PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : «اعلام در تاریخ طبری» انتشار یافت

چکامه91
6th July 2013, 09:10 PM
کتاب‌ «اعلام در تاریخ طبری» نوشته‌ی ناصر حریری منتشر شد.

این مؤلف روشندل در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: من برای تهیه‌ی این کتاب‌، همه‌ی 16 جلد «تاریخ طبری» را به طور کامل خواندم و اعلام آن را استخراج کردم تا محققان بتوانند با مراجعه به این کتاب، به راحتی به مطالب مربوط به اعلام مورد نظر خود دست پیدا کنند.

حریری در بخش سخنی با خواننده‌ی این کتاب‌ آورده است: «یکی از اصلی‌ترین منابع در فرهنگ و تاریخ ایران باستان (بخصوص ساسانیان و قرون اولیه اسلامی) تاریخ طبری است. هیچ محققی بدون مراجعه به این کتاب ارزشمند نمی‌تواند نسبت به گفته‌هایش مطمئن باشد. در این کتاب نه تنها مباحث تاریخی وجود دارد، بلکه اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مردم‌شناسان و محققین تاریخ ادیان و جغرافی‌دانان قرار می‌دهد. بزرگ‌ترین نقص این کتاب به نظر من نبود یک فهرست اعلام در آن بود، چرا که هیچ محققی نمی‌توانست مطمئن باشد همه‌ی مطالب مربوط به اطلاعات مورد نظر خود را در آن یافته است.

خواندن 16 جلد کتاب برای یافتن مسأله‌ای خاص کار آسانی نیست. نویسنده‌ی این کتاب به حکم ضرورت، مسائلی از گذشته را در صفحاتی که شاید ظاهرا خیلی هم به آن مسأله ارتباط نداشته باشد، گذاشته است. از همین‌رو یافتن اطلاعات مورد نظر آسان نیست. این فهرست را من می‌توانستم به صورت‌های گوناگونی در اختیار خوانندگان بگذارم. فهرستی برای قبایل سرداران و پادشاهان و ... ، اما ترجیح دادم که همه‌ی این‌ها را به صورت اعلام در اختیار خواننده بگذارم با این اعتقاد که در این مرحله یافتن مسائل مورد نظر محققین و یا خوانندگان کنجکاو آسان‌تر خواهد بود. امید است که در آینده یک چنان فهرستی با ضمائمی که لازمه‌ی چنین جریانی است، فراهم آید. امید من این است که خوانندگان نقایص کار را با من در میان بگذارند تا در چاپ‌های بعدی از آن استفاده شود.»

«اعلام در تاریخ طبری»‌ با 516 صفحه‌، شمارگان 1000 نسخه و قیمت 15 هزار تومان‌ از سوی نشر آویشن منتشر شده است.

منبع (http://isna.ir/fa/news/92041508613/-اعلام-در-تاریخ-طبری-انتشار-یافت)

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد