PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزشی جلسه ی اول : ساختار ماده

یاسمین5454
20th June 2013, 11:49 AM
ای که با نامت جهان آغاز شد دفتر ماهم به نامت باز شد
دفتری کز نام تو زیور گرفت کار آن از چرخ بالاتر گرفت

مطالعه در مورد ساختار اتم به 2500سال پیش برمی گردد
درآن زمان دموکریت اتم رو ماده ای تجزیه ناپذیر معرفی کرد
http://www.olympiadelmi.ir/Sub-file/shimi/1/f1/shimi-1-f1-p1.gif

بعد از دموکریت تالس فقط آب رو عنصر سازنده ی زمین می دانست

دویست سال بعد ارسطو هوا و خاک و آتش را به عنصر تالس اضافه کرد و چهار عنصرهوا، آب، خاک و آتش رو عناصر سازنده ی جهان می دانست.

تا اینکه در سال 1661 میلادی رابرت بویل بانشر کتابی به نام شیمی دان شکاک مفهومی از عنصر < عنصر بعنوان ماده ای که نمی توان آن را به مواد ساده تری تبدیل کرد >معرفی کرد
و از دانشمندان خواست که به انجام آزمایش بپردازند چون اون زمان فقط مشاهده کردن و اندیشیدن و نتیجه گیری ابزار دانشمندان بود.

در سال 1803 اولین نظریه ی اتمی رو جان دالتون در هفت بند ارائه داد .

http://www.smartlivingnetwork.com/uploads/20130313083855john-dalton.jpg

ا_ماده از ذره های تجزیه ناپذیری به نام اتم ساخته شده است.

2_همه ی اتم های یک عنصر مشابه یکدیگرند.

3_اتم ها نه بوجود می آیند و نه از بین می روند.

4_اتم های عنصر های مختلف جرم وخواص شیمیایی متفاوتی دارند.

5_اتم های عنصر های مختلف به هم متصل می شوند و مولکول ها را به وجود می آورند.

6_در هر مولکول از یک ترکیب معین همواره نوع و تعداد نسبی اتم های سازنده ی آن یکسان است.

7_واکنش های شیمیایی شامل جابه جایی اتم ها یا تغییر در شیوه ی اتصال آنها در مولکول هاست . در این واکنش ها اتم ها خود تغییری نمی کنند.

این نظریه اتمی علی رقم نارسایی ها ی خودش به نقطه ی شروع برای مطاله ی ساختار اتم تبدیل شد.

نارسایی ها یا دلایل رد بعضی از بند های نظریه دالتون

1-با کشف الکترون ، پروتون رد شد

2-با کشف ایزو توپ ها رد شد

3_با کشف مواد پرتو زا این موضوع رد شد

4_اتم های مختلف جرم متفاوتی دارند این قسمت نظریه درست است ولی چون خواص شیمیایی عناصری که در یک گروه اند تا حدودی شبیه یکدیگر است این قسمت رد شد

5_درست است ولی اتم های یک عنصر هم می توانند به هم متصل بشوند و مولکول را بوجود بیاورند

6_این قسمت نظریه درست است

7_درست است ولی در واکنش های هسته ای این موضوع رد میشود

امـیـر بـیـگـی
20th June 2013, 12:06 PM
عالی بود ولی کاش فونتش بزرگتر بود

H37
20th June 2013, 12:09 PM
خوبه ادامه بده[cheshmak]

yegane-3000
20th June 2013, 12:40 PM
میشه به دانش آموزاتون تکلیفم بدید؟!؟!؟!؟[nishkhand]
اینطوری خیلی بهتره هااااااااااا[shademan]

یاسمین5454
20th June 2013, 12:50 PM
میشه به دانش آموزاتون تکلیفم بدید؟!؟!؟!؟[nishkhand]
اینطوری خیلی بهتره هااااااااااا[shademan]

ممنون از پیشنهادتون خودم در نظر داشتم این کار رو از جلسات آینده اجرا می کنم
چون حفظیات زیاد نیازی به تمرین نداره دیگه[cheshmak]

H37
20th June 2013, 12:57 PM
موارد توجیه پذیر نظریه ی دالتون:
1-پدیده های فیزیکی مثل ذوب و....
2-ترکیب شدن فلزات و نافلزات به نسبت وزنی معین
3-کسری بودن جرم اتمی

موارد توجیه ناپذیر نظریه ی دالتون:
1-پیدایش نظام های گوناگون در جدول تناوبی
2-رفتار عناصر در دوره ها و گروه های جدول تناوبی
3-پدیده ی الکترولیز و رادیواکتیو و ایزوتوپی
4-علل ظرفیت(یا عدد اکسایش)معین برای عناصر در ترکیبات

آیو
20th June 2013, 12:59 PM
یاسمین جان عالی بود
دستت درد نکنه من فکر میکردم شیمی دو خیلی سخت باشه اما دیدم که اینطور نیست[shaad][shaad]
مامنتظر تکلیفیم

ببخشید من شماره 6 رو نمیفهمم

"VICTOR"
20th June 2013, 01:01 PM

بهتره بګیم ، هر آنچه به ساختار هسته اتم مربوط میشه .

H37
20th June 2013, 01:10 PM

بهتره بګیم ، هر آنچه به ساختار هسته اتم مربوط میشه .

بله درسته ولی نه فقط ساختار هسته بلکه به نحوه ی ارایش الکترون در ترازها هم بستگی داره چون مواردی مثل الکترولیز و عدد اکسایش و...... به ساختار هسته مربوط نمیشه.
در کل میتوان گفت هرچه مربوط به ذرات زیر اتمی باشد بوسیله ی نظریه ی دالتون توجیه پذیر نیست.[golrooz]

یاسمین5454
20th June 2013, 01:18 PM
دستت درد نکنه من فکر میکردم شیمی دو خیلی سخت باشه اما دیدم که اینطور نیست[shaad][shaad]
ممنونم هر کدوم از این موارد با کشف تازه ای در مورد سا ختار اتم رد شدند در مورد رد هر کدام تو ضیح خواهم داد تا شماره 6
رو بهتر متوجه بشی

کاساندان
20th June 2013, 02:23 PM
خسته نباشید*جلسه ی اول عالی بودsh_dokhtar15!تمام مطالب را آسان فهمیدم
با تشکر فراوان از زحمات شما،استاد گرامی،خانم یاسمین5454 (http://www.njavan.com/forum/member.php?264939-یاسمین5454)

H37
20th June 2013, 07:59 PM
ببخشید فکر کنم بند6نظریه ی دالتون رو اشتباه نوشتید:
6-در هر ملکول از یک ترکیب معین همواره نوع و تعداد نسبی اتم های سازنده ی ان یکسان است. (قانون نسبت های معین)

H37
20th June 2013, 08:11 PM
یاسمین جان عالی بود
مامنتظر تکلیفیم

یعنی به طور مثال اگر شما چندین ملکول اب(h2o) داشته باشید این ملکول ها همواره از دو نوع اتم اکسیژن(o) وهیدروژن(h) تشکیل شده و تعداد نسبی اتم های هیدروژن به اکسیژن در یک ملکول اب 2به1 است که برای تمامی ملکول های اب نوع و تعداد نسبی اتم ها ی سازنده یکسان است.

sr hesabi
21st June 2013, 02:05 PM
سلام
فقط یه نکته درباره ی نظریه اتمی دالتون
که اشاره کرده اتم های یک عنصر جرم و خواش شیمیایی یکسانی دارند
که این بخش با دانسته های امروزی به طور کامل ارتباط نداره
یعنی چی؟ یعنی اینکه خواش شیمیایی که به تراز های الکترونی وابسته هست در اتم های یک عنصر مشابه است
ولی جرم به علت وجود ایزوتوپ ها رد شد
این یکبار سوال کنکور بوده[golrooz]

ببخشید اگه فونتش خیلی ریزه چون الان دو روزه تمام نوشته ها و ایکون های این سایت برای من خیلی ریز شده و نمیدونم چیکار کنم اگه کسی چیزی میدونه کمک کنه[nishkhand]

setayesh shb
22nd June 2013, 03:07 PM
اگر اجازه بدید من این جا یه کتاب فوقالعده رو معرفی کنم
کتاب آموزش شیمی 2 مبتکران که نویسنش مهندس بهمن بازرگانی
ایشون توی این کتاب سیمی رو خیلی شیرین درس دادن

"VICTOR"
22nd June 2013, 07:32 PM
سلام
که اشاره کرده اتم های یک عنصر جرم و خواش شیمیایی یکسانی دارند
یعنی چی؟ یعنی اینکه خواش شیمیایی که به تراز های الکترونی وابسته هست در اتم های یک عنصر مشابه است

ببخشید اگه فونتش خیلی ریزه چون الان دو روزه تمام نوشته ها و ایکون های این سایت برای من خیلی ریز شده و نمیدونم چیکار کنم اگه کسی چیزی میدونه کمک کنه[nishkhand]

ایزوتوپ ها هم که تفاوت خواص فیزیکی رو باعث میشن .

مهندس نوجوان
24th June 2013, 11:31 AM
سلام
که اشاره کرده اتم های یک عنصر جرم و خواص شیمیایی یکسانی دارند

سلام
تا اون جایی که من می دونم:
تفاوت در ایزوتوپ ها همون تفاوت در نیتروژن هاست و چون نیتروژن ها دارای جرم قابل ملاحظه ای هستن پس در ایزوتوپ های مختلف ما شاهد تفاوت در جرم خواهیم بود
تازه این ها همه تفاوت در خواص فیزیکی اتم هاست وگرنه خواص شیمیایی اون ها تغییری نمیکنه
پس نصف اول این جمله غلطه ولی نصف دومش درسته
راستی یک انتقاد:
این جوری که پیش میرید شاید وقت نشه کتاب رو تموم کرد
اگه هم میشه یکم تغییر توی درسنامه ها بدید و همون متن کتاب رو دوباره ننویسید
با تشکر
التماس دعا

یاسمین5454
24th June 2013, 02:21 PM
سلام
تا اون جایی که من می دونم:
تفاوت در ایزوتوپ ها همون تفاوت در نیتروژن هاست و چون نیتروژن ها دارای جرم قابل ملاحظه ای هستن پس در ایزوتوپ های مختلف ما شاهد تفاوت در جرم خواهیم بود
تازه این ها همه تفاوت در خواص فیزیکی اتم هاست وگرنه خواص شیمیایی اون ها تغییری نمیکنه
پس نصف اول این جمله غلطه ولی نصف دومش درسته
راستی یک انتقاد:
این جوری که پیش میرید شاید وقت نشه کتاب رو تموم کرد
اگه هم میشه یکم تغییر توی درسنامه ها بدید و همون متن کتاب رو دوباره ننویسید
با تشکر
التماس دعا

سلام با تشکر از حضورتون
نمی دونم می خوام در موردش بیشتر تحقیق کنم
بله ما فعلا برنامی منظمی انتخاب نکردیم چون برنامه ی کلاسهام مشخص نیست فعلا و بعضی از دوستانم کنکور دارند
می خواهیم همه تو بحثا شرکت کنند و استقبال بیشتر بشه
انشاالله بعدا ساعت دقیق شروع کلاس ها رو اعلام میکنم
درسنامه ی ما متن کتابه؟ کجاش عین متن کتابه
من تا جایی که تونستم خلاصش کردم دیگه بی انصافی نکنید
ولی خب جلسات شیمی ما از این جذاب تر خواهد شد با نظرات شما دوستان

genius1
24th June 2013, 06:34 PM
ای که با نامت جهان آغاز شد دفتر ماهم به نامت باز شد
دفتری کز نام تو زیور گرفت کار آن از چرخ بالاتر گرفت

سلام
جلسه ی اول رو با ساختار ماده آغاز می کنیم که درموردش تا حدودی سوم راهنمایی خوندیم

مطالعه در مورد ساختار اتم به 2500سال پیش برمی گردد
در اون زمان دموکریت اتم رو ماده ای تجزیه ناپذیر معرفی کرد
http://www.olympiadelmi.ir/Sub-file/shimi/1/f1/shimi-1-f1-p1.gif

وبعد از اون
تالس فقط آب رو عنصر سازنده ی زمین می دونست

دویست سال بعد ارسطو هوا و خاک و آتش را به عنصر تالس اضافه کرد و چهار عنصر
هوا، آب، خاک و آتش رو عناصر سازنده ی جهان می دونست.

تا اینکه در سال 1661 میلادی رابرت بویل بانشر کتابی به نام شیمی دان شکاک مفهومی از عنصر < عنصر بعنوان ماده ای که نمی توان آن را به مواد ساده تری تبدیل کرد >معرفی کرد
و از دانشمندان خواست که به انجام آزمایش بپردازند چون اون زمان فقط مشاهده کردن و اندیشیدن و نتیجه گیری ابزار دانشمندان بود.

در سال 1803 اولین نظریه ی اتمی رو جان دالتون در هفت بند ارائه داد .

http://www.smartlivingnetwork.com/uploads/20130313083855john-dalton.jpg

ا_ماده از ذره های تجزیه ناپذیری به نام اتم ساخته شده است.

2_همه ی اتم های یک عنصر مشابه یکدیگرند.

3_اتم ها نه بوجود می آیند و نه از بین می روند.

4_اتم های عنصر های مختلف جرم وخواص شیمیایی متفاوتی دارند.

5_اتم های عنصر های مختلف به هم متصل می شوند و مولکول ها را به وجود می آورند.

6_در هر مولکول از یک ترکیب معین همواره نوع و تعداد نسبی اتم های سازنده ی آن یکسان است.

7_واکنش های شیمیایی شامل جابه جایی اتم ها یا تغییر در شیوه ی اتصال آنها در مولکول هاست . در این واکنش ها اتم ها خود تغییری نمی کنند.

این نظریه اتمی علی رقم نارسایی ها ی خودش به نقطه ی شروع برای مطاله ی ساختار اتم تبدیل شد.

نارسایی ها یا دلایل رد بعضی از بند های نظریه دالتون

1-با کشف الکترون ، پروتون رد شد

2-با کشف ایزو توپ ها رد شد

3_با کشف مواد پرتو زا این موضوع رد شد

4_اتم های مختلف جرم متفاوتی دارند درست ولی چون خواص شیمیایی عناصری که در یک گروه اند تا حدودی شبیه یکدیگر است این قسمت رد شد

5_درسته ولی اتم های یک عنصر هم می تونند به هم متصل بشن و مولکول رو بوجود بیارند

6_درسته

7_درسته ولی در واکنش های هسته ای این موضوع رد میشه

منتظر نظرات خوب شما دوستان هستیم.

براي توضيح كاملتر...

اين مقاله اي كه الان در زير مي بينيد،براي كساني كه مي خواهند بفهمند كه انرژي هسته اي چيست و از كجا آمده مفيد است،نوشتم.
كتاب شيمي 2 خودش را راحت كرده و در حقيقت مانند اسب كه سوارش خواننده ي بيچاره ي كتاب است!، از روي اين مطالب پريده است.

از موارد ديگر رد فرضيه ي دالتون (بند سوم)كشف قابل توجهي است كه اينشتين در سال 1905 به آن رسيد.شايد خيلي ها كه اسم اينشتين به گوشتان خورده از اين فرمول مطلع باشيد.البته فكر كنم خيلي ها از شما مي گويد اين فرمول مي كويد جرم به انرژي و انرژي به جرم تبديل مي شود.
http://www.codecogs.com/eq.latex?E=M%7Bc%7D%5E%7B2%7D

اما چطور فهميدند به چه دردي مي خورد؟! اين طوري!!
دانشمندان از جمله انريكو فرمي ايتاليايي ،در گير اين بودند كه پروتون و نوترون را توسط نيروي عجيب تازه كشف شده (نيروي هسته اي)
به هم بچسبانند.اما مشكلي وجود داشت.اين كار دماي زياد و دقت فراواني را مي خواست زيرا شعاع نيروي هسته اي (محيط اثر) در فاصله ي 3 فمتو متر(3 ضرب در 10 به توان منفي 15 )بود.
اما بالاخره توانستند اين كار را بكنند كه در نتيجه به هنگام وزن كردن دو زوج به هم چسبيده ي نوترون و پروتون كه موسوم به دوترون است،دوباره سرشان گيج رفت!وزن آن ها در حالت به هم چسبيده كمتر از مجموع دو جرم پروتون و نوترون در حالت جدا از هم بود!

براي فهميدن،فرض كنيد كه يك پياز داريد كه اسمش پروتون و يك سيب زميني داريد كه اسمش نوترون است.اگر اين دو را جدا از هم روي ترازو گذاشته و وزن كنيد و سپس جمع كنيد،مجموع اجرام غير مقيد به آن مي گويند.ولي فرض كنيد كه اين دو را آنقدر به هم فشار دهيد
(بر فرض محال!)كه به هم بچسبند.حالا آن مجموعه را روي ترازو بگذاريد.عدد قرائت شده كمتر از وقتي است كه جدا از هم وزنشان كرديم.!!!
«««يعني مجموع اجرام مقيد در يك سيستم كمتر از مجموع دو جرم غير مقيد است»»».يعني اگر دو دو حاصل را از هم كم كنيم،جواب 0 نمي شود!
حالا اگر جرم بزرگ تر را منهاي جرم گوچك تر كنيد،و سپس طبق فرمول هم ارزي معروف اينشتين(E=Mc^2)،جاگذاري كنيد،انرژي را خواهيد يافت كه به هنگام چسبيدن پروتون و نوترون آزاد شده است.اگر گفتيد اين انرژي چيست؟ «انرژي هسته اي»
دانشمندان نتيجه گرفتند كه جرم هم بوجود مي آيد و هم از بين مي رود.از بين رفتنش را گفتم.حالا چه جوري به وجود مي آيد؟!
كار را بر عكس كنيد.اگر به اندازه ي انرژي آزاد شده در هنگام تشكيل زوج دوترون(انرژي هسته اي)به مجموعه بدهيم اين انرژي به برو برگرد به جرم خالص تبديل مي شود و دو جرم دوباره از هم جدا مي شوند.

اين مثال نقض كاملي براي رد بند سوم است.حالا فهميديم كه چرا هم ارزي جرم و انرژي را به فرمول بالا نسبت مي دهند.

حبيبي پور

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد