PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اینورتر سینوسی 400 وات

عرفان سلیم زاده
17th June 2013, 04:27 PM
سلام و خسته نباشید میگم به عزیزان نخبه سایت.
من تو دورانی که الکترونیک می خوندم یه دونه بیشتر مدار طراحی نکردم. و همین اینورتر سینوسی بود.
این مدار البته خیلی خوب نیست و ایرادات ذاتی اینورتر های سینوسی رو به دوش می کشه که از جمله به تلفات بالا میشه.
اما این مدار مزیتی که داره به راندمان بالا به هنگام وصل نبودن ترانسفور ماتور، حجم کم، کارکرد تمیز ، نویز کم و روش معقولانه ای برای تبدیل ولتاژ هستش.
اگر به آزمایشگاه الکترونیک یا میز کار الکترونیک دسترسی دارید ساختن این مدار و کالیبره کردنش بسیار براتون لذت بخش خواهد بود.
من خودم این مدار رو روی برد برد بستم و واقعا خوب کار کردم.عاشق این مدار بودم و هستم چون از صفر طراحیش کردم و طبق میلم کار کرد.
بلوک های اصلی این مدار چهار عدد می باشند.
1- دو برابر کننده ولتاژ متقارن که 12 ولت برق ورودی رو به مثبت و منفی 12 ولت تبدیل می کنه.
2- اسیلاتور سینوسی پل وین RC که در کتاب مخابرات سال سوم دبیرستان ازش بعنوان یکی از ساده ترین مدارات اسیلاتوری نام برده اند.
3- تقویت کننده جریان زوج دارینگتون که در کتاب مدارات الکتریکی سوم دبیرستان توصیفات کاملی اومده اما ما شکل ساده تری از اون رو بکار خواهیم برد.
4- ترانسفور ماتور افزاینده ولتاژ که خود من از یک ترانس کاهنده که تو کارگاه دبیرستان مون بستیم استفاده می کردم.
برق خروجی اسیلاتور و تقویت کننده جربان 6 تا 7 ولت سینوسی موثر می باشد بنابراین ترانس 220 به 6 ولت بخرید.
قطعات مورد نیاز برای این مدار شامل:
نبمه هادی ها:
1- آی سی آپ امپ ( TL074) یک عدد.
(یک آی سی شامل چهار تقویت کننده عملیاتی می باشد که دو تا از آنها برای درایو کردن MOSFET های بلوک دو برابر کننده ولتاژ استفاده میشه و یکی برای بلوک اسیلاتور پل وین و یکی هم برای درایو کردن ترانزیستور های دوقطبی بلوک تقویت کننده جریان زوج دارلینگتون)
2- دو عدد ترانزیستور mosfet جریان بالا برای سوییچینگ(100 آمپر به بالا) من از شماره:(IRF5210) استفاده کردم.(حتما از نوع P استفاده کنین N نخرید)
3- دو عدد ترانزیستور دو قطبی زوج دارلینگتون با بهره جریان بالا(مثلا 3000 برابر) هر چقدر بهره جریان بیشتر باشه امپدانس خروجی تون کاهش پیدا می کنه. من از شماره:(tip3055 و tip2955) استفاده کردم.توجه داشته باشید که هر دو ترانزیستور دو قلو (N و P ) از یک خانواده باشند و از یک شرکت.
دو عدد هیت سینک مشکی رنگ بزرگ به همراه خمیر سیلیکون و پیچ برای وصل کردن هیت سینک به ترانزیستور تهیه کنین. این ترانزیستور ها زود داغ می کنند.
4- دو عدد دیود یک سو کننده(رکتیفایر) جریان بالا(5 آمپر) من از شماره : (6A10 ) استفاده کردم که دیود گردن کلفتی بود. پیشنهاد می کنم از دیود های فلزی استفاده کنین.این دیود ها برای قسمت دو برابر کننده ولتاژ استفاده می شوند.
قطعات پسیو:
1-پنج عدد خازن ( 2 عدد 4700 میکروفاراد الکترولیت برای دوبرابر کننده ولتاژ و دو عدد 330 نانو فاراد مولتی لایر برای اسیلاتور و یک عدد خازن 330 میکروفاراد الکترولیت ولتاژ بالا برای سری کردن با ترانسفورماتور)

2-شش عدد مقاومت (یک عدد 1 کیلو اهم متغییر(ولوم یا تریمر) و یک عدد 3 کیلو اهم برای تنظیم بهره ولتاژ اسیلاتور سینوسی، دو عدد 330 اهم و دو عدد 9.1 کیلو اهم برای ساخت فیلتر) RC

3-یک عدد فیوز سریع 20 آمپر یا اگر از نوع یک بار مصرفه 10 تا بخرید. یک عدد پایه فیوز هم بگیرید.
4-یک ترانسفورماتور ولتاژ هسته آهنی ورقه ای(220 به 6 ولت) و جریان 20 آمپر مفید.قیمتش زیاده اما اگر ترانسی رو که تو کارگاه دبیرستان بستید رو داشته باشید کفایت می کنه.

5-دو عدد کابل رابط برق باتری و یک پریز برق برای خروجی ترانسفورماتور .
نقشه مدار پیوست شده می تونید دانلود کنین.
طرز کار مدار به طور کلی ساده است. ولتاژ 12 ولت باتری ورودی به + و - 12 ولت تبدیل میشه و این ولتاژ متقارن به آی سی tl074 و ترازیستور های زوج دارینگتون داده خواهد شد.
اسیلاتور پل وین موج سینوسی غیر طبیعی تولید می کند اما این موضوع با توجه به استفاده از خازم در کنار تراسفورماتور افزاینده حل خواهد شد. از مقاومت یک کیلواهم متغییر برای تنظیم بهره تقویت کننده ولتاژ استفاده کنین و اگر اسیلو اسکوپ دارید موج را طوری تنظیم کنین که در قله های آن بریدگی و برش نباشد.

مدار دوبرابر کننده ولتاژ به حدی خوب کار می کند که میتوانید یک فن 12 ولت معمولی رو به آن بزنین و ببینید که در حالت اور لود شروع به کار می کند.
مدار سوییچینگ دوبرابر کننده ولتاژ مستقیما با سیگنال خروجی مدار اسیلاتور به کار میوفته.بین این مسیر چیزی نزارید خیلی مهمه.فقط یک لاین مسی)
هر دو ترانزیستور های زوج دارلینگتون مستقیما توسط یک تقویت کننده عملیاتی درایو می شوند برای اطلاعات بیشتر، در مورد درایو کردن دیود به کمک تقویت کننده عملیاتی تحقیق کنین.

حتما بین خروجی تقویت کننده جریان یک کلید قطع و وصل معمولی و یک عدد خازن با ترانسفور ماتور افزاینده سری کنین، وگرنه ممکن است که اتصال کوتاه پدید آید و یه انفجار هسته ای قشنگ رخ دهد.
مدار به محض متصل شدن به برق باتری باید شروع به کار کند.برای شروع کارکرد مدار کلید بین تقویت کننده جریان با ترانسفورماتور را در حالت قطع قرار دهید.
موفق باشید.[golrooz]
ارادتمند شما عرفان سلیم زاده.
فایل مدار:
http://www.njavan.com/forum/attachment.php?attachmentid=10490&d=1340028457

sina1359
8th August 2014, 11:22 PM
سلام دوست عزیز
ممنون برای توضیحات خوبتون

یک سوال برام پیش اومده:
شما در متن بالا , نوع ماسفتها را irf5210 معرفی کردید ولی در شماتیک irf1104 نوشته شده
حالا دوست عزیز , کدام شماره ماسفت از نظرتون درست هست؟
سوال دوم اگر زحمتی نیست:
کلیدی که فرمودید باید برای قطع و وصل قرار بدیم , دقیقا کجای شماتیک باید قرار بگیره و آیا باید در اتصال اولیه به باتری
کلید را قطع کنیم؟ و دلیل آن چیست؟

sina1359
9th August 2014, 04:57 PM
کسی از دوستان این مدار را بسته؟

sina1359
9th August 2014, 07:07 PM
راستی مقاومتها را چه واتی انتخاب کنیم؟
در شماتیک ما خازن 330 میکرو نداریم و خازن 4700 ولی در توضیحات به این صورت نوشتید؟!

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد