالی نداره ) اسم منبع رو بیارید
3- اگر مطلب کم بود ، میتونید انذازه فونت رو بزرگتر از حالت عادی بکنید و حتما از رنگ مشکی استفاده کنید
4 - از گذاشتن مقاله هایی ک خیییییلی طولانی هستند خودداری کنید چون کمتر کسی هست ک کامل میخونه

ممنون

م.محسن
4th August 2013, 09:35 PM
با تشکر از کاربر عزیز و پر انرژی سایت خانم almas parsi (http://www.njavan.com/forum/member.php?310379-almas-parsi)

در مورد ظاهر اولیه شامل اندازه فونت و سایر موارد مربوطه خانم غزل بارون نظر بسیار خوبی دادند. این ایده توسطمدیر محترم تالار اخبار اجرا شده و هماهنگی خوبی به تالارشون داده.

و اما در مورد محتوای پست ها

کل عرایض رو خلاصه می کنم تو دو خط
اگه با این دید به موضوع نگاه کنیم که فردی که میاد و مطالب بارگذاری شده توسط ما رو می خونه داره هم از مال و مهمتر از اون از زمانش هزینه می کنه و بیاییم یه مطلب بذاریم که برای اون کاربر مفید باشه، گام بزرگی در این زمینه برداشته شده حال مطلب چه تألیفی، اقتباسی با کار کردن روی اون یا اقتباسی محض باشه که در این مورد در تاپیکی مجزا بحث شد

SaSaMc2
4th August 2013, 11:16 PM
سلام...[golrooz]

ممنون بابت تلاش هاي شما براي ارتقاي سايت...[golrooz]

اولين گزينه پيدا كردن هدفمون از ايجاد تاپيك يا شركت در گفتگوي بعد از ايجاد تاپيك است...

واقعا چرا در اين لحظه من تصميم ميگيرم يك موضوع رو در يك سايت انتشار بدم؟

چه كپي، چه نظر، چه حاصل سالها دسترنج...

ميخوام خودم و نشون بدم؟ ميخوام تشكر و امتياز بگيرم؟ ميخوام به علم ديگران اضافه كنم؟ ميخوام به علم خودم اضافه كنم؟ ما سه تا رو كجا ميبري؟

دومين گزينه يافتن اسم مناسب كه بيانگر موضوع و هدف ما از اين ارسال هست...

سومين و اصل مطلب: نوشتار صحيح و رسا و خوانا كه شامل شروع، شرح، نتيجه و هدف باشد...

به دور از موضع گيري، دوبهم زني، پافشاري بيجا، سوال جواب هي نامربوط و الفاظ نامناسب...

و بهتر است پيوست هايي كه درك مطلب را هموارتر ميكند به مانند درج تصوير يا نقشه و جدول در آن ضميمه گردد...

مطلب كمتر داراي حدس گمان باشد و مستندات ذكر شود و آنقدر به درد بخورد كه نياز به تبليغ و دعوت نداشته باشد...

چهارم نوشتار بر اساس ادبيات و فونت و سبكي كه هم بيانگر اثر ما بدون ديدن نام ما باشد و هم جذاب و بدور از اضافات يا كاستي ها...

--------------------------------------
در كل ايجاد هر اثري بايد ما را به هدف از ايجاد آن اثر برساند...

و با هر هدفي اگر اثري به منزل خواسته هاي ناشر نرسد...

بدان معناست كه يا تاپيك گمراهي هدف داشته است يا مشكل در نشر و يا مديريت بعد از نشر...

با تشكر...[golrooz]

عرفان سلیم زاده
5th August 2013, 12:17 AM
خب یه تاپیک علمی با ارزش دقیقا باید یه مقاله پژوهشی باشه. بیش از این انتظار نمیره. اگر آموزشی بود باید کپی شده از منابع معتبر علمی باشه و اگر هم دل نوشته علمی بود(نظریه،نکته،فرضیه، ایده، اختراع و غیره) بود باید قابل محک زدن و همه پسند باشه.ممنونم.

ایده پرداز
5th August 2013, 11:45 AM
با سلام به دوستان این موضوع را میتوان این طور نیز عنوان کرد که به نظر شما نحوه ارائه مطالب به سایت باید چگونه باشد زیرا اختصاصا نمیتوان همه تایپیکهای ارسالی به سایت را علمی نامید و درباره آن نظر داد به طور کلی ورودی های مطالب به سایت از چند طریق صورت می گیرد 1-کاربرانی هستند که فقط از کپی پیست استفاده می کنند و تمامی مطالب آنها کاملا کپی شده است 2-کاربرانی هم هستند که با اضافه کردن مطالبی به کپی آن را ارسال می کنند 3-کاربرانی هم در قالب سوال یا تک نوشته هایی آنها را به اشتراک می گذارند و دسته آخر هم کسانی هستند که حاصل تلاش ، تحقیقات و تجربیات خود را در زمینه ای به صورت یک مطلب به سایت ارائه می کنند پیشنهاد من این است که مدیران سایت و بخش های مختلف انجمن ها طی بخشی جداگانه طبق رتبه بندی به تایپیک ها امتیاز بدهند تا انگیزه و خلاقیت در نزد کاربران بیشتر شود به هر حال استفاده از تمام ظرفیتها و پتانسیل موجود در سایت و استفاده از نظرات کاربران میتواند رویکردی متفاوت و موثری را در ادامه راه این سایت علمی داشته باشد

Almas Parsi
5th August 2013, 12:09 PM
با سلام به دوستان این موضوع را میتوان این طور نیز عنوان کرد که به نظر شما نحوه ارائه مطالب به سایت باید چگونه باشد زیرا اختصاصا نمیتوان همه تایپیکهای ارسالی به سایت را علمی نامید و درباره آن نظر داد به طور کلی ورودی های مطالب به سایت از چند طریق صورت می گیرد 1-کاربرانی هستند که فقط از کپی پیست استفاده می کنند و تمامی مطالب آنها کاملا کپی شده است 2-کاربرانی هم هستند که با اضافه کردن مطالبی به کپی آن را ارسال می کنند 3-کاربرانی هم در قالب سوال یا تک نوشته هایی آنها را به اشتراک می گذارند و دسته آخر هم کسانی هستند که حاصل تلاش ، تحقیقات و تجربیات خود را در زمینه ای به صورت یک مطلب به سایت ارائه می کنند پیشنهاد من این است که مدیران سایت و بخش های مختلف انجمن ها طی بخشی جداگانه طبق رتبه بندی به تایپیک ها امتیاز بدهند تا انگیزه و خلاقیت در نزد کاربران بیشتر شود به هر حال استفاده از تمام ظرفیتها و پتانسیل موجود در سایت و استفاده از نظرات کاربران میتواند رویکردی متفاوت و موثری را در ادامه راه این سایت علمی داشته باشد

با سلام خدمت دوست بزرگوارمون جناب ایده پرداز[golrooz]
ممنونم از درج نظراتتون البته منظور از این مقوله بحث در خصوص تاپیک های شخصی است و عموما زاییده ابداع و خلاقیت ذهنی فرد هست که مبادرت به دعوت از دوستان برای مشارکت میکنه ....
حتی در خصوص تاپیک هایی که در قالب یک سوال هست هم مصداق داره چرا که رعایت اصول اخلاقی در تاپیک ها چون مخاطبینی دارد لازم و ضروریست به اعتقاد من اگر یک تاپیک شامل یک سوال میشود برای رعایت احترام برای شخص مقابل درج سلام در ابتدا و تشکر در انتها جزو لاینفک تاپیک بایستی باشد چرا که با طرح سوال یا درخواست جواب از عزیزان است یا تقاضای مشارکت در تاپیک....
و در خصوص مطالبی که حالت کپی پیست و نقل قول از منبع هست ما به کمک دوستان در لینک زیر در حال تبادل نظرات هستیم تا بتونیم یک چارچوبی رو برای ارسالهای کپی پیست تنظیم میکنیم که در کنار قوانین سایت از اونها تبعیت و پیروی کنیم
خوشحال خواهیم شد شما هم در لینک زیر مشارکت داشته باشید تا از نظرات سازنده شما هم بهره مناسبی ببریم...

باید ها و نبایدهای کپی پیست را نام ببرید (http://www.njavan.com/forum/showthread.php?181695-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%BE%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%AF)

در خصوص طرح پیشنهادیتون مدیریت محترم سایت در زمینه ارزش گذاری به تاپیک ها برنامه هایی رو در نظر گرفتن که در آینده ما شاهد این تغییرات خواهیم بود
هدف از ایجاد تاپیک های اینچنینی هم که دریافت نظرات دوستان هست پیشنیازهای علمی تر شدن سایت محسوب میشه و جناب ادمین با استفاده از خواسته های عزیزان و برای تامین نظراتشون برنامه ریزی میکنند
باشد تا با همکاری و مساعدت شما عزیزان مدیریت رو در جهت نیل به اهداف والای علمی همراهی و حمایت کنیم

موفق باشید[golrooz]

banooye irani
5th August 2013, 01:43 PM
سلام به دوستان و بزرگواران عزیز.

http://uc-njavan.ir/images/oir2sk044vtpjornb4lt.jpg (http://uc-njavan.ir/)

این بحث خوبی که شروع شده.من مدرکم دیپلومه ولی میدیدم مطالب زیاد دندونگیر نیست .چرا؟ چون کسی که پشت کامپیوتر میشینه حتما سری هم به سایتهای مختلف میزنه.اینجاست که میگیم به قول دوستان قوانین درسایت رعایت نمیشه.
به نظر من هم اگر مطالب تکراری و کپی شده نباشه بهتره .
مادور هم جمع شدیم از معلومات هم استفاده کنیم .اگر قرار باشه اینجا هم مطالب تکراری بخونیم فایده جمع شدنمون چیه؟
هر جایی قانون خودشو میطلبه .

از دوست عزیزمون خانم الماس پارسی که این همه ریزبین و نکته سنج هستن باید کمال تشکرو داشت .

سعی کنیم محیط کاملا قانونی و مفید و دوستانه باشه و در عین حال کاربر از عضویت در این جمع احساس رضایت داشته باشه واز زحمتی که دوستان میکشن کمال استفادرو ببره.
به نظر من اگر مدیران بخشها, قسمتی رو برای مطالب ایجاد کنن که قبل از هر کاری از صحت و صقم کپی بودن وهمینطور رعایت قوانین اطمینان حاصل کردن, بعد اجازه بدن مطالب خوانده شود.
سعی کنیم دانسته های خودمونو در معرض عموم بزاریم و در عین حال از دنیا و تازههای ان قافل نمونیم.
فکر کنم احترام به شخصیت کاربرا هیچ ربطی به طرز سوال و جواب نداره همه جا واجبه به افراد احترام گذاشت.
یه سلام و تشکر برای کاربری که دوست داره مطلبش خونده بشه باید مهمتر از خود مطلب باشه.
ممنون که منم در جمع خودتون شرکت دادید.

Almas Parsi
5th August 2013, 01:55 PM
سلام به دوستان و بزرگواران عزیز.

سعی کنیم محیط کاملا قانونی و مفید و دوستانه باشه و در عین حال کاربر از عضویت در این جمع احساس رضایت داشته باشه واز زحمتی که دوستان میکشن کمال استفادرو ببره.
به نظر من اگر مدیران بخشها, قسمتی رو برای مطالب ایجاد کنن که قبل از هر کاری از صحت و صقم کپی بودن وهمینطور رعایت قوانین اطمینان حاصل کردن, بعد اجازه بدن مطالب خوانده شود.
سعی کنیم دانسته های خودمونو در معرض عموم بزاریم و در عین حال از دنیا و تازههای ان قافل نمونیم.
فکر کنم احترام به شخصیت کاربرا هیچ ربطی به طرز سوال و جواب نداره همه جا واجبه به افراد احترام گذاشت.
یه سلام و تشکر برای کاربری که دوست داره مطلبش خونده بشه باید مهمتر از خود مطلب باشه.
ممنون که منم در جمع خودتون شرکت دادید.

سلام به بانوی ایرانی عزیز[golrooz]
وتبریک متقابل و پیشا پیش عید فطربه شما و همه عزیزان
و تشکر از نظرات سازنده و کاربردی شما
اتفاقا من با این نظر شما کاملا موافقم که شرایط بایستی به گونه ای باشه که موجبات رضایت کاربران رو فراهم کنه که البته این شرایط قطعا با همفکری شما عزیزان محقق خواهد شد
در خصوص تاپیک های کپی پیست ما با همت دوستان در حال تدوین یک چارچوب کلی در کنار قوانین سایت هستیم که لینکش رو تقدیمتون میکنم و خوشحال میشم نظراتتون رو در اون تاپیک درج بفرمایید تا از اون بتونیم بهره لازم رو ببریم

نظر من هم اینه که اهمیت به رعایت احترام در اولین جایگاه قرار داره و پس از اون بایستی به ایجاد مطلب بپردازیم
ممنونم نظرات مفیدتون[golrooz]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد