PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقاله فیس بوک خطرناک است ! در نظرسنجی های فیس بوک شرکت نکنید !

Almas Parsi
4th May 2013, 04:00 PM
فیس بوک خطرناک است ! در نظرسنجی های فیس بوک شرکت نکنید ! (http://www.elmefarda.com/%d8%ae%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%81%db%8c%d8%b3-%d8%a8%d9%88%da%a9/)

فیس بوک یک شبکه اجتماعی با وسعت میلیون ها کاربر فعال و فوق العاده وفادار به این رسانه است . فیس بوک به یکی از اجزای لاینفک ( غیر قابل اجتناب ) افراد بیشماری در دنیا تبدیل شده ! چیزی شبیه به یک میان وعده غذایی ! اعتیاد به اینترنت ، اعتیاد به شبکه های اجتماعی به خصوص فیس بوک (http://www.elmefarda.com/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%86%d8%aa/) در سراسر دنیا طوری اپیدمیک شده که انگار فیس بوک یکی از اعضای خانواده هر فردیه ! متاسفانه عموم مردم همیشه سطحی نگر تر از سرمایه گذاران و سیاستمداران هستند و خیلی راحت از تبلیغات تاثیر می گیرن و رفتار افراد مشهور به راحتی عموم مردم رو هیپنوتیزم می کنه . گاهی وقتا انسان ها فراموش می کنن تکنولوژی رو برای چی به وجود آوردن ! تکنولوژی برای آسایش خلق شده نه برای استرس بیشتر . اتاق فکر شبکه اجتماعی فیس بوک اهداف غیر انسانی شون رو در پس جذابیت های تفریحی و امکانات جالب و کاربردی ، پنهان می کنن. هدف من « ابراهیم درویش » از نوشتن این مطلب صرفا روشن کردن برخی حقایق هست که حداقل افراد مبتدی هیچ چیزی درباره ش نمی دونن ! در این پست می خوام کاملا بی طرفانه ابعاد مختلف فیس بوک رو نقد و بررسی کنم امیدوارم که مفید واقع بشه .
آیا مارک زاکربرگ مدیر و تصمیم گیرنده اصلی فیس بوک است ؟

http://www.elmefarda.com/wp-content/uploads/2013/05/Mark-Zuckerberg.jpg (http://www.elmefarda.com/%d8%ae%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%81%db%8c%d8%b3-%d8%a8%d9%88%da%a9/mark-zuckerberg/)

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg ) خالق و مدیر اجرایی شبکه اجتماعی فیس بوک در رسانه ها

Mark Zukerberg ( تلفظ کنید مارک زاکربرگ نه مارک زوکربرگ ! ) متولد ۱۴ می سال ۱۹۸۴ (دو سال از من بزرگتره) . مارک زاکربرگ برنامه نویس و کارآفرین موفق امریکایی در دانشگاه Harvard (http://www.harvard.edu/) تحصیل کرده و البته آدم بسیار با سواد ، لایق و خوش فکریه ! مارک زاکربرگ ( سال ۲۰۱۲ ) در سن ۲۸ سالگی به عنوان دومین میلیار جوان در دنیا ( که ثروتش را خودش کسب کرده ) معرفی شد . در سال ۲۰۱۰ مجله امریکایی Time ، مارک زاکربرگ رو شخصیت سال معرفی کرد (http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,2036683_2037183_2037185,00.html) ! ثروت مارک زاکربرگ – مدیر اجرایی فیس بوک – در سال ۲۰۱۳ چیزی در خدود ۱۳٫۳ میلیارد دلار تخمین زده شده ! ریشه این پست می تونه سوالات و مجهولاتی باشه که ممکنه ذهن هر کس دیگه ای مثل من رو به شدت درگیر کنه :

http://www.elmefarda.com/wp-content/uploads/2013/05/Steve-Jobs-Mark-zuckerberg-Obama-Dinner-580x377.jpg (http://www.elmefarda.com/%d8%ae%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%81%db%8c%d8%b3-%d8%a8%d9%88%da%a9/steve-jobs-mark-zuckerberg-obama-dinner-580x377/)

باراک اوباما در کنار مارک زاکربرگ ( مدیر فیس بوک ) و استیو جابز ( مدیر عامل سابق اپل )

http://www.elmefarda.com/wp-content/uploads/2013/05/Steve-Jobs-President-Barack-Obama-Mark-Zuckerberg-Silicon-Valley-Dinner-580x535.jpg (http://www.elmefarda.com/%d8%ae%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%81%db%8c%d8%b3-%d8%a8%d9%88%da%a9/steve-jobs-president-barack-obama-mark-zuckerberg-silicon-valley-dinner-580x535/)

باراک اوباما در کنار مارک زاکربرگ ( مدیر فیس بوک ) و استیو جابز ( مدیر عامل سابق اپل )

■ آیا فکر می کنید امریکا تا این حد به حقوق بشر پایبنده که بذاره یه بچه متولد ۱۹۸۴ به همچین غول اقتصادی و رسانه ای تبدیل شه ؟
■ آیا باهوش تر و با سواد تر از مارک زاکربرگ در هیچ جای دنیا وجود نداشت ؟ لازم به ذکره که دانشگاه هاروارد هیچ دانشجوی عادیی نداره ! همه شون غولن !
■ آیا یک رسانه با این عظمت می تونه در اختیار دولت امریکا نباشه ؟ امریکا نه هر کشور دیگه ای ؟
■ از همه اینا مهم تر ! آیا میشه همچین رسانه ای بدون برنامه ریزی سیاسی ، اقتصادی متولد بشه و تا این حد قدرتمند بشه ؟
■ چرا فیس بوک برای ثبت نام ( یا بازیابی رمز و… ) از کاربر شماره تلفن می خواد ؟
■ فیس بوک یکی از آزاد ترین شبکه های اجتماعی دنیاست !
■ فیس بوک برای رسیدن تعداد کاربرانش به تعداد انسان های زنده در کره زمین ، انتشار فیلم ها ، عکس ها و مطالب غیر اخلاقی رو سانسور میکنه ! اینجوری والدین هیچ بهانه ای برای ممانعت از عضویت فرزندانشون در فیس بوک ندارن !
■ امکان حذف حساب کاربری در فیس بوک وجود نداره !

آیا جمعیت فیس بوک به اندازه تعداد اعضای ثبت نام شده در فیس بوک است ؟

مثل روز روشنه ! یادش بخیر وقتی بابام یه سیم کارت و یه موبایل نوکیای گوشت کوبی خرید ، من تمام عشقم این بود که بابام این گوشی رو بده ببرم مدرسه یا وقتی میرم پیش رفیقام با اون موبایل برم ! یک میلیون و خورده ای فط پول سیم کارته بود !!! بگذریم الان دیگه هر کسی ( به خصوص دانشجو ها و بچه دبیرستانیا ) حداقل ۲ تا سیم کارت دارن ! اما مهم تر اینکه بسیاری از کاربران فیس بوک بعد از یه مدتی تمایل پیدا می کنن که با هویت های مختلف و البته fake ( غیر واقعی ، جعلی ) در این جامعه بزرگ چند صد میلیونی گردش کنن ! انگیزه این افراد از حضور با هویت نا معلوم چیه ؟
■ کلاه برداری !
■ تعقیب و جمع آوری اطلاعات درباره اهداف ، افکار و نقطه ضعف فرد یا افراد مورد نظر
■ انسان ها ( چه پسر و چه دختر ) از نه شنیدن از جنس مخالف به شدت می ترسن !
■ تبلیغات مزاحم یا اسپم در فیس بوک (http://www.elmefarda.com/%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%aa%d8%a8%d9%84%db%8c%d8%ba%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%b2%d8%a7%d8%ad%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d9%81%db%8c%d8%b3-%d8%a8%d9%88%da%a9/) ! اگه هویت ناشناخته باشه هیچ برند و یا فرد حقیقی به طور مستقیم بد نام نمیشه و از طرفی ، کسی هم نمیتونه ازشون شکایت کنه !
چه کسانی نظر سنجی های کلیدی فیس بوک را طراحی و منتشر می کنند ؟

جواب این سوال کلملا روشنه ! به نظر شما چه کسانی افکار عمومی واسه شون مهمه ؟ چه کسانی دوست دارن افکار عمومی رو در هر منطقه مورد بررسی قرار بدن ؟ دو قشر هستن که همواره تعقیب ، بررسی و تغییر افکار عمومی واسه شون مهمه :
■ سرمایه گذارن : سرمایه گذاران ، اقتصاد دان ها و کلا همه افراد حقیقی یا حقوقی بزرگ که بخشی از نظام اقتصادی دنیا تحت کنترل شون هست باید از افکار عمومی مطلع باشن !
■ سیاستمداران : بنا به هر دلیل ، چه مثبت چه منفی سیاستمداران همیشه باید از افکار عمومی اطلاع دقیق و جزء به جزء داشته باشن ! من از بعد حفاظت از جامعه کاملا موافقم اما متاسفانه این اطلاعات به طور وسیع تری در اختیار دولت امریکا قرار می گیره ! مطمئن باشید کشوری با قدرت امریکا اولویت اولش حفظ قدرته بعد مسائل دیگه !
چرا شرکت در نظرسنجی های فیس بوک خطرناک است ؟

همونطور که عرض کردم دو قشر سرمایه گذار و سیاستمدار همواره از ابتدای تاریخ به دنبال کشف ، بررسی و تغییر افکار عمومی به شکل دلخواه ( یا به صلاح جامعه ) بودن ، هستن و تا پایان بشریت هم خواهند بود ! من با سیاستمداری که از داخل کشور منو تحت نظر می گیره مشکلی ندارم چون یک سیاستمدار موقعیت شناس بهتریه و هیچ وقت قلمرو حکومتی خودش رو به خطر نمیندازه ! اما مشکل اینجاست که اگر سرمایه گذاران و یا سیاستمدارانی – که با تحت کنترل گرفتن جامعه ای که من دارم توش زندگی می کنم ، به اهداف شون می رسن - اطلاعات مردم جامعه ای که من دارم توش زندگی می کنم رو به طور دقیق به دست بیارن ، تجزیه و تحلیل و بررسی کنن و بدتر ، راه حل مناسبی هم واسه تحت کنترل گرفتن ما پیدا کنن فاجعه بسیار بزرگی اتفاق میوفته ! اگر الان فقط مشکلات اقصادی گریبانگیر جامعه ایه که من دارم توش زندگی می کنم فردا اگر چند نفر سیاستمدار دیگه + چند سرمایه گذار گردن کلفت دیگه ، به خاطر منافع شخصی شون مشکلات بزرگ تری رو برای من به وجود بیارن اوضاع خیلی بدتر هم میشه ! خنگ ترین آدم ها هم «بد» رو به «بدتر» ترجیح میدن ! من مخالف حضور در فیس بوک نیستم اما با انتشار نظرات کاربران نسبت به سوال هایی که غریبه ها ازشون می پرسن ۱۰۰ درصد مخالفم ! برخی از جملاتی رو که عموما در این نظر سنجی ها استفاده میشه رو با هم بررسی می کنیم :
■ کیا هنوز بیدارن ؟
■ کیا دوس دارن الان اینجا باشن ؟
■ کیا فلانی رو دوست دارن ؟
■ کیا از فلانی متنفرن ؟
■ کیا از اینا داشتن ؟
■ این …… خدایی لایک نداره ؟ یا این ………… چن تا لایک داره ؟
■ هر کی موافقه لایک کنه ، هر کی مخالفه کامنت کنه !
واقعا به کسی مربوط نیست شما درباره یه شخصی یا چیزی چه فکری می کنید ! یه جمله هست تو این فیلمای پلیسی زیاد میگن که من هیچ وقت فراموش نمی کنم ! « هر حرفی بزنی علیه خودت در دادگاه استفاده میشه ! » احساسات تون رو بروز ندین ! اگه سوال درباره مادره عیبی نداره چون جوابش در همه جای دنیا یکیه اما به سوالات شخصی که مربوط به گذشته یا وضعیت فعلی تون میشه رو پاسخ ندید ! البته اهمیت اطلاعات رو میشه اولویت بندی کرد . به عبارت دیگه همه اطلاعاتی که درباره ما وجود داره حائز اهمیت نیستن اما در برخی موارد سکوت ضرورت داره ! این طلاعات در کشورهای دیگه توسط مهندسین نرم افزار ، روانشناسان و تحلیل گران سیاسی به طور حرفه ای مورد بررسی قرار می گیره ! علایق ( لایک ) و همینطور نظرات تک تک کاربران فیس بوک نسبت به پست ها مورد بررسی قرار می گیره ! یه لحظه فقط به سیستم People you may know فکر کنید که با چه دقتی ساخته شده و چقدر دقیق دوستان احتمالی شما رو حدس میزنه ! شاید دلیل اینکه هیچکس در مقابل فیس بوک موضع نمی گیره این باشه که تصور می کنن هیچکس نمی تونه اعضای فیس بوک رو زیر نظر بگیره ! اما واقعیت اینه که فیس بوک یک نرم افزاره بسیار پیچیده و قدرتمند آمارگیره نه یه ابزار تفریحی که واسه رضای خدا ساخته شده باشه ! این نرم افزار انقدر حساب شده و جذاب طراحی و برنامه نویسی شده که تقزیبا همه انسان ها رو مجذوب خودش می کنه ! عکس های مسافرت تون رو منتشر می کنید ؟! چه دلیلی داره همه ( منظورم غریبه هاست ) بدونن شما هفته پیش کجا بودین ؟ نمی خوام قضیه رو جنایی جلوه بدم ولی واقعیت اینه که همه این اطلاعات مورد بررسی قرار می گیرن . در مورد سایر کشورها اطلاعات دقیقی ندارم اما درباره جوان های ایرانی اطلاعات موثق و دقیقی دارم که نشون میده اغلب مرد های جوان به راحتی پیشنهاد دوستی از طرف یه آی دی دختر رو می پذیرن ! حتی گاهی وقتا به سن و تحصیلات و از همه بدتر محل زندگی اون آدم هم کاری ندارن ! صاحب این آی دی ها با جرات می تونم بگم که بیش از ۴۰ درصد از آی دی های خانم fake هستن ! یه عکس از یه دختر عرب ( به دلیل شباهت زیاد ظاهری و پوشش ) از سایت های عربی پیدا میکنن و بعد با یه اسم جذاب و به ظاهر واقعی فعالیت شون رو در فیس بوک آغاز می کنن ! صفحاتی که توسط این آی دی ها لایک میشه رو هیچ دختر ایرانی لایک نمی کنه بخدا ! چرا ؟ خوب واضحه اگر یکی از آشنا های اون دختر ببینه واقعا واسش مشکل ساز میشه ! گول اسم و عکس و اینجور چیزا رو نخورید . فراموش نکنید که دوستاتون می تونن پست ها ، پروفایل و لیست دوستاتون رو مشاهده کنن ! پس هر کسی رو در فیس بوک به لیست دوستان تون اضافه نکنید که عاقبت خوبی نداره !

چه کسانی درفیس بوک قربانی خواهند شد ؟

■ افرادی که بدون فکر و تحقیق درخواست دوستی افراد ناشناس رو می پذیرن و یا به افراد ناشناس درخواست دوستی میدن !
■ افرادی که به تبلیغات مزاحم یا اسپم های فیس بوک توجه می کنن .
■ افرادی که به سرعت و کاملا احساساتی یک پست رو لایک می کنن !
■ افرادی که به سرعت ، کاملا احساساتی و بدون فکر در نظر سنجی ها شرکت می کنن !
■ افرادی که بدون هیچ فکری و کاملا از روی احساسات لحظه ای یک پست رو share می کنن !
■ افرادی که بدون تحقیق درباره صحت خبر منتشر شده ، احساسات شون رو نسبت به اون خبر بروز میدن ! این مورد رو من بارها مشاهده کردم به خصوص درباره مسائل سیاسی هرچیزی رو باور نکنید ! توجه داشته باشید فیس بوک برای جنگ نرم و به دست آوردن افکار عمومی و در نهایت تغییر افکار عمومی ساخته شده نه تفریح شما ! پس کاملا طبیعیه که اخبار غیر واقعی زیادی در فیس بوک منتشر بشه .
من همه اون چیزایی رو که تجربه کردم رو در این پست عرض کردم . تمام حرف هایی که در این پست درباره فیس بوک گفتم همه و همه برای آگاه سازی شما خوانندگان علم فردا است . در فیس بوک مطالب رو بخونید و رد بشید ! نظر ندید ! لایک نزنید ! نظر شما فقط بر علیه شما استفاده میشه اگر غیر از این بود ۱۰۰ % استفاده از فیس بوک پولی میشد ! درآمد فیس بوک وحشتناکه اما بازم دلیلی نداره که سرویسی با این مقیاس برای افرادی برنامه نویسی و نگهداری بشه که هیچ نفعی واسه سرمایه گذاران این سرویس ندارن !

نویسنده : ابراهیم درویش (http://www.elmefarda.com/author/ebrahim-darvish/)

sr hesabi
5th May 2013, 03:27 PM
سلام
ممنون از پست مفیدتون
ولی یکم بیایم موفقیت دیگران رو زیر سایه سیاست و ... نبریم
اولا مارک زاکربرگ در دوره ی خودش در رشته تحصیلی خودش بهترین بود
عموما دانشگاه هاروارد بهترینا رو تو دنیا داره
بعدشم خلاقیت به کار برده شده توی فیس بوک بود که اونو معروف کرد و گرنه مای اسپیس هم بود.
در ضمن اگه میبینید که سران یه کشور برای نخبه های خودشون ارزش قائل هستند بد نیست که بهتر از ایرانه که برای همه چیز ارزش قائل هستند جز نواوری
کاش ایران این شبکخ رو راه انداخته بود که میدیدیم که در مقابل این تخریب ها چه واکنشی نشون میده
به نظر من به جای این تخریب ها و فیلترینگ بهتره فرهنگ استفاده رو جا بندازن که به این وضع افتضاح نیفتیم.
البته تقصیر شما نیست ما عادت کردیم که همه چیزو رو به سمت ناکجا اباد ببریم و در اخر با یه نتیجه گیری از فرضیات غلط حرف خودمون رو درست جلوه بدیم.

در مورد اینکه چرا شماره تلفن در هنگام ثبت نام میگیرن چون امنیتش بیشتر هست در ایران سایت تبیان هم برای ارسال کد فعال سازی شماره تلفن میگیره[golrooz]

SaSaMc2
5th May 2013, 04:29 PM
سلام...[golrooz]

جداي از خوب يا بد بودن فيسبوك...

واقعا ساده لوحانه نوشتي ابراهيم درويش...[khanderiz]

متاسفانه ما نه ميدونيم سياست چيه نه دين نه تجارت نه علم نه دانش نه انسانيت و نه هيچ چيز ديگه اي رو...[sootzadan]

بعد نظرمون رو هم قاطعانه انتشار ميديم...[kootak]

سواي اينكه تموم گناهان انحراف مردم كه به واسطه حرف هاي نسنجيده ما مرتكب شدن رو به دوش ميكشيم...[sar dard]

ديني هم به گردن ناشر ميمونه...

وقت...

پير كه شدي ميفهمي چه دين سنگينيه...

موفق باشي...[golrooz]

محسن مهابادی زاده
6th May 2013, 05:46 PM
نظرات کلیه عزیزان از زاویه نگاه های مختلف کاملا درسته .
انسان خوشبین هواپیمارو میسازه و انسان بدبین چتر نجات برای هواپیما
ابراهیم درویش در این نوشته از بعد امنیتی و اطلاعاتی بررسی کرده و کاملا صحیح هست . در محیط مجازی مخصوصا در جوامع صنعتی و پیشرفته به شدت رفتار اجتماعی و حتی خصوصی مردم کنترل میشه .و به قول بچه های it ردپا ازخودشون به جامیذارن و رفتار افراد درمحیط غیر قابل انکار هست. این جزو لاینفک مبانی سیاست حکومتهاست و هر کشوری به اندازه خودش داره که رفتار مردمش رو ارزیابی کنه .البته برای کشوری مثل ایران که موقعیت استراتژیک از بعد سیاسی و اقتصادی در خاور میانه داره ارزیابی کردن رفتار مردمش برای خیلی ها حائز اهمیته .

k.ahmadi
6th May 2013, 10:43 PM
ممنون،خیلی اطلاعات جالب و به درد بخوری بود.[tashvigh]

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد