PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزشی آرایش الکترونی (مدل کوانتومی)

یاسمین5454
9th July 2013, 02:11 PM
به نام خالق هستی

اوربیتال: فضایی در اطراف هسته که احتمال حضور الکترون در اون بیش از 95 در صد است

4f14______________
4d10 ______________
n=4 __________ 4p6

3d10 ______________

4s2 ______________
3p6 ______________
n=3 __________ 3s2

2p6 ______________

2s2 ــــــــــــــــــــــــn= 2

n=1______________ 1s2

حرف (n) نشاندهنده لایه و عدد آن شماره ی لایه است
زیر لایه های هر لایه (s، p، d، f ) هستند
که تعداد آنها در هر لایه مشخص شده اند ظرفیت زیر لایه ها
زیرلایه s :دو الکترون
زیرلایه p :شش الکترون
زیرلایه d :ده الکترون
زیرلایه f :چهارده الکترون
ترتیب الکترون گرفتن زیر لایه ها به غیر از لایه ی چهارم
در شکل بالا نشان داده ام
اولین لایه ای که الکترون میگیرد اوربیتال s از لایه ی اول(n=1) و بعد اوربیتال s از لایه ی دوم و بعد p از همین لایه
در لایه ی سوم اول اوربیتال s وبعد p بعد از p اوربیتال d از لایه سوم الکترون نمی گیرد به جای آن اوربیتال s از لایه چهارم الکترون میگیرد چون سطح انرژی 4s پایین تر از 3d است
پس اول 4s و بعد 3d الکترون میگیرد و(بعد از آن هم p، d، f از لایه چهارم الکترون می گیرند )

قسمتی که با قرمز مشخص کرده ام
ترتیب زیر لایه ها را به درستی مشخص نشده است
وفقط برای معرفی زیر لایه های لایه ی چهارم آورده شده است

H37
9th July 2013, 05:35 PM
ببخشید این 95 درصد در تعریف اوربیتال از کجا اومده؟

ΜαsοοD
9th July 2013, 06:26 PM

در اصل 90% که یه سری رابطه داره و مربوط به دانشگاه میشه . من خودم بلد نیستم یک نفر دانشجو اگر لطف کنه توضیح بده منم ممنون میشم [nishkhand]

در رابطه با خود مطلب اونجایی که نوشته شده :

4f14______________
4d10 ______________
n=4 __________ 4p6

میخواستم بگم بعد از 4p اول 5s میاد نه 4d . چون سطح انرژیش پایینتره

پ.ن : خیلی خوب بود مطلب !! [labkhand]

solinaz
9th July 2013, 07:34 PM
من متوجه شدم. ولی ترتیب پرشدن اتم در لایه های الکترونی جدول لازم داره.اینارو باید از رو جدول ببینی.
جدولش اینه.

8s

7p

6d

5f

7s

6p

5d

4f

6s

5p

4d

5s

4p

3d

4s

3p

3s

2p

2s

1s

H37
9th July 2013, 08:21 PM
در اصل 90% که یه سری رابطه داره و مربوط به دانشگاه میشه . من خودم بلد نیستم یک نفر دانشجو اگر لطف کنه توضیح بده منم ممنون میشم [nishkhand]

4f14______________
4d10 ______________
n=4 __________ 4p6

پ.ن : خیلی خوب بود مطلب !! [labkhand]

من هر جا که نگا کردم درصد بیان نشده بود.میشه یه منبع ذکر کنید ممنون میشم[golrooz]
در مورد ترتیب پرشدن اوربیتال ها هم بله اشتباه ذکر شده که یاسمین خانم صحیحش نکردند.

ΜαsοοD
9th July 2013, 11:41 PM
من هر جا که نگا کردم درصد بیان نشده بود.میشه یه منبع ذکر کنید ممنون میشم[golrooz]
در مورد ترتیب پرشدن اوربیتال ها هم بله اشتباه ذکر شده که یاسمین خانم صحیحش نکردند.

من اگر بخوام با اطلاعات خودم توضیح بدم احتمالا کلی غلط توش باشه ! چون همونطور که گفتم مربوط به دانشگاه هست . ولی تا اونجایی که من میدونم برای رسم نمودار احتمال حضور الکترون

توی فاصله های معین از هسته از یه دستگاه سه بعدی استفاده میکنند . نمودارهایی که برای نمایش احتمال حضور الکترون ها در فضای اطراف هسته در هر زیرلایه استفاده میشن با هم فرق

دارند . همین باعث میشه اشکال مختلف زیرلایه ایجاد شن . مثلا زیرلایه p به این دلیل میگیم دمبلی هست که نمودار مربوطه اش دمبلی شکل هست و با توجه به عدد کوانتومی ml میتونه

جهت گیری در راستای محور x یا y یا z داشته باشه . که تصوریش رو پایین اضافه کردم . یا اوربیتال s که یک کره به مرکز مبدا ( هسته اتم ) هست و هرچه لایه اصلی ( n ) بزرگتری داشته

باشیم شعاع بیشتری داره .
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTzEnzPSBqEHVVurR16rgCYglgFi5emM woDwloPKz3WbXhHYjUv

داخل این دستگاه مبدا مختصات رو هسته اتم در نظر میگیریم

اما با توجه به اصل عدم قطعیت هایزنبرگ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B5%D9%84_%D8%B9%D8%AF%D9%85_%D9%82%D8%B7 %D8%B9%DB%8C%D8%AA)نمیشه با دقت 100% مسیر حرکت الکترون هارو معین کرد . این قانون علاوه بر الکترون شامل حال همه مواد ریز با چنین ابعادی میشه . برای همین

90% رو بیان میکنند . یه جور تعریف هست بیشتر ... . و این نمودار های رسم شده هم همه تقریبی هستند و 90% اصولا از اینجا میاد تا بشه یک حجم

مشخص مثل شکل بالا رو به عنوان زیرلایه در نظر گرفت

پ.ن : یه منبع (http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A A%D8%A7%D9%84+%D8%A7%D8%AA%D9%85%DB%8C&SSOReturnPage=Check&Rand=0)پیدا کردم شاید کافی باشه

این چیزایی که گفتم کاملترش هست اونجا

از آنجا که اصولا در هر فاصله معین از هسته ، الکترون امکان حضور دارد، ترسیم ناحیه‌ای با مرز مشخص که احتمال 100 درصد وجود الکترون را در بر بگیرد، ناممکن است. اما می‌توان سطح مرزی را ترسیم کرد که بتواند نقاط با احتمال یکسان را به هم بپیوندد و در برگیرنده حجمی باشد که در آن ، احتمال یافتن الکترون زیاد و مثلا در حدود 90 درصد است. چنین شکلی که نمودار سطح مرزی نامیده می‌شود، برای الکترون اتم هیدروژن در حالت n=1 بصورت کروی می‌باشد.

یاسمین5454
10th July 2013, 12:55 PM

4f14______________
4d10 ______________
n=4 __________ 4p6

پ.ن : خیلی خوب بود مطلب !!

من متوجه شدم. ولی ترتیب پرشدن اتم در لایه های الکترونی جدول لازم داره.اینارو باید از رو جدول ببینی.
جدولش اینه.

یعنی هیچ کس اینجا رو نخونده

پس اول 4s و بعد 3d الکترون میگیره و(بعد از اون هم p، d، f از لایه چهارم الکترون می گیرند )

این قسمت داخل پرانتز رو من ترتیبش رو درست ننوشتم من فقط نوشتم که بدونید لایه ی چهارم این اوربیتال ها رو داره

هیچ کس اینجا رو نخونده [negaran][esteress][gerye][gerye]sh_omomi49

یاسمین5454
10th July 2013, 12:58 PM
اینو دبیرمون تو جزواتمون گفته بود نوشته بودیم[labkhand]
ولی کسی نپرسید چرا 95 درصد [nishkhand]
شما سوال خوبی کردید[tashvigh] من حتما جوابش رو می پرسم بهتون اطلاع میدم[shaad]

nedasoltani
10th July 2013, 05:08 PM

طبق تئوری های جدید شیمی_فیزیک در مورد جسمی به کوچکی الکترون تعیین دقیق مکان، اندازه ی حرکت و یا مسیر حرکت امکان پذیر نیست و فقط میتوان راجع به احتمال حضور الکترون بحث نمود. اینجاست که با واژه ای به نام اوربیتال مواجه میشویم.
اوربیتال: فضای سه بعدی در اطراف هسته است که احتمال حضور الکترون در آن زیاد (بیش از 90%) است.
در اتم هایی که تاکنون شناخته شده اند چهار نوع اوربیتال توسط الکترون اشغال شده است که عبارتند از اوربیتال های s,p,dو f

شکل اوربیتال s کروی و شکل اوربیتال pدمبلی یا به صورت دو کره مماس است. شکل اوربیتال های dوf نیز پیچیده است و در محدوده بحپ ما جای ندارد.

H37
10th July 2013, 06:07 PM
طبق تئوری های جدید شیمی_فیزیک در مورد جسمی به کوچکی الکترون تعیین دقیق مکان، اندازه ی حرکت و یا مسیر حرکت امکان پذیر نیست و فقط میتوان راجع به احتمال حضور الکترون بحث نمود. اینجاست که با واژه ای به نام اوربیتال مواجه میشویم.
اوربیتال: فضای سه بعدی در اطراف هسته است که احتمال حضور الکترون در آن زیاد (بیش از 90%) است.
در اتم هایی که تاکنون شناخته شده اند چهار نوع اوربیتال توسط الکترون اشغال شده است که عبارتند از اوربیتال های s,p,dو f

شکل اوربیتال s کروی و شکل اوربیتال pدمبلی یا به صورت دو کره مماس است. شکل اوربیتال های dوf نیز پیچیده است و در محدوده بحپ ما جای ندارد.

میشه کتاب یا هر منبع معتبر دیگه رو معرفی کنید که در اون 90 درصد ذکر شده باشه؟

maziyar787
10th July 2013, 07:28 PM
سلام معلم ما برای آسان حفظ کردن ترتیب پرشدن اور بیتال ها آن ها را به این صورت نوشته بود:
S_S_PS_PS_DPS_DPS_FDPS_FDPS
الان از چپ به راست ترتیب پرشدن زیر لایه ها نشان داده شده و خط فاصله ها فقط برای حفظ راحت هستند و چیز دیگری را نشان نمی دهند
(البته من از خانوم یاسمین5454 بابت دخالت در تدریس عذر خواهی می کنم)[labkhand]

nedasoltani
10th July 2013, 11:19 PM

من از کتاب مبتکران نوشته مهندس بازرگان نقل قول کردم

ΜαsοοD
11th July 2013, 05:07 AM

ببخشید توی پست قبلی من لینک بود که توش 90 ذکر شده بود

یدونه دیگه هم علاوه بر اون اینه (http://www.6367na.blogfa.com/post/30)

همونطور که دوست بالایی هم فرمودن کتاب مهندس بازرگان ( که خودش معتبره !! ) هم هست !!

از اینا معتبر تر ما نداریم فکر کنم اگر شما پیدا کردید به ما هم خبر بدید !!!!

یاسمین5454
11th July 2013, 12:00 PM
سلام معلم ما برای آسان حفظ کردن ترتیب پرشدن اور بیتال ها آن ها را به این صورت نوشته بود:
S_S_PS_PS_DPS_DPS_FDPS_FDPS
الان از چپ به راست ترتیب پرشدن زیر لایه ها نشان داده شده و خط فاصله ها فقط برای حفظ راحت هستند و چیز دیگری را نشان نمی دهند
(البته من از خانوم یاسمین5454 بابت دخالت در تدریس عذر خواهی می کنم)[labkhand]

سلام
ممنون از پست مفیدتون [golrooz]
دخالت چیه برادر شما نظرتونو گفتید [golrooz]
بازم ممنون

یاسمین5454
11th July 2013, 12:02 PM
شرمنده من رفتم دنبال جواب سوالتون ولی هنوز پاسخش رو نیافتم
وقتی پیدا کردم میذارم[shaad]

H37
11th July 2013, 12:25 PM
من از کتاب مبتکران نوشته مهندس بازرگان نقل قول کردم

خیلی ممنون پیداش کردم[cheshmak]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد