PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث حمایت از تولید ملی یا نیاز به خودروی ایمن و جدید؟

mamadshumakher
1st July 2013, 09:37 AM
سلام

دوستان میخوایم نظر شمارو درباره وضعیت خودروی کشور بدونیم.

همه ما میدونیم که به اسم حمایت از تولید سالهای سال هست که خودروهای دهه های گذشته رو تولید میکنیم و تقریبا هیچ پیشرفتی در زمینه خودرو نداشتیم.

و میدونیم که در آن سوی مرزها و در کشورهای صنعتی شرکت های عظیم خودرو سازی دارن فرمانوروایی میکنند اصولا صنعت خودروی یک کشور تبدیل شده به نماد قدرت و تکنولوژی اون کشور و قشر وسیعی از مردم کشور ما از این امکانات بی بهره هستند و چند خودروی خوبی هم که در کشور مونتاژ میشود برای قشر پولدار جامعه هست

به طور مثال تویوتای کرولا با حداکثر 15000دلار در کشور ما نزدیک به 100میلیون تومان هست.در حالی که طراحی این خودرو برای قشر ضعیف جامعه هست.

به نظر شما ما باید تا کی صبرکنیم یا به عبارتی تا کی از صنعت خودروی کشورمون حمایت کنیم و کشته بدیم و تصادفات سهمگین رو ببینیم؟بدون امکانات و رضایت به سفر بریم؟

کدوم یک واجب تر هست؟شغل تعداد زیادی کارگر و مهندس که خروجیش خودروهای از رده خارج هست؟

یا خودروهای وارداتی شیک و ارزونو ایمن و مناسب و به روز کسب رضایت طیف زیادی از مردم؟

http://media.jamnews.ir/Original/1391/11/07/IMG12440235.jpg

http://www.persiankhodro.com/news_images/image_news_14319.jpg

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJufHY41eyQMzBQ83kMpMM-NPJE44DTuDSt994n-SDsb4vp1P4

http://imgdl1.topnop.ir/uploads/201212/tpn6200/E7HB0bdcv8.jpg

http://imgdl1.topnop.ir/uploads/201212/tpn6200/Gwa0oceFmr.jpg

http://imgdl1.topnop.ir/uploads/201212/tpn6200/2L5X4Prdo0.jpg

http://imgdl1.topnop.ir/uploads/201212/tpn6200/dZMOmcs78h.jpg

http://www.spidezh.ir/Upload/Modules/News/ImageGallery1560/aks-neveshte-khandedar-radsms-17.jpg

اما این یکی در نوع خودش جالبه

http://carinsurancehell.com/wp-content/uploads/2012/06/car-crash-roof.jpg

ریپورتر
1st July 2013, 09:49 AM
مشکل صنعت خودرو سازی اینه که نخبه ها توش نیستن و دولتی هست و چون دولتی هست اصولا تلاشی برای پیشرفت از سوی مسئولینش انجام نمیشه.و خب نظارتی هم نیست که مدیران رو مورد توبیخ قرار بدن.باید روی کارهای گمرکی و کشیدن کارخونه ها به رقابت کاری بشه

Sa.n
1st July 2013, 10:48 AM
سلام بر شما
و با تشکر از بحث خوبتون
به نظر من این که ما بیایم و خودمون رو محدود کنیم در این عرصه کاملا کار اشتباهی میتونه باشه
به نظر من بهتره که بیایم و با توجه به اطلاعاتی که داریم وجمع آوری اطلاعات از خط تولید و نحوه تولید ماشین های خارجی ماشین های ایرانی خودمون رو اصلاح کنیم
و یا این که منتاژ ماشین های خارجی رو در ایران انجام بدیم
البته روش دوم هم ممکنه یک جور وابستگی به خارج باشه
ولی به نظر من ما باید از ماشین های ایمن و در عین حال قدرت مند ایده برداری کنیم و بر روی ماشین های ایرانی پیاده کنیم

Dorna dordone
1st July 2013, 10:57 AM
با سلام و ممنونم از محمد عزیز که این بحث مهم رو مطرح کردن

چون خیلی به جا هست و مهم

و اینکه باید به این موضوع حسابی رسیدگی بشه

خیلی از تکنولوژی و صنعت خودرو های داخلی سر در نمیارم اما واقعیت های جامعه رو میبینم و بیم این دارم که این درصد تصادفات و صدمات ناشی از خودرو به 50% جمعیت برسه با این پیشرفت روزانه

من میبینم روزانه چه اندازه پیشرفت توی تکنولوژی و صنعت داریم و مطرح میشن همه اما هیچ گونه پیشرفتی تو خودرو سازی که اصل تکنولوژی یکی از اصول و پایه های اون هستش هیچ پیشرفتی نداره و روزانه خودروهایی به بازار عرضه میشه که از کیفیت پایین تری برخورداره

اگر ما تو زمینه ی تکنولوژی پیشرفت کردیم پس باید تاثیری توی چنین صنایعی داشته باشیم..

اگر از نیروهای سرآمد و نخبه ی ایران که کم هم نیستن تو این صنعت استفاده بشه و فکر و علم پشتش باشه به نظرم پیشرفتی حاصل بشه
متخصصین باید تو چنین کارهایی شرکت داشته باشن نه افراد سودجو تا کیفیت کار بالا بره نه کمیت

دولت باید تو چنین صنایعی که با جان آدمها سر و کار داره سرمایه گذاری کنه[shaad]

mamadshumakher
1st July 2013, 12:15 PM
مشکل صنعت خودرو سازی اینه که نخبه ها توش نیستن و دولتی هست و چون دولتی هست اصولا تلاشی برای پیشرفت از سوی مسئولینش انجام نمیشه.و خب نظارتی هم نیست که مدیران رو مورد توبیخ قرار بدن.باید روی کارهای گمرکی و کشیدن کارخونه ها به رقابت کاری بشه

چرا دولتی نباید خوب کار کنه؟

اصلا چرا حمایت مسئولین رده بالا تا این حد ادامه پیدا کرده؟حمایت از چی؟واقعا میشه به این خودروها گفت محصول صنعت؟

چطوری کارخونه هارو به رقابت بکشن.هر کارخونه ای رو اگه محصولشو با قیمت واقعیش بیارن باز هم شرکت های خودرو سازی داخلی توانایی رقابت ندارن.و باز هم ضربه میخورند و خیل عظیم کارگران و مهندسان و افرادی که ازین راه کسب درامد دارند بیچاره میشند

سلام بر شما
و با تشکر از بحث خوبتون
به نظر من این که ما بیایم و خودمون رو محدود کنیم در این عرصه کاملا کار اشتباهی میتونه باشه
به نظر من بهتره که بیایم و با توجه به اطلاعاتی که داریم وجمع آوری اطلاعات از خط تولید و نحوه تولید ماشین های خارجی ماشین های ایرانی خودمون رو اصلاح کنیم
و یا این که منتاژ ماشین های خارجی رو در ایران انجام بدیم
البته روش دوم هم ممکنه یک جور وابستگی به خارج باشه
ولی به نظر من ما باید از ماشین های ایمن و در عین حال قدرت مند ایده برداری کنیم و بر روی ماشین های ایرانی پیاده کنیم

بهتره اینطور بگم این توان و این سرمایه که داریم برای خودروسازی خرج میکنیم واقعا لازم هس؟

چرا همیشه از وابستگی به خارج حرف میزنیم و سعی داریم همه ی موارد رو خودمون از اول طی کنیم و داشته باشیم؟

نمشد این توان و این جوانان و این هزینه رو برای چیزی خرج میکردیم که تجربه یا توانایی انجامشو داشتیم؟صنعت خودرو سازی بسیار سنگین و پیچیده هست و نیاز به تجربه بالا داره

من اگه سوالی طرح میکنم واسه جهت دادن به بحث هست.منظورم این نیست که با کسی مخالف یا موافقم

با سلام و ممنونم از محمد عزیز که این بحث مهم رو مطرح کردن

چون خیلی به جا هست و مهم

و اینکه باید به این موضوع حسابی رسیدگی بشه

خیلی از تکنولوژی و صنعت خودرو های داخلی سر در نمیارم اما واقعیت های جامعه رو میبینم و بیم این دارم که این درصد تصادفات و صدمات ناشی از خودرو به 50% جمعیت برسه با این پیشرفت روزانه

من میبینم روزانه چه اندازه پیشرفت توی تکنولوژی و صنعت داریم و مطرح میشن همه اما هیچ گونه پیشرفتی تو خودرو سازی که اصل تکنولوژی یکی از اصول و پایه های اون هستش هیچ پیشرفتی نداره و روزانه خودروهایی به بازار عرضه میشه که از کیفیت پایین تری برخورداره

اگر ما تو زمینه ی تکنولوژی پیشرفت کردیم پس باید تاثیری توی چنین صنایعی داشته باشیم..

اگر از نیروهای سرآمد و نخبه ی ایران که کم هم نیستن تو این صنعت استفاده بشه و فکر و علم پشتش باشه به نظرم پیشرفتی حاصل بشه
متخصصین باید تو چنین کارهایی شرکت داشته باشن نه افراد سودجو تا کیفیت کار بالا بره نه کمیت

دولت باید تو چنین صنایعی که با جان آدمها سر و کار داره سرمایه گذاری کنه[shaad]

تا الانم دولت هزینه میکرد.اما نتیجه ای نداشت.یعنی برای مردم نتیجه ای نداشت.

vahid5835
1st July 2013, 12:30 PM
تو این مورد باید همه دخیل باشند
از جامعه شناس گرفته تا روانشناس و مهندسین خودرو
که چرا اصلا اینجوریه
چرا سبک ما ایرانی ها اینه
میان چهار راه میزنن که از تصادف جلوگیری شه بدتر راننده ها ثانیه های آخر گاز رو میگیرن تا به چراغ قرمز نخورند مبادا یک دقیقه ضرر کنند که بارها و بارها باعث تصادف شدند
باید فرهنگ سازی بشه
اگه راننده ها فرهنگ رانندگی رو رعایت کنند همین تندر و پژو هم ماشینهای بدی نیستند
لااقل برای قشر کم درآمد که خوبه
مشکل جاده ها حل بشه خودش 50درصد راهه
جاده های داغون که شبیه به مالروهای قدیم هستند واقعا تاسف آوره برای مملکت ما

به نظرم این قضیه ای که شما میگی باید اول زیرساختها و مقدمه های ایمنی جاده های فراهم بشه تا به اون مرحله ای برسه که بیایم تصمیم بگیریم برای ایمنی حال مسافران

zoh_reh
1st July 2013, 12:35 PM
این بحثی نیست به راحتی آسیب شناسی بشه و سریع هم راه حل ارائه بشه.
خودم چند سال تو کارخونه وسایل خودرو سازی کار میکردم.مواردی رو که میدیدم رو نمی گم که بیشتر از این باعث از دست دادن آرامش بشه،ولی همین قدر بدونیم که متاسفانه رقابت کارخونه ها به این منظوری که ما میگیم نیست،اونا رقابتشون تو تعداد قراردادی که مثلا از شرکت ایران خودرو بگیرن نه تو ارائه کیفیت محصول.
اونا مثل همه تولیدی های دیگه فقط به وام یا پیش پرداخت سفارش دهنده فکر میکنن و بکار گیری این پولها رو مهم نیست کجا خرج میکنن.
قرارداد بسته میشه،پیش هم پرداخت میشه وتاریخ تحویل هم مشخص. ولی باور کنین یک هفته به تاریخ سفارش مونده بود شب و روز پرسنل اضافه کار میدادن تازه به موقع هم آماده نمیشد فقط به خاطر اینکه یک روز خط تولید ایران خودرو معطل نشه یه چیزی می فرستادن. معمولا هم چند وقت دیگه هم برگشت میخورد.

اینجا چه اتفاقی میافتاد؟ مدیران کارخونه یه وقت نکنه قرارداد لغو بشه و با یکی دیگه بسته بشه تلاش میکردن خرج اضافه می کردن و دوباره پروسه از اول تکرار میشد.

قطعات مختلف یه خودرو تو کارخونه های مختلف ساخته میشه بعد تو کارخونه ای مثلا ایران خودرو یا سایپا مونتاژ میشه. بنابراین خیلی هم دولتی نیست.

Capitan Totti
1st July 2013, 01:23 PM
بنظرم با دموکراسی و این چیزا مساله خودروسازی ما حل نمیشه
باید رضاخانی عمل کرد
باید دیکتاتورانه شدیدااا عمل کرد
بنظرم اولش باااید هیئت مدیره ایران خودرو و سایپا رو فراخوند و بهشون اولتیماتوم شدید اللحنی داد
اگه سر موئد کار رو درست کردند که هیچ اگه نه همشونو از دم تیغ بگذرونی بحث بحث شخصی نیست که بحث حق و حقوق 80میلیون ایرانیه که با این خودروهای بی کیفیت و شدیدا گرون دارن مردم رو تاراج می کنن
حق مردم رو باید هر طور شده گرفت
چرا باید پراید جزغاله قیمتش 16میلیون تومان باشه؟؟؟
اگه رئیس سایپا رو به همراه خانواده اش بگیرن سنگسار و تیربارون کنن اونوقت حساب میاد دست سایرین و دیگه ازین غلطا نمی کنن
متاسفانه ما ایرانی ها اصلا دموکراسی و مهلت و این چیزا رو نمی فهمیم
دیگه گستاخی تا چه حد؟؟ دارن مردم رو چپاول میکنن با این کیفیت و این گرونی خودروها

mamadshumakher
1st July 2013, 06:43 PM
تو این مورد باید همه دخیل باشند
از جامعه شناس گرفته تا روانشناس و مهندسین خودرو
که چرا اصلا اینجوریه
چرا سبک ما ایرانی ها اینه
میان چهار راه میزنن که از تصادف جلوگیری شه بدتر راننده ها ثانیه های آخر گاز رو میگیرن تا به چراغ قرمز نخورند مبادا یک دقیقه ضرر کنند که بارها و بارها باعث تصادف شدند
باید فرهنگ سازی بشه
اگه راننده ها فرهنگ رانندگی رو رعایت کنند همین تندر و پژو هم ماشینهای بدی نیستند
لااقل برای قشر کم درآمد که خوبه
مشکل جاده ها حل بشه خودش 50درصد راهه
جاده های داغون که شبیه به مالروهای قدیم هستند واقعا تاسف آوره برای مملکت ما

به نظرم این قضیه ای که شما میگی باید اول زیرساختها و مقدمه های ایمنی جاده های فراهم بشه تا به اون مرحله ای برسه که بیایم تصمیم بگیریم برای ایمنی حال مسافران

ممنونم وحید جان که در بحث شرکت کردی

درباره مسائل مربوط به خودرو و همچنین نحوه رانندگی و چگونگی فرهنگ سازی بهتره تاپیک جدا زده بشه.و حرفتم تایید میکنم که ماشین خوب نیاز به مسیر خوب و راننده خوب هم داره.
حالا فعلا بچسبیم به بحث خودرو.

ماشین بدی وجود نداره.بلکه ماشین های خوبتری وجود داره.

من خودم طبق تجربه خودرو های خودمون هندلینگ 405 رو به هندلینگ تندر ترجیح میدم.
405 میدونی که سال 1988 خودروی سال اروپا شد.بعد از حدود 20 سال هنوز تندر نتونست هندلینگی مثل 405 ارائه بده.چرا؟چون اصلا هدفش این نبود.ما تنوع در بازار خودرو نداریم.فقط ایمنی که نیست.
هر قشری باید بتونه خودروی مورد نیازشو انتخاب کنه هم قیمت بالا هم قیمت پایین.

من پدرم عاشق استیشن هست من خودم کوپه رودستر رو دوست دارم.قطعا مادرم هم خودرویی مثل فولکس واگن up رو دوست داره.ولی فعلا مجبوریم همون پراید رو سوار شیم.البته انواع پراید هست.داشبورد های مختلف.با هیدرولیم بدون هیدرولیک.با abs بدون abs....

دنیای خودرو دنیای بزرگی هست که ما اصلا از تنوع اون هیچ بهره ای نمیبریم.و یه چیزی که فکر میکنم به نظر خودم درست باشه سطح کیفی و ظاهری خودرو روی شخصیت افراد تاثیر میزاره.

این بحثی نیست به راحتی آسیب شناسی بشه و سریع هم راه حل ارائه بشه.
خودم چند سال تو کارخونه وسایل خودرو سازی کار میکردم.مواردی رو که میدیدم رو نمی گم که بیشتر از این باعث از دست دادن آرامش بشه،ولی همین قدر بدونیم که متاسفانه رقابت کارخونه ها به این منظوری که ما میگیم نیست،اونا رقابتشون تو تعداد قراردادی که مثلا از شرکت ایران خودرو بگیرن نه تو ارائه کیفیت محصول.
اونا مثل همه تولیدی های دیگه فقط به وام یا پیش پرداخت سفارش دهنده فکر میکنن و بکار گیری این پولها رو مهم نیست کجا خرج میکنن.
قرارداد بسته میشه،پیش هم پرداخت میشه وتاریخ تحویل هم مشخص. ولی باور کنین یک هفته به تاریخ سفارش مونده بود شب و روز پرسنل اضافه کار میدادن تازه به موقع هم آماده نمیشد فقط به خاطر اینکه یک روز خط تولید ایران خودرو معطل نشه یه چیزی می فرستادن. معمولا هم چند وقت دیگه هم برگشت میخورد.

اینجا چه اتفاقی میافتاد؟ مدیران کارخونه یه وقت نکنه قرارداد لغو بشه و با یکی دیگه بسته بشه تلاش میکردن خرج اضافه می کردن و دوباره پروسه از اول تکرار میشد.

قطعات مختلف یه خودرو تو کارخونه های مختلف ساخته میشه بعد تو کارخونه ای مثلا ایران خودرو یا سایپا مونتاژ میشه. بنابراین خیلی هم دولتی نیست.

اینکه نحوه مدیریت تا تولید خودرو در ایران افتضاحه شکی نیست.

به نظرتون بهتر نیست اصلا خودرو تولید نکنیم؟

باید رضاخانی عمل کرد
بنظرم اولش باااید هیئت مدیره ایران خودرو و سایپا رو فراخوند و بهشون اولتیماتوم شدید اللحنی داد
اگه سر موئد کار رو درست کردند که هیچ اگه نه همشونو از دم تیغ بگذرونی بحث بحث شخصی نیست که بحث حق و حقوق 80میلیون ایرانیه که با این خودروهای بی کیفیت و شدیدا گرون دارن مردم رو تاراج می کنن
اگه رئیس سایپا رو به همراه خانواده اش بگیرن سنگسار و تیربارون کنن اونوقت حساب میاد دست سایرین و دیگه ازین غلطا نمی کنن
دیگه گستاخی تا چه حد؟؟ دارن مردم رو چپاول میکنن با این کیفیت و این گرونی خودروها

سرتیپ جان چرا عصبانی میشی[negaran]

همه ما داغ دیده خودروهای ایرانی هستیم.

حالا به نظرت اصلا نیاز هست که هر کشوری خودروی مورد نیاز خودشو تولید کنه؟ما میتونیم گمرک رو 0 کنیم و انواع خودروهارو توی کشورمون با قیمت واقعی مونتاژ کنیم

و اینجوری اکثر کارخونه های بزرگ و معروف خودروسازی ضعف میکنند واسه بدست اوردن بازار تشنه ایران.

تنوع خودرو مصرف کم بنزین ایمنی کامل و رضایت همه اینجوری کسب میشه.

نظرت چیه؟[golrooz]

Sa.n
1st July 2013, 07:06 PM
بهتره اینطور بگم این توان و این سرمایه که داریم برای خودروسازی خرج میکنیم واقعا لازم هس؟

چرا همیشه از وابستگی به خارج حرف میزنیم و سعی داریم همه ی موارد رو خودمون از اول طی کنیم و داشته باشیم؟

نمشد این توان و این جوانان و این هزینه رو برای چیزی خرج میکردیم که تجربه یا توانایی انجامشو داشتیم؟صنعت خودرو سازی بسیار سنگین و پیچیده هست و نیاز به تجربه بالا داره

من اگه سوالی طرح میکنم واسه جهت دادن به بحث هست.منظورم این نیست که با کسی مخالف یا موافقم

بله ، بله
فرمایش شما کاملا صحیح و متین
اما وقتی که در این صنعت نه از نخبگان استفاده میشه نه از کسانی که می تونن در این عرصه یاری کنند
ما باید از خارجی ها ایده و الگو برداری کنیم
اگر کسی اینجا خودش رو مسئول می دونست و هر کسی به فکر پیشرفت و گسترش این صنعت بود
تا حالا به خیلی جا ها رسیده بود
اما الان ....
و کسی هم مثل ما اصلا به فکر نیست
اگر ما بخوایم خیلی کار ها می تونیم بکنیم که صنایع کشور x.y رو پست سر بزاریم
اما مهم ترین مسئله مطرح اینه که حتی مسئولین هم احساس مسئولیت نمی کنن
اگر کمی بتونن در انتخاب مسئولین تجدید نظر به خرج بدن شاید در این صنعیت پیشرفت چشمگیری داشته باشیم

ریپورتر
1st July 2013, 07:23 PM
چرا دولتی نباید خوب کار کنه؟

.

چون دولتی کلا یعنی دزدی ما در بخش دولتی چون بدون نظارت هستیم دزدی و زیر آب رفتن هم راحت انجام میگیره.کار دولتی هیچ انگیزه ای برای پیشرفت نداره و حساب و کتاب هم نداره.کار باید خصوصی باشه

ریپورتر
1st July 2013, 07:26 PM
باید رضاخانی عمل کرد

اگر چند تا مسئول این صنعت رو بخاطر بی کفایتی جبس بلند مدت و خسارت زیاد جریمه میکردن الان وضع درست بود همه چی شده باند بازی توی این صنعت اونم باند بازی بی کفایتها.تا دولتی هست سیستم مدیریت همین آش و کاسه هست و تا کشور رو بستن و گمرک بسیار زیاد هست حاشیه امنیت اینا محفوظ هست و همین آشغالهایی که تولید میکنن رو ادامه میدن

mamadshumakher
1st July 2013, 09:35 PM
اگر مقایسه با کشوری دارای راهبرد مستحکم و منسجم توسعه همانند کره جنوبی صورت گیرد، آنچه نتیجه گیری خواهد شد این است که کره جنوبی درست در همان بازه زمانی با ۷۰۰۰ دستگاه تولید، فقط ۲ واحد خودرو سازی فعال داشته است. همین دو واحد فعال خودرو سازی نیز برای داخلی سازی خودرو برنامه ریزی کردند. کره جنوبی در حالی چنین سیاستی را برای صنعت خودرو اتخاذ کرده است که در ایران توجه اصلی بر مونتاژ و سر هم بندی خودرو بوده است.

در همین رابطه در خاطرات شفاهی علینقی عالیخانی، وزیر اقتصاد سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۸ ایران نوشته شده است: « مثلا اتومبیل، برای اینکه ممنوع کردن ورود اتومبیل در عمل باعث آن چیزی شده بود که به نام مونتاژ اتومبیل در ایران انجام می‌دادند. تمام قطعات را از بیرون وارد می‌کردند و همان ارز اتومبیل و شاید بیشتر هم خرج می‌شد و عده به خصوصی بدون هیچ جهتی پولدار می‌شدند. بدون اینکه در داخل کشور یک کار درست و حسابی انجام بدهند. مونتاژی که به آن صورت وجود داشت یکی از بلا‌های کشور بود….بدون اینکه ارزش افزوده ای در داخل کشور به دست بیاید یک چیزهایی را بردارند و بیاورند. مثلا فیات را در ایران مونتاژ می‌کردند و علامت ساخت ایران هم پشتش بود، ولی حتی این علام « ساخت ایران » را هم در ایتالیا ساخته بودند وآورده بودند. »

Capitan Totti
1st July 2013, 09:44 PM
اگر چند تا مسئول این صنعت رو بخاطر بی کفایتی جبس بلند مدت و خسارت زیاد جریمه میکردن الان وضع درست بود همه چی شده باند بازی توی این صنعت اونم باند بازی بی کفایتها.تا دولتی هست سیستم مدیریت همین آش و کاسه هست و تا کشور رو بستن و گمرک بسیار زیاد هست حاشیه امنیت اینا محفوظ هست و همین آشغالهایی که تولید میکنن رو ادامه میدن
حالا اون بحث دولتی از نظرم زیاد مهم نیست
مگه شوروی مرحوم همش دولتی نبود!! درسته از هم پاشید ولی خب!
آقایون رو باید سوزوند
دوست عزیز ریپورتر گرامی
اصل 37 ژنرال فولر
"شما فقط هنگامی میتوانی اراده و قدرت خود را به زیر دست ثابت کنی که زیر دست شدیدا از شما بترسد" البته عین جمله این نیستا! مفهومش اینه! همونطور که آدولف هیتلر از اصول روانشناسی دیکتاتورانه و نظامی ژنرال فولر استفاده کرد و من شنیدم که 48ساعت به مدیران کارخانه ای مهلت داده که یه خودروی معروف رو بسازن و ساختن!!
حالا اگه رئیس جمهور یا هرکس دیگه رئیس روئسای این دو کارخونه رو بسوزونه(زنده زنده!!) یا تیکه تیکه کنه!(به خدا این بی رحمی نیست بی رحمی اونه که حق 80 میلیون نفر رو بخوری) اونوقت میشه امیدوار بود!!

mamadshumakher
2nd July 2013, 12:03 AM
آقایون رو باید سوزوند
دوست عزیز ریپورتر گرامی
اصل 37 ژنرال فولر
"شما فقط هنگامی میتوانی اراده و قدرت خود را به زیر دست ثابت کنی که زیر دست شدیدا از شما بترسد" البته عین جمله این نیستا! مفهومش اینه! همونطور که آدولف هیتلر از اصول روانشناسی دیکتاتورانه و نظامی ژنرال فولر استفاده کرد و من شنیدم که 48ساعت به مدیران کارخانه ای مهلت داده که یه خودروی معروف رو بسازن و ساختن!!
حالا اگه رئیس جمهور یا هرکس دیگه رئیس روئسای این دو کارخونه رو بسوزونه(زنده زنده!!) یا تیکه تیکه کنه!(به خدا این بی رحمی نیست بی رحمی اونه که حق 80 میلیون نفر رو بخوری) اونوقت میشه امیدوار بود!!

طبق پست قبلیم گفتم که کره از کم شروع کرد اما واقعا تولید کرد.چیز بدرد نخور ساخت اما خودش ساخت.

حالا با اون همه تجربه تقریبا تا چند سال پیش خودروهای کره زیاد قدرت رقابت نداشتند تا اینکه به فکرشون رسید از تجربه غربی ها استفاده کنند.نگفتند فقط خودمون.از اول با دستای خودمون.....

سر طراح شرکت ائودی رو اوردن.خرج کردند تا اینکه الان به جایی رسیدن که خودروهاشون هویت پیدا کرده.نسل به نسل تغییرات ایجاد میشه.امکانات خوبی دارند.

پس فکر نکنم با تهدید ترسوندن اتش زدن بشه کاری کرد.ما نیاز به علم خودروسازی داریم.

Capitan Totti
2nd July 2013, 12:12 AM
طبق پست قبلیم گفتم که کره از کم شروع کرد اما واقعا تولید کرد.چیز بدرد نخور ساخت اما خودش ساخت.

حالا با اون همه تجربه تقریبا تا چند سال پیش خودروهای کره زیاد قدرت رقابت نداشتند تا اینکه به فکرشون رسید از تجربه غربی ها استفاده کنند.نگفتند فقط خودمون.از اول با دستای خودمون.....

سر طراح شرکت ائودی رو اوردن.خرج کردند تا اینکه الان به جایی رسیدن که خودروهاشون هویت پیدا کرده.نسل به نسل تغییرات ایجاد میشه.امکانات خوبی دارند.

پس فکر نکنم با تهدید ترسوندن اتش زدن بشه کاری کرد.ما نیاز به علم خودروسازی داریم.

آخه شما میگی کره!
تو ایران رئیس جمهور وقتی میخواد با آمریکا مذاکره کنه باید 70 خان رو بگذرونه!!
اصلا انگار ایران یه کشوریه که جدا از کره ی زمینه!
همچنان هم رو بحث دیکتاتوری محض هستم[shaad]

mamadshumakher
2nd July 2013, 12:24 AM
آخه شما میگی کره!
تو ایران رئیس جمهور وقتی میخواد با آمریکا مذاکره کنه باید 70 خان رو بگذرونه!!
اصلا انگار ایران یه کشوریه که جدا از کره ی زمینه!
همچنان هم رو بحث دیکتاتوری محض هستم[shaad]

اقا خواهشا اسم ایران و امریکارو نیار باز الان کلی بحث فلسفی میشه....
این بر میگرده به سیاست های خود کشور ما.ولی شما بیا الان اون افرادیو که میگی از چرخه روزگار حذف کن.و به قول دوستان نخبه هارو بزار در راس کار.باز هم زمان ازدست میره.

ایا نخبگان ما بدون تجربه توانایی ساخت شاسی های سبک و مقاوم رو دارند؟

ایا توانایی طراحی یک موتور 1600 سی سی 120 اسب بخاری را داریم؟

توانایی طراحی موتور توربو چطور؟

گیربکس چطور؟

کیسه هوا چطور؟

طراحی سیستم های ایمنی فعال و غیرفعال دیگه چطور؟

zoh_reh
2nd July 2013, 03:02 AM
حالا اگه رئیس جمهور یا هرکس دیگه رئیس روئسای این دو کارخونه رو بسوزونه(زنده زنده!!) یا تیکه تیکه کنه!(به خدا این بی رحمی نیست بی رحمی اونه که حق 80 میلیون نفر رو بخوری) اونوقت میشه امیدوار بود!![/quote]

وای چرا اینقدر خشونت! واقعا راه دیگه ای به نظرتون نمی رسه؟

emer62304
2nd July 2013, 11:49 AM
ایا نخبگان ما بدون تجربه توانایی ساخت شاسی های سبک و مقاوم رو دارند؟

ایا توانایی طراحی یک موتور 1600 سی سی 120 اسب بخاری را داریم؟

توانایی طراحی موتور توربو چطور؟

گیربکس چطور؟

کیسه هوا چطور؟

طراحی سیستم های ایمنی فعال و غیرفعال دیگه چطور؟

آره عزیزم من میگم میشه!

نیروی متخصص حتی میتونه ابزار کار خودش رو هم بسازه!

یه زمانی واقعاً ساختن خودرو به یک معجزه شبیه بود ولی الان،
با وجود نرم افزارهای قدرتمند طراحی و ابزارهای پیشرفته cnc و بازوهای رباتیک با سروو موتورهای پر سرعت و قدرتمند!
واقعاً دشواری رو احساس نمیکنم!
پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید کار رو واقعاً راحت کرده...

فرمول خودروی پیشرفته = افراد نخبه + سرمایه + مدیریت صحیح - هر گونه دخالت دولت

mamadshumakher
2nd July 2013, 06:01 PM
آره عزیزم من میگم میشه!

نیروی متخصص حتی میتونه ابزار کار خودش رو هم بسازه!

یه زمانی واقعاً ساختن خودرو به یک معجزه شبیه بود ولی الان،
با وجود نرم افزارهای قدرتمند طراحی و ابزارهای پیشرفته cnc و بازوهای رباتیک با سروو موتورهای پر سرعت و قدرتمند!
واقعاً دشواری رو احساس نمیکنم!
پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید کار رو واقعاً راحت کرده...

فرمول خودروی پیشرفته = افراد نخبه + سرمایه + مدیریت صحیح - هر گونه دخالت دولت

سلام داداش.خوش اومدی.(واسه این میگم که کم پیدایی)

خب تا اینجا 2تا دیدگاه داشتیم

یکی خیلی خشن بود و بیشتر دل ادم رو خنک میکرد.

و دیگری که چندتا از دوستان روی این کار اتفاق نظر داشتند ورود افراد نخبه ایجاد فضای مناسب برای این عزیزان بود.

و نکته مهمتر اینکه مدیریت هم که پای ثابت مشکلات امروزه ما شده.

ولی ایا به این فکر کردید که مثل کشور سنگاپور اکثریت بنز و بی ام و سوار میشند (البته کیفیت زندگی در سنگاپور حرف اول رو در اسیا داره)

یا مثل خیلی از کشور های سطح متوسط اکثرا تویوتا سوار و فورد و حتی فولکس سوار هستند باشید؟

45%بازار خودرو کشور رو پراید پوشش میده

من فکر میکنم این چندتا معنی داره:سطح اقتصادی 45%مردم کشور ما واقعا افتضاح هست.

یا

پراید با اینکه ارزان ترین خودرو کشور هست باز هم گران هست و اینکه نیاز به تنوع خودرو در کلاس b را داریم.

و مهمتر از این اینکه این خودرو فقط به این خاطر فروش میره که 45% مردم توانایی خریدشو دارن نه به خاطر اینکه نیازشو برطرف کنه.همونطور که میبینید در مسافرت ها هم از پراید استفاده میشه....

واقعا باز هم تاکید بر ساخت خودرو توسط خودمان دارید؟

با وجود اینکه به اندازه کافی تنوع خودرو در دنیا و در اطراف ما وجود دارد....

Almas Parsi
2nd July 2013, 06:51 PM
باسلام خدمت همه دوستان
و با تشکر از دوست خوبمون از طرح این موضوع
قبل از هر چیز تبریکات بنده رو در موفقیتتون در مسابقات شعبانیه پذیرا باشید و مدالتون مبارک باشه
دوستان من همه نوشته هاتون رو مطالعه کردم تا حدی با برخی نظرات موافقم و به نظرم میرسه برخی راهکارها ممکنه وضع رو بهتر نکنه در مجموع به نظر من اشکال بزرگ واحد های صنعتی تولید ماشین در کشورمون بایستی به بخش خصوصی واگذار بشه همونطور که جناب ریپورتر عزیزهم اشاره فرمودند بخش دولتی به دلیل مشکلاتی که همه در جریانش هستیم مناسب مدیریت این صنعت نیست
من اعتقادم اینه اگر ما فقط یک کارخانه تولیدی خصوصی در کشور داشتیم که طبق فرموده دوستمون emre تجهیزات و امکانات کمی نداریم و با بکارگیری حداکثر امکانات و تجهیزات رباتیک و با بهره گیری از توانمندیهای نخبگان کشورمون میتونیم خودرویی رو تولید کنیم که همه استاندارد های جهانی رو داشته باشه
و اینکه چرا واگذاری به بخش خصوصی بهتره اینکه بخش خصوصی مثل بخش دولتی عمل نمیکنه یک واحد تولیدی خصوصی با استفاده از بهترین تکنیک های روز دنیا و با صرف هزینه های مناسب میتونه علم روز رو در کشور وارد و با استفاده از توان نخبگان و طراحان موفق کشور بهترینها رو عرضه کنه ...
چرا ما ایرانیها عادت داریم به این فکر کنیم که ماشین ارزون بخریم دوستان هر چی پول بدیم آش میخوریم.....................
اگر کشور آلمان در تولید محصول خودش به یک برند تبدیل شده آیا از خصوصی بودن این بخش از محصول نبوده ؟
تا مادامیکه این بخش خصوصی سازی نشه طبق ضوابط واحد های تولیدی حتی اگر کلیه مدیران رو به قول دوستمون از زیر تیغ هم بگذرونند فایده ای نداره چون مدیران بعدی که نمیتونند قوانین دولت رو زیر پا بزارند.....
همون آشه و همون کاسه.............
البته در این مسیر در جهت خصوصی سازی بایستی ازواحدها و اشخاص سرمایگذار از طرف دولت و مسئولین حمایت لازم صورت بگیره نه اینکه چوب لای چرخ واحدهای خصوصی تولیدی بزارند
بله قوانین کشور ما ایراد داره اگر یک سرمایه گذار خصوصی با سرمایه خودش و با همکاری دولت میتونست هر نوع امکاناتش رو بدون محدودیتها ی سیاسی و... وارد کنه ما محصولی بهتر از برندهای خارجی داشتیم تا زمانیکه بحث تحریم از یک طرف و عدم ارتباط با برخی کشورها از معضلات اساسی یک واحد تولیدی خصوصی باشه نمیشه کاری کرد
در ضمن در واحد های دولتی وقتی حقوق پرسنل هم به تعویق می افته یک مدیر با توجه به محدودیت های خودش و مشکلات اینچنینی میتونه با جبر و زور یا به قولی چوب بالای سرش چیزی رو حل کنه
چرا نبایستی خودروهای ما مجهز به سیستم ایر بک باشند؟؟؟
وقتی محدودیت قوانین رو داریم یک واحد دولتی سعی میکنه با امکانات موجودش تولید کنه ...
وقتی صنایع وابسته مثل برف پاک کن که در یک کارخانه تولید میشه با مشکل واردات قطعه مواجه میشه و از کشورهایی که استاندارد قطعاتشون تایید شدست بدلایل مختلف سیاسی و تحریمها محروم میشه از واردات خوب، برای اینکه بتونه چراغ واحد تولیدیش رو که عده ای هم از اون بخش تامین روزی میشن روشن نگه داره مجبور به تامین قطعه است ولی از کدام کشور تنها از کشورهای حاشیه ای که هیچ گونه استانداردی هم ندارند قطعه رو تهیه میکنه که نتیجتا منجر به طی زمان هست و کارخانه تولید ماشین در بخش دولتی هم با توجه به تقاضای مصرف کننده تحت فشار این میشه که تولید زمان زیادی رو متحمل میشه
در کل اگر بخواهیم به ریشه این عوامل و بررسی اونها بپر دازیم همه نظرات دوستان هم بی تاثیر نیست
و یکی از بزرگترین اشکالات تولید بی رویه و غیر استاندارد خودرو ترافیک و آلودگی کشنده اکوسیستم هم به دنبال داره....
ببخشید دوستان اگر پر گویی کردم من در تکمیل فرمایشات دوستان نخواستم تک تک پاسخ بدم ولی کل عرایضم در تصدیق و تکمیل فرمایشات دوستان بود
براتون آرزوی موفقیت دارم[golrooz]

mamadshumakher
2nd July 2013, 07:17 PM
ممنون از حضورتون[golrooz]

ولی من فکر میکنم ما شرکت های خصوصی هم داشتیم.اما طبق معمول باز هم مونتاژ میکردیم.

خودروهای داخل کشور هم که به اسم ملی بیان میشند چیزی جز یک ماسکی بر روی چهره خودروهای قدیمی نیستند.

چرا کم کاری؟ در صورتی که طبق فرمایش دوستمون emer امکاناتش هست.
و اینکه چرا در وجود کم کاری از فروش خوب بهره میبردن؟

همه اینها به نظر من به خاطر وجود میزان گمرکی خودرو هست به بهانه حمایت از تولید(مونتاژ)داخل.

فکر میکنید اگر این میزان گمرکی نبود خودروهای داخلی فروش میرفت؟

و یک موضوع دیگر که کسی جواب نداد اصلا نیاز هست که خودمان خودرو ساز باشیم؟

چرا سعی نکنیم که یکی از شرکت های بزرگ خودرو سازی در ایران یک سایت تولید داشته باشه؟

محسن مهابادی زاده
2nd July 2013, 07:30 PM
بحث دوجنبه داره 1- عاطفی 2- منطقی
قسمت عاطفی مربوط به نظرات سرتیپ دادبینه
قسمت منطقی قابل تامل و بحثه : ایران خودرو در ایران و هیوندای در کره جنوبی با هم شروع به کارکردن اما این کجا و آن کجا؟؟؟؟؟!!!!
1- زمام کار دست کاردان داده نشده چه در پهلوی و چه در نظام فعلی .بلکه کارشناسان و خریداران تکنولوژی با گرفتن رشوه به مملکت خیانت کردن
2- به نظر میرسه دستانی در کار هست که به عمد فرهنگ مردم پایین نگه داشته بشه که بخشی از این فرهنگ سازی مربوط به ارایه اطلاعات شفاف به مردم هست و رسانه ملی ضعیف عمل کرده و میکنه . چرا؟؟؟ چون بازهم منافع شخصی و دستهای پشت پرده قوی تر هستن
3- عده ای که دستی در امور دارن متاسفانه دارای خلاء های شخصیتی وروانی بزرگی هستن که نه به پول قانعند و نه به قدرت بلکه گره های روانی و شخصیتی خودشونو با انتقام گیری از مردم و بی ارزش دونستن حقوقشون ، باز میکنن و خودشونو تخلیه میکنن و مردم رو لایق خیانت میدونن
4-با تحقیق و دقیق بیان میکنم که ما در ایران توانایی طراحی و تولید خودروهای روز دنیا رو به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری داریم و فقط به عمد توسط عده ای وتو میشه که منافعشون از بین نره

Almas Parsi
2nd July 2013, 07:39 PM
ممنون از حضورتون[golrooz]

ولی من فکر میکنم ما شرکت های خصوصی هم داشتیم.اما طبق معمول باز هم مونتاژ میکردیم.

خودروهای داخل کشور هم که به اسم ملی بیان میشند چیزی جز یک ماسکی بر روی چهره خودروهای قدیمی نیستند.

چرا کم کاری؟ در صورتی که طبق فرمایش دوستمون emer امکاناتش هست.
و اینکه چرا در وجود کم کاری از فروش خوب بهره میبردن؟

همه اینها به نظر من به خاطر وجود میزان گمرکی خودرو هست به بهانه حمایت از تولید(مونتاژ)داخل.

فکر میکنید اگر این میزان گمرکی نبود خودروهای داخلی فروش میرفت؟

و یک موضوع دیگر که کسی جواب نداد اصلا نیاز هست که خودمان خودرو ساز باشیم؟

چرا سعی نکنیم که یکی از شرکت های بزرگ خودرو سازی در ایران یک سایت تولید داشته باشه؟

ما شرکت های خصوصی داشتیم ولی قوانین متناسب با تولید نداشتیم
دقیقا مثالتون درسته ماسکی که فقط ظاهر رو حفظ میکنه ......
اون هم تازه رضایتی از ظاهر اون هم نمیشه داشت...
بله مقوله گمرک برمیگرده به همون قوانین ناقص کشورمون که گمرکات از اشکالات بزرگشه
خوب در پاسخ به این سوالتون چرا نباید خودمون خودرو ساز باشیم تا کی با حسرت برندها رو ببینیم وحسرت بخوریم ممکنه نتونیم مرسدس بنز تولید کنیم یعنی به اندازه کارخانجات دیگه نمیتونیم تولید استانداردی داشته باشیم ؟؟؟؟
مگه ادعا نداریم ما ایرانی هستیم ؟؟؟؟؟
نمیگم همه ماشینها رو کنار بگذاریم و بچسبیم به تولید ملی نه تولید ملی رو برای گردش چرخه تولیدی البته با معیار های استاندارد داشته باشیم
اگر قوانین و نظرات برخی مسئولین مبنی بر عدم واردات ماشین نباشه چرا ما نباید لوکس ترین ها ماشینها رو ببینیم ؟؟؟
چرا اختلاف قیمت ماشینها وارداتی در کیش با تهران اینقدر متفاوته ؟؟؟؟؟
بله همه و همه بر میگرده به تعرفه های بی سر و ته گمرکی که بازخوردش پر شدن جیب یه عده که.......بماند

با تشکر[golrooz]

ریپورتر
2nd July 2013, 08:46 PM
آقایون رو باید سوزوند
دوست عزیز ریپورتر گرامی
اصل 37 ژنرال فولر

ببین اینو باید قبول کرد سیستم دولتی و نظارتی ما روی هوا هست و تنهای کار ممکن باید خصوصی بشه .اکثر دنیا خصوصی هست ولی دولت فقط نظارت میکنه و در کار اجرا دخالتی نداره و فقط باید نظارت و سیاست های کلی پیشرفت رو در جهت تشویق تولید انجام بده نه اینکه خودش وارد صنایع بشه چون عملا رشد نمیکنه و نمیزاره بقیه هم رشد کنن

vahid5835
3rd July 2013, 12:29 PM
بعضی از نظرها نشون میده که اینجا رو با سوئیس اشتباه گرفتیم
دوستان اینجا ایرانه
افرادی هستند که سیر نمی خوابند
اینجا درآمدها ایرانیه هزینه ها اروپاییه
همین الان خیلی ها تو خرید پراید مدل 75 هم موندن
بحث تون اگه حمایت از تولید ملی و ایمنیه دست دولته
همه میدونن قیمت واقعی پراید 3میلیونه ولی خب داستان واقعیت یه چیزه دیگه رو میگه
پراید 5 الی 6 برابر قیمت واقعی بفروش میرسه
..........
خب حالا من شهروند این مملکت می خواهم به فرض آزرا بخرم پارسال قیمتش 55میلیون بود و حالا 150میلیون از کجا بیارم چاره چیه نمی تونم که سوار ماشین عمومی بشم هر روز تو سر و صدا و بوی سیگار و .....
پس باید قید ماشین خارجی رو بزنم
مجبور میشم ماشین تولید داخل رو بگیرم که ایمنی هم نداره مجبورم عزیزدلم
..............
وقتی ما یه مقدار ناچیز پراید رو ایمنی تر میکنیم 7 الی 8 میلیون بالاتر میفروشن در حالیکه هیچ فرقی بخصوصی نکرده
حالا
وای به حال مشتری
اگه شرکت داخلی بخواهد ایمنی رو به حد استاندارد برسونه اونوقت میگن سمند ملی 120 میلیون خب کی هست که بخره پس مقدور نیست نه برای شرکت و نه برای مشتری
...............
فقط در یه صورت میتونیم به این قضیه فکر کنیم که قیمت ماشین واقعی بشه
نه اینکه طرف با 5ماه کارکرد تو اروپا ماشین استاندارد بخره و ما در ایران با 5سال کار ماشین قسطی غیراستاندارد بخریم
..............
اگه دولت با مردم کنار بیاد برای شرکتهای بزرگی مثل ایران خودرو و سایپا کاری نداره که ایمنیشون رو بالاتر ببرند
در غیر اینصورت هر چی پول بیشتر بدی جونت بیشتر در امانه

Almas Parsi
3rd July 2013, 02:35 PM
با سلام به دوستان در پاسخ به نظرات دوستمون آقا وحید بایستی بگم اشکال ما ایرانی ها اینه که اعتقاد داریم پولی که بابت خرید خودرو ساخت داخل میدیم بسیار بالاتر از هزینه تولید خودروهاست.....
مثلا به گفته آقا وحید پراید با این درجه کیفی پایین بیش از 3 یا 4 میلیون نمی ارزه...
همون طور که میدونیم در فرایند تولید یک خودرو داخلی 3 عامل تاثیر داره
عامل اول: مواد اولیه
عامل دوم : دستمزد
عامل سوم: هزینه های سر بار

اگر بخواهیم به صورت درصدی میزان تاثیر گذاری این عوامل رو بررسی کنیم
مواد اولیه 87 درصد هزینه ها رو شامل میشه
دستمزد 3 درصد
هزینه سربار هم 10 درصد خودرو ساز هزینه داره

طبق آمارها و ادعا های خودرو سازان علاوه بر این سه عامل هزینه رسمی معمولا هزینه های دیگی هم دارند که ملزم به پرداخت هستند
بعنوان مثال، خودروسازان بابت وام های سنگینی که از بانک ها می گیرند، بایستی بهره های بالا بپردازند.
مثلا ایران خودرو باید چیزی حدود سود 28 درصدی بابت وام هاش بپردازد و این موضوع جدای از جرایم دیرکرد بانکه
حالا دوستان اگر بخواهیم هزینه های رسمی وغیر رسمی پرداختهای بانکی خودرو سازان رو در مجموع محاسبه کنیم
برای این منظور قیمت مواد خارجی بابت یک خودرو فرضی را ۱۰هزار یورو اگر در نظر بگیریم.
خودروسازان باید در همان ابتدای کار ۶۴درصد این مبلغ را به عنوان تعرفه واردات قطعات به دولت بپردازند (البته با توجه به میزان داخلی سازی قطعات، این تعرفه بین ۲۵ تا ۶۴ درصد متغیره).
اگر نرخ یورو را که این روزها اوضاع پایدار و مناسبی هم ندارد، در نظر بگیریم،(نرخ روز یورو= ؟ تومان)
که با محاسبه بر اساس نر خ روز یورو با کسر درصد تعرفه

به ارقام محاسباتی مون بایستی هزینه های دستمزد و سر بار و همچنین بابت هزینه های توزیع و فروش (شامل حقوق پرسنل، گارانتی، کمیسیون فروش و حمل و نقل) رو اضافه کنیم
که با در نظر گرفتن سود چهار تا هفت درصدی معمول در خودروسازی ایران، نرخ تولید یک واحد خودرو فرضی با هزینه های رسمی و فنی آن .................
البته دوستان قضیه به اینجا ختم نمیشه چون سهم «دولتی ها» از ساخت یک هم بایستی به مبلغ اضافه بشه
بابت ۳درصد عوارض کالا به سازمان های دولتی بدهند و در کنار آن، ۳ درصد دیگر نیز بابت شماره گذاری به نیروی انتظامی ..........
بله این رشته سر دراز دارد
تازه هزینه پلاک و کارت سوخت به این مبالغ باید اضافه بشه .
از این ارقام چون خودروسازان شرکت هایی بورسی به حساب می آیند، مقداری مالیات میشه...
بنابراین در حالت کلی با در نظر گرفتن تعرفه ها و عوارض و مالیات، مجموع پرداختی خودروسازان به دولت ....
در واقع با یک حساب سرانگشتی می توانیم بگیم که ۴۰درصد هزینه های تولید یک خودرو در ایران را دولت روی دست خودروسازان می گذاره.
به عبارت دیگه اگر خودرویی ساخت داخل، ۱۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد، شش میلیون آن به جیب خودروساز می روه و چهار میلیون آن نصیب دولت می شود.
این موضوع البته نسبی است و در مورد خودروهای پراید و پژو ۴۰۵، که به دلیل ساخت داخل بالا، هزینه تعرفه کمتری به دولت می پردازند، فرق دارد

خوب دوستان حالا پیدا کنید پرتقال فروش رو
دوستان من در پست قبل هم گفتم اشکال در قوانین مصوبه کشورمونه
اینجا ایران است به وقت تهران........[nishkhand]

در پست بعدی شما رو به جدید ترین فرمول نرخ محاسباتی برخی خودروهای تولید داخلی دعوت میکنم

Almas Parsi
3rd July 2013, 02:38 PM
/خبر تکمیلی/ محاسبه قیمت نهایی 9 خودرو بر اساس فرمول شورای رقابت
» سرویس: اقتصادي - اقتصاد كلان
کد خبر: 92020906158
دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۲
شورای رقابت سرانجام تکلیف بازار خودرو را روشن کرد و پس از حدود سه ماه بلاتکلیفی در نهایت داستان دستورالعمل قطعی قیمت خودرو را به نقطه پایان رساند البته با اعلام تورم بخشی و یک فرمول.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شورای رقابت که در جلسه روز یکشنبه تورم بخشی خودروهای کم‌تیراژ را 53.26 درصد اعلام کرده بود روز دوشنبه تورم بخشی پنج خودرو پر تیراژ کشور دیگر را به تفکیک اعلام کرد که بر اساس آن پراید 50.8، تیبا 52.1، پژو405 59.7، سمند 54.3 و رانا 49.4 اعلام شد.
تصمیم کبرای شورای رقابت
رییس شورای رقابت پس از برگزاری آخرین جلسه این شورا به خبرنگار ایسنا گفت: در جلسه‌ عصر یکشنبه شورا با توجه به این‌که بانک مرکزی تورم بخشی و سازمان استاندارد میزان کیفیت خودروها را به شورا اعلام کرد، این دو پارامتر بررسی شدند و بنا شد چهار خودروی پراید، پژو، سمند و تیبا به صورت جداگانه و دیگر خودروها که در بازار نقش کمتری دارند به صورت کلی محاسبه و اعلام شوند.
پژویان افزود: خودروهایی که نسبت به گذشته آپشن‌هایی به آنها اضافه شده نیز در جلسه‌ شورا مورد بررسی قرار گرفتند و بنا شد نسبت به آپشن‌های اضافه شده، قیمت این خودروها نیز تغییر کند.
شورای رقابت قیمت رسمی اعلام نمی‌کند
رییس شورای رقابت با بیان این‌که این شورا هیچ‌گاه قیمت رسمی برای خودرو اعلام نخواهد کرد، گفت: با نهایی شدن بررسی پارامترها نتیجه‌ آن از طریق سایت اطلاع رسانی خواهد شد که به وسیله‌ آن می‌توان قیمت دقیق خودروها را محاسبه کرد.
قیمت‌گذاری تمامی خودروها با دستورالعمل شورا
وی همچنین با بیان این‌که قیمت تمامی خودروها با توجه به دستورالعمل این شورا تعیین می‌شود گفت که هیچ نهاد یا سازمان دیگری در این زمینه حق ورود ندارد.
پژویان تاکید کرد: طرحی که سال گذشته سازمان حمایت درباره خودروهای بالای 45 میلیون تومان داده بود از امروز و با توجه به دستورالعمل شورای رقابت قانونی نیست و تمامی خودروها با توجه به دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خواهند شد.
او ادامه داد: با توجه به طرحی که تصویب کردیم پنج خودروی پرتیراژ داخلی (پراید، پژو، سمند، تیبا و رانا) به صورت جداگانه و دیگر خودروها نیز به صورت جداگانه محاسبه خواهند شد به این ترتیب خودرویی مانند مگان که با توجه به طرح سازمان حمایت باید توسط خودروسازان تعیین قیمت می‌شد از این پس با دستورالعمل جدید شورای رقابت و با محاسبه تورم بخشی 53.26 درصدی محاسبه خواهد شد.
نرخ‌های نهایی انواع خودرو بر اساس فرمول و محاسبات شورای رقابت
با توجه به نرخ تورم اعلامی از سوی شورای رقابت قیمت جدید برخی از خودروهای داخلی به شرح زیر محاسبه شده است.
به گزارش با توجه به فرمول قیمت‌گذاری خودرو که برابر است با:
(دو درصد - شاخص کیفیت + نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو
و با توجه به آنکه میزان شاخص کیفیت خودرو به طور میانگین عددی بین منفی پنج دهم درصد و مثبت یک درصد بوده و تاثیر این میزان در فرمول قیمت‌گذاری خودرو بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است، ساده شده این فرمول برابر است با:
(دو درصد - نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو
بنابراین با توجه به نرخ تورم اعلامی از سوی گذشته شورای رقابت، قیمت جدید برخی خودروهای داخلی به شرح زیر محاسبه شده است:

A S L A N
3rd July 2013, 04:37 PM
با سلام

ببخشید همه پستها را نخوندم و شاید حرفام تکراری باشه که در این صورت دوستان باید ببخشند

ببیند عزیزان ما 35 سال (حداقل) هست که داریم از صنعت خودروسازی حمایت میکنیم.البته اجبارا

توی این مدت به کجا رسیدیم؟؟؟

نمیشه به این نتیجه رسید که این صنعت توی کشور ما مشکلی غیر از حمایت داره؟؟؟

توی کشور ما علاوه بر این که بازار در اختیار تولیدکنندگان داخلی است،وامهای کلان بلاعوض نیز پرداخته میشود.این در صورتی است که باید یک صنعت سودآوری داشته باشد و مالیات و ... هم بدهد.

از طرفی دروغهای رسانه ای حمایت از کم کاری های خودروسازان است.

تا دیروز افتخارتمان این بود که خودروسازی یک صنعت بومی شده است و در تولید مثلا پراید هیچ قطعه ای وارد نمی شود.با افزایش قیمت دلار ...

کشورهای کره و ژاپن بعد از ایران به صنعت خودروسازی روی آورده اند.ولی اصلا مقایسه اونها با ایران کار منصفانه ای نیست.

علاوه بر این :

با وجود اینکه خودروسازی سومین صنعت پولساز جهان (بعد از نفت و توریست) محسوب می شود ،در کشور ما دانشگاه یا دانشکده خودرو وجود ندارد.در 2 یا 3 دانشگاه مهندسی خودرو تدریس میشود که فارغ التحصیلان مورد حمایت قرار نمی گیرند.

به نظر من حمایت کافی است.باید چاره ای اندیشید

.مخفی.
5th July 2013, 09:45 AM
متسفانه امریکا از دیروز تا حالا تحریم های خودور سازی شدید تر کرده مسئولان گفتند باید دوباره بریم سمت پیکان

MOHAMADZA
7th July 2013, 09:46 PM
با عرض سلام خدمت تمامی دوستان
ریشه یابی مشکل صنعت خودرو سازی داخل خیلی هم سخت نیست
اگر خوب به کشور های پیشرفته صنعتی نگاه بیندازیم به اینجا می رسیم که خودرو سازی صنعت مادر این کشورها بوده واز طریق اون صنایع ومحصولات دیگر خودشون رو پوشش دادن

خودرو سازی نیاز به ادم های خلاق داره تا با ارائه طرحی نو وجدید خودرویی جدید مقرون بصرفه و با استاندارد های روز همخونی داشته باشه تا علاوه بر داخل بتونیم با محصولات خودرسازی های تاپ دنیا رقابت کنیم
نه اینکه خودروی ساخت 25 سال قبل کشور دیگه رو هر روز با یه قیافه جدید وارد بازار داخل وچند تا کشور از خودمون بدبخت تر بکنیم,
متاسفانه توی ایران مردم یا میرن درس میخونن یا اینکه فقط کار میکنن و بین فن ودانش خیلی فاصله هست
خیلی ها به دلیل مشکل مالی امکان درس خوندن رو ندارن اما از لحاظ فنی خیلی وارد هستن واونی هم که درس خونده با فوت وفن کار اشنا نیست
خلاقیت چیزیه که همه کس نمیتونن داشته باشن به کارگیری همزمان هردو واقعا میتونه کمک کنه

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد